[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

poruka: 19
|
čitano: 31.540
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

evo malo sam se potrudio i sklepao ovaj mali vodič koji će pomoći onima koji žele napraviti instrumentalne pjesme. na to me potakla ova tema i tamo sam napisao da ću napraviti taj vodič i evo sad sam ga i napravio.

 

 

kratki uvod...

 

uklanjanje vokala se može izvoditi samo na stereo pjesmama. što znači da neće raditi na mono pjesmama. zato što se uklanjanje vokala temelji na izbijanju onoga što se nalazi između lijevog i desnog kanala. budući da su vokali uglavnom smješteni u centru sa jednakom količinom vokala i u lijevom i u desnom kanalu, uklanjaju se vrlo lako, i u mnogo slučajeva se mogu potpuno maknuti. međutim, uklanjanjem zajedničkih elemenata iz oba kanala, uklanjaju se i drugi elementi. obični bas se isto uklanja iz pjesme zajedno sa vokalom jer je također smješten u centru. razlog zašto bas nije potpuno ni na lijevom ni na desnom kanalu je taj što zvuk niske frekvencije za ljudsko uho nema točno usmjerenje. zato ne možete reći iz kojeg smjera dolaze tonovi niske frekvencije. npr uzmite kućno kino kao primjer. kućno kino se sastoji od 6 zvučnika: prednji lijevi, prednji srednji, prednji desni, stražnji lijevi, stražnji desni zvučnik i subwoofer (LFE - low frequency effects). svaki od tih zvučnika zahtijeva da se postavi u točan položaj, dok se subwoofer može postaviti bilo gdje. također se još uklanjaju i zvukovi bas gitare, bubnjeva i drugih sličnih niskofrekventnih instrumenata.

uklanjanje vokala će najbolje raditi na formatima koji ne gube na kvaliteti, znači WAV, FLAC ili WMA lossless. jer će se tako sačuvati najviše audioinformacija. lošije će raditi sa mp3-cama i drugim lossless formatima, jer svakim prekodiranjem ili konverzijom iz jednog formata u drugi, kvaliteta zapisa se gubi. zato bi bilo najbolje da, ako želite neku instrumentalnu pjesmu, da ju imate na cd-u kao dio albuma. i onda ripate tu pjesmu u neki lossless format (npr WAV) i onda ćete postići najbolje rezultate.

i još da napomenem, nećete moći maknuti sve vokale. jer često kraj glavnog izvođača se čuju i prateći vokali koji nisu smješteni u centru zapisa, tako da će oni ostati. tu se ne može ništa.

 

 

---------------

 

a sad prijeđimo na stvar

 

 

1. način

jednom rječju - Youtube. samo upišete naziv željene pjesme i na kraj dodate instrumental. prednost ovoga je što je već netko napravio instrumentalnu pjesmu za vas pa se ne morate vi mučiti, a nedostatak je taj što možda često nema one pjesme koja baš vama treba

kako skinuti tu pjesmu? najjednostavnije je pomoću programa Free Youtube to MP3 Converter. kad ga pokrenete vidjete ćete da je stvarno jednostavan. dodajte url željene pjesme (ili više njih) na listu, odaberite mjesto gdje će se mp3 spremiti, te kvalitetu audiozapisa i samo što treba je kliknuti Download i pričekati dok završi.

 

 

2. način

pomoću programa Wavosaur. to je mali program koji ne zahtijeva instalaciju i služi za editiranje audiodatoteka.
pokrenete ga. gore lijevo odaberete Open. nađete željenu pjesmu. kad se pjesma otvori gore odaberete Process - Vocal Remover i tako ste dobili pjesmu bez vokala. sada tu pjesmu možete spremiti u Wav formatu, a ako želite u mp3 formatu, morate skinuti Lame, i lame_enc.dll staviti u mapu u kojoj se nalazi Wavosaur. onda samo odaberete File - Export - Export as MP3. u sljedećem prozorčiću odaberete bitrate i kliknete OK. nakon toga samo odredite mjesto gdje želite spremiti tu pjesmu i naziv te pjesme.

 

 

3. način

pomoću programa Audacity. treba vam verzija koja sadrži plugin Vocal Remover. možete ju skinuti odavde.
kad pokrenete Audacity, odaberete File - Open i nađete željenu pjesmu. kad se pjesma otvori odaberete Effect - Vocal Remover (for center-panned vocals) i u slijedećem prozoru samo kliknete OK. kad proces završi možete prvo preslušati pjesmu, a nakon toga odaberite File - Export. napišete naziv koji želite i format pjesme te kliknete OK. dalje ćete znati sami.



4. način

isto pomoću programa Audacity. ovo može verzija i bez onog plugina.
učitate pjesmu u audacity. kliknete na naziv pjesme (gore lijevo kraj onog X-a) i u novom meniju odaberete Split Stereo Track. sada ste dobili dva odvojena zapisa. sada na onaj gornji ponovno kliknete na naziv pjesme kraj X-a i u meniju kliknete na Mono. to napravite i za donji zapis. sada odaberete samo donji zapis tako da kliknete na prostor ispod naziva pjesme (piše npr. Mono, 44100 HZ, 32-bit float). nakon što ste označili samo donji zapis, gore odaberete Effect - Invert i sada poslušajte pjesmu. možete ju spremiti kao što je opisano u prošlom odlomku.

 

 

5. način

pomoću programa Wavepad. kad ga pokrenete, kliknete gore lijevo na Open File. nađate željenu pjesmu i kliknete OK. kad se pjesma učita odaberete gore Effects - Special Effects - Reduce Vocals i tako su maknuti vokali. onda odaberete File - Save As i odabarete format u koji želite spremiti i upišete željeni naziv.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 5:41 (jurluk).
 
21 0 hvala 27
15 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

E hvala Jurluče :P Ovaj tutorial je odličan i puno mi je pomogao. Uspio sam napraviti instrumental one pjesme! Svaka ti dala Cool

Music is my life :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe
nema na čemu. drago mi je da sam pomogao. jel dobro zvuči?
15 godina
neaktivan
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Ma s mp3-com nisam niš uspio posebno. Našao sam nekako wma format i ripo ga  u wav. To je puno bolje ispalo.Vokali se uopće ne čuju :)

Music is my life :)
15 godina
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Svaka cast Jurluk!

xfire: ivan01992 / msn: ivanpijepivo@hotmail.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Zakon, predlazem stiky!

 

Meni radi mp3 sa audacity

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe
krle kaže...

Meni radi mp3 sa audacity

 a zašto ne bi radio? Lame treba samo za wavosaur, ako na to misliš
15 godina
neaktivan
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe
jurluk kaže...
krle kaže...

Meni radi mp3 sa audacity

 a zašto ne bi radio? Lame treba samo za wavosaur, ako na to misliš
 I za Audacity treba lame za export u mp3 format. Ali mislim da želi reći da je uspio skinuti vokale s mp3-ce u Audacityu jer si ti napomenuo kako je lakše u wav ili flac formatu.
Music is my life :)
15 godina
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe
makaweli kaže...
I za Audacity treba lame za export u mp3 format. Ali mislim da želi reći da je uspio skinuti vokale s mp3-ce u Audacityu jer si ti napomenuo kako je lakše u wav ili flac formatu.
 a da. Lame treba i za audacity. ali ja sam to zaboravio napomenuti jer sam ja to davno napravio pa nisam mislio na to.

normalno da će raditi i sa mp3-cama, ali rezultati bi bili bolji kad bi pjesme bile u wav formatu. ali ne sad konvertirati mp3 u wav, jer to nema smisla, nego ripati neku pjesmu s audio cd-a u wav format. jedino tako.
15 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Kad smo već kod .flaca sjećam se da sam imao jedan problem.Naime nakon što sam napravio backup svih podataka prije formatiranja diska i ispržio ih na DVD-ove većina glazbe mi se prebacila u .flac ,pa sam morao convertirat nazad. Ni dan danas neznam šta je to bilo xD

Music is my life :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

evo sad sam dodao kako i skinuti instrumental kojeg ste našlu na youtube-u

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Dobro si se potrudio. 5+

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

evo sad sam dodao i još jedan način

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Sve super na ovom Wavepad ali kako da samanjim ton onda kad sam skratio pjesmu i kad završava da ne izgleda koda je samo ugašenaIzlanuo se

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Zašto ovo nije sticky? Čovjek se stvarno potrudio!

Life is like a next-gen game. Graphics are awesome but the gameplay sucks
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe
King of forum kaže...

Sve super na ovom Wavepad ali kako da samanjim ton onda kad sam skratio pjesmu i kad završava da ne izgleda koda je samo ugašenaIzlanuo se

 kad odrežeš onaj dio koji ti ne treba. označiš zadnjih recimo 3-4 sekunde ili više, ovisi kako će zvučati i odabereš Effects - Fade Out ili klikneš na ikonicu Fade Out (slika)
Bubamara na steroidima.
11 godina
neaktivan
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

"Ja sam napravila na više od tri načina, a prateći vokali mi se čuju. Hoće mi plizzz ko pomoći.... Treba mi instrumental pjesme "Totalno drukčiji od drugih" za sutra.... Jako HITNO !!!!

Ako se ne može ukloniti plizz recite brzo ....

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 12:15 (Rumi17).
15 godina
offline
RE: [HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

ja sam probao sa pjesmom iz vise razlicitih izvora i rezultati nisu zadovoljavajuci, jer pjesme jednostavno nisu dobre kvalitete. tu se ne moze nista {#}

Atomska bubamara | edomovina.blog.hr
11 godina
neaktivan
offline
[HOW TO] Izrada instrumentalne glazbe

Ljudi treba mi hitna pomoc, moze li mi neko uraditi matricu pjesme
"Ljubav ti i ja - Goca Trzan" , sa back vokalima

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice