Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

poruka: 30
|
čitano: 12.098
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!".
15 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Samo imajte na umu, ako je prah slican onemu sta se koristi komercijalno, zaboravite na koristenje osjetljive opreme nakon toga. Taj prah uđe u sve i jako se teško skida. Zato ga nećete naći u data centrima.
Ako imate skupu opremu uložite u sustav gašenja plinom.

 
8 0 hvala 2
15 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

man, neam pojma o 3D ispisu s okućnicom ali imam o svemu ostalome (+ radio u nekadašnjem pastoru neko vrijeme) no članak je fenomenalno napisan. novela bez stanca. napeto do samog kraja pa i nakon toga. umoran sam k'o pas od posla no od ovoga oči i um ne odvajah te sveudilj uživah štijuć. 

 

napomba: prah za gašenje nije mudro udisati. uzvišen čovjek gasi od sebe (ne prema sebi) i makne se sa zgarišta čim prije, dok je još toplo. šteta da je halon zabranjen. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 8:51 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

prekokrasno napisan osvrt kolege Ajara!

 

da prisnažim:

 

isti efekt se postiže i termobaričkim oružjem, malo je jedino problem odrediti gdje ispaliti da inicijalna eksplozivna detonacija previše ne oštetiu štićeni PC...

 

preporučam "Šmelj" ili SMAW-NE za zaštitu svekolikog računalnog očvrsja kućnih korisnika...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

upit autoru:

 

a te samookidajuće kugle praha, vidim trpaju i pod haube auta, ali u tekstu se spominje 70°C kao okidač ?

 

nije li to malo prenisko postavljena temperatura okidanja? Nije li zapravo okidač oksidacija koja nastane kad se plastični omotač kugle rastali, a ne sama temperatura ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Stric_Jura kaže...

upit autoru:

 

a te samookidajuće kugle praha, vidim trpaju i pod haube auta, ali u tekstu se spominje 70°C kao okidač ?

 

nije li to malo prenisko postavljena temperatura okidanja? Nije li zapravo okidač oksidacija koja nastane kad se plastični omotač kugle rastali, a ne sama temperatura ?

 

 

Zapravo kažu da temperatura plamena mora biti barem 70 stupnjeva ili viša i da samo vrlo topla prostorija ili prostor (ispod haube auta 70 stupnjeva nije neobično) ne može aktivirati kuglu.

This space for rent!
12 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Eksplozijom protiv vatre nije ništa novo. Ovdje se u biti protiv vatre borimo prahom a eksplozija je samo način širenja praha. Međutim, postoje scenariji u kojima je eksplozija (TNT) najbolji način gašenja jer je to najbrži način otpuhivanja plamena i uklanjanja kisika iz područja požara.

Većina naftnih bušotina ima sisteme u osnovi slične ovim kuglama samo se umjesto praha koristi sama eksplozija.

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

hmmm temperatura plamena 70°C?

 

pa nije li plamen kao brza oksidacija uvijek debelo iznad 200°C ? mislim znam da je u laboratoriju najniža negdje iznad 150, za neki spoj?

 

i kako zna da je to plamen a ne samo vrućina recimomotora/rashladnog sustava ?

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

ideja je dati te lopte djeci da se igraju dok se roštilja. posebno na jarunu, gdje su roštilji relativno blizu (čime smanjujemo mogućnost promašaja) i osobito ako nemamo veze s ekipom koja roštilja, već "samo prolazimo" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

jako me razocarao ovaj clana.

 

naime, s osobitim gustom sam citao i hiholjio se na komentare ilustracija, jer - inace sam bio mladi vatrogasac, S6 je bio aparat za

*s*uho gasenje prahom, po osnovnjaku sam osobno vrsio inspekcije i eskivirao dosadnu nastavu.

 

cudio sam se da su neke fotke prva ruka, afganac, cak povjerovao da autor ima poneki takav printer, bijah na ivici kad ono - kraj clanka.

 

kako, brate? procitam ponovo, ceskam se, ne razumijem. krenule mi suze, nevjerica...

kako je moguce da se nigdje nije pomenuo Hauwei FireHunter 6000? i cijeli sijaset proizvoda Sandbox Anti-APT solutiona?

makar ako mali slucajni oglascic? maji-maji vauveji?

 

kako? KAKO?

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Eto da supotpišem, odličan članak, doista mali CSI triler sa happy endom (nu, kako bi drugačije?).


Predlažem i nastavak štorije, sa novim negativcem u glavnoj ulozi: PLA, ABS itd filamenti kao potencijalni trovači ukućana, ukućnih ljubimaca te slučajnih putnika namjernika, recimo Jehova i ostalih prodavača zmijskog ulja.
Po sjećanju, 3D printing (a napose uporaba DIY modela poput rep-rapa) podrazumijeva dobro ventiliran prostor (opet ne isuviše zbog prašine, prevelike razlike u temperaturi itd), što komplicira postavljanje ovih strojića u neki, i inače nedovoljno provjetrljiv prostor (podrum, garaža i slične varijante muških igraonica), kamo li bez nadzora.
Evo i neko stručno štivo koje govori o toj temi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31513393/ https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acs.est.9b04168

 

Nadoveza na ovu temu bila bi to što ventilacija, osim što poboljšava cirkulaciju svježeg zraka, Covida i sličnih potrepština, ujedno simpatično doprinosi bržem i efikasnijem širenju potencijalnog požara.

Zaključno, bio bi poželjan neki osvrt ili uvrt na primjereno ventiliranje ove tehnologije. Pa i preporuka, poput "koristite filamente sa više thc a manje benzenskh aditiva".

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Zechina kaže...

Eto da supotpišem, odličan članak, doista mali CSI triler sa happy endom (nu, kako bi drugačije?).


Predlažem i nastavak štorije, sa novim negativcem u glavnoj ulozi: PLA, ABS itd filamenti kao potencijalni trovači ukućana, ukućnih ljubimaca te slučajnih putnika namjernika, recimo Jehova i ostalih prodavača zmijskog ulja.
Po sjećanju, 3D printing (a napose uporaba DIY modela poput rep-rapa) podrazumijeva dobro ventiliran prostor (opet ne isuviše zbog prašine, prevelike razlike u temperaturi itd), što komplicira postavljanje ovih strojića u neki, i inače nedovoljno provjetrljiv prostor (podrum, garaža i slične varijante muških igraonica), kamo li bez nadzora.
Evo i neko stručno štivo koje govori o toj temi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31513393/ https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acs.est.9b04168

 

Nadoveza na ovu temu bila bi to što ventilacija, osim što poboljšava cirkulaciju svježeg zraka, Covida i sličnih potrepština, ujedno simpatično doprinosi bržem i efikasnijem širenju potencijalnog požara.

Zaključno, bio bi poželjan neki osvrt ili uvrt na primjereno ventiliranje ove tehnologije. Pa i preporuka, poput "koristite filamente sa više thc a manje benzenskh aditiva".

 

Za ABS se zna da ima potencijalno otrovne i nadražujuće plinove dok se topi, a PLA se smatra generalno neštetnim po ljudsko zdravlje. Najlon i polikarbonati i drugi filamenti na visokim temperatura (sve šta se ispisuje preko 350 stupnjeva) samim povišavanjem temperature oslobađaju puno više otrovnih plinova.

Imam sreću da u stanu imam odvojenu sobu-radionicu u kojoj samo stoji alat i 3D pisači i koja je uglavnom zatvorena pa realna opasnost po ljude i mačke u kući ne postoji.

 

Provjetravanje prostora u kojem se 3D printa je okej, ali dok ne traje printanje, posebno za ABS i ASA materijale koji se jako stežu kod hlađenja i vitopere, pa je za nas bez zatvorenog kućišta za printanje bitno da nema propuha i da je temperatura prostora oko pisača što viša.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 13:17 (Drago).
6 godina
protjeran
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
nikola kaže...

jako me razocarao ovaj clana.

 

naime, s osobitim gustom sam citao i hiholjio se na komentare ilustracija, jer - inace sam bio mladi vatrogasac, S6 je bio aparat za

*s*uho gasenje prahom, po osnovnjaku sam osobno vrsio inspekcije i eskivirao dosadnu nastavu.

 

cudio sam se da su neke fotke prva ruka, afganac, cak povjerovao da autor ima poneki takav printer, bijah na ivici kad ono - kraj clanka.

 

kako, brate? procitam ponovo, ceskam se, ne razumijem. krenule mi suze, nevjerica...

kako je moguce da se nigdje nije pomenuo Hauwei FireHunter 6000? i cijeli sijaset proizvoda Sandbox Anti-APT solutiona?

makar ako mali slucajni oglascic? maji-maji vauveji?

 

kako? KAKO?

 

 nisam stručnjak al da se naslutiti da imaš simptome ovisnosti koji nastaju od prekomjenog čitanja Petric članaka 

16 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

sve cekam, a vidim i Drago trepti - a niko da priupita pravo pristojno pitanje:

 

sta pobogu printas sotin tolikin printerin?

 

:-)

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Drago kaže...

Imam sreću da u stanu imam odvojenu sobu-radionicu u kojoj samo stoji alat i 3D pisači 

 

 I onda kažu da se sreća ne može kupiti novcem. 

 

Nego, nekoć su bugovi članci o novim tehnologijama bilo popraćeni testovima. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako ta soba izgleda nakon eksplozije. A i ženin izraz lica. 😁

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Visak kaže...

Nego, nekoć su bugovi članci o novim tehnologijama bilo popraćeni testovima. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako ta soba izgleda nakon eksplozije. A i ženin izraz lica. 😁

 

 

Ne planiram eksplodirati ništa. čak ni za potrebe testa.

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Visak kaže...
Bilo bi zanimljivo vidjeti kako ta soba izgleda nakon eksplozije. A i ženin izraz lica. 😁

 

... sa sve mackom na glavi :-)

16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
nikola kaže...

sve cekam, a vidim i Drago trepti - a niko da priupita pravo pristojno pitanje:

 

sta pobogu printas sotin tolikin printerin?

 

:-)

 

 

 

 

 

Masu lijepog i beskorisnog.

Početkom karantene sam počeo s printanjem maski i vizira, ali to je sviranje kitopsini. Htio sam napisati tekst o tome, ali je ispalo da se radi o čistoj "excercise in futility", pa bi umjesto tehničkog teksta prije išla kolumna o besmislenosti oslanjanja na osobne inicijative i entuzijazam za ispis medicinske zaštitne opreme u uvjetima pandemije.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Drago kaže... 

 

Masu lijepog i beskorisnog.

Početkom karantene sam počeo s printanjem maski i vizira, ali to je sviranje kitopsini. Htio sam napisati tekst o tome, ali je ispalo da se radi o čistoj "excercise in futility", pa bi umjesto tehničkog teksta prije išla kolumna o besmislenosti oslanjanja na osobne inicijative i entuzijazam za ispis medicinske zaštitne opreme u uvjetima pandemije.

 

wow!

 

plemenito za vizire - mada, bilo pa proslo. ali modeli i to ne samo makete, ako je suditi po setu baterija...

gledam i stidim se pomalo svojih "human malware" projekata.

wow!

 

kakvih tu sve mrcina ima, idem probat nabost:

1. dvojka Sturmovik? - raspon krila valjda najmanje 1.40m

2. ta nije valjda nosac za neki jet engine? a ne cek, "samo" obicni :-)

3. propeler- für elisa sto bi reko beethoven, a gore dio turbine???

3. a vidim, ekonomicnost, kao kod izgradnje twin towera - ili ako jedan padne u grmlje, da se drugi nadje pri ruci? jedan za mene, drugi za brata :-)

4. nemam pojma sto je ovo - nema neku nosivost ali izgleda opako, opako brzo. i ogromno - masala 2m+?

5. milina... jel se tako pocinje? vidim bractvo i jedinctvo. bode oko elegancija Hortena Hoa - onaj bez repa (kad smo vec kod brace ;-) tako mi "paperclipa"

 

buduci da cijenim da 3d printeri ne izbacuju bas neke jako velike komade, ne usudim se uopce pitati iz koliko dijelova se pojedini modeli sastoje i kako se lijepe.

kakva je stabilnost savova nakon ljepljenja i kako se to sve drzi u zraku? i koliko sati to kosta... te da li nestrpljivo iscekujes i drugi val korone :-)

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Sve su modeli, ovi obojani su od 115 do 130 cm, osim letećeg krila koje je 185 cm.

Bijeli mlažnjak (EDF impeler) je L-39 Delfin. Imam ova dva dosta velika pisača 30*30*40 cm i ovaj mali tako da ispis svega ide dosta brzo - od par dana za ove manje modele do tjedan dana za Stearmana i L-39.

 

 

This space for rent!
12 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Pozdrav BlueMax!

"Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Eksplozijom protiv vatre nije ništa novo. Ovdje se u biti protiv vatre borimo prahom a eksplozija je samo način širenja praha. Međutim, postoje scenariji u kojima je eksplozija (TNT) najbolji način gašenja jer je to najbrži način otpuhivanja plamena i uklanjanja kisika iz područja požara.

Većina naftnih bušotina ima sisteme u osnovi slične ovim kuglama samo se umjesto praha koristi sama eksplozija."

 

Točno tako kako si naveo. Za vrijeme zaljevskog rata kada su gorile bušotine kružila je priča da je nekom tipu to bio posao i da je po jednoj bušotini dobovao 1 milijun US Dollara. 

 

Lp

vicious
12 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Znači nakon svega napisanog može se izvesti zaključak da je najbolje koristiti halon. 

 

Da li netko ovdje radi u mornarici/vojsci i da li ga tamo još uvijek koristite?

 

Lp

vicious
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Jel ti CR-10 stock ili modificiran?
16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

CR10S je blago modificiran - ima BMG DD ekstruder i par raznih podloga (PEI i magnetsku), a kad mi dođe Pin 27 adapter (tko zna kad će) stavlja i kalibracijsku sondu iako to automtsko poravnavanje s vremenom kad uhvatiš ruku postaje sve manje bitno.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Da, ja cekam BLtouch mjesec i po.
Zapravo se najvise borim s postavkama slicera jer mi rezultati jako variraju.
12 godina
offline
Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Jel ono na kauču mačka ili mačak?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

Zašto te to zanima? nećeš biti manji perverznjak ako je ženka...

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Stric_Jura kaže...

Zašto te to zanima? nećeš biti manji perverznjak ako je ženka...

 

 Pa svi nešto pišu o avionima i 3D printerima a ja o tome ništa ne znam, pa da se ne blamiram. O mačkama znam neke osnovne stvari i vidio sam ih uživo.

14 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!

ih, vidio ja i stihlovke, i M-84  tenk, i Airbus 380, znam osnovne stvari o njima... ali nedao ti Bog da ja njima upravljam :-)

 

a ono bi sudeći po glavi bio mačak...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
moderator
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
BlueMax kaže...

Jel ono na kauču mačka ili mačak?

 

Nisam ni skužio da se vidi mačka. Ženka. Mačor je ogroman (metar dugačak i skoro deset kila), ali taj otvara vrata od ormara i ladice s robom i tamo se zavlači spavati i ostavljati dlake, a ne po kaučima.

 

 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Eksplozijom protiv vatre? Aj da i to probamo!
Drago kaže...
BlueMax kaže...

Jel ono na kauču mačka ili mačak?

 

Nisam ni skužio da se vidi mačka. Ženka. Mačor je ogroman (metar dugačak i skoro deset kila), ali taj otvara vrata od ormara i ladice s robom i tamo se zavlači spavati i ostavljati dlake, a ne po kaučima.

 

 

 

 

 Takvog smo i mi imali, 9.8 kg.... ali je uginuo s 9 godina... zver, ali dobričina...taj se nije dao iz stana

 

sad imamo ženkicu, 3. g. staru, sad je na cca 5 kg.,  koja je divljakuša, sterilizirana ali stalno ide van, svi ju na ulazu vole i pozdravljaju, a ona se odužila likvidirajući sva čavkina gnijezda s okolnih stabala 

Ju je je? Je ju je!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice