Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

poruka: 42
|
čitano: 9.875
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu".
7 godina
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
Prvi put čujem za te pojmove... Jel to izraz koji se koristi samo u F1 ?

Mada to još uvijek ne opravdava moju "tezu" da je ova gospođica bila vjerojatno pogurana naprijed zbog tog područja nižeg tlaka zraka...
Zanima me pije li to ikako vode..?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

Evo na istu foru 145km/h, al bez vucenja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

Malo ste se zakomplicirali s pojmovima potlak, otpor zraka i slično. Iza svakog vozila koje se kreće (uzmimo auto) nastaje zona potlaka koja ovisi o obliku vozila. Zrak koji pređe preko karoserije automobila pri toj brzini ostavlja sa stražnje strane jednu zonu koja je manje popunjena zrakom (potlak). Isto tako kad se auto kreće, s prednje strane će se zrak malo tlačiti na auto pa će tu biti zona pretlaka. Upravo zbog toga što je zrak ispred auta veći nego iza njega nastaje otpor zraka, koji je definiran drag koeficijentom, Cd. U ovom slučaju ženska je iskoristila maksimalno ono što svi profesionalni biciklisti na utrkama rade i zašto su u biciklizmu bitni timovi. Neda mi se sad tražiti članke, možete sami, gdje postoje podaci koliko se uštedi snage vozeći se na tour de franceu u koloni jer ti kolona stvara određenu zonu potlaka. Aj sad zamislite isto to, samo što te štiti vozilo dizajnirano za veliki potlak umjesto par uskih biciklica kroz koje zrak prolazi dosta lako. 

 

Mali kotač joj služi za ubrzanje koje je izgubila velikim prijenosnim omjerom. Dakle, da bi mogla pedalati na velikoj brzini mora imati ogroman prijenosni omjer (čime otežava akceleraciju), a da bi lakše ubrzavala ima manje kotače koje prenose veću silu nauštrb brzine. Kompenzacija

 

Btw. Ako nekog još nešto zanima mogu se detaljnije raspisati.

 
5 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

Steta sto nije pala video bi bio zanimljiviji kao i naslov, poginula s 300kmh na biciklu vidim sigurnost im je bila na visokom nivou, vezana sajlom lol...

 

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
Ma covjece kud si ti zabrijao. Ja govorim o tome da se zapravo sve slabo vidi. Bilo bi puno atraktivnije da je prikazan brzinomjer.
Ne kazem da to nije istina.
Life is jazz. Play it cool.
8 godina
offline
Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

dobro je keops opisao, a ja ću laički, žena je bila u zavjetrini. ta-da. ako ulovite običan zetov bus kad kreće sa stajališta, bez problema i bez otkucaja u crvenoj zoni možete voziti 50ak na sat. za veće brzine treba i malo više snage i tehnike, ali je sasvim izvedivo. tako da, svaka čast ženi na hrabrosti i mudima, ali ovo je čisti rezultat zavjetrine, a ne nikave snage i ne znam šta. nema toga čovjeka koji će, bez ikakve pomoći, na ravnom potegnut 150, a kamoli sa 160 na 300. malo krivog prevođenja, malo izvrtanja, malo navlačenja i eto nebuloznih, istinitih doduše, clickbait naslova kako je neko vozio 300 na biciklu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
Keops kaže...

Malo ste se zakomplicirali s pojmovima potlak, otpor zraka i slično. Iza svakog vozila koje se kreće (uzmimo auto) nastaje zona potlaka koja ovisi o obliku vozila. Zrak koji pređe preko karoserije automobila pri toj brzini ostavlja sa stražnje strane jednu zonu koja je manje popunjena zrakom (potlak). Isto tako kad se auto kreće, s prednje strane će se zrak malo tlačiti na auto pa će tu biti zona pretlaka. Upravo zbog toga što je zrak ispred auta veći nego iza njega nastaje otpor zraka, koji je definiran drag koeficijentom, Cd. U ovom slučaju ženska je iskoristila maksimalno ono što svi profesionalni biciklisti na utrkama rade i zašto su u biciklizmu bitni timovi. Neda mi se sad tražiti članke, možete sami, gdje postoje podaci koliko se uštedi snage vozeći se na tour de franceu u koloni jer ti kolona stvara određenu zonu potlaka. Aj sad zamislite isto to, samo što te štiti vozilo dizajnirano za veliki potlak umjesto par uskih biciklica kroz koje zrak prolazi dosta lako. 

 

Mali kotač joj služi za ubrzanje koje je izgubila velikim prijenosnim omjerom. Dakle, da bi mogla pedalati na velikoj brzini mora imati ogroman prijenosni omjer (čime otežava akceleraciju), a da bi lakše ubrzavala ima manje kotače koje prenose veću silu nauštrb brzine. Kompenzacija

 

Btw. Ako nekog još nešto zanima mogu se detaljnije raspisati.

 NHF, ali ne slažem se u potpunosti s napisanim. U vožnji u grupi biciklista imaš zavjetrinu, da tehnički gledano to jest podtlak ali doživljaj nije niti sličan. Naime, u grupi biciklista se područje nižeg tlaka popunjava zrakom koji dolazi sprijeda (kroz područje oko kotača bicikla), dok se u ovom slučaju područje nižeg tlaka popunjava vrtloženjem zraka koji prolazi bočno i iznad vozila i stvara "vjetar u leđa".
A ovo s kotačem nisam baš shvatio. Misliš na lakše ubrzanje zbog manje inercije kao rezultata bližeg oboda kotača ili na nešto drugo? Ako misliš da su time kompenzirali prijenosni odnos to mi baš nema smisla, pa lakše je promijeniti lančanik nego koncipirati cijeli bicikl oko prijenosa. Istina, veći zupčanici imaju veću mehaničku efikasnost kod lančanog prijenosa, ali u tim dimenzijama gubici više nisu tako značajni. Kao što već rekoh, mislim da su odabrali manje kotače jer omogućuju 12-15cm manju udaljenost od vozila koje stvara zavjetrinu.

bruno1026 kaže...

dobro je keops opisao, a ja ću laički, žena je bila u zavjetrini. ta-da. ako ulovite običan zetov bus kad kreće sa stajališta, bez problema i bez otkucaja u crvenoj zoni možete voziti 50ak na sat. za veće brzine treba i malo više snage i tehnike, ali je sasvim izvedivo. tako da, svaka čast ženi na hrabrosti i mudima, ali ovo je čisti rezultat zavjetrine, a ne nikave snage i ne znam šta. nema toga čovjeka koji će, bez ikakve pomoći, na ravnom potegnut 150, a kamoli sa 160 na 300. malo krivog prevođenja, malo izvrtanja, malo navlačenja i eto nebuloznih, istinitih doduše, clickbait naslova kako je neko vozio 300 na biciklu.

 najbolji cestovni biciklisti-sprinteri imaju vršnu snagu oko 1800W, pistovni možda imaju i 2kW. U neutralnim uvjetima (mala nadmorska visina, bez vjetra, i na normalnom suvremenom cestovnom biciklu) to je dovoljno za 74-77km/h. Svjetski pistovni rekord na 200m je 9,347 što je mrvicu preko 77km/h. Rekord u onim oklopljenim superaerodinamičnim recumbentima je nešto preko 140km/h

12 godina
offline
Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na biciklu

prilično besmislen "rekord" - nešto slično onome kad je maštruko prelazio pustinju električnim autom, iz kojeg ide benzinac sa generatorom. samo se treba dosjetiti što bizarnijeg i besmislenijeg poduhvata... i eto "rekorda"

 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
Najbolje je sto bajk ima rucne kocnice :)
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
jozef kaže...
Keops kaže...

Malo ste se zakomplicirali s pojmovima potlak, otpor zraka i slično. Iza svakog vozila koje se kreće (uzmimo auto) nastaje zona potlaka koja ovisi o obliku vozila. Zrak koji pređe preko karoserije automobila pri toj brzini ostavlja sa stražnje strane jednu zonu koja je manje popunjena zrakom (potlak). Isto tako kad se auto kreće, s prednje strane će se zrak malo tlačiti na auto pa će tu biti zona pretlaka. Upravo zbog toga što je zrak ispred auta veći nego iza njega nastaje otpor zraka, koji je definiran drag koeficijentom, Cd. U ovom slučaju ženska je iskoristila maksimalno ono što svi profesionalni biciklisti na utrkama rade i zašto su u biciklizmu bitni timovi. Neda mi se sad tražiti članke, možete sami, gdje postoje podaci koliko se uštedi snage vozeći se na tour de franceu u koloni jer ti kolona stvara određenu zonu potlaka. Aj sad zamislite isto to, samo što te štiti vozilo dizajnirano za veliki potlak umjesto par uskih biciklica kroz koje zrak prolazi dosta lako. 

 

Mali kotač joj služi za ubrzanje koje je izgubila velikim prijenosnim omjerom. Dakle, da bi mogla pedalati na velikoj brzini mora imati ogroman prijenosni omjer (čime otežava akceleraciju), a da bi lakše ubrzavala ima manje kotače koje prenose veću silu nauštrb brzine. Kompenzacija

 

Btw. Ako nekog još nešto zanima mogu se detaljnije raspisati.

1. NHF, ali ne slažem se u potpunosti s napisanim. U vožnji u grupi biciklista imaš zavjetrinu, da tehnički gledano to jest podtlak ali doživljaj nije niti sličan. Naime, u grupi biciklista se područje nižeg tlaka popunjava zrakom koji dolazi sprijeda (kroz područje oko kotača bicikla), dok se u ovom slučaju područje nižeg tlaka popunjava vrtloženjem zraka koji prolazi bočno i iznad vozila i stvara "vjetar u leđa".


2. A ovo s kotačem nisam baš shvatio. Misliš na lakše ubrzanje zbog manje inercije kao rezultata bližeg oboda kotača ili na nešto drugo? Ako misliš da su time kompenzirali prijenosni odnos to mi baš nema smisla, pa lakše je promijeniti lančanik nego koncipirati cijeli bicikl oko prijenosa. Istina, veći zupčanici imaju veću mehaničku efikasnost kod lančanog prijenosa, ali u tim dimenzijama gubici više nisu tako značajni. Kao što već rekoh, mislim da su odabrali manje kotače jer omogućuju 12-15cm manju udaljenost od vozila koje stvara zavjetrinu.

 

Ad 1) Ne razumijem te baš najbolje što se tiče ovog dijela. Pisao sam dosta općenito što se tiče zone potlaka i zavjetrine jer potlak gledam kao tlak manji od referentnog tlaka (tipa tlak 50m ispred vozila), a isto vrijedi i za pretlak. Znači generalno, iza bicikla kolone bicikla postoji potlak jer da ne postoji, sad neću ulaziti u to na koji način to nastaje. Ima dovoljno CFD simulacija na netu pa nek ljudi vide, ali mislim da to nema smisla za komentiranje ovakvog članka. A što sde nje tiče, znam da nastaju razne turbulencije i vrtlozi, pogotovo pri tim brzinama, ali mi nije jasna tvoja teza da dobiva vjetar u leđa. Što ti to znači? Da bi se kretala sama bez da pedala? Jer ako ne, onda nisi rekao ništa novo u odnosu na ono što sam objasnio.

 

Ad 2) Slažem se, malo sam se zaletio. Ovo je točno što sam rekao i vrijedi za bicikl kojem je zadan prijenosni omjer kao konstantan i onda bi se uzeo manji kotač da dobije veću silu na obodu kotača. Vjerojatno bi im bilo lakše promjeniti zubčanike, kao što si rekao, ali neću ulaziti u to. Kad bolje razmislim, razlog malog kotača je i manja udaljenost od vozila, ali također može biti zbog aerodinamike u smislu da bi s većim kotačima ona sama bila višlja i to bi značajno utjecalo na vožnju (trebalo bi onda i kabinu povećavati što bi bio novi zahtjev za vozilo koje ju je guralo). Također, smatram da je s manjim kotačem stabilnija zbog nižeg težišta.

14 godina
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
Keops kaže...

 

Ad 1) Ne razumijem te baš najbolje što se tiče ovog dijela. Pisao sam dosta općenito što se tiče zone potlaka i zavjetrine jer potlak gledam kao tlak manji od referentnog tlaka (tipa tlak 50m ispred vozila), a isto vrijedi i za pretlak. Znači generalno, iza bicikla kolone bicikla postoji potlak jer da ne postoji, sad neću ulaziti u to na koji način to nastaje. Ima dovoljno CFD simulacija na netu pa nek ljudi vide, ali mislim da to nema smisla za komentiranje ovakvog članka. A što sde nje tiče, znam da nastaju razne turbulencije i vrtlozi, pogotovo pri tim brzinama, ali mi nije jasna tvoja teza da dobiva vjetar u leđa. Što ti to znači? Da bi se kretala sama bez da pedala? Jer ako ne, onda nisi rekao ništa novo u odnosu na ono što sam objasnio.

 

Ad 2) Slažem se, malo sam se zaletio. Ovo je točno što sam rekao i vrijedi za bicikl kojem je zadan prijenosni omjer kao konstantan i onda bi se uzeo manji kotač da dobije veću silu na obodu kotača. Vjerojatno bi im bilo lakše promjeniti zubčanike, kao što si rekao, ali neću ulaziti u to. Kad bolje razmislim, razlog malog kotača je i manja udaljenost od vozila, ali također može biti zbog aerodinamike u smislu da bi s većim kotačima ona sama bila višlja i to bi značajno utjecalo na vožnju (trebalo bi onda i kabinu povećavati što bi bio novi zahtjev za vozilo koje ju je guralo). Također, smatram da je s manjim kotačem stabilnija zbog nižeg težišta.

1. Da, upravo to. O tome govorim. Isprobano na vlastitoj koži više puta. U trenutku kad je inercija + potlak veći od otpora za danu brzinu.
2. manji kotač nikako ne znači bolju stabilnost. Naprotiv. Možeš promatrati osovinu kotača kao polugu, pa je jasno što pomak tijela na visini od npr 1,3m znači ako si na kotačima gdje je osovina 35cm iznad tla ili 15cm iznad tla.
3. središte težišta i ukupna visina biciklista uglavnom nema veze s veličinom kotača već s geometrijom bicikla. To pogotovo nije problem na biciklu na kojem je obaran rekord, a koji je takav kakav jest očito zbog longitudinalne stabilnosti.

P.S. ti stvarno misliš da se prosječni forumaš zna služiti CFD simulacijom? Nekad niti specijalisti nisu u stanju pripremiti prave modele i dobiti korisne rezultate.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi svjetski rekord: gotovo 300 km/h – na bic
jozef kaže...
Keops kaže...

 

Ad 1) Ne razumijem te baš najbolje što se tiče ovog dijela. Pisao sam dosta općenito što se tiče zone potlaka i zavjetrine jer potlak gledam kao tlak manji od referentnog tlaka (tipa tlak 50m ispred vozila), a isto vrijedi i za pretlak. Znači generalno, iza bicikla kolone bicikla postoji potlak jer da ne postoji, sad neću ulaziti u to na koji način to nastaje. Ima dovoljno CFD simulacija na netu pa nek ljudi vide, ali mislim da to nema smisla za komentiranje ovakvog članka. A što sde nje tiče, znam da nastaju razne turbulencije i vrtlozi, pogotovo pri tim brzinama, ali mi nije jasna tvoja teza da dobiva vjetar u leđa. Što ti to znači? Da bi se kretala sama bez da pedala? Jer ako ne, onda nisi rekao ništa novo u odnosu na ono što sam objasnio.

 

Ad 2) Slažem se, malo sam se zaletio. Ovo je točno što sam rekao i vrijedi za bicikl kojem je zadan prijenosni omjer kao konstantan i onda bi se uzeo manji kotač da dobije veću silu na obodu kotača. Vjerojatno bi im bilo lakše promjeniti zubčanike, kao što si rekao, ali neću ulaziti u to. Kad bolje razmislim, razlog malog kotača je i manja udaljenost od vozila, ali također može biti zbog aerodinamike u smislu da bi s većim kotačima ona sama bila višlja i to bi značajno utjecalo na vožnju (trebalo bi onda i kabinu povećavati što bi bio novi zahtjev za vozilo koje ju je guralo). Također, smatram da je s manjim kotačem stabilnija zbog nižeg težišta.

1. Da, upravo to. O tome govorim. Isprobano na vlastitoj koži više puta. U trenutku kad je inercija + potlak veći od otpora za danu brzinu.
2. manji kotač nikako ne znači bolju stabilnost. Naprotiv. Možeš promatrati osovinu kotača kao polugu, pa je jasno što pomak tijela na visini od npr 1,3m znači ako si na kotačima gdje je osovina 35cm iznad tla ili 15cm iznad tla.
3. središte težišta i ukupna visina biciklista uglavnom nema veze s veličinom kotača već s geometrijom bicikla. To pogotovo nije problem na biciklu na kojem je obaran rekord, a koji je takav kakav jest očito zbog longitudinalne stabilnosti.

P.S. ti stvarno misliš da se prosječni forumaš zna služiti CFD simulacijom? Nekad niti specijalisti nisu u stanju pripremiti prave modele i dobiti korisne rezultate.

 

Prije svega, evo ti članak u kojem nešto piše o biciklu.

Ad 1)  Vjerujem možda da postoji zona takvog područja gdje bi eventualni vrtlog iza kamiona (npr.) stvorio lagani pretlak na leđima vozača te bi mu vozač predstavljao zaustavnu točku na putu prema zoni potlaka. Članak koji sam ti dao kaže da je navodno vozila snagom preko 700W, što znači da je definitivno ništa nije vuklo naprijed bez njezinog upiranja.Imaš li možda neki dokaz za to, osim vlastitog iskustva, link? Ne kažem da nisi upravu, mislim da je moguće iako to nije bio slučaj kod nje, zato bi volio proučiti. 

Ad 2,3) Kako kaže u članku, razlog malih kotača je čvrstoća i pouzdanost.

Kraj: CFD simulacijom se zna služiti samo onaj tko od toga živi tako da pretpostavljam da na ovom forumu postoji eventualno par osoba maksimalno koje bi znale zavrtiti neku konkretnu simulaciju. Ali otkud tebi da ja mislim da se prosječni forumaš zna služiti CFD-om?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice