Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

poruka: 61
|
čitano: 41.003
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet".
3 godine
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Hvala Doc,odličan rad!

 
9 2 hvala 1
15 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Doc "don't look up" Berecki.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
11 1 hvala 0
10 godina
online
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Igor Berecki - stručnjak za SVE! NASA, ESA i ostali motajte kablove.

 

 

Nadglednik dina
Moj PC  
9 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

danas je 15 godišnjica nastanka foruma.

bugonline evoluirao od prvih topica "jel ide termalne paste kao zrno riže ili se cijeli cpu natrlja", do ovakvih međuplanetarnih analiza.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
11 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Entry Point kaže...

Igor Berecki - stručnjak za SVE! NASA, ESA i ostali motajte kablove.

 

 

 Hvala. Od tebe mi je to zaista velik kompliment.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
14 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Doc, lega,  odličan članak. A što je sa Venerom i letećim gradovima na velikoj visini gdje su temperatura i tlak atmosfere taman kako treba (ali naravno, kemijski sastav ne odgovara), dobrim dijelom zaštićeni od radijacije sa Sunca. Kroz puno vremena i ta bi se atmosfera dala teraformirati, skupa sa kopnom Venere. Zapravo, najvažnije je što su  Mars i Venera tu, praktički na dohvat ruke, kada se usporedi sa ostalim egzoplanetama, pa bi možda ipak mogle biti Planet B, naravno uz ogroman posao teraformiranja i dovođenja u stanje da budu prikladne za život.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2023 10:49 (učo).
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Izvrstan članak!

 

Koga zanima tema i želi malo detaljnije zaroniti u problematiku evo izvrsnog predavanja. Jedan sesmestar, Ohio State University, Life in Universe, Prof. dr. sc. Richard Pogge

 

Osim predavanja sadrži i audio snimke (mp3 format). Veeelika preporuka! 

 

Unit 1: Imagining Other Worlds

 

Unit 2: Five Revolutions

 

Unit 3: Life on Earth

 

Unit 4: Life in the Solar System

 

Unit 5: Life in the Universe

 

 

 

 

 
2 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Svojedobno je Stephen Hawking rekao da su sve priče o naseljavanju Marsa i bilo kojeg drugog planeta totalna budalaština jer da je i najgora Zemlja i dalje neusporedivo prikladnija za ljudski i svaki drugi život od bilo kojeg drugog "idealnog" planeta kandidata.

 

This space for rent!
 
28 1 hvala 2
16 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Meni isto nisu jasni ti s prijedlozima za nastanjivanje egzoplaneta...

S druge strane, u startu odbacena opcija svemirskog broda (grada, cega god) je daleko realnija od ove druge dvije. Dapace, vec je ohoho godina u funkciji, iako na daleko manjoj skali. Gravitacija se jos i relativno lako rijesi, no suncevo zracenje i obrana od (mikro)meteora bas i ne.

S druge strane, ima nade za oporavak planeta, cak mi se cini i da bi moglo ici brze i lakse nego sto mislimo (pod uvjetom da uspijemo ukrotiti pretjerani konzumerizam).

 

Gledam te!
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Veliki Brat kaže...

S druge strane, ima nade za oporavak planeta, cak mi se cini i da bi moglo ici brze i lakse nego sto mislimo (pod uvjetom da uspijemo ukrotiti pretjerani konzumerizam).

 Jedan dio svijeta offsetao zagađenje na drugi dio svijeta. Ne vidim kakve to veze ima s oporavkom svijeta.

16 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

S obzirom na nedostatak vremena, i s obzirom na statistički veliki broj planeta u svemiru,

daleko je veća šansa da će nam pomoći neka civilizacija koja je već riješila međuzvjezdana putovanja,

nego da bi to sami stigli riješiti prije nego se uništimo.

 

A naravno, smanjenje zagađivanja i spas Zemlje umjesto rješavanja problema preseljavanjem je

jedno 10000000000X lakša opcija

Moj PC  
0 2 hvala 0
10 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

 

 

Odlično-izvrstan text.

I zabavan. Čita se u jednom dahu.

 

Neki vele, da cilj svemirskih istraživanja nije, da mi ljudi negdje odemo, nego recimo da industriju, energetiku i poljoprivredu preselimo na neki drugi planet??

 

Znači ostavimo planet Zemlju na miru ili što manje da ju diramo, ostavimo Zemlju što više netaknutom. Ne mislim ovdje na zelenu ideologiju i njihove obnovljive izvore energije.

Ne siječemo šumu, nego se koncentiramo na nuklearnu energiju.

Ljudi ostaju ovdje. 

dzg
Moj PC  
0 4 hvala 0
9 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Drago kaže...

Svojedobno je Stephen Hawking rekao da su sve priče o naseljavanju Marsa i bilo kojeg drugog planeta totalna budalaština jer da je i najgora Zemlja i dalje neusporedivo prikladnija za ljudski i svaki drugi život od bilo kojeg drugog "idealnog" planeta kandidata.

 

 čista logika.

bilo kakva devijacija u kemijsko biološkom sastavu planeta, na koju logično nismo prilagođeni, nas može obrisati s lica planeta dok si reko keks. 

15 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Svi danas u to ime popiti pivo 2,3

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Drago kaže...

Svojedobno je Stephen Hawking rekao da su sve priče o naseljavanju Marsa i bilo kojeg drugog planeta totalna budalaština jer da je i najgora Zemlja i dalje neusporedivo prikladnija za ljudski i svaki drugi život od bilo kojeg drugog "idealnog" planeta kandidata.

 

Kada bi se uvjeti na Zemlji toliko strašno pogoršali da smo praktički 24 sata pred izumiranjem kompletnog života na zemlji primjerice zbog negostoljubive atmosfere. Lakše bi bilo riješiti taj problem za 24 sata nego naselili i učiniti neki novi planet pogodnim za život. Izjava jednog znanstvenika kada su ga pitali o pronalasku i naseljavanju novog planeta koji bi trebao postati "nova Zemlja".(mislim Neil deGrasse Tyson, nisam siguran)

16 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl

Minimalno bi ti trebala biti jasna relacija izmedju smanjenja koristenja vozila s pogonom na fosilna goriva i povecanja kvalitete zraka.

Istina je da se dio toga prebacuje na drugi dio svijeta, ali osim sto izvora struje ima vise od jednog, tako i nacina skladistenja struje ima vise od jednog. Bas nedavno sam citao o tehnologiji baterija iz 80-tih, koja donedavno jednostavno nikome nije bila interesantna. Oke, nije za vozila, ali jos vise nam treba za pogone i zgrade. Fora je da su istekli patenti, a sira upotreba trebala bi dovesti do spustanja cijene.

Drugim rijecima, dio ce se preseliti u drugi dio svijeta, a dio ce se preseliti izvan gradova u manje naseljena podrucja gdje bi se stetne cestice mogle lakse i efikasnije filtrirati.

Mozemo sjediti i plakati kako nemamo savrseno rjesenje ili mozemo kao drustvo pokusati napraviti promjene koje bi dovele do dugorocne odrzivosti.

Gledam te!
16 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Samo razmišljanje o planetu B govori da nisi sposoban preživjeti ni na planetu A a ako to nisi sposoban onda je džabe razmišljati o planetu B.

Čak i kad bi se planet B nalazio u susjedstvu i bio identičan Zemlji danas onda bi vrlo vjerojatno imao i ljude na sebi koji rade isto što i mi. Znači putovali bi bezveze.

Amenoum
 
13 0 hvala 1
15 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

nećemo se odseliti/nismo niprije.

 

no pretpostavimo na trenutaque mogućnost čoporativne selidbe. i tako, odo mi nekamo tamo. seoba naroda. u neko doba, vrati se "spasitelj" na zemlju a kad tamo ... nigđe nikog. sve uništeno i prerovano, disat se ne može, nema ni poruke o novoj adresi. tma i tmuša neprebolna. i što će on, jadan, tad? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2023 13:44 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Veliki Brat kaže...

 Bas nedavno sam citao o tehnologiji baterija iz 80-tih,

 Screams in Ajar 

 

 

 

"Ići ćemo na mars za 5-10 godina"

 

- Elon Musk - 2005,2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019,2020,2021,2022,2023

 

"Nove baterije će revolucionarizirati sve od dilda do spejšip roket auta i promjeniti način na koji gulite rotkvice"

 

Media portali 1990,1991,1992,1993,1994,1995,1996,1997,1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010,2010,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019,2020,2021,2022,2023 pored članka - "Znanstvenici su otkrili da brokula liječi rak a da brokula ima kancirogena svojstva!"

 

2011 nije bilo takvih vijesti jer je umro Jobs, genije vizionar i tada je čovječanstvo bilo nez nade, ufanja i vođe u spasenje i bolje sutra sa novim baterijama i brokulama koje liječe rak.

 

(Moram početi jesti više brokule da izliječi ovu očitu disgrafiju koju imam kad kucam poslanice na forumu)

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2023 13:30 (wyks).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
torrente kaže...

danas je 15 godišnjica nastanka foruma.

bugonline evoluirao od prvih topica "jel ide termalne paste kao zrno riže ili se cijeli cpu natrlja", do ovakvih međuplanetarnih analiza.

 

Ovo nešto novo?

 

 

 

14 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Ajar kaže...

nećemo se odseliti/nismo niprije.

 

no pretpostavimo nya trenutaque mogućnost čoporativne selidbe. i tako, odo mi nekamo tamo. seoba naroda. u neko doba, vrati se "spasitelj" na zemlju a kad tamo ... nigđe nikog. sve uništeno i prerovano, disat se ne može, nema ni poruke go novoj adresi. tma i tmuša neprebolna. i što će on, jadan, tad? 

 a što će, krene naseljavati neki treći planet i tako u krug dokle god se ne shvati da je čovjek jedina "kriva" konstanta u toj kozmičkoj jednadžbi.

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
16 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Veliki Brat kaže...

Mozemo sjediti i plakati kako nemamo savrseno rjesenje ili mozemo kao drustvo pokusati napraviti promjene koje bi dovele do dugorocne odrzivosti.

Dugoročne održivosti nema bez ograničenog rasta ekonomije a time i ograničenog rasta populacije bez obzira kakvi izvori energije se koriste. Tj. kad se pređe kritična točka rast populacije bi trebao biti inverzno proporcionalan individualnoj potrošnji energije - što znači promjena stila života, prema sve skromnijem životu.

I jedno i drugo je non-starter, dakle, nije da dugoročno i savršeno rješenje nemamo samo ga ne želimo. 

Ukupna potrošnja energije čovječanstva i dalje strelovito raste kao i populacija, oni koji imaju malo i dalje žele imati više a oni koji imaju puno i dalje ne žele imati manje. 

Problem je što zapravo nitko ne sjedi niti ne plače (time se gotovo ne troši energija) a što može biti najava transformacije nego svi pijanče i dalje, tu i tamo k večeri puste suzu da bi im bilo lakše sutra nastaviti jednako kao i jučer.

Amenoum
16 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
PaleRider kaže...

Čak i kad bi se planet B nalazio u susjedstvu i bio identičan Zemlji danas onda bi vrlo vjerojatno imao i ljude na sebi koji rade isto što i mi. Znači putovali bi bezveze.

Da se nadovežem - po svemu sudeći ne bi se uspjeli ni spustiti na planet prije nego što tamošnji amerikanci počnu pucati po nama.

Amenoum
16 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Spas ljudske vrste je AI chabot. A on moze prezivjeti svugdje.

 

Umjesto da pokusavamo zemlju, mars ili neku drugu planetu prilagoditi svojim ogranicenim bioloskim potrebama, prilagodimo sebe okolini. 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Ma jebes ljudsku vrstu. Kako bi Hegel rekao da je povijest ljuskog roda, obična klaonica. Treba li uopće žaliti za takvom destruktivnom vrstom. Nestankom ljudske vrste makar će se spasiti zemlja. I na kraju sve vrse nestaju zauvijek i to će se prije ili kasnije dogoditi i sa ljudskom vrstom.

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Normalno kad se yebemo ko zečevi

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Nije pitanje postaji li planet B, već postoji li planet C, jer zašto bi planet B, imao drugaćiju sudbinu nego planet A.

42
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
Drago kaže...

Svojedobno je Stephen Hawking rekao da su sve priče o naseljavanju Marsa i bilo kojeg drugog planeta totalna budalaština jer da je i najgora Zemlja i dalje neusporedivo prikladnija za ljudski i svaki drugi život od bilo kojeg drugog "idealnog" planeta kandidata.

 

 isto Stephen Hawking

Spreading out into space will have an even greater effect. It will completely change the future of the human race and maybe determine whether we have any future at all. It won’t solve any of our immediate problems on planet Earth, but it will give us a new perspective on them, and cause us to look outwards rather than inwards. Hopefully it would unite us to face a common challenge.

This would be a long-term strategy, and by long-term I mean hundreds or thousands of years. We could have a base on the Moon within 30 years, reach Mars in 50 years, and explore the moons of the outer planets in 200 years. By “reach” I mean with manned, or should I say “personed,” space flight. We have already driven rovers on Mars and landed a probe on Titan, a moon of Saturn, but if one is considering the future of the human race we have to go there ourselves.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema pl
silvio3105 kaže...
Ovo nešto novo?

 nije. to se prvih par godina koristilo svakodnevno. baš je bila domaća atmosfera..čisto druženje i forum je ima "ono nešto" u tom druženju.  članovi bi predlagali za poruku dana korisne objave ili novotariju slabo poznatu zajednici..ili baš koristan post u kojem se vidio uložen trud autora.

 

moderatori su se držali regula i poštovalo ih se.  baš zbog te ispolirane poluvojničke ispoliranosti, isplivale bi osobnosti preko 50 forumaša.. e-čovjeka nikada nisi vidio, ali se kristalizirao njegov psihološki profil.

sjećam se čak 2-3 pokojna forumaša koji su doslovno zadnje dane borbe s bolešću proveli družeći se ovdje.

također, puno je samoinicjativno umrtvljenih računa...kao da su ljudi uvidjeli kako se u dingač sipa voda za bevandu. 

 

što se tiče moje čudnovato nasađene osobnosti... prve godine me Miro zasluženo banirao.  bila je neka prepirka na smarajućoj antivirus temi.  mislim da sam nekog poslao u onu stvar jer je uvrijedio moj ego kada se pokakao na moju kupnju Avira licence .  onda me naknadno vratio i hvala mu.

 

sve u svemu.. 15g nije malo. neka sve skupa dobro nastavi svojim tijekom. eto, to je mojih 5 centi oko 15-godišnjice.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2023 17:26 (torrente).
14 godina
offline
Za spas ljudske vrste - nemamo plan B, nema planet

Treba nama jedan Hard Reset

Dirty dosen
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice