Novi polietilen – za lakše recikliranje

poruka: 10
|
čitano: 4.047
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi polietilen – za lakše recikliranje".
15 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

jasno mi je kako im je teško, jer riječ "kemijanje" ne postoji u germanskim, anglo-saksonskim, romanskim jezicima i ugro-finskoj skupini (ma nigdje, osim u "regionu"). to samo mi slaveni znamo što znači i koliko je sveobuhvatan pojam. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

Jel ima koja vijesti o novim baterijama.

Pitam za Ajara.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

Ima, ima - al' ne smim reć. 

 
10 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Novi polietilen – za lakše recikliranje
znači plastika koja će se u okolišu lakše raspadati na mikroplastiku? :)
Najlakši način recikliranja polietilena je njegovo gorenje i pretvaranje u energiju. On gori relativno čisto.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.11.2021 10:23 (Gallu).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

E, neće. Jer mirkoplastika nastaje mrvljenjem platike, dakle fizičkom promjenom. Ovdje je riječ o kemijskoj promjeni, jer nastaju novi kemijski spojevi. Štoviše, ako se keto-PE raspadsne na mikroplastiku, ona će se prije razgraditi nego da je ostala u jednom komadu. 

 
7 0 hvala 2
8 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

Radim u tvornici za proizvodnju boje za plastiku (PELD,PEHD,PP,PS,PVC,EVA) i recekliranu plastiku stavaljamo samo u crnu boju jer ona sve pokriva u ostale nema šanse....

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi polietilen – za lakše recikliranje
Ajar:

Pa naravno da kemijanje ne postoji u engleskom. Ni riječ engleski ne postoji u engleskom.
Ja rekoh
11 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

Plastika, jedan od vercih problema nase civilizacije... puno kobnija i hitnija za rjesavanje od co2 npr....

 

 

ali nekako mi se cini da si bug synca teme sa

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Novi polietilen – za lakše recikliranje

Riječ "chemistry" u metaforičkom smislu došla nam je iz engleskog jezika ("any proccess of combining, analyzing,etc. suggestive of chemical process, as the chemistry of poet's imagination"). O takvom značenju riječi "kemija" možete čitati u Zaključku mog rada objavljenog u časopisu Kemija u industriji  70 (1-2) (2021)49-56, https://doi.org/10.15255/KUI.2020.021. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.11.2021 0:40 (danen).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Novi polietilen – za lakše recikliranje
danen kaže...

Riječ "chemistry" u metaforičkom smislu došla nam je iz engleskog jezika ("any proccess of combining, analyzing,etc. suggestive of chemical process, as the chemistry of poet's imagination"). O takvom značenju riječi "kemija" možete čitati u Zaključku mog rada objavljenog u časopisu Kemija u industriji  70 (1-2) (2021)49-56, https://doi.org/10.15255/KUI.2020.021. 

 ma ne chemistry. ovo naše je "verbing" ili "denominalization" > pretvaranje imenice u glagol. za "chemistry" toga nema u jezicima, osim slavenskih a i to zbog toga jer većina naroda ne poznaje takav oblik "snalaženja" u životu. jednako nije znan niti izričaj "živa kemija" za ono što je većinom tajanstvenim postupcima i međusobnim omjerima spojeno/smućkano/pomiješano/načinjeno a vrlo vjerojatno i opasno za uporabu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice