Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

poruka: 50
|
čitano: 10.330
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
AF139 kaže...

Meni USB stik sa bootabilnim Win 10 i  sa MBR i FAT32  radi instalacija sa njega. Napravljen je sa MCT.

 -stikić napravljen mctoolom na fat32 NEMA bootmod tj nema mbr-gpt, tj bira se bootmenijem u koji mod se želi bootati ili sreća-automatika ovisno o računalu-biosu, tj fat32 nema bootmod, nema metapodatke koje ima npr ntfs.. i zato služi kao univerzalni boot medij uz ograničenja kao kapacitet-particija-filesize..

-takav stikić zato može bootati svako računalo, ali bootmod mora biti jednak od biosa, boota i postojećeg diska da bi sve bilo kompatibilno, bilo što različito i installer tad stane kod izbora diska jer mu ne može pristupiti.

-zato se 'mora' koristiti bios-bootmeni, f-tipke npf f8-12, i tad ovisno što bios nudi-podržava taj stikić (bootabilan medij) vidimo kao mbr i/ili gpt i izabreremo odgovarajući boot, tj ako preskočimo ovisi o automatici-biosu sreći 50% šanse da je boot odgovarajući (starija računala-bios defaultno mbr, novija defaultno gpt + postavke biosa koje s vremenom nestanu pa novo nema izbor tj ima izbor jedne opcije što je blesavo.. pogotovo laptopi, dok destop ugl ima opcije).

-za juzere koji ne znaju izabrati bootmod ftipkom, riješenje je rufusom napraviti konkretan bootmedij u jednom modu i tad nema kemijanja, radi ili ne.. tj ako se govori o novom računalu tad se podrazumijeva gpt mod (particijska shema) i ako se rufusom napravi stikić kao gpt tad neovisno hoće li juzer stistnuti na vrijeme tipku za izbor boot-moda takav medij može-mora buta samo u gpt ako je podržan od računala.. tj defaultno-novo računalo mora bootati tj jedino može biti u biosu isključen usb i sl, opcije..

-naravno uz to uvjek provjeriti postavke biosa, fastboot, sec.boot itd.. koje se generički preporučuje isključiti dok se radi install, no novo računalo u koje juzer još nije ušao-promijenio nešto u biosu 'mora' (trebalo bi) imati defaultne postavke za uefi-gpt koje moraju raditi. npr dok je disk (drvie-storage) nov, nekorišten, neinicijaliziran ... nema particije, nema filesysa.. tad radi u oba moda, tj prije kreiranja particija automatika obavi inicijalizaciju u sukladnom modu, ne nudi se izbor (kao u win-osu kad se priključi takav disk, u diskmanageru), tad novi disk prvi boot-install mora raditi, tj ako juzer nešto pogriješi idući pokušaj je već moguć problem ako je disk u prvom-promašaju inicijaliziran pogrešno, npr starim medijem u mbr modu (ili obrnuto ovisno o želji-potrebi juzera, namjeni računala..).

 

-ako se ima mct-fat32 sitikić, može bootati u oba moda, no tad se 'mora' koristiti bootmeni ili se ovisi o sreći-defaultu-orderu .. i većinom je za novo default prvo gpt, pa radi na 99% ne samo 50-50..

-fat32 medij se često kolokvijalno naziva superfloppy... ili univerzalni boot, univerzalno kompatibilan FS, u vlasništvu MSa ali promise-free za sve trajno i zato se koristi na svim uređajima, dok za ostale treba licenca-novac.. kao ntfs..

-serviser tj osoba koja treba pristupiti raznim računalima, novo-staro, zbrljavljeno .. ima dva rufusom napravljena stikića, jedan u mbr drugi u gpt modu.. + fat32 i tad može sve na svim računalima, neovisno o postavkama biosa ili lovljenju boota-tipke.. tj ako tad ne može bootati, uz predpostavku da su stikići ispravni-provjereni (već bootali neko računalo, jer juzer kad nešto napravi prvi put ne mora biti ispravno.. greške-kvarovi i promašaji u npr standardu), svaki problem s bootom tad mora biti u postavkama biosa, npr onemogućen usb-boot..

-fastboot se treba isključiti, jer preskače dio boota-detekcije.. + prebrzo prođe post-boot i ne stiže se stisnuti f-tipka za izbor.. no može raditi i s uključenim.

-bios order diskova je nevažan-sporedan, nije to bootmeni izbor, slično.. tj ako disk u računalu nije bootabilan, kao za novo računalo, prazan-neinicijaliziran, nema boot-particije.. tad će orderom ići dalje i bootati s usb-a, dok će u rebootu install procedure kad je disk-boot kreiran bootati u win-os tj upravo kako treba.. ne ponovo sa stikića. tj defaultno order treba biti prvo hdd-disk (nvme-ssd..) 'disk' (mada se sad to naziva drive, svi kažemo i dalje disk..).

-ako se mijenja order da se ne mora loviti ftipka-boot, tad ga nakon installa treba ponovo podesiti...

-ako je sve ispravno, idući problem može raditi secboot, biosa ili osa ili treće app.. na nivou diska ili filea i ako je nešto već na računalu rađeno može biti svašta, tj novo-prvi put i sve ostalo se razlikuje u takvim 'sitnicama' no dok se sve to ne uskladi, ne radi.. tj sve mora biti 100%, ne manje-različito. Dok nije bilo uefi-gpta tog problema nije bilo, tj kad je samo jedan standard.. no kad su dva to sve se mora znati + dodatne opcije i postavke biosa kao secboot ili kvar.. jer i novo može biti neispravno itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

...evo našao sliku iz Disk Menagment .

 

https://ibb.co/p2CVfmP

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

hmm a da nije Secure Boot?

 

probaj ga iskopčati u UEFIu, pa piknuti USB i bootati s njega

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Stric_Jura kaže...

hmm a da nije Secure Boot?

 

probaj ga iskopčati u UEFIu, pa piknuti USB i bootati s njega

 

To sam u prvim pokušajima već napravio.

Nije pomoglo.

Btw

To je sve čemu imam pristup u biosu.

I više puta sam sve gasio ili palio pa probavao i vraćao na default postavke.

Isto ništa nije dalo rezultata.

U petak sam kući pa ću opet pokušat, moram ili riješiti to ili vratit laptop jer vlasnik istog-sestra je nervozna jer ne može novi laptop koristit hhh

Mogao bi vadit ssd pa riješiti tako ali što ako stvarno laptop neispravan pa ni to ne pomogne a izgubi se garancija.

 

https://ibb.co/SJh68xZ
https://ibb.co/Z6ZpGwf
https://ibb.co/TH81BXG
https://ibb.co/KLtWJ0W
https://ibb.co/HzFnfz8
https://ibb.co/64XcS33
https://ibb.co/D79K18L
https://ibb.co/185JFw2

 

 

10 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

ja lijepo kažem - rufus, format kao gpt, snimiš u rufusu gore windows iso...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
60nine kaže...

ja lijepo kažem - rufus, format kao gpt, snimiš u rufusu gore windows iso...

 

Pa napravio sam tako.

Gpt i uefi.

Neće.

Skinuo ISO sa Microsoft official sajta.

Isti stick i postavke kad sam na novu b550 asus ploču uključio automatski se pokrenula instalacija, nisam ni u bios ulazio prethodno.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2022 20:33 (Silent horror1992).
10 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

sorry, nisam vidio da si prije napisao da si već probao..

 

a jesi sa takvim stickom odabrao windows boot manager kao destination u biosu ili nvme? (ak se ne varam, trebalo bi odabrati win boot manager, tak je bar meni na normalnom kompu)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
60nine kaže...

sorry, nisam vidio da si prije napisao da si već probao..

 

a jesi sa takvim stickom odabrao windows boot manager kao destination u biosu ili nvme? (ak se ne varam, trebalo bi odabrati win boot manager, tak je bar meni na normalnom kompu)

 

Kak misliš destination?

Pod first boot mislis?

Probao sam vjerojatno sve i win boot manager i nvme i usb portove i ništa.

Ne razumijem zašto ne mogu isforsitat sa fn+f12 boot opcije dok se laptop pali, to bi trebalo bez obzira na to da li laptop vidi taj bootabilan usb.

Čudan laptop do zla Boga i pokido mi živce.

Da sam znao da cw bit sranja uzeo bi joj neki sa Windowsima bilo je tad i takvih na akciji.

Jbg

10 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

da, first boot - nisam se mogao sjetit kak se zove :D

 

google ne pomaže?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
60nine kaže...

da, first boot - nisam se mogao sjetit kak se zove :D

 

google ne pomaže?

 

Sve sto Google ponudio kao rješenje nije pomoglo.

Zato sam išao otvarat temu jer apsolutno ništa nije uspjelo što sam našao na Google.

Po default je bilo win boot manager a onda iza ssd.

Nikakva korist.

 

Sad mi je palo na pamet nešto što možda ima veze.

Rufus prije nego stisnem start nudi da ugasi tpm 2.0 šta god to bilo, ja sam svaki put ostavio tako kako rufus nudi, možda da odznacim tu kvacicu riješilo bi problem!?

Budem sa tim počeo kad dođem kući.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2022 21:01 (Silent horror1992).
10 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

Vidi 15, 22 i 29 stranicu ako nećeš sve čitati..

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/ideapad5_ug_en_202001.pdf

10 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
AF139 kaže...

Vidi 15, 22 i 29 stranicu ako nećeš sve čitati..

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/ideapad5_ug_en_202001.pdf

 

ja sam ili slijep ili ne vidim na tim stranicama ništa o instalaciji windowsa

11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
AF139 kaže...

Vidi 15, 22 i 29 stranicu ako nećeš sve čitati..

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/ideapad5_ug_en_202001.pdf

 

Ako misliš na rupicu za forsiranje boot menia nije mi uspjelo.

Probao sa spajalicom.

Ako sam na brzinu uspio pročitati ako postavim pw da ce bit vidljivo više opcija u bios.

Isprobam to svakako.

Ne piše to sad gledam opet haha

Mislim da mi govoris za ovaj pw od hard disk?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2022 21:22 (Silent horror1992).
15 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

.. sve si spetljao :)

 

-prvo, ponovo, tisućiti put, bootorder biosa nije bootmeni, može i tako ''ali''.. koristi fn-ftipke (ovisno o opciji hotkey-fn..).

-drugo, važnije (treba biti prvo) :) .. počeo si s win11, pa s w10.. win 11, traži tpm20, traži uefi, gpt, secboot.. to su uvjeti, istina umjetni-lažni i može sve to bez, no ovisi kako napraviš stikić-medij, tj ms ti nudi upute bez kao što to rufus nudi na jedan klik, ovisno o tome kako želiš koristiti, tako napraviš stikić .. ne različito-drugačije, sve, baš sve mora biti jednako-sukladno-kompatibilno, podešeno, tek tad će ti bootati-nastaviti, tj ako želiš čisti-origigi win11 tad je to s uefi-gpt-sec+tpm .. i to tad radiš s origigi (nemodificiran install) s odgovarajućim postavkama recimo default biosa koji uključuje i secboot (na slici isključen)..

-ako želiš bez tih uvjeta, bez tpm-sec.. tad se rufusom kreira takav installer, dok za win10 nema tih razlika, no ostalo je isto.. tj svaki bootabilan medij na svakom računalu će bootati, win-lin-mac-android.. staro-novo računalo jedino neće ono što nema ili je u biosu onemogućeno, npr staro računalo koje ne podržava uefi.. tad ne može u tom modu.

 

-ponovo, napraviš pravi stikić, mctoolom ili rufusom, isrpavno mora raditi, mora bootati osim ako je u biosu isključeno-promjenjeno + moraš koristiti bootmeni za izbor boot medija dok order tad nema veze tj prvi treba biti interni disk na koji instaliraš os + kad je nov-prazan ne može bootati i order ide na prvi idući-bootabilan medij sve do bootanja s mreže ...

-ako disk nije 'nov' tj već je nešto rađeno, inicijaliziran-formatiran.. tad treba (čak i ako ne treba, ne smeta) prije nastavka installa diskpartom obrisati sve, (cmd dobiješ tipkama shift-f10, diskpart, select disk-broj (obično nula) i clean.. tad nastaviš install + može ti zatrebati driver za novi chipset + i to je amd pa nikad nije sigurno što je podržano u installu..

 

-napravi stikić, pokušaj za test bootati na bilo kojem drugom računalu.. ako radi, mora raditi na laptopu, odnosno ako tad ne radi tad je pogrešno podešen bios ili kvar (mada je teško zamisliti takav kvar..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

Došao kući i reko da se opet malo zezam sa tim.

Ne bilo mi mrsko uzeo ja iz auta i treći USB stick, mislim se ako sam sve radio po ps i naputcima, postoji vljd i šansa da su oba sticka koja sam sprobao nekompatibilna s ovim laptopom. Teško mi je bilo to vjerovat jer isti stick iste postavke na novi komp radio ko metak.

I ništa, napravim i njega bootabilnog sa rufus, BIOS sve vratio default, stick u laptop, te se dogodi to da ga prepozna laptop. 🙈😃💪

Hvala svima koji su pokušali pomoći i odvojili vrijeme da guglaju i sugeriraju što da radim.

Još uvijek mi nije jasno šta nije u redu sa dva prethodna sticka.

 

 

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Silent horror1992 kaže...

Došao kući i reko da se opet malo zezam sa tim.

Ne bilo mi mrsko uzeo ja iz auta i treći USB stick, mislim se ako sam sve radio po ps i naputcima, postoji vljd i šansa da su oba sticka koja sam sprobao nekompatibilna s ovim laptopom. Teško mi je bilo to vjerovat jer isti stick iste postavke na novi komp radio ko metak.

I ništa, napravim i njega bootabilnog sa rufus, BIOS sve vratio default, stick u laptop, te se dogodi to da ga prepozna laptop. 🙈😃💪

Hvala svima koji su pokušali pomoći i odvojili vrijeme da guglaju i sugeriraju što da radim.

Još uvijek mi nije jasno šta nije u redu sa dva prethodna sticka.

 

 

 

 Nemoj se sikirat i tražit odgovore. Nije zadnji put da će ti se desit tak neka nebuloza. Bitno da si na kraju riješio problem pa te bar neko zadovoljstvo čeka.

11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
dax-lax kaže...
Silent horror1992 kaže...

Došao kući i reko da se opet malo zezam sa tim.

Ne bilo mi mrsko uzeo ja iz auta i treći USB stick, mislim se ako sam sve radio po ps i naputcima, postoji vljd i šansa da su oba sticka koja sam sprobao nekompatibilna s ovim laptopom. Teško mi je bilo to vjerovat jer isti stick iste postavke na novi komp radio ko metak.

I ništa, napravim i njega bootabilnog sa rufus, BIOS sve vratio default, stick u laptop, te se dogodi to da ga prepozna laptop. 🙈😃💪

Hvala svima koji su pokušali pomoći i odvojili vrijeme da guglaju i sugeriraju što da radim.

Još uvijek mi nije jasno šta nije u redu sa dva prethodna sticka.

 

 

 

 Nemoj se sikirat i tražit odgovore. Nije zadnji put da će ti se desit tak neka nebuloza. Bitno da si na kraju riješio problem pa te bar neko zadovoljstvo čeka.

 

Ma nije da se sikiram, toliko je bilo frustrirajuce, a na kraju bude rješenje ono što sam prvo i napravio, ali doduše iz trećeg pokusaja haha

Baš nevjerojatno.

Ali eto, sad znam da je stvarno sve moguće i da je istina ono kad kolega "ihush" napiše:

user-kompatibilnost-podeseno jednako-mora radit

 

Slušati starije i daleko ću dogurat. 😂

13 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Da nisu prva dva USB 3.0, a taj treći USB 2.0?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

-boot je vrlo osjetljiv.. nema popravka-ispravka, nema CRCa.. u trenutku boota radi ili ne.. a tad automatika preskoči na idući medij, ne prikaže ga i sl. .. isti stikić može savršeno raditi kao storage + a ponekad je dovoljno ponoviti kreiranje stikića, neka greška, .. napraviš sve isto no nekad (ne)radi..  :) i to je normalno, za usb-boot medije..

-ovisno o softu za kreiranje, postoji provjera (verify..) no brže je jednostavno bootati i vidjeti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
kipo kaže...
Da nisu prva dva USB 3.0, a taj treći USB 2.0?

 

Ne.

Sva tri su 2.0

Gledam sad, ta dva sto ih laptop nije prepoznao kad ih ukljucim na pc treba i do minutu da ih vidi, a ovaj sto je uredno prosla instalacija u sekundi se pojavi.

Neki vrag nije u redu sa njima.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice