Objektivi - tutorijal izdvojena tema

poruka: 249
|
čitano: 142.967
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Torent kaže...
To stoji ali je pitanje da li mu treba bas toliko dobar objektiv :) Sigma 17-50 je dovoljno dobar za manje vise sve neprofi namjene i vrijedi svakog centa a ta sigma je vrh apsc objektiva za nikon a vjerovatno o za sve apsc dlsr aparate...

 

Sigma i Tammron 17-50 2.8 su i više nego dovoljni za gotovo sve profesionalne namjene... Današnji APS-C aparati su bolji u svakom pogledu od FFa prije 10ak godina. Normalno, ne može čovjek čuda očekivati s entry level tijelima, ali od 4000kn na gore pokrivaju gotovo sve...

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

IMAM POTPUNO NOVI CANON OBJEKTIV 24-105 3.5-5.6 I PRILIKOM VOŽNJE NPR PO MAKADAMU OSJETIM DA U OBJEKTIVU POVREMENO VIBRIRAJU (MAKSIMALNI ZUM)

NEKI DIJELOVI

 

ZANIMA ME DA LI JE TO NORMALNO (ZUM I IZOŠTEAVANJE RADE POTPUNO NORMALNO)

 

 

 

HVALA

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Ako ima stabilizaciju u objektivu to je to. A da ima nekih problema vjeruj primijetio bi to do sada..

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.6.2016 12:13 (Torent).
8 godina
online
Objektivi - tutorijal

Mogu i autofocus motori isto. Tak da nema brige :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Dal je ko vlasnik ovoga objektiva?Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro,zanima me kakav je po pitanju makro fotografija-hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Moze li mi netko od Vas iskusnih preporuciti neki dobri objektiv za canon750 d od 5500,00 kn plafon.
Iman pocetni kit i tila bi nesto bolje.
Hvala !
Pozdrav!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Sigma 17-50 f2.8
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Isto glas za taj objektiv. Definitivni best by za APSC aparate....Imam ga i odlican je. Drugi svijet u odnosu na kit objektive....

7 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
a sta kazete za 70-200 2.8 Sigma
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Za sta ga mislis koristiti? To je objektiv za full frame i u stvarnosti je to 44-125 mm f 4 otprilike... Sigma ima odgovarajuci objektiv za APSC a to je 50-150 f2.8...

Prvo nabavi neki siri objektiv a to ti je 17-50 f2.8...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Tila bi malo veci zum, i da mi je pozadina zamucena. S ovim kad slikajem samo kad sam blizu ispadne lipo zamucenje pozadine. Koji bi mi preporucili sa vecim zumom a da nije prevelik i za te novce.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Prvo pazi da je objektiv za apsc senzore....

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Nemas bas puno izbora za veci zoom. Jedino sto postoji je Sigma 50-150mm f2.8
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Bellameri kaže...
Tila bi malo veci zum, i da mi je pozadina zamucena. S ovim kad slikajem samo kad sam blizu ispadne lipo zamucenje pozadine. Koji bi mi preporucili sa vecim zumom a da nije prevelik i za te novce.

 Ne moraš nužno tražiti objektiv za apsc senzore, slobodno proširi izbor na FF objektive ali pripazi jer neki od njih neće dati očekivane rezultate na crop senzoru.

Za okvirne informacije odnosno info što možeš očekivati posluži se DXO markovim testiranjima.

Također imaj u vidu da 70-200mm na crop senzoru je 112-320 (ako je Canon, množiš raspon s 1,6). Dubina polja ti brat bratu ostaje otprilike ista (zamućenje koje ti tražiš) ali FF objektiv je u pravilu veći i teži nego objektiv koji je dizajniran za crop tijela. Ipak, daju se naći polovni za prihvatljivu cijenu.

Vjerovatno je jasno da što je fokalna duljina veća zamućenje će biti veće uz isti otvor blende pa će ti 70-200 (112-320) na 200mm i 2.8 rezultirati puno boljim odvajanjem subjekta od okoline u odnosu na recimo 17-55mm f2.8 Ipak u konačnici najbitnija je odluka na tebi, odnosno tvojim potrebama i šta točno misliš slikati, tj koja fokalna duljina ti je potrebna.

Što se brendova tiče, razlike u oštrini okvirno također možeš vidjeti na DXO mark ovim stranicama a što se tiče autofokusa, dakle preciznosti i točnosti tu je ipak Canon/Nikon prvi izbor ako ti je to bitno.

17-50 f2.8

17-55 f2.8

70-200 f2.8

50-150 f2.8

50-100mm f1.8

70-200 f4

 

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Racunaj i da blenda nije ista na apsc ako koristis FF objektiv.

Zasto okvirno? DXO mark precizno mjeri parametre i mozes tacno vidjeti razliku u ostrini ako znas kako treba gledati jer dxo mark moze dovesti ljude u zablud sa svojim ocjenama ako ne zans pravilno tumaciti....

 

 

Obavezno pogledati.....

9 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Nije, ali dubina polja će biti okvirno ista zato jer je će i fokalna duljina biti različita. Tj ako 100mm f2,8 stavimo na FF dubina polja će biti otprilike ista s ekvivalentom što ćeš imati na cropu, 160mm i f4. Štoviše biti će nešto i manja. Ali ako želimo isti kadar tadaa se moramo odmaknuti s cropom i tada FF je opet dobiva prednost prednosti, računam i sve ovisi o tome, jel?!

Više razloga je zašto je okvirno. Pojma nemam kako se 70-200 ponaša na 80d. Mogu okvirno vidjeti što mogu očekivati s nekim drugim tijelom, nije ni svaki primjerak objektiva isti itd.......Također, DXO mark nudi limitiran izvor infomacija o objektivu koje su mnogima od iznimne važnosti a spomenute su u mom upisu, kao preciznost, točnost i brzina autofokusa. Sve se na kraju svodi na ono što je za mene/tebe optimalno ovisno o tome što radimo s tim fotografijama i kakva će to uopće biti fotografija.

Slažem se, tumačenje DXO marka odnosno dokazivanja određenih pretpostavki koje u stvari nemaju veze s onim što DXO mark radi dovode ljude u zabludu. Ni Toni čiji si video linkao nije imun na to(što me podsjeti da imam raspravu za dovršiti). Ipak DXO mark je izuzetno koristan alat za okvirne rezultate i očekivanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.4.2017 12:19 (ITelektronika).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Hhahaha pratim tu raspravu o kolicini svjetla po pikselu i ne vjerujem da cete brzo zavrsiti ;) Toni naravno nije imun ali je jako poucan ko nije na ti sa tematikom a velika vecina nije...

Dubinska ostrina ce biti ista ali nece bokeh tj slike nece izgledati isto....

7 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Kupila sam aparat prije dva mjeseca ako ja ista razumin sta vi pisete haahah crop duljina ovo ono. Izludit cu ja mislim da meni triba jedna jako dobra knjiga s svim uputama o forografiji objektivima, slikama kako koristit najbolje postavke za koju sliku. Znali itko neko dobru knigu koju mogu posudit u kniznici koja ce mi koristit. Dosta toga sam naucila u ova dva mj, istrazivanja ma netu, al koliko jos tribam naucit, pomalo me sve ovo frustrira. Al nemogu doc sa carobnim stapicem pafff i evo mene sve znam, tribat ce mi strpljenje i puno slika😀Volim slikati ljude obitelj, bebe , djecu i ono sta zelim vidim da mi ovaj 18-55 objektiv daje jedino kad sam ispred osobe. Onda photo shop , izludila sam , ima li neki jednostavni program di mogu osnovno uredit sliku, jer za ovaj photo shop ce mi isto tribat sto pogledanih tutorial videa na youtube. A sad mislim da mi je bitnije za pocetak naucit kako slikat dobre fotke pa tek kasnije posvetit se maxsimalno photoshopu. ☺️
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
i ps dali znete neku stranicu forum di mogu djelit svoje slike , di se nalazi grupa forografa.
Da mogu objavit sliku sa svim exif informacijama i di mi netko iskusan moze rec , bolje bi ti bilo da si manje otvorila blendu, imas visak ma slici. Itd
Di jedno drugome komentiramo i savjetujemo. I hvala Vama svima sto ste ljubazni i izdvajate svoje vrijeme za pomoc drugima i savjetovati za objektive.Bas je lipo kad netko ima strpljenja i zeli pomoc svojim savjetom drugome. Hvalaa😘
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Imas dva pravca za uciti. Tehnicki i umjetnicki da tako kazem. Tehnicki ti podrazumijeva teorijsko znanje o fotografiji. Rezolucija crop faktor zarisna daljina bokeh i sl....Umjetnicki pravac ide u pravcu kadriranja poziranja svjetla i sl.....

 

Tehnicki dio nije problem. Imas odlicnu knjigu od  Tony & Chelsea Northrup i to je najprodavanija knjiga o digitalnoj fotografija. Imam je u digitalnom obliku i javi mi se na pp ako ju zelis.

Imas simualtore na netu na kojima vidis uticaj 3 parametra fotoaparata a to je ISO, blenda i expozicija.

http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web//?utm_source=CameraSim%20updates

 

Treba vremena da se sve to pohvata li uopste nije tesko akd shvatis princip rada....
Ako imas jos pitanja slobodno se javi jer sam sve to i sam prosao skoro ;)

 

P.S. Za tvoje potrebe je lightroom a ne photoshop.....

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 12:25 (Torent).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Bellameri kaže...
i ps dali znete neku stranicu forum di mogu djelit svoje slike , di se nalazi grupa forografa.
Da mogu objavit sliku sa svim exif informacijama i di mi netko iskusan moze rec , bolje bi ti bilo da si manje otvorila blendu, imas visak ma slici. Itd
Di jedno drugome komentiramo i savjetujemo. I hvala Vama svima sto ste ljubazni i izdvajate svoje vrijeme za pomoc drugima i savjetovati za objektive.Bas je lipo kad netko ima strpljenja i zeli pomoc svojim savjetom drugome. Hvalaa😘

 

Flickr za početak. Tamo stavljam svoje. Ima svakakvih fotki o ogroman user base.

 

pročitaj sve što ti piše ovdje - http://www.cambridgeincolour.com/

odlično napisano i za početnike i za više od toga...

 

Za ovo što si navela što voliš fotkati, možda bi ti bilo pametno uzeti još Tamron 60mm f2

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 12:38 (Trickortreat).
12 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Bellameri kaže...
i ps dali znete neku stranicu forum di mogu djelit svoje slike , di se nalazi grupa forografa.
Da mogu objavit sliku sa svim exif informacijama i di mi netko iskusan moze rec , bolje bi ti bilo da si manje otvorila blendu, imas visak ma slici. Itd
Di jedno drugome komentiramo i savjetujemo. I hvala Vama svima sto ste ljubazni i izdvajate svoje vrijeme za pomoc drugima i savjetovati za objektive.Bas je lipo kad netko ima strpljenja i zeli pomoc svojim savjetom drugome. Hvalaa😘

 Bok, da flickr je odličan izvor jer pokazuje i exif i sve, tu je još i 500px ali on je više za gledat fotke isto kao i 1x.com, nema baš previše komunikacije. Možeš škicnut i moj blog, a bilo bi nam drago da se javiš i u ovu temu ovdje na forumu. Pogledaj si još i web stranice nekih fotoklubova npr Fotoklub klik, ili čakovec.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav,imam canon 70D i tražim neku zamjenu za kit objektiv,tj tražim da su slike malo kvalitetnije. Vidim da većinom preporučate sigmu il tamrona 17-50,te gledam i ja,koji po vama nosi pobjedu,te,je li se isplati razlika ili nisu baš toliko bolji od kit objektiva (18-55 IS STM).

 

Hvala :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Pozdrav,imam canon 70D i tražim neku zamjenu za kit objektiv,tj tražim da su slike malo kvalitetnije. Vidim da većinom preporučate sigmu il tamrona 17-50,te gledam i ja,koji po vama nosi pobjedu,te,je li se isplati razlika ili nisu baš toliko bolji od kit objektiva (18-55 IS STM).

 

Hvala :)

 Sigma 17-50 f2.8 OS HSM svakako. I neizmjerno je bolji od kit objektiva. Nećeš se skidat sa f2.8 i f8.

14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Mitch kaže...
izvone kaže...

Pozdrav,imam canon 70D i tražim neku zamjenu za kit objektiv,tj tražim da su slike malo kvalitetnije. Vidim da većinom preporučate sigmu il tamrona 17-50,te gledam i ja,koji po vama nosi pobjedu,te,je li se isplati razlika ili nisu baš toliko bolji od kit objektiva (18-55 IS STM).

 

Hvala :)

 Sigma 17-50 f2.8 OS HSM svakako. I neizmjerno je bolji od kit objektiva. Nećeš se skidat sa f2.8 i f8.

 Ja sam tu Sigmu želio kupiti za Nikon d5100 i preciznost fokusa je bila katastrofalna. Prije nego ga kupiš obavezno ga isprobaj na f2.8 na raznim zumovima i udaljenostima od objekta.

15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
mile_st kaže...
Mitch kaže...
izvone kaže...

Pozdrav,imam canon 70D i tražim neku zamjenu za kit objektiv,tj tražim da su slike malo kvalitetnije. Vidim da većinom preporučate sigmu il tamrona 17-50,te gledam i ja,koji po vama nosi pobjedu,te,je li se isplati razlika ili nisu baš toliko bolji od kit objektiva (18-55 IS STM).

 

Hvala :)

 Sigma 17-50 f2.8 OS HSM svakako. I neizmjerno je bolji od kit objektiva. Nećeš se skidat sa f2.8 i f8.

 Ja sam tu Sigmu želio kupiti za Nikon d5100 i preciznost fokusa je bila katastrofalna. Prije nego ga kupiš obavezno ga isprobaj na f2.8 na raznim zumovima i udaljenostima od objekta.

 Nove serije su dosta bolje.

 

Situacija je ovakva.

 

Tamron 17-50 f2.8 ima dobar fokus i oštar je kao Sigma 17-50 f2.8

 

Tamron 17-50 f2.8 VC nije oštar kao non-VC, ali ima stabilizaciju..

 

 

Sigma je i oštra, ima 4 stop stabilizaciju. E sad ako te lupi nešto polovno ili prije 2014. gdje nisu kalibrirane...hebiga.

 

Ja sam kupio dvije, u 2014. i 2015. i svaka je bila super kalibrirana. Imaš kalibraciju u Prizmi ako ništa drugo.

7 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Pozdrav ekipa,,
Koristim fuji x-t20 i imam standardni kit objektiv moze li neka preporuka od fuji objektiva koji je best buy za all-round fotografiranje ?
Slovo sto ga Ante kovo
 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Objektivi - tutorijal
lndestructible kaže...
Pozdrav ekipa,,
Koristim fuji x-t20 i imam standardni kit objektiv moze li neka preporuka od fuji objektiva koji je best buy za all-round fotografiranje ?

 Koji kit imas ? XC ili XF ? 
Ak imas XF 18-55 2.8-4 onda je to odlican all-round objektiv.
Praktican je i 23mm F2 prime objektiv, malen i lagan taman za X-T20.

8 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Dal neko zna kakvi su Samyang objektivi, tacnije samyang 85mm f/ 1.4 Nikon???

c.Benjamin
 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Objektivi - tutorijal
c.Benjamin kaže...

Dal neko zna kakvi su Samyang objektivi, tacnije samyang 85mm f/ 1.4 Nikon???

 Solidni, ako ga mozes fokusirat. Nece ti bas bit lagano kroz trazilo. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice