Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softvera

poruka: 15
|
čitano: 5.203
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softvera

Pozdrav,

 

Imam jedno pitanje na volio bih znati točan odgovor. Trebala bi prijatelju originalna licenca od Windowsa (7-ica ili 10-ka, 10-ka naravno po mogućnosti). Vidim ima na Njuškalu hrpa oglasa sa prodajom licenci za Microsoftove proizvode (Windows, Office, Office 365...) pa me zanima koliko je to "legalno" ili legalno kupiti, tj prekupiti licencu od nekoga?

 

Vidim ljudi imaju firme na Njuškalu preko kojih to prodaju, daju R1 i obične račune s tim licencama pa me zato zanima. Bio sam u uvjerenju da se Microsoftovi proizvodi ne smiju preprodavati (osim od licenciranih MS partnera), ali vidim ljudi prodaju evo recimo na Njuškalu Win 10, Office 365 čak i OEM licence preko svojih obrta za koje čisto sumnjam (možda se i varam) da su licencirani MS distributeri ili partneri za preprodaju. Unaprijed hvala, lijep pozdrav!

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 18:38 (Thermal).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver

Obicno ljudi vole znati tačan odgovor ;) Rijetko tko želi pogrešan odgovor ;) A što ne pitas MS umjesto forum? Jedino oni su mjerodavni za takve stvari....

14 godina
offline
Preprodaja ili prekupnje microsoftovog softvera

Pa mislio sam da možda tu ima ljudi koji se razumiju u te stvari ili rade s tim. A microsoft pitat uff.....rađe ne bi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver

-licence se ne mogu preprodavati, licenca je dozvola, ne vlasništvo nad softwareom. (jednako kao npr vozačka dozvola ili diploma..).

-ne miješati s kupnjom oem računala s predinstaliranim softwareom (oem partner je ovlašten distributer koji tad prodaje računalo+soft) i prodaja takvog računala trećoj strani (preprodaja, polovno).. tj to je generalno od strane MSa zabranjeno po EULAi ali eula je smao popis želja MS, ne zakon, tj ako neki ugovor potpišeš tad na njegove uvjete pristaješ.. ako osporiš tad ne vrijedi tj odlučuje sud. Njemačka+austrija imaju svoju eulu, koja dozvoljava prodaju takvog oem računala sa spoftwareom, legalno-legitimno i priznato od MSa.

-to je zapravo odnos dvaju strana, vlasnik softwarea je MS, copyright, patenti-licene, vlasnički soft koji nije free i s druge strane korisnik (ne kupac-vlansik), nego korisnik koji plaća pravo korištenja uz uvjete, prekršiš uvjete gubiš licencu, tj dozvolu tj pravo korištenja.

-država zakon s tim nema zapravo ništa, tj to je tad spor dvaju strana u ugovoru, ms-vlansik vs korisnik, s važećom ili ne važećom licencom.

-korisnik nema pravo distribucije, umnažanja za prodaju, itd.. odnosno, zaštićen sadraj (film, glazba, soft, bilo što zaštičeno autorskim zakonom i sl.) može legalno isključivo ovlašteni distributer tj partner koji s vlasnikom sklopi ugovor, npr emitiranje filma, tv-radio, prodaja softwarea.. =zamp, autorska (vlansička) prava. Ne miješati s vlasničtvom i fizičkom imovinom. Auto kupiš npr od mercedesa i radiš što želiš, tj ne smiješ kršiti prometne propise, ne smiješ biti trgovac na crno (prodaja osobnog je dozvoljena, nije djelatnost.. ali to je jedan komad ne svaki dan više komada.. tad je to djaltanost i tad ako nisi registriran to je na crno. Pri tome nije stvar u prodaji nečega nego u porezima, registracija, rad na crno, piraterija itd..). Jednako ne možeš na mercedesov auto naljepiti neko drugo ime-brand jer bi dobio tužbu za lažiranje/plagiranje/falsificiranje i sl.. čak ako si sličan, može te se optužiti za kopiranje dizajna.. tako da ne možeš bilo što raditi s bilo čime, ne možeš pucati iz pištolja u zrak, bit ćeš kažnjen itd..

 

-R1 ne postoji, tj ukinuto ulaskom u EU jer realno ne postoji, tj postoji, tj svaki račun je račun.. kod nas je to samo bilo stvar kontrole države-poreza.. kao obvezna forma računa koji od podataka mora sadržavati naziv kupca, firme, oib-jmbg-mb.. tj to je samo način korntrole (izbjegavanja) plaćanja poreza... u npr usa toga nema, ali ako te porezna uhvati u muljaži tad te oderu do kože, pri tome svaki račun je ok, može biti rukom ispisan na komadu škarnicla.. ako je pravi, ako je lažni -kazna. (jer tad služi utaji poreza..).

Ako firma kupuje računalnu opremu, normalno će to knjižiti kao trošak, odbitak poreza.. kao bilo što drugo, materijal, papir.. jednako i soft-licenca. Naša porezna te traži r1 tj na tom računu mora biti podatak firme i odnosi se samo za firme... ne za osobe, tj osoba može nešto kupiti i mora imati račun do izlaska iz trgovine.. (ako nema, kazna) no nakon tog možeš račun baciti i nikad nikom ne moraš dokazivati kupnju bilo čega.. računom, a r1 ne postoji ... :)

-firme su nešto drugo, moraju imati sve u poslovnim knjigama, moraju čuvati poslovne podatke godinama (10+..) i sve što je u vlansištvu firme mora biti uredno zavedeno. Ako se jednom provjeri neki r1 račun, tad se može vidjeti-otkriti jel bio pravi ili lažni, jel porez plaćen ili porezna prijevara.. kao i fiskalizacija, ista svrha ali samo maloprodaja-trgovine..

 

-zašto bi firma morala nešto kupiti od nekog trgovca? npr nešto s ebaya ili od lokalne trgovine kao msan..? zakon dozvoljava kupnju bilo gdje, globalno, slobodno tržište.. ali problem jer ne mora postojati r1 forma (to je samo formalni oblik, tj podaci koji nisu bitni dijelovi računa, .. kao OIB i zapravo ga izvan hr nitko nema tj jednako tako naša policja nema pristup registracijama auta japana, rumunjske.. i ne može provjeriti.. ne zanima ih. To je jedini problem s takvim računom, tj porezna može odbiti prihvatiti taj račun i trošak, time proez-predporez.. i to je to. Ne knjižiš kao trošak, tad nema problema s porezom. Nema carine na soft-znanje, globalno je soft dostupan direktno od vlansika-proizvođača i zapravo digitalizacija-interner je eliminiralo fizički medij kao nužan.. npr možeš sad otići na adobe-ms.. skinuti bilo što, eliminiran distributer lokalno kao nekad.. i ako želiš koristiti kupiš licencu-dozvolu, aktiviraš, koristiš. Gdje ćeš kupiti licencu je stvar (slobodnog) tržišta tj nije zakonom određeno da to moraš kupiti u ms-storeu (jer bi bilo monopol, kažnjivo..) možeš kupit od bilo kojeg trgovca. Pri tome kao kupac-korisnik nemaš baš nikakav mehanizam provjere jer neki trgovac online na crno ili legalni distributer, tj može biti u njemačkoj, finskoj, hr, kini, usa.. i ti nemaš ništa niti naša porezna za provjeru. (samo domaće firme su u trgovačkom registru itd..). To svaka zemlja radi za sebe ili EU kao zajednica npr zakon GDPR ili roaming..

-naravno MS to ne želi, ako njih pitaš upute te na lokalnog distributera ili ms-store.. ali ti biraš trgovinu, ti si kupac-krosinik, slobodno tržište koje jedanko vrijedi za osobe-firme (i firme su osobe, pravne, dosk su ljudi fizičlke). Cijena nije stvar zakona, ako nešto na msstoreu košta npr 100€ to ne znači da je to jedina legana cijena, jer cijena kao takva ne može biti (ne)legalna. Može biti popust, može biti viša-niža, može biti i free (i dalje vrijede ista pravila, ista licenca.. licenca se mora imati uvjek, čak i za free soft.. vidi npr licencu za 7z, besplatan-free-foss.. i licenca, koju te netko traži, nemaš-kazna..) Cijenanije stvar zakona ili važenja licence, licenca važi ili ne.. a ako kupiš key na ebayu za npr 5$ i aktiviraš, tad je to važeća licenca.. a kako to znamo??

-pa key-aktivacija-licenca se validira na MSovom serveru i MS je jedini na svijetu koji prihvaća ili odbija key, jedini na svijetu koji može reći da key ne vrijedi, ne porezna ili policajac .. a ako MS prihvati, aktivira, tad je to važeći key, važeća licenca, neovisno koliko je plaćena ili gdje je plaćena.

-možeš (za primjer, izmišljeno) kupiti key u ms storeu, npr ms-win10-home licencu.. i imati račun, r1.. to je jednokratna licenca, aktiviraš-potrošena, aktiviraš više puta ili nešto zabranjeno, tad je gubiš, ali imaš r1 i to je original.. kako? Pa npr licenca dozvoljava jednog korisnika, ne 100 ili prepordaja-umnažanje i sl. ili kupiš MSoffice-home recimo za 400kn (jeftinije nego pro).. no to za firmu ne vrijedi, mada si kupio u msstoreu na ime firme i r1.. jer ta licenca u euli kaže da je isključivo za kućne korisnike, ne komercijalne-firme.. i time ta licenca ne vrijedi za firme neovisno gdje je kuljena, cijena, r1 itd.. ali što se tiče porezne sve je ok.. ako te ms tuži, kriv si itd.. Ili neka freeware app može biti free za kućen korisnike ali ne mora za komercijalu-firme.. isti soft, ista licenca, legalno ili nelegalno ovisi jesi li firma ili kućni. Država i zakon s time nemaju nešto posebno, zakon ne propisuje ciejnu niti određuje trgovca kod kojeg nešto (ne)smiješ kupiti a stvar uređenih država (množina) je da trgovci na sivo-crno ne postoje, no kupac-korisnik to ne može znati za online.. pa čak ni za fizičku trgovinu kao msan.. mi ne možemo znati jel msan, konzum bilo tko legalan tj ima li ugovor s msom, plaća li poreze i sl. to zna država i vlasnik kao MS..

ako firma kupi key na ebayu.. ne treba ga knjižiti kao trošak, što se porezne tiče tad je to ok a što se msa tiče ako prihvati aktivaciju tad je licenca valjana i nitko treći ne može reći drugačije.

 

-no, ako je firmi važno.. tad nikako nije pametno kupovati bez r1, natezati se poreznom (ulaskom u eu je to prebačeno na carinsku, kazne s 5.000 su skočile na 50.000.. sad čekamo novu reorganizaciju inspektorata.. ne zna se i nejasno je kako će se bilo koji zakon tumačiti..). Ako je firmi ušteda od 800kn važna, tad ne treba ni kretati u posao, propada.. a natezanje kad inspektor odere kaznu ne vrijedi živaca i može biti par nula više nego ciejna windowsa..

-zapravo, samo amateri-početnici pitaju za win, za licencu.. to je najmanja stavka, najmanje važno, sve ostalo (soft) je daleko skuplji dok postoji i free-legalna alternativa kao linux-distra/FOSS. Problem je kad ti treba konkretna aplikacija (kasa, baza) a to se plaća, koja je vezana za neku platformu npr win ili trebaš mso ili adobe, corel, acad, video.. itd.. sav ostali soft košta za nulu više i nema legalnog osim kupiti od distributera tj smao kod proizvođača možeš aktivirati online i tek tad znaš jel key dobar ili loš.

-firma ne treba kemijati, win licenca je sporedna kao trošak ako firma zarađuje.. više se potroši na kavu ili wc papir..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Preprodaja ili prekupnje microsoftovog softvera

Nego, kako ti se da toliko tipkati?

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
13 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Thermal kaže...

Pozdrav,

 

Imam jedno pitanje na volio bih znati točan odgovor. Trebala bi prijatelju originalna licenca od Windowsa (7-ica ili 10-ka, 10-ka naravno po mogućnosti). Vidim ima na Njuškalu hrpa oglasa sa prodajom licenci za Microsoftove proizvode (Windows, Office, Office 365...) pa me zanima koliko je to "legalno" ili legalno kupiti, tj prekupiti licencu od nekoga?

 

Vidim ljudi imaju firme na Njuškalu preko kojih to prodaju, daju R1 i obične račune s tim licencama pa me zato zanima. Bio sam u uvjerenju da se Microsoftovi proizvodi ne smiju preprodavati (osim od licenciranih MS partnera), ali vidim ljudi prodaju evo recimo na Njuškalu Win 10, Office 365 čak i OEM licence preko svojih obrta za koje čisto sumnjam (možda se i varam) da su licencirani MS distributeri ili partneri za preprodaju. Unaprijed hvala, lijep pozdrav!

 Kratko:
a) ako ti treba licenca za po doma => odi na ebay i kupi win 10 licencu za 5-7$
b) ako ti treba licenca za firmu, kupi windowse skupa sa računalom (ili češ imati problema sa inspekcijom ako ti ikada počnu kopati po kompu)

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.5.2019 14:36 (Darky).
10 godina
offline
Preprodaja ili prekupnje microsoftovog softvera

Ja sam imo iskustvo sa carinom kad je došla u kontrolu. Došli stavili svoj stick koji gleda šta sve ima instalirano. Bio je jedan program sa urednom licencom ,ali da sam imo "besplatnu" antivirusnu verziju instaliranu naplatili bi mi kaznu. Bili su slikali naljepnicu od win. nisu me tražili R1 račun ,ali bio je spreman za pokazati .

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.5.2019 14:57 (Hrvoslav).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Darky kaže

 Kratko:
a) ako ti treba licenca za po doma => odi na ebay i kupi win 10 licencu za 5-7$
b) ako ti treba licenca za firmu, kupi windowse skupa sa računalom (ili češ imati problema sa inspekcijom ako ti ikada počnu kopati po kompu)

 

Ovo sam ja uradio prije 4 mjeseca. Napravio novi profil na ebay-u i dobio onaj popust za novi acc, tako da sam win 10 pro platio 2,70$. Jos uvijek sve sljaka kako treba, uredno registrovan, update-i normalno dolaze. Do kada ne znam, cuo sam da su neki koristili godinama kupljeno na ovaj nacin(naravno ranije verzije win-a).

5 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver

Update dolazi uredno i na crackani windows.....

11 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Posmatrač kaže...

Update dolazi uredno i na crackani windows.....

 mislio sam na aktivaciju...

14 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Darky kaže...
Thermal kaže...

Pozdrav,

 

Imam jedno pitanje na volio bih znati točan odgovor. Trebala bi prijatelju originalna licenca od Windowsa (7-ica ili 10-ka, 10-ka naravno po mogućnosti). Vidim ima na Njuškalu hrpa oglasa sa prodajom licenci za Microsoftove proizvode (Windows, Office, Office 365...) pa me zanima koliko je to "legalno" ili legalno kupiti, tj prekupiti licencu od nekoga?

 

Vidim ljudi imaju firme na Njuškalu preko kojih to prodaju, daju R1 i obične račune s tim licencama pa me zato zanima. Bio sam u uvjerenju da se Microsoftovi proizvodi ne smiju preprodavati (osim od licenciranih MS partnera), ali vidim ljudi prodaju evo recimo na Njuškalu Win 10, Office 365 čak i OEM licence preko svojih obrta za koje čisto sumnjam (možda se i varam) da su licencirani MS distributeri ili partneri za preprodaju. Unaprijed hvala, lijep pozdrav!

 Kratko:
a) ako ti treba licenca za po doma => odi na ebay i kupi win 10 licencu za 5-7$
b) ako ti treba licenca za firmu, kupi windowse skupa sa računalom (ili češ imati problema sa inspekcijom ako ti ikada počnu kopati po kompu)

 

Hvala ti na odgovoru, ma da sam znao to i prije. Ono šta mene zanima je da li je to legalno kupovat takve licence preko takvih obrta sa njuškala bilo poslovno ili privatno.

15 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Thermal kaže...

 

Hvala ti na odgovoru, ma da sam znao to i prije. Ono šta mene zanima je da li je to legalno kupovat takve licence preko takvih obrta sa njuškala bilo poslovno ili privatno.

 gle to je siva zona
ako je OEM licenca, ona vrijedi isključivo uz računalo na koje je instalirana
ako je pak RETAIL, e onda se može seliti sa računala na računalo, a time teoretski prodati dalje
No problem je kaj inspekcija traži račun za windowse i mogu ti jako zagorčati život, trošak windowsa se ionako računa u porezni odbitak,. tako da se ne isplati sa time zezati
Koliko to može biti problem je i činjenica da su neke i za linux distribucije tražili račun, pa je bilo natezanja, printanja EULA, i službenog prevođenja da tikvanu objasni da je linux i ostatak gore legalan.

(BTW i na linuxu postoji komercijani software koji se plaća, pa to isto znaju provjeravati, nije ni na Linuxu sve besplatno)

Ako pak trebaš licencu za po doma, pa niko ti neće ulaziti u kuću i provjeravati bez sudskog naloga. osim ako ne napraviš kakvo kriminalno djelo, pa ti ovo priljepe uz put

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.5.2019 22:46 (Darky).
14 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Darky kaže...
Thermal kaže...

 

Hvala ti na odgovoru, ma da sam znao to i prije. Ono šta mene zanima je da li je to legalno kupovat takve licence preko takvih obrta sa njuškala bilo poslovno ili privatno.

 gle to je siva zona
ako je OEM licenca, ona vrijedi isključivo uz računalo na koje je instalirana
ako je pak RETAIL, e onda se može seliti sa računala na računalo, a time teoretski prodati dalje
No problem je kaj inspekcija traži račun za windowse i mogu ti jako zagorčati život, trošak windowsa se ionako računa u porezni odbitak,. tako da se ne isplati sa time zezati
Koliko to može biti problem je i činjenica da su neke i za linux distribucije tražili račun, pa je bilo natezanja, printanja EULA, i službenog prevođenja da tikvanu objasni da je linux i ostatak gore legalan.

(BTW i na linuxu postoji komercijani software koji se plaća, pa to isto znaju provjeravati, nije ni na Linuxu sve besplatno)

Ako pak trebaš licencu za po doma, pa niko ti neće ulaziti u kuću i provjeravati bez sudskog naloga. osim ako ne napraviš kakvo kriminalno djelo, pa ti ovo priljepe uz put

 

Ma znam sve što si napisao i slažem se da je siva zona.

 

No jedino mi nije jasno ti obrti koji to prodaju i izdaju za to račun, a po microsoftovoj politici to se ne bi smijelo preprodavat, a oni to rade legalno i kao registrirana dijelatnost.

 

 

Evo recimo na njušci ovom Linku sam gledao licence, čovjek ima nekakav obrt, a preprodaje legalno hrpu licenci.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.5.2019 7:13 (Thermal).
15 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver
Thermal kaže...

Ma znam sve što si napisao i slažem se da je siva zona.

No jedino mi nije jasno ti obrti koji to prodaju i izdaju za to račun, a po microsoftovoj politici to se ne bi smijelo preprodavat, a oni to rade legalno i kao registrirana dijelatnost.

Evo recimo na njušci ovom Linku sam gledao licence, čovjek ima nekakav obrt, a preprodaje legalno hrpu licenci.

 

 gle to su ti male IT firme (servisi) koji popravljaju računala.
recimo ti slupaš laptop ili je crkla matična ili ekran, pa je popravak neisplativ, i onda ljudi to njima ostave, a oni onda lešinare
prodaju dijelove.
e sad sa naše strane dok god ima porijeklo imovine i izda račun sve je ok. kaj se prodaje tiće


Problem nastane kad TEBI dođe inspekcija i kaže da imaš krivu licencu.

OEM licence se ne bi smjele prodavati osim skupa sa računalom, a Retail ima procedure kako se prenosi vlasništvo i to uključuje Microsoft Hrvatsku koji to mora evidentirati inače ....

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.5.2019 7:34 (Darky).
15 godina
offline
Re: Preprodaja ili prekupnja Microsoftovog softver

-besmisleno je kupovati kod domaćeg 'muljatora' koji prodaje nešto oem-kemijanje, samo zbog R1 kojeg može natipkati u 'wordu'.. R1 ne postoji, tj to je samo domaći račun na kojem je registracija-matični broj-oib osobe, zbog poreza tj troška-odbitka poreza. Platiti licencu npr 800-1200kn i odbijati trošak u odnosu na ebay 3-5$ je besmisleno. Uz razliku da oem licenca nije prenosiva i eula isključivo u njemalkoj-austriji to dozvoljava (jer je takav ugovor MSa s tim državama).

-bilo koja firma može izdati bilo koji račun.. ako je lažan, tad je to porezna prevara, nema veze s licencom-softwareom ili važenjem keya. Tome npr služi fiskalizacija ali je to samo maloprodaja..

-jedini kog se pita jel licenca važeća, key ispravan.. je MS. Pošto aktivacijom keya to MS potvrđuje, kao i text EULAe koji je u svakom softwareu kao win, pravno je to gotovo, legalno, vrijedi. Ako MS ima nešto pravnog protiv takvog keya ili ebaya tad mora prvo podići privatnu tužbu.. a toga nema. Da imaš crackan win ili torrent-piraterija (distribucija) tad si kriv po kaznenom zakonu, nije potreban privatna tužba vlansika nego automatizam (kao npr ubojstvo/kriminal/terorizam) jer to su tad zakon o copyrightu i autorskim pravima..

-ovakav lokalni trgovac-servis sigurno nije ovlašteni distributer MSovog ili bilo kojeg drugog softwarea tako da je besmisleno kod njega kupovati dok sam R1 nije stvar zakona, ukinut kao obveza ulaskom u EU 2014. ..

 

-bilo što možeš kupiti bilo gdje, ako pri tome ne kršiš neki drugi-treći zakon (npr robe kojima je zabranjen promet..) .. software nije ni po čemu zabranjen-poseban kao roba, možeš kupiti u pakistanu, londonu, zagrebu.. i vrijedi jednako, dok cijena nema nikakve veze sa zakonom ili legallnosti-važenju licence.

-npr ako skineš torrentom windowse, tad si pirat, tj istovremeno si distribuirao zakonom zaštićen sadržaj i primjenjuje se kazneni zakon, ako isti win skineš direktno od jedinog izvora koji je sigurno legalan, tj vlasnika, tj ms-servera tad je to najlegalniji način koji može postojati i jedini je MS koji to može u bilo kojem slučaju osporavati jer je vlasnik. Licenca je odvojena stvar, ne kupuje se kao vlansištvo nego se plaća korištenje, uz uvjete koje moraš poštivati da bi licanca bila važeća ili u suprotnom ne vrijedi neovisno imaš li račun-R1 jer te MS ne traži R1.. on te traži važeći licencu. Ako kupiš key na ebayu i ms server to auitorizira tad je MS kao vlansik odobrio tu licencu. (točka) i nikakav inspektor ili zakon-država s važenjem te licence nema baš ništa.. sve ostalo su neke druge stvari koje se ne tiču ms-win ili licence, npr porez, knjigovodstvo.. jednako kao da imaš prometnu nesreću, nevezano s win-licencom. Država nema baš ništa s time ili način provjere važenja licence, pogotovo osporiti licencu ako MS kaže da je ispravna, da vrijedi jer to ne odlučuje država-zakon, nego vlansik ugovorom i uvjetima eulae.. a ta eula ti kaže da ne možeš orenositi oem licencu, tj čitaj eulau, čitaj za njemačku ili hr-emea3 regiju, za usa, za kanadu, australiju.. i primijeti da je to ugovor između MSa i korisnika windowsa.

 

edit: razlika izmešu OEM i Retail licence:

-Retail je neovisna licenca, kupljena zasebno kao odvojena roba-artikal.

-OEM je kupljeno uz hardware (računalo) i vezana je uz taj konkretan HW, iza tog stoji OEM partner (npr hp, lenovo, asus..) ne direktno MS. Praktički u trgovinama ne bi smio postojati oem kao artikal.

ali.. posotji i dozvoljen je, MS zna.. i što se tiče MSa (a time i zakona, jer je to odnos vlansik-korisnik, ugovor) dozvoljava se kupnja oem licence odvojeno od hw u roku od 30 dana (možeš nazvati ms-0800300300 i pitati..). No ti nikad msu ne moraš dokazivati nešto računom npr kad si kupio računalo.. a jedini koji to može vidjeti je inspektor koji provjerava poslovne knjige i tako vidi ulazne račune za sve što je knjiženo na trošak firme. Ako si računalo knjižio kao trošak tad je račun u knjigama.. ako nije, tad datuma nema i državu-zakn se ne tiče.

Druga razlika, retail licenca se može prenositi s računala na računalo tako da se odjavi-odregistrira i aktivira na drugom, to dozvoljava licenca/vlansik dok to zabranjuje s oemom tj vlanik je ms a prodao ti je nešto oem-partner kroz trgovca, ne ms i ima ograničene uvjete jer je takav ugovor oema i msa. Pošto se key kod aktivacije veže za ID hardwarea, jednom aktiviran hw-key je trajan, ostaje u bazi i vrijedi vječno tj dok MS ne kaže da ne vrijedi (blacklista i sl.) ili u slučaju retaila dok korisnik ne deaktivira. Tad će svakim installom na toj mbo i spajanjem na ms server taj ID biti pronađen u MSovoj bazi i automatski aktivirati odgovarajuću licencu (home/pro ..) dok korisnik može ako želi dokupiti npr s home na pro i unjeti novi key.. to su stvari koje određuje vlansik, ugovor, eula, ne država-zakon.

 

Slobodno tržište, pravo kupca da bilo što bilo gdje kupi nema nikakve veze s legalnošću ili važenjem licence ili ugovora između ms-korisnika, dok se državu-zakon u vezi firme tiče samo to posluje li po zakonu, uredno knjigovodstvo i plaćeni porezi, ako nema kršenja KZa tad za bilo koji spor mora biti privatna tužba vlansika. Privatnih tužbi prema korisnicima nema, u povijesti tek par primjera kad je ms tužio firme.. naravno moraš imati važeću licencu, ako nemaš, moraš kupiti ili ne korsititi zaštićen software-vlasništvo.

 

dakle, ako kupiš neku oem licencu, tad ti to ne vrijedi ako nemaš račun za računalo unutar 30 dana (ne mora biti ista trgovina i sl.) jer to je tako određeno ugovorom EULAom. MS dozvoljava oem prodaju (računalo+licenca) za njemačku ali ne za hrvatsku.. tj to piše u EULA tj to je tako sklopljen ugovor. Odnosno, ako želiš biti siguran, neka ti taj trgovac da neki ugovor s MSom ili dokaz da je on ovlašten u hr prodavati polovne oem računala/licence.. bez tog možeš kupit na hreliću, jednako si siguran/miran. Kad lokalni MS zastupnik sazna za neku firmu koja koristi win a nema odgovarajuću licencu, tad kroz BSA dobiješ upozorenje itd.. i možeš očekivati inspektorat ukoliko uskoro to ne riješiš. MS ima sve podatke, zna kome je što prodao, zna koliko licenci je aktivno jer je sve u njegovoj kontroli. Dovoljno je da svake godine provjere firme registrirane na trgovačkom sudu i usporede sa svojim popisom firmi/partnera koji plaćaju licencu, ako nisi na popisu, možeš očekivati mail upozorenja od BSA.. ne moraš čak korisitti win, možeš npr linux..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.5.2019 11:10 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice