U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni

poruka: 15
|
čitano: 4.670
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni".
6 godina
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
Budizam nije religija nego filozofija...

A je li?
Učitelja zena Hakuina svi su susjedi hvalili i veličali kao čovjeka koji živi savršeno čistim i čednim životom.
U njegovoj je blizini stanovala jedna prelijepa mlada Japanka čiji su roditelji imali trgovinu živežnim namirnicama. Jednoga dana, kao grom iz vedra neba, roditelji iznenada otkriše da djevojka očekuje dijete.
Stvar roditelje silno razjari. Djevojka ne htjede priznati tko je otac, ali kad više nije mogla slušati tolika silna navaljivanja, naposljetku reče da se radi o Hakuinu.
Gnjevni se roditelji zaputiše učitelju.
"A je li?" bijaše sve od njegova odgovora.
Kad se dijete rodilo, odnesoše ga Hakuinu. On je već bio izgubio ugled, što mu bijaše posve svejedno, te se uze s velikom usrdnošću brinuti za dijete. U svojih je susjeda nabavljao mlijeko i sve ostalo što je djetetu bilo potrebno.
Nakon godinu dana, djevojka više ne mogaše izdržati. Povjeri roditeljima istinu: pravi otac djeteta bio je jedan mladić koji je radio na ribljoj tržnici.
Majka i otac pođoše odmah Hakuinu da ga zamole za oproštaj i izraze mu svoje najiskrenije isprike i dijete uzmu natrag.
Hakuin ne izusti nikakva prigovora. Sve što reče bijaše:
"A je li?"
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.7.2020 15:27 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
Pa i ovo se prenosi riječima, ne vidim problem u tome da robot odrađuje neke stvari, kao što im je inače i svrha
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve

Slažem se, tu sam pogriješio, jednostavno se kroz cjeloživotno obrazovanje ponavlja konstrukcija "budizam kao religija", dok je zapravo riječ o filozofiji.

16 godina
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
KinematickiMaterijalist kaže...

Slažem se, tu sam pogriješio, jednostavno se kroz cjeloživotno obrazovanje ponavlja konstrukcija "budizam kao religija", dok je zapravo riječ o filozofiji.

 Nije samo riječ o filozofiji. Na konkretnom planu tu su razni oblici vježbi (mentalne, fizičke, disanje u skladu s pokretima), učenje i praksa. Nimalo jednostavno za raditi. Zanimljiv dokumentarac na Youtube 

.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 2:11 (dd.inc).
12 godina
neaktivan
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
@HCMAA
“ Budizam nije religija nego filozofija...”

Ova recenica je predmet brojnih (filozofskih) rasprava, tako da ju ne bih bas pisao kao fakt - radije kao svoje misljenje.

Moje misljenje je, pak, da je filozofija nesto sto svaki covjek moze nauciti i prigrliti. A buduci da nisam jos svjestan kako nauciti i prigrliti reinkarnaciju - onda bih bio blizi interpretaciji da je i budizam filozofija s dozom metafizike - sto zovemo religijom.

The funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything it's to late to stop reading it
3 godine
neaktivan
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
dd.inc kaže...
KinematickiMaterijalist kaže...

Slažem se, tu sam pogriješio, jednostavno se kroz cjeloživotno obrazovanje ponavlja konstrukcija "budizam kao religija", dok je zapravo riječ o filozofiji.

 Nije samo riječ o filozofiji. Na konkretnom planu tu su razni oblici vježbi (mentalne, fizičke, disanje u skladu s pokretima), učenje i praksa. Nimalo jednostavno za raditi. Zanimljiv dokumentarac na Youtube 

.

 

Hvala na dokumentarcu.

 

I filozofski pravci imaju svoj praktični aspekt, doduše kod nekih konkretniji, a kod nekih apstraktniji. Npr. meni je osobno zanimljiv u zadnje vrijeme stoicizam, kod kojeg je praksa isto izrazito izražena.

Po mojem mišljenju budizam ima filozofsko disanje jer u svojim načelima nema klasične dogme koje su prisutne u religijama ili čak nekim filozofijama, npr. u skolastici koja onda u konačnici ispada drveno željezo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 11:29 (KinematickiMaterijalist).
4 godine
protjeran
offline
U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni

Nikog ne uznemiruje cinjenica da malo pretjeruju sa AI-iem ? i da malo predaleko ide ?

zvali budizam filozofijom ili religijom je sasvim nebitno, bitno je ucenje iza imena.
po meni se od svih religija ili filozofija kako god zelite nazvati budizam najvise svida.
zato sam i neugodno sokiran da imaju robota za propovijed. wtf ?!?!?!?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
Robot za propovijed ili pojedinac koji će stisnuti play, dođe na isto. Nigdje ne piše da će robot raditi sve što je potrebno. Vidiš, budisti čak ni robote ne iskorištavaju 😁
8 godina
online
U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni

Malo mi je bezveze što nigdje u videu nema ni jedne prevedene rečenice koju robot izgovori, niti kakvog videa na youtubeu da možemo čuti to učenje iz prve ruke.

Moj PC  
1 1 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
EricCartman kaže...

Malo mi je bezveze što nigdje u videu nema ni jedne prevedene rečenice koju robot izgovori, niti kakvog videa na youtubeu da možemo čuti to učenje iz prve ruke.

 potrazi po yt alana wattsa. topla preporuka

3 godine
neaktivan
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
bloodborne kaže...


zvali budizam filozofijom ili religijom je sasvim nebitno, bitno je ucenje iza imena.
po meni se od svih religija ili filozofija kako god zelite nazvati budizam najvise svida.

 

Zaključak u kojem naginje pojedini stav je li budizam filozofija ili religija uistinu nije bitan kao cilj, nego je bitna ideja učenja koja stoji iza toga.

 

Međutim, proces našeg razumijevanja ove ideje, pa tako i svake druge, bazira se na usporedbi što nešto jest i po čemu jest i na koji način jest te u kojoj mjeri, i sve se to temelji na komparaciji. 

Tako da je komparacija, nama kao ljudima, jedan od poznatih puteva spoznavanja neke ideje.

 

Sam je Alan Watts tijekom cjeloživotnog razvoja svoje misli pokušavao pomiriti suvremeno kršćanstvo s azijskom filozofijom. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 13:57 (KinematickiMaterijalist).
7 godina
offline
U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni

poveznica kod svih religija, imo, nije vjera u božanstvo već svetost, svete knjige, predmeti i/ili ljudi... prema tome budizam je religija a ne samo filozofska škola...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2020 16:32 (Louis Pluto).
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
ludizao kaže...
bloodborne kaže...
potrazi po yt alana wattsa. topla preporuka

 

Preporuka ti je lik koji beskrajno trabunja o stvarima koje ne može dokazati, a još manje živjeti? 

 Ni bog se zapravo ne moze dokazati, pa to ne sprijecava ljude da vjeruju u njega zar ne ?

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
U budističkom hramu propovijeda - robotski svećeni

U budizmu nema svećenika. To može biti samo redovnik.

 
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: U budističkom hramu propovijeda - robotski sve
E, a kao svećenici / sveštenici ne biflaju napamet naučene fraze iz svete im Knjige. Robot bi čak mogao davati smislenije odgovore... na glupa pitanja ;)
Pis on ju :P
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice