U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

poruka: 29
|
čitano: 26.269
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih".
18 mjeseci
offline
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Meni su jučer montirali elektranu na zgradu ali samo 3,69kw jer ne daju više na monofazni priključak... u većini EU zemalja dozvoljeno je do 7kw. 6 bi mi bilo idealno...

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Krvi ti isukrstove jesam izgubio živaca prošle godine s HEP-om ali stvarno se solari isplate. Inicijalna procjena mi je bila 7-8 godina da sam na nuli ali nakon prve sezone grijanja i koliko sam plin smanjio biti će povrati i prije. 

 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
Citizen305 kaže...

Meni su jučer montirali elektranu na zgradu ali samo 3,69kw jer ne daju više na monofazni priključak... u većini EU zemalja dozvoljeno je do 7kw. 6 bi mi bilo idealno...

 Zašto nisi stavio samo ograničenje koje max- možeš poslati u HEP na 3,6 kW po fazi... a elektranu 5-6 kWh

 

Iako da, debilno je od HEPa da nemožeš instalirati snagu koju inače imaš i zakupljenu od HEPa, jer instalacije to mogu bez problema podnjeti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 17:52 (bus).
15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
Gajotres kaže...

Krvi ti isukrstove jesam izgubio živaca prošle godine s HEP-om ali stvarno se solari isplate. Inicijalna procjena mi je bila 7-8 godina da sam na nuli ali nakon prve sezone grijanja i koliko sam plin smanjio biti će povrati i prije. 

 Nazdravlje. Zahvali se poreznim obveznicima koji ti plaćaju račune kroz subvencije.

15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Da glupo je. Nemre na jednu fazu, ali trofazno moze.

 

 

napuderisani dendi  kakve subvencije? Aj navedi koju. Plus kupil je prosle godine pa ga nije ni ono s pdv-om kacilo. Nemas pojma o cemu pricas.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2023 21:16 (Ante).
15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
napuderisani dendi kaže...
Gajotres kaže...

Krvi ti isukrstove jesam izgubio živaca prošle godine s HEP-om ali stvarno se solari isplate. Inicijalna procjena mi je bila 7-8 godina da sam na nuli ali nakon prve sezone grijanja i koliko sam plin smanjio biti će povrati i prije. 

 Nazdravlje. Zahvali se poreznim obveznicima koji ti plaćaju račune kroz subvencije.

????? nisam ovih dana glupljeg komentara pročitao. Ovo je čak gluplje od one ženske na redditu neki dan koja je pitala zašto ljudi šetaju bebe u kolicima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 8:41 (Gajotres).
15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Ma frajer se predstavlja kao inzenjer elektrotehnike u komentarima, a misli da je tvoja kucna solarna elektrana za tvoju vlastitu proizvodnju subvencionirana od strane drzave/gradjana pod onom stavkom na racunu za struju gdje pise naknada za obnovljivu energiju. Ili ga pece odbijanje PDV-a, ali eto, mogu kupiti panele u ceskoj i tamo platiti porez, opet nije subvencionirano. A kad proizvedes vise struje nego potrosis pa postanes proizvodjac onda ti HEP da niti 50 lipa za kWh, a ti ga kupujes po 1,20 ili kolko vec je sad. Tolko o subvenciji imaginarnoj.

 

A ne zna da su valjda svi koji su imali povlastene cijene raskinuli ugovore s hepom/drzavom prosle godine da mogu prodavati po trzisnoj cijeni jer je bila duplo veca od subvencionirane. https://danas.hr/hrvatska/drzava-dala-stotine-milijuna-kuna-poticaja-proizvodacima-struje-a-oni-raskidaju-ugovore-mozemo-pretpostaviti-povod-36fd603a-4def-11ed-bc3f-8a6cb2f8d1b9

 

Jasno mi je zasto je ljut, drzava platila izgradnju solarnih elektrana privatnim firmama i jos im garantirala cijenu vecu od trzisne koju na kraju placamo mi. U prijevodu, HDZ-ovci opskrbili rodbinu nasim novcem.

 

Sad kad svi imamo poreznu olaksicu onda je problem jer se subvencionira pojedinca, svakog pojedinca, jednako, a ne samo HDZ-ovce. Kak god okrenes bulazni.

 

Uvijek ima bar jedan u temama o obnovljivoj energiji koji nadje neki razlog zasto je solarni panel los iako samo stoji na krovu i proizvodi od sunca struju, efektivno iz zraka... Nebi me cudilo da to nije ista osoba na vise racuna.

 

Stavite si solarne panele, ako ste na moru jos bolje, ako ste na sjeveru opet dobro. Bolje od dionica, bolje od nekretnine i ako uleti elektricni auto nemre bolje. Frend je danas vec 20kWh nazubao do podneva sa svojom elektranom.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 12:26 (Ante).
15 godina
offline
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Subvencioniran je otkup struje od vas entuzijasta za solare, koju skupo prodajete kad je nikome ne treba, a jeftino povlačite iz mreže kad svima treba. Probajte malo misliti, mediokriteti. Da bi vidjeli stvarnu vrijednost svojih investicija izvolite se isključiti iz mreže, koju koristite kao bateriju na račun svih ostalih.

Moj PC  
0 5 hvala 0
7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
napuderisani dendi kaže...

Subvencioniran je otkup struje od vas entuzijasta za solare, koju skupo prodajete kad je nikome ne treba, a jeftino povlačite iz mreže kad svima treba. Probajte malo misliti, mediokriteti. Da bi vidjeli stvarnu vrijednost svojih investicija izvolite se isključiti iz mreže, koju koristite kao bateriju na račun svih ostalih.

 

Omašio si ceo fudbal.

Bilo bi prekrasno da energiju kad je potražnja kupujemo iz solara domaćih ljudi.

Usporedbe radi, 2021. je RH kupila 219 GWh struje za pokrivanje manjka (malo više od 1% domaće potrošnje) po cijeni od 90 eura/MWh (9 centi po kWh) a to je bila super godina.

Čekaj sad da dođe izvješće od 2022. gdje je ta cifra bila nekih 500 i više eura/MWh... 

Eh, da nam je više domaćih solara.

 

P.S. i opako si omašio i to da je kod nas (kao i svugdje u svijetu) peak potrošnje uvijek u popodnevnim satima, a tad baš solari i daju struju - idealno.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 19:55 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
napuderisani dendi kaže...

Subvencioniran je otkup struje od vas entuzijasta za solare, koju skupo prodajete kad je nikome ne treba, a jeftino povlačite iz mreže kad svima treba. Probajte malo misliti, mediokriteti. Da bi vidjeli stvarnu vrijednost svojih investicija izvolite se isključiti iz mreže, koju koristite kao bateriju na račun svih ostalih.

Ne mogu odrediti da li trolaš ili si glup. Doslovno gluposti pišeš. 

 

Kako je napisao fer-de-lance mašio si ceo fudbal. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 19:26 (Gajotres).
15 godina
offline
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Najviša je potrošnja navečer, kad zađe sunce, tako da evo ti gol.

Prodajete skupu privatnu vodu kad kiši, a kupujete socijalističku jeftinu kad je suša. Eto tako to funkcionira.

Moj PC  
0 2 hvala 0
7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Nope, nikad pa ni tad.

Imaš na hops.hr realtime podatke pa prati malo.

Imaš i u kategoriji dokumenti izvještaje sa apsolutno svim detaljima za zadnjih valjda cijelo desetljeće ili duže.

Apsolutno svaki dan u godini ti je potrošnja najveća dok traje standardno radno vrijeme (logično), na večer je već puno manja, a usred noći i drastično manja.

A uvjerljivo najveća je u popodnevnim satima u srpnju, jasno je i zašto 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
napuderisani dendi kaže...

Najviša je potrošnja navečer, kad zađe sunce, tako da evo ti gol.

Prodajete skupu privatnu vodu kad kiši, a kupujete socijalističku jeftinu kad je suša. Eto tako to funkcionira.

Baš rijetko viđena glupost :D ovakvi postovi čovjeku uljepšaju dan. 

 

Ti si onda veća pijavica proračuna pošto kupuješ od HEP-a po subvencioniranim cijenam po danu i po noći. Parazitu jedan cuclaš ovaj proračun koji mi pošten narod punimo :D :D :D :D 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.4.2023 10:36 (Gajotres).
7 godina
online
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Baš čitam onaj članak na Indexu, ipak sam dobro pretpostavio prošle godine - HEP je išao na taktiku buy high sell low...

Samo kaj sad nitko ne bude odgovarao kao u slučaju INA-e.

 

Krajnji je čas za odselit nekam van.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...

Baš čitam onaj članak na Indexu, ipak sam dobro pretpostavio prošle godine - HEP je išao na taktiku buy high sell low...

Samo kaj sad nitko ne bude odgovarao kao u slučaju INA-e.

 

Krajnji je čas za odselit nekam van.

 

 

Krajnji?

To je bilo tamo negdje 1987.

18 mjeseci
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Nisi ti mileni baš shvatio kako to sve funkcionira, jel da? 

15 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...

..

 

Krajnji je čas za odselit nekam van.

 

- kad nisi penzić, jer kod nas lako možeš imati milijarde na računu.. ako si penzić ili otac-majka nekog na pravom mjestu-fotelji..

 

ili kako onaj jedan kaže.. moraš znati nekoga, .. znam ja nekoga, taj netko zna nekoga.. ali taj treći ne zna nikog i nitko ne zna njega pa .. :))

 

zato smo raj za penziće, austrijsko-njemačke, kojima plenky uz blagoslov nas sitnozubih i novcem našeg fonda hzzoa galantno plaća osiguranje ako navedu čarobnu riječ 'digitalni nomad'.. pa probaj, samo pazi, ne migrant, tad se pendreči, nije važno gdje...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Možeš mi objasnit kako je državna firma, od strateškog interesa, odgovorna za relativno nisku stopu inflacije u usporedbi sa drugim banana državicama EU, kriva za gubitke? Zašto bi državna firma odgovarala za gubitke prouzrokovane državnom intervencijom koje će pokrit država iz državnog proračuna? Zašto bi se cijene energije, koje su od strateškog interesa, formirale, u doba energetske krize, previranja i nesigurnosti, prema zakonu ponuda-potražnja? Znaš li da bi si svatko uračunao maržu i na poskupljenje? Da ne pišem o još većoj ne konkurentnosti, otpuštanju radnika, propadanju malih. Da, to je kapitalizam, il se prilagodi il za tebe nema mjesta, ali smatram da država u ovakvim abnormalnim situacijama mora reagirat i osobno mi odgovara da je reagirala. Također je bilo jasno da će gubitak morat bit podmiren. Po mom skromnom sudu, niti jedna velika odluka ove vlade nije bila loše dovedena po svoje građane. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2023 0:58 (cvaja997).
7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Pa to i velim.

Vlada je to dobro reagirala, i HEP nije imao nikakvog razloga tu stvoriti tolike gubitke, ali rođe...

 

Sjeti se da se Plenky hvalio da je limitirao kupovnu cijenu plina HEP-u na 40 eura/MWh i da je plina bilo u svakom trenutku.

Taman da je i 100% struje u RH tad dolazilo iz plina, uz tih 40 eura i efikasnost od ispod 50%  i recimo 50% još gore na to za ostale troškove proizvodnje, opet ne bi nas MWh koštao više od 120 eura, gdje je tu onda opravdanje za ne podmiriti tih oko 10% kaj nam je falilo (zbog suše) iz domaćih elektrana (koje nikad ni ne rade ni blizu nazivne snage, ukupno ti TE u Hrvatskoj imaju veću nazivnu snagu od prosječne potrošnje + još cca. 400 MW iz Krškog i par HE koje su imale vode, i dosta vjetra cijele godine).

Kad HOPS objavi izvješće za 2022. i ako ispadne da je MWh kupovan za 1000 eura onda ili je Plenky lagao ili su bile zakulisne igre ko u INA-i.

Jer situacija je bila upravo obrnuta, RH je imala idealnu priliku za zaradit pare, a ne popušit.

Ok vlada je država (a ne narod kao inače), pa su neprijatelji, ali opet...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2023 10:41 (fer-de-lance).
6 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

A to da, slabo mi ide čitanje između redova. Ima "rođo moj shema", a otkrit ćemo to kroz koju godinu.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...
Taman da je i 100% struje u RH tad dolazilo iz plina, uz tih 40 eura i efikasnost od ispod 50%  i recimo 50% još gore na to za ostale troškove proizvodnje, opet ne bi nas MWh koštao više od 120 eura, gdje je tu onda opravdanje za ne podmiriti tih oko 10% kaj nam je falilo (zbog suše) iz domaćih elektrana (koje nikad ni ne rade ni blizu nazivne snage, ukupno ti TE u Hrvatskoj imaju veću nazivnu snagu od prosječne potrošnje + još cca. 400 MW iz Krškog i par HE koje su imale vode, i dosta vjetra cijele godine).

 

Gdje nađeš te cifre? Ni HE ni plin ne predstavljaju većinu proizvodnje, čak ni zajedno.

Na stranu što HE gadno opada zadnjih godina, pitanje je hoćemo li se njima moći ozbiljnije koristiti kakvo je kretanje sa stanjem vode.

7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Nisi skužio poantu - taman i da je 100% proizvodnje iz plina i dalje nemaju opravdanje za gubitke.

Znači cca. 18 % struje je 2022. bilo iz plina i ugljena, plin koji je korišten je kupljen za iste novce kao i prijašnjih godina (40 eura/MWh) i ostatak proizvodnje je koštao praktički isto kao i prije.

Znači da je jedini način za spušiti lovu bio da su van MWh prodavali za par eura a kupovali po 1000 i više.

 

A za vodu se slažem, još par godina i cijela jugoistočna Europa postaje Sahara, ali onda ni ne bude problem proizvodnja energije, jer ionak budemo svi morali seliti u arktički krug.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
7 godina
online
U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj kućnih

Katastrofa, baš sam išao pogledat, ipak sam dobro pogodio na onoj PDV temi: https://www.tportal.hr/biznis/clanak/istrazili-smo-zasto-hrvatski-poduzetnici-placaju-struju-kao-da-ovisimo-o-plinu-iz-rusije-a-60-posto-elektricne-energije-dobivamo-iz-obnovljivih-izvora-foto-20220726

Znači proizvodimo struju i onda ju stavljamo na tržište s kojeg ju onda opet otkupljujemo ali po tržišnoj cijeni 

Proizvedemo struju za manje od 50 eura/MWh i onda tu istu struju otkupimo nazad po 100-1000 eura/MWh, samo da bi spasili švabe...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2023 15:30 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...

Nisi skužio poantu - taman i da je 100% proizvodnje iz plina i dalje nemaju opravdanje za gubitke.

Znači cca. 18 % struje je 2022. bilo iz plina i ugljena, plin koji je korišten je kupljen za iste novce kao i prijašnjih godina (40 eura/MWh) i ostatak proizvodnje je koštao praktički isto kao i prije.


 

Jasno ti je da gubitak HEP-a nije baziran samo na struji već da su tu tri glavna elementa (el energija, plin, obnovljivi izvori) plus par porednih?

Kad je krenulo diktiranje cijene znalo se da će HEP u minus, koliko se sjećam neke projekcije su bile i gore od ove cifre.

fer-de-lance kaže...
Znači proizvodimo struju i onda ju stavljamo na tržište s kojeg ju onda opet otkupljujemo ali po tržišnoj cijeni 

Proizvedemo struju za manje od 50 eura/MWh i onda tu istu struju otkupimo nazad po 100-1000 eura/MWh, samo da bi spasili švabe...

 

Jasno ti je da prodaja viškova i kupnja za pokriće manjkova nemaju apsolutno nikakve financijske ni terminske veze? 

7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
Old Iggy kaže...

1)Jasno ti je da gubitak HEP-a nije baziran samo na struji već da su tu tri glavna elementa (el energija, plin, obnovljivi izvori) plus par porednih?

Kad je krenulo diktiranje cijene znalo se da će HEP u minus, koliko se sjećam neke projekcije su bile i gore od ove cifre.

 

2)Jasno ti je da prodaja viškova i kupnja za pokriće manjkova nemaju apsolutno nikakve financijske ni terminske veze? 

 1) jasno, ali je i jasno da zapravo onda nekog gubitka ni nema, nego je samo generiran štetnim ugovorima u "energetskoj uniji".

Jebeš takvu uniju ak se bazira na tome da gubitke bogatih članica prebaci na štetu sirotinje.

To bi sve i funkcioniralo da je normalizirano po kupovnoj moći članice, a ne ovak.

Posljedice: veliki prošli neokrznuti a male se zatralo.

Pa ti budi konkurentan...

2) jasno, ali je jasno i da su to zapravo dogovorene kategorije koje se onda obračunavaju na ruku jačim igračima, i kaj će nam onda takav sistem kad samo vodi u propast.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...
Old Iggy kaže...

1)Jasno ti je da gubitak HEP-a nije baziran samo na struji već da su tu tri glavna elementa (el energija, plin, obnovljivi izvori) plus par porednih?

Kad je krenulo diktiranje cijene znalo se da će HEP u minus, koliko se sjećam neke projekcije su bile i gore od ove cifre.

 

2)Jasno ti je da prodaja viškova i kupnja za pokriće manjkova nemaju apsolutno nikakve financijske ni terminske veze? 

 1) jasno, ali je i jasno da zapravo onda nekog gubitka ni nema, nego je samo generiran štetnim ugovorima u "energetskoj uniji".

Jebeš takvu uniju ak se bazira na tome da gubitke bogatih članica prebaci na štetu sirotinje.

To bi sve i funkcioniralo da je normalizirano po kupovnoj moći članice, a ne ovak.

Posljedice: veliki prošli neokrznuti a male se zatralo.

Pa ti budi konkurentan...

2) jasno, ali je jasno i da su to zapravo dogovorene kategorije koje se onda obračunavaju na ruku jačim igračima, i kaj će nam onda takav sistem kad samo vodi u propast.

 

Niti tu ima ikakve veze "pokriće gubitaka velikih" (jer je to nemoguće iz niza razloga, prvenstveno volumena) niti su "dogovarane kategorije".

Problem je cijena energije u određeno vrijeme, gdje proizvodnja nije u skladu s potrošnjom, kao ni izvorima koji se mogu aktivirati u pojedinom trenutku.

Bilo bi "idealno" da je cijena energije uvijek ista kao i da proizvodnja može pratiti potražnju (i obrnuto), ali tu je velik disbalans.

E sad, ako ti prodaš megavat po x eura u jedno doba, ali ga u drugo doba moraš kupiti po 2x eura, jasno ti je da si u gubitku? Kao da i ideja o "normalizaciji po kupovnoj moći članice" nema nikakvog smisla?

7 godina
online
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku

Pa to i je ono kaj govorim, očito ne vrijede takva pravila.

Pratim hupx svaki dan, i kad su bile te visoke cijene aktualne, varijacija je bila do max 10% unutar 24 h intervala.

Budući da je RH imala potrošnju 17 TWh i proizvela 17 TWh, izvezla oko 8 TWh i uvezla oko 9 TWh i ako je sve to išlo po tržišnoj cijeni, tad nikakonije moglo biti tolikog gubitka.

I ne, nije nam falilo samo kad je bila ga ekstra visoka cijena a da smo imali za prodaju samo kad je bila niska (kaj će uskoro pokazati i izvješće) jer je taj period trajao prek godinu dana i još se i Plenky hvalio da manjak namiruju plinom po 40 eura bez kupovanja na burzi.

Nije mi jasno gdje je tu nesrazmjer, osim ako je zapravo sav gubitak u trgovanju plinom za skladišta, a to bi lako moglo biti.

U tom slučaju mea culpa, ali za struju sam siguran da nije nikakav uzrok gubitaka bila.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
fer-de-lance kaže...

Pa to i je ono kaj govorim, očito ne vrijede takva pravila.

Pratim hupx svaki dan, i kad su bile te visoke cijene aktualne, varijacija je bila do max 10% unutar 24 h intervala.

Budući da je RH imala potrošnju 17 TWh i proizvela 17 TWh, izvezla oko 8 TWh i uvezla oko 9 TWh i ako je sve to išlo po tržišnoj cijeni, tad nikakonije moglo biti tolikog gubitka.

I ne, nije nam falilo samo kad je bila ga ekstra visoka cijena a da smo imali za prodaju samo kad je bila niska (kaj će uskoro pokazati i izvješće) jer je taj period trajao prek godinu dana i još se i Plenky hvalio da manjak namiruju plinom po 40 eura bez kupovanja na burzi.

Nije mi jasno gdje je tu nesrazmjer, osim ako je zapravo sav gubitak u trgovanju plinom za skladišta, a to bi lako moglo biti.

U tom slučaju mea culpa, ali za struju sam siguran da nije nikakav uzrok gubitaka bila.

 

Cijena energije varira po danu (točnije, satima), nije stalno ista. Drugi problem je plin, treći problem rast troška za zelene izvore.

18 mjeseci
offline
Re: U Hrvatskoj lani više nego udvostručen broj ku
bus kaže...
Citizen305 kaže...

Meni su jučer montirali elektranu na zgradu ali samo 3,69kw jer ne daju više na monofazni priključak... u većini EU zemalja dozvoljeno je do 7kw. 6 bi mi bilo idealno...

 Zašto nisi stavio samo ograničenje koje max- možeš poslati u HEP na 3,6 kW po fazi... a elektranu 5-6 kWh

 

Iako da, debilno je od HEPa da nemožeš instalirati snagu koju inače imaš i zakupljenu od HEPa, jer instalacije to mogu bez problema podnjeti.

 Pa neće ti nijedna firma prodati jaču elektranu ako imaš monofazni priključak niti će tko raditi takav projekt.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice