Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

poruka: 20
|
čitano: 5.971
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR".
6 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Realno...pored mobitela...samo entuzijasti i oni koji žive od toga kupuju fotoaparate i opremu...jedan ok objektiv skuplji nego high end smartphone...A s obzirom da i onako 99% fotografija nikad ne ugleda papir...nego razne ekrane..odnosno većina se gleda na ekranima od 6"...

 

Sad je glavna camera na smartphone dosegnula psihološku granicu od 1"....sljedeće je ove ostale da im raste površina senzora

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
10 2 hvala 0
16 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

.

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2022 20:54 (nixass).
Moj PC  
0 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Nisam Damir Hojka no draže mi je fotkati DSLRom i uređivati na kompu. Fotke na mobu izgledaju okej dok su na malom, a gustom zaslonu. Otvoriš na PCu i vidiš koliko je loša
3 godine
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
HCMAA kaže...

Realno...pored mobitela...samo entuzijasti i oni koji žive od toga kupuju fotoaparate i opremu...jedan ok objektiv skuplji nego high end smartphone...A s obzirom da i onako 99% fotografija nikad ne ugleda papir...nego razne ekrane..odnosno većina se gleda na ekranima od 6"...

 

Sad je glavna camera na smartphone dosegnula psihološku granicu od 1"....sljedeće je ove ostale da im raste površina senzora

 

 

Kad bi narasla povrsina i "flange distance" ce biti dublji. Na 1" senzoru je ona 8 i nesto sitno milimetara, s vecim senzorom se to drasticno povecava sto vjerujem da je 1" zapravo maksimu sto ces ikada vidjeti jer je na Aps-c senzoru to minimum od 16mm

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2022 0:04 (Boris grozni).
9 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Mislim da je pad prodaje uzrokovan cijenom, ne time što poneki smartphone ima dobru kameru. DSLR bio je oduvijek rezerviran za fotografe i entuzijaste koji su htjeli punu kontrolu nad fotografijom i vrhunsku kvalitetu, počevši od RAW formata do kalibracije, za čime smartphone još uvijek zaostaje. No, ako je po cijeni jedna DSLR kamera jednaka nekom smartphoneu s dobrom kamerom, čak će i zagriženi entuzijasti doći u dvojbu i odlučiti se za smartphone koji im je praktičniji za upotrebu, prvenstveno time što im je gotovo uvijek pri ruci. Sve ostalo, razni teleobjektivi, makroobjektivi, filteri i ostali dodaci i dalje će biti prevladavajući sa DSLR kamerama i to je nešto o čemu smartphone može za sada samo sanjati.***

 

*** Za one koji žele znati više - Standardni RGB zapis fotografije može sadržavati 16 777 216 boja. Softverska obrada fotografije pri manipulaciji s bojama, na primjer dodavanje žute boje na fotografiju, kao da je snimljena kroz žuti filter na objektivu, smanjuje broj određenih nijansi boja na fotografiji i to može biti veći broj nijansi nego da se fotografija odmah napravila s žutim filterom na objektivu kamere. Isto tako posvjetljivanje fotografije na računalu ubija broj jedinstvenih boja. Konkretno, neka fotorafija može imati, karikiram, 100 tisuća različitih boja i nijansi boja koje nakon manipulacije padnu na 90 tisuća. To na nekoj šarenoj fotografiji ne izgleda velika razlika, čovjek bi rekao 10%, no pri fotografijama gdje imate puno sličnih nijansi određene boje i gdje je brojka manja, utjecaj na broj nijansi može biti puno veći. To su npr. fotografije mora, neba, snijega, livade, makro snimka lista biljke, gdje prevladavaju plave, sive i zelene nijanse i gdje manipulacija slike ima itekako vidljive posljedice u vidu gubitka detalja.

Svojedobno sam imao raspravu s kolegom koji je radio na rotacionom skeneru oko kalibracije skeniranja fotografija. Neke fotografije je odskenirao dosta tamno i na moju molbu da pri skeniranju posvijetli sliku pitao me zašto pa sam mu odmah pokazo što se dešava ako ja računalno obradim fotografiju. Uglavnom, ispalo je da broj boja bude nakon posvjetljavanja slike na računalu nekih 10% manji, a pri posvjetljavanju kod skeniranja taj broj bude cca 3-5% manji nego kod originalo neposvijetljene fotografije, što naravno ovisi o samoj fotografiji i broju jedinstvenih boja same fotografije.

Evo primjer:

Ova fotografija (ne znam jesam li našao istu na webu koju imam kao wallpaper na svom računalu) ima 101 675 različitih boja. Posvijetlio sam fotografiju za 10% i nakon toga dobio 93 877 različitih boja na fotografiji [Processing result - IMG online]. Smanjen je broj tamnih boja i nijansi i na prvi pogled bi korisnik rekao da je svjetlija fotografija bolja, no treba voditi računa o tome da ekran zavarava jer ne prikaže dovoljan broj različitih tamnih boja, a otisak na papiru bi to itekako dobro prikazao. Zato je dobra fotografija osnova bilo kakvog kvalitetnog tiskanog materijala, ali isto tako i dobrog digitalnog materijala visoke rezolucije.

Razlika je itekako vidljiva golim okom kada se usporedi fotografija prije i nakon manipulacije, ne samo u svjetlini već i u detaljima, slobodno probate sami.

 

Zbog takvih stvari je DSLR (bio) cijenjen i zato su fotografi obožavali RAW format za daljnju obradu u računalu. Da, i oni obrađuju fotografije na računalu, ali računajte da je velika razlika imate li u startu napravljenu dobru fotografiju s puno nijasni i detalja i imate li fotografiju s preko 100 000 različitih boja ili obrađujete fotografiju koja u startu ima 90 tisuća boja. Razlika od 10% nekad predstavlja razliku između dobre i loše fotografije odnosno dobrog i lošeg rezultata rada.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2022 8:19 (Thinker).
 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Jednostavno je stvar tradeoffa. Nekad su svi imali fotiće (kompakte) jer su kamere na mobitelima bile sranje. Fotić bi se nosio na izlete, fešte i slično gdje bi htio fotke za pamćenje. Većina vaših slika iz albuma (ako ih uopće imate) su napravljene fotićem. 

 

Kako su kamere u mobitelima postajale bolje, tako je imalo sve manje smisla nositi poseban aparat u drugom džepu, koji zauzima mjesto, treba misliti o njegovoj bateriji, treba ga posebno vaditi iz futrole (a mobitel je uvijek tu, pri ruci). I sam sam to primijetio, nije da ne želim fotkati fotićem, nego kad situacija zatreba - mobitel je tu, a fotić treba vaditi, kopati....

 

Ne zaboravimo isto tranziciju s izrađenih fotki na digitalne. Proces je prije bio fotić -> studio -> fotka. Uskoro, Fejs/instagram su postali glavni medij tako da imaš ili proces

smartphone -> fejs

ili

fotić -> kabel + komp -> fejs

pobjednik je očit

 

Naravno, fotić je ostao za entuzijaste, ali s toga da svačija teta i ujna nosi fotić do toga da ga imaju samo entuzijasti koji kasnije retuširaju fotke, dijele ih međusobno i sl.... velik je to pad

 

Osobno i dalje posjedujem fotić koji nosim na izlete, posebne prilike kad hoću da slika bude "poštena", ali sve gornje trendove sam primijetio i na sebi. Koliko god mi je žao fotića, toliko mi je ipak drago da imamo skoro dovoljnu alternativu uvijek u džepu. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2022 8:54 (encoding).
 
3 0 hvala 0
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
HCMAA kaže...

Realno...pored mobitela...samo entuzijasti i oni koji žive od toga kupuju fotoaparate i opremu...jedan ok objektiv skuplji nego high end smartphone...A s obzirom da i onako 99% fotografija nikad ne ugleda papir...nego razne ekrane..odnosno većina se gleda na ekranima od 6"...

 

Sad je glavna camera na smartphone dosegnula psihološku granicu od 1"....sljedeće je ove ostale da im raste površina senzora

 

 

 ... i koliko znam, povećaju debljinu smartphonea što je oksimoron.

16 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Bavim se fotografijom profesionalno već duže vrijeme i imao sam razne SLR, DSLR, mirrorless i naravno mobitele.

Mobiteli su došli na razinu da za veliku većinu ljudi ne treba ništa bolje, a da ne govorim koliko su praktičniji od bilo kakvog fotoaparata jer ih uvijek imaš kraj sebe, te naravno u digitalnim okruženju su jedini "nativni" uređaj.

Prednost fotoaparata je da imaš puno bolju kontrolu, ergonomiju, mogućnost mogućnost korištenja dodatnih objektiva, vanjske rasvjete i bliceva što nikad neće biti moguće na mobitelu.

Najbitnija stvar kod mobitela je što su uvijek uz tebe a u zadnje vrijeme su postali više nego dovoljni za veliku većinu ljudi.

Također zadnjih godina napredak mobitela je daleko veći nego fotoaparata, a mogućnosti nadilaze u nekim stvarima klasične fotoaparate primjerice: kombiniranje višestrukih ekspozicija, umjetni bokeh, snimanje videa, dulje ekspozicije bez stativa i još neke funkcije koje su danas daleko superiornije na mobitelima nego na fotoaparatu.

Samo brzo kombiniranje desetak ekspozicija u jednu daje ogromnu prednost mobitelima što se tiče dinamičkog raspona, a za dobiti taj rezultat na fotoaparatu bi zahtjevalo ne samo jednu RAW sliku negu seriju plus zafrkanciju u postprodukciji što malo ljudi zna ili želi tako je razumljivo da su mobiteli postali daleko najdominantniji oblik fotoaparata.

Mislim da i velika većina profesionalnih fotografa preferira moderni mobitel nad profesionalnim fotoaparatom za 90% privatnih stvari.
 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Vlasnik sam dslr-a Nikon D5200, a da imam love, rado bih kupio i boljega. Slike na mobitelu su (što se mene tiče)  samo za onako, usputno pokazivanje. Što je netko prije rekao, dobre na malom 6" ekranu, znatno slabije na monitoru. Jednostavno, mada je sa zumom 18 -200 velik i težak, za mene je moj dslr još uvijek glavni aparat za snimanje fotki, jednostavno su bolje. I mada je u pravu onaj tko je rekao da 99% fotki nisu na papiru nego ih se gleda na nekom ekranu, ja svejedno više volim dslr. I ovaj novi tip bez zrcala je sigurno puno bolji od mobitela, pa ako se stvori prilika i skupi neka lova, možda odem na nekog novog, radije nego snimati sa mobitelom. Osim toga, ako ostanem na Nikonu, uz adapter mogu i dalje koristiti moja 4 Nikon objektiva koje već imam, ako ostanem na APS-C senzoru, ako bi se išlo full frame (moji mokri snovi, mada, realno za moje potrebe jednostavno nepotrebno jer i ovaj senzor daje odlične rezultate. Tako, žao mi je da jedna generacija koja je tu već desetljećima polako odlazi ali ipak njegova zamjena će biti više nego dostojna. Zato, neka Nikon nastavi i dalje sa kvalitetnim DSL aparatima, kada je već umirovio DSLR. Naravno, ne samo Nikon, nego i Canon, Sony i ostali koji rade kvalitetne aparate.

Usput, znam da sam to već jednom davno napisao, ali jednostavno moram: Jednom za vrijeme odmora uđe klinac u moj razred, da mi se pohvali svojim novim Samsung Galaxy telefonom. Kraj mene je bio moj Nikon d5100 (tek kasnije sam nabavio D5200). Pita mene mali :"Učitelju, koliko MPx ima Vaš aparat?"  16, kažem ja njemu. On na to reče "Ha, moj je mobitelj bolji, ima 23 ili tako nešto. Pitam ja njega, misli li on da zbog toga njegov mobitel daje bolju sliku. Naravno, kaže on, 23 je veće od 16. Onda smo otišli van i snimili seriju fotografija sa potpuno istim motivima, sa svim postavkama na automatici. Otišli smo u razred, stavili slike na 2 računala jedno kraj drugoga i počeli pregledavati slike. Kad čujem maloga kako ispod glasa psuje, zašto su njegove slike pune kockica, šuma i neoštrine, dok su moje čiste. Onda sam mu objasnio što je senzor na aparatu, kako radi i zašto je bitna njegova veličina. Nakon toga više nije tvrdio da njegov mobitel ima bolju sliku od DSLR-a. Mada, s obzirom kako se tehnologija fotoaparata na mobitelu razvija, dobivaju sve veće i bolje senzore, možda za koju godinu nabavim mobitel koji će imati slike kojoj ja neću imati zamjerke i prebacim se sa dsl-a na mobitel kao glavni uređaj za snimanje fotografija i videa. Lakše je i jednostavnije, a ako po kvaliteti ne bude puno slabiji od dsl-a, onda dsl polako gubi svoj smisao za sve osim za specijalne profesionalne namjene.

 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2022 11:52 (učo).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Kada se govori o DSLRu ključna riječ su bili i ostali - objektivi. Ako postoji razlog zbog kojeg će se te kamere sigurno još neko vrijeme koristiti u profesionalne svrhe te od strane fotografskih entuzijasta, onda su to kvalitetni objektivi kojih ima u velikim količinama ‘out there’ i koji su daleko važniji za krajnji rezultat nego sama kamera. Nabaviti novu mirrorless kameru je jedno, ali uz nju izgraditi i odgovarajući sustav stakala je nešto sasvim drugo, no cijela stvar tek tada ima smisla. Tranzicija na novu tehnologiju je možda neizbježna, ali za postojeće korisnike s kolekcijom pomno odabranih objektiva, a koji istovremeno fotografijom ne zarađuju novac, mogla bi biti i prilično bolna (prije svega financijski).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
#učo

Imam
Sony A6000(kit objektiv+sigma 60mm/2.8+Macro 35mm
Olympus PEN-8(macro objektiv+40-150mm)

Mobitel:
+Spontanost
+Bolje bilo kakva fotografija nego nikakva
+Mobilnost
+U svakom trenutku takoreći u ruci znači za dokumentarističku fotografiju nema bolje

Foto:
+Kvaliteta
-nepraktičnost
-gubitak dragocjenih trenutaka jer nije stalno pri ruci
-uz foto obvezatno i PC


Učlanim se u foto klub krajem 2014...tada krenem ozbiljne u taj svijet s savjetima s youtube...u foto klubu sam naučio jedno veliko NIŠTA...valjda naš klub je najgori u državi:(

Sve u svemu...foto je za kad planiraš...a to je rijetko...s druge strane kad onako svakodnevno se skitaš i primjetiš štogod zanimljivo onda smartphone tu uskače....šta mi vrijedi A6000 + objektivi kad 99% vremena poradi nepraktičnost su u ormaru

Šta se tiče pixel peeping-a:(.....stvar je u objektivima...ono kolega se hvali...kakvi objektiv sam kupio....F ovo...ono...odem na internet...oštrina za khurac...ali on....većina to ne vidi


Na kraju dana kod izložbene fotografije se gleda taj umjetnički dojam...A ne tehnički aspekt....A u tom slučaju nije bitan hardware u ruci nego osoba,koja ga koristi....tako da onaj koji zna bude i sa smartphone napravi oku zanimljivu fotografiju...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
12 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Možemo mi hvaliti napredak kvalitete fotografije na spartphoneima do prekosutra, ali kod brzih pokretnih scena (djeca i životinje) te čim osvjetljenje nije savršeno se dotična raspada. A nije da imam shrot od uređaja.

RU isto vrijeme ovo su rzlozi zašto nemam niti ću ikada imati običan fotoaparat:
1. Cijena
2. Nužnost postprodukcije
3. Petljanje s objektivima
4. Nepraktičnost prenošenja 24/7

U idealnom svijetu, smartphone bi imao 1" senzor i dugo najavljivanu vodenu leću. Tada bi mogao dati upotrebljive slike za digitalni okvir od 20"
Moj PC  
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Fotići budu umrli kad na mobu budem mogao kontrolirati fokus, otvor blende i pravi zoom.
No onda mob više neće biti mob
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem

Učo, i ja imam Nikona,ali za posebne prigode.Svakodnevno rabim mobitel jer je praktičniji. 

8 godina
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Nista cudno. DSLR nema vise nist novo za ponudit. Ogranicen je mehanikom, a tehnologija mora napredovat.

 

Ja fotografiram za sebe iz zabave. Mobitel mi to ne pruza, a dosadio mi je i mirrorless fotoaparat kojeg sam imao(Fuji X-T2)

Prebacio sam se na analognu fotografiju i uzivam. Volim taj proces razvijanja filma i slika, a i sam fotoaparat mi je super.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Santana kaže...

Nista cudno. DSLR nema vise nist novo za ponudit. Ogranicen je mehanikom, a tehnologija mora napredovat.

 

Ja fotografiram za sebe iz zabave. Mobitel mi to ne pruza, a dosadio mi je i mirrorless fotoaparat kojeg sam imao(Fuji X-T2)

Prebacio sam se na analognu fotografiju i uzivam. Volim taj proces razvijanja filma i slika, a i sam fotoaparat mi je super.

 

 I ja sam kao klinac u 5. razredu naučio kako se razvijaju filmovi i fotografije. Zadnji puta sam to radio prije nekih 20-25 godina. I mnoge svoje generacije učenika sam učio razvijati filmove i izrađivati slike, ali došla je digitalija i malo kome se to još da raditi. Šteta, proces je zanimljiv i pomalo nalikuje na čaroliju kada na bijelom listu papira počne pojavljivati slika, dok papir pomičeš u razvijaču. Negdje još uvijek imam svog Opemusa, kadice za kemikalije i dozu za razvijanje filmova, ali mora da ih je prekrila debela prašina zaborava. Što ćemo, napredak traži svoje. Prije neki dan sam testirao ispravnost svojih analognih aparata, Minolte X700 i Praktice PLC 2. Nažalost, silne godine su im donijele to da Praktica više ne "tuče", a Minolta, kako god je postavio tuče samo 1/60, a ako postavim na bilo koju drugu vrijednost, eksponira jednako. Osim toga i lamele blende u objektivima rade ali usporeno. Mada su bili na suhom, sa manje više istom temperaturom, ipak su kroz godine ostarili i prestali raditi, tako da više nemam s čime raditi analognu fotografiju. Uvijek sam mislio kako ću kad-tad izvući te stare aparate i nešto snimati s njima, ali kako stvari stoje to se više neće dogoditi.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2022 8:30 (učo).
12 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
kerum kaže...
Možemo mi hvaliti napredak kvalitete fotografije na spartphoneima do prekosutra, ali kod brzih pokretnih scena (djeca i životinje) te čim osvjetljenje nije savršeno se dotična raspada. A nije da imam shrot od uređaja.

RU isto vrijeme ovo su rzlozi zašto nemam niti ću ikada imati običan fotoaparat:
1. Cijena
2. Nužnost postprodukcije
3. Petljanje s objektivima
4. Nepraktičnost prenošenja 24/7

U idealnom svijetu, smartphone bi imao 1" senzor i dugo najavljivanu vodenu leću. Tada bi mogao dati upotrebljive slike za digitalni okvir od 20"

 1. stoji

2. postprodukcija nije nužna, ona je opcija

3. ne nužno. Postoje aparati s fiksnim objektivom ali i univerzalni objektivi koji pokrivaju veliku većinu potreba. Kaoi i kod postprodukcije, potreba za objektivima javlja se isključivo zato jer korisnik od fotografije traži više. Kod mobitela se pomiriš sa "što je, tu je"

4. najveći problem. 95% najdražih fotografija koje imam od 2010 na ovamo snimljene su mobitelom. 

8 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
učo kaže...
Santana kaže...

Nista cudno. DSLR nema vise nist novo za ponudit. Ogranicen je mehanikom, a tehnologija mora napredovat.

 

Ja fotografiram za sebe iz zabave. Mobitel mi to ne pruza, a dosadio mi je i mirrorless fotoaparat kojeg sam imao(Fuji X-T2)

Prebacio sam se na analognu fotografiju i uzivam. Volim taj proces razvijanja filma i slika, a i sam fotoaparat mi je super.

 

 I ja sam kao klinac u 5. razredu naučio kako se razvijaju filmovi i fotografije. Zadnji puta sam to radio prije nekih 20-25 godina. I mnoge svoje generacije učenika sam učio razvijati filmove i izrađivati slike, ali došla je digitalija i malo kome se to još da raditi. Šteta, proces je zanimljiv i pomalo nalikuje na čaroliju kada na bijelom listu papira počne pojavljivati slika, dok papir pomičeš u razvijaču. Negdje još uvijek imam svog Opemusa, kadice za kemikalije i dozu za razvijanje filmova, ali mora da ih je prekrila debela prašina zaborava. Što ćemo, napredak traži svoje. Prije neki dan sam testirao ispravnost svojih analognih aparata, Minolte X700 i Praktice PLC 2. Nažalost, silne godine su im donijele to da Praktica više ne "tuče", a Minolta, kako god je postavio tuče samo 1/60, a ako postavim na bilo koju drugu vrijednost, eksponira jednako. Osim toga i lamele blende u objektivima rade ali usporeno. Mada su bili na suhom, sa manje više istom temperaturom, ipak su kroz godine ostarili i prestali raditi, tako da više nemam s čime raditi analognu fotografiju. Uvijek sam mislio kako ću kad-tad izvući te stare aparate i nešto snimati s njima, ali kako stvari stoje to se više neće dogoditi.

 Baš sam nabavio Opemusa od nekog profesora preko oglasa.

Kaj se tice fotoaparata to je šteta. Godine cine svoje, a oni ne vole stajanje. Iako bi Minolta mogla radit. Neki fotoaparati kad im ode baterija ili kad nema baterije mogu samo na jednoj brzini okidat i to obicno bude 1/60.

 

Moj fotoaparat je iz 81. i kad sam ga nabavio imao je hrpu problema koje sam uspio sam uklonit inace bi ga dao u  fotoelektronik na  servis. Imam jedan objektiv koji bi im mogo dat da srede jer njega se ipak bojim otvarat.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
2 godine
offline
Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem DSLR

Probao skoro sve od Sonya, Nikona i Canona što dslr što mirrorles, dslr je mrtav iz razloga kao i stari crt Tv-i, preteski i preglomazni!

Došli su novi manji, lakši i brži! Jedino je problem cijena koja je doslovno skocila i do 5x više nego što su to bila neka Dslr tijela, što aps-c tako i FF djelu.

Eno Fuji je nedavno izbacio aps-c tijelo od 2500€ na koji nemam komentar da je i od zlata

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kraj još jedne ere: Nikon prestaje s razvojem
Kobajagi kaže...

Probao skoro sve od Sonya, Nikona i Canona što dslr što mirrorles, dslr je mrtav iz razloga kao i stari crt Tv-i, preteski i preglomazni!

Došli su novi manji, lakši i brži! Jedino je problem cijena koja je doslovno skocila i do 5x više nego što su to bila neka Dslr tijela, što aps-c tako i FF djelu.

Eno Fuji je nedavno izbacio aps-c tijelo od 2500€ na koji nemam komentar da je i od zlata

 

Ma između ostalog je mrtav jer je naporan - moraš paziti na milion i jednu stvar i odavno je udario zid - kad su mirrorlessi počeli fobivati stvari poput eye detect auto fokusa i milion i jednu stvar koja ti drastično olakšava ( a između ostalog pošto "senzor gleda scenu" on riješi mjerenje scene kako ga ti ne možeš namjestiti da ti najvješiti fotograf na svijetu i to sve radi u skeundi i "za đabe" znači olakša ti sve i još ti daje abnormalnu prednost sa tipa eye af tracking )..

 

Osim toga jeftiniji su za izradu tak da

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice