Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

poruka: 31
|
čitano: 11.420
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju" ".
12 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

Nelogičnosti ko u priči.

Hlade Data centar i time griju pjesak na 500c ?

Znam da se HW grije al na 500c, pa kaj imaju Prescotte unutra ?

Efikasnost 99% ?

Ajd valjda Finci znaju kaj rade 😁.

 
4 2 hvala 0
15 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

sad mi je napokon jasno zbog čega se u sahari, usprkos dnevnom prženju pijeska odozgo, noću mora naložiti vatra da se ne smrzneš. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 10 hvala 0
15 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Ajar kaže...

sad mi je napokon jasno zbog čega se u sahari, usprkos dnevnom prženju pijeska odozgo, noću mora naložiti vatra da se ne smrzneš. 

 A mogao si jednostavno napisati da ne znaš kako taj sustav radi. 

15 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
rjakopec kaže...

 A mogao si jednostavno napisati da ne znaš kako taj sustav radi. 

 no za razliku od forumskih trolova poput tebe, tvojih dodatnih profila i tvoje bratije, koji ne pišu o temi već amo dolaze samo pljuvati po nečijim komentarima, bio sam u sahari (tunis, libija, egipat) i znam kako to s pijeskom funkcionira - potvrđeno osnovnoškolsko gradivo iz fizike. ili su finci, za razliku of nijemaca u berlinu i njihovih termosica, otkrili topli pijesak. sinko, puno ti i ovi tvoji još žganaca morate pojesti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 19:05 (Ajar).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
De pojasnite oboje. Mene zanima, očito nešto nisam shvatio dobro.

Pročitao
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 19:13 (silvio3105).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Ajar, pijesak u Sahari nije izoliran, a još manje zagrijan na 500 stupnjeva 😂
Nadglednik dina
Moj PC  
9 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Entry Point kaže...
Ajar, pijesak u Sahari nije izoliran, a još manje zagrijan na 500 stupnjeva 😂

 površinski ("ono po čemu hodaš", danju obavezno u obući, jer si inače pečen) ne no dubinski bi trebao biti (tak mi europčani razmišljamo, sve dok ne odemo dolje), kad bi pijesak imao nekakav toplinski kapacitet. no nije. ma koliko "upije" danju, noću nema više. puf! čak ni uz kopanje. beduini i tuarezi imaju svoje teorije o tome no uvijek se noću sprema vatra, a odjeća danju štiti od sunca a noću od zime (a zna zbilja biti zima; ekstremi su ... hm ... zanimljivi). kao što je kolega gore napisao, valjda finci znaju što rade (ili će tek saznati). 

 

primjer: specifičan toplinski kapacitet pijeska je 840 a vode 4200 (kao uspredba, ledu - kojega u finskoj ne nedostaje baš - je 2100). ove brojke idu uz mjernu jedinicu J/g K. nebitno. međusobni odnosi su zanimljivi. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri

U pustinji temperature toliko osciliraju jer nema vlage pa se toplina nema kak zadržati. Pijesak se jako zagrije i dobro distribuira toplinu, ali sva toplina odlepša jer je zrak suh, nema vlage. Čim nema sunca temperatura se spušta i sve se ohladi. Ujutro sve ispočetka. Kao što je rekao EntryPoint, Finci imaju dobro izolirani sustav, a upravo zbog dobre toplinske vodljivosti i iskoristivosti topline i cijene koriste pjesak.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 20:01 (tjodalv).
5 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

Nadam se da funkcionira, no glas u glavi mi govori  - pipedream.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

U biti ova "pješčana baterija" (zapravo pješčani akumulator topline - baterija je primarni izvor energije što znači imaš energiju, potrošiš je, nemaš energiju i moraš mijenjati bateriju, akumulator se za razliku od baterije ponovo može puniti) je samo još jedno od potencijalnih rješenja iskorištavanje viška energije i spremanje za trenutke kada nemaš dovoljno energije. U biti, voda koja ima najveći specifični toplinski kapacitet bila bi odlična za tu svrhu, ali je ograničenje na 100 oC prenisko, a mada pijesak ima manji toplinski kapacitet od vode, on je gušći  - više kg/ volumen, i može se ugrijati na puno višu temperaturu pa na taj način spemi dovoljno energije. U svakom slučaju, zanimljivo rješenje koje može poravnati potrošnju energije, dodati kada nema dovoljno i apsorbirati kad ima viška.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
6 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Nije li akumulator naš naziv za bateriju?
14 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri

Tehničari razlikuju bateriju i akumulatore po tome što je baterija primarni izvor energije gdje se iz kemijske energije dobije električna, bez mogućnosti ponovnog punjenja ( znam, mnogi će reći da su punili svoje baterije - nisu, kemijski procesi u bateriji su samo u jednom smjeru) i akumulator kod kojega kemijski procesi idu u jednom smjeru kod punjenja i u obrnutom smjeru kod pražnjenja, a za to su i namjenjena. Često puta na baterijama za mobitele piše akumulatorska baterija. Ljudi jednostavno velike baterije zovu akumulatorima (npr. u autu) a male baterijama (primjer akumulator u mobitelu). Znači akumulator i baterija su slični ali ne i isti uređaji. Osim toga, ako se sjećaš, jedno vrijeme su bile popularne termoakumulacijske peći - struja u toplinu koju je čuvao poseban materijal, jako dobro toplinski izoliran. Tako da bi ova pješčana baterija zapravo bila toplinski akumulator. Akumulirati znači skupljati (neku energiju - kemijsku, električnu ili toplinsku) koju možeš koristiti po potrebi. Čak je i kers u F1 zapravo skupljač viška mehaničke energije koju dobiva kod kočenja, a predaje kotačima kod ubrzanja.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.7.2022 12:22 (učo).
14 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

Suzo moja Suzana, a što sam ja to sada krivo napisao da mi daješ palac dolje?. Ako znaš bolje, odgovori ti čovjeku, baš me zanima. Naravno, odgovora nema, ali palac dolje je tu. Namjerno ne pišem novu poruku, nego editiram staru, kako mi Suzy ne bi mogla lupiti palac dolje. I to je sve od mene što se toga tiče, više me zanima tema.

 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.7.2022 12:30 (učo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Nešto mi tu ne drži vodu.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
učo kaže...

Suzo moja Suzana, a što sam ja to sada krivo napisao da mi daješ palac dolje?. Ako znaš bolje, odgovori ti čovjeku, baš me zanima. Naravno, odgovora nema, ali palac dolje je tu. Namjerno ne pišem novu poruku, nego editiram staru, kako mi Suzy ne bi mogla lupiti palac dolje. I to je sve od mene što se toga tiče, više me zanima tema.

 

 Došla sam na  ovaj  portal jer me  zanima  računalna tehnologija, a ne svađa.  A  razvidnost  ocjenjivanja  neprimjerena je . Kako bih i ja mogla vidjeti 

tko daje  koje palčeve kome? Ili je to dostupno samo izabranima?

 

 

 

16 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
suzana graf kaže...
učo kaže...

Suzo moja Suzana, a što sam ja to sada krivo napisao da mi daješ palac dolje?. Ako znaš bolje, odgovori ti čovjeku, baš me zanima. Naravno, odgovora nema, ali palac dolje je tu. Namjerno ne pišem novu poruku, nego editiram staru, kako mi Suzy ne bi mogla lupiti palac dolje. I to je sve od mene što se toga tiče, više me zanima tema.

 

 Došla sam na  ovaj  portal jer me  zanima  računalna tehnologija, a ne svađa.  A  razvidnost  ocjenjivanja  neprimjerena je . Kako bih i ja mogla vidjeti 

tko daje  koje palčeve kome? Ili je to dostupno samo izabranima?

 

 

 

OFFTOPIC: Klikneš na broj pored palca gore/dolje ili hvala i prikazati će ti se korisnici koji su napravili tu akciju. Nije samo za odabrane :)

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.7.2022 13:53 (tjodalv).
8 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Toliko priče a nitko nije primjetio kolosalnu grešku autora - da kwh spremljene energije košta 10€. Po toj cijeni si ga ni Elon Musk ne može priuštiti
Ja rekoh
Moj PC  
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Je, za odabrane je. One s PCem. Nas na mobitelima se šikanira.
11 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
To ste i zaslužili, ja bi banirao svakog tko se ulogira na foeum mobom više puta nego pisijem, uz jedno upozorenje. Ove što uopće nemaju pc ban momentalno
8 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

Prednost pijeska je u tome što je on dobar izolator topline. Suhi pijesak ima specifičnu provodljivost 1,2 kJ/(m h K), oko dva puta manje od cigle. To znači da može dugo zadržati (skladištiti) toplinu, što je bitno ako je zagrijan na visoku temperaturu, čime mu se diže toplinski kapacitet. Najbolji toplinski kapacitet sprenika topline postiže se ako se on temelji na faznom prelazu, no mana im je što se fazni prelaz događa pri određenoj temperaturi. Takvi su spremnici topline npr. sustavi led/voda i parafin (tali se pri cca 8o oC). Mnogo se radilo i na otopinama soli. 

 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
Danen:

To je, ujedno, i problem. Traži kompliciran sustav dovođenja/odvođenja topline, ograničava maksimalnu dostupnu snagu.
Ja rekoh
15 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

.. njemci sa vodenim silosom, finci ... oba primjera su povezani toplanom, toplom vodom, mjesto-grad gdje to ima smisla kao normalnim načinom spajanja dva inače odvojena-suprotna posla-interesa, grijanje-hlađenje.. dok je akumulator i pretvaranje iz jednog u drugi oblik energije nešto što se želi izbjeći zbog gubitaka ili se ide na recimo visoke temp kad je to iskoristivo.. no topla voda je logična poveznica a ovo je tad samo amortizer-termo.. dok je kao bonus mogućnost da osim toplinski dobijemo i recimo el.energiju kao univerzalno iskoristivu.

 

datacentar treba hlađenje (odvođenje topline).. toplana za vodu treba izvor topline.. spoj je idealno riješenje i nije ništa novo.

.. jedino nisam siguran kakvo hlađenje koriste, peliter i sl. no to bi objasnsnilo priču s pijeskom i 800c.. odnosno, može i 'bajpas', datacentar hladiti vodom, koja se zagrijana šalje u toplanu.. ne treba struja, posrednik, win-win.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateriju"

 Nisu napisali kako stvarno hlade podatkovni centar. Naime za hlađenje s odvlaživanjem treba imati temperaturu vode 7/12 do maksimalno 10/15°C , ako se regulacija vlage radi posebno sa nadtlakom prostora i slično onda može i 20/25°C

Dakle ti sustavi trebaju ili geotermalno hlađenje ili biti na dalekom sjeveru ili moraju koristiti nekakav rashladnik s kompresorom dakle trošiti puno struje. E sad kad već trošimo struju može se ta otpadna toplina od 55°C umjesto bacanja u vjetar koristiti za toplu vodu , samo što ona nije dovoljno topla za bojlere (u biti je ali imamo pojavu legionele pa se povremeno treba dogrijati na struju /plin ili što god) , pa se za toplu vodu koriste sustavi s dva kompresora e tu opet dodatno trošimo struju.

Postoje i sustavi direktnog vodenog hlađenja  toplom vodom ideja je bila da se bez kompresora hladi zrakom cijele godine. Međutim sustav je vani i zimi na -20 i ljeti na +35 , pa se mora koristiti glikol, a s druge strane na samim procesorima mora biti destilirana voda, pa se na izmjenjivačima topline gubi efikasnost i onda iako se procesori "hlade" na 55°C , vanjska temperatura zraka nebi smjela biti preko 35° do 40°C, a vanjska jedinica je obično na nekom vručem krovu ili asfaltu gdje je sigurno daleko više. Osim toga uz sve to opet za mrežnu opremu i prostor moraš imati klasične klime. Sve ovo pišem jer je očito da bi za 500°C i više trebalo jako puno struje - dakle neisplativo. Osim ako se ne koristi hlađenje apsorcijskim rashladnikom koji koristi mješavinu vode i litijbromida i koji gotovo ne troši struju (samo pumpe) ali troši dosta plina i ima puno otpadne topline što se možda u ovom slučaju skladišti u pijesku. Samo opet ni taj plin (pogotovo danas) niti održavanje takvih rashladnika nije jeftino.

Osim toga spomenuta količina pijeska je možda dovoljna za dnevno skladištenje energije , a sigurno ne za sezonsko... 

 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
suzana graf kaže...
učo kaže...

Suzo moja Suzana, a što sam ja to sada krivo napisao da mi daješ palac dolje?. Ako znaš bolje, odgovori ti čovjeku, baš me zanima. Naravno, odgovora nema, ali palac dolje je tu. Namjerno ne pišem novu poruku, nego editiram staru, kako mi Suzy ne bi mogla lupiti palac dolje. I to je sve od mene što se toga tiče, više me zanima tema.

 

 Došla sam na  ovaj  portal jer me  zanima  računalna tehnologija, a ne svađa.  A  razvidnost  ocjenjivanja  neprimjerena je . Kako bih i ja mogla vidjeti 

tko daje  koje palčeve kome? Ili je to dostupno samo izabranima?

 

 

 

 Ma to sa palčevima ti je jednostavno -  samo klikneš na crveni broj kraj palca gore ili dolje i lijepo dobiješ popis tko ti je što udijelio. Ako si član foruma ( a koliko vidim jesi), onda imaš tu mogućnost. Probaj pa mi javi. Ja sam tu već hrpu godina i stvarno sam zaboravio jesam li to mogao otpočetka vidjeti ili tek kasnije. I stvarno, daj mi objasni što sam bio napisao krivo. Znaš, ja sam učitelj, a dobar učitelj uči od drugih, a ne samo poučava druge.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.7.2022 21:17 (učo).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri

  Evo ti ,za savjet, kompromisni palac gore. (A možda ti jednog dana i objasnim čemu onaj prijašnji palac dolje.) Pozdrav tebi i Višnjevcu. Bila sam tamo.

 Dovezla se tramvajem. 

14 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
suzana graf kaže...

  Evo ti ,za savjet, kompromisni palac gore. (A možda ti jednog dana i objasnim čemu onaj prijašnji palac dolje.) Pozdrav tebi i Višnjevcu. Bila sam tamo.

 Dovezla se tramvajem. 

 Čisto informativno, neobavezno: a odakle si ti? Nema u tvojim podacima. Ako ne želiš, nemoraš odgovoriti.

dolazim odmah - Godot
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri

..... trenutno u Hrvatskoj. 

A tamo kod tebe dižu se tračnice. Vidjela u Strossmayerovoj ulici u Osijeku. Radi  Swietelsky. Bilo bi bolje kad bi to radili domaći....ali eto.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.7.2022 23:09 (suzana graf).
12 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
picajzla0707 kaže...
To ste i zaslužili, ja bi banirao svakog tko se ulogira na foeum mobom više puta nego pisijem, uz jedno upozorenje. Ove što uopće nemaju pc ban momentalno

 Aha, baš mi se razvlače kablovi i vuče monitor do školjke.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri

Laptop? 

 

11 godina
offline
Re: Finska dobila prvu na svijetu "pješčanu bateri
ante_etna kaže...

 Aha, baš mi se razvlače kablovi i vuče monitor do školjke.

 pravi forumaš ima pc u wc-u, odmah pored tariguza

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice