Za početnike: Driveri grafičkih kartica

poruka: 187
|
čitano: 167.851
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Pozdrav svima na forumu. Ovo je tutorijal koji će objasniti osnove drivera grafičke kartice, te kako instalirati/deinstalirati driver.

Prvo, definirajmo što je to driver:

Driver je dakle, upravljački program koji pomaže u komunikacij između operativnog sustava, i samog hardver (u ovom slučaju grafičke kartice).

Iz definicije vidimo da je driver vrlo važan i neophodan dio za rad računala.

Svaki proizvođač hardvera razvija svoj driver za svoj uređaj, pa tako za ATi (ili AMD) grafičke kartice imamo drivere po imenu ATi Catalyst, dok za nVIDIA imamo ForceWare.

Driveri su vrlo važni za stabilan i brz rad računala. U teorij, što su driveri novijeg datuma to je bolje, iako se nekad zna dogodit da novi driveri donesu više štete nego koristi. No, bez obzira na sve, vrlo je važno da   na računalo imamo instalirane što novije drivere. Novi driveri obično donose nešto bolje perfomanse u određenim aplikacijama (čitaj:igrama), te ispravke bugova (softverskih grešaka), te su posebno optimizirani za novij hardver, te je zbog toga vrlo važno instalirati zadnju verziju drivera. Razni entuzijasti posežu za razno raznim univerzalnim driverima (najčešće Omega) kako bi dobili još bolje perfomanse. No, kako ti driveri nisu službeni, ipak nije ih preporučljivo instalirati na računalo.

INSTALACIJA DRIVERA:

Kada instaliramo na novo windowse, ili obrišete drivere, monitor će bit na rezolucij 800*600. Ne plašite se, to je zbog toga što operativni sustav ne prepoznaje grafičku, pa joj može ponuditi samo sigurne rezolucije (znači, rezolucija koju grafička kartica sigurno podržava). Prvo i osnovno, nabavite zadnju verziju drivera. To može biti driver sa CD-a od grafičke, no ja vam preporučujem da skinete zadnji driver, jer se obično na CD-u nalazi starija verzija. Ima mnoštvo stranica za download drivera, no ja vam preporučam da skinete sa službene stranice. Ako imate ATi Radeon karticu, onda ovdje skinite zadnji driver, ili ako imate nVIDIA GeForce karticu, ovdje skinite zadnji driver. Nakon što ste skinuli driver, pokrenite tu datoteku. Driver će se prvo otpakirat u zadani folder, te će automatski pokrenit instalacijsku proceduru. Samo slijedite upute, pričekajte da završi, te na kraju restartajte računalo.

DEINSTALACIJA DRIVERA:

Kada na računalo želimo instalirati zadnju verziju drivera, ili pak vratiti se na staru verziju, prvo trebamo deinstalirati trenutne drivere. Prije nego što se upustimo u deinstalaciju, poželjno je downloadirati DriverCleaner. Naime, vrlo često nakon deinstalacije ostanu određeni dijelovi drivera koji se nisu mogli ukloniti. DriverCleaner rješava taj problem. Deinstalaciju vršimo tako što otvorimo Add/Remove Programs (Dodaj/Ukloni program), te odaberemo ATi Software, ili pak nVIDIA Drivers. Program će vas upitat da li ste sigurni, te će nakon što potvrdno odgovorite izvršiti deinstalaciju drivera. Nakon završenog postupka, još uvijek ne radite restart. Sada pokrećemo program DriverCleaner, te odaberemo koje drivere koristimo (ATi Catalyst ako koristite ATi grafičku, ili nVIDIA ForceWare ako nVIDIA GeForce). Program će nakon toga pregledat sistem te registry, te ukloniti zaostale dijelove. Nakon toga, napravimo restart. Deinstalaciju i ne morate vršiti, može te odabrati opciju Update Drivers kada instalirate nove drivere koja će automatski deinstalirati stare drivere, i krenuti u instalaciju novih. No, buduću da je driver duboko integriran u kernel (jezgru) operativnog sustava, te budući da se ne vrši restart prilikom update-anja drivera, ja vam ipak preporučam način koji sam ranije opisao.

 

Nadam se da je nekom bilo od koristi.

BUG i autor ove teme ne odgovaraju za nikakvu nastalu štetu korištenjem ovog tutorijala. Radite na vlastitu odgovornost.  

Molim moderatora da se ova tema izdvoji. Hvala.

Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.1.2009 10:28 (UPDaTEa ŽeljaN).
 
9 3 hvala 13
16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
UPDaTEa ŽeljaN kaže...

Pozdrav svima na forumu.Kao prvo, molio bih sve da me poštede svojih negativnih komentara.Ovo je tutorijal koji će objasniti osnove drivera grafičke kartice, te kako instalirati/deinstalirati driver.

Prvo, definirajmo što je to driver:

Driver je znači, upravljački program koji pomaže u komunikacij između operativnog sustava, i samog hardver (u ovom slučaju grafičke kartice).

Iz definicije vidimo da je driver vrlo važan i neophodan dio za rad računala.

Svaki proizvođač hardvera razvija svoj driver za svoj uređaj, pa tako za ATi (ili AMD) grafičke kartice imamo drivere po imenu ATi Catalyst, dok za nVIDIA imamo ForceWare.

Drivere su vrlo važni za stabilan i brz rad računala.U teorij, što su driveri novijeg datuma to je bolje, iako se nekad zna dogodit da novi driveri donesu više štete nego koristi.No, bez obzira na sve, vrlo je važno da   na računalo imamo instalirane što novije drivere.Novi driveri obično donose nešto bolje perfomanse u određenim aplikacijama (čitaj:igrama), te ispravke bugova (softverskih grešaka), te su posebno optimizirani za novij hardver, te je zbog toga   vrlo važno instalirati zadnju verziju drivera.Razni entuzijasti posežu za razno raznim univerzalnim driverima (najčešće Omega) kako bi dobili još bolje perfomanse .No, kako ti driveri nisu službeni, ipak nije ih preporučljivo instalirati na računalo.

INSTALACIJA DRIVERA:

Kada instaliramo na novo windowse, ili obrišete drivere, monitor će bit na rezolucij 800*600.Ne plašite se, to je zbog toga što operativni sustav ne prepoznaje grafičku, pa joj može ponuditi samo sigurne rezolucije (znači, rezolucija koju grafička kartica sigurno podržava).Prvo i osnovno, nabavite zadnju verziju drivera.To može biti driver sa CD-a od grafičke, no ja vam preporučujem da skinete zadnji driver, jer se obično na CD-u nalazi starija verzija.Ima mnoštvo stranica za download drivera, no ja vam preporučam da skinete zadnju verziju s   www.filehippo.com (dobro pripazite da skinete driver baš za svoj Windows).E sad, kad ste skinuli driver, pokrenite tu datoteku.Driver će se prvo otpakirat u zadani folder, te će automatski pokrenit instalacijsku proceduru.Samo slijedite upute, pričekajte da završi, te na kraju restartajte računalo.

DEINSTALACIJA DRIVERA:

Kada na računalo želimo instalirati zadnju verziju drivera, ili pak vratiti se na staru verziju, prvo trebamo deinstalirati trenutne drivere.Deinstalaciju vršimo tako što otvorimo Add/Remove Programs (Dodaj/Ukloni program), te odaberemo ATi Software, ili pak nVIDIA Drivers.Program će vas upitat da li ste sigurni, te će nakon što potvrdno odgovorite izvršiti deinstalaciju drivera.Nakon završenog postupka, restart je obavezan.

 

Nadam se da je nekom bilo od koristi.

Molim moderatora da se ova tema izdvoji.Hvala.

  nek se nađe al ima tu dosta propusta, nerećenih stvari....

  1. Driveri se skdaju : Ati driver download -Za ATI Radeon kartice
                                : Nvidia driver download - Za Nvidia kartice   , a ne s nekog fille hippa, LOL....

2. Deinstalacija:   najbolja/ najsigurnija/najtemeljitija deinstalacija vrši se Driver Cleaner-om.
 
E 6600->Gigabyte P45-DS3->X-FI AUDIO-> Seagate barracuda 320Gb,16mb -> XFX GTX 260 Black Edition ->Z-5500-> MX-518-> Samsung 2232BW...> Fortron 650W...
15 godina
protjeran
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
Juventus 4ever kaže...
UPDaTEa ŽeljaN kaže...

 

  nek se nađe al ima tu dosta propusta, nerećenih stvari....

  1. Driveri se skdaju : Ati driver download -Za ATI Radeon kartice
                                : Nvidia driver download - Za Nvidia kartice   , a ne s nekog fille hippa, LOL....

2. Deinstalacija:   najbolja/ najsigurnija/najtemeljitija deinstalacija vrši se Driver Cleaner-om.
 
  Da, ali ja sam ovo maksimalno pojednostavnio, tako da početnici znaju deinstalirat driver, i skinit novu verziju. A što se tiče Driver Cleaner, pa pobogu što će im takav profesionalni alat, s njim će napravit više štete, nego koristi.
Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2009 18:59 (UPDaTEa ŽeljaN).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
UPDaTEa ŽeljaN kaže...
  Da, ali ja sam ovo maksimalno pojednostavnio, tako da početnici znaju deinstalirat driver, i skinit novu verziju.A što se tiče Driver Cleaner, pa pobogu što će im takav profesionalni alat, s njim će napravit više štete, nego koristi.
Greška.
Upravo bez driver cleanera dolazi do greški i nestabilnog rada kompa.
Editiraj molim te prvi post.
Imaš dosta greški(fali slovo,malo urednije napravi da nije sve koda se cita roman)
Inace ok.
Pocetnicima dosta.

Ajd kad si lijepo molio STICKY
Lenovo Thinkpad SL500 PM-ovi UGAŠENI!! NISAM JA PRIVATNA OC ŠKOLA
16 godina
neaktivan
offline
Tutorija:Driver Grafičke Kartice

Driveri se ne skidaju s Fillehippa nego S stranica od proizvođača čipa, koje sam ja postao... Koji FIle hippo to je ko neki crtić za djecu... LOL

E 6600->Gigabyte P45-DS3->X-FI AUDIO-> Seagate barracuda 320Gb,16mb -> XFX GTX 260 Black Edition ->Z-5500-> MX-518-> Samsung 2232BW...> Fortron 650W...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
UPDaTEa ŽeljaN kaže...

Molim moderatora da se ova tema izdvoji.Hvala.

 Lijepo je što si se potrudio, svaka čast, ali:
- zar ne znaš da iza točke ide razmak (tipka space)? Ama baš ni na jednom mjestu ga nisi stavio!
- zar misliš da uz sticky temu trebaju ići i "duhoviti" sigovi poput tvojeg?

A i ne bih baš narodu propovijedao da MORAJU deinstalirati driver. Osobno to nikada ne radim prije stavljanja novoga i baš nikada nisam imao problema zbog toga...
15 godina
offline
Tutorija:Driver Grafičke Kartice

U 50% slucajeva kod mene, driver cleaner ili onaj drugi (neznam kak se zove) napravi kvara. Kad pobrisem s driver cleanerom nemogu instalirat nove drivere tj. javlja mi error, pa ga vise nekoristim samo obicna deinstalacija iz "add or remove-a".

Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,1Ghz / HD4870 2D(300,250)- 3D(780,950) / 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Gigabyte MA770-DS3 + zalman NBF47/ logitech x-530 LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd)
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
LUXX kaže...

Ajd kad si lijepo molio STICKY
 Sorry Luxx, još sam pisao poruku dok si ti već uletio. Ovo ne zaslužuje trajno isticanje na vrhu! Već i prema prvim primjedbama ljudi vidiše da tu ima previše stvari za doradu, da bi bilo trajno na vrhu!

P.S.
Pogledaj da čak i naslov ima tipfeler!
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2009 17:42 (Miro).
16 godina
neaktivan
offline
Tutorija:Driver Grafičke Kartice

LoL gle zbilja.

Eh sad ga je pos*o.

Ajd fino na dorađivanje i uređivanje posta a ja cu uredit naslov.

Do onda ode STICKY

Lenovo Thinkpad SL500 PM-ovi UGAŠENI!! NISAM JA PRIVATNA OC ŠKOLA
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Evo nova verzija, ono je bila beta :) Jeli sad zaslužuje STICKY???

Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2009 18:54 (UPDaTEa ŽeljaN).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

ehm, koristim radeonk HD4800 serije, i nikad ne deinstaliram stare drivere prije instalacije nove. Ako ste primjetili, tijekom setupa novih drivera, na početku setup vrši deinstalaciju starih drivera.

Naravno, nisam neki stručnjak glede drivera, pa nemojte me uzimati zdravo za gotovo

 

BTW: u terminologiji EL. sklopova driver je neka vrst predpojačala, koliko sam učio u školi

Inače lijepo napisan post Updatea Željan

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Sve pohvale na ovoj temi. Samo me zanima da li je driver cleaner isto što i driver sweeper? Eto toliko od mene i još jednom svaka čast.

Too late,my time has come, Goodbye everybody-I've got to go...
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Driver Cleaner i Driver Sweeper nisu jedan te isti program. Mislim da je i Driver Cleaner samo komercijalna inačica deinstalacijskog programa za drivere dok Driver Sweeper isto ima i freeware verziju!

Q6600 , EX38-DS4, OCZ DDR2 4GB 1000MHz, HD4870 1G
15 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica
stoncin3 kaže...

Driver Cleaner i Driver Sweeper nisu jedan te isti program. Mislim da je i Driver Cleaner samo komercijalna inačica deinstalacijskog programa za drivere dok Driver Sweeper isto ima i freeware verziju!

Mislio sam da li služe za isto?
Too late,my time has come, Goodbye everybody-I've got to go...
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2010 8:45 (Razer_Copperhead).
15 godina
protjeran
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Ja koristim driver sweeper, ne znam koristi li driver cleaner iste metode, ali moj mice ''ostatke'' drivera u registry-u..bar mislim da to radi lol...pretpostavljam da se radi o vrlo slicnim programima

Intel C2Q q8200 @3 GHz/Gigabyte EP35-DS3/ Sapphire HD 4870 512 Mb/ 4GB OCZ Platinum @ 1000MHz/ HDD Seagate 500 GB,7200.10, 32Mb /OCZ StealthXStream 500W/ Chieftec midi tower BH-02B-B-B/ Samsung SM2233BW
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Mislim da tema zaslužuje da ide u izdvojene teme. Tekst je dorađen početnicima, nema gramatičkih grešaka (thx to Miro), potpis je korigiran (thx to Miro), i hvala svima na pohvalama!

Intel Celeron D331 2,66Ghz, 2GB DDR2-800Mhz RAM, nVIDIA GeForce 8400GS 256MB, Hitachi 80GB HDD, MBO MSI P4M900M2-L
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Ja po preporuci časopisa koji(e) čitam instalirao Driver sweeper pa moram probati, a full verzije programa ne kupujem ukoliko kvaliteta freeware robe nije toliko upitna. Driver Sweeper mi se čini dobar samo trebam na Visti staviti 'run as admin' u 'properties' ikone za pokretanje! Javim...

Q6600 , EX38-DS4, OCZ DDR2 4GB 1000MHz, HD4870 1G
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Za početnike: Driveri grafičkih kartica

e kolege j...š drivereOsmijeh daj preoprucite najbolju graficku za (nece te verovati) AGP - slot (mislim koja se moze naci na nasem tristu)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Jel mi moze netko pomoć...  DI  mogu skinuti, driver za grafičku VGA... 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Zato postoji google, pa trazi ;)

15 godina
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

Driver Cleaner a ni Sweeper nikada nisam koristio,nisam imao potrebe. Ako idem na noviju verziju samo instaliram,ako idem na stariju verziju onda uninstall pa instalacija.

Moja prva (postena) graficka je bila TNT1 i nikada nisam imao problema oko tih kemijanja pa ne vidim cemu koristiti poseban softver za promjenu drivera.

 

15 godina
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica
Jurkae kaže...

Jel mi moze netko pomoć...  DI  mogu skinuti, driver za grafičku VGA... 

 lipo ti to...
a koja grafa, koji proizvođač glavno nisi navea
AMD Athlon 3200+, Asus K8N, 1.5GB DDR, HD 3650 512MB, WD 160GB Maxtror 40GB, Power supply 400W ma šta da kažem zvir bez zuba
16 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica
Makić kaže...
Jurkae kaže...

Jel mi moze netko pomoć...   DI   mogu skinuti, driver za grafičku VGA...

  lipo ti to...
a koja grafa, koji proizvođač glavno nisi navea
  Kaj ti treba proizvođač?
E 6600 @ 3.20->Gigabyte P45-DS3->2 x 2Gb G.Skill black series >X-FI AUDIO-> Samsung F1 750 GB 32 Mb> Seagate barracuda 320Gb,16mb -> XFX GTX 260 Black Edition ->Z-5500-> MX-518-> Samsung 2232BW...> Fortron 650W...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica

To i je problem kod mene sto ne znam koja mi je mislim... Graficka mi nije posebno nego uz matičnu spojena...... znas ne razumijem se ni ja bas nesto pa tak... pomazte....

16 godina
neaktivan
offline
RE: Objašnjenje:Driveri Grafičkih Kartica
Jurkae kaže...

To i je problem kod mene sto ne znam koja mi je mislim... Graficka mi nije posebno nego uz matičnu spojena...... znas ne razumijem se ni ja bas nesto pa tak... pomazte....

  jednostavno... pogledaš na račun od matične , kutiju od matične... i prepišeš na google i sve se nađe...
E 6600 @ 3.20->Gigabyte P45-DS3->2 x 2Gb G.Skill black series >X-FI AUDIO-> Samsung F1 750 GB 32 Mb> Seagate barracuda 320Gb,16mb -> XFX GTX 260 Black Edition ->Z-5500->Logitech G15 rev 2>Logitech MX-518-> Samsung 2232BW...> Fortron 650W...
14 godina
neaktivan
offline
Za početnike: Driveri grafičkih kartica

Ja sam malo stariji 43 god. no vidim samo da pojedinci kude pokušaj nekoga da nešto jednostavno objasni. Nisam računalni znalac jer računalo je kad sam ja imao 15 - 20 godina bilo samo u SF filmovima. No htio sam reći da je lijepo što si je čaln dao truda pa pokušao smrtničkim riječima pojednostaviti temu. Što vrijedi kad pojedinci pišuči o nekoj temi  koristiti stotine stručnih kratica koje mnogi pa i sam ne razumijem. Što se mene tiče dobro i za POHVALU, a uvijek se nađu oni koji vide trn u tuđem oku , a u svom ne osjete ni balvan.

nikvk
 
6 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Za početnike: Driveri grafičkih kartica

pozdrav svima i unaprijed hvala za odgovor,imam graf.kartu nVidia 8400GS(znam nije bogzna šta)i pri normalnom radu temp.je od 76-80 C a u igrama zna pokazati i 105 C.da li je to normalno a ako nije šta činiti.pozdrav

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice
Miro kaže...
A i ne bih baš narodu propovijedao da MORAJU deinstalirati driver. Osobno to nikada ne radim prije stavljanja novoga i baš nikada nisam imao problema zbog toga...

Slazem se, ja nikad nisam uninstalirao drivere kad ocu stavit nome nego samo jedne preko drugih i nikad nisam imao problema sa ATi driverima. Isto tako te programe za deinstaliranje stce vam to, pa dao bog svaki driver ima uninstal wizard.

Forever MUFC
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.9.2009 23:50 (ManchesterUTD).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice

Skinuo sam novi nvidia driver 196.21 za GeForce 9600GT na Windows 7,

ali mi neusoijeva instalacija zbog greške:

 

7-Zip: Internal error code 105, u objašnjenju mi govori da sistem nije modificiran i da pokušam kasnije

al opet isto.

Svaku instalaciju novog drivera prije ovog nisam brisao stari pa neznam zašto bi sada.

 

Hvala!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorija:Driver Grafičke Kartice

Mislim da ste vi ovdje naj ozbiljniji po pitanju konkretnog odgovora.

Već sam navodio o čem imam problem ali ljudi se ponašsju kao da je ovo kaznionica a ne razmjena znanja i mišljenja.

Ovako: skinuo sam driver 196,21 za GeForce 9600 GT na Windows 7 ali mi neuspijeva.

Greška je 7-Zip internal error code 105 (sustav nije modificiran) to bi trebalo da znači.

Skidao sam 3 puta ponovno driver i brisao stari ali stalno isto.

Nvidia je vidim u 10 dana izbacila i 196,34 pa je moguće da je njihova greška al ipak je to Nvidia.

Pa sta se misli o ovom?

Pozdrav,Hvala

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice