Pitanje u vezi LAN administracije

poruka: 10
|
čitano: 7.823
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi LAN administracije

Pozdrav,

 

Imam nekoliko pitanja, na koje bi volio dobiti odgovor od ljudi iz prakse. Ja imam dosta ovako teoretskog znanja, a htio bih znati kako stvari stoje u praksi...pa eto par komada..

 

1. Kako se u lokalnoj mreži radi/organizira backup?
   - Kod servera, da li se koristi builtin u winu alat za backup ili neki third-party software? Ili se radi image cijelog servera?
   - Kod klijenata, da li se koristi builtin win alat ili third-party software?ili se sve važne datoteke spremaju na server, pa onda to postaje stvar
    serverskog backupa?
   - Kada je stvarna potreba za trakama za backup? Odnosno da li je backup na traci standard, ili se cesto koriste i neke druge metode(poput ext. HDD-a, DVD-a?)

2. Kako se provjerava ažuriranost AV baze antvirusa? Postoji li neki centralni alat koji govori da na nekom računalu nije prošao update?

3. Distribucija win update-a na lokalnim klijentima, da li se i u praksi stvarno koristi WSUS?

4. U praksi što se češće/bolje koristi, hardwarski firewall ili softwareski?

 

Evo ako se kome da odgovoriti super i bio bih jaako zahvalan! Ako ne, svejedno hvala na čitanju. :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije

1. Ako korisnik sprema svoje dokumente u my documents, onda se sve sinkronizira pri odjavi(ako ima active directory). No ako ima 2 diska,npr.  na C: se Winsi na D: su fileovi, onda je 3rd party software potreban. Mislim da je najbolji SyncBack. Server se najčešće backupira na SAN, NAS, pa i na trake. Da,često se koristi(trake), premda nisam nikad s jednom rukovao.

2. Imam Kaspersky admin kit koji ispisiva(slika), da li je neki AV ažuriran, da li nije odavno skeniran, da li je pronađeno virusa...

3. Ovisno o tvrtkama...

4.Koristim IpCop kao firewall i za administraciju pristupa WAN-u. No djava se može uvaliti i u mrežu, pa neke mrežne napade raditi, pa s licencama za Kaspersky je došao softverski FW. Šta je bolje... Oboje imati! :-)

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.12.2009 10:44 (Smooth Operator).
15 godina
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije

1. Ja administriram dvije manje mreže, small business server backupiram na externi hdd samo system-ske fileove, dok su diskovi u radi mirror.

Koristim builtin riješenje.

Posebni folderi i aplikacije se backupiraju također ali neradim image cijelih diskova.


Mislim da ti trake trebaju kada postoji potreba za skladištenjem backup arhive.

 

Kod klijenata u praksi ne koristim backup jer su svi njihovi podaci na server-u, skoro svi.

Jednostavniji mi je system restore sa recovery diskom ako neće bootat, svi client osovi su na winxp-u.

 

2. Ima neki alat za pračenje svih logova na mreži ali nisam ga koristio, bio je u bugu par puta inaće ne znam.

 

3. JA ga koristim za klijente ali za servere samo kad sam fizički prisutan.

 

4. Ja bi reko hardware-ski

 

16 godina
offline
Pitanje u vezi LAN administracije

1. Ja koristim third-party. Poželjno je nakon setiranja servera i nakon ažuriranja (nove verzije programa) napraviti image cijelog servera.

    - Kod klijenata nema važnih podataka za backup, sve je na serveru.
    - Koristim i trake i disk za backup. Disk mi služi za dnevni backup jer je brži pristup za vračanje podataka. Trake su dobre za image i mogu se dislocirati na drugu lokaciju radi veće sigurnosti.

 

2. Za AV postoji centralni alat za distribuciju programa i update-a na lokalne klijente.


3. WSUS ne koristim.


4. Imam softwerski (ISA). Sad što je bolje neznam, zavisi koje ti mogućnosti za konfiguraciju i praćenje pružaju.

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi LAN administracije

Prvo, zahvaljujem svima na odgovorima, nisam se nadao ovakvom odzivu, jako pohvalno.


@Smoothoperator

1. Ovo za backup na NAS, SAN, radis li full backup ili incremental?
Jer ako NAS recimo ima 1TB kapacitet, a server je recimo popunjen 300GB,
onda mozes napraviti full backup za vraćanje od max 3 dana? A incremental mi se cini
prekompliciranim za recovery...
Onda zakljucio sam da ti zapravo radis sinkronizaciju, a ne backup(sto se tice klijenta).
Sto ako korisnik kaze, pobrisao sam neki dokument prosli tjedan, a sad mi treba?sto onda?

3. Sto ti koristis?

Hvala na slici! :)

@Exploder

1. Ne razumijem ovo builtin rjesenje za backup systemskih fileova...to nisam primjetio u win serveru?
Ako klijenti drže sve na serveru, onda radiš nekakav backup klijenata:)
Kako ti podaci dođu sa klijenta na server?

@Perica

1. Isto pitanje, je li to full ili incremental backup? Kako podaci sa klijenta dodju do servera?

3. Sto koristis?


@za sve

5. Koliku količinu računala smatrate već potencijalnim za domenu? Po meni sve iznad 2 bi išlo u domenu :)
6. Učestalost korištenja piratskog software-a u administriranju?je'l za sve imate uredno licence ili se nađe pokoji pirat?ili je odgovor negdje u sredini?:)
7. Kako stojite sa linuxom?Jesu li sve mašine win bazirane ili imate pokoji linux server?ako imate,zašto baš linux, a ne recimo nešto od wina?je li razlog cijena?

Znam da ovo možda zvuči kao neka anketa, ali stvarno nije.
Baš me zanimaju ove stvari, a nemam niti poznajem nekog admina u blizini kojeg bi mogao malo udaviti. :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije
Skyline kaže...


@Smoothoperator

1. Ovo za backup na NAS, SAN, radis li full backup ili incremental?
Jer ako NAS recimo ima 1TB kapacitet, a server je recimo popunjen 300GB,
onda mozes napraviti full backup za vraćanje od max 3 dana? A incremental mi se cini
prekompliciranim za recovery...
Onda zakljucio sam da ti zapravo radis sinkronizaciju, a ne backup(sto se tice klijenta).
Sto ako korisnik kaze, pobrisao sam neki dokument prosli tjedan, a sad mi treba?sto onda?

3. Sto ti koristis?

Hvala na slici! :)

@za sve

5. Koliku količinu računala smatrate već potencijalnim za domenu? Po meni sve iznad 2 bi išlo u domenu :)
6. Učestalost korištenja piratskog software-a u administriranju?je'l za sve imate uredno licence ili se nađe pokoji pirat?ili je odgovor negdje u sredini?:)
7. Kako stojite sa linuxom?Jesu li sve mašine win bazirane ili imate pokoji linux server?ako imate,zašto baš linux, a ne recimo nešto od wina?je li razlog cijena?

Znam da ovo možda zvuči kao neka anketa, ali stvarno nije.
Baš me zanimaju ove stvari, a nemam niti poznajem nekog admina u blizini kojeg bi mogao malo udaviti. :)

Možeš sinkronizacija biti, kad se izbriše dokument na klijentu, da se ne izbriše s servera. Također, možeš na server instalirati(file server) mali dodatak s microsoftove stranice. Onda ti u backupu ostaju sve prijašnje verzije file-a i korisnik može povratiti neki dokument koji je kasnije nadogradio prije 3 dana. Ide na share na serveru, desni klik na properties i pronađeš prijašnje verzije.

3. Dosta piratskih Windowsa, što je i odgovor na 6 pitanje. :-)

5. Brajo, što ima manje dopustiš, tim te manje boli glava. Nek se tuže vodovodu zašto nemogu staviti božićne jelke kao aplikaciju(jaka aplikacija,ima jedan link) na radnoj površini. .!.

7. Ovdje se može pričati puno, ali glavni razlog je, dobro rade, i imaju neke dodatne mogućnosti za razliku od MS, ili rade isti posao besplatno.

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
16 godina
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije
Skyline kaže...

Prvo, zahvaljujem svima na odgovorima, nisam se nadao ovakvom odzivu, jako pohvalno.


@Perica

1. Isto pitanje, je li to full ili incremental backup? Kako podaci sa klijenta dodju do servera?

3. Sto koristis?


@za sve

5. Koliku količinu računala smatrate već potencijalnim za domenu? Po meni sve iznad 2 bi išlo u domenu :)
6. Učestalost korištenja piratskog software-a u administriranju?je'l za sve imate uredno licence ili se nađe pokoji pirat?ili je odgovor negdje u sredini?:)
7. Kako stojite sa linuxom?Jesu li sve mašine win bazirane ili imate pokoji linux server?ako imate,zašto baš linux, a ne recimo nešto od wina?je li razlog cijena?

Znam da ovo možda zvuči kao neka anketa, ali stvarno nije.
Baš me zanimaju ove stvari, a nemam niti poznajem nekog admina u blizini kojeg bi mogao malo udaviti. :)

1. Radim samo full backup. Na klijentima nema podatak vezanih uz posao, sve je na serverima. Profili su roaming, tako da sve što ulazi u my document je na serveru.

3. Ništa. Pristup internetu je ograničen na one stranice vezane uz posao, samo pojedinci imaju full pristup. Prilikom ažuriranja programa radim i ažuriranje update-a za windowse.

5. Po meni iznad 10 računala.

6. Sav software je licenciran.

7. Pored 4 windows servera imam i jedan linux server. Software koji se na njemu vrti nije besplatan. 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.12.2009 12:54 (Perica).
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi LAN administracije

Eto da se javim malo.
Nisam se javljao jer sam dodatno isprobavao sve ovo što ste naveli.

Pa ovako za BACKUP sam prokuzio/isprobao:

Domena
-------

- Roaming profile(ukoliko se korisnik logira ponekad na druga računala a ima puno toga u mydoc onda kombinirati i redirect na mydoc recimo)
- Sve izvan profila, a za koje treba backup-> Ili network share, pa shortcut samo na klijenta(ovo je dosta opterecujuce za mrezu) ili fenomenalni SynBack(hvala SmoothOperator)

Workgroup
---------

- Nema Romaing profila(ja sam pokusao nesto kemijat sa userima, permissionima itd.i uvijek javi na loginu da nije mogao podignut profile sa workgroup servera - uglavnom nista od toga)
- Backup MyDocumentsa moze (napravi se samo MOVE TO, pa path do servera)
- Ostatak Profile-a i Dokumenata po ostalim particijama opet sa SyncBackom (Win je tu nemocan)


Pitanje - jesam ja ovo sve dobro ubrao?



@SmoothOperator

Ovo za verzioniranje dokumenata...to je povezano nesto sa ShadowCopy na FileServer Roli?
S kojim softwareom radis backup i restore servera?

@Perica

1.S kojim softwareom radis backup/restore servera?

@za sve

8. Kako distribuirate software na vise racunala ili nove verzije istih? Preko GroupPolicy-a ili neki third-party prog.?

9. Postoji li neka praksa za razdvajanje uloga servera? Npr. DC na jedan server, a DNS i DHCP na drugi server?
Ako da, onda ako moze ukratko kada i zasto - i koji je cca broj usera nakon kojeg se mora raditi tako nesto?

10. Postoji li neka uloga(DNS,DHCP,FTP SERVER, nesto cetvrto) koja se najcesce/uobicajeno dodjeljuje Linux serveru?


Hvala, puno, puno :)






 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije
Skyline kaže...

Pitanje - jesam ja ovo sve dobro ubrao?



@SmoothOperator

Ovo za verzioniranje dokumenata...to je povezano nesto sa ShadowCopy na FileServer Roli?
S kojim softwareom radis backup i restore servera?


@za sve

8. Kako distribuirate software na vise racunala ili nove verzije istih? Preko GroupPolicy-a ili neki third-party prog.?

9. Postoji li neka praksa za razdvajanje uloga servera? Npr. DC na jedan server, a DNS i DHCP na drugi server?
Ako da, onda ako moze ukratko kada i zasto - i koji je cca broj usera nakon kojeg se mora raditi tako nesto?

10. Postoji li neka uloga(DNS,DHCP,FTP SERVER, nesto cetvrto) koja se najcesce/uobicajeno dodjeljuje Linux serveru?


Hvala, puno, puno :)

Da, to je otprilike to. Mislim da si ukapirao. Si vidio SyncBack,ha?! Čudo mala aplikacija.

 

File Server->Shadow Copy, kako i sam reče. I jedna mala aplikacija koju imam na poslu, ovdje nemam, sutra ti je postam. Samo se pazi tog. U mene inženjeri povuku 2 crte, pa spremaju. To poveća arhivu... Moraš upozoriti korisnike(koji koriste) da se odgovorno odnose prema njoj. 

 

Backup ide na udaljenu lokaciju,van zgrade u kojoj je server. Tako da znaš kako ćeš, ako te direktor upita, a šta ako izgori cijela zgrada?! E tako sam ja se mislio. Tako je dovedena optička mreža u zgradu do, i postavljen  NAS. Sad back-up možeš svakako riješiti... Mislim da ti je najbolje uraditi back-up cijelog servera. Ja svoj radim u petak u 16,00h, da ne opterećiva mrežu, svakako tad nema nikog.

 

Group policy ili Remote Desktop... Ali sam nedavno bio na predivnoj prezentaciji njemačke firme Matrix42. Mislim da ako itko želi lako distribuirati software ili čak cijeli OS, da nema boljeg rješenja. Stvarno je čudo. Mogao bih ti pričati do ujutru, uglavnom pogledaj http://www.matrix42.com/products/client-lifecycle/ imaš i demo tamo. Nova dimenzija Active Directorya. ČUDO!

 

Brajo, pazi se Active Directorya. Po meni, na samo jednoj mašini, imaj samo Active Directory. Dakle tu koristi i samo na njoj imaj AD. Na drugu ili druge sve ostalo, i duplikat AD-a.

Zašto? Zato kad ujutru dođu ljudi, i ne mogu se ulogirati u računalo, jer je AD pao, znaš koga će zvati?! :stress:

 

Ja svoj IpCop koristim kao Firewall, DHCP, DNS, OpenVPN, UrlFilter, p2pblocker(na 7. layeru, evo vam ga seederi .!.) ,Advanced Proxyi još 20 stvari koje sad nemogu sjetiti. Čak može neki AV skenirati promet, ali AVovi za Linux su slabi, paaa... Stabilan, konfigurabilan, proširiv.

 

Vidim kud ide iduće pitanje. VMWARE ESXi koristim. :-)))

 

EDITED s posla: twcli32.msi je instalacija za klijente kojom dobijem previous versions.

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.12.2009 7:58 (Smooth Operator).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi LAN administracije
Skyline kaže...

Pozdrav,

 

Imam nekoliko pitanja, na koje bi volio dobiti odgovor od ljudi iz prakse. Ja imam dosta ovako teoretskog znanja, a htio bih znati kako stvari stoje u praksi...pa eto par komada..

 

1. Kako se u lokalnoj mreži radi/organizira backup?
   - Kod servera, da li se koristi builtin u winu alat za backup ili neki third-party software? Ili se radi image cijelog servera?
   - Kod klijenata, da li se koristi builtin win alat ili third-party software?ili se sve važne datoteke spremaju na server, pa onda to postaje stvar
    serverskog backupa?
   - Kada je stvarna potreba za trakama za backup? Odnosno da li je backup na traci standard, ili se cesto koriste i neke druge metode(poput ext. HDD-a, DVD-a?)

2. Kako se provjerava ažuriranost AV baze antvirusa? Postoji li neki centralni alat koji govori da na nekom računalu nije prošao update?

3. Distribucija win update-a na lokalnim klijentima, da li se i u praksi stvarno koristi WSUS?

4. U praksi što se češće/bolje koristi, hardwarski firewall ili softwareski?

 

Evo ako se kome da odgovoriti super i bio bih jaako zahvalan! Ako ne, svejedno hvala na čitanju. :)

 

Evo, da oživim malo ovu temu. Moja produkcijska okolina je gotovo u potpunosti Microsoft okruženje, što dosta olakšava posao jer je Microsoft većinu stvari dobro razradio, samo ih treba posložiti da rade onako kako želiš.

 

1. Za servere i servise se koristi zaseban Microsoft DPM BU server sa hrpom diskova unutra. Microsoft DPM je odličan jer osim standardnog file BU-a, nudi mogućnost live-BU baza, Hyper-V VM-ova, AD-a, Exchange mailboxova itd. U principu, sve što je ikada izašlo iz Microsoftova kao neki serverski proizvod, sa Microsoft DPM-om možeš BU live. A to je u produkcijskim okolinama izuzetno bitno. Imaš mogućnost Full BU, Quick Full BU i Incremental BU. Ova dva zadnja moda rada su posebno zanimljiva jer rade na bitovnoj razini HDD-a, a ne na logičkoj razini podataka, te su kao takvi izuzetno brzi i troše manje mjesta u BU kopiji. Što se tiče offsite ili archive BU-ova, to možeš raditi ili direkno iz DPM-a na trake ili pomoću 3rd party emulacijskog softvera na npr. USB diskove, iSCSI, nešto peto...Možeš čak i upariti više DPM servera i onda raditi offsite BU preko Interneta s jednog na drugi u neko zgodno vrijeme. Što se restora tiče, isto je u potpunosti live, što je više nego odlično. U zadnjoj verziji (2010) su čak dodali mogućnost restorea pojedinih dokumenata na razini SharePoint servera (ako ga koristiš, znat ćeš ovo itekako cijeniti).

 

A što se klijenata tiče... Klijenti kod mene imaju samo podatke o trenutnom projektu na kojemu rade i ništa drugo lokalno, a ti se podaci na kraju radnog dana spremaju na SVN server i/ili SharePoint. Versioning je uključen, a možeš definirati i cikličko brisanje verzija nakon određenog vremena (npr. nakon svakih 20 major verzija, obriši najstariju ili sl.) - ali ovo prvenstveno ovisi o politici tvrke prema dokumentima. Ako tako nešto nije moguće, oboružaj BU server s puuuuno diskova. Što još? Ah da... Spomenute SVN i SharePoint baze naravno ulaze u BU, a sve ostalo na klijentima (profili, mailboxovi, štoveć) su ionako samo lokalne kopije povučene sa servera, tako da to ne treba posebno BU jer je to već uključeno u server BU.

 

 

2. Svi tipovi Enterprise AV rješenja imaju neku vrstu server/klijent komponenta. U pravilu, serverska vuče updateove i šalje ih dalje klijentima, a preko nje i dodaješ nove klijente, upravljaš postojećima itd. Ovo je manje-više standardizirana stvar bez obzira na proizvođača.

 

 

3. Novi igrači što se Win Updates tiče zovu se Microsoft System Center Essential (SCE) i Microsoft System Center Operations Manager (SCOM). Stvar u praksi radi perfektno, samo uzmi u obzir da moraš imati server sa hrpom slobodnog mjesta za to jer ako imaš mrežu s mješovitim klijentima i aplikacijama, čuvanje Update instalacijskih datoteka na SCE-u ili SCOM-u može pojesti stvarno puno mjesta stvarno brzo. Ali, u slučaju reinstala, povlačenje Updateova sa SCE-a ili SCOM-a koji su u LAN-u je doslovno munjevito. Osim toga, sa centralnim Update serverom u LAN-u smanjuješ download updateova s Interneta (jer je iste potrebno povući samo jednom) i osiguravaš si centralno mjesto na kojem definiraš koje updateove će klijenti povlačiti i kako će se oni instalirati. Updateove sa SCE-om i SCOM-om možeš povlačiti za bilo što za što isti postoje, a to definiraš kroz centralnu konzolu. Stvar ide do razine verzije - npr. možeš odlučiti da ćeš povlačiti updateove za Office 2007, ali ne i za 2000 verziju.

 

 

4. Svakako oba. U principu, sa hardverskim sasječeš u korijenu sve što znaš da nikad ne smije proći (čime rasterećuješ softverski firewall iza njega), a potom sa softverskim (ISA / TMG) definiraš precizna pravila za ono što smije prolaziti. To je barem s one strane DMZ-a prema internetu. Ako pričamo o strani DMZ-a koja "gleda" prema LAN-u to dosta ovisi od situacije do situacije. Ponekad je dovoljan samo softverski, ponekad samo hardverski, a ponekad su nužna oba.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice