Moralna dilema – kompjutora

poruka: 168
|
čitano: 26.257
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Moralna dilema – kompjutora".
8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Što znači ova rečenica, prva u odgovoru na moje mišljenje:

Stvar je u tome da smo došli na razinu da je manje-više globalno prihvaćena i impelemntirana jednakost među ljudima, tamo gdje nije nitko od nas ionako ne bi htio živjeti i njihova nas razmišljanja ne zanimaju.

Ništa drugo nego netrpeljivost. Moj sustav vrijednosti je OK, tuđi nije. I pri tome ne mislite da će ta vozila trebati prodavati i tamo "gdje nije nitko od nas ionake ne bi htio živjeti"? Pitate li se bi li ljudi od tamo htjeli živjeti u našem sustavu vrijednosti. I što znači "jednakost među ljudima"? Razumiju li je svi ljudi jednako? (Vi je očito razumijete tako da se smatrate sposobnim recenzirati jedan vrhunski znanstveni članak. Jer zašto konačno ne biste bili "jednaki" njegovim autorima i službenim recenzentima!) Ovakvi stavovi gotovo da su rasistički. Pomalo me podsjeća na rasprave pripadaju li "divljaci" s one strane oceana ljudskoj vrsti. Nadam se da će drugi čitatelji od ove prepiske izvući neku pouku.
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Da bih pojasnio čitatelju o čemu se u ovom istraživanju radi, opisat ću što mu je prethodilo:

1.) Napisan je znanstveni projekt u kojem su podrobno opisane metode, razlozi i očekivani rezultati istraživanja. Na temelju tog projekta dobiven je novac, no prije je morao proći recenzentski postupak (obično dva recenzenta, naravno anonimna).
2.) Kada je istraživanje bilo gotovo u pisanju članka sudjelovalo je svih osam autora. Svaki je, razumije se, mogao kritizirati ono što su drugi napisali. Pri tome je rad pročišćen.
3.) Rad je poslan u časopis Nature. Kako taj časopis ima izuzetno visoke kriterije (objavljivanje u Nature čini vrh znanstvene karijere) urednik po svome nahođenju obično odbije 90 posto rukopisa, jer ih smatra nedovoljno relevantnima, ne ulazeći pritom u njihovu znanstveno-stručnu kvalitetu.
4.) Članak potom ide na tri recenzije, čitanja vrhunskih stručnjaka iz područja imena kojih je također nepoznata autoru.
5.) Svi se recenzenti trebaju složiti da je članak sa stručne strane OK, te sugeriraju manje ispravke.
6.) Autori prihvaćaju ispravke ili ih ne prihvaćaju, no ako ih ne prihvate trebaju ih valjano obrazložiti.
7.) Urednik pregledava i zaključuje jesu li sve ispravke unešene, a za one koje nisu šalje recenzentu da se složi ili ne složi s autorima.
8.) Nakon što se članak prelomi, šalje se korekturni primjerak autorima koji imaju prilike ispraviti još koju pogrešku ako je nađu.
9.) Članak izađe i onda, i onda....
onda se nađe netko od čitatelja BUG online da kaže kako sve to NE VALJA NIŠTA!
 
3 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
HCMAA kaže...
Ako "vjernici" imaju pravo da tumače svoje knjige kako njima odgovara.... onda i AI ima isto na to pravo

 Nema.

11 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora

Evo jedan interesantni članak:

https://www.npr.org/sections/health-shots/2018/12/22/679083038/researchers-show-parachutes-dont-work-but-there-s-a-catch?utm_source=pocket&utm_medium=email&utm_campaign=pockethits

 

U tekstu je komentar autora članka, tako da je dostupno odmah "što je autor htio reći"

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Nitko ne spori da li je istraživanje provedeno u skladu sa znanstvenom metodom ni da li su zaključci u skladu s rezultatima. Sporimo dvije stvari:
1.) Vaš zaključak o tome tko više vrednuje ljudski život, a kojeg studija ne potvrđuje.
2.) Primjenjivost ovakvih rezultata. Oni svakako mogu biti korisni, ali sami za sebe malo govore. Moral je ideal, u praksi ljudi postupaju drugačije, ali isto tako se ljudi nastoje opisati u što boljem svjetlu, pa, dok svakodnevne reakcije imaju u pravilu odstupanje u smjeru sebičnosti, hipotetski odgovori odstupaju u smjeru altruizma. Sve dok se to ima na umu, samo istraživanje može biti djelomično korisno, međutim, ne može se tvrditi da direktno opisuju moralne standarde.

Korištenje činjenice da je studija prošla review za izvlačenje proizvoljnih zaključaka koji nisu tema studije ili nisu podržani studijom je kombinacija cherry pickinga i argumenta iz autoriteta.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Molim, molim, možda ja ne razumijem, no kako biste vi razumjeli rečenicu (str. 60):

Of these, the most notable effects are driven by gender and religiosity of respondents. For example, male respondents are 0.06% less inclined to spare females, whereas one increase in standard deviation of religiosity of the respondents is associated with 0.09% more inclination to spare humans.

Što ćemo, ni najtvrđi znanstveni dokazi ne mogu ukloniti predrasude. Eto, to je novina našega doba: ako ti se nešto ne sviđa, to proglašavaš predrasudom, ma kakvo god osvjedočenje stoji iza toga.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora

Predrasude nam stvaraju problem kod postizanja apsolutne objektivnosti...njima smo izloženi u razdoblju kad je mozak NAJRANJIVIJI...kad smo TABULA RASA....po kojoj onda razni prodavači dima i magle pišaju...znanost tu izvlači deblji kraj..jerbo s obzirom na obrazovni model 

....dolazi prilično kasno

 

Albert Einstein
"Zdrav razum je samo pregršt predrasuda koje smo usvojili do osamnaeste."
Anton Pavlovič Čehov
"Drugi dio života kod pametnog čovjeka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dijela života."
Charles Caleb Colton
"Najveći prijatelj istine je Vrijeme, njen najveći neprijatelj je Predrasuda, a njen stalni pratilac je Poniznost."
Henry David Thoreau
"Nikad nije kasno napustiti predrasude."
Ivan Sergejevič Turgenjev
"Beskorisno je čovjeku sa predrasudama dokazivati neopravdanost njegovih predrasuda."

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Možda biste to pitanje trebali postaviti autorima jer na ono što je Visak primjetio nema se što više dodati. Zaključak je izveden iz posrednih rezultata statistike po regijama i religioznosti regije, međutim, direktni podaci govore suprotno:

https://www.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-bughr/moralna-dilema--kompjutora/5823717.aspx
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora

Ispada da je grupa znanstvenika koja je provela dugotrajno, skupo istraživanje koje ne ispunjava svrhu još povrh svega i nekompetentna?!? Izveli su zaključke iz nepostojećih/nekorelirajućih podataka. 
Ono što je zabrinjavajuće je da su na kraju još završili u Nature magazinu. Znači li to da je Nature prestao biti prava znanstvena publikacija i postao pop-science gdje svašta prolazi? OK, to je najčitanija znanstvena revija (uz Science i Lancet) pa je možda problem u tome da se u masi članaka zalomi i nešto što tamo ne zaslužuje biti, ili je znanstvena zajednica bila homogena pa su stali iza kolega i odlučili dati opravdanje utrošenim resursima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Ne zama čemu ova diskusija vodi. Moje je bilo samo da prenesem, što vjernije i jasnije, rezulate istraživanja. Nisam ja autor toga članka! A ako Visak ima pravo, ako doista Nature objavljuje upitne, dapače krive rezultate onda se upravo tom časopisu treba uputiti kritika. U znanstvenom se svijetu to radi tako da se napiše za isti taj časopis komenatar (kritika) objavljenog članka. Stoga molim gospodina Viska da to učini!
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
U svakom slucaju, nije vam trebalo ono "moglo se i pretpostaviti".
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Danen:

Što znači izjava da me ne zanimaju mišljenja ljudi koji žive u društvima gdje se ne poštuje načelo jednakosti? Netrpeljivost sigurno ne. Nemam baš ništa protiv Indijaca da u svojoj zemlji donesu zakon po kojem je radi zaštite krave lutalice potrebno ubiti šest nečistih. Koliko sam primjetio nemamo izbjegličke ili emigracijske valove iz Švedske, Njemačke ili SAD-a u smjeru Somalije, Indije i slično već samo obrnuto. Čak je i bogata Saudijska Arabija dala ženama pravo da polažu vozački ispit. Želite osporiti moju tvrdnju da svijet ide prema većoj jednakosti nalazima anonimne i neprovjerljive web ankete koja pokazuje 0,08 % veću verbalnu sklonost jednog spola u poštedi drugog. Samo naprijed. Žene Saudijske Arabije i onih par milijuna koji svake godine pokušavaju preplivati Sredozemno more govore vrlo glasno čak i dok tonu prema dnu istog mora. Postavit ću hipotetsko pitanje - kolika je šansa da Švedska donese zakon kojim će proizvođačima autonomnih vozila dati za pravo da ciljaju starce umjesto djece ili ljude umjesto sobova? Koliko dotični znanstvenici i uredništvo Naturea moraju biti ludi i odvojeni od stvarnog života da uopće pomisle kako je to opcija??
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 17:52 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Danen kaže: “Molim, molim, možda ja ne razumijem, no kako biste vi razumjeli rečenicu (str. 60):

Of these, the most notable effects are driven by gender and religiosity of respondents. For example, male respondents are 0.06% less inclined to spare females, whereas one increase in standard deviation of religiosity of the respondents is associated with 0.09% more inclination to spare humans. ”

6 muškaraca od 10.000 ne bi poštedilo ženu? A šta je s mišljenjem onih 9994?

Može se čitati i ovako: 99,94% je za potpunu jednakost čak i uvjetima anonimne web ankete. Nije li to dokaz o fantastičnom napretku današnjeg društva? Policy makers bi trebali izeti u obzir tih 0,06% ali ne i onih 99,94%? Što nije u redu s komentarima na ovu anketu, nije li očito?
Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora

@Feudalac:

Odlomak koji citiraš, kaže zapravo da muškarci u odnosu na žene 0.06% manje su skloni poštedjeti ženu. Dakle, n% žena sklono je poštedjeti ženu, muškaraca (n-0.06)% pokazuje sklonost poštedjeti ženu u određenej prometnoj situaciji. Autori i sami kažu da ti rezultati nisu statistički značajni, ali eto navode da iako i dalje beznačajni, najveće razlike nalaze se u kategorija spol i religioznost.

 

Evo cijeli odlomak:

We assessed individual variations by further analysing the responses of the subgroup of Moral Machine users (n = 492,921) who completed the optional demographic survey on age, education, gender, income, and political and religious views, to assess whether preferences were modulated by these six characteristics. First, when we include all six characteristic variables in regression-based estimators of each of the nine attributes, we find that individual variations have no sizable impact on any of the nine attributes (all below 0.1; see Extended Data Table 1). Of these, the most notable effects are driven by gender and religiosity of respondents. For example, male respondents are 0.06% less inclined to spare females, whereas one increase in standard deviation of religiosity of the respondent is associated with 0.09% more inclination to spare humans.

8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Što znači ono da nisam trebao napisati "moglo se i pretpostaviti"? Zar sam ja kriv za kišu, ako kažem da mislim kako će biti kiše? Ili to možda znači da više volim kišu nego lijepo vrijeme? Čemu sva ta priča! Meni je to očito, vama nije, pa tko vam je kriv što ne vidite ono što ja vidim. Hoće li to utjecati na konačno programiranje autonomnog vozila, ne znam i ne tiče me se, jer mene uostalom (kao ni vas, moji kritičari) nitko neće ništa pitati. I onda to razglabanje o jednakosti i ljudskim pravima. Pustite ljude da žive u svojim društvima, da njeguju svoje sustava vrijednosti. Ako im ne odgovaraju neka ih sami mijenjaju. I tko smo mi da o tome sudimo? Je li to demokracija kada se ženama, muslimankama zabranjuje da pokrivaju glavu? Kome to smeta? I što znači jednakost, kao da je to nešto apsolutno. U Turskoj carevini je bila veća sloboda što se tiče izbora karijere nego danas u Hrvatskoj. Gledalo se samo tko je za što sposoban, a nije se zapošljavalo i u državnoj službi napredovalo po rodbinskoj osnovi. Vođa turske mornarice bio je, primjerice, bivši pirat, po narodnosti Albanac. Upravo sam preneražen količinom netrpeljivosti, netolerancije, zagovaranjem nejednakosti ljudi i civilizacija - a sve pod krinkom demokracije, tolerancije i jednakosti. U kakvom mi to društvu živimo?!
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Telefon2:

Ukratko, nalazi ove ankete su statistčki irelevantni na uzorku koji uopće nije, a kamoli propisno, randomiziran ali ipak se u tekstu priča o nalazima studije koji bi trebali biti uzeti u obzir od strane “policy makersa”. Jesam li ja jedini koji nije isključio mozak ili je ovo jedna od epizoda Zone sumraka?
Ja rekoh
16 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora

Na osnovu 0.06% se donose neki zaključci? Pukli ste svi ko kokice

 

Da ne govorim kakvog se smeća provuče pod brandom 'Nature' u zadnje vrijeme.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
@danen, Pa niste bas opravdali tu uzjavu. Na osnovu cega ste mogli pretpostaviti da teisti vise cijene ljudski zivot od ateista? Možete li uopšte postaviti hipotetsku situaciju u kojoj bi neko izabrao da strada čovjek umjesto zivotinje?
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 20:56 (LunKraljPonoci).
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Danen:

Mijenjate teze. Dajte jedan jedini razlog zašto bi građani Eu u svojim internim pitanjima trebali konzultirati anonimne surfere iz Indije. Ili bilo koja kombinacija regija s bilo kojom drugom. Ako idete s obrnutom tezom, onda bih i ja imao pravo postaviti pitanje svetosti krave u odnosu na indijsku nečistu kastu. A vidite, meni to ne pada na pamet, svjestan sam da ne mogu promijeniti svijet 8000 km daleko osim tako da svojim primjerom stvorim određeni način života. Moj način života kao evropljanina je takav da svi oni nama zavide i spremni su poginuti da bi ovdje došli. Nemam ništa protiv, dapače. Kako je to diskriminatorno? Drugo, te razlike koje je anketa našla su toliko male da su irelevantne. Treće, zamislite da jedno takvo istraživanje nađe da 1000 muškaraca u Hr i 2000 žena misli da je uredu ošamariti ženu i pobacati sve sa stola ako je juha neslana (naravno, žena je ta koja kuha). Znači li to da bi Vlada trebala odmah promijeniti obiteljski zakon i prestati kažnjavati takvo ponašanje. Ovdje se govori doslovce o ubijanju ljudi, doduše ne s namjerom, ali ipak. I na to bi trebale utjecati anonimne web ankete? Imamo zakone protiv toga baš zato da tih 0,06% ne bi uzelo pravdu u svoje ruke. Pri tome činjenica da se raspravlja o ponašanju strojeva nema nikakve veze - strojeve programiraju ljudi na svoju sliku i priliku i za vlastite potrebe.
Ja rekoh
8 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora
Po čemu sam zaključio da vjernici više cijene ljudski život od nevjernika? Prema onome što sam već objasnio na str. 2 ovog dopisivanja. Mislim da bi to svakom pametnom trebalo biti jasno, a ako me optužujete za predrasude zašto bih imao predrasude (negativne) prema ateistima kada sam i sam ateist? Razlike između teista i ateista u vrednovanju ljudskog života su male,u praktičnom smislu možda beznačajne, ali su ipak, uz razliku u spolu "the most notable effects". I što je tu krivo? To su činjenice. A što netko ima problema s prihvaćanjem činjenica nisam mu ja kriv.
 
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Danen:

Činjenice na koje se pozivate su plod jedne web ankete koja uopće nije randomizirana. Već ta činjenica je diskvalificira. Razlika koja je utvrđena tom jednom anketom ima svoju vjerojatnost da je istinita i ne, nije 1. Tek višestrukim ponavljanjem istraživanja uz propisnu randomizaciju ta vjerojatnost može narasti, ali nikad neće biti 1. Nikad. Prema tome, keljiti joj definitivne epitete poput “egzaktno utvrđeno”, je promašeno i ne koristi ničemu... sve su to činjenice pod navodnicima dok god imaju oznaku vjerojatnosti uz sebe.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 23:10 (Feudalac).
11 godina
offline
Moralna dilema – kompjutora

Ajde da spustimo loptu sa visokih etičko-moralnih visina na praktičnu zemlju.

 

1. Kako bi AI razlikovao ateistu od teista, tako da može donjeti odluku da ubije atestu (jer oni manje cjene ljude), a ne teistu.

2. Isto kao 1 samo teist zamjeniti sa uglednik, a ateist sa neuglednik.

3. Ako je auto proizveden u Švedskoj, vlasnik mu je musliman iz Pariza a upravo vozi po Bosni, što bi AI trebao odabrat za ubit: muslimana, katolika ili ateistu?

4. Isto kao 3 ali je vlasnik Indijac iz Delhija: krava, Rom?

5. Koji ateist će kupit auto koji više voli teiste od ateista i obrnuto?

6. Koji će to proizvođač riskirati tužbu i milijunsku odštetu jer je njihov AI odlučio pregazit starog ateistu na nogostupu, a ne djete teista na kolniku?

7. Hoće li sudci suditi po moralnom kodeksu proizvođaća automobila ili zakonu države u kojoj se desio incident?

8. Hoće li autori studije i uredništvo Natura solidarno sudjelovat u isplati odštete?

9. Hoće li psi više pišat po autima čiji AI baš ne voli životinje pa će ljudi izbjegavat kupovat takve automobile jer je pseća pišoka prilično korozivna?

a. Hoće li militantni ljubitelji životinja bušiti gume takvim automobilima i hoće li se naći netko da riskira to provjerit u praksi?

 

Itd, itd, itd, pitanja je poprilično, a sva se rješavaju jednostavnim postupkom nedopuštanjem strojevima da donose moralne odluke.

 

 

@danen

Znam da su vam kolege, ali kad je nešto glupo onda je glupo.

 

 

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 23:42 (markoBT).
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Meni je naprosto nevjerojatno da se jedan novinar spusti na takvu razinu da dopusti da se grupica anonimusa iživljava na njemu po forumu.
Ne znam koliko je autoru očita činjenica da on nema apsolutno nikakve obligacije pravdati se i samoponižavati pred (većinom) neostvarenim i isfrustriranim anonimusima.

Ali dobro.
"Tko sam ja da sudim" (by papa Franjo)
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 23:32 (Neuk).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
danen kaže...
Ne zama čemu ova diskusija vodi. Moje je bilo samo da prenesem, što vjernije i jasnije, rezulate istraživanja. Nisam ja autor toga članka! A ako Visak ima pravo, ako doista Nature objavljuje upitne, dapače krive rezultate onda se upravo tom časopisu treba uputiti kritika. U znanstvenom se svijetu to radi tako da se napiše za isti taj časopis komenatar (kritika) objavljenog članka. Stoga molim gospodina Viska da to učini!

 Poštovani g. Raos, ja nemam nikavih primjedbi na članak u Natureu, niti na samo istraživanje, nego isključivo na vašu interpretaciju istih, a što sam obrazložio u nekoliko postova, koje ste sve ignorirali.

 

Pozivate se na znanstveno dokazanu činjenicu da vjernici više vrednuju život, ali niste naveli gdje je to dokazano. Ako mislite na ovo istraživanje, vjerojatno vam je jasno da jedno istraživanje (čak i kad bi dokazivalo vašu tvrdnju, a po mojom mišljenju dokazuje upravo suprotno) nije dokazana znanstvena činjenica. A nikakav drugi dokaz niste ponudili.

danen kaže...
Molim, molim, možda ja ne razumijem, no kako biste vi razumjeli rečenicu (str. 60): 

Of these, the most notable effects are driven by gender and religiosity of respondents. For example, male respondents are 0.06% less inclined to spare females, whereas one increase in standard deviation of religiosity of the respondents is associated with 0.09% more inclination to spare humans. 

Na to sam već odgovorio:

Standardna devijacija govori koliko je neki skup podataka raspršen. Recimo skup učenika s ocjenama 2, 3, 5, 5 ima veću standardnu devijaciju od skupa 3, 4, 4, 4. U ovom sučaju ja to tumačim da tamo gdje postoje veće razlike u religijskim određenjima, tj. nisu svi jednako (ne)religiozni, takvo društvo je nešto sklonije poštedjeti čovjeka u odnosu na životinju. Znači ne radi se o religioznijem društvu, nego o raznovrsnijem, a kako su religijski uniformna društva u pravilu teistička (postoje zemlje s 95% vjernika, a ne postoje s 95% ateista), to bi govorilo da ona s više ateista više cijene ljudski život. Opet, ta rečenica ne govori da ateisti više cijene ljude, nego da društva u kojima ih više ima tako razmišljaju.

Tako da to nije dokaz u prilog vašoj tezi, već upravo suprotno.

 

Osim toga priložio sam sliku iz članka gdje je u zadnjem redu eksplicitno pokazano upravo ovo o čemu pričamo, vjerojatnost poštede čovjeka u odnosu na životinju, i ona je veća kod ateista:slika

 

Dakle imamo korelaciju većeg vrednovanja ljudi s porastom raspršenosti religijskih uvjerenja, što indirektno ide u prilog ateistima i direktni podatak o većoj vrijednosti ljudskog života kod ateista.

Što se ove studije tiče sve govori protiv vaše teze, a nikakav drugi dokaz niste ponudili.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.1.2019 23:35 (Visak).
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
MarkoBT:

Sviđa mi se tvoj post, a da se nadovežem na ovaj ozbiljni dio - određeni postupci strojeva će imati moralne implikacije. Recimo, kočenjem radi izbjegavanja pješaka riskirat će nalet drugog vozila odostraga. Pješak koji je zakoračio izvan pješačkog je kriv ali treba li ga ubiti, imati štetu na vozilu ili riskirati njegovo spašavanje i moguću štetu na drugoj strani. Međutim, i tu se slažem s tobom a protivim ovoj studiji, izbor između ljudi koji se razlikuju po boji kože, starosti, spolu i slično ne smije postojati, to je moralno pitanje na koje je odgovor već dan općim konsenzusom koji je implementiran u ustave i sve podređeno zakonodavstvo. Sve drugo vodi na skliske putove kojima smo se kretali kroz cijelu povijest i koji su rezultirali enormnom ljudskom patnjom. Naši zakonodavci ipak nisu toliko pobenavili, sigurno neće dopustiti stvaranje liste ljudi koji su malo više pogodni za odstrel od onih drugih. Smrti se, poput one iz prvog pitanja u članku mogu spriječiti najobičnijim zračnim jastukom za pješake koji se uz kamere na takvim autonomnim vozilima mogu aktivirati i prije udara i točno usmjeriti čak i ako pješak nepredvidivo promijeni smjer kretanja. Tehnologija bi trebala ići prema spašavanju, sprječavanju i umanjivanju posljedica a ne nastaviti po starom uz kvazi moralno opravdanje da je tako narod rekao na anonimnoj i nerandomiziranoj web anketi s primjerima koji su suludo rijetko mogući. Autori kao da silom žele pridodati moralne kvalitete običnom prijevoznom sredstvu...
Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora

Pješaka ne treba ubit, treba pokušat sve da ga se ne ubije, ali ne tako da se riskira život nevinih (i ljudi i životinja). A autom odstraga isto će upravljat AI i ako je prvi uspio stati onda će i drugi i neće biti sudara.

 

 

p.s.

 

Da li bi ti kao proizvođač automobila riskirao tužbu vlasnika automobila koji je ozljeđen u pokušaju izbjegavanja pješaka koji nepropisno prelazi cestu, ili ćeš se samo držat zakona i tako izbjeć sve moguće tužbe? 

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.1.2019 0:12 (markoBT).
8 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
MarkoBT:

Eh Kada bi na cesti bio samo AI, onda cijela ova priča ne bi imala smisla. Ostali bi samo nesretni slučajevi poput pucanja gume, šahtova, odrona... svi se voze po propisu, drže razmak, nikad nisu umorni... dosadno ko japanski vozni red 😀😀

Edit:

Vezano za moguće tužbe, moraš računati i na činjenicu da će gaženje pješaka koji nepropisno prelazi cestu rezultirati štetom na vozilu koja se vrlo vjerojatno nema otkud namiriti. Pa bi onda netko mogao tužiti proizvođača što ga nije izbjegao a bilo je mjesta i vremena, znaš kako smo svi pametni poslije događaja
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.1.2019 21:27 (Feudalac).
9 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
Ne pokazuje li ova slika da upravo nereligiozni vise cijene zivot ljudi od religioznih?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
A što ja pričam cijelo vrijeme?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Moralna dilema – kompjutora
memulica kaže...
učo kaže...

 Stari Asimov je to lijepo zamislio, samo se ne provodi u praksi. Da se drže zakona robotike, ne bi mogle letjeti interkontinentalne balističke rakete, razni naoružani dronovi i slično smeće namjenjeno ubijanju ljudi i ostalih oblika života. Trebalo bi zakone robotike uvesti kao obavezne za sve autonomne strojeve.

 

Valjda ti je jasno da umjetna inteligencija još uvijek ne postoji. To što čitaš po novinama i portalima nema  nikakve veze sa umjetnom inteligencijom, pa ti zakoni i ne mogu stupiti na snagu.

 

Ove gluposti o moralu ili religiji su stvari prošlosti, ali samo se rijetki mogu riješiti okova prošlosti, vidjeti budućnost i izmisliti nešto istinski novo.

 Slažem se s tobom da prava umjetna inteligencija nije zaživila, da će joj trebati nekoliko (desetaka) godina, ali treba unaprijed razmišljati o tome, pa mislim da Asimovljevi zakoni robotike imaju dobar smjer kojega treba uzeti u obzir.

dolazim odmah - Godot
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice