Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

poruka: 20
|
čitano: 22.976
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka".
15 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

Dobar članak. Iako je tema i iskustvo gorko, pogotovo za naše podneblje i mentalitet. Upravo je to glavna razlika zašto amerikanci idu 100 na sat sa razvojem.

Njihov kapitalizam je jednostavno "brži" i efikasiniji. Uz to suroviji.

 

Kolinje i čvarci analogija - ROFL 

 (uz iskrenu ispriku svima koji su pogođeni otkazom)

 

Bio sam na nekoliko kolinja u mladosti i znam kako to ide. Neka su bila prilično luda BTW. Zato reakcija.

 

U jednoj od prehodnih firmi u kojoj sam radio, američki odjel je bio "skinut" snajperom isto tako u 9h ujutro. Svi otkaz. 30 ljudi. Nisu bili profitabilni.

Taj pozdrav ja zovem: Hi, bye!

 

Inaće, što se tiće rezanja, dodadao bih da nije samo workforce na meti kolinja već i C suites. I to odmah. Samo što je manji broj pa se ne doživljava tako u medijima.

 

Glavni OKR na zapadu je kvartalni ciklus. Moš zajebat jedan kvartal. Ako zajebeš drugi za redom: OUT!

 

Tako da ekipa koja radi na giljotini ima i svog krvnika: stake holdere, quarter report i konkretne rezultate.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 7:19 (jozobozo).
 
4 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.
 
16 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 

Na poslu dvoje ljudi, lažira bolovanja. Za njega svi seru, za nju ne, jer je dio šire ekipe i bivša drukerica nekadašnje šefice. Doslovce ne možeš im ništa, a svi se prave ludi. Nebi bilo loše, kada bi malo se progurao, neki dio američkoga modela, pa ako ćeš se zajebavati, otkaz momentalno.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
10 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 Ne postoji europski model. U svakoj privatnoj firmi možeš dobiti otkaz u bilo kojem trenutku, takvi su ugovori. I to je pošteno. Potpisuješ ugovor kakav potpisuješ, nitko nikog ne tjera na potpisivanje ugovora. Ako ti je povrijeđeno radno pravo možeš na sud. S time da u americi to ide ekspresno i kazne su brutalne. Dok u Europi je i dalje sve mlako.

Nadglednik dina
10 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka


Hvala posebno za ovaj text. Iz prve ruke, pravo drito u vugla, vlastito iskustvo.

Radni odnosi u U.S.A. Velik lajk za text.

 

Da, i na Balkanu nije niš bolje. Jedna firma iz bank IT, je dala nogu čovjeku koji sa njima bio 18 godina, na način da
su mu izmislili grešku. Naime, mjenjao se gazda, pa rezali troškovi.

 

Čovjek je "trošak".

 

Da, brutalni su. Samo eto, i sva ti silna bezobraština od strane kompanije gdje radiš, nije najgora stvar na svijetu.
Ima i gorih. Kako su samo bahati, teatralni kod davanja tih otkaza. Ono, čim ti uruče otkaz, nemaš više prava, kupi stvari i bježi.

 

Kao i što u text piše, nije problem otkaz, nego način davanja istoga.
Ipak, i njima se ponekada bivši zaposlenici urežu u dugo i trajno sjećanje.

 

Na kraju ne baš lijepog dana, dragi ljudi i zdrave životne navike uvijek spašavaju stvar.

DZG.

dzg
Moj PC  
0 12 hvala 0
6 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

kao sto stalno tvrdim - sve je prevara (bez ije :D)

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Entry Point kaže...
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 Ne postoji europski model. U svakoj privatnoj firmi možeš dobiti otkaz u bilo kojem trenutku, takvi su ugovori. I to je pošteno. Potpisuješ ugovor kakav potpisuješ, nitko nikog ne tjera na potpisivanje ugovora. Ako ti je povrijeđeno radno pravo možeš na sud. S time da u americi to ide ekspresno i kazne su brutalne. Dok u Europi je i dalje sve mlako.

 To ti ne lezi bas, recimo u At, u koliko firma zeli nekog odpustit, mora mu podmirit otpremninu u koliko to postoji u ugovoru, i nesmje zaposlit nekog drugog na tu poziciju u koliko nije dala realan razlog otpustanja predhodnog radnika, stim da se "leistung" ne podrazumjeva pod mogucnost razloga za odkaz inace lezi ti tuzba od radnika koju pobjedjuje sto posto...

* Friend: "I heard about this thing called 'Linux'." * Me: &am
15 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 Ja radim za američku firmu u kojoj je isto bilo nešto sitno otkaza. Svidjelo se to nama ili ne, ali ako netko na Wall Streetu kihne, ostatak gospodarstva se zabija u rovove (i zbog toga rezove, otkazi što već).

 

Međutim, da sam nekim slučajem bio na listu za odstrel, opet bih tražio američku firmu i "američki model". Zašto? Zato jer Amerikanci plate i to je***ki. Ja imam i brutalnu plaću i bonuse i dionice. I više se gleda vrijednost kompanije nego sama dobit (prevedeno - CEO-u nije problem se isprsiti pa imati team building na Maldivima jer se to ne gleda kao trošak već na podizanje atraktivnosti i samim time i vrijednosti kompanije).

 

Ono što Petric piše po LinkedInu što i kako bi trebala kompanija izgledati - e, to ti je američki model.

 

 

 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
9 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

Na žalost u Hrvatskoj nema pravila, tako ako se netko pouzda u europski model neka mu je sa srećom. Ja sam radio u firmi koja se zaletjela s ulogom u marketing, i to pozamašne sume, gdje je nakon 3 mjeseca ispalo da je doslovno 40% firme dobilo otkaz, a kasnije sam sreo jednog kolegu koji je ostao nakon tog prvog vala pa rekao da je još od ostatka 25% ljudi dobilo otkaze. Ja sam radio kao jedan od dva admina, dobio sam otkaz, makar je sam voditelj rekao da sam bolji admin od kolege, ali kolegi bi trebao isplatiti otpremninu, što uprava ne odobrava. Tako da pravila zaista nema.

Isto tako sam jednom prilikom u Zagrebu na nogostupu hodao iza jednog (po govoru bih rekao hercegovačkog) poduzetnika koji je na telefon nekome tumačio kako je cijeloj firmi dao otkaz jer je netko nešto zaje... I to još tip s ponosom dvaput napomene da su svi dobili otkaz. Pa, eto, toliko o europskom modelu kad je vlasnik firme ponosan što može izmijeniti cijelu ekipu ljudi u poduzeću i još se smatra dobrim privatnim poduzetnikom. A što bi radnik rekao na to?

Zato ću ja iz vlastitog iskustva ponoviti da nema pravila postojanja američkog ili europskog modela, ima samo dobar i loš poslodavac, problem je zapravo što direktor/uprava ne dobije nikakav feedback tko je od radnika/odjela dobar u svom poslu ili neophodan na svom radnom mjestu jer se nekada desi da samo jedan radnik ima potrebno znanje za administriranje ili obavljanje nekog posla, postoji poslodavac koji mari za radnike i onaj poslodavac kojem su radnici samo neizbježni "trošak".

Isto kao što sam bio svjedokom propasti jedne reklamne agencije, hrvatske podružnice stranog lanca reklamnih agencija gdje su poslovi bili sigurni jer su potpisani na svjetskom ili europskom nivou od sjedišta reklamne agencije i raznih konglomerata tipa Nestle, P&G itd., gdje je direktor došao na, po njegovom mišljenju, brilijantnu ideju da sve starije i iskusne djelatnike zamijeni s mlađim kadrom koji je bio pun energije i elana, ali bez ikakvog iskustva i gdje se desilo da momci i djevojke nisu više uspjevali ispregovarat dobre ugovore s medijima, klijenti su postali nezadovoljni time i ta naša podružnica je na kraju dobila nadzor iz Poljske i taj je čovjek kolutao očima u nevjerici oko direktorovih stavova koje nije mogo izmijeniti. Završilo je tako da je podružnica zatvorena jer je lanac raskinuo ugovor, direktor je osnovao novo poduzeće i par ljudi je otišlo kod njega da bi, kako sam čuo, i to sve palo u vodu nakon kratkog vremena.

Može li tu radnik išta napraviti? Vrijedi li za njega europski ili američki model?

Postoje poslodavci, čak i privatni poduzetnici, koji cijene radnike, znam slučajeve gdje su privatni poduzetnici dali radniku veću plaću nego što su sami imali jer znaju da im radnik treba s vremenom omogućiti veću zaradu. Ovo spominjem da ne ispada da navodim samo loše primjere, ima i dobrih, recimo jedan od momaka koji je radio u prethodno spomenutoj reklamnoj agenciji gdje je došao kao mlad i neiskusan, naučio je toliko da je osnovao svoju vlastitu agenciju koja i danas dobro posluje.

 
4 0 hvala 2
15 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

Dobro ljudi, svakako cijenim da treba biti precizan kad se čovjek izražava da ga se krivo ne shvati. Međutim, nema smisla da dodajem tri disklejmera za svaku rečenicu.

Kad kažem "model" nema smisla da se cjepidlači sa primjerima koji odstupaju od "modela". Naravno da uvijek postoje iznimke. Nisam rekao ni zakon, ni da je uvijek tako, ni da je pravilo. Ipak, valjda se možemo složiti, da su europsko radno pravo i praksa značajno drugačiji od američkih. U prosjeku. općenito. Uvijek ima iznimaka, znamo to. Iznimke ne znače puno. Zato što su - iznimke.

Super je dok ti jebački plate dok to radi. Nije super dok ne radi, zar ne?

Ne postoji europski model? Pa zakoni su različiti od države do države, međutim zajedničko tržište rada u EU (jel trebam naglašavati da kad kažem europski mislim na EU?) nosi i potrebu za usklađivanjima, pa su odluke suda EU obvezne za zemlje članice.

Ovisi što tko smatra "modelom". Vjerojatno ne postoji dokument sa nazvom "model europskih radnih odnosa". To ne znači da ne postoji neki prosjek koji je značajno drugačiji od prosjeka na drugim kontinentima...

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
fredii kaže...
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 

Na poslu dvoje ljudi, lažira bolovanja. Za njega svi seru, za nju ne, jer je dio šire ekipe i bivša drukerica nekadašnje šefice. Doslovce ne možeš im ništa, a svi se prave ludi. Nebi bilo loše, kada bi malo se progurao, neki dio američkoga modela, pa ako ćeš se zajebavati, otkaz momentalno.

 Pa kome lažiraju bolovanja? Tebi? Kome je u interesu da lažira bolovanje? Pa dobit će 70% plaće, zar ne?Meni bi falilo onih 30 posto. Ja nikad nisam lažirao bolovanje, a ponekad sam i bolestan odradio nešto. Sveukupno mi je prosjek bolovanja u radnom vijeku možda 2 dana godišnje. 

Sigurno postoje ljudi koji lažiraju. Ali kako ti znaš da lažiraju uopće? I kažeš oboje lažira, ali oboje im nitko ne može ništa? Iako je samo ona kao povlaštena? Mislim da velik dio priče ovdje fali. :-)

Da nije neka državna firma gdje ima i politike?

 

Usput kako mi kažu u Njemačkoj za svako malo uzimaju bolovanje. Evo nedavno mjesec dana žena na bolovanju jer je bila u sudaru. Sudar je bio takav da na autu ni ne vidiš ništa ako ne ne tražiš. I ona mjesec dana na bolovanju. 

Ali ima i druga strana. Radniku koji je puno na bolovanju se MOŽE dati otkaz. Međutim, valjda je potreba za radnicima tolika u Njemačkoj, da nerado pribjegavaju tome.

 

Tako da eto ne znam. 

Očito nikome ne smeta što netko lažira bolovanje kod tebe.

10 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

fora je raditi za amere, pocnes neki task raditi u petak, u pon trazis covjeka na slacku i skuzis da je deaktiviran :)

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

Radim već 14 godina u američkoj kompaniji. Promijenila mi je život na bolje, no ima to cijenu. 

Zadnjih 4 godine prošli smo kroz 4 ogromna procesa "promjene". 3 su bila izmišljena samo da se da ljudima otkaz. Vjerujem da je otišlo oko 15000 ljudi. Možda i više ako se uračuna svi Indijci koji su zaposleni. Kriterij je bio trošak. Svi iznad linije - otkaz. Nema razgovora, nema diskusije, manager ne može ništa. Što se promijenilo kroz urede na zapadu je da nitko više ne vjeruje u meritokraciju, i da je moguće izgraditi karijeru. Sad je i razgovor o povišici problem. Samo se krene preračunavanje koliko ih u timu ima višu ili manju plaću. 

Izgubili smo mnogo know howa, iskustva, i naravno kvalitete. Izgleda da je to za vlasnike prihvatljivo. Sad mi koji smo preživjeli imamo neki smiješni budget da recimo popravimo kvalitetu. 

 

Kompanija je iz dioničarskog prešla u privatno, i sad se sve više nagađa da bi iduću godinu mogli natrag po IPO. Investicijska kompanija je to već napravila s drugima, pa eto što drugo očekivati sada. Imamo više profita nego ikad, manje je "masnoće" i možda će si omastiti brk i ovaj put.

 

Ulaganje u ljude je postalo presmiješno. Kad sam došao u kompaniju bilo je "ljubav na prvi pogled", a sad je jad i tuga. Naučiš se doći do znanja na drugi način. 

 

No, plaća je izvanredna, i uvjeti su mi savršeni. I zato se borim za svaki dodatni radni dan. Nije mi teško. Još uvijek imam dobar networking da se preživi, radi sa smješkom i nauči.

Ono što sam primijetio u našem uredu, ali i okolnim, je da im je problem mentalitet. Teško im je ići za poslom, teško im je ići za pozicijom. Vole stabilnost, vole ići za "za to sam zaposlen i to ću raditi do penzije". Ja se trudim micati. Počeo s izvještajima (online i offline), pa se dodalo i kreiranje baza, sve do E2E, pa čak i 3 mjeseca u Indiju popraviti neke stvari, da bi sad završio u posebnom odjelu "help deska". I znam da ova pozicija, iako odlična, ne može trajati predugo, i veće se borimo za drukčija zaduženja u 2024. i sam radim na plan B i micanje u drugi tim. 

Da me se pita, radio bih izvještaje do penzije, ali to nije moguće. Sve se više automatizira, sve je više syndicated, sve je više templatea. Moraš se mijenjati. I sad s gotovo 43. godine mi to još i paše. Naučim, vidim, doživim puno više stvari nego prije i nekako mi raste optimizam da ako i na kraju izgubim poziciju da ću naći nekog untra tko će me zaposliti i da ću doživjeti još koji od 8182 dana do penzije u ovoj kompaniji.

 

Siguran sam da u Hrvatskoj kompaniji ne bi imao ovakve uvjete i plaću. Možda bi imao više sreće sa emotivne strane, no možda i ne bih. Kao što sam napisao, u 14 godina se naučiš na preživljavanje i rješavanje problema na druge načine. Možda ne mogu s frendom s posla na pivu, što bi me usrećilo, ali zato kad se vidimo u nekoj divnoj zemlji (recimo Portugalu ili kad oni dođu ovdje), onda su te pive slađe. 

In vino veritas
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Mandor kaže...
fredii kaže...
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 

Na poslu dvoje ljudi, lažira bolovanja. Za njega svi seru, za nju ne, jer je dio šire ekipe i bivša drukerica nekadašnje šefice. Doslovce ne možeš im ništa, a svi se prave ludi. Nebi bilo loše, kada bi malo se progurao, neki dio američkoga modela, pa ako ćeš se zajebavati, otkaz momentalno.

 Pa kome lažiraju bolovanja? Tebi? Kome je u interesu da lažira bolovanje?Pa dobit će 70% plaće, zar ne?Meni bi falilo onih 30 posto. Ja nikad nisam lažirao bolovanje, a ponekad sam i bolestan odradio nešto. Sveukupno mi je prosjek bolovanja u radnom vijeku možda 2 dana godišnje. 

Sigurno postoje ljudi koji lažiraju. Ali kako ti znaš da lažiraju uopće? I kažeš oboje lažira, ali oboje im nitko ne može ništa? Iako je samo ona kao povlaštena? Mislim da velik dio priče ovdje fali. :-)

Da nije neka državna firma gdje ima i politike?

 

Usput kako mi kažu u Njemačkoj za svako malo uzimaju bolovanje. Evo nedavno mjesec dana žena na bolovanju jer je bila u sudaru. Sudar je bio takav da na autu ni ne vidiš ništa ako ne ne tražiš. I ona mjesec dana na bolovanju. 

Ali ima i druga strana. Radniku koji je puno na bolovanju se MOŽE dati otkaz. Međutim, valjda je potreba za radnicima tolika u Njemačkoj, da nerado pribjegavaju tome.

 

Tako da eto ne znam. 

Očito nikome ne smeta što netko lažira bolovanje kod tebe.

 

Sa nama radi ženska koja je udana, za njezinog bratića. I taj dan, kada mi je to rekla, bila je bijesna na nju. Jer, prije nego mi je rekla, vidio sam da je nema, svega dvaputa sam je vidio i to je bilo to. Doslovce u ovih godinu i pol dobila je svega dvije pune plaće.

 

Naime i na prijašnjim poslovima je to radila i uvijek otkaz. No, ovdje su se karte posložile.

 

Smeta, ali nova šefica i njezin zamjenik već mjesecima, ravnaju teren, pa su već se neki opekli i smirili.

 

On ti lažira ovako: Dođe danas na posao i sutradan, pa ga nema po par dana, čak i po dva mjeseca.

 

Liječnički papiri su im sasvim uredu, lako se dobije potvrda o bolovanju, samo nazoveš i to je to. A, oboje imaju za stalno ugovor.

 

Nije državna, javna je firma.

 

To što dobije od plaće dobije, ali muž joj radi u Njemačkoj, pa joj pošalje 9-10 k kn mjesečno i nema brige.

 

Sve je lako, kada imaš šeficu koja je kupi takve oko sebe, ali ne računa da u malim mjestima ti ne možeš mjenjati radnu snagu, kako ti se sprdne, nego imaš što imaš.

 

Pa je prošle godine, jedan od njezinih drukera, okolo govorio, kako su uvjeti rada loši, onda znaš kakva je ekipa, kada takav netko se žali...

 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
14 godina
offline
Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio otka

Još samo fali security wil rough you up a bit on the way out.

 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
Nekak mi je drago što radim u manjim firmama.
Plaća okej s obzirom na moje 23 ipol i još sam bez faksa dobio posao(nije nužan ali 90+% ljudi koji čačkaju registre čipova imaju faks).

Ako sam dobro razumio, s druge strane bare nema otkaznog roka već to jutro ostaješ bez primanja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2022 0:09 (silvio3105).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
silvio3105 kaže...
Ako sam dobro razumio, s druge strane bare nema otkaznog roka već to jutro ostaješ bez primanja.

Da, imaju tkz. At-will employment, iako određeni detalji varijaju od savezne države do savezne države. No nakon otkaza mogu dobivati naknadu za nezaposlenost, ali detalji isto ovise od države do države.

11 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
silvio3105 kaže...
Ako sam dobro razumio, s druge strane bare nema otkaznog roka već to jutro ostaješ bez primanja.

 kao da je otkazni rok nekakva prednost po pitanju toga ostaješ li bez tih primanja odmah ili za 15 dana

 

9 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
mejt kaže...
Entry Point kaže...
Mandor kaže...
Neka, hvala. Dobar je meni europski model.

 Ne postoji europski model. U svakoj privatnoj firmi možeš dobiti otkaz u bilo kojem trenutku, takvi su ugovori. I to je pošteno. Potpisuješ ugovor kakav potpisuješ, nitko nikog ne tjera na potpisivanje ugovora. Ako ti je povrijeđeno radno pravo možeš na sud. S time da u americi to ide ekspresno i kazne su brutalne. Dok u Europi je i dalje sve mlako.

 To ti ne lezi bas, recimo u At, u koliko firma zeli nekog odpustit, mora mu podmirit otpremninu u koliko to postoji u ugovoru, i nesmje zaposlit nekog drugog na tu poziciju u koliko nije dala realan razlog otpustanja predhodnog radnika, stim da se "leistung" ne podrazumjeva pod mogucnost razloga za odkaz inace lezi ti tuzba od radnika koju pobjedjuje sto posto...

 Dap i u DE je isti sistem, ako ti daju odkaz, 6mj. nesmiju zaposlit nikog na toj poziciji ako nije dobar razlog(cak ni kad navedu "povreda radnog mjesta" nije dovoljno ako nije dobro obrazlozeno i nije jak argument)...Imo sam iskustvo di su me pokusali "maltretirat" tako reci, da bih ja sam dao odkaz, no za takve stvari postoji Arbeitsschutz, i nakon sto su dobili pismo od mog odvjetnika, prica se odmah okrenila, na kraju "dogovoreni" odkaz uz odpremninu propisanu ugovorom....

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
16 godina
offline
Re: Trim the fat - ispričat ću vam kako sam dobio
GranDaddo kaže...

Radim već 14 godina u američkoj kompaniji. Promijenila mi je život na bolje, no ima to cijenu. 

Zadnjih 4 godine prošli smo kroz 4 ogromna procesa "promjene".

neki se memovi jednostavno mogu primjeniti u svakoj firmi

al da.. americka firma u europi (u drzavi sa dobrim labour laws) je valjda najbolje od oba svijeta.

samo neka potraje..

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2022 14:38 (nixass).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice