Koliko se plastike stvarno reciklira?

poruka: 56
|
čitano: 21.329
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko se plastike stvarno reciklira?".
11 godina
neaktivan
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Spominjale su se bakterije za razgradnju plastike. Što se s tim događa, ima li pomaka?

 
1 1 hvala 1
14 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Inače radim u tvornici plastike. Proizvodnja stretch folije. Daleko je to od 100% recikliranja kako se to priča i reklamira okolo. 

Sto posto recikliranje je ono u procesu proizvodnje, a one korištene punoo manje. Već ako je zamazana, malo masna i sl. baca se...

Steam: nuketown | PSN: berologic | Facebook: Bernard Šaško
Moj PC  
7 0 hvala 2
15 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

A zašto se u nekim gradovima skuplja samo neka plastika, a u drugim sva? Tu se nešto jako mulja oko te reciklaže.

Požega Požega
Slavonski brod Slavonski brod
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

 

Dobar text, koji znastveno objašnava i razotkriva, mantre zelene ideologije.

 

dzg
Moj PC  
6 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?

Zamisli da bakterija za razgradnju plastike pobjegne iz laboratorija u svijet i razmnoži se! :)

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Keso kaže...

Zamisli da bakterija za razgradnju plastike pobjegne iz laboratorija u svijet i razmnoži se! :)

 

Koliko znam bakterije koje razgrađuju plastiku nisu stvorene u laboratoriju nego pronađene na smetlištu. Slično je sa ličinkama moljaca. Nije da ih u prirodi nema, stvar je u tome da ih nema toliko i ne mogu tako brzo reciklirati koliko se proizvodi.

 

Inače, recikliranje plastike kod ljudi praktički ne postoji - postoji down-cycling i to uglavnom jednokratan tako da je termin "reciklaža" neprimjeren i koristi se, po običaju, u svrhe zavaravanja.

Amenoum
3 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Evolucija organizama koji su sposobni jesti plastiku je tek počela
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 14:44 (Gallu).
2 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
dejo6 kaže...

A zašto se u nekim gradovima skuplja samo neka plastika, a u drugim sva? Tu se nešto jako mulja oko te reciklaže.

 Plastičnu ambalažu motornih ulja, pesticida, herbicida, insekticida, otrova, zakopam u susjedov vrt po noći, da ne zagađujem okoliš.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
16 mjeseci
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Deprimira i osvješćuje, posebno "zelene". Ako želimo reciklirati veću količinu plastike treba onda bolje razdvajati različite vrste plastike. Uz to, zašto miješamo s metalnim otpadom? I to s aluminijiskom i metalnom ambalažom ?! Osobno se bavim projektom otpadne plastike, ali za sada koristim samo HDPE i LDPE. Ostalo je za sada neupotrebljivo. Čemu je**no razdvajanje ako veći dio toga ne možemo reciklirati !? Samo neznalice i ignoranti ne znaju koliko je dioxin toksičan, kakvo je**no spaljivanje !!

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 23:00 (Samuel4).
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Samuel4 kaže...

Deprimira i osvješćuje, posebno "zelene". Ako želimo reciklirati veću količinu plastike treba onda bolje razdvajati različite vrste plastike. Uz to, zašto miješamo s metalnim otpadom? I to s aluminijiskom i metalnom ambalažom ?! Osobno se bavim projektom otpadne plastike, ali za sada koristim samo HDPE i LDPE. Ostalo je za sada neupotrebljivo. Čemu je**no razdvajanje ako veći dio toga ne možemo reciklirati !? Samo neznalice i ignoranti ne znaju koliko je dioxin toksičan, kakvo je**no spaljivanje !!

 Jel mozes nesto vise napisat o projektu ? 

Kaj tocno radite i kuda to ide ? 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
3 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
PE se može bez problema spaljivati bez bojazni o dioxinima
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Bitno da se zabranjuju plastične slamke
Ja rekoh
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 mjeseci
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?

 

Santana : Jel mozes nesto vise napisat o projektu ? Kaj tocno radite i kuda to ide ? 

---------------

Pa radi se o konceptu "popravi - ponovno upotrijebi - recikliraj" a odnosi se ne samo na otpadnu plastiku nego i na popravak npr. LCD TV-a ili zamjeni NiCd/NiMh baterija u uređajima koji nisu za to predviđeni (npr baterije za aku-bušilice) i to tamo gdje nema za kupiti zamjenske baterije i slično. Za HDPE (kasnije možda i LDPE) imam projekt za napraviti npr. manji namještaj (police, ormarići) ali treba riješiti strukturalnu čvrstoću naspram debljine panela od HDPE-a pošto je dosta težak kada je debeo (probaj rastopiti boce/spremnike od HDPE-a u ploču veličine npr. tipkovnice za PC debeo 2 cm pa ćeš vidjeti koliko je težak). Stvar je u tome što imam posao koji "plaća račune" pa ne mogu za sada odvojiti puno vremena za projekt. Ima milijun stvari koje možeš popraviti i reciklirati. Radim i na staklu i metalu (limenke za hranu npr).

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 9:48 (Samuel4).
4 godine
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Jos jedna prevara od zelenih. 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Rjesenje je jednostavno.....

Da bi reciklirali vise plastike, moramo proizvesti vise plastike.

There....problem solved. :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Recikliranje je obična prevara. Em trošimo vrijeme, em trošimo novac na "recikliranje", na kante, posebne vrećice, posebne kante, poseban odvoz i to sve skupa je neisplativo. Nitko ne želi pokazati i reći da je problem u načinu na koji se proizvodi distribuiraju, a pogotovo u zadnje vrijeme sve manja i manja pakiranja, manje gramaže, a plastika ista ili čak i veća. Zabranite pakiranje u plastiku, a proizvodi koji trebaju plastiku neka budu za veće količine, ne litru, komad itd. Imam obitelj, trošimo šampona, sapuna, svega i u pravilu bi mi bilo zgodno imati 5 litara koje bih doma pretakao i to obično i radimo, kupimo neko veliko pakiranja i pretočimo sapun, ulje i slično. No neke stvari ne možeš kupiti na veliko. Jako puno plastike ostaje, jednu vreću napunimo tjedno. Zabranite plastiku pa će je biti manje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.3.2023 15:13 (zbuzanic).
Moj PC  
14 1 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Ovo je kao da pišeš da treba zabranit benzin.
Šta da ja kupim pet litara sapuna koji će mi trajat ko Joža Manolić?
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Silvio3105:

Zašto ne? Sapun je zapravo smiješno jeftin - plaćaš jednokratnu pumpicu, bocu i marketing. Sapun je samo pomoćno sredstvo za uvaljivanje reklame.
Ja rekoh
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Plaćam bocu i sapun. Boca je minorna cijena. Sapun sipam i dispenzer
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Samuel4:

Govoriš o drugom životu, kao što stara bačva postane stol. To ne mijenja fundamentalni problem plastike - nerazgradiva je a i ne može se beskonačno puta pretopiti

Čak i ovih 10% iz članka se odnosi na second life a ne na stvarno beskonačno recikliranje. Kao željezo, npr.

Ne kažem da je to loša stvar jer nije, ali to ne mijenja osnovni problem. Stanovnici planeta su pristojno kondicionirani - stisni, sortiraj u pravu kantu i problem riješen. Svakod dana jedna kanta smeća magično nestane s našeg prilaza. Na to dodaš Možemo i ostale pametnjakoviće koji idu tako daleko da tvrde da mi proizvodimo smeće i da nam treba naplatiti po količini a zapravo su g…a koja nas hoće oderati dok njihovi sponzori proizvode sve veće količine smeća. S jedne strane su u pravu - troškovi im rastu obzirom da se plastika ne reciklira, svake godine trebaju sve veći i veći deponij za gomilanje tog smeća. S druge strane, problem je u onom koji stavlja smeće u opticaj - ti i ja ne možemo odabrati TV koji nije pakiran u plastičnu foliju i stiropor stoga bi njima trebali ispostaviti račun a ne nama.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Naplate proizvođačima plastile, kako ne... A kome onda proizvođač plastike naplate?
14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Gallu kaže...
Naplate proizvođačima plastile, kako ne... A kome onda proizvođač plastike naplate?

 Kome uspiju ali nemogu bas na prisilno kao sto mogu neki...

14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Odavno mislim da skupljanje plastike ima smisla samo da bi sva bila na jednom mjestu kada se izmisli proces za reciklažu/obradu ili kada Musk smisli ekonomičan odvoz plastike na sunce. Ovo skupljanje je totalno bezveze. Umjesto zabrane u EU bolje bi bilo da se vidi na koji način unificirati vrste plastike i onda lakše reciklirati. Da li zaista treba 50 vrsta plastike? To mene zanima
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Gallu:

Ne mislim bukvalno ispostaviti račun već im dati obavezu da je uzmu natrag i pobrinu se za nju a da ne otruju okoliš. Brzo bi smislili nekaj bolje
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 0:12 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
CroDexter:

Plastika je tu jer se od nje sve može napraviti, jeftino i brzo. Zato je ima u tisućama varijanti. Pitanje je može li to planet podnijeti
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Da, izveli bi je u najsiromašnije zemlje Afrike i Azije, gdje vlada bezakonje, što već sada i rade.
Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
CroDexter kaže...
Odavno mislim da skupljanje plastike ima smisla samo da bi sva bila na jednom mjestu kada se izmisli proces za reciklažu/obradu ili kada Musk smisli ekonomičan odvoz plastike na sunce. 

Prije će Sunce nabreknuti i spržiti plastiku na Zemlji.

Amenoum
6 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Reciklaža plastike je dobra, funkcionira u granicama mogućnosti. Laički, koliko je meni objašnjeno, dodaje se "novoj, svježoj" smjesi u maksimalnom mogućem postotku. Ne može se potpuno reciklirat jer većina plastike, s obzirom na svoj kemijski sastav i kemijsku vezu, gubi svojstva zbog kojih ih koristimo. Što se tiče spaljivanja, ja sam 100% pobornik toga. Kontrolirano spaljivanje smeća, uz veoma skupe, ali učinkovite katalizatore, filtre, kemijske i organske, nema tolike opasnosti za ljude. Velika je prednost jer se smanji količina govana koje vjetar raspuhuje, u mikro i nano veličinama, koja nam već kolaju krvožilnim sustavom. Također, temperatura izgaranja je krucijalna za svaku kemijsku reakciju oksidacije. Oksidacija, princip rada turbine, upumpavaš zrak u kotao, dižeš temperaturu, povećavaš korisnost i smanjuješ emisije bilo čega. Ali gospodin je pročitao da mali Mika na selu pali plastiku na livadi i gume i da to stvara dioxine. Stoga, gospodin piše, kakvo paljenje, reeeeeeeeeeeeeeeeeeee. O smanjenju volumena otpada radi spaljivanja u spalionici da i ne govorimo. O proizvedenoj toplinskoj energiji, koja grije vodu, čija para ide ljeti na lopatice turbine i dela struju za tvoju klimu, gospodine dioxin, a zimi ti grije gu**cu preko gradske toplane, nećemo govorit. A zeleni iz EU daju potpore za takve projekte. Zamisli si biznis, iz cijele RH smece ide u Zagreb u suvremenu ogromnu spalionicu koja u kompleksu ima generator i kotlovnicu spojenu na sustav toplovoda. Ali... Dioxin.
edit: pardon, na periferiji, 5-10 kilometara od Zagreba, da se ljudi ne preplaše.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 16:47 (cvaja997).
Moj PC  
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Nemoj proupitkivati g. Gallua
15 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
CroDexter:

Plastika je tu jer se od nje sve može napraviti, jeftino i brzo. Zato je ima u tisućama varijanti. Pitanje je može li to planet podnijeti

 Planet može bez problema, njemu plastika ne smeta ni najmanje. Smeta životu na planetu. Pošto plastika ne zagađuje jer se jako sporo raspada, najbolje ju na jednu hrpu dok ne nađemo efikasan način da je se riješimo.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice