ATI Southern Islands

poruka: 45
|
čitano: 8.706
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
ATI Southern Islands?

"Southern Islands (SI) is a 40nm family, and from early information, it looks to be a hybrid between Evergreen and Northern Islands. The architectural details are quite slim now, but it looks like ATI took the uncore from NI and put the shaders from Evergreen on it. Think of it as taking the parts that were done and available, and putting them together."

 

"In any case, ATI will likely have a fully refreshed lineup before Nvidia has its Fermi GF100 GTX4xx line fully out the door. It looks like this fall's GPU battle will be more of a howitzer versus pen knife match rather than a duel."

 

 

"ATI’s next-generation family includes chips code-named Cozumel, Ibiza and Kauai chips, which are actually southern islands."

 

Za ovo nisam ni znao.

 

Prema ovome govoreći Souther Islands izlazi prije nego što nvidia postavi cijelu ergelu svojih novih proizvoda, tko kupuje uskoro možda mu se isplati pričekat trun. (nagađam da će refresh biti oko 6-7mj.)

 

http://www.semiaccurate.com/2010/03/30/atis-next-generation-outed/

 

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20100401171410_Forthcoming_ATI_GPUs_Different_Processes_Different_Suppliers_Hybrid_Architecture.html

 

(što se tiče ovog drugog teksta, Global Foundries i TSMC su napustili 32nm, Southern Islands će biti rađen u 40nm)

 

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20100330171348_ATI_Reportedly_Preps_Southern_Islands_Family_of_Graphics_Chips.html

 

 

 

 

I nešto što sam našao na techpower-up forumu:

 

"Despite the 40nm process, three key features that will be based on Evergreen have been put on steroids. Please observe bellow:

- 40nm Process
- 2400 Stream Processing Units (1)
- 256 Texture Address Units (2)
- 128 ROPs (Rasterization Operator Units) (3)

AMD plans to differentiate this re-fresh line from the past HD 4890 naming sceme due to its architectural changes. So don't expect the name HD 5890.

Though we will see an improvement in Tessellation, it?s not highly emphasised in Southern Islands (SI). You can look for this feature being greatly improved in code name Northern Islands.

ATI Code Name called ?Hecatoncheires? is something that will feature a series of technological advancements never heard of in the GPU industry. You will never find any information about this special architecture due to is being extremely top secret."

 

 

- ovo teško moguće da će napravit, mislim sad će odjednom sa 80 ROP-ova preći na 128 malo sutra... Sigurno neki fanboy.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.4.2010 14:57 (Hyperion).
Moj PC  
5 0 hvala 5
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Koje bi grafičke kartice ATI mogao ponuditi u refreshu!?

MSN: ivan_babic_95@hotmail.com - E-Mail: ivan.stoposto@gmail.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
4ucker kaže...

Koje bi grafičke kartice ATI mogao ponuditi u refreshu!?

Nezna se, ovo je sve što se zna koje sam napisao.

 

A logički bi se dalo pretpostavit vjerovatno nešto u stilu HD5990, HD5890,HD5860 itd.

 

 

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
Hyperion kaže...
4ucker kaže...

Koje bi grafičke kartice ATI mogao ponuditi u refreshu!?

Nezna se, ovo je sve što se zna koje sam napisao.

 

A logički bi se dalo pretpostavit vjerovatno nešto u stilu HD5990, HD5890,HD5860 itd.

 

 

 

 Da, možda se čak i isplati čekati, pošto će sadašnje pojeftiniti (možda) ali će te biti skupe iako bih voliio HD 5890 Nevinašce

MSN: ivan_babic_95@hotmail.com - E-Mail: ivan.stoposto@gmail.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands
Hyperion kaže...

 

A logički bi se dalo pretpostavit vjerovatno nešto u stiluHD5990, HD5890,HD5860 itd.

 

 

 

 

morat ce ponuditi punokrvni cypress bez srezanih taktova da ga yebesCool

Every time two people have sex, an angel gets a boner
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Southern Islands

Mene kopka zašto Sapphire ne izda više 5950HD...

 

Da se cijenom uklopi između 5870 i 5970 bila bi sjuper...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
Don Kihoty kaže...

Mene kopka zašto Sapphire ne izda više 5950HD...

 

Da se cijenom uklopi između 5870 i 5970 bila bi sjuper...

5950 je trebala odavno izaći. Vjerujem da joj cijena nebi bila prevelika s tim da joj je direktni konkurent GTX480.

 

Jedini razlog zašto je nisu izdali je vjerovatno činjenica da bi ugrozila prodaju HD5970.

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2010 0:09 (Hyperion).
16 godina
offline
ATI Southern Islands

Mene zanimaju cjenovna kretanja svih kartica nakon što ATI SI i Nvidija GTX lineup izađu na tržište (dakle kroz 3,4 mjeseca).

Nadam se da će se situacija do tamo negdje jeseni, malo primiriti pa da će biti nekakvih 'golden sample' primjeraka (ATI ili Nvidia - što god tada bude isplativije) po konkurentnim cijenama Belji se

 

Dao bog zdrave konkurencije u GPU areni do ljeta/jeseni!

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands
Dado_ZG78 kaže...

Mene zanimaju cjenovna kretanja svih kartica nakon što ATI SI i Nvidija GTX lineup izađu na tržište (dakle kroz 3,4 mjeseca).

Nadam se da će se situacija do tamo negdje jeseni, malo primiriti pa da će biti nekakvih 'golden sample' primjeraka (ATI ili Nvidia - što god tada bude isplativije) po konkurentnim cijenama Belji se

 

Dao bog zdrave konkurencije u GPU areni do ljeta/jeseni!

Iz tvojih usta u Božije ušiNamigiva

No sve mi se čini da če biti kontra.Nvidia naprosto ne može smanjivati cijene svojih čipova,jer su iovako na gubitku.Dok ovo ATI-u odgovara jer nemora spuštat cijenu,samo ih može još podignut......

Istina je oko nas,a laž još više.
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Najviše nvidia komplicira jer uz jedan komad GTX480 prodavači moraju uzeti i 20 komada drugih nvidia-inih kartica tipa gt220,240,9800gt itd.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands?
Hyperion kaže...


- 40nm Process
- 2400 Stream Processing Units (1)
- 256 Texture Address Units (2)
- 128 ROPs (Rasterization Operator Units) (3)

 

Konfiguracija sigurno nije točna jer je 128ROP-ova i 256 Texturnih jedinica malo teško raspodijeliti na 3 bloka od po 800sp-ova. Ako su već broj sp-ova povećali za trećinu, mogli su i ostale brojeve bolje podesiti ;).

 

Inače, Anand je 14.2. napisao "priču iza rv870", pa koga zanima može pročitati. Čip je inicijalno trebao biti veći od GT200b (400+ mm^2), pa su naknadno skidali sve što je bilo moći skinuti dok nisu došli do ~ 330 mm^2. Znači, nakon što ih je TSMC obavijestio da će 40nm proces biti zeznutiji nego što su inicijalno mislili. 

Nekako imam osjećaj da će dobar dio toga što su maknuli sada ponovo vratiti u konfiguraciju čipa.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2010 9:59 (stef).
16 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands?
stef kaže...
Hyperion kaže...


- 40nm Process
- 2400 Stream Processing Units (1)
- 256 Texture Address Units (2)
- 128 ROPs (Rasterization Operator Units) (3)

 

Konfiguracija sigurno nije točna jer je 128ROP-ova i 256 Texturnih jedinica malo teško raspodijeliti na 3 bloka od po 800sp-ova. Ako su već broj sp-ova povećali za trećinu, mogli su i ostale brojeve bolje podesiti ;).

 

Inače, Anand je 14.2. napisao "priču iza rv870", pa koga zanima može pročitati. Čip je inicijalno trebao biti veći od GT200b (400+ mm^2), pa su naknadno skidali sve što je bilo moći skinuti dok nisu došli do ~ 330 mm^2. Znači, nakon što ih je TSMC obavijestio da će 40nm proces biti zeznutiji nego što su inicijalno mislili. 

Nekako imam osjećaj da će dobar dio toga što su maknuli sada ponovo vratiti u konfiguraciju čipa.

Slazem se sa tobom.Anand ima odlicne clanke i reviewe i skrolam po anandtechu svaki dan.Tu pricu o rv 870 sam procitao i sjajan je clanak.Pitanje je koliko Anand zna a koliko smije da nam podijeli svoje znanje.Sto se tice Southern i northern islanda,e tu nas ceka zagonetna jesen i zima.Kako je nvidia podbacila jer je svu nadu polagala u tajvance sad se to obilo o glavu nama kupcima jer zeleni nisu dobili na super sedmici-fermi je pao!Ati/amd moze sjesti i zapalit lulu mira dobrih pola godine i poslati sve svoje managere na Boru Boru ili vruci pag do 10 mjeseca da ispijaju mojito i kradu nam udavace!:))))

dasHHa
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Čini se da je krenulo, ČLANAK

 

Ako im ovo uspije bit će kak sam reko, kraj ljeta/jesen i ATI ima SI vani da lupa protiv GTX470/480 - ako ovo uspije po najavama (i performanse budu po najavama), nVidia bi se definitivno mogla borit sa čaćkalicama protiv haubica.

Ok, Charlie se dotako i faila Tegre, bilo je već vijesti i o tome, za nvidiu nažalost samo loše vijesti, nadajmo se da će im slijedeća godina biti uspješnija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
ATI Southern Islands

nisam baš dobar u engleskom pa ne znam jel se spominje negdje u tekstku, ali na gamestaru.de sam čitao sad prije koji dan da će ati preskočiti 40nm i baciti se na 28 nm, ako je tako onda će vjerojatno doći u 4. kvartalu znači početkom sljed. godine (možda krajem ove) kartice u 28nm

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
domac1986 kaže...

nisam baš dobar u engleskom pa ne znam jel se spominje negdje u tekstku, ali na gamestaru.de sam čitao sad prije koji dan da će ati preskočiti 40nm i baciti se na 28 nm, ako je tako onda će vjerojatno doći u 4. kvartalu znači početkom sljed. godine (možda krajem ove) kartice u 28nm

To je za northern islands i neće nikako moći izaći ove godine nego 1-2Q sljedeće godine zbog dužeg razvijanja 28nm procesa i promjene plana. Northern islands se radio u 32nm procesu i sada čip treba prebacit u 28nm i tako da im to oduzima nešto mjeseci vremena.

 

Southern islands izlazi u 40nm.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Čak ne oduzima ATI-u koliko 28nm proces kasni u GF (imaju još nekih tehničkih problema), dok u TSMC kasni još i više, a nedavno su odlučili kompletno izmijenjat proces.

Bit će zanimljivo gledat zbivanja na sceni, ATI i nVidia imaju dakle godinu dana do slijedeće serije, nadajmo se da će nVidia ovog puta biti spremna, međutim jesen bi joj mogla donijeti mnoge probleme.... SI bi trebali biti veči i jači chipovi od trenutnih (Cypress), a planira se i dvoglava zvijer jača od HD5970, znamo da nvidia nema odgovor ni na HD5970, niti ga uskoro planira, a cijene trenutnih ATI grafa bi trebale pasti i zamijenit ih nove grafe po trenutnim cijenama, nvidia bi tim potezom mogla postat u potpunosti nekonkurentna.

Ili to ili nas čekaju ATI grafe po još višim cijenama, međutim sumnjam jer se ni trenutno high-end ponuda ne rodaje najbolje zbog nepopularnih cijena (pod time mislim na HD5970)

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Mene zabrinjava što će se smanjivanje procesa sve duže i duže čekat zbog kompleksnosti i veće cijene.


Koliko problema sa 40nm, kakvih će tek onda biti sa 28nm neću se ni pitat. Zanimljivo je da intel to nekako brzo mjenja već je na 32nm i štanca procesore već u tom procesu.

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Pa po meni je Intel tu pametno postupio. TSMC a sa njime i GF su ga po meni bezveze preskočili jer iskreno, ne izgledaju najspremniji ni za 40nm. Sa 40 na 32 je teško preči, na 28 još teže. Ako im uspije bit će to ogroman skok, ali pitanje kada bi onda bio slijedeći... ako ne uspije onda imamo jednu glupu situaciju gdje svi čekaju, nVidia bi doduše pubno više gubila nego ATI...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands
Hyperion kaže...
domac1986 kaže...

nisam baš dobar u engleskom pa ne znam jel se spominje negdje u tekstku, ali na gamestaru.de sam čitao sad prije koji dan da će ati preskočiti 40nm i baciti se na 28 nm, ako je tako onda će vjerojatno doći u 4. kvartalu znači početkom sljed. godine (možda krajem ove) kartice u 28nm

To je za northern islands i neće nikako moći izaći ove godine nego 1-2Q sljedeće godine zbog dužeg razvijanja 28nm procesa i promjene plana. Northern islands se radio u 32nm procesu i sada čip treba prebacit u 28nm i tako da im to oduzima nešto mjeseci vremena.

 

Southern islands izlazi u 40nm.

a tako znači, ja sam mislio da je to 1 te isto samo da je taj island bitan a ne radi li se o northern ili southern

13 godina
neaktivan
offline
ATI Southern Islands

 

Najnovije vijesti o novim Ati Radeon karticama kažu da bi se u 10 mjesecu ove godine trebale pojaviti dvije kartice kodnog imena Turks i Caicos, te dvije kartice bi trebale biti zamijena za kartice hd 5670 i 5550, 5400 i bit će u 40 nm, dakle prvo slijedi osvježenje u low end razini. Oni jači čipovi koji će zamijeniti seriju hd 5800, Southern Island/Cayman to će biti serija 6000 mogla bi se pojaviti u 10 mjesecu ali predviđaju da će biti dostupne javnosti tek početkom 2011 god. Ati planira i dvojezgreni čip koji če zamijeniti hd 5970.

 

http://news.softpedia.com/news/Next-Generation-ATI-Cards-Slated-For-October-147904.shtml

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Southern Islands

Radije bi volio od Saphirea 5850 x2 (sa manje shader unita, po nižoj cijeni,

kao kad su izdali 4850 x2, Sapphire only, ekskluziva za najvjernijeg partnera).

 

Znam da je 5970HD = 2x 5850HD, ali 5850 x2 od Saphirea bi me veselilo, osobito ako bi bila soma kuna jeftinija...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
15 godina
neaktivan
offline
ATI Southern Islands

samo da bude dobar buy, da je cijena razumna.

 

Model fashion guru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands
Don Kihoty kaže...

Radije bi volio od Saphirea 5850 x2 (sa manje shader unita, po nižoj cijeni,

kao kad su izdali 4850 x2, Sapphire only, ekskluziva za najvjernijeg partnera).

 

Znam da je 5970HD = 2x 5850HD, ali 5850 x2 od Saphirea bi me veselilo, osobito ako bi bila soma kuna jeftinija...

Pa neznam baš da je tak. Koliko ja znam HD 5970 ima 2x 1600 stream procesora dakle 2x 5870, jer radeon HD 5850 ima 1440 stream procesora. Možda što se tiče performansi je bliža 2x hd 5850, ali inače se radi o 2 čipa hd 5870.

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Southern Islands

Zato sam i rekao da bi bilo dobro jednu 5850x2 (da se recimo zove 5950),

sa manje shadera i manjim clockom (eventualno), jer 5970 je downclockana...

 

To bi bilo nice...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
Dad0 kaže...
Don Kihoty kaže...

Radije bi volio od Saphirea 5850 x2 (sa manje shader unita, po nižoj cijeni,

kao kad su izdali 4850 x2, Sapphire only, ekskluziva za najvjernijeg partnera).

 

Znam da je 5970HD = 2x 5850HD, ali 5850 x2 od Saphirea bi me veselilo, osobito ako bi bila soma kuna jeftinija...

Pa neznam baš da je tak. Koliko ja znam HD 5970 ima 2x 1600 stream procesora dakle 2x 5870, jer radeon HD 5850 ima 1440 stream procesora. Možda što se tiče performansi je bliža 2x hd 5850, ali inače se radi o 2 čipa hd 5870.

Ma mislio je po performansama dvije HD5850 u crossu su jednake HD5970...

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | FAN of Neon Genesis Evangelion and Star Trek | Downloading High Definiton Video
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2010 13:11 (Hyperion).
13 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Southern Islands
Hyperion kaže...
Dad0 kaže...
Don Kihoty kaže...

Radije bi volio od Saphirea 5850 x2 (sa manje shader unita, po nižoj cijeni,

kao kad su izdali 4850 x2, Sapphire only, ekskluziva za najvjernijeg partnera).

 

Znam da je 5970HD = 2x 5850HD, ali 5850 x2 od Saphirea bi me veselilo, osobito ako bi bila soma kuna jeftinija...

Pa neznam baš da je tak. Koliko ja znam HD 5970 ima 2x 1600 stream procesora dakle 2x 5870, jer radeon HD 5850 ima 1440 stream procesora. Možda što se tiče performansi je bliža 2x hd 5850, ali inače se radi o 2 čipa hd 5870.

Ma mislio je po performansama dvije HD5850 u crossu su jednake HD5970...

Ma kužim ja to. Pa performanse ove hd 5970 su i tak ogromne, u atiu su očigledno ostavili malo rezerve za nabrijavanje jer su očekivali da će nevidia izdati nešto što će ugroziti istu karticu pa da mogu izbaciti neku nabrijanu tipa 5990. To se nije desilo a očigledno još neko vrijeme i neće. Kad nevidija izda nešto slično već će ati imati nešto spremno kao odgovor. Uglavnom daljnji pad cijena od atia osim što su srušili malo cijenu hd 5830 se ne očekuje do 10 mjeseca jer kako kažu ne smatraju gtx 460 nekom velikom prijetnjom. Tako da će očigledno ati sam sebi biti konkurencija kad izda nove kartice u 10 mj.

15 godina
offline
ATI Southern Islands

Po takvom ništa od 5890Neodlučan

*** Gentlemen, Start Your Engines ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: ATI Southern Islands
BlackM kaže...

Po takvom ništa od 5890Neodlučan

Pa asus ares i ona safirka s 3 venta zar ti nisu dosta?

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | FAN of Neon Genesis Evangelion and Star Trek | Downloading High Definiton Video
15 godina
offline
ATI Southern Islands

Ne očekujte ništa spektakularno od ove hd6000 serije klik

Ovce moje mirujte u toru eto mene stižem na motoru
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
ATI Southern Islands

a kad se ocekuje ta skroz nova serija od atija u 28 nm ?? hoce li bit do kraja iduceg ljeta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice