Plaćanje poreza na internet zaradu izdvojena tema

poruka: 307
|
čitano: 167.888
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Ne znam vrijedi li ovo i za freelanceanje, ali ovdje je na konkretnom primjeru dobro objašnjen koncept plaćanja poreza na internet zaradu.

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@Intel&ATI   Ako ti netko iz obitelji , na primjer tvoj bliži rođak šalje novac , ne moraš plaćati porez , jer na takve uplate se gleda kao "poklon od najbliže rodbine". I naravno , kad bi se i trebao plaćati porez na to , ti ga ne bi morao plaćati , već onaj koji ti je poslao novac.

 

A što se tiče internet zarade , tada moraš platiti porez. Kod vas u Hrvatskoj su zakoni jako strogi što se tiče poreza , ali ovdje kod mene u BiH skoro da i ne postoje zbog jake korupcije i opće nesređenosti države. Ja mjesečno zaradim između 150 i 200 eura i ne plaćam nikakav porez na to , a službenica u banci mi nikad ne govori da moram plaćati bilo kakve poreze. Ja samo donesem ček u banku , pokažem osobnu iskaznicu , potpišem se na 2 dokumenta i odmah dobivam novac. Sve traje oko 5 minuta i završi se bez ikakvih problema. Osim toga , iznos od 150 do 200 eura koji mjesečno zarađujem je toliko malen da to poreznu upravu sigurno ne zanima. Taman posla da me porezna hvata zbog siće od 200 eura mjesečno. Zahvaljujući jakoj korupciji u državi , porezna ne hvata ni one koji imaju 3 puta veću zaradu.

 

Kod vas u Hrvatskoj je druga priča , nažalost. Porezna vas hvata gdje god stigne.

Sony DSC-F828
13 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
dream.fighters.90 kaže...

@Intel&ATI   Ako ti netko iz obitelji , na primjer tvoj bliži rođak šalje novac , ne moraš plaćati porez , jer na takve uplate se gleda kao "poklon od najbliže rodbine". I naravno , kad bi se i trebao plaćati porez na to , ti ga ne bi morao plaćati , već onaj koji ti je poslao novac.

Nije baš obitelj, nego prijatelj, jel to ima veze dal je nekakvo srodstvo?

Hvala na odgovoru

WoT IG: RavenHR ---http://wotlabs.net/sig_dark/eu/RavenHR/signature.png /// https://www.facebook.com/pentasports/timeline /// https://www.youtube.com/user/pentasports
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

Piše negdje u jednom starijem VIDI časopisu  da i oni koji ti nisu rodbina mogu slati novce bez plaćanja poreza ako prilikom slanja novca to označe kao "poklon".  Koliko sam pročitao , osim novca je moguće slati i predmete kao poklon i to carina ne oporezuje. Ali , pitanje je da li svaki sustav za transakcije ima tu opciju da označi novac kao poklon. To ću malo istražiti.

Sony DSC-F828
15 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
Intel&ATI kaže...
dream.fighters.90 kaže...

@Intel&ATI   Ako ti netko iz obitelji , na primjer tvoj bliži rođak šalje novac , ne moraš plaćati porez , jer na takve uplate se gleda kao "poklon od najbliže rodbine". I naravno , kad bi se i trebao plaćati porez na to , ti ga ne bi morao plaćati , već onaj koji ti je poslao novac.

Nije baš obitelj, nego prijatelj, jel to ima veze dal je nekakvo srodstvo?

Hvala na odgovoru

 -nevažno tko šalje... npr 'poklon'. Važno je s kojeg računa. Firme moraju plačati sa žiro na žiro, osobe koriste tekući. Žiro je porez, tekući nije.. (osim limita za transakciju koji nema veze s temom kao i osobno prenošenje novca-vrijednosti preko granice i sl.). .. jer ne može porezna provjeravati dal ti je netko rod (žena, drugo prezime i sl. a poklon je svugdje neoporeziv).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@ihush    To je možda istina kod vas u Hrvatskoj , dok ja nemam tih briga jer kod nas u BiH su sve nadležne institucije korumpirane do te mjere da se svatko može provući bez plaćanja poreza , osim velikih kompanija , naravno.

 

Bug sa temom Siva Zona Interneta sadrži podatak da porezna uprava ne može oporezivati neki proizvod ako je poslan kao poklon. To sam pročitao u tom Bugu , a sad ako ti ne vjeruješ , to je tvoj problem. Ja nemam razloga da pišem lažne informacije , imam puno pametnijeg posla od varanja i zafrkavanja forumaša.

 

Sve dok BiH nije u EU , ja se mogu provlačiti bez plaćanja poreza.    Da Hrvatska nije ušla u EU , njeni građani bi imali hrpu olakšica i veću slobodu , jer taj EU postavlja hrpu rigoroznih pravila i blokira slobodnu industriju , pa zato nije ni čudo što je Hrvatska u takoj teškoj gospodarskoj krizi i recesiji kao i sve ostale zemlje koje su ušle u taj vražiji EU.

 

Bolje biti izvan EU i imati narušene porezne institucije u državi , nego biti pod stalnom kontrolom države i EU-a gdje ne smiješ ni prstom maknuti , a da ne prekršiš neki zakon.

 

Osim toga , što bih plaćao porez kad ne ide u korisne stvari , već ide u sve one najgore stvari - gradnju novih kladionica , kafića i za kupovinu najskupljih automobila za vladu i predsjednika.

 

Evo , ove godine naše predsjedništvo lijepe naše Federacije BiH je potrošio 200.000 KM na novi automobil - to je oko 800.000 kn u Hrvatskoj.    Trebali su kupiti neki jeftini automobil od 5000 KM (ako im novi automobil uopće i treba) , a preostalih 195 tisuća KM darovati siromašnim ljudima kojih ima tako mnogo u BiH.

 

Zato i ne želim plaćati porez zbog ovakvih stvari , a osim toga , zarada mi je svakako premala da bih uopće mogao plaćati i najmanji porez.

 

Zato , sve dok BiH nije u EU , sve će biti super. Bolje je živjeti u ovom "Bosanskom Loncu" nego u razvijenoj europskoj državi gdje te zakon može zakačiti za najmanju sitnicu gdje god se okreneš.

 

Ovo nije samo moj stav , već je to stav 99% državljana BiH.

Sony DSC-F828
14 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

Koliko godina ti imaš? 13? Ako imaš više izgubljen si slučaj.

15 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

-pogrešno zaključuješ.. ne kritiziram te, nit ne ispravljam navod.

.. a sad ispravci, pojašnjenja.. (a možda promašujem sve) :)

 

-navodim pravila (nema veze EU..), firme svugdje moraju poslovati preko žiro računa. Svaka isplata.. i to porezna u svakoj zemlji kontrolira, opet nema veze BiH, HR, EU.. Bangladeš.

-miješaš poklon, robu (novac je posebna roba), transakcije, žiro-tekući..

-točno, nigdje se na poklon ne naplaćuje porez, primjer je npr crkveni milodar (i korjen riječi dar). To što neki online shopovi šalju naručenu-plaćenu robu s opisom poklon je siva zona, zaobilaženje pravila, ali nema veze s temom, isplatom zarade, novac..

- roba? (ne novac), npr roba zanemarive vrijednosti se ne carini, ovisno o državi.. recimo 150kn. (ali npr radio-mobitel.. mora imati atest za radio mrežu itd. ne može hrana, životinje..). Osobno možeš prenjeti više, ovo se odnosi na pošiljku. Uz to, nije isto ako ti šalje (fizička) osoba kao teta-baka.. ili firma kao alibaba. Država i porezni ured nije baš toliko naivan. Ali može se napisati uzorak.. i ako roba nije veće vrijednosti prođe. To nije novac isplata, plaća ili po izdanom računu. Razlikuj to.

 

Firma ti honorar/plaću mora isplatiti sa žiro računa, to kontrolira njen porezni ured-država. Dali će ti isplatiti na tekući kao zaposleniku (ovisno o državi, poslodavac uplaćuje ili sam radnik) ili na žiro? Da bi poslovao, izdavao račun, honorarac-freelancer.. moraš imati žiro, na njega ti plaćaju, nema poreza.. tj ima, ima i olakšica.. do trena kad taj novac želiš podići tj. prebaciti na tekući, tad moraš riješiti porez, do tad te npr država stimulira, ne oporezuje. Tad firma nema veze s tim, tad je to tvoj posao, kako ćeš nešto proknjižiti.. i dali će te porezna uhvatiti. Naravno i iznos ima veze, nije isto 100kn ili 100.000.000kn.. veća cirfa se primjeti.

Države imaju međunarodno ugovro, izbjegavanje dvostukog oporezivanja, ako je porez plaćen u jednoj državi, ne mora u drugoj.. ali tad postoji konkretan trag-dokaz-papir. Npr zaposlenici u njemačkoj, mirovina itd... a dali se nešto može muljati? Može, pa onda oni otkriju i više ne može..

 

Da bi tebi firma isplatila honorar, toj firmi moraš ispostaviti račun ili biti njen uposlenik, nema trećeg.. tu su porezi ne u darovima, robama..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

možda jednostavnije primjerom..

- ako ja kao osoba, tebi kao osobi s tekućeg prebacim novac npr 100kn, to nema veze s porezom, državom... to je 'free'. (ali naravno, država, policija provjerava npr kriminal i sl. i važna je cifra). Jednako kao što na bankomatu možeš podići novac ili platiti u restoranu, trgovini.. bilo gdje ako primaju karticu. To je osobna potrošnja koja se ne oporezuje, možeš darivati.. državu to ne zanima (ali kontrolira, zloupotrebu).

 

- ako ja kao firma tebi prebacim novac s tekućeg na tekući, tad je firma napravila porezni prekršaj jer je to u poslovanju zabranjeno (svugdje). To firma neće.. tj mora prvo sa žiro na tekući za tu namjenu, platiti poreze itd. i strogo se kontrolira zbog pranja novca, i sl. Uz to da bi ti firma nešto isplatila ona mora imati tvoj račun za uslugu ili si njen djelatnik. Na računu je i PDV, ako si djelatnik opet porezi..

 

- Ako izdaješ račun, tad firma neće kemijati s žiro na tekući, nego ti isplate po računu na tvoj žiro jer jedino tako možeš izdavati račun, tad to moraš ti kemijati pa ako prođe prođe..

 

- možeš, npr otvoriti žiro-tekući (firmu) vani ili u svojoj zemlji, npr u GB, Swiss, Ger.. otvoriš firmu, izdaješ račune... ali plaćaš porez kao firma, imaš knjigovodstvo, plaćaš poreze. Da bi plaću izvukao i isplatio sam sebi (prebacivane sa žiro-na-tekući), moraš podmiriti poreze, davanja.. ili ne moraš. Ne moraš dok porezna ne naiđe...

 

u pravilu, ti otvoriš neku firmu pa pereš novac ili utajiš porez.. (između žiro-tekućeg) ne druga firma za tebe jer oni to ne žele, njima ne pomaže što si u BiH, njih kontrolira njihova država. Olakšice, kao investicija i sl. sve knjižiš na trošak, tad na to ne plaćaš porez. Tako ljudi koji vani zarade nešto, ugl kupe robu i sl. jer npr TV, auto (loš primjer jer ima registraciju), 'nešto' jeftinije vani i preneseš. Trošiš novac na ono što bi svakako kupio npr PC.. pa čak i kupnjom od npr Alibabe s dostavom ali je na računu tvoja firma i podaci kao OIB-MB.. pa jednog dana moraš inpektoru pokazati tu robu koju si kupio kao firma. Do tad si relativno miran.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@ihush    Nema potrebe da se toliko mučiš sa opisivanjem svih tih zakona i propisa. Razlog je jednostavan - svi ti zakoni ne vrijede za mene.    Pokušaj shvatiti - ja i moja obitelj NIKADA nećemo biti kažnjeni što imamo trgovinu na crno i što ja imam primanja od youtuba , a to je zato što doslovno živimo u "poreznom raju". To je u našem gradu tako oduvijek bilo i ostat će zauvijek tako.

 

Očito moram svima po 100 puta ponavljati da ja nisam iz Hrvatske , nego iz BiH. Živim u gradu Široki Brijeg gdje zakon za "porez i šverc" ne funkcionira , vjerovao ti ili ne.

 

Kod nas u Širokom nitko nikad nije uhvaćen za neplaćanje poreza niti za švercanje robe i slično. Osim velikih firmi , naravno. Ali kod nas je tolika korupcija tako da ponekad ne kažnjavaju ni te velike firme.    Moj otac posluje sa mnogim švercerima koji su mu još davno rekli da ne moraju paničariti ni od zakona ni od policije i slično. Čak i dobro uhodani i najjači šverceri nikad nisu kažnjeni. Takvo ti je stanje kod nas. Mogu nastradati samo velike firme za koje zna država i normalno je da se ne mogu izvući sa utajom poreza jer su registrirane u evidenciji porezne uprave. Naša trgovina i moja primanja sa interneta nisu nigdje evidentirani niti uopće mogu biti evidentirani jer radimo na crno. S nama običnim civilima stanje je totalno drugačije i naša policija je 100% tolerantna prema svim našim građanima - dakle , nema opasnosti niti kazni za utajivače poreza.

 

Pa čak i da uđemo u taj EU , opet ne moramo strahovati zbog neplaćanja poreza i slično , jer takva je politika našeg grada i policije.

 

Naša policija nikad ne bi hvatala nekoga tko ne plaća poreze i tko radi na crno , a a skoro svi tako radimo. Naša policija ima razumijevanje da smo mi siromašni građani i zato policija nikad nikome nije došla da mu prisilno naplati porez ili da ga hvata što radi na crno ili se bavi švercom.

 

Mnogi policajci su nam i dugogodišnji prijatelji i kupuju kod nas u trgovini i podržavaju nas. Glavni inspektor sanitarne inspekcije je naš susjed i najbolji prijatelj i uvijek ispara kaznenu prijavu koju napravi ured inspekcije protiv naše trgovine.

 

Dakle , osim što nam zakon ne funkcionira u gradu , imamo i sve te divne prijatelje koji nam pomažu da se izvučemo ako se pojavi bilo kakva opasnost.

 

Naravno , ti ne vjeruješ u sve ovo što ti pričam jer nažalost nemaš takvu pogodnu situaciju i ne živiš u Širokom Brijegu , već u Hrvatskoj koja ima gomilu propisa i zakona koji su jako strogi.

 

Kod nas u Širokom Brijegu je zakon općenito nesređen do te mjere da čak ni srednja škola nije obavezna.

 

Baš zato i nemam nikakvih briga ni problema oko tih poreznih zakona niti ću ih ikad imati.

 

Mene nije briga ako ti meni ne vjeruješ , jer nemam namjeru da se prepirem sa tobom ili sa bilo kime. Ja sam rekao istinu , a ti slobodno ne vjeruj i kritiziraj me. Kritike mi ne smetaju , već samo laži.

 

Stanje u našem gradu je takvo i nudi mi goleme privilegije koje ću uvijek obilato koristiti. Nema glupih poreza , nema straha od inspekcije zbog našeg rada na crno u trgovini - što reći nego da je to pravi porezni raj za sve naše građane.

 

Jesmo relativno siromašan grad , ali sa ogromnim privilegijama. Samo što te privilegije ne djeluju na velike firme , nažalost.

 

 

Rekao sam ti sve - ako ne vjeruješ , dođi kod nas u Široki Brijeg i uvjeri se.

Sony DSC-F828
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@bruno11   Nema potrebe da me vrijeđaš na osnovi moje starosti. Ako te baš zanima , imam 25 godina. Sa 11 godina sam već znao raditi nevjerojatne stvari sa elektronikom (ne hvalim se sad s tim , već ti samo dokazujem da i djeca imaju veliku inteligenciju i da mogu raditi velike stvari ako ih to zanima , baš kao i odrasli ljudi).

 

Iz tvog profila vidim da si iz Splita.    Ja sam iz Širokog Brijega.    Velika je razlika između Splitske i Širokobriješke policije što se tiče kažnjavanja utajivača poreza , prijatelju moj.    Ovdje gdje ja živim je pravi porezni raj.

Sony DSC-F828
13 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

Hvala @ihush na iscrpnom odgovoru.

Znači ako bi on meni slao novce sa njegovog tekućeg na moj žiro račun na taj iznos bi trebalo platiti porez, a ako bi on meni slao na tekući onda nebi.

Tad bi mi najpametnije bilo otvoriti tekući račun, čuo sam da se može otvoriti bez da si u radnom odnosu?

WoT IG: RavenHR ---http://wotlabs.net/sig_dark/eu/RavenHR/signature.png /// https://www.facebook.com/pentasports/timeline /// https://www.youtube.com/user/pentasports
15 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

- greška (obrnuto)...

žiro je poslovni, tekući je osobni.. s poslovnog se plaćaju porezi..

 

- firma mora poslovati preko žiro računa (upravo zbog kontrole).

tad imaš dva scenarija, oni obave porezni dio, s njihovog žiro na tekući (kao da si npr njihov djelatnik) ili ti imaš žiro (firmu) na koji uplate pa se dalje ti brineš kako izvuč novac (ne plaćajući porez).

 

zašto su ljudi otvarali firme i kupovali npr frižider na firmu? Zato jer tek kad sa žiro računa želiš izvuč keš plaćaš porez npr za dobit. Ako je trošak-investicija tad imaš povrat poreza i nižu osnovicu (za ostatak dobiti-poreza). Zato je 'jeftinije' kupiti frižider preko firme jer ispadne kao da nisi platio PDV, ali tad taj frižider mora biti u vlasništvu firme a to inspektor lako provjeri. Ako samo želiš keš-plaću, tad plaćaš poreze. Sve ostalo je kemijanje koje inspektor može pronaći (sve ide preko računa pa je to stvar softwarea, jedan klik..). Naravno, drugi problem je da moraš imati jednu zaposlenu osobu (sebe) i redovito isplaćivati plaću (i poreze), tako da taj recept ne vrijedi za ovakav slučaj tj isplati se samo kad zarađuješ više, dovoljno za sve poreze i fixne troškove. Sitni povremeni poslovi nisu isplativi za imati firmu. Tad je bollje da to obavi onaj za kog radiš npr kao honorarni ugovor. Problem je samo dali se možeš s firmom tako dogovoriti (to radi samo firma koja ima normalno knjigovodstvo, koje zna kako se knjiže plaće-porezi-honorarci..).

Tad dobiješ novac na tekući, svi porezi plaćeni... a po godišnjem obračunu još dobiješ i povrat (ako je strana firma, možda nakupiš i nešto staža za mirovinu itd..).

 

Porezi su u većini zemalja slični, bruto-neto cca 40%. Porezne oaze 10tak% ali ako ti dogovoriš neto iznos tad te to ne zanima zapravo odgovara ti veći porez jer ćeš dobiti više povrata.. (na nula posto je nula povrat).

Takav prihod si dužan prijaviti svake godine na poreznoj (1-2mj.), svaka firma djelatnicima isprinta godišne uplate plaća-porez.. relativno jednostavan sistem naravno, ako firma ima pravo knjigovodstvo. Ako je sistem kao npr kafić (posluje kešom, mulja s fiskalizacijom..), tad ti gazda jednostavno solarno plati.. a to može i preko tekućeg, nema računa = nema poreza.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
ihush kaže...

- greška (obrnuto)...

žiro je poslovni, tekući je osobni.. s poslovnog se plaćaju porezi..

 Pa to sam i mislio, on s svojeg tekućeg šalje na moj tekući, onda nema poreza?

WoT IG: RavenHR ---http://wotlabs.net/sig_dark/eu/RavenHR/signature.png /// https://www.facebook.com/pentasports/timeline /// https://www.youtube.com/user/pentasports
15 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
Intel&ATI kaže...

..sa njegovog tekućeg na moj žiro račun ..

 vidi što si napisao..

tad bi zapravo čisti novac (na koji je porez već plaćen) vratio u poslovni (za to bi trebao račun) i imao obavezu platiti porez.

 

Intel&ATI kaže...
ihush kaže...

- greška (obrnuto)...

žiro je poslovni, tekući je osobni.. s poslovnog se plaćaju porezi..

 Pa to sam i mislio, on s svojeg tekućeg šalje na moj tekući, onda nema poreza?

ali si obrnuto napisao. :)

- s njegovog tekućeg (osobni) nema veze s porezom. Ali postoje iznosi koji se automatski kontroliraju..

tekući možeš koristiti jednako kao da nekome daš novac u ruke, bankomat itd. To nije poslovni odnos, račun itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Jednostavno ako vam treba veća svota novaca, ode se u BiH i digne na prvom bankomatu neke njihove lokalne banke koje nema u Europi. Nema tog poreznika u RH koji to može vidjet.

http://no1tutorials.net
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
mrgood kaže...

.. Nema tog poreznika u RH koji to može vidjet.

 ni ne mora vidjeti, možeš na svakom bankomatu... ali, kako ti objasniti 'sitnu razliku'.. žiro-tekući. Tekući je osobna stvar, nema poreza, nema veze s poreznikom. Problem je poslovni račun s kojeg ti firma plaća.. tu su porezi. Ne kod podizanja ili prebacivanja s osobnog na osobni račun. S poslovnog na osobni plaćaš porez.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Ja ne govorim o tekucem niti o ziro racunu, pricam o Payoneer kartici koja ima virtualni US Bank Account, koji sa RH nema ama bas nikakve veze.

http://no1tutorials.net
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Kako da kao firma fakturiram prihode od AdSense? Što da stavim kao njihov opis plaćanja? Radi se o AdMobu i mobilnim reklamama.

http://mlgflappybird420.com
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@Simon_says   Najbolje je da primaš zaradu preko čekova. Uopće ne moraš imati račun u banci i porezna uprava ti ne može ništa. Ali ako uplaćuješ novce na račun , onda porezna bez problema može otkriti tvoju zaradu. Zato ti je najbolja opcija isplate preko čekova. Istina , trebaš čekati oko 10-15 dana da ti ček stigne na adresu , ali isplati se čekati jer ne moraš plaćati porez. Banka ti samo naplati unovčavanje čeka tako što uzmu dio novca s čeka , a to je oko 2-3 eura. Sve dok nemaš račun u banci , siguran si.    Naravno , takve prednosti neće vječno trajati jer prije ili kasnije će porezna uprava uvesti maksimalni nadzor nad čekovnim isplatama , zato je najbolje iskoristiti tu prednost dok je još nisu ukinuli. Ne znam da li ovo vrijedi za western union. Pošto se kod WU ekstremno brzo odvijaju transakcije i novac se odmah podiže , a nije potreban račun , možda porezna uprava zbog toga ne može imati nadzor nad WU transakcijama , a možda ih uopće ne oporezuje , međutim , ne mogu biti siguran u to sve dok to ne provjerim. Uglavnom , provjerit ću sve to na WU stranicama da vidim je li sve doista tako.   Što se tiče čekova o kojima sam gore pisao , za njih sam 100% siguran da ih neće oporezivati. Banka ni porezna niti bilo tko drugi nikad od mene nije tražio da plaćam poreze na čekove.

Sony DSC-F828
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2015 14:00 (dream.fighters.90).
9 godina
neaktivan
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Lijep pozdrav svima,

Pročitao sam sve postove no nisam uspio pronaći sličan primjer.

 

Sa prijateljem uskoro planiram pokrenuti jedan projekt gdje bi koristili AdSense kao način zarade. Stvar je da bi koristili jedan account i sva zarada isplačivala bi se na jedan devizni račun (moj ili njegov).

 

Znatiželjan sam kako osigurati da porez platimo samo jedno i je li to uopće moguće? Ukoliko on prima novac na svoj račun i dio šalje meni.

Bi li u tom slučaju, ukoliko se novac isplačuje na njegov račun, prvo on morao platiti porez, a nakon njegove uplate na moj račun i ja?  Vjerujem da postoji bolji način da se takve stvari riješe?

 

Za sada bi htjeli izbjeći otvaranje firmi ili obrta i primati zaradu jednostavnu kao drugi dohodak.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

@dream.fighters.90 Koja to banka omogućava isplatu čeka bez otvaranja računa?

 

Ja sam npr. morao otvorit devizni račun u PBZu te čekat mjesec dana da bi mi novci sa tog čeka se pojavili na računu.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2016 13:53 (KASA).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

KASA   Ja sam isplaćivao čekove u UniCredit banci. Tu nije potrebno posjedovati račun za isplatu sa čekova. Svi čekovi koji ne prelaze 200 eura se odmah isplaćuju , dok se za veće čekove mora pričekati 20-30 dana da ti isplate.

 

Nije isto kod svake banke. Neke isplaćuju bez potrebe za računom , dok za druge treba račun , kao što je PBZ.

 

Stvar je u tome što je većina službenika u UniCredit banci , ali i u mnogim drugim bankama nažalost neobrazovana i misle da je potreban račun za unovčavanje čekova , a ne poznaju i mnoge druge stvari koje su jako važne. To je glavni problem.

 

Moj prijatelj iz hrvatske je isto pokušao isplatiti ček u UniCredit banci kao i ja , ali neobrazovani i nestručni službenici su mu rekli da je to nemoguće bez otvaranja računa i bez čekanja 30 dana , zato je on otišao u BiH i tamo je odmah podigao novce bez problema u UniCredit banci.

 

Ako ti već imaš račun u PBZ-u , zašto jednostavno na adsensu ne prebaciš isplate direktno na tvoj račun preko devizne doznake , a ne preko čekova? Samo u adsensu promjeniš način isplate na deviznu doznaku i to označiš kao zadani način za sve buduće isplate , zatim ukucaš svoje ime i prezime , naziv banke , SWIFT i IBAN broj od tvog bankovnog računa i to je to. Na taj način bi dobio novac na račun u roku od samo 3 dana , za razliku od isplate čeka koja traje 30 dana , a moraš čekati još 30 dana da ti stigne ček na kućnu adresu - dakle ukupno 60 dana moraš čekati da bi dobio novac od trenutka kad ti ga adsense isplati , dok bi kod direktne isplate putem devizne doznake čekao samo 3 dana da dobiješ novac.    Tako da ti je puno bolji izbor da na adsensu odabereš isplatu preko devizne doznake i to odabereš kao zadani način isplate.

 

Kod čekova moraš imati veliko strpljenje - 2 mjeseca trebaju da ti stigne ček i da ti ga banka isplati , a tu je još i velik rizik da ti ga netko ukrade iz pošte , jer to je se i meni događalo. Ukrali su mi jedan ček , a drugi su mi malo oštetili i kuvertu su mi isparali.

 

Zato ti je najbolje rješenje da primaš uplate putem devizne doznake , dakle to je direktna i brza uplata s adsensa na tvoj bankovi račun putem IBAN i SWIFT broja. Tako ti nitko ne može ništa ukrasti , a novac dobivaš za 3 dana od trenutka isplate s adsensa.

 

Tako sam učinio i ja i moj kolega , jer dosta nam je zafrkancije i riskiranja oko čekova , a da ne spominjem i dugo čekanje od 2 mjeseca za isplatu.

Sony DSC-F828
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2016 12:24 (dream.fighters.90).
14 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Zahvaljujem na informacijama što se tiče Uni Credit banke (u mom mjestu je nema).

 

Nije u pitanju adsense. Ovdje nisam imao izbora jer je jedina isplata za Hrvatsku bio ček.

 

Što se tiče PBZa službenica je kopala po fasciklima na moje inzistiranje da provjeri, i prema njihovim pravilima moraš otvorit devizni račun itd. jer oni to moraju na provjeru, zaštiti se i tak nešt.

 

Osim čekanja dao sam 20kn za otvaranje deviznog te sam ga nakon isplate odma zatvorio kako ne bi bezveze plaćao mjesečno 20kn.

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Jel netko probao onu karticu Visa Electron iz Zagrebačke banke, ona je vezana za devizno tekući račun i podržava pay pal i moze se withdraw raditi na nju. 

http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/zaba_hr/zabapublic/kartice/ostalo/kupnja+putem+interneta/paypal

 

 

 

Netko ima? 

zahtjevi za test liste iptv na mail: jmnemonic158@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.3.2016 12:47 (manipulator).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu

Znaju ti boju gaca, da li nosis naprijed zuto iza smedje, pa okrenes ili mjenjas svaki dan cisto, a ne da nemaju uvid u sve vrste kartica u HR.. Samo je pitanje koliko im je svatko od nas zanimljiv i koliko je prezna drzavna blagajna.. ;)

Koliko sam upucen da trenutno radi ako imas uplate na paypal, otvoriti paypal racun na ime, uzeti na tisku ekesh karticu, verificirati racun i to je to.. kartica se kupuje ko da si kupio bon, nema podataka, jednokratna je u principu ne moze se dopunjavati ali ukoliko dobijes nesto na paypal, paypal sam salje pare na nju, nesto tipa refund i novci sjedaju normalno na racun..

Ako sam ti pomogao, plati pivo ili stisni hvala. ;)
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.3.2016 14:23 (majdo).
10 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
majdo kaže...

Znaju ti boju gaca, da li nosis naprijed zuto iza smedje, pa okrenes ili mjenjas svaki dan cisto, a ne da nemaju uvid u sve vrste kartica u HR.. Samo je pitanje koliko im je svatko od nas zanimljiv i koliko je prezna drzavna blagajna.. ;)

Koliko sam upucen da trenutno radi ako imas uplate na paypal, otvoriti paypal racun na ime, uzeti na tisku ekesh karticu, verificirati racun i to je to.. kartica se kupuje ko da si kupio bon, nema podataka, jednokratna je u principu ne moze se dopunjavati ali ukoliko dobijes nesto na paypal, paypal sam salje pare na nju, nesto tipa refund i novci sjedaju normalno na racun..

 Na njihovoj stranici pise da se ne moze dignuti novac sa kartice... 

zahtjevi za test liste iptv na mail: jmnemonic158@gmail.com
12 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
Ali ju mozes koristiti za placanje po svim trgovinama, itd..
Ako sam ti pomogao, plati pivo ili stisni hvala. ;)
12 godina
offline
Plaćanje poreza na internet zaradu

Dali zna netko dali recimo porezna može dobit uvid ako ja sa payoneera novce koje sam primio trošim online na recimo kupnju stvari. Ili taj uvid dobe samo dok podizem lovu po lokalnim bankomatima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Plaćanje poreza na internet zaradu
k1klop kaže...

Dali zna netko dali recimo porezna može dobit uvid ako ja sa payoneera novce koje sam primio trošim online na recimo kupnju stvari. Ili taj uvid dobe samo dok podizem lovu po lokalnim bankomatima.

 Ne vide oni to..Oni imaju uvid samo u ziro racun. U tekuci i devizni racun nemaju uvid,100% provjereno..   :)

zahtjevi za test liste iptv na mail: jmnemonic158@gmail.com
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice