Grafička ne downclocka u idle-u

poruka: 6
|
čitano: 1.659
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Grafička ne downclocka u idle-u

Pozdrav!

Naišao sam na problem, odnosno otkrio sam da se grafička kartica ne downclockira u praznom hodu (idle-u). Dok je laptop priključen na struju, takt GPU-a ne ide ispod base clocka (1404 MHz), dok takt video memorije stoji na 1901 MHz (x4 efektivno), čak i pod opterećenjem. Na bateriji je razlika samo u tome što se memorija downclockira na 405 MHz, ali GPU clock i dalje ne ide ispod 1404 MHz.

Interesantna stvar je to što "friško" snimanje drivera za grafičku otklanja problem (GPU se spušta na 139 MHz, a memorija na 202.5 MHz, a pod opterećenjem memorija ide do nazivnih 2003 MHz), ali to traje maksimalno 2-3 restarta, odnosno ciklusa paljenja i gašenja računala, čime doznajemo da se evidentno radi o softverskom problemu. Čitajući po stranim forumima, shvatio sam da se ne radi o problemu vezanom samo za laptope, nego "kači" i desktop komponente, pa me zanima, da li se itko od vas susreo s navedenim problemom?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Grafička ne downclocka u idle-u

Da, problem je u power planu. (power options)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ne downclocka u idle-u
Glavas_ZG kaže...

Da, problem je u power planu. (power options)

 Bi li mogli malo detaljnije objasniti?

9 godina
offline
Re: Grafička ne downclocka u idle-u
Vidi kako je podesen power plan. Uglavnom je podesen na stednju baterije kad nije spojen na kabel a kad je spojen na kabel onda radi u visokim performansama tj. takt gpua i cpua je povisen.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Grafička ne downclocka u idle-u
Pajco kaže...
Glavas_ZG kaže...

Da, problem je u power planu. (power options)

 Bi li mogli malo detaljnije objasniti?

 Slika govori sve.

 Nek ti bude ovako i trebalo bi biti u redu.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Grafička ne downclocka u idle-u
Glavas_ZG kaže...
Pajco kaže...
Glavas_ZG kaže...

Da, problem je u power planu. (power options)

 Bi li mogli malo detaljnije objasniti?

 Slika govori sve.

 Nek ti bude ovako i trebalo bi biti u redu.

 

 

Uvijek je podešeno na Optimal power, nije u tome problem. Na starom desktop računalu imao sam Sapphire-ovu Radeonku HD 7870 koja je imala tu mogućnost downclockanja u idle-u i na njoj je to uvijek radilo. Tu grafičku je zamjenila takoreći, ista grafička kartica Radeon R9 270X, također Sapphire-ova, koja je patila od istog problema kao i trenutačna GTX-ica u laptopu, dakle idle downclock bi radio samo nakon friške instalacije drivera, no već nakon sljedećeg restarta, odnosno idućeg session-a korištenja računala, ta funkcija više ne bi radila, nego bi takt GPU-a (i video memorije) ostajao povišen, te bi u ovom slučaju konačni nusprodukt bio neprekidno vrtenje ventilatora (koji se u normalnom slučaju gase).

Evidentno se radi o nekom bug-u koji "kači" (naoko) random primjerke GPU-ova.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice