Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 269.693
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

@total

Ako želiš bojati ćelije tada koristi VBA ili Conditional Formatting (Uvjetno oblikovanje).

Ako ne želiš koristiti CF, onda bi mogao u pomoćnom stupcu postaviti neke oznake, vidi ove primjere Duplikata u Excelu ili Dulikati sa Uvjetnim oblikovanjem.

Mada meni nije jasan tvoj opis problema i stvarno stanje u Excel primjeru koji si dao.

15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...

@total

Ako želiš bojati ćelije tada koristi VBA ili Conditional Formatting (Uvjetno oblikovanje).

Ako ne želiš koristiti CF, onda bi mogao u pomoćnom stupcu postaviti neke oznake, vidi ove primjere Duplikata u Excelu ili Dulikati sa Uvjetnim oblikovanjem.

Mada meni nije jasan tvoj opis problema i stvarno stanje u Excel primjeru koji si dao.

IvanC 

hvala  na pomoći. u originalnom dokumentu sam ja već označio duplikate i označio iste otpremnice koristeći COUNTIF i IFCOUNTIF + oblikovanje, samo sam misio da postoji način da se to sve napravi na neki jednostavniji način koristeći jedinstvenu formulu, umjesto 3 koliko sam ih ja koristio. 

 

problem su mi "radili" duplikati kojih nije bilo u B stupcu, a označeni su bojom u E stupcu , u mom slučaju zelenom.

kako bilo, bitno da je prijateljica zadovljna s ovim jer joj je ušteđeno dosta vremena i ne mora tražiti ručno kao prije.

sad još malo kita i piture po radnom listu da to liči na nešto i gotovo 

 

hvala 

 

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
total kaže...
samo sam misio da postoji način da se to sve napravi na neki jednostavniji način koristeći jedinstvenu formulu, umjesto 3 koliko sam ih ja koristio.

 Nemam uvid u stvarnu situaciju, možda se to može pojednostviti  ali ako je kolegica zadovoljna onda je problem riješen.

12 godina
offline
Excel pomoć
problem s otvaranjem xls datoteka

Molim pomoć.

U mapi imam spremljenu Exelovu datoteku sa podacima. Kada je pokušam otvoriti (klik na nju), otvori se excelov predložak bez imena datoteke i zasivljenim poljima na kojem bi trebale biti ćelije sa podacima. U traci sa alatima aktivna je samo ikona "open". Kada kliknem na nju otvori se prozor "open" na kojem moram ponovno izabrati željenu datoteku, i kada kliknem na nju, otvori se normalan sheet sa kompletnim prikazom.

Dali netko zna kako popraviti stvar.

Na drugom kompu s istim Ecel-om istu datoteku otvam iz prve.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav, radim u Google Sheet,

 

imam listu i stavio sam filter, ali me zanima, kako da dodam, napravim, da kad jednom poredam abecedno, da vratim kako je defaultno stavljeno?

Slika 1 je default, a Slika 2 je abecedno poredano, da li se moze dodati u filter da se vrati na default?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Excel pomoć

A da pokušaš dodati stupac ispred s brojem (brojevi uzlazno prema željenom rasporedu) ili napraviš novi sheet u kojem poredaš unose abecedno (povezan s prethodnim sheetom preko formula).

Stručnjak za odmaganje...
5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć-vba-slektiranje ćelija-spremanje u pdf

Dragi Excelovci,

potrebna mi je pomoć pri izvršavanju koda VBA. 

Umetnula sam na radni list command button, koji kada kliknem na njega daje mogućenost unosa raspona ćelija koji želim da mi se spremi kao PDF. Sve radi super dok ne dođem do gumba odustani, kada njega pritisnem pojavi se graška -> run-tim erro '424' Object required

 

Pokušala ubacivanje vb cancle ili vb ok naredbi, ali svaki put nešto zeznem.

 

Inače sam početnica.

Unaprijed se zahvaljujem na bilo kakvom savjetu vezanom uz problem.

 

Option Explicit

Sub PrintSelectionToPDF()

Dim ThisRng As Range
Dim strfile As String
Dim myfile As Variant

If Selection.Count = 1 Then
Set ThisRng = Application.InputBox("Označi raspon", "Dohvati raspon", Type:=8)     <--------------Tu javlja grešku.
Else
Set ThisRng = Selection
End If


'Prompt for save location
strfile = "Selection" & "_" _
& Format(Now(), "yyyymmdd_hhmmss") _
& ".pdf"
strfile = ThisWorkbook.Path & "\" & strfile
myfile = Application.GetSaveAsFilename _
(InitialFileName:=strfile, _
FileFilter:="PDF Files (*.pdf), *.pdf", _
Title:="Select Folder and File Name to Save as PDF")
If myfile <> "False" Then 'save as PDF
ThisRng.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, fileName:= _
myfile, Quality:=xlQualityStandard, IncludeDocProperties:=True, _
IgnorePrintAreas:=False, OpenAfterPublish:=True
Else
MsgBox "Ni jedan raspon nije označen.PDF neće biti spremljen", vbOKOnly, "Ništa nije označeno"
End If
End Sub

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Excel pomoć-vba-slektiranje ćelija-spremanje u
IvanaMiVi kaže...

Dragi Excelovci,

potrebna mi je pomoć pri izvršavanju koda VBA. 

Umetnula sam na radni list command button, koji kada kliknem na njega daje mogućenost unosa raspona ćelija koji želim da mi se spremi kao PDF. Sve radi super dok ne dođem do gumba odustani, kada njega pritisnem pojavi se graška -> run-tim erro '424' Object required

 

Pokušala ubacivanje vb cancle ili vb ok naredbi, ali svaki put nešto zeznem.

 

Inače sam početnica.

Unaprijed se zahvaljujem na bilo kakvom savjetu vezanom uz problem.

 

Ukratko između ostaloga, tvoj Macro nema pojima što da radi ako korisnik pritisne Cancel button.


HINT: GOGLE IT "Create InputBox and check if user clicks Cancel button with InputBox function"

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć-vba-slektiranje ćelija-spremanje u

Riješila. Hvala

Ubacih sljedeće------ 

On Error Resume Next

If Selection.Count = 1 Then
Set ThisRng = Application.InputBox("Označi raspon", "Dohvati raspon", Type:=8)
Else
Set ThisRng = Selection
End If

If Err.Number = 424 Then
' Cancel.
Exit Sub
End If
On Error GoTo 0

14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Imam jedan interesantan problemčić s kojim se mučim cijeli dan i ne mogu ga nikako riješiti.

Imam tablicu sa 2 stupca i n redova (Slika u linku poviše).

Stupac A sa Nazivima/Imenima i stupac B s datumima.

 

Želio bih da mi se prilikom pojave datuma (DANAS) u nekoj čeliji (Zelena uokvirena) ispiše Naziv koji je vezan za tu čeliju. 


Mislim da je jednostavno da jednostavnije ne može biti, ali nisam uspio nikako. :(

Najbolja muška klapa na području Zagreba i okolice :D https://www.facebook.com/klapa.bosket/
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
1.Lovac kaže...

Mislim da je jednostavno da jednostavnije ne može biti, ali nisam uspio nikako. :(

Malo korištenja internet tražilica i rješenje je "lijevi Vlookup"

 

formula može biti =INDEX(A2:A8;MATCH(B10;B2:B8;0))

5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć vrijednost 0 ubaciti u sredinu teksta

 

Pozdrav,

 

Radi se o većem boju podataka koji se prebacuju iz programa u excel i prikazani su ovako.

 

34/7/0

35/7/21

34/6/29

34/8/26

32/1/22

32/1/22 

 

Kako da naredbom ili oblikovanjem dobijem rezultat da svugdje gdje je jedan broj piše ispred njega 0.

 

34/07/00

35/07/21

34/06/29

34/08/26

32/01/22

32/01/22 

 

lp

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako dodati nulu ispred broja
nrgchingra kaže...

Kako da naredbom ili oblikovanjem dobijem rezultat da svugdje gdje je jedan broj piše ispred njega 0.

 

Probaj ovu dugačku formulu ispod. Vjerojatno ima i kraćih ali ako te posluži, opet dobro.
Formula je kreirana tako da za svaki jednoznamenkasti broj dodaje nulu ispred.
Detalje za pojašnjenje kako je formula kreirana pogledaj na linku (a imaš i download datoteke).


- Kako dodati nulu ispred jednoznamenkastog broja

=IF(LEN(LEFT(A1;IFERROR(FIND("/";A1);99)-1))<2;"0"&LEFT(A1;IFERROR(FIND("/";A1);99)-1);LEFT(A1;IFERROR(FIND("/";A1);99)-1))&"/"&IF(LEN(TRIM(MID(SUBSTITUTE(A1;"/";REPT(" ";255));255;255)))<2;"0"&TRIM(MID(SUBSTITUTE(A1;"/";REPT(" ";255));255;255));TRIM(MID(SUBSTITUTE(A1;"/";REPT(" ";255));255;255)))&"/"&IF(LEN(RIGHT(A1;LEN(A1)-FIND("*";SUBSTITUTE(A1;"/";"*";LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1;"/";""))))))<2;"0"&RIGHT(A1;LEN(A1)-FIND("*";SUBSTITUTE(A1;"/";"*";LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1;"/";"")))));RIGHT(A1;LEN(A1)-FIND("*";SUBSTITUTE(A1;"/";"*";LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1;"/";""))))))

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć vrijednost 0 ubaciti u sredinu tek
nrgchingra kaže...

 

Kako da naredbom ili oblikovanjem dobijem rezultat da svugdje gdje je jedan broj piše ispred njega 0.

 

 Prebaci u excel u 3 stupca, za delimiter stavi /. Zatim u sljedećoj koloni spoji s formulom

=TEXT(A2;"00")&"/"&TEXT(B2;"00")&"/"&TEXT(C2;"00")

11 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav, ja sa excellom ne znam radit, imam jednu listu u wordu koja ima preko 500 naslova. poredana po brojevima.

 

kako da tu listu stavim u excell ali da mi svaki naslov bude u svakom posebnom redu.

Hvala :/

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zviznemte kaže...

Pozdrav, ja sa excellom ne znam radit, ...

To znači da bi trebao naučiti raditi u Excelu. :)

 

Nisi rekao da li ti naslovi imaju kakav tekst između ili su samo poredani jedn iza drugoga.

Jednostavnim Copy/Paste možeš prebaciti to u Excel. Poitanje je kakvo je formatiranje i slično.

Ako je problematičan format dokumenta, možda da izradiš content pa onda kopiraš.

5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Jao ako ima kakva dobra duša da mi malo pomogne (zapravo malo više) kako da postavim problem koji me muči.

 

U stupac A upisala sam sve moguće širine od 50-59

U stupac B upisala sam sve moguće visine od 50-59

 

Vrijednost za 50(širina)x50 (visina) je 53.

Sve što točno izlazi iz okvira tih dimenzija uvećano je za određeni postotak. Točinije od 10%-10,9%. Tu mi je sve jasno.

 

U kolonu G i H (ovo što je žuto) mogu unijeti bilo koju od ovih širina i visina ali ne mora biti nužno 51x51 može biti primjerica 52X57. I sad bi meni trebalo da mi u kolonu I u žuto polje izračuna prosjek od C4-C12.

 

Znači ako piše 51x51 vrijednost je 58,30 no ako piše 51x57 treba mi neki prosjek od svih ovih vrijednosti koje su unesene u C4-12.

 

Znači  na rubu sloma sam :/

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
irere kaže...

Znači ako piše 51x51 vrijednost je 58,30 no ako piše 51x57 treba mi neki prosjek od svih ovih vrijednosti koje su unesene u C4-12

Napisala si rezultat ako su dvije dimenzije jednake.

Možeš li napisati nekoliko primjera očekivanih rezultata ako nisu jednake. Koji red tj stupac određuje odakle treba računati prosjek do C12?

 

npr: šir x vis = prosjek

51x51 = 58,3

51x57 = ?

53x55 = ?

57x59 = ?

Koliko sam ja shvatio u stupcu A prvi broj određuje red iz kojega počinje prosjek?

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.1.2019 9:43 (IvanC).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

100 puta sam pročitala dok nisam skužila na što ste točno mislili :)

 

Znači ako upišem 51x51 onda je to 58,3 ako primjerice uzmem 51x57 onda mi treba prosjek od 51x51 i 57x57... ako napišem 55x57 onda prosjek od 55x55 i 57x57, ako napišem 59x52 onda prosjek od 59x59 i 52x52

 

I odgovor na Vaše zadnje pitanje - da, odlično ste shvatili :)

 

puno Vam hvala od srca na odgovoru.

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
irere kaže...

100 puta sam pročitala dok nisam skužila na što ste točno mislili :)

Pa ni meni nije bolje na tvoje pisanje :)

 

Opet nisi napisala ono što sam tražio. Trebala si upisati rezltate za očekivane prosječne vrijednosti (dakle sama upisati vrijednosti da bi vbidio da li sam te dobro shvatio).
I ne nisam te prvi puta dobro shvatio.
Sada mislim da ti trebaš prosjek za određeni red u kojem se pojavljuje širina do određenog reda u kojem se pojavljuje visina?
Probaj ovu formulu u I3 i kopiraj dolje ako imaš više redova.

=IF(G3=H3;SUMPRODUCT((G3=$A$3:$A$12)*(H3=$B$3:$B$12)*($C$3:$C$12));AVERAGE(INDIRECT(ADDRESS(MATCH(G3;$A$3:$A$12;0)+2;3;1)&":"&ADDRESS(MATCH(H3;$A$3:$A$12;0)+2;3;1))))

Za nerazumjevanje ugniježđenih funkcija pogledaj primjere na ovoj web stranici.

5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

A kako ja npr mogu doći do Vas? 😅

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
irere kaže...

A kako ja npr mogu doći do Vas? 😅

 Start tramvaj=13, loop 2x, wait tramvaj=6, enter, if stanica=6 exit, goto sjever, game over.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Lako se vama zezat 😅 a ja u 100 muka ☺️

8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav ekipa,

 

trebala bi mi pomoć. Naime imam tablicu koju vodim za potrošnju goriva svakog vozila. Slika u privitku.

 

Ono što bi meni trebalo je. U kolon gdje mi piše "Benzinska postaja" upisujem postaju na kojoj sam točio gorivo i sada bi htio nekako da pomoću neke formule zbrojim npr. kolonu "litre" sve stupce gdje sam upisao postaju Petrol. Znači, da mi zbraja samo brojeve zadane benzinska postaje.

 

Hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2019 23:21 (ByteLord).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

=SUMPRODUCT(NOT(ISERR(SEARCH("petrol";I2:I4)))*N(+D2:D4))

 

Umjesto "petrol" dijela možeš također koristiti referencu na ćeliju koja sadrži naziv tvoje benzinske( npr. ćelija $M$1)

 

=SUMPRODUCT(NOT(ISERR(SEARCH("petrol";$I$2:INDEX($I:$I;COUNTA($I:$I)))))*N(+$D$2:INDEX($D:$D;COUNTA($D:$D))))

 

ova je sa indeks i count za dinamički raspon stupaca D & I, s tim da ovi stupci moraju imati nazive( Litri i Benzinska stanica ili sl.) da bi formula funkcionirala!

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2019 1:15 (Žohar).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
ByteLord kaže...
sam upisao postaju Petrol. Znači, da mi zbraja samo brojeve zadane benzinska postaje.

 Ako u ćeliju K2 upišešpetrol kao uvjet, u ćeliju L2 možeš upisati formulu

=SUMIFS($D$2:$D$5;$I$2:$I$5;$K2)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Hvala ti puno na pomoći. To sam tražio što si mi naveo :)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2019 21:33 (ByteLord).
8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Dali postoji kakva formula gdje bi oduzeo prvu i zadnju ćeliju u jednom redu? Znači, da on ćelije A1 oduzmem zadnju u tom redu koja će mi biti. Ja neznam dali će u tom trentku biti 5, 10 ili neznam koliko ćelija u to redu, htio bih fs mi automatski svaki puta kada upisujem podatak automatski oduzme prvu od zadnje u tom trenu a da ja ne moram stalno upisivati prva minus zadnja. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Excel pomoć
ByteLord kaže...

Dali postoji kakva formula gdje bi oduzeo prvu i zadnju ćeliju u jednom redu? Znači, da on ćelije A1 oduzmem zadnju u tom redu koja će mi biti. Ja neznam dali će u tom trentku biti 5, 10 ili neznam koliko ćelija u to redu, htio bih fs mi automatski svaki puta kada upisujem podatak automatski oduzme prvu od zadnje u tom trenu a da ja ne moram stalno upisivati prva minus zadnja. 

 Probaj ovo u B1 stavi =A1-(INDEX(A:A,COUNT(A:A)))

LIFE IS SHORT, WORK HARD, PLAY HARDER, PRAY HARDEST
14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Može li mi netko ovo riješiti?

 

U koloni (B) su dani u tjednu (meni treba nedjelja) u koloni (R) je ukupno sati. Kako da mi u koloni (V) upisuje te sate iz (R) a ostale dane da kolone budu slobodne?.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2019 17:12 (Joximus).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice