HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

poruka: 339
|
čitano: 91.118
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće".
6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Marko :D kaže...

Stvar je u tome da trenutni standard koji koristimo (dakle, DVB-T MPEG2) nema više mjesta za emitiranje HD kanala. Odnosno, HD kanal se može pokrenuti, ali će kvaliteta slike na ostalim kanalima u multipleksu biti jako loša jer će im morati još dodatno smanjiti bitrate. Da smo odmah prešli na MPEG4, mogli bi bez problema imati bar dva HD kanala (Slovenija ima 3 HD kanala u jednom multipleksu, oni koriste MPEG4 vrstu kodiranja).

 

 Sve je točno što si napisao. Samo vodi računa da su slovenski mux-evi jako prazni. Otišle su najbolje komercijalne televizije, a ostale su slabije i neke lokalne od kojih su u međuvremenu gotovo sve pootpadale iz igre, pa osim državnih televizija nemaš gotovo NIŠTA.

 

Uostalom, pogledaj sam popis programa u 2 mux-a: http://rtvslo.si/dvb-t/

 

Mogu komotno ugasiti drugi mux i ostaviti samo jedan jedini.

 

TV3 gledam samo zato jer prenose Formulu 1, ali im je slika tako loša, da je to ponekad prava patnja.

 

Uglavnom, osim što su bili pametniji i odmah odabrali mpeg4 h.264, drugo su sve upropastili, vjerojatno zbog skupoće koncesije i administracije.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 16:53 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
viper kaže...

Trosi vise bandwitha zato su ga ugasili.

 

 

...

citam sad preporuke za buduci dvbt2 od strane hakoma ..ovo je interesantno

Uređaj treba ispunjavati zahtjeve za 50 Hz H.265/HEVC UHDTV (HDR+HFR) 10-bitne uređaje prema ETSI TS 101 154 v2.3.1[9]. Ova dodatna podrška za UHDTV treba biti označena od strane proizvođača kako bi se razlikovalo uređaje koji podržavaju UHDTV.

 

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2017/radiokomunikacije/Minimum_requirements_DVB-T2_Croatia_v1_0_HR.PDF

 

i konacno spominje se progresivini scan a ne interlaced. Dakle 1080p

 Nakon xy godina kupio sam novi televizor. Ne znam što oni sada mogu zeznuti, a da mi taj televizor postane neupotrebljiv.

13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
ridealong kaže...

 Sve je točno što si napisao. Samo vodi računa da su slovenski mux-evi jako prazni. Otišle su najbolje komercijalne televizije, a ostale su slabije i neke lokalne od kojih su u međuvremenu gotovo sve pootpadale iz igre, pa osim državnih televizija nemaš gotovo NIŠTA.

 

Uostalom, pogledaj sam popis programa u 2 mux-a: http://rtvslo.si/dvb-t/

 

Mogu komotno ugasiti drugi mux i ostaviti samo jedan jedini.

 

TV3 gledam samo zato jer prenose Formulu 1, ali im je slika tako loša, da je to ponekad prava patnja.

 

Uglavnom, osim što su bili pametniji i odmah odabrali mpeg4 h.264, drugo su sve upropastili, vjerojatno zbog skupoće koncesije i administracije.

Govorim o multipleksu A koji je uvijek bio pun i još uvijek je. Multipleks C je druga priča jer svaki mutipleks ima svoj limit, nemaju svi jedan limit.

 

U multipleksu A prije su bila 4 SD kanala (576p) i 2 HD kanala (1080i); sada su 3 HD kanala i 3 SD. Što se multipleksa C tiče, trenutno su aktivna 3 SD kanala nacionalne televizije i još TV3 Medias, te Nova24 TV. Do nedavno, su uz ove već navedene kanale, bili i Golica TV, Sponka Gold TV, TV Nakupi, TV 8 i još neki, ali ti kanali malo emitiraju, malo ne.

 

Razlog zbog čega je multipleks C prazan odnosno zašto su Kanal A, POP TV i Planet TV (najgledanije TV postaje) otišle iz DVB-T mreže jest što većina Slovenije koristi neku vrstu pay tv usluge, pa im se ne isplati plaćati koncesiju i emitirati preko DVB-Ta za mali broj gledatelja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 17:41 (Marko :D).
12 godina
neaktivan
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

HRT je teška sprdnja od televizijske kuće, prilagođena HDZ biračkom tijelu (najčešće niskoobrazovani umirovljenici), i slika su ove pokvarene države i načina funkcioniranja. Što se tiče sporta izgubili su prijenos HNL-a, formula, lige prvaka utorkom, vjerojatno i prijenose naših klubova u euopskoj ligi, a koliko vidim u ovom članku i ovo: https://www.vecernji.hr/sport/hrt-je-izgubio-prava-na-utakmice-vatrenih-evo-gdje-ih-ubuduce-mozete-gledati-1252099. Naravno da je pretplata ostala ista, a ona je visokih 80 kn. Za te novce se može uzeti full tv paket kod nekog operatera i gledati sve živo i ne živo. A da ne pričam koliko kaskaju za svijetom u tehnološkom napretku, no kao što sam napisao prije prilagođeni su HDZ biračkom tijelu pa zato ni nema potrebe za tehnološkim napretkom. Neka se ukine pretplata i nek zatvore programe pa onaj tko hoće gledati neka si kupi pretplatu i financira uhljebe u toj ustanovi, ili neka je plaćaju samo umirovljenici, a mladi ljudi će si za te novce uzeti full paket kod nekog operatera i gledati sve od sporta, dokumentaraca itd, a ne tu sramotu od javne televizije koja više neće emitirati ni utakmice reprezentacije.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 17:47 (Shockwave).
 
4 1 hvala 0
11 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

Na maxtv su zgasili hd hrt2 dvaescetr sekunde nakon zadnje zabivake.

Klošari smrdljivi.

 
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Marko :D kaže...
ridealong kaže...

Govorim o multipleksu A koji je uvijek bio pun i još uvijek je. Multipleks C je druga priča jer svaki mutipleks ima svoj limit, nemaju svi jedan limit.

 

U multipleksu A prije su bila 4 SD kanala (576p) i 2 HD kanala (1080i); sada su 3 HD kanala i 3 SD. Što se multipleksa C tiče, trenutno su aktivna 3 SD kanala nacionalne televizije i još TV3 Medias, te Nova24 TV. Do nedavno, su uz ove već navedene kanale, bili i Golica TV, Sponka Gold TV, TV Nakupi, TV 8 i još neki, ali ti kanali malo emitiraju, malo ne.

 

Razlog zbog čega je multipleks C prazan odnosno zašto su Kanal A, POP TV i Planet TV (najgledanije TV postaje) otišle iz DVB-T mreže jest što većina Slovenije koristi neku vrstu pay tv usluge, pa im se ne isplati plaćati koncesiju i emitirati preko DVB-Ta za mali broj gledatelja.

 

A ja ti pišem da bez obzira na to što su Slovenci u startu postupili mudrije i odabrali mpeg4 i time potencijalno više programa u multipleksu, na kraju ipak nisu uspjeli omogućiti mnogim televizijama opstanak u zemaljskoj distribuciji. Nije u pitanu tehnički aspekt, neko politički i ekonomski

 

Tako da se može slučajno dogoditi da na SLO1 ili SLO2 (SD ili HD) naleti kakva dobra serija ili film srijedom u 20h, ali je sve mimo toga - teška dosada.

 

I Kanal A, POP TV i Planet TV su s vremenom postali jako loši. Hrpa reklama i sve lošiji filmovi. A nije uvijek bilo tako. Tako da mi ih nije žao da su otišli iz zemaljske tv. Razloge znamo, pa ih ne treba ponavljati.

 

Problem je da njihovo mjesto neće nitko popuniti, jer, kao što si nabrojao Sponka, Nakupi, Golica i ostali nemaju love za taj sport. Ista stvar je kod nas.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 21:02 (ridealong).
13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
ridealong kaže...

A ja ti pišem da bez obzira na to što su Slovenci u startu postupili mudrije i odabrali mpeg4 i time potencijalno više programa u multipleksu, na kraju ipak nisu uspjeli omogućiti mnogim televizijama opstanak u zemaljskoj distribuciji. Nije u pitanu tehnički aspekt, neko politički i ekonomski

 

Tako da se može slučajno dogoditi da na SLO1 ili SLO2 (SD ili HD) naleti kakva dobra serija ili film srijedom u 20h, ali je sve mimo toga - teška dosada.

 

I Kanal A, POP TV i Planet TV su s vremenom postali jako loši. Hrpa reklama i sve lošiji filmovi. A nije uvijek bilo tako. Tako da mi ih nije žao da su otišli iz zemaljske tv. Razloge znamo, pa ih ne treba ponavljati.

 

Problem je da njihovo mjesto neće nitko popuniti, jer, kao što si nabrojao Sponka, Nakupi, Golica i ostali nemaju love za taj sport. Ista stvar je kod nas.

I mi smo odmah trebali preći na MPEG4, ali smo prešli na MPEG2 jer je bio, eto, jeftiniji. Kao što sam već rekao, u Sloveniji je malo drugačija situacija; oni su odabrali bolju opciju, ali nije sad da su zbog toga televizijske kuće prestale emitirati u nacionalnoj DVB-T mreži.

Televizijskim kućama se emitiranje preko DVB-Ta ne isplati jer preko te iste tehnologije, televiziju gleda mali broj gledatelja, pa im se ne isplati platiti skupu koncesiju samo da bi ti ljudi gledali te kanale. Većina ljudi je pretplaćeno na neku pay-tv uslugu, a oni koji nisu, pretplatiti će se ako će htjeti gledati popularne TV kanale - logično.

 

Kod nas još uvijek dosta ljudi gleda TV kanale preko DVB-Ta i da se isto dogodi pad broja gledatelja preko te tehnologije, siguran sam da bi neke komercijalne televizijske kuće napravile isto. Kanal A i POP TV su ekvivalent našoj Novoj TV i Domi TV, a Planet TV RTL-u.

 

Dakle, isti program kao i kod HRT-a, jedina razlika je što oni imaju HD, a mi ne. Što se mene tiče, ako ne poprave program, HD ne trebaju ni uvesti. Trenutni program mi nije nimalo zanimljiv (stvarno se ne sjećam kada sam nešto pogledao na HRT-u, uvijek vrtim RTL, Nova, RTL 2 i Doma), a od sporta nije ostalo gotovo ništa. Nije da pratim nogomet, ali ni utakmice reprezentacije se više neće prenositi, pa čemu onda HD?

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 21:53 (Marko :D).
6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Marko :D kaže...

Trenutni program mi nije nimalo zanimljiv (stvarno se ne sjećam kada sam nešto pogledao na HRT-u, uvijek vrtim RTL, Nova, RTL 2 i Doma), a od sporta nije ostalo gotovo ništa. Nije da pratim nogomet, ali ni utakmice reprezentacije se više neće prenositi, pa čemu onda HD?

 Tako i pišeš.

All work and no play makes Jack a dull boy.
6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Marko :D kaže...

I mi smo odmah trebali preći na MPEG4, ali smo prešli na MPEG2 jer je bio, eto, jeftiniji. Kao što sam već rekao, u Sloveniji je malo drugačija situacija; oni su odabrali bolju opciju, ali nije sad da su zbog toga televizijske kuće prestale emitirati u nacionalnoj DVB-T mreži.

Televizijskim kućama se emitiranje preko DVB-Ta ne isplati jer preko te iste tehnologije, televiziju gleda mali broj gledatelja, pa im se ne isplati platiti skupu koncesiju samo da bi ti ljudi gledali te kanale. Većina ljudi je pretplaćeno na neku pay-tv uslugu, a oni koji nisu, pretplatiti će se ako će htjeti gledati popularne TV kanale - logično.

 

Kod nas još uvijek dosta ljudi gleda TV kanale preko DVB-Ta i da se isto dogodi pad broja gledatelja preko te tehnologije, siguran sam da bi neke komercijalne televizijske kuće napravile isto. Kanal A i POP TV su ekvivalent našoj Novoj TV i Domi TV, a Planet TV RTL-u.

 

Dakle, isti program kao i kod HRT-a, jedina razlika je što oni imaju HD, a mi ne. Što se mene tiče, ako ne poprave program, HD ne trebaju ni uvesti. Trenutni program mi nije nimalo zanimljiv (stvarno se ne sjećam kada sam nešto pogledao na HRT-u, uvijek vrtim RTL, Nova, RTL 2 i Doma), a od sporta nije ostalo gotovo ništa. Nije da pratim nogomet, ali ni utakmice reprezentacije se više neće prenositi, pa čemu onda HD?

 

"ali nije sad da su zbog toga televizijske kuće prestale emitirati u nacionalnoj DVB-T mreži." - to nitko niti ne tvrdi.

 

Konfiguracija terena u Sloveniji nije jednaka onoj u Hrvatskoj, pa je jednostavnije ponuditi IPTV ili kabelsku TV nego zemaljsku TV s odašiljačima i antenama po brdima i planinama.

 

Kod nas staviš odašiljač na Učku, Sljeme ili Prominu, pa pokriješ znatan dio gledatelja.

 

Na obali i otocima ljudi su se prebacivali na IPTV (tko je imao uvjete za to) zbog smetnji Talijana. Ljudima je dozlogrdilo godinama čekati da naša država napravi ono što su napravili Švicarci - vratili Talijanima istom mjerom.

 

"Što se mene tiče, ako ne poprave program, HD ne trebaju ni uvesti." - s time se slažem. Jer je to jedino važno. Badava i HD i 4k i 8k i 16K kada je program - loš.

 

6 godina
protjeran
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Mary Sue kaže...
Marko :D kaže...

Trenutni program mi nije nimalo zanimljiv (stvarno se ne sjećam kada sam nešto pogledao na HRT-u, uvijek vrtim RTL, Nova, RTL 2 i Doma), a od sporta nije ostalo gotovo ništa. Nije da pratim nogomet, ali ni utakmice reprezentacije se više neće prenositi, pa čemu onda HD?

 Tako i pišeš.

 Suzdrži se.

16 godina
neaktivan
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

DVBT je super zato jer svaki put kad je tekma signal prije dodje na DVBT tv nego na iptv.

I tako mi susjedi unistili cjelo prvenstvo jer su sekundu/2sec u prednosti... ja gledam kako se ovaj sprema pucat na gol a ovi vani vec vicu gooooool .

CPU-Z http://valid.canardpc.com/2801094
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.7.2018 19:20 (viper).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
viper kaže...

DVBT je super zato jer svaki put kad je tekma signal prije dodje na DVBT tv nego na iptv.

I tako mi susjedi unistili cjelo prvenstvo jer su sekundu/2sec u prednosti... ja gledam kako se ovaj sprema pucat na gol a ovi vani vec vicu gooooool .

Drugi puta upali radio i ti se prvi deri gooooool. Radio ide bar 5 sekundi prije nego televizija...

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.7.2018 19:27 (Marko :D).
16 godina
neaktivan
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

Onda mi je slika out of sync.

CPU-Z http://valid.canardpc.com/2801094
11 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
viper kaže...

Onda mi je slika out of sync.

 bitno je zajebat susjede

13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
9 godina
neaktivan
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

 Molim te da ubuduće pišeš o kojem se portalu radi jer ne želim svojim pregledima podržavati šitne portale i žutu štampu koja 99% vremena piše sranja.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

Ako prijeđeš mišem preko linka, u kutu će ti se pojaviti cijela adresa, pa ti vidi hoćeš li otvoriti članak ili ne.

 

Btw ako ne voliš Index.hr, evo ti članak s Večernjeg.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.7.2018 22:10 (Marko :D).
9 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

Niti jedan program HRT-a ne radi, i web stranica im je pala.. 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Avensac kaže...

Niti jedan program HRT-a ne radi, i web stranica im je pala.. 

 

 

 

Ja ko debil resetiram ruter i max tv uređaj jer sam samo probao sa prvog na drugi i isto crna slika, a kasnije pogledam normalno rade svi programi. 

 

13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

Pao HRT, nisu im radili TV programi, a web im i dalje ne radi

 

Ni jedan TV kanal nema logo, a na HRT 2 se vrti splitska riva umjesto Mamutice. Izgleda da im ni radio nije radio, tako piše 24 sata.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 16:58 (Marko :D).
14 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
dastefan kaže...

 I? Ne smije se dogodit da njima padne sustav? Pada i HT, Google, Snapchat, Facebook, Wapp i sad je odjednom problem ako padne televizijski program na 20 minuta. Ne možeš vjerovat koliko su ljudi postali nerazumni.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
JozoBozo121 kaže...
dastefan kaže...

 I? Ne smije se dogodit da njima padne sustav? Pada i HT, Google, Snapchat, Facebook, Wapp i sad je odjednom problem ako padne televizijski program na 20 minuta. Ne možeš vjerovat koliko su ljudi postali nerazumni.

 s obzirom na količinu love koju dobiju MJESEČNO samo od harača zvanog HRT pretplata, a to je oko 40 milijuna kuna MJESEČNO, ne

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 17:05 (tenac).
9 godina
neaktivan
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

Cijena pretplate je potpuno irelevantna u ovoj priči. To što se tebi to ne sviđa da se treba plaćati pretplata je sasvim drugi par rukava.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
13 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl

Ali čudno je da je palo baš sve (televizija, radio i internetska stranica) i to na sat vremena. Google i Facebook i kad padnu, usluge se vrate u roku od par minuta. Poteškoće na televiziji i radiju su trajale sat vremena, a internetska stranica im još uvijek ne radi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 17:17 (Marko :D).
14 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

Znam zašto se smijem. Kada sam studirao arhitekturu vodili su nas u razgledavanje kompleksa HRT-a i hvalili se kako dobar sustav agregata za backup imaju u slučaju ispada iz električne mreže. Jer eto, televizija mora funkcionirati i u ratnim uvjetima, i tako nešo im se nije nikada desilo niti u ratu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 17:43 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
JozoBozo121 kaže...

Cijena pretplate je potpuno irelevantna u ovoj priči. To što se tebi to ne sviđa da se treba plaćati pretplata je sasvim drugi par rukava.

 sve dok je nametnuta zakonom nije irelevantna

nemam za potpis
15 godina
offline
HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetljeće

Gledam hrti zadnjih par dana i eto HRT2 dosta materijala prikazuje u 720p. Plivanje, atletika itd. Ne znam jel tako i prije bilo?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: HRT 2 HD: eksperiment koji traje cijelo desetl
Mitch kaže...

Gledam hrti zadnjih par dana i eto HRT2 dosta materijala prikazuje u 720p. Plivanje, atletika itd. Ne znam jel tako i prije bilo?

 netko je pred prethodni mjesec pisao o tome da nakon prvenstva neće opće gasiti hd već će samo smanjivat na sd i tako slati na emitiranje, a da će nakon 1.1.2019. početi emitiranje hd-a u hevcu. e sad koliko tu ima istine, neznam

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.8.2018 8:04 (tenac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice