Objektivi - tutorijal izdvojena tema

poruka: 249
|
čitano: 142.975
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Želim kupiti Canon EOS 600 D, ali mi treba dodatno širokokutni objektiv od 10-55, jer 18-55 koji je u setu nije dostatno širok za moje želje. Canonovi su skupi, pa bih kupio Sigmu, Tamron, Soligor.... Gdje kupiti i po kojoj cijeni. Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Planiram kupiti fotoaparat.......da nije nešto preskup i da ima širokokutni objektiv jer mi treba za posao, jedan mi je zapeo za oko preko neta koji de isto tako i naručuje iz jedne firme iz zagreba.....

Naime to je SAMSUNG WB600.. i ovo su neke njegove specifikacije, mislim da je dovoljno,,,,,,   Žarišna udaljenost(f) f = 3,9 - 58,5 mm (35 mm film ekvivalent: 24 - 360 mm)...

Zanima me koliko je ovaj fotić širokokutni za razlilku od onih standardnih... Dali se to treba gledat po prvom broju 3,9 (što je manji to je bolje) ili....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
camil kaže...

Planiram kupiti fotoaparat.......da nije nešto preskup i da ima širokokutni objektiv jer mi treba za posao, jedan mi je zapeo za oko preko neta koji de isto tako i naručuje iz jedne firme iz zagreba.....-

Naime to je SAMSUNG WB600.. i ovo su neke njegove specifikacije, mislim da je dovoljno,,,,,,   Žarišna udaljenost(f) f = 3,9 - 58,5 mm (35 mm film ekvivalent: 24 - 360 mm)...

Zanima me koliko je ovaj fotić širokokutni za razlilku od onih standardnih... Dali se to treba gledat po prvom broju 3,9 (što je manji to je bolje) ili....

 

 

 

taj aparat ima 15-esterostruki zoom 24-360mm, to ti je zarisna duljina, i da ovih 24 mm na najsirem kutu je sasvim upotrebljivo i relativno široko

http://www.samsung.com/hr/consumer/cameras-camcorders/cameras/compact-cameras/EC-WB600ZBPAE3/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

OK,, ali me najviše zanima po kojim tim podacima ja mogu najbolje vidit dali je širokokutan ili uskokutan....... na nakim piše WIDE 28 ili WIDE 24... dali je to to ili nešto drugo treba pisat da bi ja kao laik to uspio skužit (dal treba pisat veća ili manja brojka), zanima me što???

koliko vidim ovaj moj ima 24,, pa.......

15 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Što manja žarišna duljina, veći kut, odnosno širi. 24mm (efektivna je to vrijednost u 35mm konverziji) je dosta široko, u malo većim interijerima pali (recimo iznad 20 kvadrata), ali u malo manjim, je nezgodan. Ispod 20mm smatra se ultra-širokokutni, ali takvi niti ne postoje za kompakte, tako da je najšire ta kombinacija sa 24mm. 

 

@zagrebenko

 

pogledaj na stranicama prizma-foto. Oni drže takve objektive

Q9650 @ 3.6GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 + XFX 9800GT | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2011 18:30 (Oly_E3).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

puno hvala dosta si pomogao...., inače sam keramičar po struci pa me zanimaju ti širokokutni objektivi jer dosta često slikam kupaonice, pa mi treba što širi kut ali za kompaktne fotoaparate jer namam previše para pa ono....

takav aparat će mi za prvu ruku pomoć a za kasnije bumo vidili..

Samo me zanimalo po čemu se oni mogu razlikovati da ne kupim neki kura.. u paketu jer su trgovci danas samo da prodaju....

Zahvaljujem se na brzom odgovoru......!!!!!!!!!!!

 

13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

eeee a kako se zove ono na objektivu ,kad ti izgasis fotic i onda ti se to zatvori ????

ZANIMA ME  jer se meni to ne zatvori.!!!

ahhah

i onda odjednom ja ga pokusam protrest i upalim ga i izgasim i neki mcudom se zatvori

ALI  od tada mi je slika iz nekog razloga mutna nezz zasto kao na ovoj slici ,tog tipa mutna xD :

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://freethumbs.dreamstime.com/74/big/free_744985.jpg&imgrefurl=http://www.dreamstime.com/zoom-motion-shot-of-peach-blossoms-imagefree744985&usg=__tWEXKAFWWPw7ir3NNDQaMQdRiZY=&h=225&w=300&sz=48&hl=hr&start=106&sig2=9rRwAvXaGSSK4mw_3kF84g&zoom=1&tbnid=XxdAcNi_-9w9BM:&tbnh=169&tbnw=233&ei=7ibMTYrUCI_ysgbt6eCeAQ&prev=/search%3Fq%3Dsharp%2Bfocus%2Beffect%26um%3D1%26hl%3Dhr%26biw%3D1024%26bih%3D673%26tbm%3Disch0%2C4623&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=448&page=9&ndsp=12&ved=1t:429,r:10,s:106&tx=96&ty=132&biw=1024&bih=673

pomoccccc I IMAM link di se vodi vec raspava o tome,a garancija mi je istekla ,pa me zanim jel doso kraj mom lumix foticu ili ne.... ( star je oko 2-3 godine i ima 8.3 Mpx,detaljni model vam jos javim a i mislim da pise na linku  .... xD )

 

evo linka rasprave : 

http://www.bug.hr/forum/topic/digitalni-fotoaparati/panasonic-lumix-dmc-fz45-iskustva/91335.aspx?page=0&jumpto=1926279&sort=asc&view=flat

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.5.2011 9:51 (mojsije1234).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal
Oly_E3 daj mi molim te malo pomogni oko širokokutnog objektiva....... čačkam po netu već dosta dugo i našao sam neke stranice gdje se svašta nešto objašnjava o tome ali meni kao laiku je to još malo teško za pospajat jer ima dosta toga.
zanimaju me razlike između ovih dvaju statistika:

1. Žarišna udaljenost 4,2 - 52,5 mm
Ekvivalent žarišne udaljenosti kod 35mm 24 - 300 mm
Najveći otvor 3,0 - 5,9

2. Duljina fokusa (f= mm) 4,25 - 21,25
Duljina fokusa (f=35 mm konverzija) 24-120mm
F 2,4 - 5,9

od ovog znam (F) kad je što manji otvor blende to je veći ulazak svjetlosti o objektiv i k tome bolje slike a pogotovo noću neznam šta je veći broj (i šta je bolje veće ili manje)... i npr.24-300mm (broj 24 je kod kompaktnih fotića najširi kut slikanja a 300 je zoom).... neznam ovo drugo što znači ako može malo detaljan opis barem da shvatim šta znači manji broj a šta veći i koji je bolji
NPR. za duljinu fokusa obadva broja trebaju bit što manja za kvalitetnije fotografije ili nešto drugo, jedan veći drugi manji???????
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
camil kaže...
Oly_E3 daj mi molim te malo pomogni oko širokokutnog objektiva....... čačkam po netu već dosta dugo i našao sam neke stranice gdje se svašta nešto objašnjava o tome ali meni kao laiku je to još malo teško za pospajat jer ima dosta toga.
zanimaju me razlike između ovih dvaju statistika:

1. Žarišna udaljenost 4,2 - 52,5 mm
Ekvivalent žarišne udaljenosti kod 35mm 24 - 300 mm
Najveći otvor 3,0 - 5,9

2. Duljina fokusa (f= mm) 4,25 - 21,25
Duljina fokusa (f=35 mm konverzija) 24-120mm
F 2,4 - 5,9

od ovog znam (F) kad je što manji otvor blende to je veći ulazak svjetlosti o objektiv i k tome bolje slike a pogotovo noću neznam šta je veći broj (i šta je bolje veće ili manje)... i npr.24-300mm (broj 24 je kod kompaktnih fotića najširi kut slikanja a 300 je zoom).... neznam ovo drugo što znači ako može malo detaljan opis barem da shvatim šta znači manji broj a šta veći i koji je bolji
NPR. za duljinu fokusa obadva broja trebaju bit što manja za kvalitetnije fotografije ili nešto drugo, jedan veći drugi manji???????

već sam ti odgovorio na pitanje u ovoj temi :

http://www.bug.hr/forum/topic/digitalni-fotoaparati/kupovina-novog-fotoaparata/27811.aspx?page=0&jumpto=2052147&sort=asc&view=flat

 

 

samo krupno, ništa sitniš
15 godina
online
Objektivi - tutorijal

Oly_E3,

 

Solidno objašnjenje karakteristika objektiva, samo što su ponekad rečenice dosta nezgodno formulirane pa početnicima nisu baš najjasnije. I, ako ti se da, zamijeni početke rečenica koji idu sa 'sada' i 'tako' jer nemaju previše smisla i pomalo "bodu oči".

 

camil,

 

Veće ili manje ne znači auomatski i bolje. Kvaliteta fotografije najviše ovisi o optičkoj kvaliteti objektiva, a to baš i ne možeš vidjeti u samim tehničkim podacima.

 

Od ova dva objektiva prvi ima veći zoom (dakle primjenjljiv za više namjena od onoga drugoga), oba dva počinju sa podjenako širokim kutom, a onaj drugi objektiv ima nešto širi otvor blende   u širokokutnom dijelu (što ti omogućava nešto veće brzine okidanja, u odnosu na prvi objektiv, pri istoj razini osvjetljenost). Manji f (veći otvor blende) se odnosi na manju žarišnu duljinu (široki kut),   a veći f broj se odnosi na veću žarišnu daljinu (tele ili zoom), ali to ti je i tako objašnjeno u prvom postu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2011 22:11 (maxym).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Zelio bih sebi kupiti novi objektiv,ovaj mi se cini odlican,pa me zanima sta vi mislite o ovome objektivu:
http://www.dpreview.com/lensreviews/tamron_70-200_2p8_c16/

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Zavisi za koju ti namjenu treba i za koji mount

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Slikam za sebe,znaci amaterski,ali opet zelim kvalitetne slike imati, najvise slikam prirodu,imam nikon D80.

16 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
josip1986 kaže...

Slikam za sebe,znaci amaterski,ali opet zelim kvalitetne slike imati, najvise slikam prirodu,imam nikon D80.

 

 

pa za prirodu ti treba neki širac, a ne tele objektiv !!!!

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Koji mi predlazes,da li ima neka stranica na kojoj imaju tipovi objektivi i za koju su namjenu?

16 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

dakle ovako, po tome što  pitaš to što pitaš vidim da ti je fotografija skroz strana materija

nemoj se previse muciti jos vrstama objektiva i njihovoj namjeni

preporucam ti ucenje, ili preko neta ili u knjiznicu i po neku knjigu o fotografiji, svjetlosti, kompziciji....

kad savladas pojmove kao što su ISO, f-broj, blenda, ....onda ce ti biti jasno koji ti objektiv treba za pojedinu vrstu fotografije

 

...usput da odgovorim, za pejzaž ti trebaju objektivi  sa (laički) što manje "mm".....npr 17-40,   10-20,  17-55....10-24....itd.

 

malo proguglaj o toj tematici

evo ...npr, pročitaj ovo:

http://www.monitor.hr/clanci/pejzazna-fotografija/20289/

 

pozdrav

14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

napravi sve ovo od rijeći do rijeći kako ti je rekao shranilo, nakon toga za pejzaže ,za arhitekturu i za skućeni prostor u interijeru pogledaj si :Tokina 12-24/4 ,zahvalna milimetraža, koristim objektiv koji je jako jako slićan njemu (pentax) i pokazao mi se korisnijim od npr. Sigma 10-20 ali o ukusima ne valja raspravljati, samo moje mišljenje

12 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

pozdrav,

preko vikenda sam procitao jednu od 3 knjige koje je izdao scott kelby i u toj knjizi je pisao o ovome objektivu,koji se meni svida iz razloga sto moze po mraku da se slika iz ruke,da ne moram vuci stativ uvijek sa sobom,ali me ipak zanima vase misljenje o ovom objektivu da li ga se isplati kupiti,a radi se o ovome objektivu AF Nikkor 50mm f/1.4D

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal
josip1986 kaže...

a radi se o ovome objektivu AF Nikkor 50mm f/1.4D

Koje tijelo imaš? Entry-level nikoni nemaju AF motor pa neće fokusirati sa starijim AF objektivima, za to ti treba AF-S, kao što je 1.4 G.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Nikon D80 imam.

16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal
josip1986 kaže...

Nikon D80 imam.

Može, a zašto ćeš koristiti objektiv? 50mm na dx formatu je kratki tele.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
DrNasty kaže...
josip1986 kaže...

Nikon D80 imam.

Može, a zašto ćeš koristiti objektiv? 50mm na dx formatu je kratki tele.

Koristio bih ga za nocno slikanje jer mi se neda bas uvijek vuci sa sobom stativ,a u knjizi scott-a kelby-a sam procitao da je ovaj objektiv odlican za te stvari.

16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Ma ok noćno, ali to je fiksni objektiv, pa ako ti ne paše milimetraža, zayebo si stvar.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

znaci nema zoomiranja s ovim,onda ne znam koliko se isplati uzimati ovo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2012 15:06 (josip1986).
16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Ne, to je normal fiksni objektiv (znači između širokog i tele područja) za 35mm film i ff format, a na manjem senzoru se ponaša kao kratki tele objektiv.

Ako imaš kit zoom, možda je bolje da se zadržiš na njemu i vidiš koja ti milimetraža paše (jer nisi baš upućen, ako smijem primjetiti) i imaš li potrebe za 1.4 blendom, jer za 100$ (trećina cijene ovog), možeš dobiti 1.8 verziju ako želiš kratki tele objektiv.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
DrNasty kaže...

Ne, to je normal fiksni objektiv (znači između širokog i tele područja) za 35mm film i ff format, a na manjem senzoru se ponaša kao kratki tele objektiv.

Ako imaš kit zoom, možda je bolje da se zadržiš na njemu i vidiš koja ti milimetraža paše (jer nisi baš upućen, ako smijem primjetiti) i imaš li potrebe za 1.4 blendom, jer za 100$ (trećina cijene ovog), možeš dobiti 1.8 verziju ako želiš kratki tele objektiv.

trenutno imam Nikkon AF 24-85mm F2.8, pa relativno sam nov po pitanju fotoaparata (oko pola godine sam se bas bacio u to) prije toga pomalo,taj 1.8 sam gledao,nije skup,mozda bolje da njega kupim,je li velika razlika izmedu 1.4 i 1.8?

16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal
josip1986 kaže...

trenutno imam Nikkon AF 24-85mm F2.8, pa relativno sam nov po pitanju fotoaparata (oko pola godine sam se bas bacio u to) prije toga pomalo,taj 1.8 sam gledao,nije skup,mozda bolje da njega kupim,je li velika razlika izmedu 1.4 i 1.8?

1.8 je dvije trećine blende sporiji od 1.4, odnosno punu blendu i trećinu druge brži od tog 2.8 (da ti dočaram u odnosu na taj tvoj).

Ni 1.4 ni 1.8 nisu nešto sjajni kad su skroz otvoreni, fali im kontrasta i malo su mekani. Taj 1.4 je bolji na f2 od tog 1.8 jer je već zatvoren punu blendu dok je ovaj samo trećinu, a na 2.8 se već izjednačavaju i dosta su bolji.

1.8 ima manje distorzije, skoro pa nikako.

Taj tvoj je ok, ali je ff staklo i ne paše malom senzoru, jer gubiš dosta širokog kuta zbog početne milimetraže od 24mm a ne od 16, koliko bi trebao imati za dx da bi dobio ekvivalentni 24mm FOV.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Ne postoji Nikkon AF 24-85mm F2:8 kojeg si ti naveo, najbliži po oznakama mu je    Nikon AF Nikkor 24-85mm f/2.8-4D IF, što je bitna razlika jer nije f/2,8 po cijelom rasponu nego samo na 24mm, kako zumiraš tako se blenda zatvara.

50-ica f/1,8 je puno bolji izbor za low light uvjete, da ih se naći na njuškalu po oko 500-600 kn. Ako ti i ne bude pasala uvijek je možeš bez problema prodati jer je to kao osnovni objektiv uvijek tražena roba, a obzirom da je jeftin ne možeš puno izgubiti, relativno dobro drži cijenu već godinama.

f/1,4 nije bolji koliko je skuplji.

Vuk dlaku mjenja ali nikada!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
ksoric kaže...

Ne postoji Nikkon AF 24-85mm F2:8 kojeg si ti naveo, najbliži po oznakama mu je   Nikon AF Nikkor 24-85mm f/2.8-4D IF, što je bitna razlika jer nije f/2,8 po cijelom rasponu nego samo na 24mm, kako zumiraš tako se blenda zatvara.

50-ica f/1,8 je puno bolji izbor za low light uvjete, da ih se naći na njuškalu po oko 500-600 kn. Ako ti i ne bude pasala uvijek je možeš bez problema prodati jer je to kao osnovni objektiv uvijek tražena roba, a obzirom da je jeftin ne možeš puno izgubiti, relativno dobro drži cijenu već godinama.

f/1,4 nije bolji koliko je skuplji.

upravi si za ovaj moj objektiv,malo mi je prst pobjegao,a nisam ni skuzio,da to i u scottovoj knjizi pise da je taj f/1.8 odlican za low light uvjete.

15 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Nisam bio jako dugo na ovom forumu pa sada malo čeprkam i po starim temama i postovima. Ne mogu vjerovati kako su neki prepametni kada treba nekoga ispraviti u sitnim greškama koje ne utjeću na smisao a nitko od njih se nije udostojio potruditi i napisati teks poput Oly3. Bravo Oly3, za početnike odlične informacije da zna što je što, da se ne gubi pri čitanju foto štiva.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2012 16:00 (sizif).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice