BUG tim za autoCAD

poruka: 496
|
čitano: 224.155
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Trebam nacrt isplotati u 1:25. Kad crtam obično radim sve u 1:100, pa sam i sad tako nacrtao. Dakle samo okvir papira umjesto 250 sa lijeve strane  i 100 a ostalih trebam nacratati 4 puta manje i reci pri plotanju da mi isplotaju u mjerilu? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Krivo radiš. Kako sada tako i prije. Prema opisu bi zaključio da ne koristiš Layoute. Cijeli smisao postojanja Layouta je upravo u tome da se olakša printanje i za to ih treba koristiti.

 

Ukratko ću proći kroz ono što trebaš napraviti:

  • Bitan podatak je u kojim mjernim jedinicama si crtao (mm, cm ili m). Zašto je to bitno? Zato jer ćeš u visnosti o mjernim jedinicama odabrati da li je mjerilo Viewporta 1:25 ili npr 1:2.5.
  • Prebaciš se na Layout (lijevi klik miša na karticu Layout). Kad si se prebacio u Layout nalaziš se (na neki način) u prostoru papira tj. u prostoru gdje ćeš urediti kako će izgledati tvoj crtež isplotan. Layout služi upravo tome. Imam Template crteže u kojima su podešeni Layouti i jednostavno ih uvlačim u novi crtež (desni klik miša na karticu Layout i zatim odabir From Template pronađeš crtež iz kojeg želiš uvući Layout zatim odabereš željeni Layout i to je to). U čemu je prednost ovakvog načina rada? U tome što na ovaj način uvlačiš page setup (definiran papir, ploter i način na koji se želi isprintati isti - boja ili crno/bijelo), okvir, sastavnicu, legendu, viewport....
  • U Layoutu napraviš vanjski okvir u stvarnim dimenzijama papira, iscrtaš ga komandom RECTANG, započneš crtati iz točke 0,0 lupiš Enter i zatim upišeš duljinu po x i po y ( npr 594,420) te lupiš Enter.
  • Kad radiš prvi put onda je procedura slijedeća. U prostoru Layouta pokreneš page setup (komanda PAGESETUP), na pop-up prozoru koji se otvori odabereš Modify i onda će ti se otvoriti prozor na kojem podešavaš postavke (slika 1). Ovdje podešavaš sve postavke za plotanje. Ovo ti treba biti prva stvar koju napraviš kod otvaranja crteža. Puno lakše je to napraviti na početku svakog crteža nego na kraju kad ti ih se skupi 50-60. Da se vratim na bit. Odabereš ploter/printer. Zastanimo malo ovdje. Često puta su korisnici frustrirani kod plotanja i žale se da im ploter ne isplota onako kako su zamislili. Većinom je to zbog nepoznavanja hardvera i njegovih ograničenja. Treba poznavati koji su limiti vlastitog uređaja pri tome mislim na maksimalne dimenzije koji isti može isplotati/isprintati i na minimalne margine koji isti dodaje na naš crtež. Za ovo je potrebno proučiti dokumentaciju o ploteru/printeru i malo istražiti po netu. Kad smo odabrali ploter kliknemo na gumb s desne strane Properties. Otvori nam se pop-up prozor Ploter configuration editor (slika 2). Ovdje postoji razdjelnica, neki ploteri dozvoljavaju jednostavno dodavanje custom papira (klikom na Custom paper size) a drugi ne dozvoljavaju. Ako tvoj ploter dozvoljava odabir custom papira to i napravi (vodi računa o marginama, postavi ih na 0, ponekad to nije dovoljno pa treba dodati nešto na samu dimezniju papira, ja obično dodajem 0.2 mm). Ako to nije dozvoljeno onda moraš odabrati Custom Properties i kroz sistemske postavke dodati papir (opet vodi računa o marginama), nakon odabira Modificiraj postavke papira kroz Modify Standard Paper Size. Ovim si podesio ploter i papir. Skoro zaboravih, sve promjene koje si napravio spremi za daljnje korištenje (AutoCAD pita kod izlaska iz Propertisa).
  • Zatim odabereš veličinu papira (paper size), odaberi onu koju si ti postavio. Osobno imam običaj koristiti vlastite papire čak i za standardne dimenzije papira.
  • Nakon toga odabireš što će se plotati (obično koristim Window ili Extent i ponekad Layout), pod plot offset možeš odabrati centrirano plotanje a i ne moraš.
  • Plot scale za paper space ti je uvijek 1:1 (ne mora biti uvijek ali kada je završni plot onda je tako) s tim da okvir trebaš crtati u milimetrima.
  • Još trebaš odabrati orjentaciu papira (portrait ili landscape) i pridružiti plot style Layoutu. Ostalo ostavi kako je.

Vjerojatno se pitaš "Sve je to OK ali što je s mojim crtežom?". Sad ćemo riješiti i njega:

  • Prvo rastegni Viewport unutar okvira (ako nema viewport napravi novi komandom Viewport). Možeš napraviti 1 Viewport ili ih možeš napraviti koliko ti je potrebno.
  • Zatim s dva lijeva klika unutar Viewporta uđi u Model space. Komandom Zoom centriraj tvoj crtež unutar viewpporta, poželjno ga je zumirati u što krupniji plan. Nakon toga s dva brza lijeva klika (izvan viewporta) pređeš u paper space.
  • Selektiraj Viewport i pod propertiesima postavi svoje mjerilo (vodi računa o jedinicama u kojima si crtao, ako si crtao u cm ond ti mjerilo treba biti 1:2.5, ako si crtao u mm onda ti mjerilo treba biti 1:25).
  • Podesi viewport da se vidi ono što želiš (možeš to napraviti panom unutar model space-a ili skraćivanjem/rastezanjem viewporta korištenjem gripova) i to je to.
  • Dovršiš crtež popunjavanjem sastavnice i ostalih sitnica i to je to.

 

 

Slika 1 Slika 1
Slika 2 Slika 2
Stručnjak za odmaganje...
12 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

hvala na pomoći {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
BUG tim za autoCAD

kako napraviti da polukrug izgleda realno pošto se radi o 2d crtežu? file

edit: treba napraviti elipsu u izometriji

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2013 9:39 (peace_of_cake).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
peace_of_cake kaže...

kako napraviti da polukrug izgleda realno pošto se radi o 2d crtežu? file

Pozicioniraj se u željenu izometrijsku ravninu. Spoji pomoćnom linijom linije između kojih želiš nacrtati kružnicu.

 

Naredba koja tebi treba je EL (zatim lupi enter), upiši I (da bi odabrao Isocircle), odaberi sredinu pomoćne linije za centar i kraj pomoćne linije za radius. I to je to.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
peace_of_cake kaže...

kako napraviti da polukrug izgleda realno pošto se radi o 2d crtežu? file

edit: treba napraviti elipsu u izometriji

Nemam trenutno pod prstima ACad, imam DraftSight, ali trebalo bi biti isto. Napravi pomoćnu crtu između rubova donje linije. Stavi si koordinatni sustav tako da ti je os X uzduž te donje linije, a Y pod 90° prema gore. Kreni crtati elipsu, odaberi podopciju I za Isocircle, stavi središte elipse na sredinu pomoćne crte, rastegni ju do rubnih točaka donjih crta, te napravi rotaciju te elipse za -90°C. Trimaj viškove.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2013 10:33 (deckard).
12 godina
offline
BUG tim za autoCAD

moze mi tko to napraviti? nije za mene. ovaj puta je model dvostruko veći file2

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
BUG tim za autoCAD

Pozdrav! U skoli je profesorica skupila nekoliko nas koji su se pokazali kroz skolovanje da znamo u ACu raditi i poceli smo se "pripremati" za natjecanje pa me zanima netko tko je malo iskusniji da mi da par savjeta kako poceti posto nikada nisam ovome prisustvovao. Profesorica nam je dala .dwg prijasnjih natjecanja i izgleda dosta komplicirano odnosno prvo u glavi treba shvatiti odkuda krenuti i kako da bi se nesto postiglo. Sve u svemu cilj natjecanja je tocnost pa brzina. Dobijemo crtez isprintan na A4 u normalnom mjerilu i isti taj crtez, ali malo uvecan da vidimo vise detalja i to treba doslovno nacrtati i isprintati ( to se printa odmah u ucionici jel ) i prva dvojica koja su tocna i naj brza idu dalje. Evo par primjera cu uploadati.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
Fake_Alert kaže...

Pozdrav! U skoli je profesorica skupila nekoliko nas koji su se pokazali kroz skolovanje da znamo u ACu raditi i poceli smo se "pripremati" za natjecanje pa me zanima netko tko je malo iskusniji da mi da par savjeta kako poceti posto nikada nisam ovome prisustvovao. Profesorica nam je dala .dwg prijasnjih natjecanja i izgleda dosta komplicirano odnosno prvo u glavi treba shvatiti odkuda krenuti i kako da bi se nesto postiglo. Sve u svemu cilj natjecanja je tocnost pa brzina. Dobijemo crtez isprintan na A4 u normalnom mjerilu i isti taj crtez, ali malo uvecan da vidimo vise detalja i to treba doslovno nacrtati i isprintati ( to se printa odmah u ucionici jel ) i prva dvojica koja su tocna i naj brza idu dalje. Evo par primjera cu uploadati.

Jednu stvar sam naučio kroz godine rada u AutoCAD-u. Vježba čini majstora, tj. bez rutine nema ni brzine. Zaboravi tolbare, ribone i sve ostalo sve komande kucaj iz komandne linije. Za ponavljajuće detalje koristi Array komandu (kružnu ili ravninsku). brže je kopirati nego iznova nacrtati (ako se radi o istom ili približno sličnom elementu). Kod kopiranja i pomicanja unosi udaljenosti putem tipkovnice. Uglavnom uzmi par crteža i deri po njima (čim više sati tim bolje), nitko ti ne može pomoći čarobnim štapićem ili savjetom da budeš brži to se dobija kroz sate vježbe/rada.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
mario.L_hr kaže...
Fake_Alert kaže...

Pozdrav! U skoli je profesorica skupila nekoliko nas koji su se pokazali kroz skolovanje da znamo u ACu raditi i poceli smo se "pripremati" za natjecanje pa me zanima netko tko je malo iskusniji da mi da par savjeta kako poceti posto nikada nisam ovome prisustvovao. Profesorica nam je dala .dwg prijasnjih natjecanja i izgleda dosta komplicirano odnosno prvo u glavi treba shvatiti odkuda krenuti i kako da bi se nesto postiglo. Sve u svemu cilj natjecanja je tocnost pa brzina. Dobijemo crtez isprintan na A4 u normalnom mjerilu i isti taj crtez, ali malo uvecan da vidimo vise detalja i to treba doslovno nacrtati i isprintati ( to se printa odmah u ucionici jel ) i prva dvojica koja su tocna i naj brza idu dalje. Evo par primjera cu uploadati.

Jednu stvar sam naučio kroz godine rada u AutoCAD-u. Vježba čini majstora, tj. bez rutine nema ni brzine. Zaboravi tolbare, ribone i sve ostalo sve komande kucaj iz komandne linije. Za ponavljajuće detalje koristi Array komandu (kružnu ili ravninsku). brže je kopirati nego iznova nacrtati (ako se radi o istom ili približno sličnom elementu). Kod kopiranja i pomicanja unosi udaljenosti putem tipkovnice. Uglavnom uzmi par crteža i deri po njima (čim više sati tim bolje), nitko ti ne može pomoći čarobnim štapićem ili savjetom da budeš brži to se dobija kroz sate vježbe/rada.

Joj ta komanda array, koristili smo je prosle godine na satu i ove godine nam nije trebala ( zavrsni rad ) i zaboravio sam ju pa sam se malo prisjetio danas dok smo se pripremali. Mislio sam vikendom ove primjere sto sam dobio rjesavati i kemijati kako i sto. Inace, nece nam dati trokut ni sestar kako bi se pomogli kod odredivanja dimenzija nekih stvari sa crteza koji nam je isprintan pa sam mislio neku kombinaciju na laptopu staviti korektorom crte udaljene 1 cm svaka pa papir preko toga i odprilike odmjeriti neke stvari ( sluzi kao salabahter ajmo reci ), ima li tko mozda bolju ideju?

Hvala na savjetu :-)

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.2.2014 17:50 (Fake_Alert).
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Ne treba ti nikakav trokut, šestar ili bilo kakvo čudo. Nauči gledati i čitati to što je nacrtano. Uvjek počinješ od onog dijela koji je potpuno definiran, njega prvog nacrtaš i dalje gradiš priču oko njega. Pogledaj prvu sliku i vidjet ćeš da prvo trebaš nacrtati centralnu (malu kružnicu) radijusa 4, dalje ju omeđiš sa svih strana linijama, ofsetiraš linije za 4,...... nadam se da si shvatio što hoću reći. Uvijek prvo dobro pogledaj i pročitaj sve što opisuje crtež, u tome je poanta, crtanje je mehanički rad.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Pozdrav!

Imam problem s spremanjem programa iz cad-a u .pdf 

Dakle sve je dobro, osim visinskih kota. Naime neke od njih se jednostavno pretvore u morseovu abecedu, a nemam ideje zasto. Molim vas pomoć!

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
KiseliKrastavac kaže...

Pozdrav!

Imam problem s spremanjem programa iz cad-a u .pdf 

Dakle sve je dobro, osim visinskih kota. Naime neke od njih se jednostavno pretvore u morseovu abecedu, a nemam ideje zasto. Molim vas pomoć!

Koji font koristiš za kote? Koji .pdf printer koristiš? Moja preporuka za printer je DWG to PDF.

 

Meni se čini da su u pitanju fontovi koji nisu podržani (u PDF-u, printer ili viewer).

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Zna netko kako da ubrzam cad.

Naime ide mi na živce jedna stvar. Imam nacrtanu vodovodnu mrežu (veličina crteža 1Mb) i na to idem zalijepiti block katastra (0,5Mb) i sve prođe bez problema. No kad idem sljedeći katastar ubaciti (iste veličine) moram čekati jedno 20 sekundi da bih uopće mogao odabrati taj katastar a onda kad ga odaberem treba jedno 20s da ga ubaci u cad. Na trećem katastru to već ide preko minute. AutoCad 2014.

BF Nick: Xtream_Switch
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2014 14:53 (Switch).
11 godina
neaktivan
offline
Re: BUG tim za autoCAD
mario.L_hr kaže...
KiseliKrastavac kaže...

Pozdrav!

Imam problem s spremanjem programa iz cad-a u .pdf 

Dakle sve je dobro, osim visinskih kota. Naime neke od njih se jednostavno pretvore u morseovu abecedu, a nemam ideje zasto. Molim vas pomoć!

Koji font koristiš za kote? Koji .pdf printer koristiš? Moja preporuka za printer je DWG to PDF.

 

Meni se čini da su u pitanju fontovi koji nisu podržani (u PDF-u, printer ili viewer).

Hvala na odgovoru, font je Times New Roman. Sve su kote u istom fontu, samo je nekolicinu tako pretvarao.

Problem je rjesen instalacijom s Adobe Acrobat XI Pro 11.0.0, odmah pri prvom pokusaju printanja je sve bilo kako treba. Bez i najmanje pogreške!

 

14 godina
offline
BUG tim za autoCAD

Ima li tko iskustva u archicadu? Htio bih ga upitati par pitanja.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Moim pomoc

Ovako recimo da ( za primjer da se lakse shvati sta trebam napravit) imam 9 kocki i sve su mi nartane kao blokovi tj jedna kocka mi je jedan blok. i sad imam problem u 5 kocki trebam ubacit(kopirat ,nacrtat ) krug a ostale mi moraju ostat iste .

Ako mi ko može pomoc?

Grgo Drmić
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
Riger11 kaže...

Moim pomoc

Ovako recimo da ( za primjer da se lakse shvati sta trebam napravit) imam 9 kocki i sve su mi nartane kao blokovi tj jedna kocka mi je jedan blok. i sad imam problem u 5 kocki trebam ubacit(kopirat ,nacrtat ) krug a ostale mi moraju ostat iste .

Ako mi ko može pomoc?

 

I gdje je tu problem? Imaš nekoliko načina za izvesti navedeno. Jedan je koristiti dva različita bloka. Drugi koji mi pada na pamet je explodiranje blokova i daljnja dorada. Ili nam nisi rekao sve što trebamo znati.
Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

problem je sto je vec kreiran blok  znaci opcija dva različite nije moguc upotrijebit.

isto tako i explode jer radi se o nekoliko tisuca objekata. Kada bih ih rastavio morao bih svaki posebno vračat da dobijem da je svaki taj crtež blok tj da mi neprikaže da je blok 3 kvadrat  i 3 kruznica nego svaki kvadrat i kruznica.

 

 

Ili ako znas kako da recimo označim jedanu kruznicu kopiram je i  zalijepim odjednom  u vise kvadrata da nemoram jedan po jedan

Grgo Drmić
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
BUG tim za autoCAD

neznam koliko ti je slozeno selektirat te blokove u koje moras stavit kruznice u odnosu da u svaki posebno ubacujes..dakle..mogucnost je da selektiras ove koje trebas nadopuniti...cut-iras ih i paste to original koordinate u novi crtez...tamo editiras block...rename u block2....i vratis nazad u original crtez...

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Molim pomoć.

Imam na 100 mjesta neki objekt koji bi želio označiti i zatim na tom mjesto zalijepiti neki drugi objekt. Zanima me dali je to moguče ili moram kopirat(zalijepit) jedan po jedan?

Grgo Drmić
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Moguće je, ako je objekt blok.

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

možeš li objasniti kako ?

Grgo Drmić
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Google zna: 'acad swap block with another'

 

i odgovara:

Use Express Tools BLOCKREPLACE

 

ili ovo:

http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?48458-Replace-Selected-Block-Or-Blocks-With-Another-Block

 

Možeš preko be (block edit) redefinirati stari blok i nakon toga sa battman napraviti sync.

 

Na ovaj način mjenjaš SVE blokove (ovo iz cadtutora nisam detaljno gledao, ali kaže da radi sa odabirom). Što se tiče zamjene nekih drugih objekata iz autocad-a, nevidim zašto bi mjenjao liniju sa krugom ili šrafurom!? Što je za tebe objekt?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2014 20:59 (Badjo_5).
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Opet trebam pomoć.

Trebao bih sada uz svaki blok staviti broj redom od 1 do x.

Dali je to moguče i kako?

Grgo Drmić
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
Riger11 kaže...

Opet trebam pomoć.

Trebao bih sada uz svaki blok staviti broj redom od 1 do x.

Dali je to moguče i kako?

Mooguće je, uz upotrebu lisp-a. Ovdje imaš ono što ti treba.

 

Stvarno bi trebao malo poraditi na engleskom, da možeš proguglati stvari, jer će ti rad biti jako spor ako ne možeš barem pretpostaviti što bi trebao i gdje tražiti.

 

Inače, vezano za ono s blokovima, ja ne koristim express toolse (puno), nego jednu vrlo elementarnu metodu - kopipejstam blokove između dva crteža, uz korištenje rename i purge po potrebi.

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

Dali postoji neki način ili dodatak da uz svaki blok (ili određeni broj označenih blokova) dodam neki drugi objekt.

npr da uz 5 kvadrata dodam ispod svakog kruznicu

Grgo Drmić
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD

Ako trebaš za svaki blok, postoji! Jednostavno promjeni definiciju bloka i napravi sync (battman).

Bit će možda jednostavnije da kažeš što pokušavaš dobiti, ovako ti se pitanja ponavljaju sa malim razlikama: može li blok/objekt ovo, može li objekt/blok ono.... Uslikaj mobitelom i pokaži nam što pokušavaš dobiti. Definitivno ćeš dobiti savjet kako bolje (čitaj i brže) dobiti ono što je na papiru.

Za pojedine stvari se ne isplati izmišljati tolu vodu. Porodica Autocad ima mnogo proizvoda...

9 godina
neaktivan
offline
BUG tim za autoCAD

mala pomoć... kad otvorim program u Autocad-u sa usba... sacuvam... zatvorim autocad izvadim usb... prilikom novog ukljucivanja autocad mi izbaci error i zatvori se...radi jedino ako je usb u racunaru... kako to riješiti taj problem

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BUG tim za autoCAD
Daj malo obrazloži ili još bolje pojasni. Iz napisanog nisam siguran da li se radi o pokretanju filea ili aplikacije (u samom AutoCAD-u).
Stručnjak za odmaganje...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice