Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja litij

poruka: 5
|
čitano: 2.207
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja litij".
14 godina
offline
Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja litij

Ajar, jesi li primjetio, opet nešto novo u svijetu baterija, dugo nije bilo. Jedva čekam da konačno naprave neku bateriju koja će biti jefti(nij)a, nekoliko puta jača od sadašnjih i nezapaljiva, naravno i laka za izradu i neškodljiva za okoliš.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja litij

kako i ne bih?! baterije su mi najdraže povrće. posebno one još novije, još revolucionarnije (u odnosu na viva zapata!) i napose još dugotrajnije s enormnim kapacitetima. kad bolje promislim, da nemamo baterija, ne bismo imali .... baterije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja litij

Pojava na kojoj se ovaj sigurnosni elektrolit temelji zove se tiksotropija. Riječ je o prijelazu sola (tekućeg koloida) u gel (kruti koloid) uslijed trešnje (a može biti i obratno, da gel prelazi u sol trešenjem). Zanimljivo je da se davno razmišljalo na toj pojavi zasnovati sigurno avionsko gorivo. Kerozinu bi se naime dodalo neko sredstvo za geliranje, pa bi se onda pri padu aviona sav kerozin stvrdnuo te ne bi moglo doći do požara, berem ne onako intenzivnog kakvog vidimo pri padu aviona. No od toga se odustalo jer bi sredstvo za geliranje moralo i samo goriti, a ne znam kako bi se moglo spriječiti da se gorivo ne stvrdne kad ne treba pa tako samo izazove nesreću. 

 
4 0 hvala 4
6 godina
offline
Re: Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja l
Iskreno pitam....jel postoji mogućnost da smo trenutačno došli do zida u razvoju "revolucionarnih" baterija... četverostruki kapacitet uz istu masu i volumen bio bio definitivni kraj crnom "zlatu"
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Stvrdnjavanjem elektrolita protiv zapaljenja l
HCMAA kaže...
Iskreno pitam....jel postoji mogućnost da smo trenutačno došli do zida u razvoju "revolucionarnih" baterija... četverostruki kapacitet uz istu masu i volumen bio bio definitivni kraj crnom "zlatu"

 Debelo se nadam da nismo stigli do zida. Najavljuju litij-zrak baterije oko 10 puta jače, litij-sumpor sa krutim elektrolitom oko 7 puta jače, mislim da ima još nešto slično (nešto na bazi aluminija, koji je, na našu sreću, vrlo čest i jeftin element). U potpunosti se slažem s tobom da bi baterija trebala biti bar 4 puta jača (i jeftinija) od sadašnjih, kako bi protjerali benzince i dizelaše sa cesta, a ako je jača, još i bolje.

dolazim odmah - Godot
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice