Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil

poruka: 70
|
čitano: 20.485
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automobil ".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Anegdotalni dokaz je istina najslabiji dokaz, ali je ipak nekakav dokaz. S druge strane ti za svoje mišljenje o manjem zagađenju uvozom starih dizelaša nisi dao apsolutno nikakav. Tako da je ovaj moj za sada najjači u raspravi ;-)

Imamo činjenicu da neki ljudi prelaze na dizelaše, a s druge strane proizvoljnu pretpostavku da će ipak ukupna suma svega biti pozitivna, bez ikakvih podataka koji bi to podržali.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Gle, kad mijenjaš auto, sigurno nećeš mijenjati staro za jednako staro ili starije. Ako ćeš kupiti dizela umjesto benzinca jer je jeftiniji, onda to u praksi znači da ćeš uzeti novije auto jer ljudi obično traže najbolje što si mogu priuštiti, pa će jeftiniji dizel u praksi biti mlađi dizel koji košta koliko i stariji benzinac. Dakle, s jedne strane imamo usporedbu starijeg benzinca s novijim dizelom. Možda nije puno čišći, ali nije ni puno prljaviji noviji dizel od starijeg benzinca.

S druge strane imamo one koji voze starije aute, a novije si ne mogu priuštiti. Padom cijene uvoznih, oni koji su nisu mogli priuštiti novije sad mogu ili direktno iz uvoza ili zbog posljedičnog pada cijene starijih vozila kojih se rješavaju oni koji su kupili iz uvoza, a ta vozila su i dalje čišća od onih koje vozi najgora sirotinja.

Ako ja kupim Passata dizela iz 2010., a prodam Astru benzin iz 2000. susjedu koji je do sad vozio Golfa iz 1994., ukupno na cesti imaš jednog golfa iz 94 manje i jednog Passata iz 2010 više, dok je Astra benzin ostala konstanta.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
To je sve samo priča bez uporišta u činjenicama. Nemaš nikakve podatke kakvi auti će stvarno biti umirovljeni.

Konkretno moj prijatelj je uzeo auto koji nije noviji, nego je jači i veći od prethodnog. Naprosto ga je niska cijena ponukala da uzme auto koji više zagađuje. Ženska koja je kupila od njega nije imala nikakav auto.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Ti si taj koji je iznio tezu da će jeftini dizeli uzrokovati porast zagađenja, a jedino čime si je potkrijepio jest anegdota koja definitivno ne predstavlja nikakav prosjek. Uzmi u obzir trenutno stanje voznog parka, pa ćeš vidjeti da tvoja pretpostavka nema uporište. U krajnjem slučaju, na jače dizele koji više zagađuju su i veća davanja koja bi trebala ljude poput tvog prijatelja ponukati da ipak razmisle o vozilu koje manje zagađuje. Mislim da je tvoj prijatelj ipak želio takvo vozilo, a u padu cijene nalazi samo opravdanje za svoje želje.

S druge strane, ako mu takvo vozilo stvarno treba, znači da više vozi po otvorenoj cesti gdje taj dizel radi u ekološki neprihvatljivijem načinu rada nego u gradu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo

Ti nastupaš kao da bez jeftinih dizela ljudi ne kupuju ništa i sve ostaje kako je bilo. No auti bi se kupovali, samo zbog više cijene dizeli bi bili manje zastupljeni.

 

Inače, imali smo sličnu situaciju devedesetih. HDZ je ukinuo poreze na aute izbjeglicama, jer su mnogi ostali bez automobila. Kao rezultat smo dobili da su ljudi koji su već bili u velikim egzistencijalnim problemima zadnju ušteđevinu potrošili na 'povoljne' aute, velik novac je otišao iz zemlje, država je ostala bez poreza, autodileri su dobro zaradili, a Tomić je Tuđmanu poklonio blindirani BMW.

Ako hoćeš sirotinju zajebat, samo pojeftini nešto skupo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 18:29 (Visak).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...

Ti nastupaš kao da bez jeftinih dizela ljudi ne kupuju ništa i sve ostaje kako je bilo. No auti bi se kupovali, samo zbog više cijene dizeli bi bili manje zastupljeni.

Zar nije to bio tvoj prijedlog (Tko nema novaca neka se vozi javnim prijevozom, a ne dizel jedinicom.)? 

 

Onaj tko kupuje dizela iz njemačke sigurno nije potencijalni kupac novog vozila, već bi u protivnom kupio nešto starijeg polovnjaka iste cijene, pa bi auti bi se dulje eksploatirali, što bi značilo i veću prosječnu starost, nižu sigurnost u prometu, te niži standard euro normi. 

 

S druge strane, uvozom jeftinijih dizela brže pada vrijednost novim vozilima, pa ih se ljudi koji ih kupuju žele što prije riješiti dok mogu konkurirati na tržištu, pa se onda javlja i veća dostupnost mlađih polovnih vozila među kojima će uskoro biti više benzinaca nego dizelaša. Mislim, možda sam u krivu, ali čitav ekonomski sustav gotovo cijelog svijeta se temelji na pretpostavci da tržište ima tendenciju samoregulacije, pa je logično očekivati da će se to i tu dogoditi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo

Avioni, brodovi i fakin krave zagaduju te unsitavaju planetu sto put vise nego auti ali lakse je lupit poreze koje placaju ovce u autima pa se izmisljaju koje kakve euro norme te se plasi ljude sa zagadenjem.

Topic je amerikanci i njihove zelje koje imaju s nama nula veze. Amerikanci imaju Teslu i subvencije te 5x vecu kupovnu moc, mi imamo kitu i 5x manje zaradujemo. Na kraju dana taj auto nemas gdi ustekat ako zivis u zgradi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 8:07 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...
To je sve samo priča bez uporišta u činjenicama. Nemaš nikakve podatke kakvi auti će stvarno biti umirovljeni.

Konkretno moj prijatelj je uzeo auto koji nije noviji, nego je jači i veći od prethodnog. Naprosto ga je niska cijena ponukala da uzme auto koji više zagađuje. Ženska koja je kupila od njega nije imala nikakav auto.

Cilj svih postupaka država je smanjenje zagađenja po vozilu (posljedično ukupnog, no to je jako teško). Što će pojedina osoba odlučiti nitko ne može uklopiti u nekakve "kalupe".

S druge strane, trendovi su jasni. Imamo države gdje se kupuju nova vozila (zapadna Europa), koja pak ima sad problem povećanja zagađenja s CO2 radi pada prodaje benzinaca i povećanja prodaje SUV-ova i sličnih vozila.

Imamo male zaostale države koje kupuju sve i svašta, ali realno je u biti trend smanjenja zagađenja po pojedinom vozilu prisutan.

Problem koji se pojavljuje su potresi na tržištu (malo ne valja benzinac, malo ne valja dizel, malo valja struja, ali opet ona nije toliko dobra za zagađenje koliko se čini).

NEW_MAN kaže...

Avioni, brodovi i fakin krave zagaduju te unsitavaju planetu sto put vise nego auti ali lakse je lupit poreze koje placaju ovce u autima pa se izmisljaju koje kakve euro norme te se plasi ljude sa zagadenjem.

Topic je amerikanci i njihove zelje koje imaju s nama nula veze. Amerikanci imaju Teslu i subvencije te 5x vecu kupovnu moc, mi imamo kitu i 5x manje zaradujemo. Na kraju dana taj auto nemas gdi ustekat ako zivis u zgradi.

Priče o amerikancima mi nisu baš jasne. Ja sam često tamo, govoriti "ameri idu prema elektro vozilima" mi se čini loš propagandni spin Muskove ekipe.

Tamo su elektro vozila prisutna desetljećima, ali su daleko od mainstreama, a zagađenja velike većine vozila u odnosu na Europu su enormna. Da se 50% vozila odmah zamijeni valjda bi više zagađivali po vozilu od nas.

A da je ekipi to fancy, jest. Ono, kao treći automobil uzmem EV. Da, primarno vozim F150 ili Escalade, ali u garaži mi je nešto malo na struju i ja sam in.

A to na bilo koji način transformirati ne samo na HR nego i na Europu je smiješno. Ja ne vidim načina kako popularizirati EV na takav način kod nas, recimo, samo radi financijskih problema države / trgovačkih društava / pojedinaca, a o tehničkim problemima da ne govorimo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Opet se vraćamo na ono da se gledaju trenutne cijene, trenutni domet i trenutna mreža, a ne trend u sva tri područja. Da, trenutno masovnost nije moguća, ali ide se prema tome.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Već 20% Amerikanaca želi da im sljedeći automo
Visak kaže...
Opet se vraćamo na ono da se gledaju trenutne cijene, trenutni domet i trenutna mreža, a ne trend u sva tri područja. Da, trenutno masovnost nije moguća, ali ide se prema tome.

Naravno da se gleda trenutno vs. traženo stanje, to je standardni kokoš - jaje problem.

Konkretno, u RH ja ne vidim način kako u paraleli raditi na uvođenju EV i investiranju u enormne proizvodno - distribucijske zahtjeve. A prosječan korisnik nema mogućnosti investirati u prijelazno razdoblje (više vozila i slično) dok se opskrba ne riješi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice