Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike izdvojena tema

poruka: 39
|
čitano: 47.508
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, Danny_HR
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
moderator
Re: Osnovni pojmovi za početnike
osvit kaže...

slika 1 automatski mode

a slika 2  A mode  sa flash0m:

autmatski modi blijeda ružna nečista, a A mode s flashom odlična

Ni jedna, ni druga ne valjaju. Prva je malo preeksponirana (razlog je u tome što crna tipkovnica zauzima preveliki dio kadra pa fotoaparat digne ekspoziciju više nego treba), a na drugoj ti se vidi odbljesak of bljeskalice.

Kad snimaš bez bljeskalice i koristiš neki od polu/automatskih modova, a imaš puno crnog (ili bijelog) u kadru, onda moraš koristit kompenzaciju ekspozicije - obično imaš EV negdje za podesiti. Za ovaj slučaj EV bi trebao sniziti za 1 ili 2, znači da ti bude EV -1 ili EV -2. Time kažeš fotoaparatu neka podeksponira za 1 ili 2 blende (stupnja ekspozicije).

Druga opcija ti je da prebaciš aparat u posve ručni/manualni način rada (M) pa si onda podesiš ekspoziciju kako ti paše.

8 godina
odjavljen
Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

¸probat ću na mode A bez flasha.

0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
mbaksa kaže...
osvit kaže...

slika 1 automatski mode

a slika 2  A mode  sa flash0m:

autmatski modi blijeda ružna nečista, a A mode s flashom odlična

Ni jedna, ni druga ne valjaju. Prva je malo preeksponirana (razlog je u tome što crna tipkovnica zauzima preveliki dio kadra pa fotoaparat digne ekspoziciju više nego treba), a na drugoj ti se vidi odbljesak of bljeskalice.

Kad snimaš bez bljeskalice i koristiš neki od polu/automatskih modova, a imaš puno crnog (ili bijelog) u kadru, onda moraš koristit kompenzaciju ekspozicije - obično imaš EV negdje za podesiti. Za ovaj slučaj EV bi trebao sniziti za 1 ili 2, znači da ti bude EV -1 ili EV -2. Time kažeš fotoaparatu neka podeksponira za 1 ili 2 blende (stupnja ekspozicije).

Druga opcija ti je da prebaciš aparat u posve ručni/manualni način rada (M) pa si onda podesiš ekspoziciju kako ti paše.

Ali prva se da lako popraviti. U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;)

11 godina
moderator
Torent kaže...
Ali prva se da lako popraviti.

Samo uvjetno - srediti kontrast, odnosno tonalitet. Ovo što je prekureno je prekureno.

Torent kaže...
U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;) 

8 godina
odjavljen

Ali prva se da lako popraviti. U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;)

e pa šta da ne znam, jel to neka sramota ili?

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2016 12:48 (osvit).
3 godine
odjavljen

Naravno da nije sramota vec pokusavamo utvrditi u cemu je problem. Konstatacija jeste da aparat radi kako je predvidjeno da radi i da je u tebi tj. tvom znanju kako izvuci najbolje iz njega.... NHF

8 godina
odjavljen
Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

OK hvala ti, stvarno sam početnik, prije sam imao Sony dsc P73 mali dslr aparat s kojim sam slikavao apartmane, pa neki širokokutni Canon i sve s  auto postavkama bez problema. Znao sam namjestiti da mi ima dosta svjetla unutra, i uhvati pogled vani more, i parnormu, sa postavkama, ali to je bilo davno.

Sad imam ovaj fujifinepix s4000 i nisam ga dovoljno proučio, pa me zanimalo kako to na auto postavkama ispadne onako blijead slika, ne baš kristalno jasna...

0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
Re: Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

baksa ti je odgovorio. Vani pod dobrim svjetlom sve ispadne super zar ne. Da bi iz DSLR aparata izvukao maksimum auto postavke i nisu najbolje rjesenje.

9 godina
Re: Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike
osvit kaže...

...prije sam imao Sony dsc P73 mali dslr aparat... 

DSLR???

Uglavnom, pokušaj naučit kadrirat (u fotografiji jaaako bitna stavka) a paralelno s time i neke osnovne tehničke pojmove u fotografiji kojima ćeš, kad ih pohvataš, jednaki kadar raditi sve bolje i bolje. Od tehnikalija ti je najbitinije da čim prije shvatiš što znači otvor blende, brzina zatvarača i ISO vrijednost te kakav međusobni utjecaj imaju te kakav utjecaj na kadar ima svaki od tih parametara pojedinačno. To su ti osnove i od tud sve kreće ka nekom naprednijem korištenju tj. korištenju na način da ti aparatu postavljaš uvjete a ne aparat tj. njegova automatika tebi. Poslije toga učiš o white balanceu i drugim finesama. Učiš stalno i koliko god nakon nekog vremena stječeš iskustvo i postaješ napredan, svako malo naučiš još nešto novo - dakle nikad kraja učenju ali i to je jedna od čari fotografije ako baš zagrizeš...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice