Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

poruka: 7
|
čitano: 2.663
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

Pozz Bug forumu. 

 

Citala sam vas jos kao mala no hajde, to nije sada bitno :D


Trebale bi mi male upute u vezi jednog zadatka koji sam dobila u firmi u kojoj sam pocela raditi. Pocela sam kao lvl1 Developer a voljela bih uciti i doci do lvl3 Developer ranga jednog dana. Na Fakultetu smo radili ali mi nije ostalo u najboljem sjecanju iz baza podataka jer je bilo jako davno.

Program u kojem radim mi je firma dala i zove se "Oracle SQL Developer"

 

Napraviti bazu podataka koja oslikava sljedeće:

U jednoj firmi imamo radnike, te za te radnike trebamo da vodimo evidenciju o nekim informacijama koje su nam dostupne. Poznato nam je ime, prezime, datum rođenje radnika. Osim toga poznate su nam i sljedeće informacije:

-        Adresa stanovanje radnika

-        Adrese firmi u kojima je radnik prije sadašnje firme bio zaposlen

-        Adresa ustanove obrazovanja radnika

-        I još mnoge druge adrese.

Pored ovoga poznati su nam i brojevi telefona radnika, npr privatni mobitel, službeni broj itd.

 

Osmislite model baze kroz koji možemo da oslikamo sve ove informacije. Nakon toga napište sljedeće querije:

  1. Napisati query koji vraća sve uposlenike koji su stariji od 30 godina.

  2. Napisati query koji vraća sve uposlenike koji su korisnici usluga bh telecoma.

  3. Napisate query koji vraća sve uposlenike koji su na neki način povezani sa Zenicom, npr ili su radili nekad u Zenici, ili su rođeni u Zenici i sl.

  4. Napisati query koji vraća sve uposlenike koji su studirali u Zenici.

  5. Napisati query koji vraća uposlenike koji su eventualno u nekom srodstvu.

  6. Napisati query koji vraća uposlenike koji su rođeni na isti dan.

  7. Napisati query koji vraća sve uposlenike koji imaju službeni telefon.

 

 

 

 

Napisat cu sta sam ja shvatila iz ovoga pa da mi neko pojasni jel to Oke i kako to uraditi da pocnem sa time.

 

Trebam napraviti jednu bazu koja ce sadrziti u sebi sljedece tabele: Persons ( Ime, Prezime, Datum Rodjenja i Broj telefona ), Adress_Type ( gdje ce biti deklarisani tipovi adresa ), Adress ( gdje ce biti smjestene adrese ), Mob_Type ( Gdje ce biti deklarisano koji broj je koji provider )?

 

Nakon toga Primary keys staviti na tabele koje u sebi sadrze Type?

 

Queryje mi nece biti problem pisati, malo sam samo zbunjena sad kako ovo odraditi sve u ovom programu i kako linkati.

 

Ako neko ima neke kratke upute ili prijedloge gdje procitati detaljnije o ovome, bila bih mu jako zahvalna.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2016 14:46 (Nendo).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

Iskreno ja na svakoj tablici stavim primarni ključ sa auto incrementom da se automatski podiže kod svakog unosa . Ako želiš brojeve mobitela dijeliti kao i kod adrese onda pokraj mob_typa dodas jos mobiteli isto kao i kod adresa napravis poveznicu .

 Ovdje mozes vidjeti vezano za joinove https://www.techonthenet.com/oracle/joins.php .

15 godina
offline
Re: Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

telefoni i adrese = množina -> tablica. =osoba s jedinstvenim podacima sve ostalo -> tablica /telefoni/adrese itd..

id, oib/jmbg, imr&prezime, datum, za osobu i to je to.

 

select from i izračun datuma su rutina.

za primjer možeš iskoristiti bilo koji adresar (banalno jednostavna baza).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]
Nendo kaže...
 

Queryje mi nece biti problem pisati, malo sam samo zbunjena sad kako ovo odraditi sve u ovom programu i kako linkati.

 

Ako neko ima neke kratke upute ili prijedloge gdje procitati detaljnije o ovome, bila bih mu jako zahvalna.

 

Tablice u sqlDeveloperu možeš raditi na "rukice", upitima na bazu.

https://docs.oracle.com/cd/B28359_01/server.111/b28310/tables003.htm

 

I za veze isto.

http://docs.oracle.com/cd/B19306_01/server.102/b14200/clauses002.htm

 

I za sve ostalo preporučujem

http://docs.oracle.com

7 godina
neaktivan
offline
Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

Jeli ovo Ok ovako?

 


 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

rad_mob/tel .. kao i adrese je podatak koji ide u drugu tablicu/id.. jednako kao s adresama. (gornja shema je ok)

 

+ teoretski je svejedno u kojoj tablici je koji podatak.. pa da je sve u jednoj (najgore rješenje), u tablici radnika imaš 'problem', previše podataka umjesto samo id-osobne podatke, jer npr radno mjesto je promjenjivo, (ime-jmbg ili datum rođenja su fixni-nepromjenjivi podaci i nitko nema dva datuma rođenja..), tablica je po tom kriteriju loša. Nepraktična (za bilo koju buduću potrebi-izmjenu/proširenje itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 13:44 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Potrebne upute za rješavanje zadatka [SQL]

Od srca vam svima hvala na pomoci :D Forum je op i drago mi je da sam se snasla relativno ok uz vasu pomoc ^^

 

Veceras cu napraviti drugu tabelu onda i malo bolje organizovati :D Thx na infos

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice