Razvijanje i administriranje

poruka: 11
|
čitano: 4.078
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Razvijanje i administriranje

Pozdrav!
Možda mislite da sam naslovom teme fulio podforum, ali nisam, tema je vezana za školovanje(moje).

Dakle, bavim se developementom, pretežno za Web, radim ASP.NET aplikacije i obično su to one koje žive na localhostu jer se još uvjek time ne bavim profesionalno. Kako nakon razvoja dolazi deployment tu meni nastaju problemi, jer se nisam bavio administriranjem, konkretno Windows Servera. Dakle ja znam aplikaciju deployat na localhost i rjesena stvar, ali to je samo puka stvar, koliko znam ima tu još gomila stvari. Dakle, zanima me administriranje, Windows Server, IIS, SQL Server, SharePoint server, Exchange server... A recimo da je moje znanje o administraciji približno nuli. Tu dolazim do nekog marginaliziranja posla developera, da li je u developerskoj domeni administirati?, čitam po forumima da nije i da je to posao SysAdmina? Ali ja još ne znam čime ću se baviti, programiranjem ili administriranjem, jer mi je tek 16 godina. Tako da me zanimaju vaša mišljenja i preporuke - Dakle odakle krenuti sa učenjem administriranja(Windows Server), koji tok bi trebao biti, načini učenja (knjiga...) i sve što se toga tiče.

Još jedno pitanje koje bi bilo offtopic, namjeravam se dogodine licencirati za MCPD za ASP.NET, i zanima me da li je to prerano (17), jer neki govore, ko zna šta će sa ASP.NET-om biti za 5 godina...

 

Unaprijed hvala!

Senaid
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje

dosta ti toga stavio u jednu temu......pa da vidimo:

za development trebaš znat neke osnove administriranja, znači nešto securitya, user prava, načina mrežnih pristupa, što je klijent što je server i tako ali samo osnove jer oba područja su ogromna i gotovo nitko ne može paraleno radit i neki razvoj i administraciju...pošto si mlad, imaš još vremena vidjet što te zanima a neka dodatna znanja (poput recimo administracije) ti mogu samo pomoći kasnije u poslu (a i pri pronalaženju posla)....ništa ne te košta da sad preko ljeta digneš par vitualki, domenicu, sql i u sve to ukomponiraš neku klijent server aplikaciju, a kad to usvojiš onda možeš poraditi recimo na sigurnosnom aspektu, koja su prava potrebna za tvoju aplikaciju i da li možeš biti restriktivniji.....a za kraj ljeta digni sharepoint i probaj neku svoju aplikaciju ukomponirat u njega....na taj način možeš nešto i naučit a i vidjet da li te možda neke druge stvari više ili manje zanimaju......

 

kaj se tiče bilo kakve certifikacije to je definitivno plus no s financijske strane možda je bolje da pričekaš do faksa jer tada postoje nešto povoljniji načini za certifikaciju

 

ps-certificiraš se za aktualnu tehnologiju a ne za ono što će možda bit za 5 godina

kod mene normalno radi.....
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje

Hvala cekpi. Da, nabio sam dosta toga, ali bolje nego da sam otvarao 5 tema, ova pitanja me muče davno, lutao sam po drugim forumima, ali ovdje uvjek nekako nađem ono šta mi treba.

Dakle, pošto imam pristup DreamSparku skinuo sam Windows Server 2008R2, sada ću ga instalirati. Imao sam i prije, malo sam gledao tvoj lab o virtualizaciji, ali sada ću to detaljnije. Znači, šta mi je raditi?, pod br. 1 šta sve spada u administraciju?, kod Windows Servera, dobro možda zvuči čudno, ali na koje bi se stvari trebao fokusirati?

Izvor, knjiga?, neki video tutorijali?, pogledat ću malo na TechNet-u, oni bi morali imati nešto. Knjiga mi je pun vrag i ne mogu ih sada čitati imam ih za .NET gomilu, tako da njih isključujem. Što se te aplikacije tiče, da napišem osnovnu ASP.NET aplikaciju koja komunicira sa SQL Server 2008 bazom i da na njoj vježbam sigurnost?
Dalje, što se mreže tiče, znam da je to posebna tema, ali zanima me administracija, recimo firme/učionice od 20-ak računala, da li je tu poznavanje mreža jako bitno, jer tu mi znanje nije neko, smatram da bi mi to mogao biti i posao za koju godinu.

 

Certifikati, ma da i ja tako mislim, kada bih gledao šta će biti u budućnosti gdje bih stigao, što se tog za fax tiče, tu, na faxu koji namjeravam upisati, većinom daju pogodnosti za CISCO certifikate.

 

Ako ima već ovakvih tema, samo dajte poruke iz njih, ne morate sve ponovo pisati, ali sumnjam da ima, nije ovo podforum programiranje.

 

 

Senaid
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje

kreni za početak s windows 7 preko toga bi trebao pohvatat neke osnovne pojmove (što je domena/gpo/načini instalacije/user grupe......) sličnih materijala možeš nać i obliku CBTnuggetsa/TreinSingnal videa.....a kaj se tiče čitanja knjiga, nažalost u ovoj branši jedino toga ne nedostaje.......

 

a mreža je priča za sebe, no u slučaju figurativne učionice s 20 računala, t-com router i glupi switch je sve kaj ti je potrebno a ostalo (dns/dhcp) riješiš preko servera

kod mene normalno radi.....
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje

Imam u tiskanom obliku na HR jeziku knjigu Windows Vista u Samsovom izdanju, poprilično debela, pogledat ću neke stvari. Da li je ovo nešto:
6. Kako bolje iskoristiti korisničke račune
15. Održavanje Windows Vista sustava
21. Implementiranje Vistinih funkcija sigurnosti i privatnosti na Internetu

22. Postavljanje male mreže
23. Pristup mreži i njezina upotreba
24. Uspostavljanje veze sa udaljenom mrežom

To je što sam pronašao poglavlja što bi se mogli ticati ove teme, ostali su višak. Valja li ovo išta?, odnosno isplatili se čitati? Ja mislim da ne bi trebalo biti problema što se radi o Visti?

Senaid
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje

naravno da valja bez obzira što se radi o visti (na win 7 je ili isto ili nadograđeno) no mislim da nema smisla preskakat poglavlja zato što u svakom poglavlju možeš našto dodatno naučit

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje
royalhero kaže...

Ali ja još ne znam čime ću se baviti, programiranjem ili administriranjem, jer mi je tek 16 godina.

 

Ja bih rekao da je programiranje u toj dobi jako dobra baza za kasniji prelazak na sysadmin polje. Čisto onako, iz osobnog iskustva. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje
cekpi kaže...

naravno da valja bez obzira što se radi o visti (na win 7 je ili isto ili nadograđeno) no mislim da nema smisla preskakat poglavlja zato što u svakom poglavlju možeš našto dodatno naučit

Teško, imam dosta toga na developerskom polju, konkretno prelazak sa WebForma na MVC... Ali knjiga je vazda tu, a šta će mi Upravljanje multimedijom u Windows Visti?

vlad0 kaže...

Ja bih rekao da je programiranje u toj dobi jako dobra baza za kasniji prelazak na sysadmin polje. Čisto onako, iz osobnog iskustva. {#}

A šta ako to ne želim?, ali znam, tek mi je 16 i ko zna čime ću se baviti...

Senaid
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje
royalhero kaže...

vlad0 kaže...

Ja bih rekao da je programiranje u toj dobi jako dobra baza za kasniji prelazak na sysadmin polje. Čisto onako, iz osobnog iskustva. {#}

A šta ako to ne želim?, ali znam, tek mi je 16 i ko zna čime ću se baviti...

 

Ma tvoj izbor, naravno. Dajem ti (još) samo jedan smjer o kojem možeš razmisliti. Ali uzmi u obzir da je pristup poslu u osnovi dosta različit u te dvije struke (iako postoji dosta dodirnih točaka).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje
royalhero kaže...
cekpi kaže...

naravno da valja bez obzira što se radi o visti (na win 7 je ili isto ili nadograđeno) no mislim da nema smisla preskakat poglavlja zato što u svakom poglavlju možeš našto dodatno naučit

Teško, imam dosta toga na developerskom polju, konkretno prelazak sa WebForma na MVC... Ali knjiga je vazda tu, a šta će mi Upravljanje multimedijom u Windows Visti?

 da znaš da li tvoja aplikacija u enterprise okruženju može koristit neki od zadanih programa ili je potrebno recimo napravit mass deployment kodeka ili nedaj bože još nekog programa

kod mene normalno radi.....
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvijanje i administriranje
@vlado
Da, shvacam da se razlikuju. Ali posto sam jos dosta mlad ucit cu i jedno i drugo, kako je cekpi rekao, samo mi moze biti od koristi.


@cekpi
Bojim se da te nisam bas najbolje shvatio. U tom poglavlju lik objasnjava kako napraviti playlistu u Windows Media Playeru, i takve stvari.
Senaid
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice