Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

poruka: 11
|
čitano: 16.265
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo".
14 godina
offline
Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

Drago, a da si umjesto onog obješnjenja rada radio-visinomjera s promjenom frekvencije napisao - Dopplerov efekt ?!?

 

Pa nije ti tu baš nepismena čeljad...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m

Doppler efekt kod radara se koristi kod zračnih radara koji prate pomične mete i njihovu brzine. Radiovisinomjer, posebno analogni kakvi postoje u starijim avionima rade na vrlo jednostavnom principu koji s doplerom nema veze. Unutar zadanog raspona emitira se signal of Fmin do Fmax (elektromotor pužić unutar cilindra pomiče jezgru koja varira frekvu) pa se razlike frekvencije primljenog odbijenog signala zapravo mehanički detektira (nema nikakvih kompliciranih analognih kompjutera ili tako nešto) i pokazuje na kazaljkama - govorimo o tehnologiji iz kraja 30-tih prošlog stoljeća.

 

Zapravo je kod radiovisinomjera bitno da bude "Doppler imune".

Moguće je da kod radiovisinomjera na svemirskim letjelicama koji mjere veće udaljenosti u desecima tisuća stopa i metara umjesto 2500 stopa što je granica na kojoj je aktivan običan radiovisinomjer (zahvaljujući dostupnom frekvencijskom rasponu) koristi i doppler na neku foru, ali nisam tu baš doma pa ne mogu reći.

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

Je li odgođena upotreba svih 5G bandova ili samo C?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m

Koliko sam shvatio, privremeno je odgođena upotreba 5G instalacija neovisno o bendu na i oko aerodroma na dva tjedna (u Americi).

 

This space for rent!
14 godina
offline
Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

Jako dobro štivo.

 

Postoji li neki razlog zasto se jednostavno (?) ne zamjene radiovisinomjeri u boeinzima? Pretpostavljam da nije besplatno ali mi se cini da je jeftinije nego stopirat cijeli 5G sustav? Ili mi se krivo cini?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 11:44 (ivan dragi).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m

Nemam blage veze. Inače su radiovisinomeri na suvremenim avionima dio ukupne elektronike i instalacija, odnosno logički su i fizički integrirani s ostatkom sustava, pa je to možda razlog zbog čega zamjena nije jednostavna.

 

This space for rent!
2 godine
offline
Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

Zanimljivo kako se ovaj problem javlja samo u SAD-u, mislim da je glavni razlog kaskanje Amerike u 5G tehnologiji kao i ono s Huawejem.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m

Ali tu se spominje baš Boeing 777 ? Koji klinac izvode da je baš na jednom modelu problem, kaj nije jeftinije onda tih parsto aviona nadograditi?

 

E a jedno drugo pitanje:

 

Zašto komercijalni avioni (i putnički i teretni) nemaju radare?

 

Ono, dogovoriš se za radare koji rade u točno određenom pojasu, da ima domet do 10-20 km, konus od 30° ispred nosa, i postaviš i senzor radarskog snopa, lakše bi se izbjegli "bliski susreti", a i odteretila kontrola zračne plovidbe?

 

Znaš kad letiš i blejiš van kroz prozor avion nije ugodno gledati kako ti se približava drugi avion pod 90° a visinu je teško odrediti (znam da je 3 milje po pravcu i 300 m po visini  ispod 8700 m i 600 m po visini iznad 8700 m leta sigurnosni razmak između komercijalnih letova)?

 

Pa nije to neka cifra u cijeni aviona (iako oni žmukljaju i na certifikaciji pilota - 737 Maxić, ne ?)....

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 13:40 (Stric_Jura).
4 godine
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m

Stric Jura, to nije doppler radar, to je FMCW radar, pogledaj:

 

https://www.radartutorial.eu/02.basics/Frequency%20Modulated%20Continuous%20Wave%20Radar.en.html

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 15:06 (slimjohn).
15 godina
neaktivan
offline
Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G mrežo

Priča jednog 777 pilota na tu temu. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Re: Što je radiovisinomjer i kakve ima veze s 5G m
Stric_Jura kaže...

Ali tu se spominje baš Boeing 777 ? Koji klinac izvode da je baš na jednom modelu problem, kaj nije jeftinije onda tih parsto aviona nadograditi?

 

E a jedno drugo pitanje:

 

Zašto komercijalni avioni (i putnički i teretni) nemaju radare?

 

Ono, dogovoriš se za radare koji rade u točno određenom pojasu, da ima domet do 10-20 km, konus od 30° ispred nosa, i postaviš i senzor radarskog snopa, lakše bi se izbjegli "bliski susreti", a i odteretila kontrola zračne plovidbe?

 

Znaš kad letiš i blejiš van kroz prozor avion nije ugodno gledati kako ti se približava drugi avion pod 90° a visinu je teško odrediti (znam da je 3 milje po pravcu i 300 m po visini  ispod 8700 m i 600 m po visini iznad 8700 m leta sigurnosni razmak između komercijalnih letova)?

 

Pa nije to neka cifra u cijeni aviona (iako oni žmukljaju i na certifikaciji pilota - 737 Maxić, ne ?)....

 3 milje je samo u rijetkim FIR-ovima gdje imaju jako precizne radare i jako gust promet
u 99% svijeta gdje je radarska kontrola je 5 milja horizontalno i 1000ft vertikalno.

kod proceduralne kontrole je sasvim neka druga prica, al to u europi ima rijetko gdje.

sto se tice sigurnosti avioni imaju TCAS sustave (komercijalni, mali vfr-ovci rijetko) koji imaju alarme za konflikt
imaju RA i TA
na TA pilot dobiva upozorenje o mogucem konfliktu, 2 minute do sudara..... na RA avioni dobivaju odluku da "penju" tj "spustaju" te pilot kontroli prijavljuje RA i postupa kako mu avion "kaze", kontrolor mu samo potvrduje sa "roger" i nema mu pravo opovrgnut taj manevar.


1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice