Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

poruka: 36
|
čitano: 11.561
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri".
8 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Zgodno

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Počeo sam jesti rubu na veliko i to svježu tunu i katkad lososa, ali ne zbog zdravlja već jer je vrhunski odrezak svježe tune jeftiniji od odreska od pilećih prsa ( 95kn naspram 120kn, Konzum)

 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
"Vrhunske" odmrznute tune iz Španjolske nafilane vodom (za masu) i konzervansima te antioksidansima (za izgled). No svejedno bolji izbor od piletine iz supermarketa.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Sto vise zive trudnice unose, to se djeca radaju s manjim IQ-om. Iako DHA djeluje pozitivno na razvoj mozga, prevladava negativan ucinak zive, pa IQ zavrsava u minusu.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17450232/
 
4 0 hvala 2
16 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Dodatno zabrinjava činjenica da razina metilžive u ribama raste s povećanjem temperature čak i uz smanjenje emisija žive[1] (od kojih oko 80% završi u oceanu[2]).  

Ipak to vjerojatno neće biti problem jer je veće ribe sve manje i sve je skuplja.

 

[1] https://www.nsf.gov/discoveries/disc_summ.jsp?cntn_id=299037&org=NSF&from=news

[2] https://doi.org/10.1038/s41586-019-1468-9

Amenoum
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

bolje živa u ribi nego riba u živi (ili mrtva u ribi). ionak je sve manje-više otrovno/smrtonosno (ovisi o količini) pa nema veze. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
sober kaže...
Sto vise zive trudnice unose, to se djeca radaju s manjim IQ-om. Iako DHA djeluje pozitivno na razvoj mozga, prevladava negativan ucinak zive, pa IQ zavrsava u minusu.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17450232/

 možda se ovime može i objasniti globalni pad IQ-a u novijoj povijesti

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive

sto se tice pada IQ-a...

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Kupuješ hranu u supermarketima? Svaka ćas na hrabrosti.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Taman sam htio stavit taj video. Uvijek miješam živu i olovo.

Ribu ne jedem, jedino lignje. Ne jedem iz razloga što ko zna iz kakvog je mora, a more sve više i više zagađeno.
Može i janje iz mora izvučeno 😁

@danen može članak o olovu u lemu i koliko je opasno radit s njime. Olovni lem se koristi za medicinske uređaje i uređaje kod kojih je bitno da imaju što duži vijek trajanja(lemova).


10 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

 

 

Živa iz toplomjera??

 

Jedite ribu bez straha.

dzg
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Znači ribu ne jedeš jer je iz zagađenog mora ali iz istog toga mora jedeš lignje koje su nezdrave pa da su iz najčistijeg mora na svijetu?
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Nezdrave? Jedem ih jednom u 3-4 mj.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
jedem ribu 12 godina bez prestanka sva jela mi se vrte oko ribe i nemam problema. clanak ne drzi vodu a sistematski imam svake godine.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Pa ako ćeš izabrati najnezdraviju hranu iz mora, od liganja nezdraviji mogu biti samo lignjuni.
Kad tome dodaš najčešće načine pripreme, onda dileme nema jer se lignje najčešće jedu pržene, pohane ili s roštilja.
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Ja pušim 30 godina i nemam problema. Znači li to da priče kako je pušenje štetno ne drže vodu?
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
To malo ulja što stavim u vatrostalnu je ništa naspram slanine koju isto jedem.
Imam jedva 67-68kg na 187cm.
Mislim ovako na ko zna šta je u ribi.

Btw kak bi se još riba mogla spremit osim na ta tri navedena načina?
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.5.2022 23:11 (silvio3105).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Razbio sam toplomer, gdje da nađem sumpor?
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Lignja nije riba.

Većina glavonošaca (hobotnica, sipa, muzgavac) najčešće se pripremaju kuhanjem (lešo, salata) , pećenjem u pećnici ili ispod peke te u raznim rižotima. Sve je to puno zdravije od prženja, pohanja ili roštiljanja kako uglavnom pripremamo lignje.
Kod prženja, osim klasične kancerogenosti, lignjama se kalorije utrostručuju. Dok je lešo lignja u biti hrana koja organizmu daje neke sastojke koje organizam treba a nije kalorična, pržena lignja puna je kolesterola, transmasnoća a najčešće je i presoljena.
Ali i ja ih volim i jebeš ovo što sam napisao 😁
15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Ostalo je pitanje da li sabljarka zbog žive ima zdravstvenih problema, treba li moliti za njeno zdravlje?

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive

Čini mi se da se loše strane prženja mogu popraviti (npr. prženje na tihoj vatri na pročišćenom maslacu).

Ili još više pokvariti korištenjem ulja iz kanalizacije:

8 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Evo odgovora na postavljena pitanja. Gdje da nađem sumpor (za uklanjanje žive)? Sumpor (u prahu) se može kupiti u poljoprivrednoj apoteci. Služi za zaštitu vinove love (sumporanje) i tjeranje pčela sa sača. Drugo, tko jede stalno ribu i ništa mu nije, ne znači da žive nema u ribi i da živa nije otrovna. Granice toksičnosti koje sam naveo, dane su s krajnjim oprezom, dakle one najniže. Ljudi se dosta razlikuju po sposobnosti uklanjanja žive iz organizma. Vrijeme potrebno da se pola žive izluči iz tijela je 60-70 dana, no kod nekih ljudi to vrijeme iznosi 110-120 dana. To znači da je živa za nekog otovnija nego za drugog. Mnogo ovisi o seleniju u hrani, s metabolizmom kojeg je povezana detoksikacija žive (o tome sam već pisao za BOL). Osim toga nije sva riba jednako zagađena, čak i kada je iste vrste. U članku navedene vrijednosti su srednje vrijednosti, dok njihove standardne vrijednosti mogu biti i veće od njihovih srednjih vrijednosti. Savjet? Treba se hraniti što raznolikije jer onda je šansa da se hranimo "otrovom" najmanja.  

 
5 0 hvala 10
5 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Ja sam ionako maknuo ribu s kraja hranidbenog lanca iz prehrane. Nema vise tune, nema sabljarki, nema morskih pasa, nema... Sve sto je na kraju hranidbenog lanca gomila otrove. Ovo sto se hrani planktonom i vise nego dobrodoslo. To je u danasnje vrijeme kada se sve sprica i truje vjerojatno najzdravija hrana.

 
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
Evo bit će rižoto sljedeći put.
12 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Srdele,incuni i ostala mlada riba,za vrijeme svoga kratkoga zivota jednostavno nije uspjela akumulirati dovoljno velike kolicine zive,da bi bila opasna.

Isto tako ostale bestije su jednostavno preskupe da bi ih kupovao,tako da sam bezbrizan!

IN YOUR FACE!Svi vi koji jedete bakalara

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.5.2022 8:42 (Milka30).
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Bez obzira na živu još uvijek bi bilo puno zdravije svaki dan pojest komad ribe nego crvenog mesa (upitne kvalitete) ili one antibiotičke piletine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Nije u pitanju samo živa, u igri je i mikroplastika.

U 95 % uzorkovanih riba pronađene su čestice mikroplastike, istraživanje iz 2014. proveo je Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. 80 % ispitivanih riba sadržavalo je više od jedne vrste mikroplastike.

https://hrcak.srce.hr/file/345678 stranica 308

 

Koliko mikroplastike ima u morskoj soli, na ovo još nije odgovoreno!?

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
nikonja kaže...

Bez obzira na živu još uvijek bi bilo puno zdravije svaki dan pojest komad ribe nego crvenog mesa (upitne kvalitete) ili one antibiotičke piletine.

Sve ti je to relativno,zato sto ti je danas sve umjetno!

Nedavno sam gledao dokumentarac u kojemu se navodi da je Balticko more najotrovnije more na svijetu,uvelike zbog toga sto je u njemu prenatrpano od farmi za uzgoj ribe(ono...samoocuvanje prirode,stop izlovu divljih riba,greepeace....)Te farme su doslovne tvornice ribljega shita,koji truje floru i faunu-time i te iste ribe koje jedemo.

Mislim da je u Svedskoj zakon donesen,da te prodavac ribe obavezno mora upozoriti da ta riba potjece iz Baltickoga mora i da je potencionalno opasna za konzumaciju!

I sada kada uzmes u obzir da oko 70% ribe u EU dolazi upravo iz tih farmi-dobar tek!

 

Radio sam jedno vrijeme u firmi koja je imala HALAL i koja se zaista strogo pridrzavala kvalitete mesa,govedinu i svinjetinu su kupovali iz Brazila,ne zato sto im je to bilo jeftino,nego zato sto je puno kvalitetnija i zdravija (GMO,Antibiotic free) od Hrvatske.Tako da i tvoja tvrdnja drzi vodu.

 

Danas je sve manje vise zatrovano,no uvjek se mozemo okrenuti selu i onoj bakici na placu koja prodaje domaca jaja i cije pile je zilavo da mozes covjek ubiti njime.

 

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
9 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive
stoicist kaže...

Nije u pitanju samo živa, u igri je i mikroplastika.

U 95 % uzorkovanih riba pronađene su čestice mikroplastike, istraživanje iz 2014. proveo je Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. 80 % ispitivanih riba sadržavalo je više od jedne vrste mikroplastike.

https://hrcak.srce.hr/file/345678 stranica 308

 

Koliko mikroplastike ima u morskoj soli, na ovo još nije odgovoreno!?

Da i? Tema članka je živa za koju se zna da šteti zdravlju. Što se mikro plastike tiče, nema istraživanja koja bi potvrdila da je štetna. Najviše mikro plastike u tijelo unosiš disanjem jer ti odjeća (pogotovo ona napravljena od reciklirane plastike) otpušta velike količine mikro plastike koju udišeš ...

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.5.2022 16:55 (Emilio Estavez).
11 godina
offline
Kemičar u kući (#60): treba li se bojati žive u ri

Jebote, kad sve ovo pročitaš pitaš se kako smo mi uopće još živi. A ono, ne da smo živi nego nas ima najviše ikad i vjerojatno će nas biti još i više. A hrana će, po vama, biti sve otrovnija i otrovnija, puna žive, olova i drugih teških metala, mikroplastike, pesticida, herbicida, umjetnog gnjojiva, GMO-a, ...

 

Hmm, nešto se tu ne slaže. Netko mora da je u krivu.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.5.2022 17:37 (markoBT).
 
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice