Yamaha HTR-6130

poruka: 67
|
čitano: 38.700
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Dobio sam pismo od T-Coma u kojem stoji ako produžim ugovor na 2 godine mogu za 599 kuna dobiti ovaj uređaj, tražio sam na internetu, ali nisam našao ništa korisno, pa ako mi možete objasniti njegove mogućnosti bio bih jako zahvalan.

programcici.bloger.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Našao sam i ja to, ali mislio sam da netko zna njegove mogućnosti, tj. što može jer slabo se razumijem u kućna kina, dolby pro logic i te stvari pa ako tko može objasniti.

programcici.bloger.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

vrijedi ta yamaha tih novaca to nemožeš nigdje nac,po oglsnicima se cijene kreću od 900 do 1200 kn

a sad dali ti to zaista treba treba jos sa tim trebas dva prednja dva zadnja i centralni zvucnik + aktivni subwoofer jer

bez njega neces imat basa ako zelis mat 5.1 zvuk dok gledas filmove uzmi to ali racunaj jos najmanje 2000 kn za

ostale zvucnike koje sam nabrojio

 

isplati se uzet ako planiras produzit ugovor za internet ,ali ako nemas vise para ili ostale zvucnike neisplati se ulagat ako

te to nezanima

 

nadam se da sam pomogo

 

i jos jedna opcija uzmes to za tih 599 kn  i prodas za 1000 kn Bogataš BogatašBogataš

ako je nov sa garanciom takve se stvari traze a sad na tebi je da odlucis

 

pozdrav

 

http://audiosvijet.blog.hr/ 8% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 92% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis Da se Facebook server sruši 10
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Vani kosta $230 i izgleda mi da vrijedi svaki $ (imam ga ali ga jos nisam isprobao jer jos nemam zvucnike ali sam procitao dosta review-a i detaljno sam procitao kompletno uputstvo). Sta se tice zvucnika, ja cu ih kupovati polako, prvo prednje, kasnije surround-e, onda centralni i na kraju subwoofer. Uredjaj ima toliko opcija i mogucnosti customiziranja da vjerujem da ce u svakom od tih medjustadija zvuk biti vise nego OK.


Da bi bilo jasnije, recu cu samo da je dok nema subwoofer-a bassove moguce preusmjeriti na front zvucnike, kasnije dok ima jos vise zvucnika je bassove moguce preusmjeriti i na sve one koji su podeseni kao large, dok se stavi subwoofer je opet odredjeni postotak LFE-a moguce raspodjeliti i na front zvucnike, moze se podesavati i koliko ce se i kako centralni kanal 'siriti' na front zvucnike, ...

 

Ako front zvucnici imaju skretnicu pa donekle mogu reproducirati i bassove, zvuk ce biti zadovoljavajuc dok ne stigne i subwoofer. Osim toga postoji i hrpa DSP programa (sound field-ova) i opcija Virtual Cinema DSP koja stvara virtualne surround zvucnike pa se onda i samo s prednja dva zvucnika mogu koristiti Dolby Pro Logic II sound field-ovi...


Koliko vidim, customizirati se moze skoro sve sta ti padne na pamet. Na pocetku sam npr. bio malo razocaran kad sam vidio da selectiranje DVD scene mode-a automatski uzima zvuk s digitalnog coax. ulaza ili s Multy Channel Input-a (5.1 pojedinacno) ili s cinch-eva. S obzirom da mi player ima opticki izlaz (OK, ima i coax. ali zasto ne bi mogo koristiti i opticki) malo mi je smetalo da se opticki ulazi koriste samo u slucaju DTV/CBL ili CD scena (kablovska ili slusanje CD-a). Medjutim, vrlo je jednostavno reprogramirati DVD scenu pa podesiti da ta scena koristi jedan od digitalnih optickih ulaza umjesto coaxialnog. Moguce je kreirati i svoje scene s hrpom parametara kako sta kome pase. S obzirom da se scenama mogu davati i imena, ja cu si npr. sloziti scenu s imenom Qdro 933 (max. 8 slova) koja ce umjesto s digitalnog coax. ulaza zvuk uzimati s optickog.

 

Od nestandardih opcija cu spomenuti jos samo YPAO (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimizer) - uzmes stalak za fotoaparat, na njega nasarafis senzor kojeg si dobio s Yamahom, stalak podesis da je senzor na mjestu slusanja, ukljucis Auto Setup, odes iz prostorije na 3 minute, vratis se i sve je podeseno s obzirom na trenutni raspored zvucnika. Zasto je to OK? Recimo ja u jednom uglu u prostoriji gdje ce sve skupa biti imam pec na drva zbog koje lijevi surround nece biti na idealnoj poziciji a auto setup to rjesava. Slicno je i s prostorijama cudnih oblika, YPAO ne samo da ce podesiti optimalne parametre nego ce i upozoriti na okrenutu fazu, preveliku udaljenost, preveliku buku i jos hrpu stvari (nakon auto setup-a se mogu ocitati (i editirati) udaljenosti do zvucnika, size, center graphic equalizer, LFE level, dynamic range i jos dosta parametara)...

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.5.2009 19:31 (Chupo).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Sve je to uredu, ima mnoštvo opcija i sve to vrijedi, ali da češ uživati u zvuku koji on daje to bome nečeš... Spojio sam na njega Monitor Audio BR6 koji su stvarno kvaliteni zvučnici, neka srednja klasa (3500 Kn) i proveo cijeli dan da bi dobio neki zadovoljavajući zvuk ali nažalost nisam uspio.... Kasnije sam te iste zvučnike spojio na Danon-ov raceiver i zvuk savršen bez puno truda...

 

Uglavnom koliko košta toliko i vrijedi, to sigurno ...

AMD Duron 800 Mhz, 128 Mb SDRAM, GeForce2 32 Mb, WIN 98 .... Crysis neradi, da je možda problem u konfi, al ja mislim kad bi gore stavio Vistu da bi sve radilo...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Ni ne ocekujem da ce imati zvuk koji bi zadovoljio audiofile. Ipak to nije hi-fi komponenta nego uredjaj koji spada u potrosacku elektroniku i vjerujem da ce za svoju klasu sasvim zadovoljavajuce odradjivati posao. Cak niti prostorija u kojoj ce biti postavljen nije adekvatna s akustickog gledista, kako bi to uopce i mogla biti ako iz jednog od uglova dopire zvuk pucketanja drva :-))

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.5.2009 20:46 (Chupo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
korg11 kaže...

Spojio sam na njega Monitor Audio BR6 koji su stvarno kvaliteni zvučnici, neka srednja klasa (3500 Kn) i proveo cijeli dan da bi dobio neki zadovoljavajući zvuk ali nažalost nisam uspio.... Kasnije sam te iste zvučnike spojio na Danon-ov raceiver i zvuk savršen bez puno truda...

 
U cemu je bio problem? Dinamika, freq. odziv, izoblicenja, ...?
Da li je bilo ukljuceno processiranje signala ili straight mode? Koji si ulaz koristio?

Doma imam pojacalo Sansui AU-G33X iz druge polovice osamdesetih, tuner TUD-33X i deck D-590R spojene na zvucnike JBL TLX 3GI i zadovoljan sam sa zvukom. Iako je ova Yamaha u visestruko nizem cjenovnom rangu, mora se uzeti u obzir i da je proslo 25 godina tako da je i tehnologija 'malo' napredovala pa ne bi opet ni ta Yamaha smjela biti tako losa.

Kazes
Uglavnom koliko košta toliko i vrijedi, to sigurno ...
Na koju cijenu mislis, $230 ili ovu od 600 kn uz ADSL pretplatu na 2 godine? :-)
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 9:50 (Chupo).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Chupo kaže...
korg11 kaže...

Spojio sam na njega Monitor Audio BR6 koji su stvarno kvaliteni zvučnici, neka srednja klasa (3500 Kn) i proveo cijeli dan da bi dobio neki zadovoljavajući zvuk ali nažalost nisam uspio.... Kasnije sam te iste zvučnike spojio na Danon-ov raceiver i zvuk savršen bez puno truda...

 
U cemu je bio problem? Dinamika, freq. odziv, izoblicenja, ...?
Da li je bilo ukljuceno processiranje signala ili straight mode? Koji si ulaz koristio?

Doma imam pojacalo Sansui AU-G33X iz druge polovice osamdesetih, tuner TUD-33X i deck D-590R spojene na zvucnike JBL TLX 3GI i zadovoljan sam sa zvukom. Iako je ova Yamaha u visestruko nizem cjenovnom rangu, mora se uzeti u obzir i da je proslo 25 godina tako da je i tehnologija 'malo' napredovala pa ne bi opet ni ta Yamaha smjela biti tako losa.

Kazes
Uglavnom koliko košta toliko i vrijedi, to sigurno ...
Na koju cijenu mislis, $230 ili ovu od 600 kn uz ADSL pretplatu na 2 godine? :-)
 
A dajem ruku u vatru i bez slusanja da taj Sansui svira neusporedivo bolje od ove Yamahe.
Sve bitno za kvalitetnu reprodukciju audia je poznato vec poprilicno dugo.  E ako ova Yamaha dozivi i pola od ovoga Sansuia bez da se pokvari  ...
230$ za receiver je zaista mizerija, pogotovo kad se vidi sto je tu sve natrpano.
Za bilo kakav imalo pristojniji receiver od kojeg se ocekuje neki normalan zvuk, pogotovo za kucno kino gdje u filmovima ima dosta dimnamike potrebno je izdvojiti barem 4-5000 Kn.
Ovo ostalo je bacanje novaca.
Ovaj za 600 Kn se isplati uzeti je reje to zaista malo love,  ali ne treba ocekivati  neke velike rezultate od njega.
15 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

ja mislio da je ta Yamaha neki motor xD

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...
A dajem ruku u vatru i bez slusanja da taj Sansui svira neusporedivo bolje od ove Yamahe.
 To bez daljnjeg.
Pixel kaže...
Sve bitno za kvalitetnu reprodukciju audia je poznato vec poprilicno dugo.  E ako ova Yamaha dozivi i pola od ovoga Sansuia bez da se pokvari  ...
S danasnjim uredjajima se ne bi trebalo zacuditi niti da je u firmware ugradjen 'time-bomb' koji se aktivira taman nakon isteka garancije :-)
Pixel kaže...
230$ za receiver je zaista mizerija, pogotovo kad se vidi sto je tu sve natrpano.
Za bilo kakav imalo pristojniji receiver od kojeg se ocekuje neki normalan zvuk, pogotovo za kucno kino gdje u filmovima ima dosta dimnamike potrebno je izdvojiti barem 4-5000 Kn.
Ovo ostalo je bacanje novaca.
Ovaj za 600 Kn se isplati uzeti je reje to zaista malo love,  ali ne treba ocekivati  neke velike rezultate od njega.
Za sad sam ga malo testirao, detalje sam opisao na hr.fido.hifi pod subjectom 'Yamaha HTR-6130/RX-V363 (jos malo o njoj)' (trenutno se jos thread nije pojavio na Google Groups pa ga se moze vidjeti samo preko news readera, kad se pojavi stavicu ovdje link). Istovremeno sam postavio i hrpu pitanja u vezi zvucnika pa ako imas kakav savjet...
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2009 3:14 (Chupo).
15 godina
offline
Yamaha HTR-6130

Vezano uz zvucnike,

s obzirom da je receiver jeftin i time sigurno ima slabasno i lose napajanje, pa time bas i ne prsti od snage, kod odabira zvucnika treba traziti modele s vecom osjetljivoscu kako bi se receiveru sto vise olaksao rad i da sto vise radi u optimalnom podrucju.

Gledaj da budu barem neke srednje osjetljivosti od  jedno 87-88 dB , sto vise to bolje.  (samo da ne bude zabune, osjetljivost nije mjera kvalitete zvucnika)

Ima tu i puno drugih faktora, ali ovako ugrubo se ravnaj po ovome, a sto se konkretnog modela tice, to je jako tesko preporuciti jer ovisi ponajvise o prostoru u koji ces smjestiti zvucnike,  probaj ih barem u trgovini poslusati da vidis da li ti generalno takav zvuk odgovara.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

S ovome o snazi se ne bih bas slozio, evo nekih zapazanja prilikom prvog testa, ima tu podataka i o subjektivnoj glasnoci i snazi, dimenzijama prostorije itd. (koliko vidim izgleda da Google Groups prilicno lose 'prati' hr.fido.hifi, fali dosta postova a i kasne danima (na nekim drugim grupama se u arhivi Google Groups-a pojave trenutno) pa cu ovdje staviti kopiju posta s news-a):

 

Procitao sam cijeli thread

http://tinyurl.com/yamaha-HTR-6130

i vidim da neki misle da ne vrijedi ni 600 kn, neki misle da vrijedi i
punu cijenu, neki kazu da su to dva razlicita uredjaja, drugi kazu da
su isti, ... Pustimo to na stranu, pustimo i razloge zasto bi neko
sklopio ugovor s t-com-om, zanima me par informacija u vezi tog sound
processora.

Imam ga i zasad sam ga isprobao samo s reproduciranjem FM radia i
muzickih CD-ova reproduciranih preko DVD playera spojenog preko
analognog ulaza (nemam pri ruci opticki niti coax.).

S obzirom da ga ne mislim prodavati :-) nadam se da cete mi pomoci u
odabiru zvucnika. Svjestan sam da uredjaj nije hi-fi komponenta i
ostavimo sad na stranu razna prepucavanja u vezi kvalitete, s/n-a,
dinamike, izoblicenja, ...

Uz uredjaj se dobiva spisak s par modela zvucnika:

http://img30.imageshack.us/img30/572/yamahazvucnici.jpg

Recimo da me prva dva seta ne zanimaju, da nisam spreman uloziti toliko
novaca da kupim zadnji set a da su mi NS 125F ruzni (Djuretak je uvijek
naglasavao i estetsku stranu pa mi je valjda ostalo :-) ).

Razmisljao sam za pocetak kupiti ove NS 50 kao front zvucnike a kasnije
dok bi kupovao surround-e, centralne i soubwoofer bi razmisljao sta
dalje. Medjutim, vidim da se u spomenutom threadu spominju zvucnici
Magnat Monitor 990:

http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=42330

Ono sta me zanima je njihova impedancija, sta bi znacilo 4-8 Ohm? Da
postoje verzije od 4 Ohm i od 8 Ohm, da su neki 4 Ohm, neki 8 (mislim
da to nije slucaj) ili nesta trece?

Inace sam uredjaj za sad isprobao s generic (citaj noname) zvucnicima s
deklariranih 300 W RMS po zvucniku (i cini mi se 86 dB osjetljivosti
(naravno, te podatke treba uzeti s *velikom* rezervom)) koji isprobano
sasvim solidno sluze za ozvucavanje nogometnih turnira i vatrogasnih
domova :-)) Evo kako je to otprilike izgledalo:

http://img39.imageshack.us/img39/4901/htr6130.jpg

Zvucnici imaju 8 Ohm a Yamaha izlaze predvidjene za 6 Ohm, vjerujem da
iz toga slijedi da u takvim uvjetima pojacalo ne moze isporuciti
maximalnu snagu nego 75% od maximalne. Pojacalo sam stavio u Stereo
2 Ch
mode i na najvecem pojacanju (+16 dB) je s tim zvucnicima zvuk bio
toliko glasan da se u prostoriji 5.5x4.5 m nije moglo boraviti (ne,
zvuk nije bio toliko izoblicen da bi se moralo napustiti prostoriju :-)
bio je preglasan ). Nije bilo nikakvog 'davljenja' i cini se da je
pojacalo radilo 'bez ikakve muke'.

Sad mene zanima sta bi se moglo ocekivati kad bi se na uredjaj spojili
ovi NS 50 sa spiska a sta kad bi se spojili samo prednji Magnat Monitor
990
. Da li bi NS 50 mogli kontinuirano raditi na najvecem pojacanju? A
Magnat Monitor 990 (ako im je impedancija 4 Ohm onda ih ne bi bilo bas
zdravo niti spajati, ne?)?

Koliko uopce moze ta Yamaha dati kontinutirane snage po kanalu? U
specifikacijama pise:

http://img190.imageshack.us/img190/6875/htr6130specs.jpg

a na poledjini 220 V 240 W 50 Hz (prema tome uredjaj ne vuce vise od
240 W snage iz gradske mreze). Drugim rijecima, pitanje je: ako bih
uzimao u obzir razne zvucnike, po cemu bih na osnovu ovih specifikacija
mogao biti 100% siguran da ce neki zvucnici moci *kontinuirano* biti
optereceni na maximalnom pojacanju a da 'ne budu preslabi'?

Ako dobijem odgovore vjerojatno ce me zanimati jos par stvari ali
mislim da sam za pocetak postavio dovoljno pitanja.

Inace sam detaljno procitao uputstvo i isprobao neke stvari pa ako
nekog zanima sta se moze a sta se ne moze, kako sta funkcionira i
slicno, tu sam. YPAO naravno jos ne mogu isprobati s obzirom da nemam
dovoljno zvucnika :-)

I jos jednom, nadam se da nece biti komentara tipa 'baci to smece', 'to
je srot', 'najnizi rang uredjaja' i slicno, uredjaj spada u potrosacku
elektroniku a sta se mene tice s ovim sta sam do sad cuo (jos nisam
reproducirao neki film pa da ukljucim Virtual Cinema DSP i isprobam
razne mode-ove processiranja makar i sa samo dva zvucnika) rezultat je
s obzirom na klasu i cjenovni rang i vise nego zadovoljavajuc.

 

Rekao bih da ne samo da mu nije falilo snage nego sam bio iznenadjen prodornoscu zvuka i 'lakocom' s kojom su pojacala pogonila zvucnike. Podjecam da je na ulazu bio analogni signal jer pri ruci nisam imao niti opticki niti coax. kabl, pretpostavljam da je D/A pretvarac u Yamahi kvalitetniji od onog u Quadru 933 (350 kn) s kojeg je dolazio audio signal pa ce s digitalnim ulazom sve skupa vjerojatno dati jos bolje rezultate.

Chupo
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2009 11:19 (Chupo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Slagao se ti ili ne ali ovo za snagu stoji.

 

Mislim da ti ovaj podatak s poledjine uredjaja dovoljno govori.

Realno uredjaj ima oko 60W po kanalu.

 

Imam poprilicno iskustva  i to sa daleko skupljim uredjajima i znam sto govorim.

 

S kvalitetnijim zvucnicima ces sigurno dobiti bolji zvuk ali s obzirom da ovaj uredjaj niti nije namjenjen za pravi hifi, nema niti smisla dati ne znam koju lovu za zvucnike. NS 50 bi mogao dobro odraditi posao ali mislim da bi se za tu loovu moglo naci mozda i nesto bolje ( ponuda je danas poprilicno velika u donjem razredu) samo treba uloziti malo vise vremena u trazenje.  Ako te finese ne zanimaju onda najbolje poslusaj ove i ako ti zvuk pase kupi.

 

I ovi Magnat bi ti mogli dobro posluziti . Neka te impedancija ne zabrinjava jer i to nista konkretno ne znaci. 4-8 ohma ti govori da bi impedancija trebala biti u tom rasponu kroz cijelo frekvencijsko podrucje od 20Hz do 20 kHz , ali u stvarnosti zna plesati i izvan tog podrucja. Cesto za impedanciju zna pisati samo jedan broj koji pogotovo nista ne znaci.

U stvarnosti kod svih zvucnika impedancija varira od 2 do jedno 20 ohm-a i nikako nije fiksna kao sto pise. Nisak impedancija je problem za pojacala jer vuce vise struje i pojacalo se vise grije te ima veca izoblicenja ako ne moze isporuciti dovoljno struje.  2 Ohma zna biti problematicno, 4 je nisko ali  ok jer vecina pojacala s time normalno radi.

Ukratko, ako ne pise da je impedancija ispod 4 ohma zaboravi na taj podatak.

 

Sto bi trebalo znaciti imao sam zvucnike od 300W ?

Podatak o snazi zvucnika ne govori apsolutno nista o zvuku i mogucnostima pojacala niti izlaznoj snazi. o je samo broj koji govori koliko se zvucnik smije opteretiti a da ne dodje do ostecenja.

Vidim da cesto ljudi spominju tu snagu zvucnika kao da je ne znam sto a taj podatak je zaista  potpuno beznacajan.

 

Koliko vidim ti zvucnici i jesu namjenjeni za razglas i an njima sigurno nisi mogao dobiti nki dobar zvuk jer su ti zvucnici slagani za sasvim drugu namjenu. Ako ti je taj zvuk bio dobar onda imas jos jako puno za nauciti o dobrom zvuku.   Isto tako treba uzeti u obzir da svi ne traze pravi kvalitetan zvuk, netko vise voli ofarbani zvuk i trazi sisteme koji imaju napucan bas ili visoke ili nesto trece.

 

U pravilu svi zvucnici koje sui spomenuo mogu se nositi sa snagom koju moze isporuciti ova Yamaha. A kad smo kod snaga problemi zapravo ne nastaju zbog preslabih zvucnika nego zbog pojacala kad se preforsiraju pa ne mogu ispruciti dovoljno snage i uslijed  klipinga dodje do velikih izoblicenja i pojacalo jednostavno pusti istosmjernu struju  koja skuri drivere u zvucnicima.

Niti isporucena snaga te ne treba brinuti jer glasnoca  ovisi o osjetljivosti zvucnika. Sto ej zvucnik osjetljiviji to mu treba manje snage isporuciti za istu glanocu.

Inace za samo 3 dB ti treba udvostrucenje snaga, pa ispada da za istu glasnocu zvucnik koji ima 87 dB treba duplo vise snage nego onaj koji ima 90dB ( recimo 100W naspram 50W) . Zato ce ti ovi Magnati vjerojatno sirati i glasnije nego ovi koje si probao.

 

Eto, sto se tice specifikacija, snage, impedancije i sl, zaboravi, nemoj po tome odabirati zvucnike, danas skoro sve radi sa svime, samo je stvar da uparis komponente koje si bolje pasu. Malosam oobrati paznju na osjetljivost i to je to.  Osobno bih radije uzeo Magnate od spomenute Yamahe, ali probaj poslusati prije kupovine.

 

Ako te jos sto zanima samo pitaj.

16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...

Slagao se ti ili ne ali ovo za snagu stoji.

 

Mislim da ti ovaj podatak s poledjine uredjaja dovoljno govori.

Realno uredjaj ima oko 60W po kanalu.

Koliko god da ima, glasnoca je i s ovim noname zvucnicima koji sigurno nemaju niti deklariranu osjetljivost daleko prevelika za ovu prostoriju. Ne bojim se da bi falilo snage pojacalu ili glasnoce nego mi je bitno da zvucnici mogu bez posljedica kontinuirano raditi i na max. pojacanju.
Pixel kaže...

S kvalitetnijim zvucnicima ces sigurno dobiti bolji zvuk ali s obzirom da ovaj uredjaj niti nije namjenjen za pravi hifi, nema niti smisla dati ne znam koju lovu za zvucnike. NS 50 bi mogao dobro odraditi posao ali mislim da bi se za tu loovu moglo naci mozda i nesto bolje.

E to me zanima. Ne bih se bunio niti da za manju lovu nadjem nesta slicno :-)
Pixel kaže...

Koliko vidim ti zvucnici i jesu namjenjeni za razglas i an njima sigurno nisi mogao dobiti nki dobar zvuk jer su ti zvucnici slagani za sasvim drugu namjenu. Ako ti je taj zvuk bio dobar onda imas jos jako puno za nauciti o dobrom zvuku.

Nisam reko da mi je zvuk dobar nego da su glasni, da se pojacalo niti na max. glasnoci ne davi i da je i na max. glasnoci zvuk razgovjetan. Sta se tice objasnjenja sta predstavlja koji parametar (snaga nije glasnoca, 3 dB = snaga x2 (ili 6 dB napona/pritiska), osjetljivost, impedancija, ...), tnx. ali jako ih dobro znam, diplomirao sam na Zavodu za elektroakustiku (ETF ZG), isto sam ispitivao razne skupe 'igracke' tipa Brüel&Kjær a dosta sam vremena proveo i u gluhoj komori (s onom lutkom koja simulira rasprostiranje zvuka unutar lubanje, uha, grla, nosa, ..., zaboravio sam kako se sluzbeno zove i kako smo ju mi zvali :-) )
Jasno mi je da impedanicja nije konstanta u cijeloj freq. karakteristici ali vidim i da americka varianta ove Yamahe ima software-sko podesavanje izlazne impedancije (6/8 Ohm) a europska verzija (moja) nema tu postavku ali na prikljucnicama pise min. 6 Ohm. Prema tome, zasto stavljati zvucnike deklarirane na 4 Ohm i koji vise vuku na nize impedancije pa da se pojacalo grije. Radje staviti 6 ili 8 Ohm a ako se vec kupuje, onda je valjda najbolje 6, nisu bas te specifikacije niti s tolikom tolerancijom da bas nista ne bi znacile.
Kazes da zvucnici nikad nisu problem, da jedini problem moze biti preslabo pojacalo :-/ Ne znam, meni se cini da bi se ovi prvi ili drugi zvucnici s popisa:

http://img30.imageshack.us/img30/572/yamahazvucnici.jpg

kada bi bili sposobni proizvesti takav zvucni tlak ko sta sad proizvode ovi, jednostavno razletjeli :-))
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2009 13:44 (Chupo).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Pa ako si diplomirao na etf-u mogao si odmah reci da ti ne moram pisati osnove Osmijeh.

Nije mi jasno sto si zelio reci komentarom "snaga nije glasnoca", to ja nisam niti rekao, rekao sam da se za 3 db  vise mora udvostruciti snaga, ito kao sto si i ti napisao.

I ja sam diplomirao na fer-u pa se onda razumijemo Izlanuo se.

 

Ali sad mi bas nije jasno, pogotovo kad si rekao na kojem si zavodu diplomirao, da te bune specifikacije  impedancije,  i sl.

 

I opet ti pilis po impedanci. Pa sto ti znaci kad na kutiji pise 4, 6 ili 8 Ohm-a  ? Bas nista.  Pa nema ta kutija toliko ohma, to je neka prosjecna vrijednos po cijelom spektru a varira kao sto sam rekao od 2 do 20 ohm-a.   Jesi li ikad vidio stvarni graf impedancije negog zvucnika (pogotovo jeftinog koji ima jednostavnu skretnicu i gdje se konstruktori nisu zamarali peglanjem krivulja) , kad pogledas , vidjet ces koliko je besmislen ovaj podatak,   impedancija je tada sve samo ne ono sto je deklarirano na kutiji.

Sto ti vrijedi deklaracija i na 8 Ohma ako on na jednom malom dijelu ( recimo od 40 - 100 Hz ide dolje na 2 Ohma, a ostatak oko 8 Ohma) .  Deklaracija ce reci da je zvucnik na 8 Ohma , a zvucnik ce vuci struju ko lud u bas podrucju gdje i inace odlazi najvise energije i pojacalo ce se grijati.

Kazem ti iz dugogodisnjeg iskustva bavljenja audiom i kao covjek od struke,  nemoj se voditi tim brojkama, pogotovo sto su ti brojevi daleko od istine.

Bilo bi daleko korisnije kad bi nasao graf za konkretan zvucnik pa bi se onda moglo vidjeti da li impedancijski odgovara pojacalu.

 

Ovi zvucnici za rasglas su sigurno napravljeni daleko robusnije, ali time gube kvalitetu reprodukcije i linearnost odziva .  Zo jednostavno nema nikakve veze s glazbom nego sluzi za proizvodnju buke Smijeh

Vjerojatno ove Yamahe ne mogu toliko glasno, ali uvjeen sam da mogu dovoljno koliko treba za sobu tih dimenzija.  Pogledaj ti ipak i one druge sto si stavio link.

16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...

Pa ako si diplomirao na etf-u mogao si odmah reci da ti ne moram pisati osnove Osmijeh.

:-))
Pixel kaže...

 

Nije mi jasno sto si zelio reci komentarom "snaga nije glasnoca", to ja nisam niti rekao, rekao sam da se za 3 db  vise mora udvostruciti snaga, ito kao sto si i ti napisao.

I ja sam diplomirao na fer-u pa se onda razumijemo Izlanuo se.

Ja prije skoro 10 godina i po programu ETF IV pa zato kazem ETF :-) Pod ovim sam mislio reci da mi je jasno da 50 Watt-ni zvucnici mogu biti glasniji od 100 Watt-nih, tj. da je osjetljivost presudan faktor za glasnocu a snaga za ono sta si reko (zaboravio sam vec kako se testira, par minuta pod opterecenjem pa minuta pauze, pa opet par minuta opterecenja pa minuta pauze i tako 24 h pa se gledaju svi parametri da li su ostali isti (ili tako nesta)).
Pixel kaže...

Ali sad mi bas nije jasno, pogotovo kad si rekao na kojem si zavodu diplomirao, da te bune specifikacije  impedancije,  i sl.

Tema mi je bila Digital Signal Processing (sam sam ju birao), dosta sam se kasnije bavio s programiranjem a zadnje vrijeme s izradom hardware-a i software-a (vecinom assembler) za mikrokontrolere pa recimo da sam s vremenom 'malo' zahrdjao u analognim stvarima :-/
Evo, bas sam na newsima postavio pitanje:
Da li ovakva antena funkcionira i na tavanu ili bas mora biti iznad
krova (crijepova)?

http://mke.hr/shop/product_info.php?cPath=73&products_id=251

A ako kazem da sam bio smjer Radio kom. i prof. elektronika onda znas da sam takve stvari morao znati :-))
Pozdrav!
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2009 16:45 (Chupo).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Ja sam zavrsio prije jedno 8 godina., tako da smo tu negdje :)

 

Jos samo mala napomena vezana uz snagu i osjetljivost da nekoga ne zbunimo,

kad gobvorim o udvostrucenju snage da se dobije dodatnih 3 dB, ne mislim na snagu zvucnika, nego mislim na snagu koje pojacalo isporucuje zvucniku.

Zato da bi se vidjelo koji ce zvucnik biti glasniji treba gledati osjetljivost a ne snagu.

 

Inace, s obzirom na tvoju profesiju, za 1500 Kn se vec daju sloziti i poprilicno dobri DIY zvucnici koji poperu ove gotove samo tako.

15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130

poveli ste se tu radit pomutnju ljudima, a ne pada van na pamet kako vecina forumasa ne zna ni razliku izmedju otpora i impedancije u statickin uvjetima, cak ni oni koji bi to tribali znat iliti elektrotehnicari, a da ne govorin o dinamickin uvjetima tj kad cila stvar ovisi o frekvencijama

 

za 1500Kn se isto tako slozi stereo pojacalo koje ovu jamahu pojede i posere ko proliv, ali to ne ide tako jer triba imat i znanja i iskustva i alata/opreme, ja cu sad izabrat vrhunske drivere koje izadju 600€-700€ za stereo zvucnik, i ako se nadje jedan od 100 koji ce od njih sastavit zvucnik da zvuci bolje od nekih srednje-jeftinih sony-a dam ruku u vatru, a od istih tih jedinica pravi mestar ce sastavit zvucnike koji nadsviraju gotove stvari od 4-5 K€, daklem, nasli ste se raspravljat na krivon mistu, ne kazen da raspravlja ne valja al malo koga zanima sta pisete

 

sad o jamahi, ta jamaha je sranje, to je cinjenica, svaki reciver za te pare je sranje, jeftini driveri izlaznih tranzistora, ili jos vjerojatnije i gore darlingtoni kao izlazi, pre-poddimenzionirano napajanje i hladjenje, pasivne komponente najnize moguce kvalitete, primitivan dizajn, masu filtera i procesora signala lose kvalitete itd itd

 

s druge strane, jamaha se dobije za 500-600Kn + ugovor sa djavlon na x miseci, ima izlaze za PET zvucnika, dolbi-pitajissa koji sve ne, i jos svakakve djidje midje koje su danas vaznije od dobrog zvuka

oni koji kupe tu jamahu sigurno ne zanima kvalitetan stereo, spojit ce neke jeftine zvucnike na njega i peri deri tresi nek se zidovi ruse

 

kao takva jamaha je potpuno pogodjen proizvod i nista jon ne fali, svakako bolje od jeftinih logitecha i sl

 

 

nu, glamac, djava ga odnija
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 10:48 (ribar).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...

poveli ste se tu radit pomutnju ljudima, a ne pada van na pamet kako vecina forumasa ne zna ni razliku izmedju otpora i impedancije u statickin uvjetima, cak ni oni koji bi to tribali znat iliti elektrotehnicari, a da ne govorin o dinamickin uvjetima tj kad cila stvar ovisi o frekvencijama

 

za 1500Kn se isto tako slozi stereo pojacalo koje ovu jamahu pojede i posere ko proliv, ali to ne ide tako jer triba imat i znanja i iskustva i alata/opreme, ja cu sad izabrat vrhunske drivere koje izadju 600€-700€ za stereo zvucnik, i ako se nadje jedan od 100 koji ce od njih sastavit zvucnik da zvuci bolje od nekih srednje-jeftinih sony-a dam ruku u vatru, a od istih tih jedinica pravi mestar ce sastavit zvucnike koji nadsviraju gotove stvari od 4-5 K€, daklem, nasli ste se raspravljat na krivon mistu, ne kazen da raspravlja ne valja al malo koga zanima sta pisete

 

 

 
A sto se pjenis, koga ne zanima neka ne cita, a koga zaima mozda nesto korisno nauci, barem to da ne gleda brojeve na papiru kod odabira komponente !
Naravno da se za 1500 Kn slozi pojacalo bolje od ove Yamahe, ali hovorimo o HT-u , a ne o stero pojacalu !
Ajde mi slozi za tu lovu  HT receiver, ili nabroji koliko je to ljudi slozilo DIY receiver, ili barem koliko mislis da ih to zna sloziti.
Jedan vrhunski driver kosta minimalno 600-700 E , a u jedan zvucnik idu minimalno 2, tako da ti treba barem 1500 E po zvucniku.
Da takav driver spojis direktno na pojacalo vec ce svirati bolje od svih shrot sony-a Smijeh  !
U gotovim kutijama cijene 4-5k E ti se i nalaze driveri cijene 600 - 700 E Osmijeh  , a ceto i manje.
Ta Yamaha je sranje, ali uz pazljiviji odabir zvucnika se moze izvuci relativno pristojan zvuk iz nje.
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...

sad o jamahi, ta jamaha je sranje, to je cinjenica, svaki reciver za te pare je sranje, jeftini driveri izlaznih tranzistora, ili jos vjerojatnije i gore darlingtoni kao izlazi, pre-poddimenzionirano napajanje i hladjenje, pasivne komponente najnize moguce kvalitete, primitivan dizajn, masu filtera i procesora signala lose kvalitete itd itd

Na ovom linku imas slike par elemenata (samo odscrollaj malo nize). DA pretvarac je Burr-Brown-ov.
ribar kaže...

s druge strane, jamaha se dobije za 500-600Kn + ugovor sa djavlon na x miseci

 

:-))
ribar kaže...

ima izlaze za PET zvucnika

Ima izlaza za sedam zvucnika (+ za aktivni subwoofer, to ne racunam), front zvucnici imaju konektore za zonu A i B.
ribar kaže...

oni koji kupe tu jamahu sigurno ne zanima kvalitetan stereo, spojit ce neke jeftine zvucnike na njega i peri deri tresi nek se zidovi ruse

 

kao takva jamaha je potpuno pogodjen proizvod i nista jon ne fali, svakako bolje od jeftinih logitecha i sl

Niko ne kaze da je ta Yamaha hi-fi komponenta pa ipak, nadam se da ces ju kad budes imao priliku malo poslusati pa mozda zakljucis da ipak nije ni tako losa ko sta trenutno mislis :-)

BTW, da li vjerujes da ima ljudi koji vole muziku/pjesmu (i odlazak u operu) a kojima je prilikom slusanja npr.
na 2.1 zvucnicima, sasvim svejedno da li je woofer ukljucen ili nije :-)) I to ne govorim o ljudima koji nemaju sluha i koji ne bi primijetili razliku (ako je to uopce moguce) nego o ljudima kojima ta razlika u izrazajnosti zvuka jednostavno nije vazna.
Ja inace volim dobar zvuk ali trenutno nisam u mogucnosti odvojiti previse novaca da bih kupovao jos jedan skup sustav jer imam neke druge prioritete (inace mi ne bi bilo zao novaca za bolji sustav). Recimo, vec neko vrijeme planiram kupiti Logitech-e Z-2300 za PC, a u medjuvremenu mi je PC spojen na noname 2.1 aktivne zvucnike koje sam platio 71 kn :-)))) i koji za tu lovu zvuce savrseno :-))
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 12:51 (Chupo).
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...
 
A sto se pjenis, koga ne zanima neka ne cita, a koga zaima mozda nesto korisno nauci, barem to da ne gleda brojeve na papiru kod odabira komponente !
Naravno da se za 1500 Kn slozi pojacalo bolje od ove Yamahe, ali hovorimo o HT-u , a ne o stero pojacalu !
Ajde mi slozi za tu lovu  HT receiver, ili nabroji koliko je to ljudi slozilo DIY receiver, ili barem koliko mislis da ih to zna sloziti.
Jedan vrhunski driver kosta minimalno 600-700 E , a u jedan zvucnik idu minimalno 2, tako da ti treba barem 1500 E po zvucniku.
Da takav driver spojis direktno na pojacalo vec ce svirati bolje od svih shrot sony-a Smijeh  !
U gotovim kutijama cijene 4-5k E ti se i nalaze driveri cijene 600 - 700 E Osmijeh  , a ceto i manje.
Ta Yamaha je sranje, ali uz pazljiviji odabir zvucnika se moze izvuci relativno pristojan zvuk iz nje.
 mislin da je bolje otvorit novu temu o samogradnji ili Hifi-u nego ovu zasipat, to je sve
jedan vrhunski driver ne kosta 600-700€, isse, pa jesi ti ikad radio zvucnike ili sve rekla kazala procitala na netu, vrhunski driveri kostaju po 1000Kn komad, ali i od jeftinijih se da slozit kutija koja ce stajat uz bok gotovin proizvodima cijene 20ak ijada kuna, tako da molim te, ne pricaj bezveze, Peereles, Monacor, Scan Speac i da sad ne nabrajam, svi imaju drivere ispod 1000Kn/kom od kojih se napravi vrhunski proizvod. u takvin zvucnicima komponente skretnice kostaju koliko i drveri tako da ti je proracun troskova potpuno kriv
ti si krenuo pricat da se da za 1500Km slozit par odlicnih zvucnika (s cime se slazem ako imas sve sta san naveo, al i tad je 1500Kn samo provodna cifra jer znanje alat i iskustvo nije besplatno), ali napominjem par dakle 2 komada ili stereo, s cime sam se ja nadovezao sa stereo pojacalom, u cem je problem, ako imas 2 zvucnika logicno je imat stereo pojacalo a ne reciver losije kvalitete napola iskoristen
nadalje, budi uvjeren da vrhunski driver koji nije pravo odradjen nece zvucat bolje od jeftinog sony-a, driver sam po sebi ne znaci nista ako nije u rukama mestra, i sta je skuplji/bolji to je osjetljiviji na preciznost izvedbe kutije, skretnice, jer detalji su ti koji od dobrog drivera rade vrhunski zvucnik, stavi ga u nekakvu obicnu kutiju sa odokativnim proracunom i budi siguran da neces dobit nista
s druge strane sony driveri su univerzalini i zvucat ce skoro isto (prosjecno) neovisno o detaljima koje pazis pri izradi kutije, napravljeni su sa tim ciljom
btw, da, u gotovim kutijama od 4-5K€ se nalaze driveri cijene 600-700€, ali tolko kostaju svi zajedno (niti toliko), a ne komad
izrada dobrog zvucnika je sta god neki mislili slozen i jako kompliciran postupak, triba puno mjerne opreme znanja i iskustva, tako da ne pricate o tome ko o necemu "kupis zvicnik zavidas ga u kutiju i gotovo"
nu, glamac, djava ga odnija
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 12:48 (ribar).
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Chupo kaže...
.
.
.
 ukratko, DA pretvarac tj cip sam po sebi ne znaci skoro NISTA, vazna je izvedba, taj cip kosta par dolara nije bitno,  i od njega mozes napravit sranje i vrhunski pretvarac, postoje pretvaraci sa istim cipovima koji kostaju 100€ i nekoliko tisuca €, dakle stvar je u izvedbi i upotrebi kvalitetnih elemenata, samo kvalitetno napajanje za dobar DA pretvarac kosta oko 100€ u samogradnji, a radi se o 20-ak W dakle trafo je najmanji trosak;)
nadalje, ta jamaha ima 5 izlaza, to sta se moze spojit 7 zvucnika je nebitno, mozes ti spojit i 77 ali pojacalo je 5 kanalno, osnove dizajniranja audio pojacala prouci, ako te zanima
3. cemu sad spominjes subvufer, kvalitetan zvucnik ce dobro odradit bas, a jeftini sabvufer ce stvorit samo buku i prividno ispunjen zvuk, dobri i pravi sabvuferi su rijetkost, i bolje je imat  zvucnika koji ce dobro odradit i bas podrucje nego 2 losija i neki tutnjavi sab
nu, glamac, djava ga odnija
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 12:58 (ribar).
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...
osnove dizajniranja audio pojacala prouci, ako te zanima
Nisi procitao cijeli thread?
Chupo
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Chupo kaže...
ribar kaže...
osnove dizajniranja audio pojacala prouci, ako te zanima
Nisi procitao cijeli thread?
tvoja diploma mi nista ne znaci ako pises onakve izjave koje nemaju veze sa nicim:)
nu, glamac, djava ga odnija
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...
tvoja diploma mi nista ne znaci ako pises onakve izjave koje nemaju veze sa nicim:)
Ne mislim na diplomu nego na cinjenicu da mi je maticni zavod bio Zavod za Elektroakustiku pa sam prema tome vec proucio i dosta vise od osnova (s obzirom da sam si sam birao maticni zavod znaci da me je to i zanimalo a ne da sam zujao). Evo par predmeta na kojima sam valjda dobio neke osnove: Elektronicki sklopovi, Elektroakustika (to je predmet od 2 semestra uz kojeg su isli i labosi), Prijemnici, Tonfrekvencijska tehnika, Magnetsko registriranje, Govorna i muzicka akustika, Kvaliteta elektroakustickih uredjaja, Profesionalni tonfrekvencijski uredjaji.
Nazalost, kao sta vidis, ako se covjek 10 godina ne bavi s materijom nego s necim drugim, ...
:-))
Chupo
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...

Ja sam zavrsio prije jedno 8 godina., tako da smo tu negdje :)

Ustvari sam diplomirao u XII 2001. (sad tek vidim :-) ) tako da smo 100% tu negdje :-)) Samo, ja sam studirao na prilicno cudan nacin (dovoljan podatak je da sam 2001. diplomirao po programu ETF IV a da nisam nista placao - sve sam uspio izvuci pod redovno studiranje :-) ), nakon prve godine me godinu dana nije bilo u ZG, na cetvrtoj sam otiso u vojsku pa se vratio na fax, ...
Chupo
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 13:47 (Chupo).
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Chupo kaže...
ribar kaže...
tvoja diploma mi nista ne znaci ako pises onakve izjave koje nemaju veze sa nicim:)
Ne mislim na diplomu nego na cinjenicu da mi je maticni zavod bio Zavod za Elektroakustiku pa sam prema tome vec proucio i dosta vise od osnova (s obzirom da sam si sam birao maticni zavod znaci da me je to i zanimalo a ne da sam zujao). Evo par predmeta na kojima sam valjda dobio neke osnove: Elektronicki sklopovi, Elektroakustika (to je predmet od 2 semestra uz kojeg su isli i labosi), Prijemnici, Tonfrekvencijska tehnika, Magnetsko registriranje, Govorna i muzicka akustika, Kvaliteta elektroakustickih uredjaja, Profesionalni tonfrekvencijski uredjaji.
Nazalost, kao sta vidis, ako se covjek 10 godina ne bavi s materijom nego s necim drugim, ...
:-))
ebiga ja san vako temperamentan pa se lako povadin unda saljen u ku*ac sve redon i pisen pisdarije, ne bavin se nija vise ovin al ponesta je jos ostalo u glavi iako hlapi malo pomalo, lipse mi je sad obradjivat vrtle i ic na ribe 
dobro je znat te terorije ali opet ka i kod svega bez prakse neces nikad ni znat sta tocno znas i zasta si sve to ucija, a to ca zboris kase covik necin ne bavi brzo se zaboravi
nu, glamac, djava ga odnija
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...
ebiga ja san vako temperamentan pa se lako povadin unda saljen u ku*ac sve redon i pisen pisdarije, ne bavin se nija vise ovin al ponesta je jos ostalo u glavi iako hlapi malo pomalo, lipse mi je sad obradjivat vrtle i ic na ribe 
Drugim rijecima, slicno smo, jedino mi ovdje (Zagorje) idemo 'v gorice' :-))
Chupo
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
ribar kaže...
Pixel kaže...
 
A sto se pjenis, koga ne zanima neka ne cita, a koga zaima mozda nesto korisno nauci, barem to da ne gleda brojeve na papiru kod odabira komponente !
Naravno da se za 1500 Kn slozi pojacalo bolje od ove Yamahe, ali hovorimo o HT-u , a ne o stero pojacalu !
Ajde mi slozi za tu lovu  HT receiver, ili nabroji koliko je to ljudi slozilo DIY receiver, ili barem koliko mislis da ih to zna sloziti.
Jedan vrhunski driver kosta minimalno 600-700 E , a u jedan zvucnik idu minimalno 2, tako da ti treba barem 1500 E po zvucniku.
Da takav driver spojis direktno na pojacalo vec ce svirati bolje od svih shrot sony-a Smijeh  !
U gotovim kutijama cijene 4-5k E ti se i nalaze driveri cijene 600 - 700 E Osmijeh  , a ceto i manje.
Ta Yamaha je sranje, ali uz pazljiviji odabir zvucnika se moze izvuci relativno pristojan zvuk iz nje.
 mislin da je bolje otvorit novu temu o samogradnji ili Hifi-u nego ovu zasipat, to je sve
jedan vrhunski driver ne kosta 600-700€, isse, pa jesi ti ikad radio zvucnike ili sve rekla kazala procitala na netu, vrhunski driveri kostaju po 1000Kn komad, ali i od jeftinijih se da slozit kutija koja ce stajat uz bok gotovin proizvodima cijene 20ak ijada kuna, tako da molim te, ne pricaj bezveze, Peereles, Monacor, Scan Speac i da sad ne nabrajam, svi imaju drivere ispod 1000Kn/kom od kojih se napravi vrhunski proizvod. u takvin zvucnicima komponente skretnice kostaju koliko i drveri tako da ti je proracun troskova potpuno kriv
ti si krenuo pricat da se da za 1500Km slozit par odlicnih zvucnika (s cime se slazem ako imas sve sta san naveo, al i tad je 1500Kn samo provodna cifra jer znanje alat i iskustvo nije besplatno), ali napominjem par dakle 2 komada ili stereo, s cime sam se ja nadovezao sa stereo pojacalom, u cem je problem, ako imas 2 zvucnika logicno je imat stereo pojacalo a ne reciver losije kvalitete napola iskoristen
nadalje, budi uvjeren da vrhunski driver koji nije pravo odradjen nece zvucat bolje od jeftinog sony-a, driver sam po sebi ne znaci nista ako nije u rukama mestra, i sta je skuplji/bolji to je osjetljiviji na preciznost izvedbe kutije, skretnice, jer detalji su ti koji od dobrog drivera rade vrhunski zvucnik, stavi ga u nekakvu obicnu kutiju sa odokativnim proracunom i budi siguran da neces dobit nista
s druge strane sony driveri su univerzalini i zvucat ce skoro isto (prosjecno) neovisno o detaljima koje pazis pri izradi kutije, napravljeni su sa tim ciljom
btw, da, u gotovim kutijama od 4-5K€ se nalaze driveri cijene 600-700€, ali tolko kostaju svi zajedno (niti toliko), a ne komad
izrada dobrog zvucnika je sta god neki mislili slozen i jako kompliciran postupak, triba puno mjerne opreme znanja i iskustva, tako da ne pricate o tome ko o necemu "kupis zvicnik zavidas ga u kutiju i gotovo"
 
Heh, a nasao si kome ces govoriti o samogradnji zvucnika Izlanuo se.
Nije da sam stancao kao na traci ali napravio sam nekoliko sto po gotovim projektima , sto vlastite projekte i to od jeftinijih modela do skupljih.
Ajde ti sad malo pogledaj koliko kostaju vrhunski driveri, pogotovo kvalitetan bas driver, cijena bez problema ide preko 2 - 3000 kn.
Za zadnju samogradnju koju sam radio , skretnice su me kostale oko 3000 Kn, a kad se pridodaju driveri sve skupa preko 10 k Kuna samo za materijal bez kutija, tako da ipak jako dobro znam koliko sto kosta.  Ne znam gdje si gledao cijene ali niti jedan driver mi nije bio ispod 1000 Kn , a one koje sam koristio cak niti ne smatram ultimativnom kvalitetom,  ono odlicni su ali ima i boljih , recimo neki od ovih koje si nabrojao (Peereles,  Scan  .. )
Da za 1500 kn se da slozit solidan zvucnik koji  radi bolje od gotovog za tu lovu, pogotovo sto ima hrpa gotovih projekata koji su vec iskusani i zna se da dobro rade.
I nije mi proracun troskova kriv jer sam radio ljudima zvucnike za tu cijenu (materijal naravno, ruke nisam naplacivo jer su mi frendovi i jer se volim time zabavljati)
A od alata ti najvise treba  obicna lemilica i par odvijaca, te eventualno jos pokoja sitnica, drveninu ti ionako ispile u svakoj trgobvini na mjeru.
U audio svijetu sam 10-tak godina i dogurao sam do impresivne opreme tako da sigurno ne pricam ja bez veze, prije bih rekoa da ti pricas rekla - kazala i ono sto vidis na forumima.
Naravno da dobar driver mora biti dobro odradjen i skretnicom i kutijom da bi radio vrhunski, to nitko ne osporava, ali i odokativno slozen (pod uvjetom da nisu namjerno skroz krivi proracuni) ce vec davati bolje rezultate od nekog Sony-a.  I kad radim svoju kutiju od nule, prvo sve slozim odokativno  uz osnovne proracune da cujem kako zvuci , a onda dalje razvijam u smjeru u kojem zelim ici.
I nisam niti rekao da je slaganje zvuc
nika kupis dijelove i potrpas ( zapravo je ako radis gotov projekt) , ali za zaista vrhunski zvucnik treba puno iskustva,  rada , slusanja mjerenja i sl.
I zato sljedece zvucnike koje budem uzimao ce biti kupovni jer jednostavno sam ne mogu sloziti takve zaista vrhunske uradke jer nemam toliko niti iskustva niti znanja niti opreme, ali cu to zato i morati platiti papreno, puno vise od ovik 5K eura to spominjes.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice