Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike izdvojena tema

poruka: 39
|
čitano: 61.500
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Osnovni pojmovi za početnike
osvit kaže...

slika 1 automatski mode

a slika 2  A mode  sa flash0m:

 

autmatski modi blijeda ružna nečista, a A mode s flashom odlična

Ni jedna, ni druga ne valjaju. Prva je malo preeksponirana (razlog je u tome što crna tipkovnica zauzima preveliki dio kadra pa fotoaparat digne ekspoziciju više nego treba), a na drugoj ti se vidi odbljesak of bljeskalice.

 

Kad snimaš bez bljeskalice i koristiš neki od polu/automatskih modova, a imaš puno crnog (ili bijelog) u kadru, onda moraš koristit kompenzaciju ekspozicije - obično imaš EV negdje za podesiti. Za ovaj slučaj EV bi trebao sniziti za 1 ili 2, znači da ti bude EV -1 ili EV -2. Time kažeš fotoaparatu neka podeksponira za 1 ili 2 blende (stupnja ekspozicije).

 

Druga opcija ti je da prebaciš aparat u posve ručni/manualni način rada (M) pa si onda podesiš ekspoziciju kako ti paše.

 

 

 

13 godina
odjavljen
offline
Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

¸probat ću na mode A bez flasha.

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Osnovni pojmovi za početnike
mbaksa kaže...
osvit kaže...

slika 1 automatski mode

a slika 2  A mode  sa flash0m:

 

autmatski modi blijeda ružna nečista, a A mode s flashom odlična

Ni jedna, ni druga ne valjaju. Prva je malo preeksponirana (razlog je u tome što crna tipkovnica zauzima preveliki dio kadra pa fotoaparat digne ekspoziciju više nego treba), a na drugoj ti se vidi odbljesak of bljeskalice.

 

Kad snimaš bez bljeskalice i koristiš neki od polu/automatskih modova, a imaš puno crnog (ili bijelog) u kadru, onda moraš koristit kompenzaciju ekspozicije - obično imaš EV negdje za podesiti. Za ovaj slučaj EV bi trebao sniziti za 1 ili 2, znači da ti bude EV -1 ili EV -2. Time kažeš fotoaparatu neka podeksponira za 1 ili 2 blende (stupnja ekspozicije).

 

Druga opcija ti je da prebaciš aparat u posve ručni/manualni način rada (M) pa si onda podesiš ekspoziciju kako ti paše.

 

 

 

 Ali prva se da lako popraviti. U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;)

 

16 godina
moderator
offline
Re: Osnovni pojmovi za početnike
Torent kaže...
Ali prva se da lako popraviti.

Samo uvjetno - srediti kontrast, odnosno tonalitet. Ovo što je prekureno je prekureno.

 

Torent kaže...
U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;) 

13 godina
odjavljen
offline
Re: Osnovni pojmovi za početnike

 

 Ali prva se da lako popraviti. U principu aparat radi dobro ali ga on ne zna koristiti ;)

 

 e pa šta da ne znam, jel to neka sramota ili?

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2016 12:48 (osvit).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Osnovni pojmovi za početnike

Naravno da nije sramota vec pokusavamo utvrditi u cemu je problem. Konstatacija jeste da aparat radi kako je predvidjeno da radi i da je u tebi tj. tvom znanju kako izvuci najbolje iz njega.... NHF

13 godina
odjavljen
offline
Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

 OK hvala ti, stvarno sam početnik, prije sam imao Sony dsc P73 mali dslr aparat s kojim sam slikavao apartmane, pa neki širokokutni Canon i sve s  auto postavkama bez problema. Znao sam namjestiti da mi ima dosta svjetla unutra, i uhvati pogled vani more, i parnormu, sa postavkama, ali to je bilo davno.

Sad imam ovaj fujifinepix s4000 i nisam ga dovoljno proučio, pa me zanimalo kako to na auto postavkama ispadne onako blijead slika, ne baš kristalno jasna...

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike

baksa ti je odgovorio. Vani pod dobrim svjetlom sve ispadne super zar ne. Da bi iz DSLR aparata izvukao maksimum auto postavke i nisu najbolje rjesenje.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovni pojmovi iz fotografije, za početnike
osvit kaže...

 ...prije sam imao Sony dsc P73 mali dslr aparat... 

 

DSLR???

 

Uglavnom, pokušaj naučit kadrirat (u fotografiji jaaako bitna stavka) a paralelno s time i neke osnovne tehničke pojmove u fotografiji kojima ćeš, kad ih pohvataš, jednaki kadar raditi sve bolje i bolje. Od tehnikalija ti je najbitinije da čim prije shvatiš što znači otvor blende, brzina zatvarača i ISO vrijednost te kakav međusobni utjecaj imaju te kakav utjecaj na kadar ima svaki od tih parametara pojedinačno. To su ti osnove i od tud sve kreće ka nekom naprednijem korištenju tj. korištenju na način da ti aparatu postavljaš uvjete a ne aparat tj. njegova automatika tebi. Poslije toga učiš o white balanceu i drugim finesama. Učiš stalno i koliko god nakon nekog vremena stječeš iskustvo i postaješ napredan, svako malo naučiš još nešto novo - dakle nikad kraja učenju ali i to je jedna od čari fotografije ako baš zagrizeš...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice