Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS kojim

poruka: 172
|
čitano: 30.333
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS kojim".
16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Mbaksa. Kada me Kinezi budu maltretirali onda će i oni doći na red. Pa neće meni jedan mujo trump određivati što ću ja koristiti za svoje novce. Plaćam mob, plaćam net. Ako oni međusobno ratuju ja s tim nemam veze niti ne želim imati.

Drugim riječima, briga te samo za tvoju guzicu - dok je tvojoj guzici dobro, sve ostalo je manje bitno ili nebitno.

 

Za razliku od tebe, mene smeta što je Kina odsječena od informacijskog svijeta (a odječena je od informacijskog svijeta time što ne dopušta pristup servisima američkih firmi). Smeta me ograničena sloboda govora. Smeta me što su ljudi tamo potrošna roba, smeta me što se tamo proizvodi lažna hrana, lažni lijekovi, lažna cjepiva. Smeta me i što Kina izrabljuje afričke zemlje i uništava im okoliš. Smeta me što Kina krivotvori proizvode. Smeta me što u proizvodnji nemaju adekvatnu brigu kako o radnicima, tako i o proizvodima (npr. znaju koristiti kemikalije koje su na zapadu zabranjene).

6 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Mbaksa. Kada me Kinezi budu maltretirali onda će i oni doći na red. Pa neće meni jedan mujo trump određivati što ću ja koristiti za svoje novce. Plaćam mob, plaćam net. Ako oni međusobno ratuju ja s tim nemam veze niti ne želim imati.

Niti imaš veze sa time niti si pogođen sa time. Zabrana se odnosi na buduće modele i korisnike a ne trenutne. Tvoj mob ima i dalje sve servise.

14 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Kinezi vam ne valjaju? A grade vam most da pospoje državu. Ok. Lijepo ih pošaljite doma i napravite si ga sami kada ste već toliko jaki. Jel jeste Marko?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k

Nitko nije rekao da kinezi ne valjaju; dapače, nemam ništa protiv njih, ali imam protiv njihovih kompanija, manje kvalitetnijih špijunskih proizvoda. 

14 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Mbaksa. Naši poslodavci se inače jako brinu o radnicima i plaće su nam vrhunske tako da ti imaš za pravo nešto pisati o Kinezima. Pa mi bi bili sretni da toliko proizvodimo kao oni, ali mi i šibice uvozimo iz indije, a žarulje iz Bocvane. Mi smo jako sposobni, pa ćemo drugima popovati što će i kako će. Baš.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 17:30 (Oldy).
 
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Kinezi vam ne valjaju? A grade vam most da pospoje državu. Ok. Lijepo ih pošaljite doma i napravite si ga sami kada ste već toliko jaki. Jel jeste Marko?

Rade (kineske kompanije) most koji mogu raditi jer im država (Kina) subvencionira cijenu rada (damping cijena i samim time niti jedna druga privatna firma ne može ponuditi slične uvjete) i naravno hrpa uvjeta uz cijeli taj posao kojim Kina mic po mic dolazi u vlasništvo nad tvojom državom. To rade u Aziji i Africi siromašnijim zemljama i u tranziciji, također i u Južnoj Americi. Pa i našim susjedima u Crnoj Gori.

6 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Mbaksa. Naši poslodavci se inače jako brinu o radnicima i plaće su nam vrhunske tako da ti imaš za pravo nešto pisati o Kinezima. Pa mi bi bili sretni da toliko proizvodimo kao oni, ali mi i šibice uvozimo iz indije, a žarulje iz Bocvane. Mi smo jako sposobni, pa ćemo drugima popovati što će i kako će. Baš.

Mi imamo bolje plaće nego Kinezi tako da ne kužim komentar?

13 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
love2ml86 kaže...
Oldy kaže...
Kinezi vam ne valjaju? A grade vam most da pospoje državu. Ok. Lijepo ih pošaljite doma i napravite si ga sami kada ste već toliko jaki. Jel jeste Marko?

Rade (kineske kompanije) most koji mogu raditi jer im država (Kina) subvencionira cijenu rada (damping cijena i samim time niti jedna druga privatna firma ne može ponuditi slične uvjete) i naravno hrpa uvjeta uz cijeli taj posao kojim Kina mic po mic dolazi u vlasništvo nad tvojom državom. To rade u Aziji i Africi siromašnijim zemljama i u tranziciji, također i u Južnoj Americi. Pa i našim susjedima u Crnoj Gori.

Upravo tako, ono što u Srbiji radi Rusija, to kod nas (i u nekim drugim članicama EU) radi Kina.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 17:43 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Kinezi dolaze u vlasništo mic po mic? Pa dobro jeste li vi ljudi normalni? Pa vi ste već odavno rasprodali državu Nijemcima, Talijanima, Austrijancima, Rusima...... Jedan više manje isti k. Gledam sad ove tubice u koje si pravim cigarete. Made in Litva. Mašala. A imali smo i tvornice papira, i šibica, i žarulja. I svega. Sada imamo jednu debelu.....Da.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 17:44 (Oldy).
 
8 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Zechina kaže...
mbaksa kaže...

Zeznuta je to situacija... Tražiš od jedne države (SAD-a) da se pridržava nečeg čega se druga država ne pridržava (Kina).

 

Opet po stablu šumu mjerite.

Glede "standarda" (mjerila):
Problem je u tome što SAD pritišće ostale zemlje naokolo glede Huawei & 5G (i ne samo zbog tog!).

S obzirom da se tu udaljavaš od moje poante, pretpostavit ću da se slažeš da je u vezi SAD vs Kina nekorektno od SAD-a očekivati zahtijevati da se SAD pridržava standarda kojih se ne pridržava Kina. To je to što se tiče biznisa. Ja sam govorio o tome.

 

Ovo što sad spominješ tiče se sigurnosti i suradnje zemalja koje su u nekakvim interesnim unijama (i pritisaka jednim zemalja na druge). Znači, SAD smatra ili barem tvrdi da su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani (na stranu sad jel to istina ili ne) ili barem nose sigurnosni rizik jer je firma usko vezana uz kinesku vladu/državu. Zar nije onda za očekivati da će i svoje suradnike pritiskati u vezi toga? Ne možeš reći da nije neočekivano te da nije u interesu SAD-a, a zapravo to je i u interesu VB ako su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani ili rizični. Rizik tu svakako postoji - ako ne sad, onda u budućim nadogradnjama firmwarea. Je li taj rizik dovoljan? Nemam pojma. Isto kao ni ti ni itko drugo ovdje. SAD nije tebi dužna dokazivati sigurnosni rizik. Dužna ga je dokazati odgovarajućim osobama iz VB.

 

Al ako tebe to smeta - ja ti tu ništa neću prigovarati. To je druga tema - to je tema ima li SAD pravo siliti druge suverene zemlje na određene poteze. Moja poanta se odnosi samo na ono iz prethodnog odlomka, a to je da nije korektno tražiti od Amera da ništa ne poduzimaju u vezi kineskih firmi koje smatraju problematičnima. Isto kao što Kina postupa prema američkim firmama koje smatraju problematičnima.

6 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Kinezi dolaze u vlasništo mic po mic? Pa dobro jeste li vi ljudi normalni? Pa vi ste već odavno rasprodali državu Nijemcima, Talijanima, Austrijancima, Rusima...... Jedan više manje isti k. Gledam sad ove tubice u koje si pravim cigarete. Made in Litva. Mašala. A imali smo i tvornice papira, i šibica, i žarulja. I svega. Sada imamo jednu debelu.....Da.

Logika ti je super, jedno zlo (rasprodaju kinezima) opravdavaš drugim (kako kažeš rasprodaju zemlje ostalima). 

16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Kinezi vam ne valjaju? A grade vam most da pospoje državu. Ok. Lijepo ih pošaljite doma i napravite si ga sami kada ste već toliko jaki. Jel jeste Marko?

Uputio bih te na kanal ADVChina, da se malo bolje informiraš o kineskoj stvarnosti, jer je evidentno da o tome ne znaš baš ništa.

 

Također, uzmi u obzir i to da je uspjeh Kine dobrim dijelom zasluga i SAD-a i američkih kompanija, za koje Kinezi tamo proizvode robu, koju potom Ameri (i ostatak svijeta) kupuju. Misliš da da nije bilo takve suradnje SAD-a i Kine, da bi Kina danas bila u takvom financijskom i tehnološkom stanju? Ne bi. Upravo zato treba odnos Kine i SAD-a promatrati kroz biznis. Ni jedna od tih zemalja nije čista i obje su se okoristile jedna drugom. Čini se da sad sve manje trebaju jedna drugu pa sad počinju razne pi*darije. A najviše će time izgubiti ni krivi ni dužni - korisnici, kupci, potrošači.

14 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Love2ml86. Gle od 4 najveća izvora pitke vode u Hrvatskoj. Niti jedan izvor više nije u našem vlasništvu. Dakle Jamnica, Studenac, sv Rok i Cetina. Ja ne vidim da se netko pretjerano bunio oko toga. To vam je normalno da izvori pitke vode budu u stranom vlasništvu od Rusa do Arapa. Ali kad Kinez ne daj Bože nešto kupi onda je tarapana.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 18:05 (Oldy).
 
7 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Oldy kaže...
Love2ml86. Gle od 4 najveća izvora pitke vode u Hrvatskoj. Niti jedan izvor više nije u našem vlasništvu. Dakle Jamnica, Studenac, sv Rok i Cetina. Ja ne vidim da se netko pretjerano bunio oko toga. To vam je normalno da izvori pitke vode budu u stranom vlasništvu od Rusa do Arapa. Ali kad Kinez ne daj Bože nešto kupi onda je tarapana.

Slažem se da je žalosno što je sve rasprodano, ali ako je već rasprodano onda više preferiram da je vlasnik toga netko iz EU (Njemačka, Francuska, nebitno) nego SAD, Kina ili Rusija. I ulazite polagano u off-topic.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 17:58 (Marko :D).
14 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Nema veze. Idemo dalje. Idem si naručit taxi, pa na kavu dok još imam appove za to. Jer demokracija vlada, pa ću uskoro ostati i bez njih, pa ću morati pješke i to samo tamo gdje znam doći. Bok.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 18:17 (Oldy).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...
Zechina kaže...
mbaksa kaže...

Zeznuta je to situacija... Tražiš od jedne države (SAD-a) da se pridržava nečeg čega se druga država ne pridržava (Kina).

 

Opet po stablu šumu mjerite.

Glede "standarda" (mjerila):
Problem je u tome što SAD pritišće ostale zemlje naokolo glede Huawei & 5G (i ne samo zbog tog!).

S obzirom da se tu udaljavaš od moje poante, pretpostavit ću da se slažeš da je u vezi SAD vs Kina nekorektno od SAD-a očekivati zahtijevati da se SAD pridržava standarda kojih se ne pridržava Kina. To je to što se tiče biznisa. Ja sam govorio o tome.

 

Ovo što sad spominješ tiče se sigurnosti i suradnje zemalja koje su u nekakvim interesnim unijama (i pritisaka jednim zemalja na druge). Znači, SAD smatra ili barem tvrdi da su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani (na stranu sad jel to istina ili ne) ili barem nose sigurnosni rizik jer je firma usko vezana uz kinesku vladu/državu. Zar nije onda za očekivati da će i svoje suradnike pritiskati u vezi toga? Ne možeš reći da nije neočekivano te da nije u interesu SAD-a, a zapravo to je i u interesu VB ako su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani ili rizični. Rizik tu svakako postoji - ako ne sad, onda u budućim nadogradnjama firmwarea. Je li taj rizik dovoljan? Nemam pojma. Isto kao ni ti ni itko drugo ovdje. SAD nije tebi dužna dokazivati sigurnosni rizik. Dužna ga je dokazati odgovarajućim osobama iz VB.

 

Al ako tebe to smeta - ja ti tu ništa neću prigovarati. To je druga tema - to je tema ima li SAD pravo siliti druge suverene zemlje na određene poteze. Moja poanta se odnosi samo na ono iz prethodnog odlomka, a to je da nije korektno tražiti od Amera da ništa ne poduzimaju u vezi kineskih firmi koje smatraju problematičnima. Isto kao što Kina postupa prema američkim firmama koje smatraju problematičnima.

 

 

Glede "biznisa", sve je biznis - pogotovo za SAD.


Glede US standarada (i pridržavanja istih):

 

  • SAD ponajviše spočitavaju Kini državne subvencije Huaweiju (što je i dalje dobrim dijelom hoax, nedokazano). Trump istovremeno subvencionira vlastitu industriju (ne samo Trump, sjetimo se Detroita - auto industrije, ili državnog otpisa dugova privatnim banaka).
  • SAD je inicijator Iranskog nuklearnog (ali i naftnog!) sporazuma (Iran i 5+1), iz kojeg se naprasno povukao.
  • SAD je inicijator i (su)osnivač međunarodnog Haškog tribunala. Naknadno su istupili iz standarda kojeg su sami nametnuli (pogodi, opet isti J. Bolton).
  • Kako opravdati "SAD standard" kršenja ljudskih prava u Guantanamu?

...

 

Naprosto, SAD imaju povijest nametanja određenih sporazuma (ili načela) iz kojih se onda jednostrano povlače (ili ih naprosto negiraju) kad im to ne odgovara.

Problem je da silom nameću takve standarde drugima, dok ih se sami ne pridržavaju kad im ne odgovara.

 

Dodatni problem je da bi ovdje, nažalost, trebalo razlikovati interes SAD i interes Trumpove administracije.

Trumpu je prioritet pokušati dobiti izbore sl. godine manipulirajući svojom izbornom bazom, a teret koji pritom radi nije u ukupnom interesu SAD (kao ni ostatku svijeta - ubrzavanje dolaska skore globalne recesije).

Niti "veliki zid prema Meksiku" niti protekcionističke mjere 19. stoljeća prema Kini, EU, Kanadi itd de facto nisu prioritet (...) a niti (citiram) "u interesu SAD-a", već tek trenutno vladajuće garniture. U to možemo uključiti i rušenje UN, WTO, NATO itd.

Primjerice, čak ni Trumpova "baza" - republikanci ogromnim dijelom ne podržavaju rušenje Obamacarea "pod svaku cijenu".


Cisco je izrazito pogođen najnovijim carinama i pokušava izmjeniti ovu odluku, makar su mjere formalno izmišljene za njihovu zaštitu. Slično je i s industrijom čelika itd.
Apple, Google (naravno i Amazon kojeg Trump "ne podnosi") itd se također pokušavaju izvući iz ove nametnute situacije.

 

Uglavnom, Trump igra populistički na kartu da pametniji (Kina) popušta, odn. da Kina neće i sama, reaktivno, povući istovjetne sulude poteze koji će im (svima) dugoročno nanijeti štetu.
Problem za SAD je u tome što sad npr Merkel, posljedično, proglašava bivšeg saveznika SAD jednakim protivnikom EU kao i Rusiju i Kinu, odn. da parafraziram - predmnijeva ista mjerila (standard) spram kineskog i američkog "uneravnoteženog" protekcionizma. Kako to može biti u interesu SAD?

"Europe must reposition itself to stand up to the challenges posed by its three big global rivals, China, Russia and the US" ... "They [China, Russia and the US] are forcing us, time and again, to find common positions."

https://www.theguardian.com/world/2019/may/15/angela-merkel-interview-europe-eu-unite-challenge-us-russia-china

 

Disclaimer: ne preferiram Kinu, ideologiju ni njihovu poslovnu itd politiku. No,  ovdje po meni nije riječ o zaštiti nacionalnih interesa (čijih god) već populizmu i amaterizmu sa nesagledivo lošim posljedicama.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 18:45 (Zechina).
16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Zechina kaže...
Glede "biznisa", sve je biznis - pogotovo za SAD.

I za Kinu.

 

Zechina kaže...
Naprosto, SAD imaju povijest nametanja određenih sporazuma (ili načela) iz kojih se onda jednostrano povlače (ili ih naprosto negiraju) kad im to ne odgovara.

Problem je da silom nameću takve standarde drugima, dok ih se sami ne pridržavaju kad im ne odgovara.

Sve to je irelevantno u ovom slučaju. Kina isto radi velike pi*darije, samo što koristi druge metode. To je borba između dvije države koje obje igraju prljavu igru, koje su si prije jako trebale, a sad si više toliko ne trebaju.

 

Neka Kina pokaže dobru volju pa otvori tržište američkim firmama poput Googlea/YouTubea i Facebooka pa se SAD možda predomisli. Al neće to Kina učiniti. Zašto da lova od oglasa odlazi američkoj kompaniji, kad može ostati unutar Kine? Zašto bi kineska stvarnost izlazila u svijet, umjesto da informacije o tome budu pod strogog kontrolom? Zašto da Kinezi na društvenim mrežama i webu vide proizvode drugih država i kupuju ih? Neka kupuju kinesko. Domaće je domaće. O čemu mi tu pričamo? Odakle Kini pravo da čini takve stvari? Ako ona ima pravo to raditi, zašto SAD ne bi imao pravo uskratiti američke resurse kineskoj firmi?

12 godina
protjeran
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...

Zašto da Kinezi na društvenim mrežama i webu vide proizvode drugih država i kupuju ih? Neka kupuju kinesko. Domaće je domaće. O čemu mi tu pričamo? Odakle Kini pravo da čini takve stvari? Ako ona ima pravo to raditi, zašto SAD ne bi imao pravo uskratiti američke resurse kineskoj firmi?

 Čitam ti postove i ne znam dal da se smijem ili plačem.

Zaključci su ti na razini 8-godišnjaka i totalno si profulao cijelu tematiku te pišeš o totalno nebitnim stvarima.

Briga Amere za zabranu Facea, Googla i raznih aplikacija u Kini, nisu te zabrane od jučer, Google tamo nije prisutan od 2010. godine, a Ameri se sad odjednom uspaničarili.

A uspaničarili su se jer je Huawei vodeća kompanija u uvođenju 5G mreže koja polako uzima maha, dakle, većina svjetskog prometa i telekomunikacija će ići preko Kineske (Huawei) opreme.

Takvu kontrolu špijunski ameri ne žele prepustiti nikome drugome, pa su sad krenuli u prljave igre ne bi li ucjenili Huawei kako god mogu.

 

Kinezi su pokazali da su vrhunski stručnjaci i trenutni lider u 5G infrastrukturi te polako sklapaju ugovore s državama i teleoperaterima, a Ameri su po tko zna koji puta pokazali da su smradovi koji žele imati apsolutnu kontrolu nad cijelim svijetom, a pošto ne mogu konkurirati poslovno, onda igraju na ucjene.

Ne samo da ucjenjuju Huawei nego ucjenjuju i druge države da ne surađuju s Huawei kompanijom.

 

Tako da, prouči bolje koji ozbiljniji članka o pravoj pozadini sukoba umjesto da pričaš kako amere boli što Kinezi ne mogu na Fejs.

I normalno da su kinezi zabranili hrpu tih servisa, da ne čitaju američku propagandu koju ovi serviraju po svijetu.

9 godina
offline
Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS kojim

ono kad netko brani spodobu koja kaze da ne postoji globalno zatopljenje, dok njegova nacija unistava resurse zemlje rekordnom brzinom 

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...

Kinezi s jedne strane blokiraju upotrebu američke tehnologije kad to njima paše (Google, YouTube, Facebook...), a s druge strane bi koristili američku tehnologiju kad to njima paše. Ajd nek se odluče već jednom!

 

A da ne spominjemo što Kina radi s patentima, krivotvorenjem. Znaš kakva je tamo situacija s automobilima? Na njihovo tržište ne moš doć prodavat automobile iz inozemstva ako se nisi osigurao da se ti automobili proizvode i u Kini. Što je najgore, možeš kupiti kopije inozemnih marki i još možeš dobiti "originalnu" značku i nitko ne za to ništa ne pita.

Ovo označeno što si ti rekao je netočno, oni ne blokiraju njihove tehnologije, dapače oni ih koriste, nego blokiraju navedene servise i to samo u Kini, a ne u cijelom svijetu, u ostatku svijeta isporučuju uređaje sa navedenim servisima, što je u redu, ako ti se ne sviđa kao Kinezu to što radi Kineska vlada slobodno možeš otići iz Kine, nitko ti ne brani, a ovaj panj iz Amerike kroji cijelom svijetu "svoju" demokraciju i pravdu. Vrši pritisak na cijeli svijet jer Kinezi stižu njihovu ekonomiju i uskoro bi ju mogli prestići. Nadalje je poanta okrenuti svijet protiv Kine po mogućnosti ju globalno deskreditirati ili ne daj Bože napasti jer je ipak Kina dobrano drži postotak SAD-ovog deficita i drži ih za muda - LINK.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
bill_jobs kaže...
mbaksa kaže...

Zašto da Kinezi na društvenim mrežama i webu vide proizvode drugih država i kupuju ih? Neka kupuju kinesko. Domaće je domaće. O čemu mi tu pričamo? Odakle Kini pravo da čini takve stvari? Ako ona ima pravo to raditi, zašto SAD ne bi imao pravo uskratiti američke resurse kineskoj firmi?

 Čitam ti postove i ne znam dal da se smijem ili plačem.

Zaključci su ti na razini 8-godišnjaka i totalno si profulao cijelu tematiku te pišeš o totalno nebitnim stvarima.

Briga Amere za zabranu Facea, Googla i raznih aplikacija u Kini, nisu te zabrane od jučer, Google tamo nije prisutan od 2010. godine, a Ameri se sad odjednom uspaničarili.

Ne znaš dal da se smiješ ili da plačeš kad evidentno nisi dovoljno inteligentan za razumiješ ono što sam napisao. Razumijevanje ti je na razini 8-godišnjaka. Zato si pogrešno protumačio ono što sam napisao. Pokušaj ponovno. Idući put bez straw-mananja i pokušavanja omalovažavanja.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...
Neka Kina pokaže dobru volju pa otvori tržište američkim firmama poput Googlea/YouTubea i Facebooka pa se SAD možda predomisli. Al neće to Kina učiniti. Zašto da lova od oglasa odlazi američkoj kompaniji, kad može ostati unutar Kine? Zašto bi kineska stvarnost izlazila u svijet, umjesto da informacije o tome budu pod strogog kontrolom? Zašto da Kinezi na društvenim mrežama i webu vide proizvode drugih država i kupuju ih? Neka kupuju kinesko. Domaće je domaće. O čemu mi tu pričamo? Odakle Kini pravo da čini takve stvari? Ako ona ima pravo to raditi, zašto SAD ne bi imao pravo uskratiti američke resurse kineskoj firmi?

 mbaksa nisi u pravu. Amerika ima pravo da brani prodaju svojim ljudima bilo koje robe zbog bilo kojeg razloga (da li je to sad demokratski je za drugu raspravu). Isto tako su stavili europski celik na listu nacionalne sigurnosti i stavili tarife na njega i sad se istim prijete automobilima. Imaju svako pravo da zabrane Huawei. Isto tako Kina ima pravo da zabrani svaki servis koji dolazi iz SAD-a posebice koji se bazira na podacima. Kina to radi zbog totalno drugacijih razloga, da komunisticka vlada stiti svoju guzicu, da mogu kontrolirati podatke koji se vrte unutar drzave i onaj najveci da uz odredeno kopiranje naprave domacu industriju. Jer da su dozvolili ulazak facebooku, amazonu i googlu danas ne bi mozda bilo tencenta, alibabe, mozda ni Huawei-a.

Jedno je u svojoj drzavi zabraniti odreden servis ili proizvod, drugo je svojoj privatnoj tvrtci zabraniti prodaju tog proizvoda/servisa drugima. To bi bilo kao da je Kina zabranila prodaju Huawei mobitela SAD-u ili SAD zabranio prodaju Boeing aviona ili GM automobila Kini. To se nije desilo sve do googla i ostatak ekipe. Nema nacionalne sigurnosti kad odredeni proizvod izade iz granica tvoje zemlje. Tu jos postoji gora mogucnost gdje sve americke tvrdnje o Huawei-u su lazne, Huawei je nevin i Americka drzava je tada zabranila prodaju proizvoda jedne privatne kompanije drugoj privatnoj kompaniji u cistom pokusaju da ih uniste.

ADVChina (serpentza i laowhy86) kojeg si sam linkao ti lijepo prenosi sliku Kine. Hrpa ljudi koja se ujutro probudi, odu na posao da rade Apple proizvode, da rade Boeing avione, GM i VW automobile, poslije posla dodju kuci i gledaju tv, odu se setati u park... Cijeli problem oko trgovinskog rata je poceo zbog americkog trgovinskog deficita. Razlog deficitu je sto su kinezi od 80-ih prihvacali svjetsku industriju, cesto prljavu, da proizvode u kini. Svakako ne mozes zadnjih skoro 40 godina proizvodnje u kini svesti na njihovu zabranu googla ili facebooka dok ti je svaki proizvod koji koristis "made in china". serpentza i laowhy86 su ti prvi dva koji pokazuju kako drzava nije toliko rigorozna kao sto to pisu amerikanci jer obojica dugo zive u kini, konstantno uploadaju na youtube i redovito seru po kini i do sada ih nisu izbacili van.

Necu ulaziti dublje u politiku jer tu se vec debelo ulazi u geopolitiku gdje ne vrijede ista pravila kao i kad nema rivalstva, no svi izvori koje imas o Kini ukljucujuci i Uyghure dosli su iz "zapadnih" glasila. Nemoj misliti da zapad nema svoju propagandu i odredene ciljeve. Ovaj clanak ti lijepo opisuje kako su istu histeriju oko kine amerikanci vec jednom prosli sa japanom. Drzava se promijenila, strahovi da ce amerikance netko zamijeniti na vrhu su ostali.

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...

Ne znaš dal da se smiješ ili da plačeš kad evidentno nisi dovoljno inteligentan za razumiješ ono što sam napisao.

 Mislim da ni ti sam ne razumiješ što pišeš.

Usporedbe su ti prije svega besmislene i nemaju nikakve poveznice.

S jedne strane imamo imamo Kinesku vladu koja donosi razne zabrane u svojoj državi, a s druge strane imamo američku vladu koja naređuje privatnim firmama s kime da posluju!!

Ej, pa to je presedan, da se država tako može uplitati u poslovanje privatnih firmi.

 

Znači Google želi poslovati s Huaweijem, a država mu ne da, i onda ti bacaš tu neke usporedbe koje su teški nonsens.

A najgore je što ni ne znaš pravu pozadinu zbivanja pa pišeš nešto što nema veze s vezom.

16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
MasterOfDisaster kaže...
mbaksa kaže...

Kinezi s jedne strane blokiraju upotrebu američke tehnologije kad to njima paše (Google, YouTube, Facebook...), a s druge strane bi koristili američku tehnologiju kad to njima paše. Ajd nek se odluče već jednom!

 

A da ne spominjemo što Kina radi s patentima, krivotvorenjem. Znaš kakva je tamo situacija s automobilima? Na njihovo tržište ne moš doć prodavat automobile iz inozemstva ako se nisi osigurao da se ti automobili proizvode i u Kini. Što je najgore, možeš kupiti kopije inozemnih marki i još možeš dobiti "originalnu" značku i nitko ne za to ništa ne pita.

Ovo označeno što si ti rekao je netočno, oni ne blokiraju njihove tehnologije, dapače oni ih koriste, nego blokiraju navedene servise i to samo u Kini, a ne u cijelom svijetu, u ostatku svijeta isporučuju uređaje sa navedenim servisima,

A američka tehnologija nije sastavni dio tih američkih servisa? Pa da onda kineska vlada svojim građanima ne blokira upotrebu te američke tehnologije blokiranjem tih servisa?

 

Mislim, ako si sebi htio na pismeno rastumačiti što sam napisao, OK. Vjerujem da su drugi shvatili i bez tvog tumačenja.

 

MasterOfDisaster kaže...
ako ti se ne sviđa kao Kinezu to što radi Kineska vlada slobodno možeš otići iz Kine, nitko ti ne brani,

Ako se tebi sviđa Kina, a ne sviđa ti se amerika i onaj njihov panj, ti isto tako možeš lijepo emigrirati u Kinu, pa ćeš tamo uživati u blagodatima kineske i Huaweijeve tehnologije i biti zaštićen od panja, nitko ti ne brani.

 

MasterOfDisaster kaže...
a ovaj panj iz Amerike kroji cijelom svijetu "svoju" demokraciju i pravdu.

Jesam ja igdje napisao da podržavam potez SAD-a? Ako nisam, zašto to onda meni repliciraš? Ako jesam - citiraj gdje jesam.

 

MasterOfDisaster kaže...
Vrši pritisak na cijeli svijet jer Kinezi stižu njihovu ekonomiju i uskoro bi ju mogli prestići.

Jesam više puta u svojim porukama napisao da je u podlozi svega biznis? Zašto onda meni repliciraš na taj način?

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
bill_jobs kaže...
mbaksa kaže...

Ne znaš dal da se smiješ ili da plačeš kad evidentno nisi dovoljno inteligentan za razumiješ ono što sam napisao.

 Mislim da ni ti sam ne razumiješ što pišeš.

Krivo misliš, što svakom porukom dokazuješ.

 

bill_jobs kaže...
Usporedbe su ti prije svega besmislene i nemaju nikakve poveznice.

Treba ipak nešto inteligencije za shvatiti ih.

 

bill_jobs kaže...
S jedne strane imamo imamo Kinesku vladu koja donosi razne zabrane u svojoj državi, a s druge strane imamo američku vladu koja naređuje privatnim firmama s kime da posluju!!

Ej, pa to je presedan, da se država tako može uplitati u poslovanje privatnih firmi.

Pogledaj sad situaciju u Kini - kineska vlada naređuje svojim telekomima (ne znam koliko ih je u državnom, koliko u privatnom vlasništvu - irelevantno) da ne "posluju" s Alphabetom, Facebookom, Wikipedijom... Otkud vladi pravo da se upliće u poslovanje telekomova, da im naređuje da moraju blokirati pristup pola Interneta jer se njima ne sviđaju ti servisi? Kineska vlada time direktno nanosi štetu tim američkim privatnim kompanijama. Opravdanje? Nema opravdanja. Politika.

 

bill_jobs kaže...
Znači Google želi poslovati s Huaweijem, a država mu ne da, i onda ti bacaš tu neke usporedbe koje su teški nonsens.

Telekomi (i kako je krenulo VPN-firme) žele poslovati s Googleom, YouTubeom, Facebookom, a država im ne da.

 

bill_jobs kaže...
A najgore je što ni ne znaš pravu pozadinu zbivanja pa pišeš nešto što nema veze s vezom.

Pošto ti znaš, ti ćeš mi sigurno sve objasniti.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
Alpa Chino kaže...
Jedno je u svojoj drzavi zabraniti odreden servis ili proizvod, drugo je svojoj privatnoj tvrtci zabraniti prodaju tog proizvoda/servisa drugima.

Ako idemo tvojom logikom, država može u svojoj državi zabraniti heroin, ali ne smije privatnoj tvrtci zabraniti prodaju heroina drugima, odnosno u inozemstvo?

14 godina
online
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...
MasterOfDisaster kaže...
mbaksa kaže...

Kinezi s jedne strane blokiraju upotrebu američke tehnologije kad to njima paše (Google, YouTube, Facebook...), a s druge strane bi koristili američku tehnologiju kad to njima paše. Ajd nek se odluče već jednom!

 

A da ne spominjemo što Kina radi s patentima, krivotvorenjem. Znaš kakva je tamo situacija s automobilima? Na njihovo tržište ne moš doć prodavat automobile iz inozemstva ako se nisi osigurao da se ti automobili proizvode i u Kini. Što je najgore, možeš kupiti kopije inozemnih marki i još možeš dobiti "originalnu" značku i nitko ne za to ništa ne pita.

Ovo označeno što si ti rekao je netočno, oni ne blokiraju njihove tehnologije, dapače oni ih koriste, nego blokiraju navedene servise i to samo u Kini, a ne u cijelom svijetu, u ostatku svijeta isporučuju uređaje sa navedenim servisima,

A američka tehnologija nije sastavni dio tih američkih servisa? Pa da onda kineska vlada svojim građanima ne blokira upotrebu te američke tehnologije blokiranjem tih servisa?

 

Mislim, ako si sebi htio na pismeno rastumačiti što sam napisao, OK. Vjerujem da su drugi shvatili i bez tvog tumačenja.

 

MasterOfDisaster kaže...
ako ti se ne sviđa kao Kinezu to što radi Kineska vlada slobodno možeš otići iz Kine, nitko ti ne brani,

Ako se tebi sviđa Kina, a ne sviđa ti se amerika i onaj njihov panj, ti isto tako možeš lijepo emigrirati u Kinu, pa ćeš tamo uživati u blagodatima kineske i Huaweijeve tehnologije i biti zaštićen od panja, nitko ti ne brani.

 

MasterOfDisaster kaže...
a ovaj panj iz Amerike kroji cijelom svijetu "svoju" demokraciju i pravdu.

Jesam ja igdje napisao da podržavam potez SAD-a? Ako nisam, zašto to onda meni repliciraš? Ako jesam - citiraj gdje jesam.

 

MasterOfDisaster kaže...
Vrši pritisak na cijeli svijet jer Kinezi stižu njihovu ekonomiju i uskoro bi ju mogli prestići.

Jesam više puta u svojim porukama napisao da je u podlozi svega biznis? Zašto onda meni repliciraš na taj način?

 

Opa vidim da sam te pogodio sa svojim postom kad si mi post razbio na 4 dijela.

Zanimljivo je kako gorljivo braniš odluku nama nekog predsjednika neke tamo države koji direktno utječe na naše živote opravdanim zato jer se to radi o Kini i njihovim firmama, koje istinu na ruku izbacuju odlične proizvode po povoljnijim cijenama nego zapad.

Ti osobno smatraš da je opravdano da cijeli svijet radi jedne osobe i jedne države snosi posljedice samo zato jer to SAD-u smeta, a nikome drugome ne smeta. Pa jel ti sebe čuješ, da li ti uistinu u to vjeruješ, da je jedna osoba u pravu i da je jedna država u pravu i da sve druge države ucjenjuje ili ste samnom ili ste protiv mene. Pa to rade jedino ludi diktatori. Naravno da se braniš da nigdje nisi  eksplicitno napisao da podržavaš potez SAD-a, ali je dovoljno pročitati hrpu tvojih postova u ovoj temi gdje i malodobno dijete može isčitati na čijoj si "strani". Da se razumjemo ok je držati svoju stranu, ali ovu braniti i opravdavati na ovakav način na koji ti radiš u ovoj temi je zbilja upitan.

Osobno ne mislim više replicirati na tvoje postove jer je uzaludno i svakim idućim postom postaješ samo agresivniji. Ako nisi primjetio većina ti replicira da nisi u pravu, ali ti si jedan od onih koji je sigurno u pravu.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 20:39 (MasterOfDisaster).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
mbaksa kaže...

Za razliku od tebe, mene smeta što je Kina odsječena od informacijskog svijeta (a odječena je od informacijskog svijeta time što ne dopušta pristup servisima američkih firmi). Smeta me ograničena sloboda govora. Smeta me što su ljudi tamo potrošna roba, smeta me što se tamo proizvodi lažna hrana, lažni lijekovi, lažna cjepiva. Smeta me i što Kina izrabljuje afričke zemlje i uništava im okoliš. Smeta me što Kina krivotvori proizvode. Smeta me što u proizvodnji nemaju adekvatnu brigu kako o radnicima, tako i o proizvodima (npr. znaju koristiti kemikalije koje su na zapadu zabranjene).

 I mene puno toga oko Kine smeta, a smetalo me i kod Saddama, pa svejedno osuđujem američku invaziju. Tvojom logikom i to je bilo opravdano. Takvom relativizacijom možeš sve opravdati, jer ne postoje ni pojedinac ni država bez neke mrlje.

Tema su sankcije Huaweiju i spominjanje lijekova i Afrike u tom kontekstu je čisti whataboutism. Da, Kina krši ljudska prava i to je grozno, možemo se sada vratiti na Huawei?

 

mbaksa kaže...

Ovo što sad spominješ tiče se sigurnosti i suradnje zemalja koje su u nekakvim interesnim unijama (i pritisaka jednim zemalja na druge). Znači, SAD smatra ili barem tvrdi da su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani (na stranu sad jel to istina ili ne) ili barem nose sigurnosni rizik jer je firma usko vezana uz kinesku vladu/državu. Zar nije onda za očekivati da će i svoje suradnike pritiskati u vezi toga? Ne možeš reći da nije neočekivano te da nije u interesu SAD-a, a zapravo to je i u interesu VB ako su Huaweijevi routeri sigurnosno kompromitirani ili rizični. 

 Pa upravo ovo boldano bi te trebalo natjerati da razmisliš. Jesu li Britanija i sve ostale zapadne zemlje totalni idioti, da kada bi im se predočili jasni dokazi (koje mi obični ljudi ne možemo vidjeti), ne bi i sami donijeli takvu odluku? Nego je od svih tajnih službi i vladara diljem svijeta Trump jedini pametan koji to shvaća? Trump, koji je ruskom ambasadoru u Bijeloj kući prepričavao strogo povjerljive informacije koje su dobili od Izraelaca. Trump koji više vjeruje Putinu nego vlastitim obavještajnim službama.

I sad on spašava cijeli svijet tako što nas sili da se odreknemo tog zla koje samo on prepoznaje...

 

Ovo je samo njegova igra moći da postigne neki cilj. Ako ga postigne otići će u Kinu i ljubiti se sa svim tim komunistima koji rade ono što se tebi ne sviđa, kao što se ljubi sa Saudijcima, a nama će rasti magareće uši jer smo u tom igrokazu nepotrebno mijenjali rutere i mobitele.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
MasterOfDisaster kaže...
Opa vidim da sam te pogodio sa svojim postom kad si mi post razbio na 4 dijela.

Citiram pravilno, citiram onako kao se od forumaša očekuje (za razliku od tebe koji si za ovo citiranje zaslužio kartončić) i ti u tome vidiš nešto što ne postoji. Ova tvoja opaska govori nešto o tebi, a ne o meni.

 

MasterOfDisaster kaže...
Zanimljivo je kako gorljivo braniš odluku nama nekog predsjednika neke tamo države...

Citiraj tekst kojim "gorljivo branim odluku" tog nekog precjednika. Ili prihvati činjenicu da iz mojih poruka iščitavaš nešto što u njima ne piše, kao što je i iznad slučaj s citiranjem.

 

MasterOfDisaster kaže...
Ti osobno smatraš da je opravdano da cijeli svijet radi jedne osobe i jedne države snosi posljedice samo zato jer to SAD-u smeta, a nikome drugome ne smeta. Pa jel ti sebe čuješ, da li ti uistinu u to vjeruješ, da je jedna osoba u pravu i da je jedna država u pravu i da sve druge države ucjenjuje ili ste samnom ili ste protiv mene.

Eklatantan primjer straw-mana. Izmišljaš nešto što nisam nigdje napisao niti imam takve stavove i onda me na temelju tih svojih izmišljenotina napadaš. Neće ići. Citiraj to za što me optužuješ ili se ispričaj zbog zlonamjernih insinuacija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 20:55 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kineski mediji: Huawei je već razvio svoj OS k
love2ml86 kaže...

Rade (kineske kompanije) most koji mogu raditi jer im država (Kina) subvencionira cijenu rada (damping cijena i samim time niti jedna druga privatna firma ne može ponuditi slične uvjete) i naravno hrpa uvjeta uz cijeli taj posao kojim Kina mic po mic dolazi u vlasništvo nad tvojom državom. To rade u Aziji i Africi siromašnijim zemljama i u tranziciji, također i u Južnoj Americi. Pa i našim susjedima u Crnoj Gori.

 Ček, nije li problem s državnim vlasništvom bio da to ne funkcionira i da je država uvijek loš gospodar? Kako sad oni rasturaju cijeli zapad tim lošim i neuspješnim modelom?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice