Nova zgrada - brainstorming

poruka: 43
|
čitano: 14.721
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

Ovako, za nekih mjesec dana bi trebali ući u projekt rušenja postojeće upravne zgrade i dizanje nove zgrade na mjestu nje.

 

Naravno, na mene je pao posao mreže, IT općenito. E sada razmišljam o dosta stvari, pa da mi nabacite par ideja...

 

Ovako, što se tiče mreže, definitivno će ići cat.6 i tu nemam frke. Zanima me šta bi mi preporučili, kako uklopiti najbolje mrežne utičnice u radna mjesta, da li ići u stol, zid, pod ili neke stupiće sam viđao u Legrandovu katalogu. Zgrada će imati i podignuti pod i spušteni strop. Čisto te mu funkcionalno zanima, ali i esteski?

 

Serveri su cluster, 2 servera s FC Storageom, WMware, ali me zanima kako najbolje to ohladiti, ako imam i podignuti pod i spušteni strop? Da li bi išao na neku posebnu izolaciju serverske sobe?

 

Wireless. Jel moguć neki wireless na principu baznih stanica, da ih razmjestim 2-3 u zgradi, 4-5 po Proizvodnji i da onaj koji je jači preuzima ulogu ap?

 

Osvjetljenje ureda. Da li da idem na klasiku, prekidač ili na paljenje svjetala u uredima prilikom ulaska?

 

Imam milijun pitanja u glavi, ako imate nekih rješenja posebnih, ili imate neku ideju (ej,znaš šta bi bilo dobro?), slobodno kažite! U ovom stadiju, everything goes!

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

koliko sam ja vidio na jednom poslovnom prostoru sve su radili preko podnih kutija i podnih kanala,a jedan dio je išao preko  kanalica do zidova još ako su zidovi od knaufa super,što se tiče rasvjete mislim da bi bilo pametno da se svjetla pale ručno a u wc-ima preko senzora

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
14 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

Osvjetljenje ureda. Da li da idem na klasiku, prekidač ili na paljenje svjetala u uredima prilikom ulaska?

Definitvno klasika

Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

ovo su ti ti podni kanali za struju možeš kroz njih vući i slabu i jaku struju imaju pregrade http://www.ellabo.hr/ContentDetails/158/gcgid/33/lang/HR/Ellabo---OBO---Ackermann-podni-sustavi--podne-kutije--podni-kanali.wshtml

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

http://www.bug.hr/forum/user/old-iggy/196.aspx

 

Ovo je lik kojem trebas uputiti pitanje i svaki savjet shvatiti vrlo ozbiljno jer zna o cemu prica. Znam ga dugo sa newsa i definitivno ima moj respekt.

:)
14 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

prvo i najosnovnije, koliko si limitiran s parama (mislim na ovaj mrežno serverski dio)

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Smooth Operator kaže...

Ovako, za nekih mjesec dana bi trebali ući u projekt rušenja postojeće upravne zgrade i dizanje nove zgrade na mjestu nje.

 

Naravno, na mene je pao posao mreže, IT općenito. E sada razmišljam o dosta stvari, pa da mi nabacite par ideja...

 

Ovako, što se tiče mreže, definitivno će ići cat.6 i tu nemam frke. Zanima me šta bi mi preporučili, kako uklopiti najbolje mrežne utičnice u radna mjesta, da li ići u stol, zid, pod ili neke stupiće sam viđao u Legrandovu katalogu. Zgrada će imati i podignuti pod i spušteni strop. Čisto te mu funkcionalno zanima, ali i esteski?

 

Serveri su cluster, 2 servera s FC Storageom, WMware, ali me zanima kako najbolje to ohladiti, ako imam i podignuti pod i spušteni strop? Da li bi išao na neku posebnu izolaciju serverske sobe?

 

Wireless. Jel moguć neki wireless na principu baznih stanica, da ih razmjestim 2-3 u zgradi, 4-5 po Proizvodnji i da onaj koji je jači preuzima ulogu ap?

 

Osvjetljenje ureda. Da li da idem na klasiku, prekidač ili na paljenje svjetala u uredima prilikom ulaska?

 

Imam milijun pitanja u glavi, ako imate nekih rješenja posebnih, ili imate neku ideju (ej,znaš šta bi bilo dobro?), slobodno kažite! U ovom stadiju, everything goes!

Eh, eto me...

Daklem, čestitke da je netko bar to krenuo raditi na samom početku. {#}

Mreža - sve OK, bakar za horizontalu, optika za vertikalu, trebalo bi napraviti / vidjeti projekt zgrade za detalje. Utičnice zid ili pod, ovisno o prostoru. Ako je open space, modularne kutije u podu, ali bi raspored bio OK.

DC - Daklem, prvo je pitanje kako financijski stojiš. Ja bi, recimo, prije išao na izvedbu bez dignutog poda i te pare ubacio za PP zaštitu / nadzor. Hlađenje bi izveo klimama koje ispuhuju zrak ispred sebe, ne bi išao ni na spušteni strop već stavljao kabelske police za veze među ormarima. No kako imaš malo opreme ne vidim razlog na trošenje veće količine para na DC.

VMware - sve OK, storage OK, vidi da li ti je to skupo ili može i iSCSI varijanta, hlađenje nije preveliki problem.

Wireless - sve to ide bez problema.

Osvjetljenje - prekidači, ali pametno postavljeni. opet ovisno o prostoru.

 

Znam da imaš milijun pitanja, no samo ovim što si naveo kod mene se u firmi bavi stotinjak ljudi. Tako da i nije neko čudo da imaš milijun pitanja. Samo pitaj što ti treba.

logic kaže...

http://www.bug.hr/forum/user/old-iggy/196.aspx

 

Ovo je lik kojem trebas uputiti pitanje i svaki savjet shvatiti vrlo ozbiljno jer zna o cemu prica. Znam ga dugo sa newsa i definitivno ima moj respekt.

Hvala, moram priznati imaš bar ćevape. {#}

16 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

Ma nije problem. Kad dodjes u Banja Luku ja tebe vodim kod Muje na cevape ;)

 

:)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
cekpi kaže...

prvo i najosnovnije, koliko si limitiran s parama (mislim na ovaj mrežno serverski dio)

Zasada nemam limita, dakle ako se svidi prijedlog upravi, ide se na to. U ovome dijelu su mi važnije ideje, nego pare, o tome ćemo razmišljati kad uđemo u realizaciju.

Old Iggy kaže...

Eh, eto me...

Daklem, čestitke da je netko bar to krenuo raditi na samom početku. {#}

Mreža - sve OK, bakar za horizontalu, optika za vertikalu, trebalo bi napraviti / vidjeti projekt zgrade za detalje. Utičnice zid ili pod, ovisno o prostoru. Ako je open space, modularne kutije u podu, ali bi raspored bio OK.

DC - Daklem, prvo je pitanje kako financijski stojiš. Ja bi, recimo, prije išao na izvedbu bez dignutog poda i te pare ubacio za PP zaštitu / nadzor. Hlađenje bi izveo klimama koje ispuhuju zrak ispred sebe, ne bi išao ni na spušteni strop već stavljao kabelske police za veze među ormarima. No kako imaš malo opreme ne vidim razlog na trošenje veće količine para na DC.

VMware - sve OK, storage OK, vidi da li ti je to skupo ili može i iSCSI varijanta, hlađenje nije preveliki problem.

Wireless - sve to ide bez problema.

Osvjetljenje - prekidači, ali pametno postavljeni. opet ovisno o prostoru.

 

Znam da imaš milijun pitanja, no samo ovim što si naveo kod mene se u firmi bavi stotinjak ljudi. Tako da i nije neko čudo da imaš milijun pitanja. Samo pitaj što ti treba.

Mreža - mislio sam vući sve bakrene žice do središnjeg ormara, di će mi biti i serveri. Ovo s vertikalom optika je također bila opcija, no kako ja imam (samo ova zgrada) 80-tak korsinika onda možda da puno ne mantam, nego povučem sve bakar do switcheva u prizemlju. Zgrada bi trebala prizemlje i 2 kata. Uredi bi trebali biti zajednički za odjel koji radi. Npr. računovodstvo, 7 mjesta, zajednički ured i ured za šefa računovodstva u sklopu toga, ali samostalan, dakle ne s ostalim računovođama, ali dovoljno blizu.

Što se tiče ormara, iću na 3 četrdest-dvojke, jedan za pasivnu opremu, jedan za cluster/UPS, i 3 servera i UPS-ovi u 3. ormaru. Dakle ne treba mi velika prostorija. A i sumnjam da će mi dati puno love za ovaj dio, niti ko dolazi, niti koga zanima ja ili DC. Pronašao sam par članaka o opremanju serverske sobe u staroj Mreži, pa ću odatle krenuti.

Gledao sam iSCSI varijantu, ali kako već imamo FC do proizvodnje, mogao bi storage izbaciti iz zgrade u slučaju požara ili sl. da je na drugom mjestu.

Wirelessom se nisam nikad previše bavio, pa ni neznam ove pojedinosti, ali vjerojatno se može.

Da, i mislio sam na prekidače ići, neznam kakva su iskustva ljudi koji imaju automatska svijetla...

 

Šta vam se čini ovi stupići? Samo da ih ne budu šutali nogama...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
16 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Smooth Operator kaže...
Old Iggy kaže...

Eh, eto me...

Daklem, čestitke da je netko bar to krenuo raditi na samom početku. {#}

Mreža - sve OK, bakar za horizontalu, optika za vertikalu, trebalo bi napraviti / vidjeti projekt zgrade za detalje. Utičnice zid ili pod, ovisno o prostoru. Ako je open space, modularne kutije u podu, ali bi raspored bio OK.

DC - Daklem, prvo je pitanje kako financijski stojiš. Ja bi, recimo, prije išao na izvedbu bez dignutog poda i te pare ubacio za PP zaštitu / nadzor. Hlađenje bi izveo klimama koje ispuhuju zrak ispred sebe, ne bi išao ni na spušteni strop već stavljao kabelske police za veze među ormarima. No kako imaš malo opreme ne vidim razlog na trošenje veće količine para na DC.

VMware - sve OK, storage OK, vidi da li ti je to skupo ili može i iSCSI varijanta, hlađenje nije preveliki problem.

Wireless - sve to ide bez problema.

Osvjetljenje - prekidači, ali pametno postavljeni. opet ovisno o prostoru.

 

Znam da imaš milijun pitanja, no samo ovim što si naveo kod mene se u firmi bavi stotinjak ljudi. Tako da i nije neko čudo da imaš milijun pitanja. Samo pitaj što ti treba.

Mreža - mislio sam vući sve bakrene žice do središnjeg ormara, di će mi biti i serveri. Ovo s vertikalom optika je također bila opcija, no kako ja imam (samo ova zgrada) 80-tak korsinika onda možda da puno ne mantam, nego povučem sve bakar do switcheva u prizemlju. Zgrada bi trebala prizemlje i 2 kata. Uredi bi trebali biti zajednički za odjel koji radi. Npr. računovodstvo, 7 mjesta, zajednički ured i ured za šefa računovodstva u sklopu toga, ali samostalan, dakle ne s ostalim računovođama, ali dovoljno blizu.

Što se tiče ormara, iću na 3 četrdest-dvojke, jedan za pasivnu opremu, jedan za cluster/UPS, i 3 servera i UPS-ovi u 3. ormaru. Dakle ne treba mi velika prostorija. A i sumnjam da će mi dati puno love za ovaj dio, niti ko dolazi, niti koga zanima ja ili DC. Pronašao sam par članaka o opremanju serverske sobe u staroj Mreži, pa ću odatle krenuti.

Gledao sam iSCSI varijantu, ali kako već imamo FC do proizvodnje, mogao bi storage izbaciti iz zgrade u slučaju požara ili sl. da je na drugom mjestu.

Wirelessom se nisam nikad previše bavio, pa ni neznam ove pojedinosti, ali vjerojatno se može.

Da, i mislio sam na prekidače ići, neznam kakva su iskustva ljudi koji imaju automatska svijetla...

 

Šta vam se čini ovi stupići? Samo da ih ne budu šutali nogama...

Razvod bakrom do svega je relativno OK, pitanje je da li trebaš poštivati sve protupožarne norme i imaš li protupožarne zone (zato idi ili na razvod bakar / optika ili sve bakar, ali LSZH kabelima).

Mislim da su ti realno dosta i dva ormara, pripazi da serveri idu u serverski ormar, oni su dublji, prilagođeni instalaciji i hlađenju servera. Za pasivu i većinu mrežne opreme lako, to bi ja koristio jedan veći Rittalov ormar s dodatnim cable organizerima za veću količinu kabela.

Vidi kakav ti je točno FC do proizvodnje, možeš izdvojiti drugi storage, backup i slično dalje.

 

Stupići? Tako - tako. Dosta ovidi o prostoru, ljudima i slično. Ako ih staviš među stolivima OK, samo nemoj negdje gdje je prometno. Nisam nikad bio veliki fan njih.

15 godina
offline
Nova zgrada - brainstorming

Ovaj jedan prostor sta sma frendu pomogao kablirati imali su kroz pod cijelu kablazu rijesenu, isto kao i ethernet i power uticnice. Taman dodju ispod stola, ne vide se, lako su dostupne... Ne sjecam se koji brand je bio :(

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Smooth Operator kaže...

Wireless. Jel moguć neki wireless na principu baznih stanica, da ih razmjestim 2-3 u zgradi, 4-5 po Proizvodnji i da onaj koji je jači preuzima ulogu ap?

Wireless - moguće je složiti da imaš zone pokrivene wirelessom

Tu sad imaš dvije opcije:

- Jeftinija - obični AP u bridge modu spojeni na infrastrukturu (ovdje sa centralnog DHCP ili DC određuješ IP)

- skuplja, sigurnija, bolja i kompiciranija - AP sa RADIUS serverom

 

Osvjetljenje ureda. Da li da idem na klasiku, prekidač ili na paljenje svjetala u uredima prilikom ulaska?

Klasika, sezori samo u hodnike i WC kako je neko napomenuo, isto tako možeš i u serversku sobu i skladišta u koja se često ne ulazi

 

Kaj se tiće kabliranja, najbolje je ako ti šefovi sekcija iscrtaju kako žele raspored stolova - inzistiraj na tome, jer će ti biti lakše kod izvedbe, pa kroz pod povuci struju i net, u tom slučaju utičnice će biti ispod stolova i nikome neće smetati.

ako imaš dosta velike prostorije možeš postaviti i višak tih utičnica i pokriti ih tepihom ili kaj već budete imali na podu, pa se po potrebi lako aktiviraju

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Smooth Operator kaže...
cekpi kaže...

prvo i najosnovnije, koliko si limitiran s parama (mislim na ovaj mrežno serverski dio)

Zasada nemam limita, dakle ako se svidi prijedlog upravi, ide se na to. U ovome dijelu su mi važnije ideje, nego pare, o tome ćemo razmišljati kad uđemo u realizaciju.

Old Iggy kaže...

Eh, eto me...

Daklem, čestitke da je netko bar to krenuo raditi na samom početku. {#}

Mreža - sve OK, bakar za horizontalu, optika za vertikalu, trebalo bi napraviti / vidjeti projekt zgrade za detalje. Utičnice zid ili pod, ovisno o prostoru. Ako je open space, modularne kutije u podu, ali bi raspored bio OK.

DC - Daklem, prvo je pitanje kako financijski stojiš. Ja bi, recimo, prije išao na izvedbu bez dignutog poda i te pare ubacio za PP zaštitu / nadzor. Hlađenje bi izveo klimama koje ispuhuju zrak ispred sebe, ne bi išao ni na spušteni strop već stavljao kabelske police za veze među ormarima. No kako imaš malo opreme ne vidim razlog na trošenje veće količine para na DC.

VMware - sve OK, storage OK, vidi da li ti je to skupo ili može i iSCSI varijanta, hlađenje nije preveliki problem.

Wireless - sve to ide bez problema.

Osvjetljenje - prekidači, ali pametno postavljeni. opet ovisno o prostoru.

 

Znam da imaš milijun pitanja, no samo ovim što si naveo kod mene se u firmi bavi stotinjak ljudi. Tako da i nije neko čudo da imaš milijun pitanja. Samo pitaj što ti treba.

Mreža - mislio sam vući sve bakrene žice do središnjeg ormara, di će mi biti i serveri. Ovo s vertikalom optika je također bila opcija, no kako ja imam (samo ova zgrada) 80-tak korsinika onda možda da puno ne mantam, nego povučem sve bakar do switcheva u prizemlju. Zgrada bi trebala prizemlje i 2 kata. Uredi bi trebali biti zajednički za odjel koji radi. Npr. računovodstvo, 7 mjesta, zajednički ured i ured za šefa računovodstva u sklopu toga, ali samostalan, dakle ne s ostalim računovođama, ali dovoljno blizu.

Što se tiče ormara, iću na 3 četrdest-dvojke, jedan za pasivnu opremu, jedan za cluster/UPS, i 3 servera i UPS-ovi u 3. ormaru. Dakle ne treba mi velika prostorija. A i sumnjam da će mi dati puno love za ovaj dio, niti ko dolazi, niti koga zanima ja ili DC. Pronašao sam par članaka o opremanju serverske sobe u staroj Mreži, pa ću odatle krenuti.

Gledao sam iSCSI varijantu, ali kako već imamo FC do proizvodnje, mogao bi storage izbaciti iz zgrade u slučaju požara ili sl. da je na drugom mjestu.

Wirelessom se nisam nikad previše bavio, pa ni neznam ove pojedinosti, ali vjerojatno se može.

Da, i mislio sam na prekidače ići, neznam kakva su iskustva ljudi koji imaju automatska svijetla...

 

Šta vam se čini ovi stupići? Samo da ih ne budu šutali nogama...

 

Huh, ima tu dosta toga za raspraviti, ali zato smo tu, ne? :)

 

Ajmo prvo priča oko radnog mjesta. Ako već imaš dignuti pod po svim prostorijama, jesi razmišljao da izvedeš većinu toga ispod poda? :) Ne vidim što će ti u tom slučaju ovi razvodni stupovi? Lijepo to riješiš sa odgovarajućim okvirima (npr. baci oko tu kako to izgleda) na mjestima gdje će ti doći stolovi i u okvire ubaciš po 2 x 2-3 priključka za naponsku i podatkovnu mrežu (ovisno o potrebama). Prekrasno je koliko je to danas modularno i stvarno možeš dobiti profi izvedbu uz relativno malo para po radnom mjestu. OC, obavezno napraviti plan "sjedenja" prije planiranja razvoda i onda ubaci još između planiranih radnih mjesta pokoji okvir (jer se može dogoditi da će biti promjena "u zadnji čas") + nikad ne znaš hoće li se u budućnosti otvoriti još poneko radno mjesto u istoj zgradi.

 

Što se razvoda tiče, kao što ti je Old Iggy rekao - bilo bi dobro ako možeš ići na optiku po vertikali između glavnih switcheva. Ako će to biti podjeljeno kroz spomenuta 3 levela na 80 usera to ispada nekih 26 usera / main vert. level switchu, za što bi već bilo isplativo povući to malo optike. Naravno, odmah povučeš i bakreni backup link (kojeg doslovno ostaviš da "visi u zraku"), ali lijepo je znati da ga imaš ako se nešto dogodi s optičkim vodovima / opremom, a treba brzo izreagirati. BTW, kako planiraš razvlačiti linije od radnih mjesta do glavnih switcheva? Čista zvijezda ili...?

 

Što se storagea tiče, idealno bi bilo kad bi mogao ići na redundanciju svega - glavna priča u glavnoj zgradi, BU priča negdje izvan (kažeš da imate više dostupnih prostora gdje bi to mogao staviti). Čak to ne mora biti ni real-time BU kopija, ali recimo svakih 1-2h incr. i svakih 12-ak sati full BU svega bi moglo biti posve OK (ali to ovisi dosta o potrebama i mogućnostima tvrtke, naravno). Ako ne možeš ostvariti barem koliku-toliku redundanciju, onda je rizik od gubitka podataka manje više isti bez obzira gdje postavio cijelu priču.

 

Wireless - stvari su tu prilično jednostavne i teško da možeš puno fulati, ali što se razvoda tiče jedna mala napomenica - uzmi u obzir da ćeš AP-ove vjerojatno postavljati na visinu 2,20+ metara, pa trebaš razraditi kako ćeš im dovesti UTP i 220V (s poda / sa stropa / iz zida).

 

Osvjetljenje - manualni mod i pošto će dosta ljudi biti po sobama - trebalo bi biti zonsko. Netko je već rekao da automatika može u WC, a može i na stubištima između katova, ali u sobama nikako.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Nova zgrada - brainstorming

Za wireless... tu slozis nekakav WDS ili MESH... naravno, nemoras vuci i struju, AP-ove mozes preko POE-a napajat.

 

Takodjer, kako je netko gore spomenuo... i ja preporucam RADIUS radi vece sigurnosti i kontrole. Imas n free rijesenja.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Smooth Operator kaže...

Ovako, za nekih mjesec dana bi trebali ući u projekt rušenja postojeće upravne zgrade i dizanje nove zgrade na mjestu nje.

 

Naravno, na mene je pao posao mreže, IT općenito. E sada razmišljam o dosta stvari, pa da mi nabacite par ideja...

 

Ovako, što se tiče mreže, definitivno će ići cat.6 i tu nemam frke. Zanima me šta bi mi preporučili, kako uklopiti najbolje mrežne utičnice u radna mjesta, da li ići u stol, zid, pod ili neke stupiće sam viđao u Legrandovu katalogu. Zgrada će imati i podignuti pod i spušteni strop. Čisto te mu funkcionalno zanima, ali i esteski?

 

Serveri su cluster, 2 servera s FC Storageom, WMware, ali me zanima kako najbolje to ohladiti, ako imam i podignuti pod i spušteni strop? Da li bi išao na neku posebnu izolaciju serverske sobe?

 

Wireless. Jel moguć neki wireless na principu baznih stanica, da ih razmjestim 2-3 u zgradi, 4-5 po Proizvodnji i da onaj koji je jači preuzima ulogu ap?

 

Osvjetljenje ureda. Da li da idem na klasiku, prekidač ili na paljenje svjetala u uredima prilikom ulaska?

 

Imam milijun pitanja u glavi, ako imate nekih rješenja posebnih, ili imate neku ideju (ej,znaš šta bi bilo dobro?), slobodno kažite! U ovom stadiju, everything goes!

Što se tiče razmještaja utičnica za korisnike, u projektima koje sam do sada radio, naišao sam na dvije varijante sa po dvije podvarijante. Osnovno pitanje je kako misliš organizirati prostore?

 

Ako se radi o open space prostorima onda je jedina kvalitetna varijanta razvod u podu i priključna mjesta koja su također u podu. Ova varijanta ima dvije podvarijante (barem samja naišao na njih) i to:

- kod modularnog poda (kvadratne ploče ugrađene uraster pod) u određeni broj ploča se ugrade podne kutije s priključcima LAN-a i napajanjem (mreža, UPS/agregat), model ti mogu poslati idući tjedan jer sam ovaj tjedan na odmoru; uz svako pristupno mjesto se ostavi šlinga kabela od cca 2-3 m kako bi bilo moguće premjestiti na bolju poziciju ukoliko je to potrebno; ovaj sustav odlikuje velika fleksibilnost i prilagodljivost razmještaju radnih mjesta no ne očekuj 100%-tnufleksibilnost jer toga nema; ovakva vrsta duplog poda je relativno skupa patrebavoditi računa o tome;

- druga varijanta je da se u prostoru odrede pozicije priključaka (pretpostavi se raspored radnih mjesta) i onda se na tim pozicijama predvide podne kanalice s priključnim mjestima za min.2 radna mjesta (broj ovisi o organizaciji radnih mjesta ako ih je na jednom mjestu više od 2 onda ima i više priključaka); Ovaj sustav nije pretjerano fleksibilan ali s pametnim razmještajem može postati optimalan;

 

Ako se radi o pojedinačnim uredima (do 4 zaposlenika) onda prethodno opisani sustavi i nisu baš primjereni; može ih se aplicirati ali predstavljaju nepotrebno bacanje novca za dupli pod. Ovdje sam nailazio na dvije varijante, ovisno o vrsti fasade:

- kanalica ugrađena u zid ili postavljena na zid sa svim potrebnim priključcima; (nekako mi se čini da je ova varijanta kod tebe malo vjerojatna zbog fasade zakoju pretpostavljam da će biti kombinacija staklo+Al){#}

 

-podni kanal s odgovarajućom kanalicom i priključnim mjestima (ista može biti postavljena i iznad poda).

 

Ova varijanta sa stupićem je vjerojatno skuplja, nisam na takvu naletio u mojoj karijeri (15 godina u projektiranju). Ono što me odbija od takve varijanteje cable management, kada sve poštekaš na takvom stupiću više neće izgledati baš fancy. Po meni ti je dobro razmisliti io prikrivanju kabela koji idu od utičnih mjesta. To možeš napraviti ili s plastičnim spiralama ili s kanalicama u namještaju.

 

Što se iče broja LAN priključaka po meni su to min 2 po radnom mjestu (mreža+IP telefonija) a ako možeš i imaš mogućnosti ubaci i jedno rezervno, znati ćeš to cijeniti u budućnosti.

 

Server soba ne treba nikakva posebna izolacija,  dovoljni su klasični knauf pregradni zidovi u kombinaciji s mineralnom vunom. Ono na što posebno treba obratiti pažnju jeda su svi otvori između server sobe i ostatka građevine dobro brtvljeni (da nekoga ne zaborave).

 

Ovo si vjerojatno i sam zamislio ali nemoj si svezati ruke dimenzioniranjem prostora prema sadašnjim potrebama. Moj ti je savjet da probaš izboksati 2-3 puta veći prostor kako bi imao mogućnost nadogradnje i proširenja. Prema prostorima koje sam radio u zadnje vrijeme disipirana toplina u serverskim prostorima kreće se od 200-500 W/m2 server sobe (ovisi o broju i veličini uređaja, zapunjenosti sobe, namjeni,...) tako da prema ovim brojkama možeš steći orjentaciju koliko hlađenja trebaš. Hlađenje bih izveo preko klima ormara s razvodom u podu (tlak) i rešetkam za ispuh smještenim ispred samih ormara. Rešetke su nagazne i po njima se može slobodno hodati. Odsis zraka bi organizirao na spuštenom stropu sa stražnje strane serverskih ormara. Na ovaj način poštuješ strujanje zraka kroz server a i prirodno je da zrak grijanjem ide prema gore.

 

Ovisno koliko ti je bitna serverska soba i uptime odabrati ćeš i broj uređaja koji će služiti za hlađenje. Na tvom mjestu ja bih išao na dva klima ormara kod kojih svaki pokriva 75% (realna varijanta) ili 100% (potpuna redundancija) kapaciteta. Ormari bi trebali biti odvojeni kao dva potpuno razdvojena sustava (po mogućnosti spojeni na napajanje iz dva različita ormara).

 

Rasvjetu ostavi kao klasičnu. Ova sa senzorima ima opravdanja u garažnim prostorima. U uredima ionako rasvjetaradi cijeli dan. Ono o čemu možeš razmisliti je mogućnost automatskog dimanja prema intenzitetu vanjskog svjetla.

 

Počeo pisti sinoć ali sam onda otišao uspavati djete i zaspao prije njega.

15 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

U ozbiljnoj firmi nema mjesta za wireles, tako da to odma zaboravi.
Gledaj da imas POE uticnice da telefone mozes samo ustekat u mrezu. 

Svu opremu uzmes u formatu ladicara tako da ih mozes sve potrpat u ventilirani ormar a tu cijelu prostoriju hladis sa klimom.

Utikace ti je najbolje imat u zidu a ako je veca prostorije gdje ce stolovi biti na sredini onda na podu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Glamdring kaže...

U ozbiljnoj firmi nema mjesta za wireles, tako da to odma zaboravi.

Mislim da si se pogrešno izrazio {#}

U ozbiljnim firmama se koristi wireless jer omogućava mobilnost kod raznih projekata, uz to sve je više wifi voip telefona pa se možeš šetati po zgradi i razgovarati

Ono što je bitno da wireless ne smije biti jedino rješenje (isto tako i kablovi mogu prestati raditi pa je wireless backup opcija)

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 10:52 (Darky).
13 godina
offline
Nova zgrada - brainstorming

Obično je najveći problem kod projektiranja nedostatak ulaznih podataka (projektnog zadatka). Mislim da bi ti najbolje bilo lagano početi pripremati projektni zadatak.

 

Forma bi mogla ići ovako:

 

1. Općenito

2. Priključna mjesta

3. Horizontalni i vertikalni razvod

4. Aktivna i pasivna oprema (po katovima)

5. Server s prostorom

6. Kvaliteta materijala i opreme

 

Prvo ukratko opišeš općenite stvari o sustavu i što je cilj. Nakon toga razradiš poglavlje po poglavlje. U projektnom zadatku možeš biti striktan i propisati tip rješenja ili možeš ostaviti više varijanti pa ih usklađivati s projektantom tijekom izrade projekta. Ova moja forma možda i nije idealna pa istu treba dopuniti/ispraviti.  Raspišeš sve na nekih cca 10-tak stranica i proslijediš prema projektantu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Nova zgrada - brainstorming

Sad sam se sjetio a prije sam zaboravio napisati

Ako projektiraš mrežu iz nule i imaš dovoljno sredstava postavi dva neovisna kraka

- Žičana mreža - na svako radno mjesto i za svako radno mjesto

- wireless mreža

  1. Za veće prostore (sale i radione di nije baš praktično rastezati kablove) tu je wireless glavni, a žica backup
  2. Šefovi vole laptope i vole se šepuriti za prezentacije u uredima (wirelessom im omogućavaš mobilnost) i salama za sastanke
  3. Poslovni partneri i gosti kojima zatreba mreža mogu se poslužiti upravo wirelessom (konfiguracija je čas posla) predvidi sigurnosne postavke za goste pa ih bez straha i problema pikopčaš na wireless
  4. Backup link - bez obzira na redundanciju žičanih mreža, zna se dogoditi da poblesave super skupi swichevi (trajanje popravka može može potrajati par sati do par dana. Zato je moja preporuka da wireless mreža ima svoj vlastiti vertikalni link i da se spaja sa žičanom tek na glavnom ruteru, time češ si u kritičnim situacijama osigurati da svako može raditi (za wireless mogu poslužiti i jeftini SOHO swichevi od 100 kuna) barem nekako. (osobno iskustvo kad je pao cisko swich i cijeli kat nije mogao raditi osim moga laptopa koji je bio na neovisnoj mreži a radi se o prodaji u kojoj je novac vrijeme i tako je tih kritičnih 2 sata koliko je trajao poravak mreže moj laptop spasio firmi preko 100 K kuna prometa - ako želiš detalje pošalji PM da ne reklamiram bivšu firmu)

Telefonija

Ako već nisi, obavezno u novoj zgradi uvedi VOIP telefoniju (ako imaš mogućnost za nju), za nju možeš iskorisiti i potojeću žičanu i bežičnu mrežu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 12:41 (Darky).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Predlazem temu za sticky jer ja ne procitah ovoliko kvalitetnih postova u jednoj temi na ovom forumu do sada. Eventualno promijeniti naslov u strukturno kabliranje ili nesto slicno.
:)
15 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

Zahvaljujem se svima na konstruktivnim odgovorima, kao što logic kaže, zbilja dosta kvalitetnih postova.

 

Još ću vidjeti za optiku po vertikali, ali jedan kolega ma savjetuje da idem na cat7 kablove i 500MHz brzine za 10Gbps. Da kablove stavim dostatne za tu brzinu, a da module uzmem normalne cat6 i da nekada ako bude potrebe da samo izmjenjam module. Samo kablo bi me izašlo cca. 5000kn skuplje, ali neznam ovo za dvaput raditi module...Koliko je opravdano ići na tu investiciju?

 

Vidio sam Old Iggy, da i sami nudite 10Gbps opremu i module...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

E sad kojim se točno poslom bavite?

Možda vam nikad neće trebati ništa brže i od 10 Mbit?

ili ono što je vrlo često, dovoljno je i 1 MBit za surfanje po netu ili knjigovotstvo

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 14:07 (Darky).
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Darky kaže...

E sad kojim se točno poslom bavite?

Možda vam nikad neće trebati ništa brže i od 10 Mbit?

ili ono što je vrlo često, dovoljno je i 1 MBit za surfanje po netu ili knjigovotstvo

Imaju nadzorne kamere :)

Tonu njih.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

Ali ne misli valjda stavljati nadzorne kamere na IP mrežu????

To mu nikakva mreža neće izdržati 24/7jer će kamere sve pojesti za live streaming

15 godina
offline
Nova zgrada - brainstorming

Mislim da su kamere isle preko optike ili nesto slicno.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

Ne, nadzorne kamere imaju odvojenu optiku i odvojenu mrežu.

 

Riječ je o firmi koja se bavi ekstruzijom aluminija, te projektiranjem aluminijskaih fasada. Od igle(aluminijske) do lokomotive(aluminijske,super-brzi vlakovi).

Nije ništa over-kill, ako će mi bit nužno za 5god to imati.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 14:17 (Smooth Operator).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming

Nadzorni sustav ni pod razno ne spajati sa radnom mrežom, za to postoji posebno kabliranje, poseban nadzor i upravljanje, tek se server tih kamera može prikopčati na običnu IP mrežu ako se žele pogledati snimke, ali nikako ne raditi broadcasting. to bi bilo suludo. (IMHO)

 

edit:

Za ovo kaj radite i 1 Gbit će vam biti dosta za idućih 10 godina.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 14:28 (Darky).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
Darky kaže...

Nadzorni sustav ni pod razno ne spajati sa radnom mrežom, za to postoji posebno kabliranje, poseban nadzor i upravljanje, tek se server tih kamera može prikopčati na običnu IP mrežu ako se žele pogledati snimke, ali nikako ne raditi broadcasting. to bi bilo suludo. (IMHO)

 

edit:

Za ovo kaj radite i 1 Gbit će vam biti dosta za idućih 10 godina.

 

 

Baš tako i jeste urađen nadzor.

 

Ovo ću još viditi, koliko bi me došla cjelokupna razlika, ako ne bi bilo previše, išao bih na 10gbps. Budem to još vidio s Iggyem.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
Nova zgrada - brainstorming

Također još jedna jako bitna stvar, koju ljudi često znaju previdjeti pa se onda kasnije češu iza glave: dobro razradi princip označavanja priključnih mjesta za mrežu - kako na samim radnim mjestima, tako i na patch panelu.  Glavna stvar je da napraviš neki princip podjele pomoću kojeg ćeš moći brzo pronaći traženu priključnicu (u slučaju grešaka koje treba otkloniti). Ja imam princip da obično katove označavam rednim brojevima (u visinu), sobe po katovima označim ciklički (u smjeru kazaljke na satu po sobama) slovima i onda isto napravim s radnim mjestima/priključnicama u sobi (ciklični u smjeru kazaljke na satu) brojčano.

 

Primjera radi:

1B.7.1 = 1. kat, soba B, radno mjesto 7, priključnica 1

2F.1.2 = 2. kat, soba F, radno mjesto 1, priključnica 2

...

 

Po sličnom principu označavaš i ostatak mrežne opreme.

 

Naravno, ovo je samo prijedlog - nomenklaturu prilagodiš situaciji na terenu. Možda netko ima neki drugi prijedlog, ali u principu je najvažnije da se nakon što se odlučiš za neki sustav pobrojavanja njega i pridržavaš.

 

P.S.

Ako ćeš imati VLAN-ove, onda nije loše ni njihove tagove uključiti u ovu nomenklaturu. To ne radiš na razini papirića s oznakom na radnom mjestu, ali vodi si to u dokumentaciji sa strane - olakšat će ti život kasnije kod debuggiranja. Ako nećeš voziti više VLAN-ova, zanemari.

 

P.S.S.

Preporučam da kod nabavke opreme (prvenstveno mislim na switcheve) obratiš pažnju da imaju (pouzdanu) podršku za SNMP - kad si jednom složiš dobar monitoring mreže (kasnije u nekom monitoring softveru preimenuješ portove na switchu prema oznakama priključnica), zahvaljujući njemu ćeš puno lakše i brže uklanjati eventualne kvarove, uska grla i sl. probleme.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
RE: Nova zgrada - brainstorming
vlad0 kaže...

Također još jedna jako bitna stvar, koju ljudi često znaju previdjeti pa se onda kasnije češu iza glave: dobro razradi princip označavanja priključnih mjesta za mrežu - kako na samim radnim mjestima, tako i na patch panelu.  Glavna stvar je da napraviš neki princip podjele pomoću kojeg ćeš moći brzo pronaći traženu priključnicu (u slučaju grešaka koje treba otkloniti). Ja imam princip da obično katove označavam rednim brojevima (u visinu), sobe po katovima označim ciklički (u smjeru kazaljke na satu po sobama) slovima i onda isto napravim s radnim mjestima/priključnicama u sobi (ciklični u smjeru kazaljke na satu) brojčano.

 

Primjera radi:

1B.7.1 = 1. kat, soba B, radno mjesto 7, priključnica 1

2F.1.2 = 2. kat, soba F, radno mjesto 1, priključnica 2

..

Obično tijekom projektiranja arhitekti uspostave nomenklaturu prostora. Često puta ta nomenklatura nema veze sa potrebama klijenta (u jednom slučaju arhići su u hotelu brojeve soba označili po svome a hotelijer po svome, sobe su bile po principu "pametnih" soba, ne možeš si ni zamisliti koji krvavi posao je to bio dovesti u red). Dobro rješenje je da te oznake odgovaraju vašim potrebama onda ti je najbolje u Vladinu oznaku unijeti pravi broj sobe.

 

Jednom prilikom sam radio na projektu gdje je automatičar prebacio dispoziciju protupožarnih zaklopki (iz autoCAD formata) u sliku (za format ne pitaj jer je bilo prije 5 godina) kojom je vizualizirao sve PPZ u zgradi. Kod promjene stanja ista bi promjenila boju (zelena=otvoreno; crvena zatvoreno ili kvar) a sam slika bi se zumirala na zaklopku kod koje je došlo do promjene. Možda je malo fancy i pretjerano u tvom slučaju ali dečkima koji su radili na održavanju je jako pomoglo u početku.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice