Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

poruka: 95
|
čitano: 17.046
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni".
8 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
GUID kaže...

1. Koje točno metodološke pogreške? Svi brojevi izneseni u studiji su koliko ja vidim točni. Zašto bi se CO2 emisija prometa u DE morala smanjiti? Koji bi to problem riješilo? Emisija CO2 njemačke industrije je samo na papiru mala, Njemci su u proteklih dvadesetak godina skoro svu svoju prljavu i energetski intenzivnu proizvodnju outsourceali prvo u istočnu Evropu, a zadnjih godina sve više i dalje na istok u Kinu, u Njemačkoj je ostao samo marketing, R&D i krajnja montaža. Samo još male high end marke proizvode ponešto u DE po egzorbitantnim cijenama, a i takvih je sve manje. Isto vrijedi i za poljoprivredu i stočarstvo, pogotovo meso i životinje za klanje sve više uvoze sa farmi u Poljskoj, Slovačkoj, Rumunjskoj itd gdje je jeftinija radna snaga, energija (DE zbog potpuno promašene energetske politike ima najskuplju struju na svijetu, a i gorivo je u top 5) i gdje za ekologiju nikog nije briga. Promet ne možeš outsourceati pa je sada ostao kao govno na kiši i postao laka meta dokonim demagozima. 

 

2. Btw, Norveška po glavi stanovnika ispušta više CO2 nego Njemačka s tendencijom rasta, a kada bi se računao i “izvezeni” CO2 u obliku nafte i plina, a kojem imaju zahvaliti svoje trenutno blagostanje i bogatstvo i bez kojeg se ne bi danas mogli preseravati svojim tobožnjim eko-green-clean lifestyleom, onda vjerojatno imaju najvišu emisiju CO2 po glavi na svijetu.

 

 

 Nemoj mi podmetati da ja nešto hoću. Komentiramo studiju, oni nešto hoće. Argument pod 1 ti nema smisla, svi sektori su im smanjili emisije, ako se industrija preselila negdje drugdje, nisu npr. kućanstva. Dapače, stanovništvo im je značajno naraslo u zadnjih 30 godina.

 

2. Norveška ima tolike emisije zbog ekstrakcije ugljikovodika. Ostatak ekonomije im je u prosjeku Evrope. Kuvajt ima dva i pol puta veće emisije, a Katar x4,5. Uostalom, kaj se buniš na Norvežane, bez njih bi tvoja bembura bila smeće na cesti.

Ja rekoh
15 godina
offline
Njemačka studija tvrdi da električni automobili ni

Nije li ironicno sto se Njemacka toliko pozurila sa zabranjivanjem dizelasa (automobila) u centru i okolici svojih gradova, a istovremeno je puna industrije i kamiona kao "ni jedna druga" EU clanica koji mozda i vise zagaduju nego svi osobni automobili zajedno...... a da ne govorimo o tome da susjedne zemlje nista ili gotovo nista ne cine po tom pitanju (boli ih kifla za okolis).

 

Stvar je u tome sto npr. pijesak iz Sahare bez vecih problema dode do nas, a oni nama tvrde (politicari, razne kampanje itd.) da cemo eto takoreci spasiti planet i procistiti zrak tako sto vise necemo stvarati stetne plinove unutar samih gradova vec banaliziram s 5 - 30 km udaljenosti gdje ce dizelasima biti dozvoljeno zagadivanje.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Feudalac kaže...
GUID kaže...

1. Koje točno metodološke pogreške? Svi brojevi izneseni u studiji su koliko ja vidim točni. Zašto bi se CO2 emisija prometa u DE morala smanjiti? Koji bi to problem riješilo? Emisija CO2 njemačke industrije je samo na papiru mala, Njemci su u proteklih dvadesetak godina skoro svu svoju prljavu i energetski intenzivnu proizvodnju outsourceali prvo u istočnu Evropu, a zadnjih godina sve više i dalje na istok u Kinu, u Njemačkoj je ostao samo marketing, R&D i krajnja montaža. Samo još male high end marke proizvode ponešto u DE po egzorbitantnim cijenama, a i takvih je sve manje. Isto vrijedi i za poljoprivredu i stočarstvo, pogotovo meso i životinje za klanje sve više uvoze sa farmi u Poljskoj, Slovačkoj, Rumunjskoj itd gdje je jeftinija radna snaga, energija (DE zbog potpuno promašene energetske politike ima najskuplju struju na svijetu, a i gorivo je u top 5) i gdje za ekologiju nikog nije briga. Promet ne možeš outsourceati pa je sada ostao kao govno na kiši i postao laka meta dokonim demagozima. 

 

2. Btw, Norveška po glavi stanovnika ispušta više CO2 nego Njemačka s tendencijom rasta, a kada bi se računao i “izvezeni” CO2 u obliku nafte i plina, a kojem imaju zahvaliti svoje trenutno blagostanje i bogatstvo i bez kojeg se ne bi danas mogli preseravati svojim tobožnjim eko-green-clean lifestyleom, onda vjerojatno imaju najvišu emisiju CO2 po glavi na svijetu.

 

 

 Nemoj mi podmetati da ja nešto hoću. Komentiramo studiju, oni nešto hoće. Argument pod 1 ti nema smisla, svi sektori su im smanjili emisije, ako se industrija preselila negdje drugdje, nisu npr. kućanstva. Dapače, stanovništvo im je značajno naraslo u zadnjih 30 godina.

 

2. Norveška ima tolike emisije zbog ekstrakcije ugljikovodika. Ostatak ekonomije im je u prosjeku Evrope. Kuvajt ima dva i pol puta veće emisije, a Katar x4,5. Uostalom, kaj se buniš na Norvežane, bez njih bi tvoja bembura bila smeće na cesti.

 Stanoništvo uopće nije “značajno naraslo”, od 1990 nakon pripajanja nekadašnjeg DDRa za oko 3% (http://lmgtfy.com/?q=deutschland+anzahl+einwohner), Njemačka ima jednu od najnegativnijih stopa prirodnog prirasta na svijetu (godišnji deficit oko 150000-180000) i da nema stalnog pritoka doseljenika, stanovništvo bi im se smanjilo (dugoročni trendovi predviđaju drastično smanjenje zbog opće deindustrijalizacije i sve manjeg dotoka ekonomskih doseljenika). Istovremeno, broj automobila u Njemačkoj je od 1990 do danas narastao sa oko 30 na 47 milijuna, dakle za 56% (https://de.statista.com/statistik/daten/studie/12131/umfrage/pkw-bestand-in-deutschland/), ne samo da je eksplodirao broj, nego i prosječna snaga, težina i veličina, sve to uz gotovo nepromjenjenu emisiju CO2 (https://www.umweltbundesamt.de/bild/treibhausgas-emissionen-in-deutschland-1990-bis). Dakle auti su danas puno bolji i u smislu uštede CO2 postigli su puno više nego drugi sektori, samo što ih je puno više i za još više smanjiti CO2 (što je samo po sebi besmislena ideološka floskula) trebalo bi smanjiti broj auta na cestama ili barem zaustaviti njegov daljnji rast, a ne forsirati potpuno nedozrelu i preskupu tehnologiju elektroauta koja u njemačkim uvjetima nema ama naš nikakvog smisla. To je međutim bez ozbiljnih društvenih promjena u Njemačkoj teško ostvarivo jer je politika od WW2 forsirala automobile i individualnu mobilnost kao jedan od temeljnih postulata društvenog blagostanja (“freie Fahrt für freie Bürger“) i autoindustriju kao temelj nacionalnog identiteta i ekonomije, sve na račun javnog prijevoza koji je danas u raspadu, poddimenzioniran, preskup, neefikasan i van većih gradova praktički nepostojeći i bez auta doslovno na periferiji i u selima ne možeš živjeti. Studija o kojoj je ovdje riječ i s kojom se ti ne slažeš jer se ne uklapa u tvoje ideološke okvire pa joj izmišljaš“metodološke nedostatke” je potpuno u pravu, za DE elektroauti nisu nikakvo rješenje, treba fundamentalno mijenjati društvo i način života i rada, a ne aute.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2019 10:26 (GUID).
8 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
GUID:

Statistika ti nevalja pa tako i zaključci. Istočna Njemačka se u nekim stvarima računa spojeno u nekima ne. Registracija automobila je spojena 1993. Od tada im je broj automobila narastao za 25% s tim da je godišnja kilometraža svih auta opala za nekih 5%. Omjer je 100 x 100 vs 125 x 95, odnosno odrađeni kilometri su porasli manje od 20% tako da je sav taj napredak prilično mali i dobro pokazuje kako je ICE tehnologija došla do zida. Preskočio si uštede na sektoru stanovanja - broj stambenih jedinica im je porastao isto koliko i kilometraža (24%), a tako i broj obitelji (sve je više samačkih kućanstava i parova bez djece) a energija je ipak značajno smanjena.

Druga stvar, u prethodnom postu sam ti linkao co2 intenzitet generiranja el. energije za EU - pa tamo možeš vidjeti da i Njemačka ima svoje trenutke, svakog dana sve više njih, kad je struja relativno čista. Njihov problem nisu automobili kao takvi već prljava struja i u tome su bliže Kini nego SADu. I tu je, po meni, osim stakleničkih plinova čiji utjecaj u povijesnim razmjerima još nismo u stanju potpuno pouzdano modelirati, važnije obratiti pozornost na emisije koje su štetne po zdravlje. Dovoljno mi je osjetiti onaj kiseli smrad iza novijih dizelaša, a sasvim pouzdani dokazi postoje i za štetnost PM2,5

Inače se slažem s dijelom tvojih komentara, mirne duše bih ignorirao ovu temu, ali studija koja bazira zaključke na životnom vijeku automobila od 150 tisuća kilometara je naprosto pogrešna da ne kažem nešto teže. Ona umjesto jasnoće i boljih znanja donosi novi mutež bez obzira s koje strane ideologije ili pogleda na budućnost se nalazili
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2019 17:16 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Njemačka studija tvrdi da električni automobil
Lovac82:

Logika ti nema smisla. Ako već jednom u par godina dođe saharaki pijesak, zakaj ne bi i sami još prašili. To ti je argument na razini krov mi tu i tamo malo prokišnjava, zašto onda ne bi uzeo crijevo i kvalitetno potopio kuću iznutra. Na stranu CO2 od kojeg se nije baš lako otrovati, ali automobili ispuštaju vrlo fine čestice koje dokazano izazivaju respiratorne bolesti i alergije, za ovo zadnje su vjerojatno glavni krivci jer je inače teško objasniti enorman porast u zadnjih nešto više od pola stoljeća. ZA takve stvari je potrebno vrijeme, znanja se gomilaju i vrijeme je za akciju. Još jednom ću ponoviti - gume ne stvaraju fine čestice ispod 2,5 mikrona, to je čista izmišljotina. Ako i stvaraju, one su vrlo kratkog vijeka jer su elektrostatski nabijene i primaju se za najbližu podlogu, u zraku koji dišemo uz ceste ih naprosto NEMA.
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice