Notebook i WinXP H Edition

poruka: 9
|
čitano: 2.867
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Notebook i WinXP H Edition

Bok

 

2003 sam si kupio notebook u Njemackoj i dobio sam instaliran Win Xp HE plus nekoliko drugih programa. Imam i CD-e kao original Windows na kojem pise da je ovaj Win CD samo za doticni notebook.

Prilikom prve aktivacije bilo je dobrodoslica i konfiguriranje i tako kad sam zavrsio, uvidio da jednim djelom imam recovera particiju kao Omage slike, a uz to sam imao original WIN XP.

Nakon nekoliko havarija, softverskih, nemam vise tih recoverija, pa idem na cisto i sam WIndows instalaciju,.. OK..

sad ovih dana je izdahnuo, sto su komponente sve otkazivale i prisle kraju radnog vijeka, samo mogu, dijelove prodati kome trebaju, dok sam notebook je otisao (ekran ne radi, matricna mi je 3 HDD pregorila, napuknuce kucista, ocito losa kvaliteta plastike itd...)

 

Mene zanima, da li mogu i dalje koristiti svoj placeni WINDOWS XP CD za novu konfiguraciju koju cu sklopiti jednog dana..??

 

NEmam zivaca njih zvati, jer imam iskustva da uvijek pri aktivaciji kazu da vec ne tko koristi moj serijski kljuc, hmmmmm

Imam naljepnicu serisjkog kljuca ispod notebook-a....

 

Imam li pravo koristiti original WIN CD na novom sklopljenom racunalu???


Nije mi rodendan danas!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Notebook i WinXP H Edition

U pravilu, OEM licencu bi treba koristit na jednom odredjenom racunalu, medjutim, ako za taj notebook imas uredan racun, te serijski broj racunala i oem cd key, kad win xp instaliras na svom novom racunalu, onda ces prilikom aktivacije navest da radis reinstalaciju na tom laptopu, serijskog broja tog i tog, cd keya tog i tog kupljenog u tom i tom shopu. Svaki ser.br i cd key su medjusobno vezani i stoga nebi smio imat problema kod aktivacije. To sto je instalacija na novo racunalo malo sivo podrucje je sasvim druga stvar, ali si definitivno legalniji nego niz piratskih korisnika, osobito ako si kucni korisnik. Ako si pak poslovni... onda radje uzmi drugu licencu.

16 godina
neaktivan
offline
Notebook i WinXP H Edition

Zasto ih zoves i objasnjavas im sta radis? Imam XP OEM i instaliram ih na cisto otprilike svakih 6 mjeseci(na PC koji vise nema veze s onim za koji je licenca),aktivaciju obavljam preko interneta i niko me jos do sada nije pitao nista.Mislim ako su XP legalno placeni tvoj problem je gdje ces ih instalirat. Inace OEM znaci da se softver prodaje uz neku hardversku komponentu.(nije obavezno uz kompletno racunalo)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Notebook i WinXP H Edition
Brada kaže...

Zasto ih zoves i objasnjavas im sta radis? Imam XP OEM i instaliram ih na cisto otprilike svakih 6 mjeseci(na PC koji vise nema veze s onim za koji je licenca),aktivaciju obavljam preko interneta i niko me jos do sada nije pitao nista.Mislim ako su XP legalno placeni tvoj problem je gdje ces ih instalirat. Inace OEM znaci da se softver prodaje uz neku hardversku komponentu.(nije obavezno uz kompletno racunalo)

Dobro prouci i procitaj tocku 4.1. Istina, prije je postojala mogucnost vezivanja licence uz neku ne-perifernu komponentu racunala pojedinacno sto se iskoristavalo, medjutim, sada OEM licenca vrijedi iskljucivo uz funkcionalno racunalo koje se sastoji od CPU, MB, PS, kucista i HDD. Stoga, ako cemo bit posve po zakonu, takva se licenca vise nebi smjela koristit na drugom racunalu. Ipak, posto je jednom vec placena, ipak je taj korisnik "legalniji" od cistih pirata, ali svejedno nije unutar zakonskih okvira. Stoga, ukoliko se radi o poslovnom korisniku, on MORA kupit drugu licencu.
16 godina
neaktivan
offline
Notebook i WinXP H Edition

Nisam bas siguran da je nelegalno buduci na ebayu mozes legalno kupiti OEM OS i prodavac kaze da ce ti na racunu biti i neka od hardverskih komponenti kako bi sve bilo legalno i uz suglasnost Microsofta.Ali kome danas vise vjerovati. Ionako mi se cini da cemo u blizoj buducnosti svi koristiti ako nista drugo legalan OS. I jos nesto,ne vjerujem da sve jace HR trgovine imaju u cjeniku OEM OS bez da ih Microsoft dira zbog toga.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.3.2008 22:20 (Brada).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Notebook i WinXP H Edition

Kako neke od tvrtki kod nas prodaju OEM OS a bez da prodaju kompletno racunalo to je ono sivilo... teoretski oni mogu rec da su prodali dovoljno dijelova da bi se sastavilo racunalo, a korisnik sam koristi OEM OS na tome. U pravilu ga oni nebi smjeli prodavat, osim u slucaju da dolazi u sklopu citavog racunala, kao npr. ovaj zadnji test konfiguracija u Bug-u. Tu definitivno mogu prodavat OEM verziju OS-a. U konacnici, ako laze tip sa linka koji sam prilozia, onda lazem i ja, a sve se moze jednostavno potvrdit besplatnim pozivom Microsoft Hrvatska. Vjerujem da oni ipak nece bit tako blagonakloni visestrukom koristenju OEM licence.

16 godina
offline
Notebook i WinXP H Edition

evo me....

 

Za privatno koristenje racunala s instaliranim OS WIN Xp HE...

 

Pretpostavljam da, svi mi korisnici nismo bas suglasni s Microsoftovim licencama (ja ih osobno nisam citao, ali drzim se fair pozicije u vezi s tim) , ali evo sto osobno mislim..

 

U IT industriji, kao racunalo,  mobilni telefon, DVD player i inih konzumerskih elektronskih proizvoda, sastoji se od dva glavna dijela.. Hardware i Software..

Dok je Hardware fizickog oblika, tijelo koji  zahtijeva niz potrebnih elektronickih fizickih elemenata , koji uz pomoc struje, obavlja niz matematickih operacija. Dotle je Software intelektualnog oblika, jezik, ili brojeve, kojii ih hardware moze racunati i davati rezultate nakon mat. procesa..

E sad, tijelo tj.hardware je fizicko, moze se pokvariti, moze nakon nekog vremena i otezavati daljnji rad ili popravak, jer vise ne produciraju te neophodne dijelove elektronike, dotle je jezik vjecan, dugorocno mu se jezik nece kvariti (ako brizljivo pazimo i baratamo medij u kojem se nalazi skup jezika za instaliranje OS).

 


I logicno mi je da, tijelo mogu zamjeniti novim komponentama, (bilo pojedinacno ili komplentno) i pridruziti mu jezik, kojim se koristio prethodno tijelo. Ja sam platio i jedno i drugo.

Dosta stvari ide na stetu nas, korisnika racunala s installiranim OS koji smo  platili. Moram priznati da je tesko pomiriti se s takvim nacinom trgovine. Valjda moze nasa vlada, tijelo ministarstva prava, zastititi mene i moje susjede, koji posjeduju tijelo s jezikom, da sto je placeno bude i Fair, u ovom slucaju se radi o jeziku OS koji nikada ne zastarijeva, nikada ga necemo zaboraviti, jezik je uvijek s nama.

 

Malo mi ovo izgleda blesavo, kao da placam svaki put casopis BUG sijecanskog broja 2008, kad ga otvorim u svakoj drugoj sobi ili toaletu.

Trebam li opisati??

 

Izdvojim cirka 35kn za casopis BUG 01/2008 i citam u dnevnom boravku, kako moje tijelo misli i upija cinjenice koje se nalaze u BUG-u, nesto moje tjelo hoce  izbaciti neku pokvarenu komponentu, moram otici u toalet, da na higijenski i ekoloski nacin zbrinem otpad i mislite da moram opet platiti 35 kn (dok boravim u toaletu). Jok.

 I dobro, olaksan i zbrinut neko vrijeme, nakon toga uzivacija je otici malo u vrt pod sjenikom, i  zavaliti se i nastaviti citati, ali neces sad opet ilegalno, i tu ne platiti cirku 35kn .

 

Poanta, moje tijelo se mijenja, stari,  nema dijelova, mladost je otisla, starost neminovno dolazi, zivci mi otisli citanjem, nisam lijep i brz. Dok placeni casopis Bug, kao intelektualno-znanstveno djelo neke grupe invidualaca, zivi onoliko koliko im pruzimo paznju, ocuvajuci ih..

 

Tijelo - Racunalo

BUG - OS

 

Ovo gore je grubo opisano, zlu ne trebalo...

 

Pa zato mislim i cinit cu, citat cu i dalje taj kupljeni casopis, gdje i kad hocu.

 

Ovo je napisano samo kao privatni korisnik.


Nije mi rodendan danas!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Notebook i WinXP H Edition

Radi fer pozicije sam ti i navea kako ces instalirat na novo racunalo ukoliko imas ikakvih problema i potpuno te podrzavam da taj placeni XPH koristis na drugom racunalu posto je ovo crkotina.

IPAK, analogija sa Bugom ti ne stoji, jer u ovoj analogiji ti placas retail verziju Buga, bas kao sto mozes u shopu kupit retail verziju XP-a koja adekvatno vise i kosta, ali je mozes koristit na jednom ali bilo kojem racunalu. Ova OEM verzija bi bila prevedena na Bug kao casopis, kao da placas 20kn za tu svoju kopiju, ali je mozes citat samo u knjiznici iako je taj tvoj broj Buga samo tvoj i nitko drugi ga ne smije citat ni koristit. Ako pak zelis svoj Bug, kojeg opet samo ti mozes koristit, citat i koristit svugdje, onda ces platit retail verziju na kiosku, ili ces, ako uzimas veci broj licenci (npr. pretplata na 2 godine - 22 komada) onda dobijas popust - isto vrijedi i za 22 licence XP - dobia bi popust.

Summa summarum - iako NISI striktno po zakonu, jer si kupia Bug po 20kn, a koristis ga i van knjiznice, ipak si vise po zakonu nego onaj, sta je taj Bug ukra iz trafike ili ga kopira bez izricitog Bug dopustenja. Po meni si ipak fer jer si ga jednom platia.

16 godina
offline
Notebook i WinXP H Edition

Šutim

aaargh

 

Ma samo da se javim, da sam procitao , ..

pamet mi vise ne sluzi, kako gledati na sve to. Kapitalizam s svojim iskustvom dobro, dobro maze oci..

sad sam polako nostalgican, vremena, kad je moj rodjo imao Commodore 64, uuuuuffffff

 

I dalje me malo kopka oko toga, bas mi narusava mir.

 

 


Nije mi rodendan danas!!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice