TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

poruka: 34
|
čitano: 27.743
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Evo sada upisi i ne znam kako bi poredao prioritete.

pisao sam:

Engleski A- 80%

HR B-80%

MAT A- napisao sam iznad 70%

INF- iznad 80%

godišnji prosjek 3,6, završio sam opću gimnaziju

zanima me informatika, programiranje više nego hardware,

sada što upisati? koje faxeve ste Vi završili? mogu kakve informacije iz prve ruke?

malo sam gledao predmete po semstrima:

TVZ

http://racunarstvo.tvz.hr/index.php?prikaz=nastava

Fax u RI

http://www.inf.uniri.hr/index.php?option=com_classes&Itemid=40&task=displayStudy&studyid=109

FOI

http://www.foi.hr/studiji/pds/ips/raspored

FESB

http://orion.fesb.hr/DotNetNuke/Default.aspx?tabid=159

 

sta predlažete? iskustva?

planiram završit 4 godine i ići dalje

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

FOI ili FESB

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Jel njemački jezik obvezan na TVZ-u? Vidim tamo da piše obvezni izborni engleski i njemački...:S

---=== Mes que un club ===---
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

FOI svakako, a ni FESB nije loš. Rijecki faks neznam koliko je cijenjen, dok je tvz veleuciliste.

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Fax u Ri ti nije Tehnički fakultet, nego Odjel za informatiku.

13 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Da se malo ubacim u temu. Zanima me koji smjer na faxu je najbolje uzet? Šta sd danas najvise trazi? Programeri, 3D majstori? Hvala
Gamers Don't Die, They Respawn. xD
14 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
FiCoO kaže...
Da se malo ubacim u temu. Zanima me koji smjer na faxu je najbolje uzet? Šta sd danas najvise trazi? Programeri, 3D majstori? Hvala

Kod izbora naobrazbe kao što je fakultet, dakle relativno dugotrajne naobrazbe ti nije bitno što se danas traži, nego što će se sutra tražiti...

Ono što se danas najviše traži će vjerojatno biti popunjeno za 2-3 godine...

13 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Aha pa dobro neznam sta bi bil najpametnije upisat sta se uvijek trazi?
Gamers Don't Die, They Respawn. xD
15 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
xvekix kaže...

Jel njemački jezik obvezan na TVZ-u? Vidim tamo da piše obvezni izborni engleski i njemački...:S

Ne, biraš jedan jezik....

Sve ima svoju cijenu! Pa tako i stvari pod "moj PC". volim često mjenjati stvari pa imajte i to na umu xĐ
13 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
programeri se uvijek traze. al ak ti to ne lezi, mos ucit kolko god i nikad nece bit nes od tog.
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
A dobro onda jer bas i ciljam na takvo sto
Gamers Don't Die, They Respawn. xD
13 godina
protjeran
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
FiCoO kaže...
A dobro onda jer bas i ciljam na takvo sto

lol, već biraš smjer za faks, a nisi ni srednju još upiso :P

Skype: antonio.andelic96
14 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
FiCoO kaže...
Aha pa dobro neznam sta bi bil najpametnije upisat sta se uvijek trazi?

Pravni fax. Ili korporativni ili kriminalni (kriminalistički, ili kako se već zove) smjer. Za takvima će potražnje sigurno još dugo dugo bit.

12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

što se tiče TVZ-a, nakon završene prve 3 godine, 

mogu li ići dalje još 2 godine? spominjali su specijalistički studij?

 

kakav je izbor informatike/računarstva u RI?

ima na tehničkom u RI računarstva

http://www.riteh.uniri.hr/nast/novi_progr/sv_rac_p/

i ima i na odjelu za informatiku

http://www.inf.uniri.hr/index.php?option=com_classes&Itemid=40&task=displayStudy&studyid=109

zanima me programiranje, što je bolji izbor u RI?

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

mozes na tvz ic specijalizaciju nakon 3 godine, ali to kosta 40 000 kn.

 

inace ako te zanima programiranje onda je tvz racunarstvo puno bolje od tvz informatika.

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Za programiranje PMF, ako nisi spreman puno vremena potrisit na ucenje onda neko lakse sveuciliste kao ovo u RI ili FOI(mozes si slozit lijepu listu kolegija s puno programiranja od c-a do .NET-a). Ako bas sve propadne, imas lose ucjene i failao si na DM, bit ce ti i TVZ dobar.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

 

sto tocno u RI?

odjel za informatiku ili tehnički fakultet računarstvo?

ps. nisam failao na DM {#}

13 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

racunarstvo je uvijek bolji izbor

nema mi pomoci tu tu tu turuturtutu tu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Samo pazi da je sveuciliste jer se s veleucilistima i visim skolicama neces usrecit bas :)

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Tigr kaže...

Samo pazi da je sveuciliste jer se s veleucilistima i visim skolicama neces usrecit bas :)

Zašto?

MKV - H.264
14 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Jer sveuciliste > veleuciliste(vise skole)

 

Common sense.

12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Tigr kaže...

Jer sveuciliste > veleuciliste(vise skole)

 

Common sense.

Kužim to, ali u čem je točno razlika. Zašto se veleučilišta toliko podcjenjuju?

MKV - H.264
16 godina
online
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Hyperion kaže...
Tigr kaže...

Jer sveuciliste > veleuciliste(vise skole)

 

Common sense.

Kužim to, ali u čem je točno razlika. Zašto se veleučilišta toliko podcjenjuju?

Slažem se, pa nije da se tamo mora manje znat kao i na "pravom" faksu....

On topic, najbolje za programiranje ti je FOI, smjer IS, ali budi spreman na pravi rad....

LoL username: UnimatriX (EU) HoN username: ArmageddonX
14 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Pa ako upadne na sveučilište i veleuciliste zašto bi pobogu izabrao lošije? Veleuciliste je ok za ekipicu koja nemoze bolje, zbog losih ocjena iz srednje, losih prijamnih ili neceg treceg.

 

+1 FOI

 
1 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

TVZ studij se održava po bologni i nema tu biti što "lošije" nego na sveučilišnom studiju. Takvi poput Tigr mogu omalovažavati do mile volje i boostati si ego do neba, no po zakonu sve se JEDNAKO PRIZNAJE i točka.

 

Činjenica: Veleučilište je lakše za završiti. Zašto? Zato jer (pogotovo u slučaju TVZ-a) se radi puno više praktično (vježbe, vježbe, vježbe...) a ne toliko teoretski (štrebanje gomile knjiga). Da li to znači da su studenti veleučilišta manje vrijedni ili manje znaju? Naprotiv, kad je riječ o poslu ja više vjerujem čovjeku s više praktičnog nego teoretskog iskustva. S druge strane, ako vas zanimaju znanstvena istraživanja onda sveučilište je pravi izbor za vas.

 

@Tigr

S obzirom na dosta tvojih postova koje sam pročitao vidim da ti se TVZ nešto zamjerio, no to je tvoj osobni problem niti je to razlog da omalovažavaš veleučilište i studente koji tamo studiraju. Vidim da si ili stara garda ili si jednostavno zatucan toliko da ti se neke stvari ne mogu objasniti, kao i to da ovo više nije 2000-ta godina, već 2011 i da TVZ više nije bio što je bio. Jasno se to vidi što po novim studijima i novim programima, akademijama itd. No mislim da ćemo se obojica složiti da jednostavno nema smisla tebi to objašnjavati jer ti ćeš i dalje po svom omalovažavačkom i pljuvačkom stavu. Sretno.

 

I za kraj, po meni, jedino što fali TVZ-u je mogućnost daljnjeg školovanja poslije VSS-a. No činjenica je i da nisu svi zainteresirani za takvo što. Neki jednostavno žele raditi. Iako, po prijedlogu novog zakona svi poslije specijalističkog studija će uz 5 godina radnog iskustva moći upisati doktorat. Jasno, ovo je samo prijedlog i ne mora uopće biti istina. No ako od samog početka ciljate na ovakvo što onda je jasno bolje da idete na sveučilište.

 

 

Moj PC  
8 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

Ti si sigurno završio TVZ(informatiku? lol)

 

Sad sam ja bad boy jer sam se usudio stavit FER, PMF, FOI, FESB ispred TVZ-a i jer govorim ono sto se zna - da je sveuciliste vrijednije od veleucilista. Silly me.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI
Tigr kaže...

Ti si sigurno završio TVZ(informatiku? lol)

 

Sad sam ja bad boy jer sam se usudio stavit FER, PMF, FOI, FESB ispred TVZ-a i jer govorim ono sto se zna - da je sveuciliste vrijednije od veleucilista. Silly me.

NOUP, kolko znam on predaje tamo (asistent, sad neznam da li je još uvijek). Istina je da on na sve to gleda subjektivno, budući da ulaže rad i trud (pretpostavljam da ulaže) u znanje tih studenta.

Ali realno gledajući, većina koja se želi baviti informatikom cilja na FER. Ako slučajno na FER ne mogu upasti tada se gleda PMF, FOI, FESB (većinom ovisi o mjestu stanovanja, pa koji ti je bliže na taj ideš), pa je tek onda TVZ. Istina da i neki ne gledaju prema tome nego financijama koje moraju uložiti da bi studirali, pa im je to najbitnije.

 

Ne mora biti da iz TVZ-a dolaze najlošiji studenti, sigurno ima dobrih, ali neka statistika govori da FER, PMF, FOI, FESB proizvode bolje studente, tj. informatičare (inžinjere računalstva).

 

Iako ti je na kraju to sve manje bitno. Bitno je koliko ti znaš, koliko si spreman naučiti, i pokazati to svoje znanje budućem poslodavcu. A to te ne može naučiti niti jedan fakultet, to moraš sam. Vjeruj mi, malo koji fakultet će te pripremiti baš "direktno" za posao, većina posla je na tebi i tvojoj želji za učenjem van gradiva koje se obrađuje na fakultetima.

 

EDIT: I da bolonja, veći crap od toga nisu mogli uvesti u naš fakultetski obrazovni sustav. Tko god se hvali sa "bolonjom", taj baš nije pri zdravoj pameti. Sad tek dok vidim kakvi sve moroni i "likovi" izlaze sa fakulteta i traže posao, dođe mi mrak na oči. Oni koji ranije nisu mogli završiti faks (bio tip na 2 godini kad sam upisao, a na 3 kad sam završio, završili sve odmah kad su se prebacili na bolonju). Bolonja se marketira kao "cijeloživotno učenje", a praktički je pravi primjer sezonskog učenja (učiš za kolokvije, pišeš zadaće i to je to). Mi smo nekad imali kolokvije (moraš ga proći za potpis na kraju semestra), pisali zadaće i još sam na kraju morao polagati ispit. Još uz to naši kolokviji su bili opširniji nego su njihovi danas. Bolonja je samo "štancanje" visoko obrazovanih ljudi (da dosegnemo rank EU-a), a o kvaliteti tu nema riječi.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 16:08 (dado2202).
12 godina
neaktivan
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

O bologni bi se još dalo raspravljati i dakako da ima mnoštvo stvari koje kod nje ne odgovaraju (i meni osobno), no što je-tu je i svi su to na kraju prihvatili kao model studiranja. No iz nekih predmeta nikada osobno ne bih ukinuo usmeni bez obzira na rad studenta tokom semestra jer se sve do tada može prepisati, a na usmenom se tek pokaže koliko tko zna i da li zna primjeniti to znanje.

 

A što se tiče odabira studija.. Ja nemam ništa protiv sveučilišta. Štoviše, svakako imaju svoje prednosti (mogućnost daljnjeg školovanja poslije VSSa, veću povijest i prepoznatljivost kod poslodavca itd), no isto tako nisu niti studenti s veleučilišta ološ samo zato jer nisu upali na FER i sl.. Veleučilišta su još uvijek relativno mlada i nepoznata poslodavcima, no daleko od toga da tu nema (budućih) stručnjaka. Primjerice, mreže (cisco) su jako zastupljeni na TVZu i dečki redovno osvajaju nagrade na natjecanjima, a moguće je školovati se sve do uključujući CCNP certifikata. Tu su i MS akademije itd..

 

Ono što većina budućih studenata želi je da ga ime faksa deklarira kao stručnjaka kad dođe pred poslodavca. Kao.. sada bi odmah svi trebali ostati paf jer je on završio fer ili što već i da mu to otvori sva vrata, umjesto da se potrude da sami naprave svoje ime na osnovu stečenog znanja, a tog znanja svakako ima i na veleučilištima. A to što neki studenti odluče tek toliko završiti studij zbog diplome nije problem niti sramota veleučilišta već samog studenta.

 

Tko dođe pred poslodavca i pokaže da zna i ima volju raditi - ime faksa će za poslodavca biti samo formalnost.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 19:39 (TracerCPP).
Moj PC  
6 0 hvala 1
13 godina
offline
TVZ vs FOI vs FESB vs Tehnički fakultet RI

nije mi jasno što toliko spominjete PMF,vidim da se informatika može iskombinirati s fizikom ili matematikom a po programima je vise orijentirano na mat i fiz nego na info..90 posto toga je orijentirano na matematiku, informatika je u tragovima...imam mogucnost upisivanja tvz informatike i pmf matematike(nastavnicki smjer), moze netko savjet sto da odaberem, kako izgleda matematika na PMF-u, se sve temelji na dokazima?..inace vise me zanima informatika ali posto je pmf sveuciliste a tvz veleuciliste svaki savjet bi dobrodosao..

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice