Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

poruka: 8
|
čitano: 1.831
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija ".
4 godine
neaktivan
offline
Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

Hmm...zanimljivo, super računalo koje je prvenstveno namjenjeno kontroli nuklearnog arsenala.

Podsjeća me to na nešto i miriše na nevolju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2020 12:03 (T3rminator).
 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

Mene zanima koliko to čudo "pije" struje u sat vremena?

King in the castle, king in the castle ...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Cray kreće u izradu superračunala El Capitan č
tjodalv kaže...

Mene zanima koliko to čudo "pije" struje u sat vremena?

 

Po specifikacijama bi trebao trositi manje od 40 MW. To je puno, ali za ovako nesto, je jako malo. Trenutni najbrze superracunalo Summit - IBM ima oko 0.2 exaflop-a i trosi oko 10 MW.

https://www.anandtech.com/show/15581/el-capitan-supercomputer-detailed-amd-cpus-gpus-2-exaflops

12 godina
offline
Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

Članak kaže da se, inače, koriste custom CPU-ovi... To, npr. Intel proizvede gdje? Jer kontam da je riječ o maloj količini. Razumijem da čip razviju u nekoj "radionici" i to, valjda, odabrana ekipa... Ali, kako to ubace u proizvodni proces koji je inače masovan?

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Cray kreće u izradu superračunala El Capitan č
Spiridon kaže...

Članak kaže da se, inače, koriste custom CPU-ovi... To, npr. Intel proizvede gdje? Jer kontam da je riječ o maloj količini. Razumijem da čip razviju u nekoj "radionici" i to, valjda, odabrana ekipa... Ali, kako to ubace u proizvodni proces koji je inače masovan?

 
Clanak je malo nespretno napisan, tako da to bas nije tocno. Procesori koji se nalaze u super racunalima u praksi mozes bez ikakvog problema izvaditi i staviti u svoj workstation, barem sto se tice INTEL XEON procesora. Za IBM power procesore (Naprimjer IBM POWER9) neznam da li imaju nesto posebno custom u sebi.

Uglavnom ne radi se o nesto "specijalnim" procesorima. 

List super racunala na linku

https://www.top500.org/lists/2019/11/

15 godina
offline
Re: Cray kreće u izradu superračunala El Capitan č
Spiridon kaže...

Članak kaže da se, inače, koriste custom CPU-ovi... To, npr. Intel proizvede gdje? Jer kontam da je riječ o maloj količini. Razumijem da čip razviju u nekoj "radionici" i to, valjda, odabrana ekipa... Ali, kako to ubace u proizvodni proces koji je inače masovan?

 ti nisi čuo za tihi obrt (manufaktura čipova, postavljanje četki za wc na pod po 350 ćuna za komad ...)? drevne vještine i gotovo odumrla zanimanja? ts, ts, ts.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
6 godina
offline
Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

CRAY(SIS)...kad ne brine o nuklearnom arsenalu,slobodno vrijeme provodi igrajući napokon crysis sve na MAX

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Cray kreće u izradu superračunala El Capitan čija

U biti ovo "čuvanju sigurnosti i održavanje pouzdanosti američkog nuklearnog arsenala" znači da će se tu vrtit simulacije šta se dešava sa par tisuća nuklearnih bojevih glava koje Uncle Sam ima u svom arsenalu dok čuče besposlene godinama, odnosno sa nuklearnim materijalom sadržanim u njima. Da se ne bi desilo da neka odluči sama opalit ili da nastane čorak a da ameri toga nisu ni svjesni  Znači nikakva "kontrola" aresenala tipa Skynet ... to rade neki drugi strojevi za koje sigurno nećemo čuti, barem ne dok ne razviju svoju svijest i odluče obznaniti svoje postojanje 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2020 23:28 (Z3k0).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice