Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.418.225
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
9 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Riješen problem sa ažuriranjem(18363,476)u postavkama je ažuriranje značajki bilo odgođeno na 90 dana, ne znam kako ni zašto,nisam se pačao u to, sada uredno winver pokazuje Verzija 1909.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Imam na laptopu win 10 pro instaliran na ssd. Imam i hdd na kojem su igrice i ostalo... primjetim u igrama da zastane a u isto vrijeme se i hard pali...kao da je bio u sleep modu i onda se upali kad igra nesta treba... to se desi i ako sam nesta radio i sad trebam nesta sa hdd-a i treba 1-3 sek dok se zavrti.... jel mogu iskljucit to gasenje u power manageru da me nezeza?
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Da, mozes postaviti vrijeme iskljucivanja diskova na "0", i onda ce ti pisati "never".

Makar loadanje sa HDD-a svakako traje duze.

Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
jocommb kaže...
Imam na laptopu win 10 pro instaliran na ssd. Imam i hdd na kojem su igrice i ostalo... primjetim u igrama da zastane a u isto vrijeme se i hard pali...kao da je bio u sleep modu i onda se upali kad igra nesta treba... to se desi i ako sam nesta radio i sad trebam nesta sa hdd-a i treba 1-3 sek dok se zavrti.... jel mogu iskljucit to gasenje u power manageru da me nezeza?

 Samo ovako namjesti u Power Opcijama...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Da li postoji nešto kao Dreamscene u Visti za Windows 10?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ja koristim stardock deskscapes, bio nekih 2.5 eura ,radi odlicno i imas na stotine animacija na oficijelnoj stranici, a mozes praviti i svoje.
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Pozdrav,
imam sljedeći problem - frendica je imala sve osobne datoteke na hard disku (Slike, Videozapisi, Preuzimanja itd.) s oznakom D. Slagali smo joj danas hard (winsi su na ssdu) jer joj je netko prije nas napravio bespotrebne particije, pa smo sve skupa resetirali, stavili na jednu zajedniku. No, kako smo glupi zaboravili smo prije toga prebaciti lokacije tih "osobnih datoteka" na default lokacije (na C). 


Sada kada probamo preko trake za brzi pristup, desni klik, mjesto itd. premjestit lokacije na novi disk izbaci error. Kada u explorer zalijepim "shell:UsersFilesFolder" tamo nema Slika, Videozapisa, Preuzimanja, Datoteka i Glazbe. Dakle, potpuno su izgubljeni jer windows registrira da su jos na particiji koja ne postoji. Posto ne postoje kada stisnem na njih i vrati zadano izbaci error, jer logicno ne moze premjestiti datoteku koja ne postoji.

Pitanje je sad - sto napraviti? Kako vratiti sve "osobne datoteke" na zadano, na sistemski disk (C:), pa onda dalje od toga lako ih ponovno premjestiti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ficosime kaže...

Pozdrav,
imam sljedeći problem - frendica je imala sve osobne datoteke na hard disku (Slike, Videozapisi, Preuzimanja itd.) s oznakom D. Slagali smo joj danas hard (winsi su na ssdu) jer joj je netko prije nas napravio bespotrebne particije, pa smo sve skupa resetirali, stavili na jednu zajedniku. No, kako smo glupi zaboravili smo prije toga prebaciti lokacije tih "osobnih datoteka" na default lokacije (na C). 


Sada kada probamo preko trake za brzi pristup, desni klik, mjesto itd. premjestit lokacije na novi disk izbaci error. Kada u explorer zalijepim "shell:UsersFilesFolder" tamo nema Slika, Videozapisa, Preuzimanja, Datoteka i Glazbe. Dakle, potpuno su izgubljeni jer windows registrira da su jos na particiji koja ne postoji. Posto ne postoje kada stisnem na njih i vrati zadano izbaci error, jer logicno ne moze premjestiti datoteku koja ne postoji.

Pitanje je sad - sto napraviti? Kako vratiti sve "osobne datoteke" na zadano, na sistemski disk (C:), pa onda dalje od toga lako ih ponovno premjestiti?

 Sta ovo konkretno znaci? I sto hitnije iskopcaj taj disk da se vise ne koristi....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Posmatrač kaže...
Sta ovo konkretno znaci? I sto hitnije iskopcaj taj disk da se vise ne koristi....

 

Možda nisam najbolje objasnio. 

Riječ je o laptopu koji ima SSD (C:) od 130gb na kojem su windowsi i ostalo bitno (kako to već ide).

 

Uz to laptop ima i HDD od 1TB, ali je netko tko joj je to slagao napravio 5-6 particija (potpuno nepotrebno). Sve datoteke smo joj kopirali na USB i formatirali HDD i odlučili napraviti dvije nove particije (1 za programe koji joj nisu za SSD, 1 za datoteke). Problem u svemu je što, prije nego smo formatirali, nismo vratili lokacije default foldera (Slike, Glazba itd.) na C, pa da onda nakon ih opet prebacimo na HDD. Tako da sada Windows detektira da bi oni trebali biti na particiji koja ne postoji vise. 

 

Problem je u tome sto bi trebali vratiti lokaciju Slika, Glazbe itd. na default lokaciju, pa da ih onda prebacimo opet na HDD. 

Nadam se da je sada malo jasnije sto je problem 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.11.2019 14:05 (ficosime).
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ficosime kaže...
Posmatrač kaže...
Sta ovo konkretno znaci? I sto hitnije iskopcaj taj disk da se vise ne koristi....

 

Možda nisam najbolje objasnio. 

Riječ je o laptopu koji ima SSD (C:) od 130gb na kojem su windowsi i ostalo bitno (kako to već ide).

 

Uz to laptop ima i HDD od 1TB, ali je netko tko joj je to slagao napravio 5-6 particija (potpuno nepotrebno). Sve datoteke smo joj kopirali na USB i formatirali HDD i odlučili napraviti dvije nove particije (1 za programe koji joj nisu za SSD, 1 za datoteke). Problem u svemu je što, prije nego smo formatirali, nismo vratili lokacije default foldera (Slike, Glazba itd.) na C, pa da onda nakon ih opet prebacimo na HDD. Tako da sada Windows detektira da bi oni trebali biti na particiji koja ne postoji vise. 

 

Problem je u tome sto bi trebali vratiti lokaciju Slika, Glazbe itd. na default lokaciju, pa da ih onda prebacimo opet na HDD. 

Nadam se da je sada malo jasnije sto je problem 

 Probaj stvoriti novog usera i vidjeti di su njegove mape, ako su na pravom mjestu obriši sadašnjeg usera, samo pripaziti na kategoriju usera.

Pomalo, šegavo i vajka!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ficosime kaže...
Posmatrač kaže...
Sta ovo konkretno znaci? I sto hitnije iskopcaj taj disk da se vise ne koristi....

 

Možda nisam najbolje objasnio. 

Riječ je o laptopu koji ima SSD (C:) od 130gb na kojem su windowsi i ostalo bitno (kako to već ide).

 

Uz to laptop ima i HDD od 1TB, ali je netko tko joj je to slagao napravio 5-6 particija (potpuno nepotrebno). Sve datoteke smo joj kopirali na USB i formatirali HDD i odlučili napraviti dvije nove particije (1 za programe koji joj nisu za SSD, 1 za datoteke). Problem u svemu je što, prije nego smo formatirali, nismo vratili lokacije default foldera (Slike, Glazba itd.) na C, pa da onda nakon ih opet prebacimo na HDD. Tako da sada Windows detektira da bi oni trebali biti na particiji koja ne postoji vise. 

 

Problem je u tome sto bi trebali vratiti lokaciju Slika, Glazbe itd. na default lokaciju, pa da ih onda prebacimo opet na HDD. 

Nadam se da je sada malo jasnije sto je problem 

- pogubio si se savim :) tj podatke ...

- najmanmji problem je vratiti nazad (opcija reset na default =''vrati zadano''.. originalna lokacija). No ako si već brisao particije tad si obrisao sadržaj i tad jedino unformat-undelete particija može nešto (zato ti gore post kaže da ugasiš.. jer radom samo otežavaš spašavanje, povratak obrisanih particija i sadržaja..). Ti bi sad želio nešto prebaciti na hdd.. (boldani text??) ... od kud? Nešto nepostojeće bi kopriao? Tj ako to nije kopirano/muvnuto na ssd tad je ostalo na hddu i ako je on/hdd obrisan tad nemaš što vratiti-kopirati-muvnuti.

 

- ako na hddu nisi obrisao particije, tad su podaci još na mjestu gdje su ostavljeni i za to nije važno podesiti lokaciju nego browsaš i vidiš, muvneš-kopiraš što gdje želiš..

+ tj još bolje, ako nisi briso particije.. tad je samo ''slovo'' (path) do foldera potrebno popraviti, tj stari disk je bio boot+ C-os.. itd npr particija d-e-f.. i to podesiš u diskmanageru tj particiji promjeniš slovo i nakon tog će postojeći link-forder biti dostupan-vidljiv.. tad ga iskopiraš ili muvneš (ovisno o kapacitetu-mjestu na ssdu, mala šansa da možeš vratiti na njega ako su na hddu bile stotine GB podataka, ako je par GB možeš.. tj ovisi o kapacitetu-zauzetosti diska ne o želji. Tek ako imaš dovoljno mjesta možeš muvnuti na novo mjesto. Ako nemaš, moraš ručno copy ili move.. i paziti na particije itd.

 

-polako, brzopletost ne pomaže ni u objašnjavanju problema-stanja a to je i uzrok ovakvih problema pa zato polako, prije svakog klika 'del' razmisliti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
ficosime kaže...
Posmatrač kaže...
Sta ovo konkretno znaci? I sto hitnije iskopcaj taj disk da se vise ne koristi....

 

Možda nisam najbolje objasnio. 

Riječ je o laptopu koji ima SSD (C:) od 130gb na kojem su windowsi i ostalo bitno (kako to već ide).

 

Uz to laptop ima i HDD od 1TB, ali je netko tko joj je to slagao napravio 5-6 particija (potpuno nepotrebno). Sve datoteke smo joj kopirali na USB i formatirali HDD i odlučili napraviti dvije nove particije (1 za programe koji joj nisu za SSD, 1 za datoteke). Problem u svemu je što, prije nego smo formatirali, nismo vratili lokacije default foldera (Slike, Glazba itd.) na C, pa da onda nakon ih opet prebacimo na HDD. Tako da sada Windows detektira da bi oni trebali biti na particiji koja ne postoji vise. 

 

Problem je u tome sto bi trebali vratiti lokaciju Slika, Glazbe itd. na default lokaciju, pa da ih onda prebacimo opet na HDD. 

Nadam se da je sada malo jasnije sto je problem 

- pogubio si se savim :) tj podatke ...

- najmanmji problem je vratiti nazad (opcija reset na default =''vrati zadano''.. originalna lokacija). No ako si već brisao particije tad si obrisao sadržaj i tad jedino unformat-undelete particija može nešto (zato ti gore post kaže da ugasiš.. jer radom samo otežavaš spašavanje, povratak obrisanih particija i sadržaja..). Ti bi sad želio nešto prebaciti na hdd.. (boldani text??) ... od kud? Nešto nepostojeće bi kopriao? Tj ako to nije kopirano/muvnuto na ssd tad je ostalo na hddu i ako je on/hdd obrisan tad nemaš što vratiti-kopirati-muvnuti.

 

- ako na hddu nisi obrisao particije, tad su podaci još na mjestu gdje su ostavljeni i za to nije važno podesiti lokaciju nego browsaš i vidiš, muvneš-kopiraš što gdje želiš..

+ tj još bolje, ako nisi briso particije.. tad je samo ''slovo'' (path) do foldera potrebno popraviti, tj stari disk je bio boot+ C-os.. itd npr particija d-e-f.. i to podesiš u diskmanageru tj particiji promjeniš slovo i nakon tog će postojeći link-forder biti dostupan-vidljiv.. tad ga iskopiraš ili muvneš (ovisno o kapacitetu-mjestu na ssdu, mala šansa da možeš vratiti na njega ako su na hddu bile stotine GB podataka, ako je par GB možeš.. tj ovisi o kapacitetu-zauzetosti diska ne o želji. Tek ako imaš dovoljno mjesta možeš muvnuti na novo mjesto. Ako nemaš, moraš ručno copy ili move.. i paziti na particije itd.

 

-polako, brzopletost ne pomaže ni u objašnjavanju problema-stanja a to je i uzrok ovakvih problema pa zato polako, prije svakog klika 'del' razmisliti..

 Reče čovik da su dokumente kopirali na usb tako da nisu izgubili podatke formatiranjem hdd-a.

Pomalo, šegavo i vajka!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

- možda .. btw citati se mogu i kratiti + nepotrebni :)

- a ono što juzer misli da je naprvio ponekad ispadne drugačije, pa tako juzer ponekad umjesto željenog filea iskprira prazan folder ili shortcut..

+ ok, ako ima kopirane podatke, tad zapravo nema problem. Reset postavki + ostalo po želji na željeno mjesto-disk..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Windows 10 - općenito

Pozdrav,

 

Imam problem sa share-anjem printera.

Nekoliko racunala share-a 2 printera. Postupak je sasvim jasan i sharing radi, ali za jedno odredeno vrijeme.

 

Nakon cca 2-3 tjedna sharing doslovce nestane i printer prestane bit dostupan racunalima koji su uredno umrezeni.

(printeri su USB-om spojeni na jedan komp i on share-a konektirani printer)

 

Sad sam kupio print servere no zajeb je taj da "hostovi" moraju molit preko aplikacije dostupnost printera...

 

Ako imate kakve savjete...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.11.2019 21:34 (Batista).
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Jedino pravo rjesenje je mrezni printer.

Ovo shareanje preko jedog PC-a je kino, to ne radi nikad kako spada.

 

A print server, ako je pravi kako spada - moze se rijesiti da klijenti ne "mole",

nego ga svi vide odjednom. Makar imas i USB print servera gdje se mora na svakom

klijentu kliknuti "spajanje" na print server, tako da ga samo jedan moze koristiti.

 

Sve u svemu, moj savjet je pravi printer za mreznu uporabu.

Postavis mu fiksnu IP, jos ako imas svoj DNS server, podesis mu IP po MAC adresi i milina.

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-firma (za mrežni share, file-print..) ''mora'' imati svoj router, neovisno o operateru-liniji, i tad imaš potrebne opcije koje se ne resetiraju kad operater to poželi i sl. Jednom podesiš i tad interni lan radi kako je podešen, neovisno o operateru..

-postavke mreže ip-mac rezervacija, dhcp .. i tad nema promjene tj da računalo danas ima jedan ip sutra drugi.. a stim sve povezano.

-ovisi o potrebama umjesto printservera bolje je kupiti router s odgovarajućim mogućnostima pa čak i složiti pc-server..

-današnji jeftikaner printeri imaju lan-wlan.. pa ni po tom kriteriju nije isplativo kupovati printserver i sl. dok je spajanje preko usb-računala nepraktično (ovisi o računalu, upaljeno + update koji može promijeniti sve i win10 kad to više nije stvar izbora korisnika nego automatika + svaki build donese problem čak takav da baciš ispravan printer jer više nema drivera..).

-radije složiš neku kantu-pc za server od šake starih dijelova, linux... i radi. Kutija kao printserver ili router s tim opcijama ima cijenu + nije univerzalno kompatibilno pa ne rade svi printeri itd.. ako router support ugase nakon par godian opet imaš problem s driverima i nekim novim printerom itd. itd...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.12.2019 16:43 (ihush).
12 godina
offline
Windows 10 - općenito

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
jozo65 kaže...

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

 Pogledaj si ovaj 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-jedanko kao si sve druge online.. tj ti si kupac, biraš + rizik koji s time preuzimaš vs cijena.. (nedavno je kao reklama na bugu bila akcija-cijena uz antivirus.. iste-slične cijene s jednakim rizikom tj koliko znaš neku trgovinu-trgovca kao i na amazonu-ebayu po statusu.. toliko mu možeš vjerovati). Većina kupaca je ugl zadovoljna, obrnuto ljudi se žale po temama kad nešto ne radi kao kupljen key.. pa bi to tad bilo vidljivo. Pošto se ljudi ne žale, zaključak da je ok.. bar većina izvora a ovaj kako si pronašao tako i provjeri (osim ako je netko u temi već kupovao s tog izvora pa ima potvrdu.. ali ni to ne znači da je 100% i da će drugi kupljeni key raditi..). Na ebayu si dosta siguran tj ako ne radi, prijaviš i oni ti vrate novac ili zoveš ms hr 0800300300 i support to riješi (daju ti key, +time direktno potvrde legalnost-valjanost izvora.. pto je ekšli smiješno jer su protiv takvih izvora ali supportaju korisnike jer im realno to nije nikakav gubitak, može i free..).

 

... a to nas vraća na početak, win10 možeš skinuti i instalirati, koristiti bez key-aktivacije.. radi. Kad poželiš, pribaviš key i aktiviraš. Ako naiđeš na problem tek tad tražiš rješenje, ne ovako nešto kao 'garanciju' koju nitko ne daje.. ili puhanje na hladno. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
jozo65 kaže...

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

 Pouzdan ti je i ebay, cca 2-3$ keyevi

6 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
hahhaajaads kaže...
jozo65 kaže...

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

 Pouzdan ti je i ebay, cca 2-3$ keyevi

 

samo ga moras turbo brzo aktivirati jer jedan key prodaju vise puta :D

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
VladRi kaže...

 samo ga moras turbo brzo aktivirati jer jedan key prodaju vise puta :D

What? To misliš na Ebay ili? 

Ovo mi je čudno, pogotovo ako gledaš Top rated prodavača.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.12.2019 21:29 (Valentin17).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
jozo65 kaže...

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

 

Posaljem ti ja original key, nemoj uzimati na kojekakvim stranicama. Osim ako ti treba racun zbog firme i to. Bratic je uzeo par komada za sebe i frendove i ni jedan nije radio (ne znam koja je stranica bila u pitanju). Ja im svima poslao keyeve i svima rade

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

a da li se ti key-evi za 5 USD mogu recimo kupiti za firmu ? ili mora biti onaj za 1xxx kn i HR racunom ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

imaš na rakuten.de, daju ti i račun na OIB, bez problema...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Igor666 kaže...

a da li se ti key-evi za 5 USD mogu recimo kupiti za firmu ? ili mora biti onaj za 1xxx kn i HR racunom ?

-zakon i važenje licence nemaju veze s cijenom.

-domaće firme moraju imati R1 račun, porez-pravila (oib itd..).

-R1 ne postoji, tj to je naše pravilo, ne svjetsko i tad ako kupuješ nešto izvan hr nemaš R1.. ali firma ima knjigovodstvo koje mora znati svoj posao, možeš uvesti bilo što, bilo gdje kupiti.. a računovođa je taj koji to mora znati knjižiti, carina/pdv i tad je to ok. Tad unosiš u knjige, ne bez poreza tj porezni prekršaj nema veze s soft-licencom. Jednako bi bilo za kupnju bilo čega, luster-kamion..

-domaće trgovine zbog domaćeg zakona izdaju R1, već doginu dana i softwaredeals.. + sad i druge domaće trgovine preporadju softd. licence.. češka trovina, printaju r1, kojeg jednako može mali perica isprintati iz worda.. i samo je razlika hoćeš li platiti softdealsu 500kn ili domaćoj 600kn za istu licencu i komad papira.

-često se mogu vidjeti reklame, nedavno čak i free-poklon win licenca za kupnju antivirusa i sl. dakle, to je legalno i po tom kriteriju država-zakon nemaju što prigovoarati niti se MS kao vlansik buni, tj key uneseš i aktiviraš, tj ms server za aktivaciju validira key i ako on kaže da je ok, tad je ok i nema što zakon s tim. Problem je samo porez-knjiženje tj r1 tj neznanje računovodstva ako ne zna kako se što knjiži.

-jednako legalno možeš kupit is ebaya ili trgovine u ulici, 20kn ili 2000kn.. key je key, radi ili ne, ms daje support, porezna pravila su knjigovodstvena (ne soft-licence) niti zakon određuje što gdje smiješ kupiti i po kojoj cijeni jer smo slobodno tržište, odnosno, da je to zabranjeno, tad bi bilo zabranjeno konkretnim zakonom ili bi kao izuzetak (oružje, strateške sirovine i sl.) bile pod kontrolom države-eu.. no sof je smao roba, obična kao i cipele-auti..

 

-za firmu? Gle, može ti billy.gates pokloniti origigi win, ali sve što je u vlansištvu firme mora biti uvedeno u poslovnim knjigama a to znači r1-porez. Ako nije kupljeno preko žiro računa tad ne možeš knjižiti na račun firme (kao ni pretporez, jer nije ni plaćen). Ako nešto kupiš izvan HR tad ne plaćaš hr pdv nego porez države gdje kupueš u maloprodaji odnosno možeš tražiti povrat poreza pa platiti naš a pošto je eu jedno zajendičko tržište, možeš tako kupiti nešto u nizozemskoj-češkoj-sloveniji.. i to je to, nema dvosturkog oporezivanja, a kako ćeš knjižiti R1 mora znati knjigovođa. Zato se kod online kupnje upisuje vat-botj tj država-porez i tad imaš situaciju da ćeš za nizozemsku-nizozemac platiti nizozemski porez, irskoj irski, češkoj češki.. ako kupuješ u maloprodaji. Ako postoji izbor poreza-vata, tad nećeš platiti njihov porez tj to će biti stavka nula, dok ćeš ovdje platiti pdv. Ne plaćaš ga stranoj firmi jer oni s hr nemaju veze pa ni ne mogu naplatiti pdv-hr, kao ni povrat poreza po toj osnovi.

 

-no ako je za firmu, tad je to sve besmisleno.. ako je firmi važna cijena 1000kn tad je firma već propala, ako firma želi mir, tad će platiti taj 'porez' (reket, kako god nazvali), no cijena win licence je zapravo beznačajno mala u odnosu na sve ostalo, npr office je par puta skuplji, da ne spominjemo drugi soft koji je još koju nulu iza skuplji.. adobe-acad-corel .... ili cijena igara, 30-60€ .. pa govoriti o uštedi na win ne vidim neki smisao + pogotovo ako se može platiti kazna koja je posljednjih nekoliko godina postala carinski prekršaj tj dodana nula na kaznu pa je od 50.000kn naviše. (a doboljno da knjigovođa ne zna svoj posao..). Kolika je tad cijena jendog radnog dana ako netko mora ići po inspektoratu i dokazivati legalnost i sl? Štedjeti na jednoj win licenci je besmisleno kao što firmi ne može pomoći da joj djed mraz pokloni 1000kn.

-firma koja treba više licenci, treba licence nabaviti na odgovarajući način, partner-vlk.. paketi, ili kupnjom računala kad je cca 200-300kn licenca uz računalo, odnosno, ako je do sad bila firma bez važeće licence tad.. ili je novo ili već ima licencu, pogotovo s win10, tj ms je nudio svima besplatnu nadogradnju s w7-8 na 10 i jednom aktivirana za neki HW licenca ostaje vezana trajno pa do nabave drugog računala nije ni potrebna. Tako da ne vidim zašto bi firma uopće nešto posebno trebala razmišljati o win licenci ili kupit za 3$-200€ .. jer ili već ima ili može uz računalo ili može partner pakete itd.. pa do tog da može i linux-free soft tj ovisi o potrebama (kompatibilnost-soft-apps koji se koriste). No to sve firma treba znati za sebe, tj osoba kao admin koja je za to plaćena .. i firmama u ovim temema ne želim pomagati nego običnim malim korisnicima, kućnim .. kojima su i 'namjenjene' ove jeftinije licence :) tj kućni korisnik može izlaskom iz trgovine baciti račun i nikad nikome ne mora dokazivati kupnju, kao što mu ne treba R1, dok je jedini MS relevantan o pitanju licence i keya, ako radi tad je to to. Firme nek se snalaze ili nek promjene admina ili nek rade kao do sad..

 

edit: evo gore i stric jura pomaže.. s rakutenom-dojčland.

-da, to je eu, jednako legalno kao i svaki drugi izvor što se tiče korisnika, jednako kao ebay i sl. Jedina razlika što kineski trgovci još ne znaju da hr kupci trebaju r1 pa ne nude tu opciju kao eu trgovci.

-dakle, zaključak, može se kuptit win10 za 2,5€ (stara cijena 129€.. smiješno-tužno-relano?) i to je koliko za sad znamo LEGALNO, tj dok institucije na kažu drugačije, dok MS ne tuži i sud zatvori i kazni dok istovremeno key aktivaciju ms uredno prihvaća. Cijena MSO.. u odnosu na par tisuća kuna par eura.. i mada zvuči neobično, jednako je legalno-valjano kao i bilo koji ms-store gdje je cijena recimo 800-1200kn tj rezultat je identičan. Vlansik MS šuti, BSA šuti, država-eu šuti.. znaju za trgovine, jer kao ebay nisu nepoznate, javno dostupno.. i tad jedini zaključak da je to ok dok se ne kaže drugačije.

+ napomena, EULA za njemačku (+austriju) dozvoljava prijenos oem licence, za ostale zemlje (nas) ne, tj može se svakako tumačiji, no korisnik-kupac nije tumač zakona, to su institucije koje šute..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 13:56 (ihush).
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

hvala obojici. nemam firmu ali imam razlog zasto pitam..

 

radim u firmi u kojoj između ostalog prodajemo i uređaje sa windowsima, i na te uređaje ide naljepnica/licenca.

 

e sad da ja imam firmu i zelim windowse za svoja racunala, kupim recimo na rakuten.de, dobim racun itd... ali ne dobim tu licencu, dođe kontrola i sta sad ? dovoljan je taj racun ili mora biti i fizicka licenca ?

 

isto tako naši kupci ne moraju od nas uzeti widnowse po punoj cijeni nego kupiti za 2.5 eura.. sad da li je razlog njihovo ne znanje ili postoji neka druga caka ili legalnost svega toga..

 

jer naravno da ti nitko nece pokucati doma na vrata kao privatnom korisniku..dok za firmu to nije slucaj..

 

cisto me zanimalo ako netko ima iskustva u tome..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-ne razumiješ.. što je licenca. EULA je licenca, tj ugovor-uvjeti korištenja. Plaćaš korištenje softavera i to dokazuješ računom, dok je licenca samo dozvola-ugovor između korisnika i vlansika (ne države-zakona, osim kad prekršiš zakon o zaštiti autorskih prava copyrighta i sl ili privatna tužba vlansika). Licencu imaš uvjek u win, to je 'papir' .. a korištenje da bi licenca bila važeća mora biti u skladu s uvjetima licence, nrp home user može kupiti home office dok firma ne može tj mora kuptiti biznis-komercijalnu licencu (platiti više), kao i npr freeware licenca koja je za kućne free-nula, ali čim postoji taj naziv tad znači da postoji i komercijalna (člitaj za firme).. i tad ne možeš koristiti kućnu licencu, npr temviewera ili bilo čega.

-nasuprot tome je free soft kao npr 7z .. koji ti dozvoljava sve, možeš ga disribuirati (ms to ne dozvoljava nikome), možeš čak i prodavati 7z.. i koristiti kako god želiš dok poštuješ uvjete copyrighta tj navedeš vlasnika-autra + rar uvjet itd.. evo ti 7z-licenca, proćitaj, otvori i win-licencu-eulau.. pročitaj. To nije cijena-račun, to je ugovor-uvjet, kojeg se prdržavaš ili kršiš i tad gubiš licencu tj dozvolu za korištenje kao što ti policija uzme vozačku jednako kao što vozačka ne vrijedi za drugu osobu neovisno koji auto voziš..

npr pošto ms-vlasnik ne dozvoljava prenošenje licence (izuzetak njemačka, ugovor između msa i države..) tad ne mogu ja tebi dati licencu, to može isključivo ms-vlansik dok se key kupuje u trgovini jednako kao npr mobitel-bon tj kao svaka roba i u procesu aktivacije validira i aktivira odgovarajuću licencu npr home ili pro.. pri tome win ne zna imaš li ti R1 i to ga se ne tiče niti micorsoft to traži, ne zanima ga. Računalo na koje instaliraš npr MSO-home ne zna da ne vrijedi licenca za formu-komercijalu, radi.. ali kad dođe kontrola kao bsa tad oni to prijave nadležnima i privatnom tužbom platiš.

 

-sve kazne koje su bile, odnose se na isključivo pirateriju, po kaznenom zakonu, ne treba privtna tužba, nema veze s licencom ili r1 nego zabranjenim-kaznenim djelima kao distribucija (ako si skinuo torrentom) ili crack.. i tad je kazna za pirateriju s kojom MS i win nemaju veze niti nešto od tog dobiju. Kazna za korištenje koje nije u skaldu s licencom ili sl. praktički ne postoji osim par slučaja u usa privatne tužbe msa protiv firme. Piraterija nije stvar soft licenci nego sasvim druga osnova-zakon. Neovlaštena distribucija, hack-crack i kršenje copyrighta, autorskih prava i sl (+pedofilija i terorizam..).

-Svi koji su imali piratski soft platili su kaznu zbog piraterije, ne zbog licence. Tad su kazne bile 5.000kn i često je inspektor dobio kuvertu pa je to prošlo.. ulaskom u eu više tog nema, nema ni kontrole a ove godine se nešto inspektorat reorganizira dok je soft-piraterija prebačena na carinu i kazne kreću od 50.000kn. Hoće li tražiti neki R1? Vjerojatno.

 

-ono što navodiš.. ti si dakle oem-firma, koja nešto kao proizvod nudi kupcima.. tj distributer? Ako si distributer bez dozvole MSa tad si pirat, ugovor. Ako imaš ugovor tad imaš sve i znaš. Trgovina keyem nije oem nego samo trgovina, tj ne radi ništa s win, samo posrednik. Za razliku od npr HP-LEnovo.. brandova koji su OEMi i koji uz računalo distribuiraju MSov soft, to smiju isključivo ako imaju ugovor o distribuciji.

-korisnik može sam skinuti win-iso, to nije distribucija, ali ako ja skinem i snimim taj iso i dam tebi, tad sam distributer tj pirat, razumiješ? Važna razlika tko što smije i kakav ugovor imaš s vlansikom. Svaka neovlaštena distribucija = piraterija, čak i za besplatno.. tj moraš imati konkretnu dozvolu vlansika kao što to piše u 7z ili ugovor. npr direcx ili .net su besplatni tj plaćaš win licencu dok je ovo recimo free ali je sve to dio MSovog vlansištva i sve ima oznaku copyrighta i ništa MS ne dozvoljava osim kad ti to konkretno dozvoli ugovorom. To je zakon.

 

-oem ima i npr coa naljepnice, obična retail licenca nema naljepnice tj kupac ne mora nikakvim naljepnicama dokazivati valjanst ili vezanost licence uz hw a upravo to radi oem koji to mora ugovorom. Tek tad smiješ distribuirati nešto s MSovim (tuđim) softwareom. Bez tog si pirat-firma...

-nekad je originalni cd s hologramom bio dokaz, nekad su u diđeji u diskoteci morali imati original cd inače plate kaznu.. ali tog odavno nema, digitalizacija-internet je to ukinuo tj mediji su izjednačeni i možeš sad legalno imati glazbu na stikiću kao i win.. a ugovorom kojeg imaš dokazuješ svoje pravo na distribuciju, javno izvođenje i sl. Licenca-EULA je ugovor. Poslovni partneri imaju odgovarajuće ugovore s MSom. Mali kupac-kranji korisnik nema, ima samo eulau. Da bi ti kao firma mogao prenjeti licencu (i to isključivo novu-nekorištenu-neaktiviranu) moraš za to biti ovlašten (dok je u njemačkoj-austiji to dozvoljeno i za korištene oem licence što trgovci korsite kao rupu u zakonu + jedinstveno eu tržište..). No i to je napravio sma vlansik-MS tj od kad je win10 aktivacija povezana s IDom matične i trajno povezano, možeš jednostavno obrisati win i nakon clean installa će se ponovo automatikom win aktivirati (osim za domain usere-velike firme koje imaju svoje kms servere.. kao i drugačije ugovore s MSom).

 

-razumiješ li razliku? Možeš biti trgovac i prodavati npr win kao ostalu robu, ali ne možeš složiti računalo sa softwareom i to isporučiti jer si tad distributer .. no možeš ako su na računu zasebne stavke a install softwarea je iskazano kao zasebna usluga kao servis-sat.. tj nešto što umjesto da radi sam korisnik radi servis za njega ali mu servis ne prodaje soft nego ga je kupac već kupio.. tj mogao je kupac doći u servis s računalom i softwareom i tražiti slaganje-popravak-instalaciju, tad nije distribucija. Pravno je važno tko kome daje soft i na koji način. To su tad odvojene stavke, ako je jedan proizvod npr računalo, tad je distribucija i tad si pirat. (ali još nitko nije za to platio kaznu jer to je tako, recimo nisu se sjetili..).

 

-možeš dakle reći kupcima da sami pribave key, za 2,5€ .. i  tad sav problem oko licence za tebe kao firmu nestaje dok ti samo naplaćuješ uslugu instalacije i sl. koja nema veze s licencom ili distribucijom. No kupci (firme) će opet od tebe tražiti da im to obaviš tj tražit će R1 .. i ako ga dobiju od rakutena tad ok, eko ga ne dobiju opet se vratimo na temu.

 

+kao btw, oem licenca, jedan od uvjeta je i kupnja softwarea uz novo računalo, kao vezano. Originalno u početku, oem je bio isključivo za velike distributere-proizvođače računala, ali se proširilo u maloprodaju gdje nije nikad smjelo biti. No pošto je MS dobijao od naših oem licenci više nego za usa-uk retali nije se bunio (bili smo dvostruko skuplji, kao i ostale zemlje..) i to je godinama išlo. Pogrešno se tumači da moraš kupiti računalo+soft npr na istom računu ili u istoj trgovini. U uvjetima oem licence, kad su počele promjene od strane MSa, je navedeno, možeš kupiti unutar roka od 30 dana od kupnje računala. tj ne mora biti isti račun ili trgovina (štoviše ne mora uopće postojati računalo kupjeno unutar 30 dana.. jer licenca-ms to ne zna i ne može provjeriti pa i na telefonu helpdesk ako pita kažeš kupljeno prošli tjedan..). Pošto uvjete licence određuje vlansik-MS, ne zakon-država-hr ili inspektor, jasno je što se smije i što je pravilo + upravo zato je čak uinut oem-retail jer sve je izejdačeno, pa čak ni cijena oem-retal više nije rzaličita osim starih cjenika koje trgovine vuku pa se isti win mogu vidjeti s raznim cjenama iz raznih vremena danas-prije godinu-više.. sve to je zakouhao sma MS-vlasnik, izmjenama eula uvjeta, promjenom načina naplate što je cilj tj umjesto jednokratne naplate licence ide se na naplatu usluge mjesečno/godišnje 10/100€ .. a soft će tad biti ''free'' a s time i svi problemi oko licence ili r1 .. od 2022 nadalje..

-čak po teorijama zavjera može biti da ovo sve radi sam ms kako bi sve korisnike prebacio sa xp-w7-8 na 10, tj realno ms može dijeliti đabe licence i opet zarađuje milijarde. Firme moraju plaćati imati papire.. a velike kompanije plaćaju kao i institucije-države paušale. Naše firme (5-10 ljudi) uopće nisu ono što ms gleda kao firmu, jednako kao kućni.. nezanimljivi.

-previše poznatih stranica prodaje key za par eura i ms + bsa svakako za to znaju.. a pošto nema reakcije-tužbe i sl. tad je to ok ili ms šuti dok ne promjeni način naplate i tad više nema đabe nego kao mobitel, plaćaš-imaš.. tad će firma koja je sad imala jednu licencu, godišnje platiti jednu licencu svake godine ali će u tome dobiti sve, win+mso+online cloud.. i sav novi soft kojeg bi ponekad morali kupiti ili kad bace računalo i sl. trenutno je to više nego prije ali moguće da će cijene biti niže dok bi za kućne moglo biti samo win recimo 10€ godina.. sve ostalo mi je 'previše' no trenutno je to mjesečno (a ako pogledmao koliko koštaju bilo koje druge usluge, internet, tv, igre.. tad je to normalno za očekivati od msa..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...
jozo65 kaže...

Da li je ovo pouzdana stranica za kupnju

 

https://www.cjs-cdkeys.com/categories/Retail-Keys?sort=newest

 

Posaljem ti ja original key, nemoj uzimati na kojekakvim stranicama. Osim ako ti treba racun zbog firme i to. Bratic je uzeo par komada za sebe i frendove i ni jedan nije radio (ne znam koja je stranica bila u pitanju). Ja im svima poslao keyeve i svima rade

 Hvala! Samo me zanimala ta web stranica koliko je pouzdana

Što čovjek više povećava svoje znanje to više povećava i svoju patnju.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 15:26 (jozo65).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice