Oracle SQL problem sa čćđ

poruka: 7
|
čitano: 12.274
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Oracle XE problem sa čćđ

Imam problem sa Oracle XE bazom podataka, naime ne želi mi spremati

č,ć i đ (s time da hoće veliko Đ, nema problema sa š i ž), bazu već koristim neko

vrijeme al uglavnom sam radio projekte koje su koristili podatke ne engleskom pa

nisam ni primjetio...

 

E sad svi NLS parametri su namjesteni na hrvatski (croatian) jos od instalacije...

pa nisam očekivao ovakve probleme !?

Podatke upisujem direktno (ručno) u bazu preko sqldeveloper-a.

 

Imali neka caka zašto mi neće spremati č,ć,đ ?

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle XE problem sa čćđ
drnde kaže...

Imam problem sa Oracle XE bazom podataka, naime ne želi mi spremati

č,ć i đ (s time da hoće veliko Đ, nema problema sa š i ž), bazu već koristim neko

vrijeme al uglavnom sam radio projekte koje su koristili podatke ne engleskom pa

nisam ni primjetio...

 

E sad svi NLS parametri su namjesteni na hrvatski (croatian) jos od instalacije...

pa nisam očekivao ovakve probleme !?

Podatke upisujem direktno (ručno) u bazu preko sqldeveloper-a.

 

Imali neka caka zašto mi neće spremati č,ć,đ ?

Postoji vjerojatnost da ti je do kodne stranice. Oracle XE ti ima pri instalaciji standardnu kodnu stranicu CROATIAN_CROATIA.AL32UTF8.  (Doduše nisam nikad imao problema niti s tim postavkama.)

Najbezbolniji pokušaj da vidiš jel do kodne stranice je promjena/postavljanje NLS_LANG sistemske varijable na vrijednost CROATIAN_CROATIA.EE8MSWIN1250 koju će klijent koristiti u komunikaciji.

Drugo kakve su ti regionalne postavke stroja na kojem se baza nalazi / koji OS?

Treće potencijalno pitanje je kako unosiš podatke u bazu? upitom ili doslovce kucaš / copy-paste-aš redove u tablice?

 

EDIT: Četvrto pitanje je koja je verzija Oracle XE instalirana? Universal ili Western? Ako hoćeš raditi sa ne-engleskim znakovima, moraš koristiti Universal verziju.

 

Pozdrav.

UTERE SED NE ABUTERE!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2009 8:32 (Prometej).
15 godina
offline
Oracle SQL problem sa čćđ

Nisam nikad radio sa Oracleom, ali glupost je dizati bazu na lokalnim postavkama. Mislim da je standart UTF i gdje god da bude selio bazu docekat ce ga to. Dizati bazu na HR regional postavkama mu moze donijeti samo probleme prilikom prebacivanja dalje.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle SQL problem sa čćđ
tnakir kaže...

Nisam nikad radio sa Oracleom, ali glupost je dizati bazu na lokalnim postavkama. Mislim da je standart UTF i gdje god da bude selio bazu docekat ce ga to. Dizati bazu na HR regional postavkama mu moze donijeti samo probleme prilikom prebacivanja dalje.

Definitivno se slažem i mislim da je UTF najsolidnije rješenje za samu bazu.

Možda se nisam najbolje izrazio jer u ovom slučaju nisam mislio na postavke NLS-a baze nego na klijentske postavke, (enviroment varijablu klijenta, ne db varijablu). Konkretno mislio sam na ovo, ovo, ovo i ovo

Oracle se tako i tako u "next next next" instalaciji instalira prema regionalnim postavkama sustava na kojem se nalazi.

U slučajevima kad se stvarno želi koristiti neka druga kodna stranica, mora se zadati pri instalaciji ili kasnije promjenom NLS-a u samoj sesiji..

 

UTERE SED NE ABUTERE!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2009 9:42 (Prometej).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle XE problem sa čćđ
Prometej kaže...
drnde kaže...

Imam problem sa Oracle XE bazom podataka, naime ne želi mi spremati

č,ć i đ (s time da hoće veliko Đ, nema problema sa š i ž), bazu već koristim neko

...

Postoji vjerojatnost da ti je do kodne stranice. Oracle XE ti ima pri instalaciji standardnu kodnu stranicu CROATIAN_CROATIA.AL32UTF8.  (Doduše nisam nikad imao problema niti s tim postavkama.)

Najbezbolniji pokušaj da vidiš jel do kodne stranice je promjena/postavljanje NLS_LANG sistemske varijable na vrijednost CROATIAN_CROATIA.EE8MSWIN1250 koju će klijent koristiti u komunikaciji.

Drugo kakve su ti regionalne postavke stroja na kojem se baza nalazi / koji OS?

Treće potencijalno pitanje je kako unosiš podatke u bazu? upitom ili doslovce kucaš / copy-paste-aš redove u tablice?

 

EDIT: Četvrto pitanje je koja je verzija Oracle XE instalirana? Universal ili Western? Ako hoćeš raditi sa ne-engleskim znakovima, moraš koristiti Universal verziju.

 

Pozdrav.

1. NLS_LANG mi je vec namjesten kao CROATIAN_CROATIA.EE8MSWIN1250

2. WinXP sp3, virtualka, sve namjesteno na croatian, tipkovnica i jezik

3. Svejedno je kako stavljam, cim commit-am zamijeni mi čć sa c i đ sa d

4. Lako moguće, ne sjecam se vise koju sam skinuo tj. instalirao,

national character set same baze je AL16UTF16, sto bi trebalo biti ok,

ali eto nije...

 

E sad posto cu izgleda ponovno dignuti cijelu bazu skinuo sam universal pa javim sto bude,

a bas sam to mislio izbjeci Neodlučan

 

 

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle XE problem sa čćđ
drnde kaže...

3. Svejedno je kako stavljam, cim commit-am zamijeni mi čć sa c i đ sa d

Jel to samo u SQL Developeru ili neovisno o programu?

Ako je u SQL Developeru, pogledaj (ako nisi) sliče li ti postavke, postavkama koje sam ti poslao na slikama.

 

Nadalje prije nego što se počneš baviti promjenom baze, pogledaj i u Regional Settings onu "treću" karticu vezanu uz Non-Unicode... i kod nje ti moraju postavke biti na Croatian.

Tak da budeš siguran da ima potrebe za promjenom... budući da mi AL16UTF16 miriši na već instaliranu Universal verziju, no nisam siguran.

SQL Developer - Enviroment SQL Developer - Enviroment
SQL Developer - Enviroment SQL Developer - Enviroment
UTERE SED NE ABUTERE!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2009 16:03 (Prometej).
15 godina
neaktivan
offline
Oracle SQL problem sa čćđ

Evo sam digao novu bazu ( na novoj VM (xubuntu), i radi savrseno...

 

@Prometej , hvala na pomoci al baza se jednostavno nije dala,

a sve mi se manje cinilo da ima neki jednostavni nacin da se rijesi

a i tako mi je bilo u planu prelazak na neku linux dev platformu Namigiva

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice