Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

poruka: 19
|
čitano: 7.657
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce".
13 godina
online
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

Osim očite infrastrukture šta još zahtjeva izgradnja ovakvog centra? Ekipu koja će ga odrzavat? U stvari me zanima kako bi se trebalo postavit za privući ovakvu investiciju u Hr. S tehničkog stajališta. Je li neko ima direktnih iskustava? 

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn

Ogromna je prednost hladnije klime u ovakvom postrojenju. Ne samo da imaš hladniji zrak za ventilaciju i manje gubitke topline prema van, nego ti i dizalica topline (za hlađenje) koristi hladnu morsku vodu kao toplinski spremnik. S takvom hladnom vodom, možeš koristiti pasivno hlađenje, što znači da ti ne treba dizalica topline nego direktno s tom hladnom vodom hladiš prostor (samo trošak cirkulacijske pumpe). Također, što je voda hladnija, veća ti je učinkovitost dizalice topline. 

14 godina
offline
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

ABC - guglaj kaj to znači u vezi Rvacke i investicija....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
Antonic kaže...

Osim očite infrastrukture šta još zahtjeva izgradnja ovakvog centra? Ekipu koja će ga odrzavat? U stvari me zanima kako bi se trebalo postavit za privući ovakvu investiciju u Hr. S tehničkog stajališta. Je li neko ima direktnih iskustava? 

 Infrastruktura data centra košta manje od troška održavanja pa je zato za mass-market data-centre trošak energije (za korporacije) i trošak hlađenja (razmisli o prosječnim temperaturama u Finskoj) onaj koji čini većinu odluke gdje ga izgraditi. A i dobro dođe visoko kvalificirana radna snaga koje Finci imaju napretek još od ekspanzije Nokie.

 

iz 2007 kada su serveri bili još "gladniji" struje 75% na energiju:

https://www.electronics-cooling.com/2007/02/in-the-data-center-power-and-cooling-costs-more-than-the-it-equipment-it-supports/

 

iz 2017 sa napretkom tehnologije došli na 42% troška energije i hlađenja:

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4302-6638-9_9

 

 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
13 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn

Shvacam financijsku stranu i opcenito losu investicijsku klimu u Hr. Zato sam i naglasija da me zanimaju tehnicke strane ovako neceg. 

 

Keops thx. Nisam bija siguran medutim moglo bi se hladjenje morskom vodom uz unutrasnji zatvoreni krug provest sa vecih dubina di je temperatura niza. Ovako nesto mi se cini kao interesantan inzenjerski zahvat koji bi ima svakako puno toga za uzet u obzir ukljucujuci ostatak infrastrukture

 

genije_čudo_prirode zanimljivo stivo, thx

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.5.2019 8:45 (Antonic).
12 godina
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
Antonic kaže...

Shvacam financijsku stranu i opcenito losu investicijsku klimu u Hr.

Kolega mi je dosta visoko pozicioniran u ministarstvu gospodarstva i prije 2 ili 3 godine je Google razmatrao gradnju data centra u HR. Sve je propalo jer nismo bili u stanju isporuciti potrebnu kolicinu struje iz dva neovisna koridora prema njihovim specifikacijama. Sto se tice lokacija, u igri su bili obala i Gorski Kotar. Nemoj me pitati o kolikoj se kolicini struje radilo, jer sam zaboravio detalje. Ono sto sam upamtio je da smo toliko jadni da ni osnove infrastrukture nismo ispunjavali, a prosirenje mreze bi kostao vise no potencijalni financijski dobitak.

13 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
To je druga škakljiva tema. Naime, infrastruktura je nešto šta je općenito loše razvijeno kod nas. A nekako mi se te računice čine smiješne jer mi je nejasno kako je isplativo bilo di drugdi.

Svakako znam da imamo problem ne samo s količinom dostupne energije nego i stabilnošću isporuke. I mada je fantastično imat vjetroelektrane u ukupnoj bilanci električne mreže još uvik nije dovoljno.

Thx, zanimljiv input
Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
16 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
kerum kaže...
Antonic kaže...

Shvacam financijsku stranu i opcenito losu investicijsku klimu u Hr.

Kolega mi je dosta visoko pozicioniran u ministarstvu gospodarstva i prije 2 ili 3 godine je Google razmatrao gradnju data centra u HR. Sve je propalo jer nismo bili u stanju isporuciti potrebnu kolicinu struje iz dva neovisna koridora prema njihovim specifikacijama. Sto se tice lokacija, u igri su bili obala i Gorski Kotar. Nemoj me pitati o kolikoj se kolicini struje radilo, jer sam zaboravio detalje. Ono sto sam upamtio je da smo toliko jadni da ni osnove infrastrukture nismo ispunjavali, a prosirenje mreze bi kostao vise no potencijalni financijski dobitak.

Ovo je 99% lovačka.

Struja nije neki problem, navedene lokacije jesu (ima i boljih).

Antonic kaže...
To je druga škakljiva tema. Naime, infrastruktura je nešto šta je općenito loše razvijeno kod nas. A nekako mi se te računice čine smiješne jer mi je nejasno kako je isplativo bilo di drugdi.

Svakako znam da imamo problem ne samo s količinom dostupne energije nego i stabilnošću isporuke. I mada je fantastično imat vjetroelektrane u ukupnoj bilanci električne mreže još uvik nije dovoljno.

Thx, zanimljiv input

Ne znam koja je točno infrastruktura problem, energetika nije neki poseban problem, stabilnost isto tako, vjetroelektrane niti tu ne rade neku posebnu ulogu niti su nešto posebno stabilne / pouzdane.

13 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn

Opcenito je infrastruktura losa u Hr. Pocevsi od transporta pa nadalje. 

 

Sta se tice energetike zato sam i reka da "nekako mi se te računice čine smiješne jer mi je nejasno kako je isplativo bilo di drugdi." jer smatram da to ne moze bit problem. S druge strane, opcenito govoreci, nasa elektricna mreza je jako losa sa stajalista kapaciteta (uvozimo i dalje jako puno el. energije) te stabilnosti jer nemamo dovoljno kapaciteta u elektranama koje se mogu kontrolirat (citaj: termo), a da ne govorim o prijenosu i distribuciji koje su u prilicno losem stanju bez da ih se usporedjuje sa nekim razvijenijim zemljama. Tako da energetika mozda nije poseban problem za podatkovne centre, ali opcenito jest problem na vise razinu u RH.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
16 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
Antonic kaže...

Opcenito je infrastruktura losa u Hr. Pocevsi od transporta pa nadalje. 

 

Sta se tice energetike zato sam i reka da "nekako mi se te računice čine smiješne jer mi je nejasno kako je isplativo bilo di drugdi." jer smatram da to ne moze bit problem. S druge strane, opcenito govoreci, nasa elektricna mreza je jako losa sa stajalista kapaciteta (uvozimo i dalje jako puno el. energije) te stabilnosti jer nemamo dovoljno kapaciteta u elektranama koje se mogu kontrolirat (citaj: termo), a da ne govorim o prijenosu i distribuciji koje su u prilicno losem stanju bez da ih se usporedjuje sa nekim razvijenijim zemljama. Tako da energetika mozda nije poseban problem za podatkovne centre, ali opcenito jest problem na vise razinu u RH.

Što se tiče transporta samo je željeznica manji problem, sve ostalo je daleko iznad prosjeka.

Elektroenergetika - uvoz nije problem, naravno da bi bilo OK da imamo proizvodnju (što je politički problem), ali za ovo je nebitno.

 

16 godina
offline
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

Infrastruktura u Dublinu je losija nego u Zagrebu (IRL/HR ista stvar), tako da to nije problem. Sto se tice energije, data centri teze tome da ju dobijaju iz obnovljivih izvora i konstantno rade na tome da budu 100% samodostojni. Ono sto im je bitno je dostupnost policije, vatrogasaca i slicnih sluzbi u roku od par minuta. Npr. prestanak rada M$ data centra kod Dublina na samo jednu minutu bi ih kostalo 80+ milijuna eura.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

i opet dolazimo do ABC-a....

 

još bi i vatrogasci došli, ali je pitanje opreme za gašenje požara u visokotehnološkom IT pogonu...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.5.2019 8:44 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
Stric_Jura kaže...

i opet dolazimo do ABC-a....

 

još bi i vatrogasci došli, ali je pitanje opreme za gašenje požara u visokotehnološkom IT pogonu...

Svaki DC ima svoje sustave gašenja, puno naprednije i brže od bilo kojih vatrogasaca.

14 godina
offline
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

znam, ali vidiš da se spominje brzi odgovor policije, hitne i vatrogasaca...

 

argonska atmosfera za gašenje se podrazumijeva u DCu... ali opet moraš imati komunalne službe na nivou...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
Stric_Jura kaže...

znam, ali vidiš da se spominje brzi odgovor policije, hitne i vatrogasaca...

 

argonska atmosfera za gašenje se podrazumijeva u DCu... ali opet moraš imati komunalne službe na nivou...

 

Pa realno ih bar kod nas imaš. Ako nam ikakva javna služba jest organizirana to je vatrogastvo, kao što je i pod MUP-om jako dobro definirano koji su postupci u takvim situacijama te procedure dobivanja certifikata.

Na stranu što kod takvih investicija ide praktički sve od nule i cijena kreiranja kompletno novih sustava je kikiriki. Bitno više košta pokriti takav DC Novecom nego kreirati novu vatrogasnu brigadu odmah do.

Iliti, tko god želi u RH investirati u DC, niti jedan domaći servis mu nije neki problem, od struje, transporta, komunalija, telekoma i slično. To je poslovni problem (efikasnost, pozicija, porezi itd.). Sve ostalo je "komad kolača". Nekoliko puta je pokretana ideja od strane raznih pojedinaca i poduzeća kreiranja tako čega (prvenstveno Lika i Zagora kao zgodne lokacije tektonski i energetski), ali...

15 godina
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
dd.inc kaže...

Infrastruktura u Dublinu je losija nego u Zagrebu (IRL/HR ista stvar), tako da to nije problem. Sto se tice energije, data centri teze tome da ju dobijaju iz obnovljivih izvora i konstantno rade na tome da budu 100% samodostojni. Ono sto im je bitno je dostupnost policije, vatrogasaca i slicnih sluzbi u roku od par minuta. Npr. prestanak rada M$ data centra kod Dublina na samo jednu minutu bi ih kostalo 80+ milijuna eura.

 Ovdje smo krenuli u raspravu oko infrastrukture što zaista čini većinu odluke gdje ćeš data centar smjestiti. Gledajući bar EU i njihovu legislativu, bilo kakav ozbiljniji data centar mora biti zbog zaštite podataka smješten unutar EU područja. E onda kreneš gledati gdje su oni trenutno smješteni i primijetiš da su kolokacijski data centri (oni kod kojih sve banke i veće firme drže svoje servere) raspršeni blizu velikih financijskih centara jer opet kolokacija znači da ti nešto odlaziš tamo i to je oprema od mnogo firmi. Ovdje svi mogu biti jaki jer je tu realno najbitnije da se možeš što prije prošetati do takvog centra i podesiti što ti treba, eto super mi je primjer ona "atomska" ružna zgrada HT-a kod okretišta 9tke u Selskoj gdje imaš energetiku i optiku riješene sa dvije strane grada, a pod nosom ti je ako bilo kakav komad opreme trebaš tamo otpeljati i spojiti. Vatrogasci i policija je u ovim slučajevima udaljena 5 minuta iako je u data centrima to većinom interno riješeno sve. Kada usporediš velike data centre za specifične usluge odnosno velike virtualizacije gdje se gradi prema specifikaciji točno znanih gabarita opreme bitno je da ti

1. energija za održavanje pogona bude jeftina - čitaj: da država subvencionira bar dio energije za poduzetništvo što kod nas nije slučaj

2. da što manje energije odlazi na hlađenje - zato je većina takvih centara u EU smještena pored mora ili Finska/Norveška gdje su vanjske temperature u prosjeku godišnje 9C za razliku od RH gdje je to 16C. I alternativa tom hlađenju jesu obnovljivi izvori energije pa su neki izgrađeni i u pustinjama zbog sunčeve energije.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
15 godina
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
dd.inc kaže...

Infrastruktura u Dublinu je losija nego u Zagrebu (IRL/HR ista stvar), tako da to nije problem. Sto se tice energije, data centri teze tome da ju dobijaju iz obnovljivih izvora i konstantno rade na tome da budu 100% samodostojni. Ono sto im je bitno je dostupnost policije, vatrogasaca i slicnih sluzbi u roku od par minuta. Npr. prestanak rada M$ data centra kod Dublina na samo jednu minutu bi ih kostalo 80+ milijuna eura.

 Ovdje smo krenuli u raspravu oko infrastrukture što zaista čini većinu odluke gdje ćeš data centar smjestiti. Gledajući bar EU i njihovu legislativu, bilo kakav ozbiljniji data centar mora biti zbog zaštite podataka smješten unutar EU područja. E onda kreneš gledati gdje su oni trenutno smješteni i primijetiš da su kolokacijski data centri (oni kod kojih sve banke i veće firme drže svoje servere) raspršeni blizu velikih financijskih centara jer opet kolokacija znači da ti nešto odlaziš tamo i to je oprema od mnogo firmi. Ovdje svi mogu biti jaki jer je tu realno najbitnije da se možeš što prije prošetati do takvog centra i podesiti što ti treba, eto super mi je primjer ona "atomska" ružna zgrada HT-a kod okretišta 9tke u Selskoj gdje imaš energetiku i optiku riješene sa dvije strane grada, a pod nosom ti je ako bilo kakav komad opreme trebaš tamo otpeljati i spojiti. Vatrogasci i policija je u ovim slučajevima udaljena 5 minuta iako je u data centrima to većinom interno riješeno sve. Kada usporediš velike data centre za specifične usluge odnosno velike virtualizacije gdje se gradi prema specifikaciji točno znanih gabarita opreme bitno je da ti

1. energija za održavanje pogona bude jeftina - čitaj: da država subvencionira bar dio energije za poduzetništvo što kod nas nije slučaj

2. da što manje energije odlazi na hlađenje - zato je većina takvih centara u EU smještena pored mora ili Finska/Norveška gdje su vanjske temperature u prosjeku godišnje 9C za razliku od RH gdje je to 16C. I alternativa tom hlađenju jesu obnovljivi izvori energije pa su neki izgrađeni i u pustinjama zbog sunčeve energije.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
offline
Re: Google investira 600 milijuna eura u podatkovn
genije_čudo_prirode kaže...
dd.inc kaže...

Infrastruktura u Dublinu je losija nego u Zagrebu (IRL/HR ista stvar)...

 Htjeo sam reći da se potrebna infrastruktura može prilagoditi/sagraditi za njihove potrebe. Na kraju će oni to vjerojatno platiti, kako bi se sve prilagodilo njihovim trenutnim i budućim potrebama. Nije nužno da je DC u gradu (opet primjer Dublin), puno drugih faktora utječe na odluku. Sigurnost igra veliku ulogu i sve što se uz to veže.

14 godina
offline
Google investira 600 milijuna eura u podatkovni ce

prije svega sigurnost investicija, to se traži..

 

u Rvacku moraš potplatiti čitav niz IMT-ovaca od najniže do krajnje državne vlasti, da proguraš nešto, ali za sve ja krivim obrazovanje...

 

naime naši IMT-ovci unatoč (kupljenim) diplomama, ne mogu skopčati:

 

100 € x 25% PDV-a = 25 €  je manje nego 500 € x 10 % PDVa  koji daju 50 € naplaćenih

 

čak i uz potpuno oslobađanje od poreza (Rumunjska za IT-evce), generira se hrpu zarade i naplate, jer Mircea kad zaradi plaću iz koje rumunjski vastodršci ne čebraju odmah, mora platiti kruh, mlijeko, benzin, satove konjića s hvataljkama, napredni tečaj kukičanja - iz kojih se naplati porez za vlastodršce...

 

 

za pojašnjenje: IMT - imal' mene tute?

 

Miro jel sad jasno zašto se kaže ABC (za one koji ne znaju, Anywhere But Croatia) ?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.5.2019 9:47 (Stric_Jura).
Moj PC  
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice