Norvežani su ludi za električnim automobilima

poruka: 122
|
čitano: 22.684
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Norvežani su ludi za električnim automobilima".
7 godina
offline
Re: Norvežani su ludi za električnim automobilima
Upravo to. Baš sam danas čitao neki članak na engleskom vezano za električne automobile u Norveškoj, i iako sve to djeluje jako impresivno i napredno, nije baš tako kao što nam se prikazuje.

Na temelju svega što sam pročitao ja sam isto tako bliže zaključku da Norvežani uopće ne vole EV.
Jer kako drugačije objasniti da uz toliki standard (prosječna netto plaća oko 3500€ naspram hrvatskih 800€) i uz višedesetljetne državne programe poticaja i olakšica na EV, a takoreći "kaznene poreze" na ICE vozila, udio kupljenih EV trenutno je još uvijek ispod 50%.
Zanimljivo mi je bilo još par podataka...
Npr, zapelo mi je za oko da ukupan udio EV+hibridnih vozila registriranih u Norveškoj u odnosu na sva vozila jedva doseže 10%!
Onda je bio i neki podatak da oko 70-80% vlasnika EV otpada na visokoobrazovane imućnije muškarce koji osim električnog imaju još minimalno 2 automobila.

Očekivan podatak je bio da je u najprodavaniji EV svih vremena u Norveškoj Nissan Leap, ali neki bi se iznenadili da je Nissan Leap zadniih godina (baš kada se bilježi porast EV) potisnut luksuznijim i puno skupljim vozilima od Porschea, Audija, Mercedesa, BMWa, Mitsubishija...itd

Trenutna lista naručenih EV koji čekaju isporuku sastoji se od oko 6500 Audi e-Tron, pa nekakvi Porche, pa BMw...

Što me dovodi do zaključka da to nije nimalo skromna, ultra pametna, ekološki osvještena, i isplativa kupovina , nego je čisto stvar prestiža Norveške visoke klase...

Dok se kupovao Nissan Leap uz državne subvencije nisu prelazili nekakav značajan udio... Kada je na scenu došla Tesla, Mercedes, Porsche, Audi sa svojim luksuznim i skupim vozilima, odmah je i udio EV-a skočio.

Eto, dosta od mene... Mislim da je do sada svakome jasno da EV ne kupuju ljudi zato što su glupi, zatucani, katolici i ljubitelji dima. Nego zato jer je preskup u preograničen.

Upravo je Norveška po mome mišljenju uz 20 godina sistematskog guranja EV podbacila u tome.
Kupuju ih samo bogati i to većinom kao drugi, treći ili četvrti auto u kolekciji..
 
3 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Norvežani su ludi za električnim automobilima
Jakovp kaže...

Jel to ono kad očekuješ da će auto sam kočiti pa drkaš po mobu cijelo vrijeme dok voziš?

 

Tako me neka žena u novoj toyoti land cruiser neki dan skoro pogazila na pješačkom, iako je auto ispred nje stao, i to dosta polako.

Sad si me podsjetio na jednog kolegu s faksa koji se fura na nihilizam. Njegova teorija je bila da treba skinuti pojaseve i zračne jastuke i da cijev volana treba biti sačmarica koja će u trenutku sudara opaliti, pa će svi voziti opreznije.

 

Debil je debil i za volanom Land Cruisera i za volanom stojadina, ako ćemo uvođenje tehnologije ravnati prema njima onda nas čeka Idiocracy.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice