Prvi digitalac

poruka: 48
|
čitano: 22.597
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

Fotoaparat treba biti jednostavan u smislu skidanja slika na računalo bez nekih posebnih softvera, "Plug and play". Mislim da već samim time izbacujemo Sony

Svi fotoaparati mogu prebacivati slike na računalo bez posebnog softvera, uključujući i Sonyeve - testirano na Win XP, Visti i Ubuntuu. Razlika postoji u tome što neki koriste PTP (Picture Transfer Protocol - npr. Canon S5IS), a drugi se prijavljuju sistemu kao MSC (Mass Storage device Class), tj. kao obični flash drive (npr. Sony DSC-W120).

 

Tražim fotoaparat s najmanje 10 megapixela (što više to bolje) i da može snimati video (minimalno 640x480), a bilo bi itekako poželjno da snima HD (720p).

Većina (gotovo svi) aparati snimaju video u 640x480 rezoluciji, a noviji u HD-u. Što se tiče megapixela, više nije bolje. Više megapiksela znači veću sliku, koju možeš ispisati na većem formatu (ili digitalno zumirati detalj sa manjim gubitkom kvalitete). Svi kompaktni aparati imaju malene senzore, a ako se povećava broj piksela na istoj površini, svaki piksel je manji i više podložan šumu, koji će te izluđivati ako imaš oko za nesavršenosti. Važnija stvar od broja piksela je kvaliteta optike (leće), te kvaliteta senzora i pripadajućeg image procesora koji obrađuje slike.

 

Nadam se da mi možete pomoći u mojoj odluci, jer zbilja sam nov i treba mi pravi savjet...

Kako odabrati fotoaparat? Otiđi na web stranice (Ve-mil, HGSpot, nabava.net, ...) na kojima možeš vidjeti koji modeli aparata upadaju u cjenovni opseg koji si odredio - dakle do 1500 kn. Zatim na netu potraži recenzije modela koji ti se sviđaju (preporučam http://www.dpreview.com/ i http://www.steves-digicams.com/) i odaberi. Što se tiče proizvođača, osobno preferiram Canonove fotoaparate, moja sestra Sonyeve, a netko drugi npr. Panasonicove ili Olympusove. Na kraju se sve svodi na to da sam odabereš onaj koji ti najviše odgovara - da li po kvaliteti slike, mogućnostima, veličini, cijeni ili nečem desetom.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2009 22:37 (hrx).
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

...ili da pogledaš na Bugonline Digitalije Canon sx110 ili:

http://www.bug.hr/digitalije/fotoaparati/canon/powershot-sx100-is/138.aspx

najveći neprijatelj slobode je zadovoljan rob
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 5:19 (Jurra).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

http://www.vemil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=1020608

640 x 480 - 30 fps

12MPX

1049 KN

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 10:40 (Branec).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...

Hvala ti...

 

A kako znati koje su leće najbolje, koji senzori i image procesori?

 

I jesi li siguran za Sony-je? Jer kada sam imao kameru nisam ništa mogao dok nisam instalirao PicturePackage.

 

P.S.: Da imam oko za ne savršenosti...

 To ti i nije pretjerano vazno kad uzimas đepni aparat...da uzimas SLR prica bi bila drugacija ali...
ja sam sebi za đepa uzeo sony t500 i stvarno sam zadovoljan,slike su vrlo kvalitetne (Naravno za đepni uređaj) a sta me je stvarno iznenadilo je video
(uzmi u obzir da je to youtube tu je i kompresija...)
To ti je najbolja solucija po mom misljenju ali ja osobno smatram da nije nikako dobro trazit u fotoaparatu video...to nemoze nikako dobro ispast sve zajedno...
Iako je ovaj model puno skuplji....ako zelis HD video da na nesto lici i da ima dobar zvuk ovo ti je najbolja solucija
"Ako nekoga mrzi mnogo ljudi, to mora da je dobar čovjek."
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 11:12 (xxtoni).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

nemoj nasjedati na ogromne rezolucije!

 

na kompaktu 12 megapixela stvarno nije potrebno i ne samo to, tom sićušnom senzoru je preteško te slike obrađivati i nastaje gubitak kvalitete, na kompaktima preporučljivo koristiti rezoluciju do 5 mpx, najbolje 3

 

baš je bio negdje dobar članak o tome i bio je kao neki kalkulator u koji uneseš veličinu sensora i on ti izbaci koja ti je optimalna rezolucija,  znam da je meni za moj stari sony dsc w55 ispalo da bi trebo koristit 3 mpx, a veličina sensora je 1/2.5 " (5.75 x 4.31 mm, 0.24 cm²)

 

 

a i 3 megapixela je oko 2000 x 1500 što je čist dovoljno za ovak fotke za po doma ;)

http://damir-zg.deviantart.com/
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

U tom cjenovnom rangu ti je svejedno što ćeš uzeti kada su senzori tih aparata jednake kvalitete. Najbolje bi bilo kada bi uzeo neki od 8 megapikela jer ti imaju donekle bolju kvalitetu slike od onih sa 12. Uzmi neki Canon, Oly, Nikon, Panasonic

fotoforum.forumotion.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

ja imam Olympus mju-5000...dobio ga jucer i mogu rec da je odlican...detaljnije ovdje http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=7126

VITIS NEMO SINE NASCITUR - Nitko nije rodjen da ne pogrjesi.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

kod kompaktnih digitalaca pravilo je vrlo jednostavno - što noviji fotić sa što manje megapixela. što noviji zbog boljig image procesora, boljih algoritma uklanjanja šuma, a što manje megapixela za što kvalitetniju sliku sa što manje šuma.

svi su otpilike jednako dobri (ili preciznije: jednako loši), apsolutno je svejedno kojeg uzmeš. no obrati pažnju na činjenicu da se canonovi kompakti prijavljuju kao image device, a ne kao mass storage, tak da nemaš komociju korištenja fotića kao samo još jednog diska.

 

više-manje je već sve rečeno, dodao bi još samo da obratiš pažnju i na pentaxovu ponudu (optio modeli), nisu uopće loši.

 

 

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 20:59 (elkarrde).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

FE-3010 ima 12 mpx, 3× optički zoom, super-macro na udaljenost od 5 cm, 15 "programa", osjetljivost senzora od ISO 100 do 1600, 19 MB interne memorije, ima samo digitalnu stabilizaciju slike. dolazi u 3 boje - crna, srebrna i crvena.

FE-5000 ima 10 mpx, 5× optički zoom, super-macro na udaljenosti od 3 cm, 11 "programa", osjetljivost senzora od ISO 80 do 1600, 48 MB interne memorije, ima i pravu mehaničku, optičku stabilizaciju slike. dolazi u dvije boje - crna i srebrna.

razlikuju se po i nešto malo izgledu, po svemu ostalom su identični.

 

kak se meni čini, po specifikacijama, FE-5000 je osjetno bolji model - manje mpx, senzor ima nižu početnu osjetljivost, u super-macro modu fokusira na manju udaljenost, ima više interne memorije, i ima (najbitnije) pravu stabilizaciju slike, a ne samo digitalnu aproksimaciju. čak je i objektiv nešto malo "svjetliji".

 

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

Bolje ovaj FE 5000

fotoforum.forumotion.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...
Oly_E3 kaže...

Bolje ovaj FE 5000

 A Megapixeli??? Plač
 ma ne igraju ti megapikseli najveću ulogu. jedino ako ne printaš na velike formate. gledaj ti bolje zoom i ta s****. Smijeh
OS: Windows XP SP3 Professional, Windows 7 RC build 7100
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

Oba dva modela su jako slicna,koji got uzmes neces pogrjesit,posto  si pocetnik u fotografiji  vjerovatno neces cesto rezati slike tako da ti ta 2mpx više nisu bas vazna,ali opet 12mpx bolje zvuci od 10mpx,ako ces slikati po kuci uzmi fe-3010 ,ako ces nesto vise uzmi fe-5000.....

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

Ne zvuči 12 bolje od 10 na tim fotićima nego je stvar suprotna. Bolja je kvaiteta slike sa manjim brojem megapiksela, jer ovdje govorimo o senzorima 5x3.5mm na koje je nagurano 10 megapiksela a to znači samo lošu kvalitetu slike (sa 12 još goru). 12 megapiksela je iskoristivo samo na većim senzorima kao 8 x 5, a takve senzore imaju samo skupi kompaktni aparati (powershot g9 recimo). Inače MEGAPIKSELI nisu kvaliteta slike već njena VELIČINA.

fotoforum.forumotion.net
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

pa ako ces snimati krizme , nositi za ekskurziju itd.,a ne za neke fotografske radionice

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...
 A Megapixeli??? Plač
 u slučaju kompaktnih fotića sa sićušnim senzorima, više megapixela znači više šuma, dakle lošije fotke.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

nevjerojatno kako marketing djeluje, taj mit o megapixelima me fascinira...

http://damir-zg.deviantart.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
damir_zg kaže...

nevjerojatno kako marketing djeluje, taj mit o megapixelima me fascinira...

 i ja sam podlegao tome, hi hi. moj prvi digitalac bio je benq dc c750 (jos uvijek je), preveliku sam pozornost pridavao megapikselima, a nisam obracao pozornost na samo 3x opticki zum, iako moram priznat da su slike jako dobre za ovaakvu vrstu uredaja, zboilja me iznenadio,  ima pentaxovu lecu, i 7 megapiksela, iako mislim da bi mu i 5 bilo dovoljno...
AMD Athlon64 X2 5200+ 2.71 GHz , Asus Radeon HD3650, 2 GB RAM, 320 GB, Logitech X-530
16 godina
moderator
offline
RE: Prvi digitalac

A ti govoris sve te jezike? Taj visak scena je (meni) nepotreban, veci zoom ce ti biti koristan, a broj megapixela ce samo degradirati kvalitetu ako se radi o senzoru iste velicine.

Dosta njih ti je obrazlozilo zasto otici na model sa 10 mp, ali na kraju je tvoja odluka (odi brate i kupi sebi fotic sa vecim brojem mp ako se palis na to :)).

Resistance is futile (if < 1 ohm)
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...

Ipak, sada kada sam pogledao specifikacije tih dvaju fotoaparata (FE 5000 i FE 1030), primjetio sam da 1030 ima više scena za snimanje, više megapixela i više jezika, a 5000 ima manje megapixela, manje scena i manje jezika, ali više zuma...

 

Inače, ja volim malo i snimati filmiće, a kvaliteta od 640 x 480 je sasvim dobra jer sam takvu istu rezoluciju imao i sa svojom kamerom (miniDV). Problem je u tome što FE 1030 nema zvučnik...

 

I kako bih trebao osijetiti neku lošiju kvalitetu slike sa 12 mega pixela nego sa 10??? To ne razumijem...

 

I zna li netko adresu ADM-a?

 ne znam kolko su te scene za snimanje korisne, moram priznati da u životu nisam koristio niti jednu, čak ni na ovom kompaktu kojeg imam (olympus C5000Z). na SLRu sam se nasmijao na scene, i požalio kaj nije to mjesto na kotaču (kako prevesti pojam "mode-dial"?) pametnije iskorišteno.
 
već je i 10 mpx puno previše za tolko sićušan senzor, 12 je čisto pretjerivanje. objašnjavanje zašto bi mi oduzelo malo previše vremena, a vjerujem da ti i nebi baš puno značilo.
uglavnom, poanta je u tome da su pixeli manji, te su manje sposobni registrirati svijetlo. pošto je fotografija upravo zapisivanje svjetla, manja sposobnost detekcije svjetla je striktno lošija stvar. da bi nadoknadili manje svjetla, procesori u fotićima doslovno "izmišljaju" pixele, aproksimiraju ih, te time dobivaš one ružne odvratne crvene/plave/zelene artefakte, nerealne boje, nedostatak detalja, i tak to.
 
usporedi samo ovo: taj kompakt ima senzor od 12 mpx. digitalni SLR kojeg koristim ima jedva 6 mpx. Smijeh
površina senzora na kompaktu je oko 25 mm2, na SLRu je senzor velik oko 370 mm2 - razmisli samo kolko su veći pixeli na ovom drugom senzoru. zato takav SLR ima kvalitetu slike apsolutno nedostižnu bilokojem kompaktu.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2009 11:46 (elkarrde).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

Osobno nisam oduševljen dosadašnjim Olympusovim kompaktima - xD kartice (skupo!), tvrdi gumbi, hladne slike i katastrofalno korisničko sučelje. Doduše, ubacili su mogućnost korištenja microSD kartica, kvaliteta slike se nešto popravila, ali tvrdi gumbi i loše sučelje su ostali. Ovo je samo moje osobno mišljenje - nekome se sučelje možda sviđa, a gumbi mu ne predstavljaju problem.

--

Ukoliko se odlučiš na Olympuse, pripazi kod kupovine kartica - xD kartice tipa M ne dozvoljavaju snimanje videa u najvišoj kvaliteti dužeg od 10 sekundi u komadu. Potraži xD katice M+ ili H tipa. Za microSD kartice nisam našao podatak postoji li kakvo ograničenje.

--

Od ostalih kamera - Sony DSC-W150. Ima 8 Mpix (i više nego dovoljno), i za razliku od predloženih Olympusa (36-180mm) raspon žarišne daljine od 30 do 150 mm (u 35mm ekvivalentu). Prednost 30 mm kod Sonya dolazi do izražaja kod fotografiranja u skučenim prostorima i kod slikanja npr. zgrada iz blizine (dakle kada je teško kadrirati cijelu građevinu) ili panorama. Sa 36mm bi se trebao odmaknuti od objekta snimanja, a često to nije moguće (zid, prometna cesta). Sa druge strane, razlika između 150 i 180mm se čini velikom, ali u stvarnosti nema značajne razlike, budući da ćeš se u većini slučajeva ipak morati približiti (a i fotoaparati nisu napravljeni za fotografiranje na veće udaljenosti).

--

Sestra ima DSC-W90 i DSC-W120, pa mogu reći da je kvaliteta slike visoka, mrvicu mekana (heh, naviknut sam na Canonovu oštrinu), sa vrlo dobro interpretiranim bojama, iako sam primijetio da automatski balans bijele boje ponekad ima problema sa štednim žaruljama (problem se riješi ručnim prebacivanjem sa AWB (Automatic White Balance) na Tungsten) - vjerojatno elektronika otkrije treperenje žarulje pa odabere postavke za fluorescentnu rasvjetu - ništa strašno. Na računalo se spaja kao USB MSC uređaj, tj. kao flash drive, pa je moguće prebacivanje slika drag and dropom (sa fotoaparata i na aparat - provjereno na WinXP, Visti i Ubuntuu). Filmovi su kvalitetni i moguće ih je snimati dok ne napuniš karticu. Naravno, kao i sa gotovo svim kompaktima, ne možeš koristiti zoom dok se snima film.

--

EDIT: Recenzija FE-5010 (12Mpix, FE-5000 ima 10Mpix, ostalo je isto); razlika u žarišnoj duljini (potraži slike, obrati pažnju na kotač).

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2009 21:42 (hrx).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...

KAKO SE NE MOŽE KORISTITI ZOOM DOK SNIMAM VIDEO???

 

I što točno znači: "Slika je tvrda"; "Slika je mekana"; "Slika je oštra"?

Oštra slika - fokusirana slika, visoke oštrine
Mekana slika - slika koja je manje oštra od oštre slike.
--
Razlike u oštrini između dva fotoaparata proizlaze iz senzora i obrade slike u elektronici, prvenstveno uklanjanja šuma, ukoliko pretpostavimo da imaju jednako kvalitetnu optiku. Canonovi aparati su poznati po oštrini slike, ali i većoj količini šuma u odnosu na konkurente, upravo zbog toga što Canon nije "teške ruke" prema šumu (za razliku od Panasonica, čije slike pri većoj količini šuma izgledaju kao da su akvareli).
--
Što se tiče zooma - kao što sam napisao - na gotovo svima nema zooma dok se snima film, zato što bi mikrofon pokupio zvuk motora. Ne znam može li koji kompakt koristiti zoom pri snimanju filma - kada sam kupovao svoj aparat, jedini koji su mogli koristiti zoom pri snimanju filma su bili malo veći aparati - Canon S5IS i jedan od Olympusovih ultrazumova (SP serija). Dakle, nema zuma sa videom.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2009 23:06 (hrx).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Evo da i ja svoj skromni obol pridodam -- možda je to samo slučajnost, ali imam dosta loših iskustava s Olympusima i njihovom potrošnjom baterija... Ne samo moj, nego i od zaručnice-a različiti su modeli...
Joj, i konačno -- megapix... svi dobro tumače: na kompaktnim digitalcima, to je ja samo i samo i samo i opet -- samo -- promidžbena fora. Ajme, pa ljudi studiraju godinama ekonomiju kako bi što bolje prodali proizvod i sad se furaju na mega pixele... Sad kad su polako prokuženi (ali još ne u cijelom puku), prebacit će se na nešto drugo (tipa količina jezika i nepotrebnih dodataka LOL)...
Karlo
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
hrx kaže...
Canon nije "teške ruke" prema šumu
na kompaktima da, ali na SLR fotićima ima dosta agresivno uklanjanje šuma, što efikasno ukloni i vrlo puno detalja.
no, to je jedan drugi svijet u odnosu na kompakte, čak i s uklonjenim detaljima, to je svjetlosnim godinama bolje od bilokojeg "oštrog" kompakta.
 
razlog onemogućavanja zooma prilikom snimanja videa je zbog motornog zooma - motor svojim radom uzrokuje i vibracije i neugodan zvuk kojeg bi ugrađeni mikrofon uredno snimio.
mekana slika često ima "dreamy" efekt, rubovi nisu čvrsto definirani, izgleda kao da je uslikana kroz polu-mutno staklo.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

na kompaktima da, ali na SLR fotićima [Canon] ima dosta agresivno uklanjanje šuma ...

 

Vjerujem da je razlog takve odluke (lagano na kompaktima, agresivno na SLR-ima) taj što na SLR-ima možeš slikati u RAW formatu, dok kompakti omogućavaju samo JPEG. Smatram da je to dobra odluka, budući da na kompaktima nema izbora - IMHO, dobiti JPEG sa više šuma i više detalja je bolje nego slika bez šuma i bez detalja, budući da kasnijom obradom mogu ukloniti šum koliko želim, a da ne izgubim previše detalja. Na SLR-ima postoji RAW ukoliko želiš sam obrađivati sliku (ukloniti šum <=> očuvati detalje), a JPEG ako je potrebna brzina. Osobno koristim Canonov S5IS sa CHDK firmware dodatkom - kada sam kupovao aparat, DSLR-ovi su mi bili daleko izvan budžeta (Fujievi modeli sa SuperCCD-om su bili za oko trećinu van) - S5 se pokazao kao najbolji izbor što se tiče kvalitete slike. CHDK je zgodan dodatak za Powershote budući da dodaje dosta mogućnosti; RAW je jedna od njih.

 

--

 

mekana slika često ima "dreamy" efekt, rubovi nisu čvrsto definirani, izgleda kao da je uslikana kroz polu-mutno staklo

 

Točno, ovo je bolji opis mekane slike. Bilo je 23 sata pa je mozak malo slabije radio :) - htio sam objasniti da sam komentar o nešto mekšoj slici kod Sonya dao kao usporedbu između Canonovih i Sonyevih aparata. Razlika je (vjerujem) u pristupu uklanjanja šuma - Canon je manje agresivan od Sonya. Razlika je vidljiva kod 100% veličine slike i određenih kadrova - npr. kod slikanja stupova za zastave na kojima su zastave - na bijelom konopcu koji drži zastave se može uočiti razlika (iza je npr plavo nebo - veliki kontrast). U uobičajenoj upotrebi (i na 15x10 fotki pogotovo) je razlika neprimjetna.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2009 12:31 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

kolko se sjećam, netko je spominjao W150 već na ovom forumu.

 

možda naiđe neki vlasnik dotičnog, meni ti svi kompakti izgledaju gotovo identično. za tolko malo love ni ne možeš očekivati neke spektakularne rezultate, dobit ćeš gotovo identične rezultate kojeg god da kupiš.

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prvi digitalac

Ok je taj fotoaparat. Dobivaš pristojan objektiv sa žarišnom duljinom od 30mm (to je taman dovoljno široko za svakodnevnu uporabu), a završava na 150mm (dovoljno približi iako je poželjno da sam priđeš). Carl Zeiss obično ima dobru izradu objekitva na kompaktima. Broj megapiksela je taman onoliki koliki treba biti.

fotoforum.forumotion.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

A ne znam baš. Ne pratim godinama kompakte, ali mislm da je bolji od Olya, barem po kvaliteti slike. Imam FE-130 negdje i znam da FE serije su jako "jeftino" rađene (slab objektiv, osrednja kvaliteta slike), ali naravno kako su već 3 godine prošle od FE-130, možda se situacija malo popravila. Oly je poznat po živim bojama, pa je to kod mene izazvalo simpatije i stvarno je FE-130 dao žive boje, ali ISO šum je uočljiv već i na 100. Ipak od fotoaparata do 1500/2000 kuna niti ne možeš očekivati puno, ali ti fotoaparati su odlični za početke u fotografiji, jer vremenom naučiš neka pravila, princip rada fotoaparata, pojmove....

fotoforum.forumotion.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

Uvjek postoji alat za uklanjanje šuma. Problema sa šumom imaju i DSLR-i (doduše na višim postavkama) zato ja kod E-3-ke volim stabilizaciju slike jer mogu koristiti manje postavke ISO osjetljivosti = manje šuma

fotoforum.forumotion.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac
Alex55 kaže...

Dakle ipak Sony? Ja se jako bojim šuma!

s fotićem za 1500 kn ćeš imati šuma uvijek, i to dosta.
 
ako te strah šuma, ne gine ti nikon D700 (fotić s "bijednih" 12 mpx!). cijenu saznaj sam, tolko velike svote nije pristojno spominjati tek tako. Smijeh
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2009 22:59 (elkarrde).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prvi digitalac

Nemoj brutalno tako odmah na D700, može prvo na D3 (isto samo 12M)Smijeh

fotoforum.forumotion.net
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice