Kamera za snimanje filma

poruka: 20
|
čitano: 18.533
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Imam priliku kupiti jednu jeftiniju kamera za rame. O njoj možete pročitati na https://eww.pavc.panasonic.co.jp/pro-av/sales_o/02products/products/ag-hmc70series/ag-hmc70series.html

 

Ona snima 1080i 60i - a za filmove se preporuča da snima 25p. Mogu video "deinterlace", ali koliko se gubi u kvaliteti slike? Kakva su vaša iskustva sa interlace video materjalom?

 

Može li mi neko pojasniti sljedeću rečenicu (onako zdravo seljački ;): "The glass-molded, ultra high refractive index, aspherical lens enables wide-angle shots with a wide end of 38.5mm (35mm conversion) from a compact unit."

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamera za snimanje filma

Meni se cini ko dobra kamera i ne preskupa s obzirom kaj sve nudi, snimanje na SD i SDHC kartice i tak dalje a ostalo vidi dole.Cool

 

http://www.videomaker.com/article/13695/

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma

Ta kamera je nevjerojatno ružna. Toliko ružna da je to nepodnošljivo. A većina kamera tog formata su prazne kutije nadodane na kameru relativno loših karakteristika, nešto kao 19" felge i spojleri na puntu od 75 KS. 13 megabita je smiješan bitrate, pa običan DV ima dvostruko više (bez obzira na naprednije algoritme kompresije i sam format, ovo je smiješno). Gledaj ozbiljnije SONY i Panasonic modele. I reci koliko imaš love pa ti možda tko što preporuči.

 

edit: I 38.5mm NIJE široko! Panasonicova 150tka ima ekvivalent 28mm i to je već pristojno širok objektiv. Doduše, za film (ajd i to objasni, kakav film? :)) ti neće ni trebati nešto ultraširoko.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2010 14:15 (ninotocka).
14 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Kamera je stvarno ružna! Sva sreća pa je neću jebat ;) .

Baš me sad zanima sad, kad već biram kameru, kakva je leća što bolja?  Znači 38.5 nije široko, što JE široko? Znate li kakav link ili nešto slično da mogu proučiti tu temu (na hrvatskom je bolje).

Kamera do 15.000, ova dođe 12.600 kn znači imam prostora za kupovanje drugih potrebnih stvari.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma

Sorry, ali po mojem skromnom mišljenju to je bezvezarija od kamere namijenjena takvima kao ti koji nemaju pojma o kamerama ali vide "veliku" kameru i automatski misle da je OK. Je, jeftina je. I to je to. Ja bi možda radije išao na nešto rabljeno ili posudbu, iznajmljivanje... Uostalom, vidi koliko bi te koštao nekakav Canon 7d, koji će ti dati sliku koja bi se mogla nazvati filmskom. Tu video kamere jednostavno nemaju konkurencije i glupo ih je kupovati!

 

Potraži nešto o digitalnoj fotografiji i/ili videu, osnove, možda kakvu knjigu, makar posudi u knjižnici...

14 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Prvi izbor mi je bio Panasonic AG-HMC41e koja dođe 15.000 kn bez xlr dodatka, a meni je to potrebno. Može snimati 1920x1080 25p. Znači sve je idealno osim što trebam kupiti dodatke za xlr. Onda sam naišao na ovu i vidio cijenu i format pa se informirao. Naime filmovi koji će se snimati su eksperimentalni i kratki igrani. U tom segmentu najmanji je problem kako kamera izgleda, koji je format (iako ja veliku težinu stavljam na format). Najveći problem je dobiti (od glumaca, svjetla) onako kako si zamislio. Ovi filmovi će se snimati za ljude kojima je film hobi - znači neću morati raditi prezentacije ljudima i svatove. 

Format nije ni bitan čak sam razmišljao da si uzmem xl2 (rabljena dođe čak 13.000kn) ali ona je SD - a ja se baš nabrijao na HD :). Kamera se kupuje jer želim imati svoju opremu, a ne da moram posuđivati okolo. Dosad sam radio u HD-u pa želim to i nastaviti.

 

Prvotno pitanje je bilo 1080i 60i kad se snima film - imao tko iskustva sa kvalitetom slike kad se prebaci u p stil.

 

N hvala na mišljenju, svi smo ga čuli (i to dvaput)!

 

I ako neko zna gdje ima stranica sa primjerima dotičnog formata (ako uopće postoji) tako da se na svom kompjuteru uvjerim u kvalitetu slike (avchd 16 Mb/s).

 

Unaprijed hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma

na creativecow.net pogledaj po diskusijama ima li što o toj kameri, kakav sample clip...

budući da ti stvarno treba samo za kratke/eksperimentalne filmove, DSLR je neusporedivo, ali stvarno neusporedivo bolje rješenje!

 

vidi ovo: http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoaparati/canon-5d-batery-grip-bg-e4-oglas-1101466

 

tonski, pak, ako nećeš biti zadovoljan, a vjerojatno nećeš :) moraš se snaći sa kakvim eksternim snimačem zvuka, što i nije neki problem kasnije, nije da proizvodiš za TV informativu materijal :)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kamera za snimanje filma
matoliki kaže...

Prvotno pitanje je bilo 1080i 60i kad se snima film - imao tko iskustva sa kvalitetom slike kad se prebaci u p stil.

Nije to to. Mislim deinterlacanje interlace-anog materijala. Premda bi dobivena kvaliteta mogla biti i bolja od SD. Sve ovisi o postupku.

 

Ako snimaš u I-modu tada je svaki frame sastavljen od dvije poluslike, a problem je u razlikama između tih filed-ova, odnosno pri pomičnim sekvencama. Ili drugim riječima ako samo interpoliraš ta dva fielda, dobiti ćeš ghosting. Da ne ulazim sad previše u deinterlacanje, jer je to nauka za sebe, za takve potrebe bolje bi bilo da je progresivna. Mada ti to ne smeta ukoliko je krajnji materijal prikaz na TV-u.

 

Međutim, vidim da kamera ima 3x1/4 progresivni ccd, a i spominju da nativno kamera snima progresivno, a zatim se radi neka konverzija u interlace-anu sliku? Možda se može dobiti i progresivni out?

ninotocka kaže...

budući da ti stvarno treba samo za kratke/eksperimentalne filmove, DSLR je neusporedivo, ali stvarno neusporedivo bolje rješenje!

Da li je kvalitetnije, nisam siguran, ali je max 12 minuta snimanja.. Pa kako može biti neusporedivo bolje?

 

14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma

Osim ako misli snimati srednjemetražni eksperimentalni film u jednom kadru, što će mu više od 12 minuta? Pa lako se offloada na laptop. A slika je neusporedivo bolja uglavnom zbog plitke dubinske oštrine, posljedice velikog senzora. To je jedna od kritičnih stvari koja razlikuje TV look i filmski look! Slika koja se dobije sa DSLRa uz solidan objektiv je (po karakteristikama koje su čovjeku bitne) u rangu TV kamera od stotina tisuća kuna!

14 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Nisam mogao odgovoriti prije, a imam dosta pitanja. Zanima me puno...

 

Ok gledao sam malo tu revoluciju DSLR-a, i mogu reći da je DSLR promjenio način na koji ljudi razmišljaju o snimanju filma. Čak je Sony najavio neki dan da izdaje jeftinu kameru sa 35mm senzorom na koju će se moći staviti objektivi sa fotoaparata. Vidjeli su kakvu su potrošaći digli frku oko DSLR-a. ALI - motion JPG vs AVCHD? Kvalitetu full hd-a nije toliko napredna. Evo link - http://www.crunchgear.com/2008/12/02/for-image-quality-buffs-dslr-video-is-off-the-table/ . Super je. Trebao bi još usporediti da se osobno uvjerim u kvalitetu snimke. Ali DSLR je zasad na vrhu izbora.

 

Druga stvar, zanima me ima li tko iskustva sa 35mm adapterima tipa - Jag 35, Red Rock Micro, EnCinema 35mm DOF, Letus Extreme? Gdje se u Hrvatskoj može kupiti ta oprema osim u oglasnicima?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kamera za snimanje filma

Nije baš vezano direktno za temu, ali evo postam jedan, meni simpatičan, video sniman sa Nikon D90 fotoaparatom u 720p rezoluciji.

 

Reklama za Heineken.

 

 

P.S. Stavite na Youtubeu kvalitetu snimke na 720p.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2010 21:59 (Bladepu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

matoliki mogu da primjetim da se prilicno dobro razumijes u video, ali sto se tice 35mm adaptera mislim da nisu tako jednostavni za koristenje, tako da je se bolje neko vrijeme bez njih uciti raditi.

Sto ce tice formata i film-looka 25p ti je preporucen jer sve povis toga izgleda previse reality video. Depth of field isto daje neku ljepotu.

Ali, za to sve, ako hoces kameru sa xlr ulazom ti treba (nisam bas sad siguran) minimalno Panasonic HMC151E + 35mm adapter i objektiv, sto izadje prilicno skupo.

 

DSLR je odlican izbor jer ima to sve, osim xlr-a. Isto tako su laksi i manji pa imas veci izbor za snimanje. Samo trebas da pazis da snimaju 25p kao npr. Panasonicov GH1, jer neki snimaju samo 30p i vise.

 

E sad onaj vazniji dio, a to je da kamera nije tako bitna za filmove. Najvaznija ti je prica i gluma. Naravno i pristojan zvuk. Samo pogledaj Crank, Blair witch project, 28 days later i jos dosta filmova koji su snimljeni kamerama bez DOF-a i sl.

 

Naravno da moras da pazis i na format jer ako planiras film da saljes na festivale i slicne stvari HD je standard, ali jedino i najvaznije kod filmova je originalnost.

 

Ako znas engleski i zanima te pravljenje filmova najbolje mjesto na webu ti je http://www.dvxuser.com/V6/ gdje ces da nadjes i naucis sve sto te zanima.

 

Karma is a funny thing.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2010 22:10 (CikaSpaso).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kamera za snimanje filma
CikaSpaso kaže...

E sad onaj vazniji dio, a to je da kamera nije tako bitna za filmove. Najvaznija ti je prica i gluma. Naravno i pristojan zvuk. Samo pogledaj Crank, Blair witch project, 28 days later i jos dosta filmova koji su snimljeni kamerama bez DOF-a i sl.

 

Jao, nisi ni zagrebao po površini :) - recimo cijela dogma 95 se bazira na tome da se u prvi plan stave gluma i priča. Film ¨idioti¨ su pravi primjer. Njega ljudi gledaju u jednom dahu a recimo poštovano je pravilo da nema stativa, umjetnog svjetla i korekcije bojom. Dok recimo ja ne ubacujem snimku u program dok ne napravim color corection. Može se, naravno da se može. S druge strane imam 15.000 kn i želim da nebudem zavisan o posuđivanju.

 

XLR adapter za DSLR - dođe nekih 1300 kn, a tako je negdje i za druge kamere. 35mm adapter se kupuje, koliko sam ja skužio, da se uzme neka jeftinija kamera (znači samo sa dobrim formatom) a sve ostalo srede objektivi. Recimo polovni 35mm adapter sa držačem dođe 3.000 kn, i još si uzmem neku dobru kućnu kameru sa fullhdom za 6-7000 kn. I XLR adapter.

 

Znači ovako: http://farm3.static.flickr.com/2002/2474247995_ac5907103a.jpg

Ili u ekstremnoj varijanti: http://www.pixelranchstudios.com/images/DelaneyHV20.jpg

 

Ali to su samo varijante - što ću na kraju uzet još ne znam sigurno. Zna li tko gdje se mogu kupiti 35mm adapteri gore navedeni? Može i u susjednim zemljama...

14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma
Napokon neki pametni savjeti :)

Ne znam kako i gdje naručiti adaptere, znam samo da gubiš gomilu svjetla na njima - računaj da će ti trebati brdo rasvjete ako ne snimaš vani po suncu!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kamera za snimanje filma

Eto proučavao sam i taj dio i 35mm adapteri su daleko dogurali. Prema forumima dobri adapteri nemaju skoro nikakav efekt na sliku, za razliku od starijih modela (recimo Letus FE) koji su davali katastrofa sliku i u idealnim uvjetima. Mislim da bi čak mogao doći do jednog primjerka pa da se osobno uvjerim. Imam pitanje što znači - 1/2 stop of light loss? To je brojka kojom se hvale da su postigli sa novim modelima - ali što to zapravo znači?

14 godina
offline
RE: Kamera za snimanje filma

Opa, pa nisam ni znao da su tak efikasni... u prijevodu je to sasvim zanemariv gubitak svjetla! Samo treba vidjeti koliko para dođe takav adapter...

1/2 stop je, što bi rekli naši stari, pol blende - recimo, kao da ne snimaš na blendi 2.8 nego na 3.5. Kao što rekoh, zanemarivo!

 

Baš me zanima kako bi se kombinacija neke jeftine HD kamerice i adaptera nosila (prvenstveno cjenovno) s DSLrom. Javi kad izgruntaš što ćeš uzet pa da te popljujemo :D

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kamera za snimanje filma

razmisli o ovoj kameri sony.

preporučena maloprodajna cijena 2000 dolara.

ne razumijem se baš u kamere, imam jedno snimanje spota s Canonom D7, spot se sada vrti na cmc-u.

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Sam naslov ti je malo neodredjen. Kamera za snimanje filma??? Kakav film snimate, koja je duzina filma? koliki vam je budzet? Gdje ce biti projektovan, tj kojem mediju je namjenjen (TV, Net, DVD, print na filmsku traku)? Sve to treba uzeti u obzir pri odabiranju kamere. Kao sto vidim budzet za kameru vam nije veliki (oko 2000 eu). Kakvu rasvjetu imate i koliki vam je budzet za nju? Da li snimate vani ili unutra, dan ili noc? Da li snimate sa stativa ili je handheld?

Ona kamera sto si je postavio na pocetku je smece. 3ccd od 1/4 incha su poprilicna igracka tako da bi bilo dobro da je brzo zaboravis. Zbog cega je bitno da to bude HD? U svom krajnjem formatu ako se radi o DVD-u npr neces imati HD rezoluciju. DSLR kamere su simpaticne ali imaju stotine problema (kao rolling shutter, sound, h264 codec koji nije bas najbolji pri korekciji boja, dodatni troskovi za viewfinder, monitor, vanjski mixer) ali su relativno jeftina opcija. 35mm adapteri su fina stvar ali opet uzmi u obzir da se stavljaju na kameru (znaci opet treba da mislis o kameri) i takodjer ti trebaju objektivi a sumnjam da imate budzet za PL mount. Takodjer ce ti trebati follow focus, matebox itd...tako da bi bilo dobro da budes mao odredjeniji.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Mene zanima pošto imam kameru Digital handycam i ne snimam svatove (bilo bi smiješno) bavim se glazbom i kamera me malo sada zanima prem da je imam već 7 godina. Jako malo sam radio  

s kamerom a evo sada sam u mirovini i počelo me zanimati.

sviram umirovljenicima,snimam s stativom ustvari postavim stativ i daljina c u ruku na sintu sviram i pjevam a usput palim i gasim kameru. E sada zvuk mi je malo loš nisam umišljen da ja dobro pjevam već općenito nije dobar, a imam microfona nekoliko i roda kondezatorski prem da on ne može raditi jer nema kamera fantoma za napajanje samoga mik. nešto bi trebalo postojati da bi dobio bolji zvuk pa ako možete pomoći bio bih zahvalan.

I još malo oko svjetla imam neke reflektore 500w i 250 w dali oni mogu šta pomoći jer je i svjetlo loše u prostorijama ili imate neki predlog kako bi bili bolje.

 

My
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Kamera za snimanje filma

Imam pitanje, snimam film sve je spremno(skripta, rasvjeta, tripodi...) sada, došao sam do raskrižija i ne zanm koji put da izaberem!?!

(mislim koju kameru kupiti)

1. Opcija  Neku polovnu canon kameru koja snima 1080p u 60FBS (do 250€) 

2. Opcija  Nova Canon Kamera sa lošijim spefikacijama ali ista cjena

 

Kamera= do 250$

 

Hvala unaprjed! :) 

danielB
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice