Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje

poruka: 12
|
čitano: 5.510
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje".
13 godina
neaktivan
offline
Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje

Zanimljiva tema.

 

Nista se ne kaze kakva je toplinska izolacija, vjerojatno je za Salvador OK.

Kako se postavljaju instalacije? Struja, voda, grijanje/hladjenje.

 

Pitanje je kako izgleda zivjeti u jednoj takvnoj kucici, ali ako si prije zivio u baraci i sad predjes u ovako nesto, vjerojatno ce izgledati kao prelazak sa fice na yuga.

 

 

 

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
MMX kaže...

Zanimljiva tema.

 

Nista se ne kaze kakva je toplinska izolacija, vjerojatno je za Salvador OK.

Kako se postavljaju instalacije? Struja, voda, grijanje/hladjenje.

 

Pitanje je kako izgleda zivjeti u jednoj takvnoj kucici, ali ako si prije zivio u baraci i sad predjes u ovako nesto, vjerojatno ce izgledati kao prelazak sa fice na yuga.

Toplinska izolacija je tipična za betonsku kuću. Vjerojatno ne bi bio problem na printer dodati uređaj koji bi u printanu strukturu dodavao granulat pa dobiješ termobeton. Nije baš nešto, ali bolje od običnog betona. Salvador je kao i većina zemalja na koje ovo cilja u tropskom pojasu i ima ugodnu temperaturu (16-30°C tijekom cijele godine) pa termizolacija tamo nije problem.
"Šlicevi" za instalacije su valjda isprintani (tj. neisprintani) pa se u završnim radovima zatvore ručno, to nije puno posla ako imaš sve pripremljeno. Ono što meni nije jasno je kako se polaže armatura, odnosno što zamjenjuje njenu funkciju? Kad nemaš ništa ovakva kućica je sigurno zlata vrijedna, nije bogznašto, ali sve je novo i u funkciji.
Obzirom da je građevinarstvo radno intenzivno u zemljama poput Salvadora se možda za $4k može sagraditi i prava kuća.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 10:40 (jozef).
15 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
Ovo je bolje od moga sadašnjeg stana, da kod nas ima sa je oko 40 m², bilo bi idealno za mene samog, al dok bi to došlo kod nas dodaš još jednu nulu na kraju i dobio si cijenu u eurima😑
S budalama se ne isplati svađati.Prvo te spuste na svoj nivo,a onda te dotuku s iskustvom ! ! !
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
jozef kaže...
MMX kaže...

Zanimljiva tema.

 

 Ono što meni nije jasno je kako se polaže armatura, odnosno što zamjenjuje njenu funkciju? Kad nemaš ništa ovakva kućica je sigurno zlata vrijedna, nije bogznašto, ali sve je novo i u funkciji.

Obzirom da je građevinarstvo radno intenzivno u zemljama poput Salvadora se možda za $4k može sagraditi i prava kuća.

 Ovisno o njihovim propisima, trusnim podrucijima a i cinjenici da su rasponi u objektu vrlo mali, armatura ne bi imala neku vecu ulogu. Nadalje zidovi su printani tako da lice na betonske blokove a ne pune monolitno lijevane zidove koji bi mogli sadrzati armaturu.

 

Bolje nego nista za neke. Ovo je dugotrajnije i lijepse rjesenje naspram nekakve drvene nastambe ili neceg slicnog. Nema tu bas podizanja nekog standarda zivljenja. Zemljani radovi i temeljenje sigurno dizu zavrsnu cijenu, nema se nikakav dovod ciste i odvod otpadne vode, struja je rjesena razvodom ispod krovista i to je to. 

MadeInCroatia
13 godina
neaktivan
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
jozef kaže...

Obzirom da je građevinarstvo radno intenzivno u zemljama poput Salvadora se možda za $4k može sagraditi i prava kuća.

Pa to je i meni palo na pamet, za 4K USD se vrlo vjerojatno moze sagradit i "prava kuca".

 

Presetao sam malo linkove iz press-a koje su naveli na icon stranici.

Trenutno je cijena kuce, prema jednoj stranici 10K a drugoj 6 ili 8K USD. Cilj im je troskove spustit na 4K USD po kuci.

Samo, ono sto nije jasno: da li se cijena od 10K ili 4K odnosi na americke cijene ili na cijene u Salvadoru?

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
Sve skupa mi bez armature nije bas previse napeto. Nek bude laksi potres i odma imas tisuce mrtvih i kak budu vukli instalacije nadzbukno ili je drzava tolko siromasna da nemaju struju pa nemaju ni problema sa instalacijama? Napravit supu od 20 kvadrata mogu dva prava muza s mjesalicom i gajbom pive za manje od 24 sata.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje

Meni se više sviđa koncept valjka, evo link 

 

Temelj se zasebno izgradi, a valjak se izgradi negdje u tvornici ili negdje di već imaju opremu za izgradnju takvih cijevi i samo na odredištu slažu te valjke i spoje svu instalaciju. Može se nasložiti i u visinu da se smanji potreba za temeljima. A da nebudete mislili da je sve to nestabilno ali nemora nužno biti, sva se oprema donese i učvrsti dodatno :) 

 

Ovo je inaće vodovodna cijev i cijena nebi smijela biti skupa jer ih inače štancaju u velikoj količini :) 

 

 

16 godina
offline
Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje

 

Prošle zime je isprintana prva takva kuća. I to u Rusiji na -35ºc, pa nema straha oko izolacije

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
memulica kaže...

 

Prošle zime je isprintana prva takva kuća. I to u Rusiji na -35ºc, pa nema straha oko izolacije

 

 

 

Ovako piše na web stranici:

"As a heat-insulation layer we applied solid plates on the basis of LOGICPIR hard polystyrene. Due to low thermal conductivity of the material (0.022 w/sq.m), thickness and total weight of the roofing system is much smaller than traditional insulation materials.
A special insulation PIR Slope was used during flat roof installation. It is a ready-made modular system to create the right main and rear slopes. Because of this, precipitation will be effectively removed from the surface of the roof. Polymer membrane LOGICROOF and insulation LOGICPIR have a combustibility class G1 which provides high fire safety.
As overlap insulation we used rock wool ROKLIGHT thermo-acoustic insulating material.
Apis Cor construction 3D printing technology adapted for different methods of printed walls thermal insulation. Specially for the project in Stupino, TechnoNICOL corporation chose two innovative ways of insulation: solid insulating material LOGICPIR for one part of the house and liquid polyurethane composition for the other. Technology does not require fixtures and fills all voids in the space between the bearing wall and outer concrete structure, avoids the formation of cold bridges.
Selected materials are among the ones with the lowest thermal conductivity coefficient. Coefficient of heat conductivity of PIR crumbs −0.022 w/m * k, fill insulation from polyurethane foam- 0.023-0, 025 w/m * k (roughly 25-30% more efficient in comparison with standard thermal insulation materials and 100% more efficient than wood)."

Znači, printana je samo konstrukcija a izlaciju i završne radove su izradili naknadno.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
jozef kaže...

 
"Šlicevi" za instalacije su valjda isprintani (tj. neisprintani) pa se u završnim radovima zatvore ručno, to nije puno posla ako imaš sve pripremljeno. Ono što meni nije jasno je kako se polaže armatura, odnosno što zamjenjuje njenu funkciju? Kad nemaš ništa ovakva kućica je sigurno zlata vrijedna, nije bogznašto, ali sve je novo i u funkciji.

 

https://ria.hr/asortiman/celicna-vlakna

 

Inače, printanje kuća mi je polovična ideja. Možeš imati samo betonsku i bok; vjerojatno su ograničeni rasponi; potrebna ručna izrada međukatnih konstrukcija ili uopće nije predviđeno. To mi je imalo smisla prije 20-30 godina, s današnjom tehnologijom roboti mogu normalno zidati, a vjerojatno i sve ostalo.

 

Ako baš hoće jeftine kuće za zemlje trećeg svijeta, tamo ne bi trebalo nositi komplicirane printere kaj trebaju stotine kilovata visokokvalitetne struje i specijalnih mješavina betona već najobičniji balon na kojeg se pod tlakom nanosi (šprica) nekoliko slojeva najbedastijeg betona, ručno postavi armatura i u jednom danu imaš gotov objekt s minimalnim utroškom materijala, struje i radnih sati uz fenomenalnu statiku i termodinamiku. Hint: kupola.

Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
mario.L_hr kaže...

Znači, printana je samo konstrukcija a izlaciju i završne radove su izradili naknadno.

 Cijela kobasica teksta a sve se to vidi u video klipu ;-)

Battlenet - TheProdigy#2234
16 godina
offline
Re: Jeftini 3D ispis kuća za siromašne zemlje
mario.L_hr kaže...

 

/cut

 

Znači, printana je samo konstrukcija a izlaciju i završne radove su izradili naknadno.

 

Ne znam što ovdje svi vi zamišljate ili koje SF filmove gledate, ali printaju se samo osnovni zidovi/konstrukcija.

 

Dakle nema izolacije, el. kabela, vrata, prozora, namještaja, sobarica, itd. To se ugrađuje poslije.

 

Kad se to bude printalo sve zajedno odjednom, javim vam.

 

 

 

... za jedno 200 godina

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 11:02 (memulica).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice