Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal zavr

poruka: 165
|
čitano: 25.067
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal zavr".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal

I ponovno potpuni promašaj, kao da na Kineski pišem...

 

Stvarno nema smisla odgovarati. Šteta, na drugim temama, kojima pristupaš bez emocija, si u pravilu puno ugodniji sugovornik s kojim se gušt raspravljati i kad se ne slažemo, ali tu ja u kupe, ti u špade...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
MrBlc kaže...

I ponovno potpuni promašaj, kao da na Kineski pišem...

 

Stvarno nema smisla odgovarati. Šteta, na drugim temama, kojima pristupaš bez emocija, si u pravilu puno ugodniji sugovornik s kojim se gušt raspravljati i kad se ne slažemo, ali tu ja u kupe, ti u špade...

 Pa kad je gledam koncept i što on u najširem smislu omogućava, a ti o praktičnim detaljima gdje je Tesla nešto sprčkao ili gdje bi mogao sprčkati. Kao što sam najavio, jučer su izbacili Sentry mogućnost, AI nadgleda okoliš vozila i u slučaju sumnjivog ponašanja poduzima protumjere, za sada audio-vizualne. Kad se priključe ostali, tko zna što će sve vozila moći. 

 

Ništa, pozdrav do iduće zanimljive teme.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
Feudalac kaže...

 Pa kad je gledam koncept i što on u najširem smislu omogućava, a ti o praktičnim detaljima gdje je Tesla nešto sprčkao ili gdje bi mogao sprčkati.

Ne, ja ne gledam praktične detalje gdje je Tesla nešto sprčkao, već na primjeru tih detalja pokazujem ono što je u industriji (i ne samo autoindustriji) poznato već odavno. Jedno računalo koje kontrolira sve (pitanje da li je spojeno na internet ili ne je samo pitanje tehničkih ograničenja) je poznati koncept koji je stariji od Tesle, ali je industrija prepoznala mane takvog sustava i zato ga izbjegava. Industrijski standard u kojem se kritične sustave izdvaja u zasebne, djelomično ili potpuno izolirane jedinice nije nastao iz inercije ili lijenosti, već na temelju desetljetnih iskustava i reakcija na incidente koji su pokazali lošu stranu centraliziranog sustava.

 

Feudalac kaže...

Kao što sam najavio, jučer su izbacili Sentry mogućnost, AI nadgleda okoliš vozila i u slučaju sumnjivog ponašanja poduzima protumjere, za sada audio-vizualne. Kad se priključe ostali, tko zna što će sve vozila moći. 

To jest odlično, ali ako računalo od 300 W zbog toga stoji aktivno 0-24 (+ senzori + samopražnjenje + LTE konekcija), za tjedan dana ti pojede bateriju, a da se ne pomakneš. To mi ima smisla jedino na punjaču. Nemoj me opet krivo shvatiti, ne negiram prednosti takvog sustava, međutim, još i dalje svaka stavka ima dovoljno veliku "kvaku".

 

Stalno ponavljaš "kad se priključe ostali", međutim, ostali se kreću u istom smjeru već godinama (s izuzećem miješanja sigurnosnih sustava i infotainmenta). Tesla je tu možda malo brža jer je Tesli to ulaganje u marketing, ali ako bismo ovu raspravu mogli srezati u jednu rečenicu, ti tvrdiš da je to revolucija, a ja da je to evolucija.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal

MrBlc:

Ajde, sad kad konačno razgovaramo o istoj stvari, možemo još koju razmijeniti... :-) :-)

Postoji više razloga zašto centralno računalo koje kontrolira većinu funkcija automobila nije zaživjelo u autoindustriji. Jedan od prvih je da za to uopće nije bilo potrebe. Svaki novi modul koji je izmišljen je obavljao točno određenu, jednostavnu funkciju koju je implementirao proizvođač dotičnog hardvera, nije ni bilo posebne potrebe da se to sve stavi u jednu jedinicu uz vjerovanje da je jedna firma koja radi određenu komponentu za više proizvođača u stanju imati bolju ekonomiju i više napredovati, štedi se na razvoju, komponente su pojedinačno jeftinije i oslobađaju proizvođača brige o kapitalu, radnicima, konkurenciji. ABS kočnice naručiš od Boscha koji ima 2000 zaposlenih inženjera i može ispuniti svaku želju bez dodatnog troška. tako se radi, tako svi rade, zašto izmišljati toplu vodu. Međutim, vrag je u detaljima, kada s vremenom imaš 50 različitih računala koji razmjenjuju 12000 različitih signala, integracija je noćna mora. Promjena u jednom sustavu koji kontrolira neovisna firma može utjecati na sve ostale sustave nad kojima kontrolu ima nekoliko desetaka različitih proizvođača koji svaki svoju tehnologiju čuva za sebe. Ne možeš reći Boschu da se dogovri s Densom kako će tvoji amortizeri funkcionirati tijekom kočenja. To moraš sam napraviti i onda razvoj traje 5 godina, traži milijarde testnih kilometara i sati kako bi se provjerilo da sav taj hrkljuš nabacanih računala svako sa svojim cpuom i softverom radi zajedno kako treba. Stvari su došle do točke gdje više nema napretka. Početna poslovna jednostavnost koncepta se pretvorila u svoju suprotnost - noćnu moru. Samo za povezivanje svega toga treba 3000 metara žica i nekoliko tisuća interkonekcija. Stvari su izmaknule kontroli. Dijagnostika kvarova je noćna mora, uz svu samodijagnostiku ostaje gomila čudnih kvarova koje ni najstručniji serviseri ne mogu riješiti na jednostavan, algoritamski, pravoctrni način. Ne postoji zajednički operacijski sustav, jednom nabavljeni hardver ima svoj softver i nije moguće promijeniti ga ili naručiti novu verziju od nekog drugog, sposobnijeg. Proizvođači automobila postali su robovi dobavljača mikrokontrolera. Ako mijenjaš softver, moraš promijeniti i hardver i dobavljača. Ako ti i dopuste da napišeš svoj softver, promjenom hardvera si izvisio. Postoji tendencija među proizvođačima da se razvije carOS koji će biti neovisan od hardvera i ponovo upotrebljiv. Pa to je krucijalna prednost softvera, copy, reuse pri trošku od točno nula. Windows promjenom procesora treba tako malo izmjena da je prilagodba na novi hardver u osnovi besplatna kad se podijeli na 100 milijuna kopija. Išli bi oni i puno prije na objedinjavanje funkcija samo softver takvog ranga se ne radi u par mjeseci pogotovo ako ti je domet znanja nazvati kontakt osobu u boschu i tražiti da malo reprogramira svoj ABS kontroler. S druge strane, kad je krenuo razvoj autonomnih automobila, automatski je došla i potreba za centralnim računalom enormne računalne snage, nekoliko redova veličine iznad svega što je do tada ugrađeno u automobil. Takva računalna snaga je došla prije svega nekoliko godina i sretnim slučajem je Tesla, koji je počinjao od nule, imao priliku besplatno krenuti s novom arhitekturom. Koncept je odličan, potreban hardver je tu. Ako uzmeš da iste funkcije možeš realizirati kroz 50 komponenti od kojih je svaka proizvod različitog proizvođača ili kroz 50 softverskih modula od kojih ti kontroliraš sve i jednog, iz jednadžbe si izbacio gomilu nagađanja, traženje bugova postaje trivijalan postupak koji se odvija na jednom mjestu uz potpuni uvid u zadnji bit programske logike, vidljiva je prednost jednog nad drugim. Kompleksnost sustava se može podnijeti ako kontroliraš sve aspekte.

Da to nije moje talambasanje izvučeno iz dupeta, pogledaj sljedeći link:
https://www.electronicdesign.com/automotive/bmw-and-audi-want-separate-vehicle-hardware-software

Evo još jedan praktični primjer što kontrola cijelog softvera može - mnogi danas nude keyless entry sustave koji su, ispostavilo se, podložni relejnom napadu. https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2016/03/21/audi-bmw-ford-thief-car-hacking/#27057b664f1e

Šta je Tesla napravio? Preko noći, takorekoć, spustio je update da se vozilo može zaključati PINom. I to je enormna prednost centraliziranog sustava povezanog na internet. Svi će je slijediti jer su prednosti velike. Možeš doraditi štogod hoćeš kad god hoćeš i držati kompleksnost pod kontrolom.

 

Kaj se tiče Sentry opcije - pa naravno da ima mana poput potrošnje baterije. Kaj je ikad itko, a pogotovo iz prve, napravio išta savršeno? S druge strane taj novi koncept je, opet, omogućio da kupac za razliku od stare prakse koja se svodi na sory, kupite naš novi model koji to podržava ili u prijevodu fuck of rofl rofl rofl, dobije novi fičer na svom rabljenom automobilu. Automobil je postao smart, ako su to već usisavači, pa bilo je i vrijeme

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.2.2019 22:06 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
Feudalac kaže...

Da to nije moje talambasanje izvučeno iz dupeta, pogledaj sljedeći link:
https://www.electronicdesign.com/automotive/bmw-and-audi-want-separate-vehicle-hardware-software

Da, tu si apsolutno u pravu što se tiče problema koji se javlja na klasičnim automobilima, međutim, naglasak stavljaš na pogrešno mjesto.

 

Da je promjena nužna je očito, međutim, ali to ne znači da je zaokret za 180° optimalan. Broj modula jest narastao preko optimuma, ali to ne znači da je jedno centralno računalo bolja alternativa. Mueller kaže “There might be one, or a few, central computers. We haven’t decided yet.”, pri čemu je logično da će prije ići na few nego na one. Naglasak se stavlja na standardizaciju i interoperabilnost - da se standardizira arhitektura, da odabir HW-a nije ovisan o odabiru SW-a, te da različite komponente mogu međusobno komunicirati.

 

Čak se i u članku navode primjeri sustava gdje bitne domene ostaju izdvojene, ali i međusobno komuniciraju, što je svakako logičnije rješenje od jednog centralnog sustava. I najtestiraniji sustav može doći u nepredviđeno stanje, bilo zbog unutarnje (primjerice, greška na memoriji ili sabirnici) ili vanjske (kombinacija podataka sa senzora izlazi izvan svih parametara) greške, u kojem može nakratko ili do reseta biti prekinuto njegovo funkcioniranje. Da se infotainment sustav resetira, neće se ništa dogoditi, međutim, još nisam vidio uređaj na kojem se nije bar jednom dogodilo da srušena aplikacija ometa rad ostalih. Zbog toga je bitno kritične stvari držati odvojeno od manje kritičnih ili sporednih stvari.

 

Članak također spominje u tom kontekstu HW virtualizaciju, međutim, nemojmo se zavaravati, sva sustava koja se vrte na virtualiziranim mašinama na istom hostu komuniciraju na isti način na koji bi komunicirali i na odvojenim mašinama, a i dalje, ovisno o kvaliteti vrtualizacije, postoji mogućnost da greška na jednom uzrokuje štekanje drugog. Takvo rješenje donosi jedino prednost po pitanju uštede proizvođača i to uštede na HW-u koji, gledajući općenito trošak izrade automobila, i nije toliko skup.

 

P.S. Općenito sam dojma da većina naših grešaka u komunikaciji proizlazi iz toga što previše gledaš crno bijelo - previše modula uzrokuje problem, rješenje je jedan modul, ja napišem da jedan modul ima svoj set problema, ti pitaš mislim li onda da je hrpa modula bolje rješenje...

 

Feudalac kaže...

Evo još jedan praktični primjer što kontrola cijelog softvera može - mnogi danas nude keyless entry sustave koji su, ispostavilo se, podložni relejnom napadu. https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2016/03/21/audi-bmw-ford-thief-car-hacking/#27057b664f1e

Šta je Tesla napravio? Preko noći, takorekoć, spustio je update da se vozilo može zaključati PINom. I to je enormna prednost centraliziranog sustava povezanog na internet. Svi će je slijediti jer su prednosti velike. Možeš doraditi štogod hoćeš kad god hoćeš i držati kompleksnost pod kontrolom.

Time bi riješio samo pola problema (samo pokretanje, ali ne i otključavanje), i to uz poprilično nategnutu pretpostavku da se korisniku da utipkavati PIN. Sustav koji je od starta loše zamišljen teško može SW zakrpa popraviti, može eventualno umanjiti negativne efekte, što obično dođe s određenom cijenom. Tu je u startu loše zamišljeno to što korisnik ne dobije nikakav feedback sa same keyless kartice uz mogućnost canceliranja i to što kartica ne mora biti prisutna u vozilu za početi vožnju (stara verzija je tražila guranje kartice u utor). Takav sustav je osjetljv i na puno siroviji napad - napadač može čekati kraj auta, kad vidi da je signal detektiran, samo te dobro gurne, uđe u auto i odveze se.

 

 

Da se razumijemo, ne osporavam da sustav koji se može nadgledati, zaključati ili nadograditi putem interneta ima enormne prednosti, međutim, u tom smjeru svi idu, neki već koriste slične sustave, tako da to nije specifično za Teslu, a nije ni nužno imati jedno centralno računalo, već je dovoljno da postoji master koji je spojen na internet i da on ostalim domain računalima/modulima šalje update koji oni opet mogu verificirati prije instalacije, čime se postiže dodatna sigurnost (u slučaju sigurnosnog proboja mastera, drugi modul odbacuje update jer potpis nije validan). Tesla svaka čast na talasanju jer oni na srednje skupo (da ne kažem jeftinije, jer ipak nije jeftino) vozilo donose tehnologije sa više klase, međutim, to je samo malo ubrzanje evolucije, a ne revolucija. Sustavi sa više klase vozila ionako redovito u sljedećem modelu idu na srednju klasu, pa na nižu.

 

Feudalac kaže...

Kaj se tiče Sentry opcije - pa naravno da ima mana poput potrošnje baterije. Kaj je ikad itko, a pogotovo iz prve, napravio išta savršeno? S druge strane taj novi koncept je, opet, omogućio da kupac za razliku od stare prakse koja se svodi na sory, kupite naš novi model koji to podržava ili u prijevodu fuck of rofl rofl rofl, dobije novi fičer na svom rabljenom automobilu. Automobil je postao smart, ako su to već usisavači, pa bilo je i vrijeme

Što se tiče sentry opcije, takva opcija traži resurse, implementirao je ti prvi put ili drugi put.

 

Opet, kao što si već upozoren, nije Tesla jedina s takvim update-om. Naravno, za neke stvari skala nije usporediva - ako vozilo nema senzore, nema tog SW update-a koji će omogućiti nešto za što su potrebni. Dolaskom naprednijih sustava s više senzora su i takve nadogradnje postale smislene i primjetne (ipak računaj da prosječni vozač ne bi neke sitne nadogradnje ni primjetio), međutim, to je opet evolucija i promjena koja se već dulje vrijeme kuha u autoindustriji. Tesla je tu malo ubrzala stvari, upravo, kako si i sam rekao, jer su imali sreće da je tehnolgija taman desegnula razinu da mogu u startu krenuti u tom smjeru, iako bi im to mogao biti i dvosjekli mač, pogotovo ako se drugi proizvođači uspiju dogovoriti u vezi zajedničkog standarda za interoperabilnost, pri čemu će Tesla morati preći na taj standard ili ostati sa strane.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
MrBlc kaže...

Što se tiče sentry opcije, takva opcija traži resurse, implementirao je ti prvi put ili drugi put.

 

Opet, kao što si već upozoren, nije Tesla jedina s takvim update-om. Naravno, za neke stvari skala nije usporediva - ako vozilo nema senzore, nema tog SW update-a koji će omogućiti nešto za što su potrebni. Dolaskom naprednijih sustava s više senzora su i takve nadogradnje postale smislene i primjetne (ipak računaj da prosječni vozač ne bi neke sitne nadogradnje ni primjetio), međutim, to je opet evolucija i promjena koja se već dulje vrijeme kuha u autoindustriji. Tesla je tu malo ubrzala stvari, upravo, kako si i sam rekao, jer su imali sreće da je tehnolgija taman desegnula razinu da mogu u startu krenuti u tom smjeru, iako bi im to mogao biti i dvosjekli mač, pogotovo ako se drugi proizvođači uspiju dogovoriti u vezi zajedničkog standarda za interoperabilnost, pri čemu će Tesla morati preći na taj standard ili ostati sa strane.

 

S ovim se ne mogu više složiti, ovo su tek počeci novog smjera. Kad se toga prime giganti poput VW, Toyote i sličnih, tek onda ćemo vidjeti kamo svijet ide. Mislim da je tu svima najveća nepoznanica budućnost autonomne vožnje. Sumnjam da itko od navedenih ima potencijal samostalno razviti potpuno autonomno vozilo, a tko prvi tamo stigne, postavit će standarde i možda okrenuti svijet prijevoza u nekom potpuno novom smjeru. To je, čini se ipak, dosta daleko.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
Nisam siguran s čime se točno ne možeš složiti, tvrdnjom da su drugi već krenuli u tom smjeru? Jesu, ali, upravo link koji si dao to dokazuje - pričaju o poteškoćama na koje su pri tom naišli i kako ih planiraju riješiti. Tu Tesla jest išla dalje, ali to je samo korak evolucije.

Ne slažeš se da će drugi postaviti standard? Upravo u članku kojeg si linkao se navodi da je glavni cilj postavljanje standarda i za HW - SW kompatibilnost i za komunikaciju između pojedinih komponenti, bile one na istom računalu, bile na različitim modulima.

Autonomna vožnja ima još puno poteškoća, puno kompanija ulaže u to s više ili manje uspjeha, a ni Tesla tu ne briljira. Autosteerer su tu posrali i fanovi Tesle, a dao sam link koji dokazuje da je umanjio sigurnost vožnje (ako ne vjeruješ, imaš raw podatke u xls-s na linku). Mislim da je veća šansa da će standardizacija ubrzati razvoj autonomne vožnje nego obrnuto.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
MrBlc:

Napisao sam da se slažem u potpunosti :-) pucaš na hladno :-) :-)

Kad si već spomenuo neki link s podacima o autopilotu, ako misliš na NHTSA iz 2016, to je sve zajedno bedastoća, a kod Tesle samo marketing. Par tisuća automobila s par tisuća odvezenih kilometara je brojka koja se na području sigurnosti automobila ne uzima ni ozbiljno niti bilo kako drugačije. Prometna nesreća s težim posljedicama je iznimno rijedak događaj, smrt, primjerice, jednom u 100 milijuna kilometara. Za valjane zaključke uzorak mora biti nekoliko redova veličine veći, a i tu opet valja mjeriti jabuke s jonatankama. Cijela stvar je izvučena iz konteksta i uopće ne treba trošiti vrijeme na to, irelevantno u kojem god smjeru okreneš...
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 22:01 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal

Sorry, vidiš uru kad sam odgovarao, krivo pročitao, mislio da se s tim dijelom posebno ne slažeš.

 

Što se tiče NHTSA, radi se o totalnoj sumi od 300 000 000 milja, odnosno, preko 480 000 000 km, 178 sudara na 43 781 vozilu, što i ne bi bilo toliko statistički slabo da je Tesla dala pune podatke, međutim, podaci su uredno dostavljeni samo za 5 714, što već značajno povećava marginu pogreške, iako je i na takvom uzorku povećanje od 59% zabrinjavajuće.

 

Međutim, ono što je tu indikativno je da su i NHTSA i Tesla pokušali sve da bi novinarima onemogućili dolazak do podataka, pa se čitava trakavica oko uvida u podatke razvuka 641 dan, što je jako dobar pokazatelj da su u Tesli bili svjesni da im brojke ne idu u prilog, bez obzira imale statističku težinu ili ne, dok su istovremeno lažni rezultat svjesno koristili za marketing, što je lažno oglašavanje, predstavlja temelj za tužbu i ruši povjerenje u kompaniju. Dakle, čak i uz pretpostavku da nema dokaza da je autosteerer pogoršao sigurnost, činjenica je da je nije povećao i da su u Tesli toga itekako svjesni. Nije valjda da ćemo za manje zlo uzeti laž u vezi sigurnosti nego laž koja utječe na iznos poreza?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
MrBlc:

Valjani uzorak je onaj od 4.000 vozila a s njim se ne može dokazati niti opovrgnuti baš ništa. Oni su tek sad došli na brojku od milijardu odvezenih milja na autopilotu što bi recimo bilo dovoljno za prosječnih 10 smrtnih nesreća što je opet tako mali broj da se može dogoditi statistička anomalija jer u deset bacanja kovanice 5-5 omjer je poprilično rijedak. Osim toga, autopilot funkcionira tek u povoljnim uvjetima, autocesta, dobro označene trake, prisutnost vodećeg vozila tako da te brojke ako su i odlične, moraju biti stavljene u kontekst. Ja se osobno uopće nisam nikad obazirao na to, autopilot mi je kao tehno/znanstvenom entuzijastu zanimljiv sam po sebi, a u ovom trenutku mi je za usporedbu bitno jedino kakvo je njihovo stanje razvoja u odnosu na konkurente. Naravno da je ljigavo bilo koristiti taj nalaz izvađen iz konteksta u marketinške svrhe, ali to je biznis as usual, dan danas se ponekad tvrdi da je ABS smanjio broj nesreća s poginulima iako za to nikad nije bilo dokaza kad se gleda cijela flota u svim situacijama.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal

Ne znam, bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate statistički značajnije analize, ali u svakom slučaju, na taj slučaj sam se najviše i referencirao u kontekstu povjerenja u kompaniju, kako kupaca, tako i investitora. Svi lažu, ali kad te se uhvati u laži, to je obično loše za poslovanje, osim ako ti većinu korisnika predstavljaju zaluđeni fanbosyi (što smo često imali priliku vidjeti kod Applea).

 

Što se tiče ABS-a, efikasnost kočenja je svakako veća ako se ABS ne uključi. Iskustan vozač koji je naučio voziti bez ABS ima neko kraće vrijeme prilagodbe jer je kočnica s ABS-om inače nešto jača, a time i osjetljivija, međutim, kad se nauči, onda je ABS failsafe. S druge strane, velik broj vozača niti ne zna kočiti bez ABS-a i za njih je sasvim sigurna pretpostavka da im smanjuje broj nesreća.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
MrBlc:

Tehnički i pravno, Tesla ne laže. Objavljuje podatak koji je autorsko djelo državne agencije. To kaj fali fine print za stavljanje tog podatka u kontekst je nešto drugo, potpuno je uobičajeno, a danas u vremenu brzih vijesti i bombastičnih naslova, rijetko tko uopći čita tehnikalije. Da još nešto dodam vezano za taj zaključak NHTSA, do njega su došli posredno, brojanjem aktivacija zračnih jastuka, a ne stvarnih smrtnih slučajeva i drugih tipova prometnih nesreća pa je to još jedan razlog za staviti sve to pod upitnik. To je linija istraživanja (posredno mjerenje) koja je vrlo česta u medicini i društvenim znanostima i gotovo uvijek vodi u promašene zaključke s čime stalno vodim borbu gdje god stignem...

ABS je dobra stvar, ima uvjeta u kojima je bolji od bilo kojeg profi vozača, dijelom zapravo održava stabilnost vozila, ali eto nije smanjio broj smrtnih slučajeva. Zato i jest nadograđen dodatnim mogućnostima pa sad dolazi u paketu s punim sustavom za održavanje stabilnosti vozila u svim uvjetima (čitaj slijatanje s ceste i prevrtanje). I to stvarno spašava živote. Autonomni sustavi će, isto tako, iz jednadžbe izbaciti ljudski nemar, umor i dekoncetraciju, ali postupno, u dijelu voznih uvjeta, dug je put do potpuno autonomnih vozila. Sad je to divlji zapad, svi izlaze s nekakvim bombastičnim objavama, a stvarnost je malo drugačija...
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 14:54 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal
Što se tiče podataka, istina je da broj aktivacija zračnog jastuka ne odražava pravi podatak, ali je s istim u korelaciji - ako sustav može izbjeći sudar - manje aktivacija; ako može umanjiti posljedice, onda se povećava i broj sudara u kojima su posljedice ublažene toliko da se zračni jastuk nije aktivirao. U svakom slučaju u Tesli su znali kakve podatke su dostavili i što se iz njih može zaključiti. Ukupni efekt svega skupa je da su ljudi postali skeptični, što dugoročno nije dobro ni za Teslu.

Što se ABS-a tiče, mislim da nikad nećemo ni znati pravi utjecaj jer je paralelno došlo do popularizacije vožnje. Prije ranih 90-ih je bilo puno manje vozača, a tko je vozio je i znao dobro voziti i morao si znati osnove mehanike.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal zavr

Evo jedno vrlo nedavno iskustvo:

šefica je za vikend na skijanju sa starim autim jer se s novim ne usudi otići na tako dalek put.

Naime, imala je neku sitnicu za riješit na novom Volvu i frajeri iz servisa su joj rekli da mora ostavit auto kod njih za nadogradnju softvera.

Sutradan ga je došla skupit, ali su joj genijalci rekli da joj je prazan akumulator i da vjerojatno vozi na kratke relacije. Ona naravno popizdi i odmah ih opere da je akumulator nov, da je baš vikend prije bila na moru i da su ostavili ugašen auto da obavi nadogradnju, što je potrošilo akumulator. Oni naravno sliježu ramenima jer je žena u pravu.

 

Uglavnom, stari sustav puši debelo na korisničkom iskustvu, bolje bi im bilo da ne guraju računala uopće u automobile i furaju se na jednostavnost i sigurnost.

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dobre vijesti iz Tesle - još su jedan kvartal

A s druge strane imamo lika koji je novim Mercedesom (pod garancijom) iz Njemačke došao u Hrvatsku na ljetovanje, ostao u kvaru, autokuća je isti dan iz Njemačke, nakon dijagnoze lokalnog mehaničara (koji nije niti ovlašteni Mercedes serviser) poslala šlep službu koja je dovela zamjensko vozilo i pokupila njegovo na servis. Sasvim uredno korisničko iskustvo, samo kad nisi u nesređenoj državi koja je zadnja rupa europe.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice