Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti elek

poruka: 46
|
čitano: 12.804
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti elek".
15 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
danen kaže...

Ovaj problem s elektromobilom je presložen da bi se mogao samo tako riješiti. Može se analizirati jedan ili drugi aspekt, ali cijelu situaciju praktički je nemoguće sagledati, posebice prema onome što nas u budućnosti čeka. Ipak treba imati na umu:

1. baterije će se reciklirati,

2. razvit će se baterije koje se temelje na jeftinijim i energetski povoljnim materijalima,

3. sve će se više struje dobivati iz obnovljivih izvora,

što vodi do općeg zaključka: elektronobil će biti sve isplativiji i ekološki povoljniji. Usto elektromobil ima dvije velike prednosti:

1. smanjuje zagađenje zraka u velikim gradovima (primjer Pekinga),

2. smanjuje buku na cesti.

Stoga bi trebao uračunati i troškove liječenja bolesnih od bolesti izazvanih onečišćenim zrakom te troškove postavljanja apsorbera buke na cestama. Zbog nepostojanja ispušnih plinova moći će se graditi niže garaže sa slabijom ventilacijom, što će također donijeti izvjesne uštede. 

No bez obzira na bolje ili loše analize, jasno je da je budućnost u električnom automobilu. Stoga treba razvijati tu tehnologiju, a ne lupati glavom koliko smo (zasad) njome dobili.

A što se tiče "teorije zavjere", stara je priča: kad nešto do kraja ne razumijemo, pokušavamo to objasniti nekakvim mračnim silama. (Ne bi ni Tesla branio - i razvijao - svoj proizvod da u njega ne vrjeruje). 

 teorijski - da. u rvackoj sad: futur IV. (ako ne i XVIII.). nek se baba zove duško tek kad bude muško. ni jedna nova tehnologija uvedena bez tranzicijskog razdoblja nije uspjela zaživjeti pa neće niti ova. prvo UI pa hibridi (godinama) pa tek onda možda samo struja, kad se ispune sve ostale pretpostavke (kao što navodi BMT u postu). a baterije .... ih, baterije 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti

Sve to stoji, ali mislim da problem CO2 leži negdje drugdje: u krčenju milijuna i milijuna hektara šume (obično za uzgoj nekih glupih kultura koje bi ionak ljudi trebali izbaciti iz upotrebe).

Taman i da povećamo CO2 otisak i mnogo puta, biljke bi to kompenzirale, ali im ne damo.

Znam da se budu sad javili neki i tvrdili da baš sad u nekim dijelovima svijeta vegetacija abnormalno buja i kompenzira, ali nekak mi se čini da ništa ne može kompenzirati nedostatak te uništene šumske mase.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.4.2019 16:22 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Pa ziher u budućnosti će za globalno zatopljenje okriviti elektro motore kao glavni uzročnici emisije stakleničkih plinova...dok za topljenje polova je uzrok to što su solarni paneli postavljeni prema jugu te svojim zrcalima tope led na južnom polu...za topljenje na sjevernom polu su krivi domoroci jer su prebrzo napredovali te uvođenjem industrijalizacije uzrokivali tektonske poremečaje koji su pokrenuli lavinu neizbježne kisele kiše
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Feudalac kaže...
Memulica:

Sve je relativno. Jučer sam s djecom usput stao u McD. Gužva, slobodan parking na kraju pa smo morali proći uz kolonu na “drive in” liniji. Tih 20-30 metara uz aute u koloni, svi odreda dizeli, je bilo grozno. Smrad je nepodnošljiv.

 Nemoj ti meni relativizirati, kad se sve zna u detalje. Da bi se ti mogao na miru trovati tim smećem od hrane, malo dalje se neko truje raznim kemikalijama ili mu posjeku ono malo šume/zelenila, pa posade šume solarnih panela ili ventilatore oko kuće. Te ventilatore, solarne panele i baterije će reciklirati ko i sve smeće dosad, pa ćemo opet plakat ko sad oko 'reciklirane' plastike po svjetskim morima. Licemjerje i lažni moral je danas vrlo IN.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
neaktivan
offline
Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti elek

Ja sam cijeli  život imao manje više dodira sa naukom, jedan dio života sam se čak bavio naučno istraživačkim radom no brzo sam shvatio da mi treba bar 30 godina da kupim prvi stan i auto pa sam pošteno pobjegao u realni sektor kako se to tad govorilo. Danas mi se na povrača kad čujem ili prošitam tekst koji počinje sa "Naučnici dokazali da je ..." Danas ćete u istim naučnim publikacijama nači da je maslac zdrav i da je jako opasan. Isto je to i sa električnim automobilima, krumpirom i tko zna čim već. Naučnici su postali prostituke i bez ikakavih problema će vam dokazati da je recimo zdrav, ako istraživanje narući firma kojoj je glavni proizvod maslac. Tom prilikom će za potrebe istraživanja obaviti pretrage na reprezentativnom uzorku od 15000 ljudi u dobi od 15 do 65 i 'ladno reći da je maslac zdrav. Ako pak firma koja proizvodi margarin sutra angažira iste te naučnike oni će na reprezentativnom uzorku od istih 15000 ljudi doći do zaključka da je maslac zapravo opasan po ovo ili ona i da bez dileme treba da prežete na maslac. Tako da se manimo tih prostitukih sa titulama i da pokušamo sami doći do zaključka.

Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
3 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Ev je trenutno neisplativo i loše rješenje. Baterije su još uvijek glomazne i izuzetno otrovne, zapaljive te štetne po okoliš. Glavna mana ev je: 1. njihova bijedna autonomija,
2. predugo punjenje u odnosu na fosilna goriva,
3. cijena.
Što se tiče ekoloških izvora el. energije, treba se upitati koliko su oni zapravo ekološki pošto je proizvodnja solarnih panela toksična a vjetroturbine pokazuju se neisplativim i štetnim po ljude i životinje, itd.
Volio bih kada bi se krenulo više prema plinu i vodiku jer te tehnologije obećavaju istinska poboljšanja. A što se tiče dizelskih motora, njihov je kraj u običnim civilnim vozilima neminovan. Jedinu prednost imaju u transportu pod dužim opterećenjem.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 5:39 (Kokobil50).
8 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Kokobil50 kaže...

Volio bih kada bi se krenulo više prema plinu i vodiku jer te tehnologije obećavaju istinska poboljšanja. A što se tiče dizelskih motora, njihov je kraj u običnim civilnim vozilima neminovan. Jedinu prednost imaju u transportu pod dužim opterećenjem.

 A po čemu je vodik dobar? Po tome što iz auspuha izlazi voda? Pa iz EV-a ne izlazi ništa. Kako će vodik doći u vozilo? Znaš li da je svaki FC automobil zapravo električni hibrid s pomoćnim generatorom u vidu gorivnih ćelija?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 7:41 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
ned kaže...

Ja sam cijeli  život imao manje više dodira sa naukom, jedan dio života sam se čak bavio naučno istraživačkim radom no brzo sam shvatio da mi treba bar 30 godina da kupim prvi stan i auto pa sam pošteno pobjegao u realni sektor kako se to tad govorilo. Danas mi se na povrača kad čujem ili prošitam tekst koji počinje sa "Naučnici dokazali da je ..." Danas ćete u istim naučnim publikacijama nači da je maslac zdrav i da je jako opasan. Isto je to i sa električnim automobilima, krumpirom i tko zna čim već. Naučnici su postali prostituke i bez ikakavih problema će vam dokazati da je recimo zdrav, ako istraživanje narući firma kojoj je glavni proizvod maslac. Tom prilikom će za potrebe istraživanja obaviti pretrage na reprezentativnom uzorku od 15000 ljudi u dobi od 15 do 65 i 'ladno reći da je maslac zdrav. Ako pak firma koja proizvodi margarin sutra angažira iste te naučnike oni će na reprezentativnom uzorku od istih 15000 ljudi doći do zaključka da je maslac zapravo opasan po ovo ili ona i da bez dileme treba da prežete na maslac. Tako da se manimo tih prostitukih sa titulama i da pokušamo sami doći do zaključka.

 Ako si bio u istraživačkom radu, onda si vrlo zločest prema znanosti. Poanta znanosti je da ne postoje konačna rješenja i istine. Sve se stalno preispituje, a kao i svakom području ljudskog djelovanja, ima puno šuma i treba procijeniti koliko su pojedina znanja pouzdana i primjenjiva. Ovakve rasprave služe upravo tome.

Ja rekoh
15 godina
offline
Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti elek

čekam opovrgavanje opovrgavanja ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Ajar kaže...

čekam opovrgavanje opovrgavanja ... 

 i ja isto!

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
16 godina
neaktivan
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
ned kaže...

Ja sam cijeli  život imao manje više dodira sa naukom, jedan dio života sam se čak bavio naučno istraživačkim radom no brzo sam shvatio da mi treba bar 30 godina da kupim prvi stan i auto pa sam pošteno pobjegao u realni sektor kako se to tad govorilo. Danas mi se na povrača kad čujem ili prošitam tekst koji počinje sa "Naučnici dokazali da je ..." Danas ćete u istim naučnim publikacijama nači da je maslac zdrav i da je jako opasan. Isto je to i sa električnim automobilima, krumpirom i tko zna čim već. Naučnici su postali prostituke i bez ikakavih problema će vam dokazati da je recimo zdrav, ako istraživanje narući firma kojoj je glavni proizvod maslac. Tom prilikom će za potrebe istraživanja obaviti pretrage na reprezentativnom uzorku od 15000 ljudi u dobi od 15 do 65 i 'ladno reći da je maslac zdrav. Ako pak firma koja proizvodi margarin sutra angažira iste te naučnike oni će na reprezentativnom uzorku od istih 15000 ljudi doći do zaključka da je maslac zapravo opasan po ovo ili ona i da bez dileme treba da prežete na maslac. Tako da se manimo tih prostitukih sa titulama i da pokušamo sami doći do zaključka.

 Znanost i znanstvenik nikad neće reči da je maslac ili margarin/špek/alkohol/zelena salata zdrava ili nezdrava, nego će ti oni reči da jedno ili drugo utječe na određen način na tlak, kolester, dobre/loše masne kiseline/dužinu penisa ili što je već predmet studije, kod određenih skupina obuhvaćenih studijom. Oni koji će ti reči da je nešto zdravo ili nezdravo su novinari i kvazinutricionisti, kojekakve posvuduše i da, prodavači istih namirnica koji će izvaditi dijelove studije koje njima odgovaraju, a zanemariti sve ostale dijelove. 

 

A sačuvaj me bože onda još na kraju takvih koji sami pokušavaju izvuće neke zaključke na temelju, čega? Mirisa ispušnih plinova i boje automobila?

 

Osim toga kako postoje dobri i loši mehaničari tako postoje i loši i dobri znanstvenici, pa i kako postoje korumpirani i pokvareni mehaničari tako postoje i korumpirani i pokvareni znanstvenici (šta god da to, znanstvenik, bilo). Ono što je bitno da se svaka njihova studija može proučiti i raščlaniti na dijelove/činjenice iz kojih su izvučeni neki zaključci i da se može, ako postoji, naći greška.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 14:47 (BlackDog22).
7 godina
offline
Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti elek

Još jedan čavao u lijes švabske potplaćene studije:

https://phys.org/news/2019-04-canada-oil-sands-co2-emissions.html

 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Feudalac kaže...

 A po čemu je vodik dobar? Po tome što iz auspuha izlazi voda? Pa iz EV-a ne izlazi ništa. Kako će vodik doći u vozilo? Znaš li da je svaki FC automobil zapravo električni hibrid s pomoćnim generatorom u vidu gorivnih ćelija?

Da, vodik sam po sebi je onoliko ekološki čist koliko je čist njegov način dobijanja, upravo kao i struja. Međutim, po pitanju skladištenja i transporta ima svoj set problema i svoj set rješenja, pa, ako bi se primjerice unaprijedili načini direktnog dobijanja iz mora pomoću sunčeve energije, uz spremnike koji vodik kemijski vezuju pod niskim tlakom, mogao bi postati primamljiviji od struje, čak i uz nižu efikasnost jer lokacija proizvodnje nije toliko uvjetovana lokacijom potrošnje koliko je kod struje. To su sve tehnologije na kojima se aktivno radi.

 

Naravno, i kod struje bi visokotemperaturni supravodiči omogućili takav prijenos, ali i dalje za EV baterije predstavljaju usko grlo, a i lakše je napraviti tanker (ili prenamijeniti naftni) nego provući 1000 km supravodiča.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
MrBlc kaže...

Međutim, po pitanju skladištenja i transporta ima svoj set problema i svoj set rješenja, pa, ako bi se primjerice unaprijedili načini direktnog dobijanja iz mora pomoću sunčeve energije, uz spremnike koji vodik kemijski vezuju pod niskim tlakom, mogao bi postati primamljiviji od struje, čak i uz nižu efikasnost jer lokacija proizvodnje nije toliko uvjetovana lokacijom potrošnje koliko je kod struje. To su sve tehnologije na kojima se aktivno radi.

 

Naravno, i kod struje bi visokotemperaturni supravodiči omogućili takav prijenos, ali i dalje za EV baterije predstavljaju usko grlo, a i lakše je napraviti tanker (ili prenamijeniti naftni) nego provući 1000 km supravodiča.

 Počet ću od ovog zadnjeg. Gotovo je nemoguće prenamjeniti naftni tanker za prijevoz vodika. Jedan od onih čudnih problema koji iskaču kada se ide protiv fizike - vodik je toliko lagan (čak i u tekućem obliku) da bi naftni tankeri plutali po površini vode kao stiropor, time izgubili stabilnost, a bogme i pogon. Nitko još nije napravio uspješan tanker za vodik, predlažu se varijante s dva trupa itd itb, sve skupa suludo skupo i neefikasno. Za istu veličinu tankera (koji su sada već bolesno veliki, vodikov bi trebao putovati pet puta da preveze istu količinu energije kao naftni ili plinski.

 

Lokacija je za vodik itekako bitna, struje da se izgubi i 20% na velikim udaljenostima - nije ni blizu gubitaka koji nastaju u transportu vodika. A tamo gdje stigne - struja je izravno iskoristiva, to je najčišći oblik energije koji je trivijalno pretvoriti u bilo koji oblik korisnog rada, uporabe uz iznimnu efikasnost. 

 

Cijela ideja konverzije neke druge energije u vodik ima fundamentalnu manu - Ako je izvor nuklearka ili fosilno gorivo - nije potrebna konverzija jer ona isporučuje struju/energiju gdje god treba i kad god treba pa možemo tako imati i bežične punjače u cestama, efikasnost će biti veća, a za onih par zadnjih kilometara ionako imamo bateriju koju MORA imati i FC vozilo - jer mora. Ako je u pitanju neki obnovljivi izvor, a to je poanta cijele priče - niti jedan od tih izvora nije na takvom stupnju razvoja da može zadovoljiti dnevne potrebe planeta po ljeti po danu, a kamoli cijelu godinu. Skupi su i jedva su dostigli paritet s plinom/naftom/ugljenom i to samo zato što rade u kombinaciji s njima. Sada bi to nešto što ne pokriva ni sadašnje potrebe trebali konvertirati (grozno neefikasno) u drugi oblik koji ne samo što je skup nego ima i gomilu tehničkih problema koje treba riješiti, a za koje se rješenje uopće ne nazire. Logično je ovo - ako imamo dovoljno jeftine obnovljive energije (što je tvoja pretpostavka), vodik možemo raditi na mjestu upotrebe za ono malo potreba koje druge vrste spremnika energije, kao što su baterije, ne mogu zadovoljiti. Jednostavnije i jeftinije. Postoji još jedan problem s masovnim korištenjem vodika - on curi na sve strane, nemoguće ga je zadržati. S tipičnih 20-tak %, ubrzo bi cijela atmosfera dobila nekoliko puta veću koncentraciju s nesagledivim posljedicama na klimu, ozonski omotač i tako redom.

 

Po drugoj liniji tvog argumenta - baterije trenutno imaju samo jedan bitan problem - cijenu. Vodik ima sve druge probleme pa još i cijenu. Vodik i baterije su jedno te isto - sekundarni, privremeni spremnici energije. Jedan je gotovo 100% efikasan, ima fenomelnu krivulju odziva koja idealno odgovara potrebama transporta, dobro drži spremljenu energiju, ne može eksplodirati, a ako gori, gori polako. Drugi je neefikasan, trom, brzo gubi punjenje, iznimno je opasan u slučaju probijanja spremnika. To je ne samo praktično, danas, već i teoretski, u najboljem slučaju u nekoj dalekoj budućnosti. 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.4.2019 0:21 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
Umjesto prepucavanja oko vizije budućnosti, koju ti očito vidiš bolje od Brana iz GoT-a, napisati ću samo: živi bili pa vidili.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Opovrgnuta njemačka studija o većoj štetnosti
MrBlc kaže...
Umjesto prepucavanja oko vizije budućnosti, koju ti očito vidiš bolje od Brana iz GoT-a, napisati ću samo: živi bili pa vidili.

 Vizija je jedno, stvarnost drugo. Stvarnost je uvjetovana raznim silnicama, ali uglavnom fizikom i ekonomskom računicom. A to dvoje za sada ne ide na ruku vodiku.

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice