Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

poruka: 95
|
čitano: 17.047
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni".
16 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
=XFX=PlayHard kaže...

 Zapita li se itko

 Zapita li se iskreno itko koliki je bio prosječni životni vijek na početku industrijske revolucije, a koliki je danas? Želiš li umirati sa 40 godina od obične prehlade? Ili živjeti u kolibi sa otvorenim ognjištem u sredini?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
memulica kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

 Zapita li se itko

 Zapita li se iskreno itko koliki je bio prosječni životni vijek na početku industrijske revolucije, a koliki je danas? Želiš li umirati sa 40 godina od obične prehlade? Ili živjeti u kolibi sa otvorenim ognjištem u sredini?

 I to sve stoji, prosli smo fazu nafte koju smo morali (ili mozda nismo). Ucinili ogroman napredak na svim poljima, vrijeme je i na polju energetike napraviti znacajan preokret. Sto cemo sad? Odustati od elektricnih automobila zato sto baterije nisu savrsene? To ti je isto ko da su nekad proizvodjaci mobitela digli ruke od tog koncepta jer mobiteli nisu licili na nista i koristilo ih je svega nekoliko ljudi. Sto ce vam skupi i neisplativi mobiteli bez razvijene infrastrukture i s nikakvim signalom kad doma imate telefone koji rade savrseno!... Ista stvar i s internetom i racunalima... 

16 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni
=XFX=PlayHard kaže...

To ti je isto ko da su nekad proizvodjaci mobitela digli ruke od tog koncepta jer mobiteli nisu licili na nista i koristilo ih je svega nekoliko ljudi. Sto ce vam skupi i neisplativi mobiteli bez razvijene infrastrukture i s nikakvim signalom kad doma imate telefone koji rade savrseno!... Ista stvar i s internetom i racunalima... 

 

Već smo prošli ovu priču sa el.autima prije više od sto godina. Danas gledamo reprizu i zapravo i nismo nešto napredovali u tih sto godina. Isti problemi su i dalje tu, a broj korisnika isti kao i prije sto godina.

Robi Buterin kaže...
....

 Robi sine zaobiđi me. Neda mi se natezat s tobom.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.4.2019 23:03 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
memulica kaže...

Već smo prošli ovu priču sa el.autima prije više od sto godina. Danas gledamo reprizu i zapravo i nismo nešto napredovali u tih sto godina. Isti problemi su i dalje tu, a broj korisnika isti kao i prije sto godina.

 Ne znam ja u kojem svijetu ti zivis kad su ti danasnje Tesle i njihova tehnologija na razini one pred 100godina... to je neki nedokuciv svijet za mene izgleda.

16 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Isti problemi sa baterijom, punjenjem i dometom. Pročitaj malo o povijesti automobilzma.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
memulica kaže...

Isti problemi sa baterijom, punjenjem i dometom. Pročitaj malo o povijesti automobilzma.

 Koji isti problemi? Jel ti mene trolas sad? Tebi je kapacitet baterija isti kao i pred sto godina? Tebi je cijena baterija ista kao i pred 100 godina? Punjenje super brzim punjacima od 1000km/h i vise, vodom hladjenih kablova je postojalo i pred 100 godina?? daj molim te neke izvore posalji, ocito sam ja s prespavao zadnjih 100 godina... 

6 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
prije sto godina bilo nas je milijardu...a sad sedam puta više.... KAKO TO....ako je prije bilo bolje???
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Vjerovo ti meni ili ne zadnji put sam auto vozio u nedjelju ujutro. Benzinac 1.8 (ne ide mi na ruku sto je Seat jer znamo kakve emisije imaju VW masine). Ali na posao svakonevno putujem busom i vlakom i uza sve to MORAM setat uz najprometniju ulicu u gradu od kolodvora do posla (cca 2km u jednom smjeru). A sto se stanovanja tice, zivim oko 100m od autoceste A12 (Kufstein - Landeck) na 70m od ulaza/izlaza na autocestu i znam sta je buka i smrad.
To ask why we fight, is to ask why the leaves fall. It is in their nature...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
=XFX=PlayHard kaže...

 Koji isti problemi? Jel ti mene trolas sad? Tebi je kapacitet baterija isti kao i pred sto godina? Tebi je cijena baterija ista kao i pred 100 godina? Punjenje super brzim punjacima od 1000km/h i vise, vodom hladjenih kablova je postojalo i pred 100 godina?? daj molim te neke izvore posalji, ocito sam ja s prespavao zadnjih 100 godina... 

Zapravo, ovo što memulica govori ima smisla, ali ne ako usporedimo EV danas i EV prije 100 godina, već ako usporedimo omjer EV vs ICE danas i EV vs ICE prije 100 godina, što je jedina usporedba koja ima smisla. EV-ovi su napredovali, ali ICE nije ništa manje napredovao. 

 

Naravno, argument da se ICE približava teoretskom maksimumu i dalje stoji, ali to ne znači da moramo forsirati jednu tehnologiju na temelju onoga što od nje očekujemo, pogotovo ako to znači da istovremeno zanemarujemo alternative koje također imaju potencijala, što je upravo i zaključak ovog istraživanja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Vidim da ovdje ima more pametnih koji bi naftu i tankere bacili u ropotarnicu povijesti već danas. Samo od kud bi proizvodili svu tu plastiku koja nas okružuje, gume za te eko EV, asfalt po kojem se voze, gnojiva. Današnja civilizacija ovisi o sirovoj nafti i njenim prerađevinama i točka. To kao da ne želiš mlijeko iz tetrapaka ali hoćeš sir i jogurt.

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

A šta očekivati od naručene studije u njemačkoj, svjetskoj tvornici prljavih automobila koji još uvijek vuku repove kartelskog udruživanja s ciljem zaustavljanja tehnološkog napretka i prikrivanja stvarnog stanja štetnih emisija iz automobila.

 

Tako i sada, usporede TM3 i MB c220; za prvog "pretpostave" da mu baterija traje do 150 tisuća km, za drugog da troši 4,5 litre (naravno, oh kako naravno, koristili su podatak po starom mjernom ciklusu). Treba dalje?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 8:17 (Feudalac).
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Definitivno još to nisu, ali ako ne uđu u širu upotrebu nikada to ni neće biti jer se tehnologija neće ikakvom konkretnom brzinom nastaviti razvijati u tom smjeru. To što većina struje još dolazi iz ugljena je pak drugi problem jer isto više treba raditi na drugim izvorima energije, a i taj razvoj bi ova postupna promjena uvođenjem više električnih automobila još više pogurala iz čiste potrebe i veće konkurencije i resursa utrošenih i u taj razvoj --- ako brojni pokušaji fuzijskih reaktora u budućnosti uspiju uroditi plodom bio bi to ogroman skok u tom smjeru, ako ne, onda i dalje poboljšavati trenutne alternative i proizvodnju, što materijala, što procesa, proizvodnje baterija... 

U usporedbi s motorima s unutrašnjim izgaranjem ova industrija i tehnologija je maltene još u povojima i ovakve usporedbe kao da će se razvoj električnih automobila i sve popratne idustrije zamrznuti u vremenu bez promjene i ostalih faktora vezanih uz nju mi nisu baš smislene. Već je bilo brojnih usporedbi vodik/struja/metan i alternative struji su pokazale više problema i sa skladištenjem, distribucijom, efikasnošću itd. 

 

Kako stvari danas stoje, da, električni automobili neće automatski sve preokrenuti, ali potencijal je i više no opravdan, zato i treba razvijati kompletnu industriju i izvore energije da bi se postigao taj cilj.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Robi Buterin kaže...

memulica-Hidroelektrane su razorne po eko sustav i mijenjanju prirodno stanište. A što se LNG-a ako nisi znao je fosilno gorivo sadrži ugljik koji oksidacijom se pretvara u CO2.

Imamo more tj. kurente, sunce, vjetar a mi ih dajemo privatnicima pa plaćamo još skuplju struju. Da ti nemaš kakve financijske koristi od

gradnje LNG terminala u Omišlju.

 Nisu ni sjena po utjecaju drugim konvencionalnim izvorima koje imamo - da, mijenjaju stanište - i prirodni procesi mijenjaju staništa lijevo i desno, glavno da ga ne kontaminiraju za život, a taj dio je neusporedivo manji u usporedbi s drugima. Poplavit će se neka dolina? Poplavit će se i doline uz veće rijeke utjecajem potresa ili nekog drugog prirodnog utjecaja - glavno da to područje zbog elektrane ne zamre, da i dalje može održavati život, a gdje tu hidroelektrana to spriječava? Debelo se radi na razvoju foto ćelija, ali su skupe i izrazito ekološki neprihvatljive za proizvodnju u usporedbi. Vjetroelektrane su isto čišće od većine, ali i neefikasne, relativno skupe i zahtjevaju češće održavanje i upitne trajnosti jer već im nakon relativno kratkog vremenskog perioda efikasnost drastično pada .... To su sve polumjere do nečega kao što je fuzija ako se ikad ostvari (:drži fige:) -- Hidroelektrane su dobre, ali su ograničene lokacijom i time i kapacitetom, najmanje utjecajem na okoliš. Trenutno najefikasniji i čak i najčišći sustav koji imamo su nuklearke, sve ostalo je daleko iza... zasad.

Ako imaš ideju kako proizvoditi energiju uz NULA utjecaja na okoliš, kaj čekaš? Utopijsko idealiziranje umjesto praktičnih rješenja i trezvenog sagledavanja dostupnih opcija ne koristi ičemu ni ikome osim populistima koji takve priče prodaju ljudima koji bolje ni ne znaju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 8:32 (Latz).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
MrBlc kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

 Koji isti problemi? Jel ti mene trolas sad? Tebi je kapacitet baterija isti kao i pred sto godina? Tebi je cijena baterija ista kao i pred 100 godina? Punjenje super brzim punjacima od 1000km/h i vise, vodom hladjenih kablova je postojalo i pred 100 godina?? daj molim te neke izvore posalji, ocito sam ja s prespavao zadnjih 100 godina... 

Zapravo, ovo što memulica govori ima smisla, ali ne ako usporedimo EV danas i EV prije 100 godina, već ako usporedimo omjer EV vs ICE danas i EV vs ICE prije 100 godina, što je jedina usporedba koja ima smisla. EV-ovi su napredovali, ali ICE nije ništa manje napredovao. 

 

Naravno, argument da se ICE približava teoretskom maksimumu i dalje stoji, ali to ne znači da moramo forsirati jednu tehnologiju na temelju onoga što od nje očekujemo, pogotovo ako to znači da istovremeno zanemarujemo alternative koje također imaju potencijala, što je upravo i zaključak ovog istraživanja.

 Stvar je malo pomaknuta ako pogledaš da uspoređuje EV prije 100 godina i današnji jer imaš ogromnu rupetinu u vremenu između gdje je razvoj bio apsolutno zanemariv dok je u ICE uložena ogromna količina resursa i vremena u tom periodu i koji se daleko više poboljšao u odnosu na početno stanje, ali i dalje ima ograničenja koje nitko nema ni naznake probiti - EV ima problem što nema čitav taj sustav koji se gradio više od stoljeća koji bi toliko gurao njegov razvoj -- zašto onda uopće i uspoređivati te dvije tehnologije na taj način kao da su se paralelno razvijale uz isti ulog resursa i očekivati ne samo da EV bude bolji, nego i da bude, gotovo instant u usporedbi, apsolutno revolucionaran kad ga se postavi uz ICE -- Potencijal EV je daleko veći no što je ICE ikada imao, a treba definitivno dati vremena da se popratna industrija izgradi i uključi i još više pogura razvoj i poboljšanja problematičnih aspekata ....

Maltene uspoređujemo ekstremno talentiranog toddlera sa karijernim sprinterom ograničenih kapaciteta i smijemo se bebi u tom slučaju umjesto da joj omogućimo da se razvije

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 8:43 (Latz).
13 godina
neaktivan
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Njemačka je studija pa je jasno da se pljuje po baterijama i el. automobilima jer Njemačka itekako ovisi o svom VW koncernu i njihovoj dominaciji na području ICE automobila. Njemačka autoindustrija ide lagano u MP3 ako jednog dana el. automobili se probiju, a oni ostanu pri svojim "čistim" ICE tehnologijama. Nije im problem lažirati testove za ispušne plinove tako da mi sve njihove studije nisu ni malo vjerodostojne.

 

S druge strane, ekološki otisak električnog automobila se može gledati samo na razini države (ili regije u slučaju velikih država) jer nije jednaki utisak u Poljskoj koja struju većinski dobiva iz ugljenih termoelektrana i u Francuskoj gdje se koriste nuklearke.

Njemačka ima dosta veliki udio obnovljivih (pogotovo vjetra na sjevernom moru), a taj broj raste tako da se ne bojim za ekološki utjecaj njihovih el. automobila.

 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
limitedition kaže...

Vidim da ovdje ima more pametnih koji bi naftu i tankere bacili u ropotarnicu povijesti već danas. Samo od kud bi proizvodili svu tu plastiku koja nas okružuje, gume za te eko EV, asfalt po kojem se voze, gnojiva. Današnja civilizacija ovisi o sirovoj nafti i njenim prerađevinama i točka. To kao da ne želiš mlijeko iz tetrapaka ali hoćeš sir i jogurt.

 tko to misli da bi naftu i proizvode od nje trebalo već "danas" odbaciti ?

zamjena za današnji asfalt je cement-beton..trenutno je nešto skuplji no ima više prednosti nego nedostataka.

francuski Michelin ključne sastojke od nafte planira zamijeniti onima baziranim na drvu....i tako to...

 

sve će s vremenom dobiti svoj smisao..nemoš sve odma... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

a sad činjenice:

 

 - Nijemci pokreću svoje termoelektrane na ugljen i kopaju i spaljuju ga nemilice, dakle "struja" koju njihovi e-auteki koriste je itekako prljava

 

- frakcijska destilacija nafte daje 35% više dizela od benzina, a dizelaši i manje troše - manje zagađivanje ukupno ?

 

- problem su NOx spjevi u modernim turbodizelašima - ali se šuti da je to problem i u turbo-benzincima - koji se guraju zbog down-sizinga - stvar je u izgaranju smjese bogate kisikom i termičkom opterećenju za sve turbo strojeve

 

dok se ne razviju baterije koje će  davati dovoljan domet, te pritom ne koristiti hrpu energije i zagađivati okoliš koji će, kakti, spašavati od zagađenja za proizvodnju tih čudesnih baterija, proći će puno vremena, koje treba prije svega utrošiti i na razvoj distribucije te "čiste" energije...

dakle još puno rada treba da se klatno makne s primarnog korištenja Fermentiranog Dinosaurskog Špeka...

 

želite li smanjiti svoj utjecaj na okoliš? vozite se kad vam treba, idite na posao javnom prijevozom ili bar popunite sva sjedala i naizmjence vozite, nemojte biti jednom rječju  - konzumenti, ne koristite jednokratne proizvode (osobito plastične, ali ni papirne)...

 

jer ako tako mislite nabijati krivnju drugima, onda si svi možemo vezati uže (naravno ono napravljeno od konoplje naravno, kakvo plastično) i obesiti se, jer smo svi već nasrali hrpu nepotrebnog i nereciklirajućeg smeća...

 

manje vjerskog fanatizma kvazi ekologa....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Stric_Jura kaže...

a sad činjenice:

 

 - Nijemci pokreću svoje termoelektrane na ugljen i kopaju i spaljuju ga nemilice, dakle "struja" koju njihovi e-auteki koriste je itekako prljava

 

 

Nisi čuo za masovno gašenje ugljena i termoelektrana u Njemačkoj. Informiraj se malo, Nijemci kroz idućih 20 godina planiraju ugasiti sve vezano za ugljen, a nuklearke kroz idućih 10. Evo malo linkova za edukaciju:

https://www.theguardian.com/world/2019/jan/26/germany-agrees-to-end-reliance-on-coal-stations-by-2038

https://www.reuters.com/article/us-germany-energy-coal/germany-to-phase-out-coal-by-2038-in-move-away-from-fossil-fuels-idUSKCN1PK04L

12 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
limitedition kaže...

Vidim da ovdje ima more pametnih koji bi naftu i tankere bacili u ropotarnicu povijesti već danas. Samo od kud bi proizvodili svu tu plastiku koja nas okružuje, gume za te eko EV, asfalt po kojem se voze, gnojiva. Današnja civilizacija ovisi o sirovoj nafti i njenim prerađevinama i točka. To kao da ne želiš mlijeko iz tetrapaka ali hoćeš sir i jogurt.

Npr od metana ?

Npr ugljena ?

Npr vode i zraka ?

Da se sintetizirati plastika, pa čak i hrana, u WW2 su proizvodili margarin od ugljena :)

 

14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Keops kaže...
Stric_Jura kaže...

a sad činjenice:

 

 - Nijemci pokreću svoje termoelektrane na ugljen i kopaju i spaljuju ga nemilice, dakle "struja" koju njihovi e-auteki koriste je itekako prljava

 

 

Nisi čuo za masovno gašenje ugljena i termoelektrana u Njemačkoj. Informiraj se malo, Nijemci kroz idućih 20 godina planirajuugasiti sve vezano za ugljen, a nuklearke kroz idućih 10. Evo malo linkova za edukaciju:

https://www.theguardian.com/world/2019/jan/26/germany-agrees-to-end-reliance-on-coal-stations-by-2038

https://www.reuters.com/article/us-germany-energy-coal/germany-to-phase-out-coal-by-2038-in-move-away-from-fossil-fuels-idUSKCN1PK04L

i sveudilj kopaju ugljen kao da ne postoji sutra....

 

nije prvi put da "planiraju" - dokle god postoji industrija koja je gladna el. energije, to su sve puste želje...

 

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Još jedna uspješna studija - što je po definiciji svaka koja iznijedri rezultate za koje je plaćena (što treba gledati kao pozitivnu stvar, jer vjerodostojnost nikad nije cilj studije).

Uglavnom, oko zagađenja termoelektrana se svi slažemo, i točno je da je ukupno blizu zagađenju rafiniranjem nafte (i kad se i uzimaju dodatni produkti koji nastaju i koje bi inače morali dodatno proizvodit).

E sad, mene bi zanimala realna studija oko onoga kaj me uvijek začudi, zagađenje u proizvodnji.

Npr. uzmeš EV i ICE iste mase.

I onda računaš koliko koji ima materijala.

I sad, recimo da plastike, kože, drva i toga nevezano uz tip auta ima isto.

Gledajmo ostalo kaj je specifično.

Šasija, dio podvozja i još neki dijelovi su zajednički, pa i to je jednako.

I onda dođemo do onoga gdje je razlika, ICE ima tad znatno više aluminija i čelika, a EV ima znatno više ugljena, litijevog karbonata, nekaj malo kobalta i mangana, a bakra ima više, manje ili jednako, ovisno o modelu (najčešće kod EV-a ima i dosta više, premda to ne mora biti nužno), te npr. kod Tesle titan.

E sad, postavlja se pitanje, ako je bakra tu negdje, a aluminija (čija je obrada među najtoksičnijima) i proizvodnja ICE-a ima manji ekološki otisak, onda je problem u proizvodnji ugljena, litijevog karbonata, kobalta, nikla i mangana za EV.

E sad, logično je da proizvodnja visoko pročišćenog ugljena je štetna za okoliš (ali sumnjam da više od prerade aluminija), litijev karbonat se dobije sušenjem na suncu, a kobalt i nikal nemaju praktički nikakav otisak pri iskopavanju (jer djeca u Kongu uopće ne dobiju nikakve strojeve za rad) i jako ih malo ima u bateriji pa onda ako jako utječu na zagađenje je to zbog prerade koja je očito jako toksična i ispari nekoliko desetaka tisuća puta više materijala nego što ga uopće uđe u proces (bolje od perpetum mobilea ).

Znači, ako su ovi materijali iz EV-a toliko štetniji pri preradi i proizvodnji za okoliš od onih u ICE-u, onda nekaj tu gadno ne štima s proizvodnim procesima.

Zaključak: prva studija kojoj ću vjerovati bude ona samostalna, nekog nezavisnog stručnjaka metalurgije koji znaj kaj priča i može dati brojke.

A ovi Google istraživači (isti kao i ja, samo s titulama doktora znanosti) mi smrde na plaćene PR-ovce, ali takva su vremena i rade to za opstanak, jer od znanosti se više nemre živjeti kao od primarnog dohodka za znanstvenika.

 

E sad, jel imamo tu nekog stručnjaka metalurgije na forumu (jer me fakat zanimaju brojke) ?

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2019 9:58 (fer-de-lance).
 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
=XFX=PlayHard kaže...

 Koji isti problemi?

Krenuli parni,električni i bemzinski autek sa istih pozicija prije 100tinjak godina. Pobjedio bemzinac, unatoč parnom lobbyu .

 

Elelektrični se dobro držao, ali je na kraju otpao zbog poznatih ograničenja te tehnologije. Imao manji domet,sporo punjenje i morala se mijenjati baterija svako toliko. A pošto su ga kupovali samo bogataši, na vrhuncu njihov udio u prodanim autekima je bio 1%.

 

Što danas imamo?

 

Opet imamo iste tj. poznate probleme te tehnologije: manji domet,sporo punjenje i baterija se troši s vremenom.

I opet je udio oko 1% (hvala Kinezi).

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
7 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
memulica kaže..

Što danas imamo?

 

Opet imamo iste tj. poznate probleme te tehnologije: manji domet,sporo punjenje i baterija se troši s vremenom.

I opet je udio oko 1% (hvala Kinezi).

 

 

 Ovo nije nikakav problem, jer je nemoguće napraviti uređaj koji se ne troši korištenjem, a trajanje baterije od 500 000 - 1 000 000 kilometara uz 80+% preostalog kapaciteta u odnosu na nazivni je znatno bolje od trajanja bilo kojeg ICE auta.

 

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Feudalac kaže...

A šta očekivati od naručene studije u njemačkoj, svjetskoj tvornici prljavih automobila koji još uvijek vuku repove kartelskog udruživanja s ciljem zaustavljanja tehnološkog napretka i prikrivanja stvarnog stanja štetnih emisija iz automobila.

Zvali su antivaxer, traže da ima vratiš njihovu logiku.

 

Latz kaže...

Stvar je malo pomaknuta ako pogledaš da uspoređuje EV prije 100 godina i današnji jer imaš ogromnu rupetinu u vremenu između gdje je razvoj bio apsolutno zanemariv dok je u ICE uložena ogromna količina resursa i vremena u tom periodu i koji se daleko više poboljšao u odnosu na početno stanje, ali i dalje ima ograničenja koje nitko nema ni naznake probiti - EV ima problem što nema čitav taj sustav koji se gradio više od stoljeća koji bi toliko gurao njegov razvoj -- zašto onda uopće i uspoređivati te dvije tehnologije na taj način kao da su se paralelno razvijale uz isti ulog resursa i očekivati ne samo da EV bude bolji, nego i da bude, gotovo instant u usporedbi, apsolutno revolucionaran kad ga se postavi uz ICE -- Potencijal EV je daleko veći no što je ICE ikada imao, a treba definitivno dati vremena da se popratna industrija izgradi i uključi i još više pogura razvoj i poboljšanja problematičnih aspekata ....

Maltene uspoređujemo ekstremno talentiranog toddlera sa karijernim sprinterom ograničenih kapaciteta i smijemo se bebi u tom slučaju umjesto da joj omogućimo da se razvije

Tvoj argument stoji jedino s aspekta punionica i elektroeenrgetske mreže. Sve ostalo se itekako razvijalo i ulagalo se možda i više nego u ICE, samo za druge primjene.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

"Njemačka studija tvrdi da električni automobili nisu rješenje za klimatske promjene"

 

 

OK su el. automobili, trenutne baterije su problem. Kad neko više skonta prihvatljivu bateriju automatski se mijenja i ukupan dojam automobila 

 

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Stric_Jura kaže...

a sad činjenice:

 

 - Nijemci pokreću svoje termoelektrane na ugljen i kopaju i spaljuju ga nemilice, dakle "struja" koju njihovi e-auteki koriste je itekako prljava

 

- frakcijska destilacija nafte daje 35% više dizela od benzina, a dizelaši i manje troše - manje zagađivanje ukupno ?

 

- problem su NOx spjevi u modernim turbodizelašima - ali se šuti da je to problem i u turbo-benzincima - koji se guraju zbog down-sizinga - stvar je u izgaranju smjese bogate kisikom i termičkom opterećenju za sve turbo strojeve

 

dok se ne razviju baterije koje će  davati dovoljan domet, te pritom ne koristiti hrpu energije i zagađivati okoliš koji će, kakti, spašavati od zagađenja za proizvodnju tih čudesnih baterija, proći će puno vremena, koje treba prije svega utrošiti i na razvoj distribucije te "čiste" energije...

dakle još puno rada treba da se klatno makne s primarnog korištenja Fermentiranog Dinosaurskog Špeka...

 

želite li smanjiti svoj utjecaj na okoliš? vozite se kad vam treba, idite na posao javnom prijevozom ili bar popunite sva sjedala i naizmjence vozite, nemojte biti jednom rječju  - konzumenti, ne koristite jednokratne proizvode (osobito plastične, ali ni papirne)...

 

jer ako tako mislite nabijati krivnju drugima, onda si svi možemo vezati uže (naravno ono napravljeno od konoplje naravno, kakvo plastično) i obesiti se, jer smo svi već nasrali hrpu nepotrebnog i nereciklirajućeg smeća...

 

manje vjerskog fanatizma kvazi ekologa....

 Da bi baterije postale bolje, moraju se elektricni automobili poceti kupovati i forsirati jer u protivnom razvojne kompanije nece imati dovoljno novca za R&D novih baterijskih tehnologija! Ne mozes ocekivati pomak ni iz cega, od nekud lova mora pristizat, a ako se i dalje nastavi slijevat Arapima, Rusima, Amerima i ostaloj plinskoj i naftaskoj ekipi, boljih baterija jos jako dugo vidjeti necemo... 

14 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

gle bit svega je, benzin je lako prevoziv, velike nergetske gustoće...

 

baterije nisu ni jedno od toga, uz to predstavljaju ogromno opterećenje za mrežu...

 

trebaju se dogovoriti za međusobno sukladne baterijske članke, koji bi se punili i čekali na izmjenu - nešto takvo je promovirao Renault, dođeš na stanicu, iz H-podšasije izvućeš prazne članke i ubaciš napunjene i voziš adlje...

 

 

distribucija je problem, ja mogu živjeti s 300-450 km dosega u punjenju...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil

Predstavljaju ogroman problem ako ce svi odjednom ukljuciti el. aute kad dodju doma.. primjerice kad dodju s posla. Zato ce tu bitnu ulogu odrigrati V2G (vehicle to grid), odnosno baterije el. automobila ce posluziti cjelokupnoj elektroenergetskoj mrezi za pohranu viska el. energije koja se sad mora bacati nocu kad je nizak peak u demandu iz obnovljivih izvora.. Sva ta energija se vise nece morati bacati jer ce baterija biti dovoljno, dakle tvoj auto nece samo "sjediti" u garazi 95 posto vremena, nego ce svojom baterijom aktivno sudjelovati u energetskoj distribuciji i biti spojen na tzv. "pametnu mrezu". Ne moras zivjeti s dometom od 300-450 kad ce uskoro 500km dometa kao na Modelu 3 postati standard svakog el. automobila.. 500km je dovoljno svakome. Pogledaj samo koliko je Australija profitirala s Teslinim baterijama za pohranu energije vjertra i solara, isplatilo im se vec nakon 2 godine. Projekt od nekoliko stotina milijuna dolara se isplatio kroz 2 godine. O cemu mi pricamo... vec sad su Tesline 2170 celije breakthrough baterijske tehnologije. 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Koliko sam shvatio do sad, nije problem u dometu s EV, već s punjenjem istih. Evo primjer - ideš na more, 600+km u jednom smjeru. Auto ima cca 500 km domet(što je solidno) što znači da ću morat čekati X sati da se one opet napune.
Doduše u ovom primjeru bi bio pri kraju puta, pa bi manje morao čekat no kružite šta želim reć.
Jednstavno nitko ne želi čekati X sati da bi napunio baterije.
Kad punjenje baterija dosegne brzinu koju imaš s benzinom, onda možemo pričat o zamjeni benzinca s EV.
 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil

Zato i imaju superchargere i slične, pa ne moraš toliko dugo čekati, nego pola sata ti je već dosta da dođeš do 80% i više.

A to je sasvim ok, ionak je pametno stati na pol sata ili dulje nakon tolike udaljenosti.

Naravno, tolika velika snaga je problem u slučaju kad bi se puno auta punilo istovremeno, tak da se u budućnosti budu vjerovatno dogovorili oko nekoga standarda za dogovaranje termina punjenja, pa kad si netko npr. planira put nekamo, onda lako unaprijed rezervira mjesto na određenoj punionici u okvirnom terminu, ili tak nekaj slično, pa bi s vremenom došlo do toga da to funkcionira kak spada.

Naravno, dalek je još put do toga, ali korak po korak...

 

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice