Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

poruka: 33
|
čitano: 7.117
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Pozdrav,

ovo mi je palo na pamet pred par minuta, i iako se polu-salim, ideja je interesantna, pa ostavljam na razmatranje...

 

Nakon sto se novi korisnik registrira, slijedecih X broj prijava (recimo 30, tako da traje mjesec dana ukoliko se prijavi jednom dnevno) prije uspjesnog logiranja, korisnik mora tocno odgovoriti na pitanje koje trazi poznavanje nettiquetea ili pravila foruma. Pitanja se definitivno mogu formirati na nacin da traze jednu ili dvije rijeci kao odgovor, pa ne bi trebao postojati neki komplicirani parser algoritam koji bi to rijesio.

Ako je odgovor pogresan, logiranje ne uspijeva i slijedecih 10 minuta korisnik se  ne moze logirati uopce :-)

 

Komentari, molim :-)

Refuse is our inspiration, terrorism our trade, sabotage and piracy, chaos our mental state / In the age of super-boredom, hype and mediocrity, celebrate relentlessness - menace to society
 
12 6 hvala 5
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Mislim da je ovo bespotrebno za ovakvu vrstu foruma...

[img]http://wiipowered.com/portal/dp-progress.php[/img]
16 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Pazi, iako smatram da je tvoja ideja dobra u svojoj srži mislim da za jedan javni forum i nije idealno rješenje. Ako ništa, mogla bi otjerati potencijalne nove članove koji su došli zbog problema ili nečega i neda im se zafrkavati sa pitanjima.

Više sam za varijantu da se moderatorstvo puno više i oštrije prakticira. Eventualno uz pokojeg moderatora više uređuju nekulturni, nepismeni i ini. postovi te upozore autori.
When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Ideja je dobra, jer ima puno nepismenih na forumu, a to zna iritirat. No odmah da iznesem i manu: recimo dođe nekom XY-onu pitanje koje nezna i on utipka u Google nettiquete i on mu izbaci pravila ponašanja na internetu, on to napiše i i dalje ponaša se mimo tih pravila.
No, nešto bi se stvarno trebalo uvesti po pitanju pravopisa
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Danny_HR kaže...


Više sam za varijantu da se moderatorstvo puno više i oštrije prakticira. Eventualno uz pokojeg moderatora više uređuju nekulturni, nepismeni i ini. postovi te upozore autori.

Da,slazem sa se ovime.

 

Sto se tice 'nepismenosti',mislim da ne bi bilo u redu da se za svaku gramaticku pogresku opominje(osim u ekstremnim slucajevima). Bitno da se razumijemo.

http://i49.tinypic.com/2lc07xs.jpg
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 12:33 (VirtUoso).
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Tražiti od svih korisnika da znaju gramatiku je malo arogantno!?

 
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

ja sam za to da se pravila liberaliziraju,jer ovo više nije samo informatički forum..skupila se grupa ljudi koja ima šta za reći, i to je ovom forumu dalo jednu novu dimenziju..


 redakciji bi trebalo biti u interesu da te ljude zadrži,a ne da se sankcioniraju zbog izražavanja osobnog mišljenja..
 opća pravila u javnoj komunikaciji normalno treba poštovati..

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 12:53 (seneka).
Moj PC  
9 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
seneka kaže...

ja sam za to da se pravila liberaliziraju,jer ovo više nije samo informatički forum..skupila se grupa ljudi koja ima šta za reći, i to je ovom forumu dalo jednu novu dimenziju..

Ja sam vec odavno taj argument "Ovo je informaticki forum" poceo tretirati samo kao ispriku kad netko zeli zacepiti usta svima koji se ne slazu s njime.

Refuse is our inspiration, terrorism our trade, sabotage and piracy, chaos our mental state / In the age of super-boredom, hype and mediocrity, celebrate relentlessness - menace to society
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Deus ex machina kaže...

Ja sam vec odavno taj argument "Ovo je informaticki forum" poceo tretirati samo kao ispriku kad netko zeli zacepiti usta svima koji se ne slazu s njime.

...nije pravilo ali bilo je i toga
..dole tabu teme,diskutirajmo o svemu na uljuđeni način!Cool

15 godina
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

- kao i svaka dobra želja, nakraju ispadne igranje pokvarenog telefona. (Deus krene s pristojnošću, Šef skrene na pismenost i završimo na gramatici....)

- Profil korisnika je takav da bi trebalo možda izmisliti BUGtique. (ili bi to bilo izmišljanje tople vode? uz rizik da netko zamijeni za butique.) Namigiva

Postoji nettique. To je sve što je potrebno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Forum funkcionira čisto ok. Ne treba ništa mjenjati jer će postati čisto sterilan i siv.

 

Ako želite vidjeti kako ostali forumi funkcioniraju sa malo slobode pogledajte samo index-ov forum. Smijeh

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Buffer Overflow kaže...

Forum funkcionira čisto ok. Ne treba ništa mjenjati jer će postati čisto sterilan i siv.

 

Ako želite vidjeti kako ostali forumi funkcioniraju sa malo slobode pogledajte samo index-ov forum. Smijeh

apsolutno,tamo nema pravila..to nikako..
osobno sam samo protiv tabu tema,i više tolerancije prema famoznom offtopicu..

14 godina
protjeran
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
seneka kaže...

apsolutno,tamo nema pravila..to nikako..
osobno sam samo protiv tabu tema,i više tolerancije prema famoznom offtopicu..

Offtopic se treba tolerirati u granicama vezanosti za temu. Ne smije se odmah dijeliti kartone ili upozoravati na offtopic, jer to ubija raspravu. Svaka rasprava uvijek ode u nekom smjeru jer takvi su ljudi po prirodi. Time se onda održava živost foruma, a i ljudi češće dolaze.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 13:33 (Buffer Overflow).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Buffer Overflow kaže...
seneka kaže...

apsolutno,tamo nema pravila..to nikako..
osobno sam samo protiv tabu tema,i više tolerancije prema famoznom offtopicu..

Offtopic se treba tolerirati u granicama vezanosti za temu. Ne smije se odmah dijeliti kartone ili upozoravati na offtopic, jer to ubija raspravu. Svaka rasprava uvijek ode u nekom smjeru jer takvi su ljudi po prirodi. Time se onda održava živost foruma, a i ljudi češće dolaze.

to je to..!

samo da pojasnim to oko tabu tema:činjenica je da su neke teme same po sebi ekscesne i lako se uzburkaju strasti,ali zar ne bi bilo logično i korektno da se sankcioniraju oni koji krše pravila dobrog ponašanja i neargumentirano se obrušavaju "na čovjeka"..e da bi ostali mogli normalno nastaviti polemiku..
to je doduše teško kontrolirati, ali božemoj zato su tu naši modovi..
i ne mislim da treba dopustiti da se otvaraju onakve bizarne teme kojima često svjedočimo na indexovom forumu..i tu postoje pravila koja nalažu zdrav razum i dobar ukus..


ne znam jedino da li je @deus razočaran ovim "offtopicom"Namigiva

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 14:41 (seneka).
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Nimalo :-)

Ionako sam i sam spomenuo da se polu-salim :-D

Refuse is our inspiration, terrorism our trade, sabotage and piracy, chaos our mental state / In the age of super-boredom, hype and mediocrity, celebrate relentlessness - menace to society
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Moj mali doprinos temi.Mislim da što se tiče kulture svko nosi svoju,ali bi se trebalo držati opće kulture i prema njoj ponašati.Što se tiče pravopisa i gramatike tu mislim da je sve zbog brzine u dopisivanjima preko Msn,skypa,facebooka i ostalih"pričalica" gdje se zbog brzine pisanja izostavljaju velika i mala slova,zarezi,točke,uskličnici,upitnici i ostala interpunkcija.Svi pomalo podliježemo tome(ja se trudim koliko mogu da pišem gramatički)e sad treba se tome oduprijeti kao i eventualnim ekscesnim prepirkama i oftopicu(nemogu reći dali sam dobro napisao neke engl.riječi,razlog tomu je što neznam pisat engleski-to je moj problem sa kojim bih se trebao pozabaviti,navedeno kao primjer).Toliko...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Kada sam gore napisao da treba paziti na gramatiku nisam mislio na povremeno izostavljanje velikog slova i tako. Ali trebalo bi pisati razumljivo i pravilno. Kad netko piše sve sa č ili sve bez točke ili ijednog zareza onda već bode u oči. :)

Naravno, nije ovo škola, ali zašto ne naučiti nešto korištenjem foruma. U krajnjem slučaju, ispravno pisanje je jako korisno u životu.

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 14:39 (Danny_HR).
16 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Sick Pako je najbolje tekstove pisao.

 

Sick Pako-a za neki strip, a ribaru vlastitu kolumnu!!

Random chance seems to have operated in our favor.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Danny_HR kaže...

Kada sam gore napisao da treba paziti na gramatiku nisam mislio na povremeno izostavljanje velikog slova i tako. Ali trebalo bi pisati razumljivo i pravilno. Kad netko piše sve sa č ili sve bez točke ili ijednog zareza onda već bode u oči. :)

Naravno, nije ovo škola, ali zašto ne naučiti nešto korištenjem foruma. U krajnjem slučaju, ispravno pisanje je jako korisno u životu.

Potpuno se slažem, nema gore nego kad netko nešto napiše ili pita, a text mu ne liči na smisleno složene rečenice, nabacano i bez ikakvih interpunkcija. Takve postove ni ne gledam više, nema to veze sa žurbom ili lapsusom kojekakvim, dogodi se svima, to je čista lijenost i neukost...

I don't care, what the people are thinkin' I ain't drunk, I'm just drinkin'
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Danny_HR kaže...

Kada sam gore napisao da treba paziti na gramatiku nisam mislio na povremeno izostavljanje velikog slova i tako. Ali trebalo bi pisati razumljivo i pravilno. Kad netko piše sve sa č ili sve bez točke ili ijednog zareza onda već bode u oči. :)

Naravno, nije ovo škola, ali zašto ne naučiti nešto korištenjem foruma. U krajnjem slučaju, ispravno pisanje je jako korisno u životu.

 

Hej, ne diraj mi se u dijakritike :-P

Cijeli zivot tipkam bez dijakritickih znakova, jer imam tipkovnicu namjestenu na engleski. Ne namjeravam poceti sada cak ni ako to znaci da imas osjecaj kao da ti je zardjala viljuska u ocima :-D

Refuse is our inspiration, terrorism our trade, sabotage and piracy, chaos our mental state / In the age of super-boredom, hype and mediocrity, celebrate relentlessness - menace to society
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 15:54 (Deus ex machina).
16 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Rađe i bez dijakritika nego da pišeš ovako:

Jućer sam išao u kuču a danas ču iči na Ćrnomerec ispred curinog kučnog praga.
When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

uh ok onda odlićno več sam mislijo da ču morat pomesti pod sa tobom idem sad pozzzzzzzzz

Refuse is our inspiration, terrorism our trade, sabotage and piracy, chaos our mental state / In the age of super-boredom, hype and mediocrity, celebrate relentlessness - menace to society
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

Ovaj forum je mila majka naspram onih na kojima sam bio registriran. Mislim da se ne treba ništa mijenjat, jedino bi se složio s Danny-em da moderatori trebaju biti malo oštriji. To s pitanjima nije toliko loša ideja a da se mene pita ne bih to uveo na ovaj forum. Otjeralo bi pola novih registriranih članova. Također bih predložio da ljudi koji imaju više zvjezdica dobiju nekakvih 10% popusta na pretplatu bug-a? Ipak oni su dosta doprinijeli ovom forumu pa eto da imaju nekakvi poticaj da tako dalje i nastave Osmijeh mislim nećeš sad nekome tko ima 1 zvj davat nekakvi popust nego onim koji imaju 4 ili više...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

kud češ jeftinije od ove pretplate, 450 kn za dvije godine, i to mi nekak graniči sa rentabilnošču ovoga časopisa... pa trebaju ljudi od nečeg živiti.

Darth Vader
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Deus ex machina kaže...
Danny_HR kaže...

Kada sam gore napisao da treba paziti na gramatiku nisam mislio na povremeno izostavljanje velikog slova i tako. Ali trebalo bi pisati razumljivo i pravilno. Kad netko piše sve sa č ili sve bez točke ili ijednog zareza onda već bode u oči. :)

Naravno, nije ovo škola, ali zašto ne naučiti nešto korištenjem foruma. U krajnjem slučaju, ispravno pisanje je jako korisno u životu.

 

Hej, ne diraj mi se u dijaklitike :-P

Cijeli zivot tipkam bez dijaklitickih znakova, jer imam tipkovnicu namjestenu na engleski. Ne namjeravam poceti sada cak ni ako to znaci da imas osjecaj kao da ti je zardjala viljuska u ocima :-D

 -upravo tako. dali sad netko nije uspio prochitati napisano? ili ako npr slijepim dvijetririjechi? Za razliku od uredno napisanog txta kojem nedostaje najvažnije, kao smisao ili osnovni podatak recimo, NE RADI MI INTERNET!!!  ili izbacuje me s CoDa -da i što sad? OS, hardware, driveri (crack?) itd. to bi bio obavezni dio posta, nisam primjetio da MODovi to 'kažnjavju', samo ih brinu naslovi ili gramatika? Kod Offtopica, također, nema smisla postat poruku da je ta-i-ta OT (jer ni samo 'upozorenje' nije topic, osim u odnosu na OT). Logično bi bilo, upozoriti, skrenuti pažnju na topic i nastaviti o samoj temi, bar jednu rečenicu. Još u vezi pravopisa i dijakritika, pošto je forum javan, jedan dio forumaša je izvan HR. 'Djeca' odmah skoče na 'nepravilnost', a nikakvu pomoć ne nude. Čak im nije ni jasno da je osoba stranac, koji možda preko googlea tipka prijevod... i to zato jer su česte 'gramatičke bitke' i kazne. Treba ići u smjeru pomoći, savijeta ili jednostavno razgovora (jer ovo je forum). Kazna (karton) treba samo kao izuzetak, izniman, rijedak.... Slažem se što kaže Denny, da je korisno i kroz forum, naučiti pravopis, ali isto tako je potrebno naučiti razgovarati, toleranciju, suradnju, razmijena ideja - mišljenja i tako to..  dok za pravopis, postoji škola, forum je možda i pogodnije mjesto za ovo drugo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 16:08 (ihush).
14 godina
offline
Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu

a sad i trebam biti doktor hrvatskog da bi mogao sudjelovati na ovom forumu,gluposti

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
ihush kaže...
Deus ex machina kaže...
Danny_HR kaže...

Kada sam gore napisao da treba paziti na gramatiku nisam mislio na povremeno izostavljanje velikog slova i tako. Ali trebalo bi pisati razumljivo i pravilno. Kad netko piše sve sa č ili sve bez točke ili ijednog zareza onda već bode u oči. :)

Naravno, nije ovo škola, ali zašto ne naučiti nešto korištenjem foruma. U krajnjem slučaju, ispravno pisanje je jako korisno u životu.

 

Hej, ne diraj mi se u dijaklitike :-P

Cijeli zivot tipkam bez dijaklitickih znakova, jer imam tipkovnicu namjestenu na engleski. Ne namjeravam poceti sada cak ni ako to znaci da imas osjecaj kao da ti je zardjala viljuska u ocima :-D

 -upravo tako. dali sad netko nije uspio prochitati napisano? ili ako npr slijepim dvijetririjechi? Za razliku od uredno napisanog txta kojem nedostaje najvažnije, kao smisao ili osnovni podatak recimo, NE RADI MI INTERNET!!!  ili izbacuje me s CoDa -da i što sad? OS, hardware, driveri (crack?) itd. to bi bio obavezni dio posta, nisam primjetio da MODovi to 'kažnjavju', samo ih brinu naslovi ili gramatika? Kod Offtopica, također, nema smisla postat poruku da je ta-i-ta OT (jer ni samo 'upozorenje' nije topic, osim u odnosu na OT). Logično bi bilo, upozoriti, skrenuti pažnju na topic i nastaviti o samoj temi, bar jednu rečenicu. Još u vezi pravopisa i dijakritika, pošto je forum javan, jedan dio forumaša je izvan HR. 'Djeca' odmah skoče na 'nepravilnost', a nikakvu pomoć ne nude. Čak im nije ni jasno da je osoba stranac, koji možda preko googlea tipka prijevod... i to zato jer su česte 'gramatičke bitke' i kazne. Treba ići u smjeru pomoći, savijeta ili jednostavno razgovora (jer ovo je forum). Kazna (karton) treba samo kao izuzetak, izniman, rijedak.... Slažem se što kaže Denny, da je korisno i kroz forum, naučiti pravopis, ali isto tako je potrebno naučiti razgovarati, toleranciju, suradnju, razmijena ideja - mišljenja i tako to..  dok za pravopis, postoji škola, forum je možda i pogodnije mjesto za ovo drugo.

Lupi enter nekad Osmijeh

Random chance seems to have operated in our favor.
14 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Spock kaže...

Lupi enter nekad Osmijeh

i to isto. Ljudi pišu ogromne postove bez odlomaka

Prodajem Logitech G500 nov,neotvoren za 400kn
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Spock kaže...

Lupi enter nekad Osmijeh

Skrati citate nekad Osmijeh

 

OnT: ideja je previše restriktivna. Ono što bi trebalo je automatsko slanje privatne poruke dobrodošlice novim korisnicima sa linkom na pravila foruma.
Danny_HR kaže...
Eventualno uz pokojeg moderatora više

OsmijehSmijehNevinašceBelji se

Google is your friend. Use Google before asking dumb questions.
15 godina
offline
RE: Kako poboljsati kulturu ophodjenja na forumu
Spock kaže...
..

Lupi enter nekad Osmijeh

 -vjerovao ili ne, ovo je neki BUGov bug.. (updejt je kasnio..izgubio format?) jer entere lupam (enter)

 

-stalno Osmijeh ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice