NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

poruka: 19
|
čitano: 4.721
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r".
14 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Braco Apolon (Apolo) je odradio svoje tamo 1969. - 1972. Sada je na redu seka blizanka Artemida. (nebitno za ovu priču, ali i ja imam seku blizanku, kao i Apolon ). Daj Bože da i to doživim, kao što sam kao mali gledao lansiranje Apola 11 i spuštanje na Mjesec, mada neki tamo tvrde da je sve to fake (ali ne i ja). 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 16:35 (učo).
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

ne kužim zakaj ih pale u uspravnom a ne vodoravnom položaju i zakaj čitava ispitna platforma ne poleti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Ajar kaže...

ne kužim zakaj ih pale u uspravnom a ne vodoravnom položaju i zakaj čitava ispitna platforma ne poleti. 

Leap year experts hate him!

Forum user exposes shocking secret.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 17:06 (nixass).
15 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Sila je to!

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
učo kaže...

Braco Apolon (Apolo) je odradio svoje tamo 1969. - 1972. Sada je na redu seka blizanka Artemida. (nebitno za ovu priču, ali i ja imam seku blizanku, kao i Apolon ). Daj Bože da i to doživim, kao što sam kao mali gledao lansiranje Apola 11 i spuštanje na Mjesec, mada neki tamo tvrde da je sve to fake (ali ne i ja). 

 

 

Možda ovoga puta bude real a ne fake . :)

 

Tako davne godine su išli na mjesec a sada nakon toliko godina bi očekivao da su već odavno napravili šta treba da tamo idu češće.

6 godina
neaktivan
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Ajar kaže...

ne kužim zakaj ih pale u uspravnom a ne vodoravnom položaju i zakaj čitava ispitna platforma ne poleti. 

 

Kao prvo, gorivo se uvlači sa dna spremnika. Dalje, raketa nije napravljena da trpi teret goriva u vodoravnom položaju, nego u okomitom. Raketa je više manje tanka ovojnica koja ima gorivo unutra. Da ju polegnu (sa gorivom unutra) vjerojatno bi se raspala. Ali npr boostere na čvrsto gorivo testiraju vodoravno. Oni su puno čvršći a unutra je mješavina goriva koja je u krutom stanju pa nema veze u kojem je položaju raketa.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.3.2021 22:26 (GhostLoveScore).
15 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Prije 52 godine, daleke 1969. Appolo 11 se spustio na površinu Mjeseca i ljudi su šetali po prašini i skakutali kao klokani u smanjenoj gravitaciji. Ali opisano u ovom članku nije da idu "na Mjesec" nego samo u njegovu orbitu. Nema spuštanja ni šetnje. Jer za to u 2024. godini još nećemo biti spremni. Naime, to je samo 55 godina nakon prve šetnje po Mjesecu pa nismo još dovoljno spremni. Ali biti ćemo spremni, samo se ne zna koliko godina od prve šetnje. Valjda ne bude stoljeće.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 6 hvala 0
5 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Keso kaže...

Prije 52 godine, daleke 1969. Appolo 11 se spustio na površinu Mjeseca i ljudi su šetali po prašini i skakutali kao klokani u smanjenoj gravitaciji. Ali opisano u ovom članku nije da idu "na Mjesec" nego samo u njegovu orbitu. Nema spuštanja ni šetnje. Jer za to u 2024. godini još nećemo biti spremni. Naime, to je samo 55 godina nakon prve šetnje po Mjesecu pa nismo još dovoljno spremni. Ali biti ćemo spremni, samo se ne zna koliko godina od prve šetnje. Valjda ne bude stoljeće.

Iz teksta:

 " Prve ljude NASA bi prema Mjesecu mogla poslati 2023. godine, u misiji Artemis 2 koja će biti priprema za izradu Mjesečeve orbitalne baze Gateway. Na površinu Mjeseca ljudi bi ponovno, ako se ostvare NASA-ini planovi, trebali sletjeti tijekom 2024. godine."


Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Mada ne vidim što bi 2-3 čovjeka trebala raditi na Mjesecu, a da to ne mogu i robotizirane sonde. 
To je zapravo bio pokušaj Trumpove sad već bivše administracije da se NASA preusmjeri sa geoznanstvenih praćenja (problema globalnog zatopljenja/klimatskih promjena), fundamentalnih kozmoloških istraživanja (koja prosječni Amerikanac i onako ne razumije) i edukativnih programa (balvan u oku svakog ultrakonzervativnog religioznofanatičnog dilkana) na nešto gloriozno u MAGA propagandne svrhe.
Biden će to vjerojatno dosta skresati, ako ne i potpuno ukinuti čitav besmisleni program.

Vjerojatno će Kinezi prije doći gore, da i oni zabiju svoju zastavicu tamo.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 5:59 (Al Crane).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni

GhostLoveScore je odgovorio na pitanje o položaju, a zašto ispitna platforma ne poleti je jednostavno. Osim što je to velika i teška struktura učvršćena za tlo, težina prvog stupnja SLS-a je oko 980 tona, a četiri RS-25 motora koji su na njemu daju potisak od oko 7440 kN (744 tone) na razini mora pri 109% "gasa" - što znači da prvi stupanj ne može podignuti niti sam sebe bez dodatnih boostera. Svaki SRB je težine oko 730 tona i daje oko 1460 tona potiska na razini mora (za dva - 1460 tona težine i 2920 tona potiska).

 

Gledajući kombinaciju prvog stupnja i dva boostera, imamo težinu od 2440 tona i potisak od 3664 tone. Za usporedbu, prvi stupanj i dva boostera Falcon Heavyja su teški oko 1275 tona, a motori daju 2282 tone potiska.

 

Pritom SLS košta oko 2000 milijuna dolara da digne 95 tona u nisku orbitu, a Falcon Heavy (bez povratka boostera) košta oko 150 milijuna dolara da digne oko 65 tona u nisku orbitu.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
4 godine
protjeran
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
GhostLoveScore kaže...
Ajar kaže...

ne kužim zakaj ih pale u uspravnom a ne vodoravnom položaju i zakaj čitava ispitna platforma ne poleti. 

 

Kao prvo, gorivo se uvlači sa dna spremnika. Dalje, raketa nije napravljena da trpi teret goriva u vodoravnom položaju, nego u okomitom. Raketa je više manje tanka ovojnica koja ima gorivo unutra. Da ju polegnu (sa gorivom unutra) vjerojatno bi se raspala. Ali npr boostere na čvrsto gorivo testiraju vodoravno. Oni su puno čvršći a unutra je mješavina goriva koja je u krutom stanju pa nema veze u kojem je položaju raketa.

 

 

 

Preduhitrio si me sa odgovorom...

 

15 godina
offline
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Ljudima je teško shvatiti kako nekad najjača ekonomija svijeta nije poslala čovjeka na mjesec nakon 69-te. Najjednostavnije rečeno jest da su "pobijedili" u svemirskoj utrci sa sovjetima i nije bilo političke volje, jer čovjek na mjesecu po drugi put ti neće dobit izbore. Isto tako Boeing skupa s NASA-om je američki ekvivalent HŽ-a (da, hrvatskih željeznica). Bitna su radna mjesta i da je američko. NASA je više okrenuta znanosti i R&D-u sa svojim bijednim budžetom, te oni i dalje rade genijalne stvari, ali se hrane mrvicama iz budžeta. Jedan od razloga za pojačanim interesom za mjesec može biti pojačana kineska aktivnost na mjesecu, ako će to u budućnosti značiti novu svemirsku utrku, možda jednog dana vidimo i čovjeka na Marsu :) 

Serija od Apple tv-a, For all mankind je zanimljiv prikaz alternativne budućnosti, gdje svemirska utrka nije završila. Ako vam ne smeta "zdrava" doza američkog patriotizma, serija je solidna.

There are no stupid questions, just stupid people!
 
8 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
M4R10.1 kaže...

Najjednostavnije rečeno jest da su "pobijedili" u svemirskoj utrci sa sovjetima...

 

Pobijedili ili samo imaju dobar PR?

 

 

Edit - forum ubije sliku, evo link: 

 

https://abload.de/img/main-qimg-2d9117d7b933gk6i.jpg

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 11:32 (Dr. Alien).
15 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Samo da ne zaborave na Orionu postaviti kompatibilnu spojnicu za Sojuz
K
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Dr. Alien kaže...
M4R10.1 kaže...

Najjednostavnije rečeno jest da su "pobijedili" u svemirskoj utrci sa sovjetima...

 

Pobijedili ili samo imaju dobar PR?

 

 

Edit - forum ubije sliku, evo link: 

 

https://abload.de/img/main-qimg-2d9117d7b933gk6i.jpg

 Zato sam i stavio navodnike :)

There are no stupid questions, just stupid people!
5 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Teško da će nadmašiti genijalnost od Stanley Kubrick iz 1969:)...za 2023 više je kandidata u igri...Spielberg... Ridley...Cameron

Vjerojatno bude Cameron jerbo tehnologija snimanja od novih Avatara onda bude korištena.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.3.2021 18:56 (HCMAA).
Moj PC  
0 4 hvala 0
8 godina
online
NASA testirala raketne motore buduće najsnažnije r

Koliko se sjećam, Artemis program namjerava imati orbitalnu letjelicu, koja će mijenjati orbitu oko Mjeseca i omogućavati sletanje astronautima na bilo koju točku na Mjesecu.

I neće imati kraj kao što je imao Apollo.

Pogledajte ovaj prekrasan video 

Moj PC  
2 0 hvala 2
3 godine
neaktivan
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
Al Crane kaže...

Vjerojatno će Kinezi prije doći gore, da i oni zabiju svoju zastavicu tamo.

kad Kinezi dođu na mesec, javno, online, će "zapaliti" američku zastavu i na to mesto zabosti svoju.

(čitao ja u Informeru, Happy BSC portalu i ostalim kvalitetnim onlajn novinama)

5 godina
offline
Re: NASA testirala raketne motore buduće najsnažni
HUMANNISAM kaže...
Al Crane kaže...

Vjerojatno će Kinezi prije doći gore, da i oni zabiju svoju zastavicu tamo.

kad Kinezi dođu na mesec, javno, online, će "zapaliti" američku zastavu i na to mesto zabosti svoju.

(čitao ja u Informeru, Happy BSC portalu i ostalim kvalitetnim onlajn novinama)

 
Ne znam za tebe, ali ja ipak svoja mišljenja temeljim na nekim kredibilnijim izvorima.
https://spacenews.com/china-outlines-architecture-for-future-crewed-moon-landings/
https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceNews

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice